IJmuider Courant ned. herv. kerk. 'joopsgez. gem. afd. prot.-bond. geref. kerk. chr. geref. kerk. geref. kerk. ned. herv. kerk. geref. kerk. ned. herv. kerk. Dr. G. A. van den Berg evangelisatie. Zaterdag 9 September Tweede blad. 10 3 uur uur: PREDIKBEURTEN IJMUIDEN. VOOK ZONDAG A.S. Ds. Erdman. Ds. Erdman, Bediening van den H. Doop. 10 6 10 5 uur uur uur uur 10 uur Zaterdagavond 8 uur bidstond. 7.30 uur Dr v. d. Bergh van Eysenga, te Santpoort. Ds. Buffinga. Dezelfde. Afscheid. Ds. J. B. O. Croes. Dezelfde. VELSEROORD. ned. herv. kerk. Ds. Kroese, De heer Wissink. Dezelfde. VELSEN. Ds D. Müller, te Haarlem. Kinderkerk, Lokaal, Wijkeroog. WIJKEROOG. Ds. Boerkoel. Dezelfde SANTPOORT. 10 2 10 10 10 5 uur uur uur uur uur uur 10 uur Eysinga. 10 uur van Ds. Vunderink te Haarlem. OFFICIEEL. OPENBARE VERGADERING. van den gemeenteraad van Velsen, op Dinsdag 12 September 1922, des namiddags 7 uur ten gemeen tehuize AGENDA 1. Ingekomen stukken en mededeelin gen. 2. Verleenen van ontslag en op wacht geldstelling van eenige werklieden van het bedrijf reinigings- en ont- smettingsdienst. 3. Veeartsenijkundige behandeling der gemeentepaarden. 4. Vaststelling van instructiën voor het personeel van den vleeschkeu- ringsdienst. 5. Verkoop van een gedeelte brand gang. 6. Toekenning van eene vergoeding voor het bezit van het diploma gas fitter en gratificatie aan J. J. Schli- ker voor het leiden van een cursus ter opleiding van fitters. 7. Wijziging der verordening op den rechtstoestand der ambtenaren. 8. Tijdelijke huisvesting eener klasse van de openbare lagere school D te Velseroord in een lokaal der open bare bewaarschool aldaar. 9. Aanstelling van tijdelijke leer krachten aan de Nijverheidsavond school voor ambachtslieden voor den cursus 1922/1923, verhooging van het maximum aantal wekelijk- sche lesuren voor enkele vaste leer krachten en verlenging van de tij delijke aanstelling van den direc teur der school. 10. Verzoek van D, de Wilde, onderwij zer der openbare lagere school D te Velseroord, om, als zoodanig, met ingang van 1 October 1922 te wor den overgeplaatst naar de openbare lagere school G te Wijkeroog. 11. Voorloopige vaststelling van de vol gende rekeningen over 1921: a. der gemeente; b. van het bedrijf openbare werken; c. van het grondbedrijf; d. van het bedrijf reinigings- en ontsm ettingsdienst e. van de burgerlijke armbesturen; f. van de gezondheidscommissie; g. van de commissie van toezicht op het lager onderwijs. 12. Benoeming van: a. twee deskundigen in de commis sie voor het uitbrengen van een rapport inzake het geschil met K. L. G. Mollevanger te IJmuiden over de uitbetaling van een be drag voor het drukken der kohie ren van den hoofdelijken omslag, dienst 1920/1921. b. één tijdelijk leeraar in de prakti sche scheepswerktuigkunde aan de visscherijschool te IJmuiden. c. zes tijdelijke leeraren aan de han delsavondschool te IJmuiden. VELSEN. Een vacantiereis naar Hongarije De Ant. Rev. Rotterdammer ontving uit Kassau (Tsjecho Slowakije) d.d. 22 Augustus het volgende schrijven van Ds. J. D. Boerkoel te Velsen. Hollanders in den vreemde. Met de vermelding van wat ons hier in Kassau te beurt is gevallen, kunnen we moeilijk wachten, tot we weer in Holland teruggekeerd zijn, want daar voor was het veel te interessant. Onze reis is vol van verrassingen. Zoo wer den we in Budapest ontvangen en ver welkomd door de vele bekende mannen en vrouwen, die in geenerlei opzicht met Holland in verbinding staan. Maai de ontvangst hier spant de kroon! Na een spoorreis van 7 uur kwamen we te ongeveer 4 uur Maandagmiddag uit Budapest in Kassau aan. Nauwe lijks was ons gezelschap uitgestapt, of er trad een heer naar voren, die in vloeiend Duitsch een welkomstrede uitsprak. Het was de voorzitter van het vreemdelingenverkeer, een goed- lachsch schalksch, guitig heer. Achter leis rond, waarbij de dames vooral ge- ;?en werpen, daar schieten, daar weer mteresseerd werden door dë"mooie go- <ian touwtjes trekken Do oliebollen helms en goudbestikte altaarkleed >n nougat- en-koekkramen ontbreken niet' in de huiskapel, en der heeren belang- evenmin de oude bekende „kop van Tut" stelling meer werd getrokken door de Er zijn ook nog „spullen"! die kostbare bibliotheek met waardevolle handschriften en kunstwerken. Niet alleen van den kant der geeste lijkheid, die hier een zeer hooge positie in 't stadsleven inneemt, maar ook van de zijde der stadsregeering ondervin den we allen tegemoetkoming. Voor onze tocht naar Runkafüred werden t wee postauto's ter beschikking gesteld Bij den geiser werd aan mevr. van Deesen een ruiker vereerd door de di rectie van het Badeanstalt. Men stelt veel belang in Hollanders en Holland. Vanmorgen stond in de plaatselijke bladen een 2 kolom lang artikel over ons bezoek. Maandag avond kwamen tal van stadsnotabelen in ons hotel, om nader kennis te maken en er werd menige toast gewijd aan ons land en Koningin Wilhelmina. 't Werd weldra een algeheele verbroedering, waarin zelfs het zigeunerorkest, dat in elk hotel een oorverdoovende muziek ten beste geeft, betrokken werd. Onder groote vreugde werd de muziek van het Wilhelmus gedicteerd. Toen de melodie op het papier stond, moest aan de maat nog een en ander veranderd worden. En vanavond zullen we ongetwijfeld ontvangen worden met het spelen van onze nationale hymne. Ook vanmiddag, in het Kurhaus, werden we weer verrast. Een oud-ade- lijke familie kwam haar opwachting maken. Deze familie had relaties met ons Koningshuis en verheugde zich zeer, met Nederlanders kennis te ma ken. Zoo is ons verblijf hier een aaneen schakeling van aardige ontmoetingen, dat alles danken we aan onzen lei den heer Van Doursen, die door zijn voorbereiding voor xleze reis en door zijn ten vorige jare aangeknoopte relaties, al deze verrassingen mogelijk maakt. En der, explica ties geven voor de tent, wat natuurlijk veel volk trekt. Daar is de Arena van Will. Boésnag, waar de clowns allerlei grimmassen makon; verderop da tont met de electrische menschen, die groote electrische stroomen door hun lichaam 'aten gaan en in de electrische stoei gaan zitten. Verder een Lunapark enz. Aangezien er op het afgesloten feest teiein geen café's zijn, zag men geen dronken menschen en heerschte er een prettige opgewekte stemming. Op den Y\ ijkerstraatweg is het verbazend druk. Overal karretjes met fruit, paling ijs enz. De jongens met harmonica's, orgel tjes, meisjes met marmotjes enz. ont breken niet. Een werklooze verkocht pleisters en maakte goede zaken. Donderdagmiddag had een Internatio nale harddraverij plaats, waaraan 11 oaarden deelnamen, nl. Klara (313 M ong Aga (350 M.), Leo li. (310 M.),Vle- (350 M.), Senator Oxbond (350 M t Adriaan (320 M.), Harrold (340 M.), Beiy (325 M.), Catharina R. (350 M.), Fiiïi (340 M.) en Pall (335 M.). Na vele spannende ritten werd de le prijs, f 200 behaald door Meteor van stal Z te Hoorn, berijder P. Kout; de 2e prijs, f 100, door Harrold van S. de Ridder te Noorder-1Jpolder, berijder eigenaar; de de prijs f 50, door Long Ago van W. Kool !e Abbekerk, berijder J. van Leeuwen. )e 4e, 5e en 6e prijs, ieder f 10, behaal den Pall van stal Le Roi, Fini van stal Regelenstein en Senator Oxbond van W. Evers, alle drie te Amsterdam. In optocht met de muziek voorop ging de Feestcommissie met de jury en de deelnemers naar de feesttent, waar de prijzen met een toepasselijk woord dooi den starter, den heer Hannema, werden uitgereikt, waarop de voorzitter, de heer K. Luyting, den heer Hannema de jury dank bracht. eemge Den dagen later Helder i L teor De tuigage werd door een sleepboot nengebraclit. Op 17 Juli spoelde het lijk van den schipper aan en eenige dagen later werd bij de Noordpier te IJmuiden het liik van een der andere opvarenden gevon den. Na voorlezing der brieven verklaarde de voorzitter het onderzoek voor geslo ten. De Raad zal later uitspraak doen. Reisrapport Van Hr. Ms. „Zeehond" over Juli. Verbleven tot 20 Juli op 's Rijks werf voor reparatie. Verlieten 20 Juli de ree- de van Texel ter voortzetting van den ontijdig afgebroken zomerreis voor het politietoezicht op de haringvisseherij. Evenals in Juni bleek ook nu weder zeer verspreid te worden gevischt (een der loggers had gevischt van 61 gr. tot u6 gr. N.B. en ging weer opnieuw om de Noord). Het vischgebied werd stelselmatig bekruist tot 59° 23' N.B., waarbij ver schillende Hollandsche visschersvaar tuigen werden gepraaid of verkend. Op de A. M. van 25 Juli werd koers gezet naar Leith en aldaar gemeerd. Op den laatsten van verslagmaand verbleef het schip nog te Leith. Gedurende verslagmaand werden ge praaid of verkend 22 Hollandsche, 31 e.ngelsche, 11 Duitsche, 2 Fransche en I Belgisch visschersvaartuig. Genees kundige of andere hulp werd niet ver leend; 2 processen-verbaal werden ge maakt. Voor zoover de afstand dit toeliet .verden dagelijks de meteorologische ge gevens overgeseind, wanneer de afstand tot de kust meer dan 50 mijl bedroeg. BINNENLAND. en De Zomerkermis. VISSCHERIJ. hem stonden geschaard afgevaardig den van verschillende corporaties, de vooraanstaande mannen op 't gebied van handel kunst en industrie, eenige pastoors, enz., die achtereenvolgens aan ons gezelschap werden voorge steld. Nadat onze leider, den heer van Deursen, de speech had beantwoord, klonk hun luid „Eljen" over het perron Padvinders salueerden en namen de zorg voor onze koffers op zich. We trokken gezamenlijk de stad in. Persmenschen omzwermden ons in menigte en vroegen bijzonderheden. Ons eerste bezoek gold den Dom in streng-gothischen stijl, met echter een renaissance-toren. Bij het binnenko men speelde het orgel ons „Wilhelmus" Natuurlijk werd dat aanvankelijk in stilte aangehoord, maar op verzoek van I den proost, die ons rondleidde, zongen we het weldra van harte mee. En zoo j lonk onze ouden Geuzenzang dooi' den Roomsehen dom van Kassau! Na lret kerkbezoek werden we voor- j gesteld aan den bisschopDat gaf vechter De Bruin eenige consternatie. We waren nog wedstrijd werd met niet in ons hotel geweest, nog wat vuil Wijkeroog staat deze week in het tee lten van feestviering. Op het landgoed Schulpen toch zullen dagelijks groote portfeesten plaats hebben, met daar aan verbonden kermesse d'été. Deze feesten zijn Woensdagmiddag geopend met kinderspelen, waaraan ruim 250 kinderen van verschillende scholen deelnamen. Voor deze spelen waren aardige prijzen beschikbaar ge steld. In de pauze gingen zij in optocht met muziek voorop naai- het kermis ter rein. Daar hebben zij in de stoomcarou- sel van Janvier gratis de eerste ritten mogen draaien. Of de kinderen een pret hadden. Over het kermisveld ging het met muziek weer terug naar het feest terrein, waar de spelen werden voort gezet. Tegen den avond had een voetbalwed strijd plaats tusschen W. F. C. alhier en Majoor's Elftal uit Beverwijk. Deze wed- strijd werd gespeeld onder groote be langstelling. liet spel was forsch, maar fair, onder de goede leiding van scheids van de reis en beladen met wandelstok ken, zakken fruit en dergelijke. Maar ooral de dames waren gelukkig in het vinden van schuilhoekjes in venster banken, waar een en ander in der haast kon worden geborgen. Vol spanning honden we weldra in de audiëntiezaal; de deuren openden zich en daar Ver scheen de episcoop in hoogst eigen persoon; een tenger, vriendelijk, zacht aardig man. In mooi klinkend Fransch hield hij .een toespraak tot de Hollan ders, wier weldadigheid in tijd van oorlpg en vrede hij roemde. Onder zijn gewonnen, rein had In de uit Beverwijk. De 2—1 door W. F. C. de feesttent op het ter prijsuitreiking plaats, De Raad voor de Scheepvaart stelde een onderzoek in naar de ooi-zaak van bet zinken ter hoogte van Fgmond aan ,'ee van den motorschokkei- „Twee Ge broeders", II. D. 185, op 6 Juli j.l., welk - aartuig op 4 Juli naar zee gegaan en niet teruggekeerd is. Het scheepje was bemand met 3 per sonen. Ter zitting van den Raad werd voor gelezen een brief van een broeder van den met den schokker verongelukten schipper J. Gersen. In dezen brief werd medegedeeld dat de schokker in 184-8 gebouwd, gedeeltelijk overdekt was en een grootte had van 25 MJ. Het vaartuig was, toen het uit Den Helder naar zee vertrok, juist drie maanden in reparatie geweest. Het was voorzien van een Kromhoutmotor, die veertien dagen voor het schip uitvoer, was nagezien. De schokker bleef^als er gevischt verd, steeds in zicht van de kust. Op 3 Juli zou men zee kiezen, doch het slech te weer was oorzaak dat het uitvaren een dag werd uitgesteld. Aan boord waren schipper J. Gersen, waarbij verschillende toespraken wer-diens neef E. Gersen en J. Wezeman. den gehouden. W. F. C. kreeg een prach tige zilveren lauwerkrans, terwijl Ma joor's Elftal een groote zilveren herin neringsmedaille ontving. De kermis werd al dadelijk druk be zocht. Des middags 4 uur waren al meer dan 1000 kaarten verkocht. Des avonds was- het bezoek enorm. Men heeft hier een groote stoomcaroussel, een auto-ca- nog nooit zoo'n kermis gezien. Daar is roussel, een Zweefmolen, gewone draai molen, luchtschommei en tal van kra- persoonlijke leiding gingen we het pa--men en tenten. Hier kan men met rin- Op 6 Juli was het stormachtig weer I met een hooge zee. De schipper van een hinder visschersvaartuig heeft den schokker op dien dag naar hij vermoedt nog gezien, hoewel de afstand, die zijn chip van dat van schipper Gersen scheidde, te groot was om het nummer te kunnen onderscheiden. In een hevige bui verloor hij het schip uit het gezicht en hij heeft het later niet meer gezien. Op 7 Juli spoelden bij Egmond het naambord en eenige losse planken van den schokker aan. Toename der krankzinnigheid. De minister van Binnenlandsche Za ken heeft aan Gedep. Staten der Pro- 'inciën medegedeeld een brief van de inspecteurs van het Staatstoezicht op krankzinnigen, waarin zij er op wijzen, dat de sterkte van. de bevolking der krankzinnigengestichten was: 1 Janu ari 1860: 2070; 1880: 4216; 1900: 8139; 92015407; 1922: 16452. Daaruit blijkt, dat deze bevolking per tijdvak van 20 jaar tot ongeveer het dubbele is geste gen. Met de mogelijkheid, dat de bevol king in 1920—1940 zal verdubbelen, noet rekening gehouden worden. SPORT. Voetbal. Het wedstrijdprogramma. Het programma voor de maand Sep tember ziet er, wat de Overgangsklasse betreft, als volgt uit: 10 September: O. D. S.—S. V. V.; Storm vogelsSpartaan; Z. F. C. Excelsior. 17 September: O. D. S.Hilversum; S. V. V.V. U. C.; 't GooiStorm vogels; SpartaanV. V. A.; H. F.C.Z.F.C.; ExcelsiorA.D.O 24 September: Stormvogels—S. V. V.; V. V. A.—'t Gooi; Z. F. C.—Spar taan; A, D. O.—H. F. C.; Hilver sumExcelsior. Het programma voor de 3e klas C, waarin V. S. V, is ondergebracht, is als volgt; 10 September: T. O. G.E. D. W.; Bloe- mendaalH. S. V.. 17 September: V. S. V.—T. O. G.; E. D. W.Bloemendaal. 24 September: BloemendaalV. S. V. (Sportkr.) StormvogelsSpartaan. Voor morgen was door den N. V. B. vastgesteld de wedstrijd Stormvogels Spartaan. Door het medespelen van Reisindrukken uit Oostenrijk door G. Voet. IX. Dagelijksch leest men in de bladen over den nood van Oostenrijk. En deze nood stijgt met den dag, ja met het uur kan men wel zeggen. Een Parijsch blad, we neenen Le Journal, heeft er op gewezen, hoe misdadig het is, als men Oostenrijk in den steek laat. Maar Frankrijk zelf is onmachtig tot helpen Toch is het in 't belang van heel Europa, dat dit schoone land geholpen wordt. Een cultuurland als Oostenrijk met een zoo rijk verleden, mag niet ten onder gaan. Dat zal niet straffeloos geschieden. Echter zal men in Oostenrijk zelf moeten helpen. Er is daar nog heel wat te verbeteren. Eerstens is de hoofdstad veel te groot tegenover de bevolking van 6V2 millioen. Nu kan men niet in eens een paar honderdduizend men schen uit Weenen naar het platte land zenden. Maar wel is het absurd, dat in Weenen duizenden en duizenden amb tenaren moeten worden betaald, die eigenlijk overbodig zijn. Ook zijn er nog vele werkloozen, die ondersteu- ning ontvangen. j Als wij dit bedenken en wij hebben I dan gezien dat in heel het land we langs de spoorwegen vrouwen aan den arbeid zagen, dan vragen we ons af of dit niet anders kan. Deze vrouwen doen het zware werk van de wegwerkers en dat is in Oostenrijk met zijn bergach- tigen grond nog wel zwaarder arbeid dan hier. Het schrijnde ons als wij de vrouwen dit zware werk zagen ver richten en wij dachten natuurlijk eerst aan een tekort aan mannen door den oorlog. Maar in Weenen, Graz en ander re groote steden loopen vele mannen leeg. Het aantal bedelaars is e r legio, om de 25 Meter ziet men er een, voorts bij iedere haltestelle van de electrische trams, bij de stations enz. Waarom deze mannen niet aan 't werk gezet langs de spoorwegen, dat zou toch heel wat beter zijn. Ook zagen wij in Stiermarken en Ti- rol overal vrouwen op het land arbei den. Wat is Holland dan toch een rijk land! De vorige week fietsten wij nog door de mooie dreven van de Wormer, maar hoe weinig meisjes ziet men meer op 't land aan 't werk. En dan is 't eenige werk op het land voor hen het melken der koeien, anders werken zij op de boerderij. Maar het zijn over 't geheel alle mannelijke werkkrachten op onze boerderijen en in de tuinen. In Oostenrijk echter wordt de veld arbeid hoofdzakelijk door vrouwen verricht. En wij meenen dat als men meer mannelijke werkkrachten gebruikte, de gronden veel intensiever bewerkt konden worden en er veel meer ware uit te halen. Maar zonder hulp van buiten komt Oostenrijk er niet. En de hulp zal zooda nig moeten zijn, dat de bankbiljetten- pers eindelijk kan ophouden te draaien Want als het zoo doorgaat, krijgt men straks honderdduizend kronen voor één gulden. Hoe krankzinnig de toe stand is, moge blijken uit het volgende: Op 20 Juli schreef ons een familie uit Graz: „Ik schrijf heden, want mor gen is de brigfport weer hooger." Toen kostte een buitenlandsche brief nog 45 kronen en werd het 75 kronen. Sinds dien is het verhoogd op 150 en deze week kregen wij een brief met het nieuwe buitenlandsche port: 300 kro nen. In Juli schreef men ons: „Heute fiel die Osterreichische Krone auf den Nullpunkt. Nun geht es auf Sein oder Nichtsein. Gott helfe uns." Dat klonk toen al als een noodkreet. Sindsdien daalde de kroon steeds en nog is het nulpunt er niet. Lieden zal de Volkenbondsvergadering over Oos tenrijks lot beslissen. Te zijn of niqt te zijn. Het zou een eeuwige schande voor onze 20ste eeuw en hare beschaving zijn, als dit heerlijke land als staat ten onder zou moeten gaan. Stel u voor dat dit land aansluiting- zou moeten zoeken bij Joego-Slavië, waar de beschaving nog ver te zoeken is, of bij Italië, waar Fascisten en soci alisten elkaar vermoorden. Of bij Tsjeclio-Slowakije, waar Duitschers en Bohemers nog herhaaldelijk botsen. Wie in het wonderschoone Oosten rijk heeft gereisd, in dit heerlijke land en kennis heeft gemaakt met dit opti mistische en blijmoedige, volk, zoo kunstzinnig en met zulk een rijken schat van historie, kunsten en weten schappen, die hoopt één ding: dat dit land weer spoedig vooruit moge gaan en weer mag verkrijgen nieuwen bloei en nieuwen luister. En als het dan, zelfs in deze benarde tijden, zijn glorie gaat zoeken in de Festspiele van Salz burg, kortom in kunst en in kennis, dan wordt het een gelukkig land. Dan hopen wij er weer te mogen reizen, in betere tijden. Dan hopen wij weer te zien de trotsche bergen van Tirol, de schoone kusten van de Bodensee, de mooie dorpen en steden van Stiermar ken en eindelijk Weenen, de wonder schoone stad. Finis Austria? aldus vroeg dezer da gen een correspondent van Da Tele graaf. Het einde van Oostenrijk? Dat verhoede God, zoo zeggen wij. Wordt vervolgd.

IJmuider Courant | 1922 | | pagina 5