PLAATSELIJK NIEUWS. Afscheid Ds. N Buffinga. breeking van de trouw der plegtigste verbonden de Republicq zoo onver hoeds als onregtvaardig had aangeval len. 6 Maart 1783 konden deze bedeston den „bij provisie worden gesurcheert gedurende den stilstand van wapenen" doch enkele jaren later in 1785 was het wegens den hachelijken toestand zelfs noodig het vrijcorps op te richten, wels geschiedenis in een vorig opstel reeds werd verhaald, en dat op bevel van hoogerhand van 20 Sept. 1787 moest worden gedissolveerd en ont- waapend. 4 Maart 1788 brak het zonnetje weer door de wolken en publiceerden Schout en Scheepenen, met communicatie en approbatie van de Ambagtsvrouwe dat op 8 Maart, de verjaardag van den Erf stadhouder zoo van Dorpsweegen als door de Regenten illuminatiën zullen worden gedaan naar omstandigheeden en plaats der huijsen, van 's avonds agt uuren tot des nagts twaalf uuren. 26 Maart van dat jaar werd door al le functionarissen van Ambagtsheer- iijkheid, kerken, armbesturen, water schappen afgelegd den eed van ge trouwheid aan de constitutie en Re- geeringsform van den lande van Hol land en Westvriesland, bestaande in de Hoogste en Souveraine overheid van hun Ed. Gr. Mog. de Staaten van den- zelven Lande met het Erfstadhouder- Gouverneur- Capitain en Admiraal schap Generaal erflijk in het Doorlug- tig Huijs van Orange, zodanig als het zelve in hun Ed. Groot Mog. Resolutie van den Jaare 1747 is opgedragen en bij den tegenwoordigen Heer Erfstadhou der in het jaar 1766 aanvaard. 7 Aug. d.a.v. werd ook de verjaardag van Mevrouw de Princesse van Oranje gevierd met illuminatie. 19 October 1790 werd gearresteerd een formulier van voorbidding voor den Erfstadhouder en op 18 December 1791 maken schout en scheepenen be kend dat in dit formulier „agter de woorden „Voor zijn Doorlugtige Hoog heid den Heere Erfprince van Oranje en Nassau" zal worden gesteld: „Be nevens Hoogst Desselvs Koninglijke Gemalin en de Afstammelingen van het Doorlugtig Huijs van Oranje en Nassau". Intusschen naderde de nieuwe tijd van vrijheid, gelijkheid en broeder schap. 20 Januari 1795 besloten schout en scheepen tot het stellen van vrijheids; hoornen voor den Regthuijse en in de Sandpoort op een der convenabels te plaatsen. 6 Februari 1795 voorm. 10 uur had ten Regthuijse plaats de Remotie van de bestaande plaatselijke regeerinj: door twaalf kiezers, gekozen door de burgerij. 9 Februari 1795 nam. 3 uur geschied de, mede ten Regthuijse, de benoeming van een tijdelijke Regeering, provisio neel voor twee maanden door de hier- voren genoemde kiezers. 10 Februari 1795 kondigde de nieuwe provisioneele Regeering „na vooraf ge gaane klokkengelui en geklep" van het Regthuijs af, de Regten van den Mensch. 3 Mei 1795 vergaderde de burgerij in de Gereformeerde Kerk te Vel sen en koos een nieuw definitief bestuur, in een vorig opstel reeds genoemd. 20 Juli 1798 had plaats de benoeming van een commissie voor de nakoming van het 6de additionneele artikel van de Staatsregeling van het Bataafsche volk, betreffende de overgang van de kerkgebouwen, pastorijen enz. aan do kerkelijke gemeente. Op 20 April 1799, het vijfde jaar van de Bataafsche Vrijheid, besluiten schout en scheepenen naar aanleiding van een missive van het Departemen taal bestuur van Texel van dato 16 April 1799, omtevoeldoen aan ge melde missive, de vlag op den 23 April van de Toorn te laten uijtsteken zon der meer. Heel enthousiast klinkt dat niet. Maar 't kan verkeeren, zei Breeroo reeds. En zoo stond op 2 September 1806 op den ouden toren van Velsen wederom de vlag, nu ter eere van den verjaardag ven Zijne Majesteit den Koning van Holland. Schout en schepenen hadden 25 Aug. te voren een bevel ontvangen van het Departementaal bestuur van Holland om door het uitsteken van vlaggen, het speelen der klokken en andere vreugdebedrijven, den verjaardag des Konings te vieren. 't Was wel wat erg, vroolijk te moe ten zijn „op bevel". In de jaren 1807, 1808 en 1809 ver zoekt de Landdrost 's Konings verjaar dag te vieren met het houden van een Bedestond en het zingen van een Deum of andere Lofgezangen, naar den aart, en het gebruik der onderscheidene kerkgenootschappen, en het uitsteken der vlaggen. IJMUIDEN. Deze week gaat in Thalia de film „Mottige Janus". Over de vertooning in Amsterdam nemen we het volgende over uit het weekblad „Kunst en Amu sement". LI. Vrijdagmiddag vond in de „Cine ma Royal" de eerste voorstelling van deze echt Hollandsche film, naar de bekende novelle van A. Werumeus Bu lling, plaats. De film werd in de „Hol- landia"-ateliers en gedeeltelijk in en buiten Amsterdam opgenomen en is vooral fotografisch schitterend ge slaagd en noemen wij slechts als aller best technisch gedeelte, het straatje (décor) in de eerste acte bijv. in avond stemming, met de brandende lan taarns en ballons. De diverse inte rieurs zijn eveneens zeer goed van be lichting en prima van opname. De ver tolking van den hoofdpersoon „Motti ge Janus" was in goede handen bij Maurits de Vries, bekend als „De Dol le" uit de „Jantjes", die thans ook weer een echt onverschilligen Hollandschen matroos, met een ruwen bolster en een goede kern te zien geeft. Een prachtty pe Kitty Kluppel, als „Lena Doorn", het buurmeisje van „de Mottige", geeft ook zeer goede momenten, vooral in samenspel met Maurits de Vries en ook met v. d. Hoeck, „vader Rechts om", te genieten. Vermeldenswaard is de stemmingsvolle creatie van den nes tor der Nederlandsche acteurs, de heer Meijer van Beem, als „Nathan", de goede oude kleerkooper. Sommige, ook fotografisch zoo goed geslaagde tafe reelen met „Nathan", doen aan schil derijen denken. Meijer van Beem lever de hier een werkelijk artistieke presta tie. De overige medespelenden: Frits Bouwmeester, Pierre Perrin, Mevr. Bouwmeester-Clermont vervullen hun rollen naar behooren, terwijl de familie Speenhoff (voor de eerste maal op de film) de „Familie Speenhoff", zooals ze zijn en overal optreden, te zien geeft. Zeer goed gespeelde momenten uit deze film zijn nog in de derde acte, de terug keer van „Janus" en later de ontmoe ting van „Janus" en „Lena" ten huize van „Van Klarenberghe". Op uitnoodiging van den heer Benno waren de meeste artisten, die aan deze film medewerkten bij de première in de „Cinema Royal" aanwezig en wer den zij op het tooneel met fraaie kran sen en bloemstukken, onder applaus van het talrijke publiek gehuldigd. Thans laten wij de beschrijving van deze stemmingsvolle, uitmuntend ge slaagde echt-Hollandsche film, die on getwijfeld overal veel succes zal oog sten, volgen: Janus Rechtsom, bijgenaamd de Mot tige, is een stoere, brave zeeman. Hij doet trouw zijn plicht, het oorlam smaakt hem wel eens te goed, maar hij heeft een hart van goud, en verlangt niets liever dan het te schenken aan Lena Doorn, het buurmeisje, waar hij mee is opgegroeid. Lena's vader is vroeg gestorven, en ze heeft altijd een gezellig thuis bij va der Rechtsom gevonden. Ze is nu kin derjuffrouw, en zorgt goed voor het tweetal, dat aan hare zorgen is toever trouwd, doch luistert maar al te graag naar de vleierijen van van Klarenber ghe, een heer van goeden huize, die haar menig liefdeswoordje over den tuinmuur toefluistert. Klarenberghe is een losbol, voor wien geen enkele vrouw heilig is. Hij is be- tooverd door Lena's schoonheid en hoewel ze verloofd is met Janus Rechtsom, tracht hij haar op allerlei manieren te begoochelen, vertelt haar, dat ze veel te goed is om met een mot tige matroos te trouwen, dat ze in de wieg gelegd is om een „dame" te wor den enz. enz. Als Janus met verlof thuis komt, vindt hij Lena met van Klarenberghe in het park. Hij is diepbedroefd. De oude Rechtsom tracht Lena onder het oog te brengen, dat van Klarenberghe slechts met haar speelt en haar nooit tot zijn vrouw zal maken, en als Lena dat uit diens eigen mond hoort, keert ze zich vol afschuw van hem af, en ziet nu in, dat Janus het goed met haar meent, en dat ze aan zijn zijde een ge lukkige vrouw kan worden. De brui loft wordt gevierd. Janus en Lena zijn een gelukkig paar. Ze verdient nog een extra duitje met een kruidenierszaakje en het geheele steegje met Nathan, de goede oude kleerkooper incluis, ver heugt zicht in het jonge geluk van Ja nus Rechtsom en zijn vrouw. Eindelijk moet hij weer voor langen tijd gaan varen. Lena blijft achter met haar schoonvader en haar kindje. Ze heeft de beste voornemens n doet trouw haar plicht, totdat van Klaren berghe, die het kruidenierszaakje ont dekt heeft, haar weer komt achtervol gen met z'n verleidelijke praatjes. Lena wil niet naar hem luisteren, doch ze is eenzaam, Janus is ver weg en op ze keren avond belooft ze hem te ontmoe ten. De verleider heeft haar weer onder zijn invloed gekregen, en op een avond besluit ze het huis te verlaten en naar hem toe te gaan. Ze neemt haar kindje mee en laat den ouden vader in groote verslagenheid achter. Nu volgt er voor Lena een leven als een roes van pret en onbezorgdheid. Slechts als ze aan Janus denkt, heeft ze ongelukkige oogenblikken, maar mor gen is ze jarig. Ze wil aan niets akeligs denken. En dienzelfden avond komt er in het steegje een telegram, berichten de dat Janus thuiskomt Lena's verjaardag wordt vroolijk ge vierd. Men zingt en danst, en Lena is de vroolijkste van allen, totdat plotse ling Janus de feestvreugde komt ver storen. Janus is diep teleurgesteld en gaat weer naar zee. Aan land is voor hem geen plaats meer. De drank wordt zijn eenige troost in het ongeluk, en LenaVan Klaren berghe vindt dat het tijd begint te wor den om in het huwelijksbootje te stap pen en Lena moet uit zijn leven ver dwijnen. Met geld tracht zijn vriend Duvion haar af te koopen, doch Lena, die nu ziet hoe van Klarenberghe met haar gespeeld heeft, verlaat zijn huis Niets wil ze van hem medenemen. Ze zal trachten den kost voor haar kind en haarzelve te verdienen. En zoo gaan jaren voorbij. Lena is arm en ziek en haar dochtertje loopt 's avonds de ca fé's af om wat bloemen te verkoopen. Janus is erg vervallen. De drank heeft het zijne aan hem gedaan. Een kaartlegster voorspelt hem dat hij vrouw en kind zal wederzien en als een klein meisje hem in de kroeg vraagt om met haar naar haar ziek moedertje te gaan, heeft er een smartelijk weder zien tusschen Janus en Lena plaats. Lena is echter ten doode opgeschreven Zij sterft dan ook, maar in het gelukki ge bewustzijn, dat zij haar kindje in goede handen achterlaat. Vrijdag deed G. V. uit de Pres. Steyn- straat aangifte van de vernieling van een ruit, waarvoor hij politie-onderzoek vroeg. Zondag deed Mej. S. v. K. aangifte dat haar zusje door een drietal meisjes van haar rijwiel was getrokken, waarbij de fiets beschadigd werd. De namen der meisjes zijn bekend en zij zullen door de politie streng worden onderhouden. Zaterdagmiddag werd door de politie van Wijkeroog aan het bureau gebracht een minderjarige jongen, J. A. H. uit Amsterdam, die zwervende was aangetroffen. Hij is op de boot gezet naar Amsterdam Naar we vernemen zal het Leger des Heils alhier een vaste post openen en wel in het pakhuis van den heer Bais aan de Bloemstraat, achter de Oud-Kath. Kerk. Ds. N. Buffinga heeft Zondagavond af scheid genomen van de Geref. Kerk alhier, waarin hij drie jaren werkzaam was. Tot in alle hoeken was de kerk gevuld met een zeer groote schare. Nadat gelezen was 1 Joh 2:1 11, hield ds. Buffinga zijn afscheidsrede naar aanlei ding van de daarop volgende verzen n.l. van 12—17. De predikatie was als altijd van den jongen leeraarschitterend van vorm, treffend en boerend door voordracht en, vooral dezen avond, ernstig van inhoud. Na de predikatie hield ds. Buffinga de gebruikelijke toespraken, daarbij zich rich tende tot den vertegenwoordiger van het gemeentebestuur, wethouder J. C. Dunne bier tot de ringpredikanten van welke in 't bijzonder ds. F. Kramer te Beverwijk gedankt werd voor al den steun, dien de scheidende leeraar mocht ontvangen. Daarna richtte Ds. Buffinga zich tot den Kerkeraad, tot zijne catechisanten, die hem zoo verblijd en verrast hadden en tenslotte tot de ge meente, die hij zeer ernstige vermaningen medegaf. Op verzoek van ds. Buffinga werden geen toespraken gehouden. De heer T. van Popta zeide dat de Kerkeraad hierin slechts zeer noode berust had deze verzocht de gemeente haar leeraar Psalm 121:4: „De Heer zal u steeds gadeslaan" toe te zingen, waarvoor ds. Buffinga hartelijk dankte, deze bede de gemeente wederkeerig toewen schende. Aanwezig waren een afgevaardigde der classis Haarlem, ds. G. J. Wissink van Velseroord, ds. J. D. Boerkoel van Velsen, deputaties van de Kerkeraden van deze twee kerken. Voorts zeer velen uit Velser oord, Velsen, Beverwijk, Wijk aan Duin enz. Met ds. Buffinga gaat een zeer begaafd srediker weg uit onze plaats. Hij zal a.s. Zondag te Rotterdam in dé Westerkerk jevestigd worden door ds. J. A. Tazelaar en Woensdagavond 20 September in de zelfde kerk zijn intrede doen. Van de gelegenheid om van ds. en mevrouw Buffinga in lokaal Irene afscheid e nemen, werd door zeer velen gebruik gemaakt. Wij vernemen dat irijue a.s. Vrijdag iets, zeer buitengewoons in de Bioscoop zal kworden vertoond, nl. August de Sterke, Frederik II, Keurvorst van Saksen, later„,Koning van Polen. Het is de Messter-filmfabriek met groote geldelijke opofferingen en meesterlijke regie gelukt, een waar kunstwerk samen te stellen, uit het avontuurlijke leven van den heer- scher en salonheld August de Sterke. Het Italiaansche oorlogschip Ferne- cio, met den Italiaanschen Kroonprins aan boord is gistermiddag tegen half vier van de Noorsche wateren alhier aangekomen. Het pantserfort loste bij het binnenkomen de gebruikelijke saluutschoten. Toen het schip de sluis binnenstoomde, stond de geheele bemanning aan dek. Onder hen was de kroonprins gemakkelijk op te merken, hij had een mantel om met gouden opstiksels. Op de sluizen was een enorme belang stelling, de menschen werden door de Rijks- veldwacht op een eerbiedigen afstand van het schip gehouden. Het schutten ging zeer snel en was binnen 't half uur geschied. Te 4 uur stoomde de fraaie oorlogsbodem op naar Amsterdam, voorafgegaan door een motorboot der Rijkspolitie, terwijl even eens een motorboot het schip volgde. Pas uit de sluis kwam het Duitsche han delsstoomschip Diana voorbij, dat met de vlag salueerde, welke groet door de Fer- necio, die de Koninklijke standaard voerde, beantwoord werd. Ook bij Velseroord en Velsen sloeg een talrijke massa het voorbij varen van het schip gade. In de sluis gaf de muziekkapel eenige nummers ten beste, maar niet het minste handgeklap weerklonk daarop. VELSEROORD. Tentzending. Vrijdagavond is hier de eerste samenkomst gehouden vanwege de Noord-Hollandsche Tentzending, waar van de tent is geplaatst op het land tusschen de Trompstraat en school H. Deze eerste samenkomst werd geleic door den voorzitter, den heer J. H. de Wilde van Bloemendaal, waarna Ds. W. Kroese van hier en Ds. M. G. Blauw van Schoten het woord hebben gevoerd. Ds. Eggink van Velsen sloot deze samenkomst, die uitnemend slaagde en die opgeluisterd werd door zang van het personeel der Zondagschool. De tent was dezen eersten avond stampvol. Jammer, dat het buiten zoo rumoerig was Onze jeugd verloochende haar karakter niet De tent werd gebombardeerd metsteenen, aarde enz. en een aantal mannen was noodig om het tenminste vlak bij de ten', wat rustig te doen zijn. Voortaan zullen er iederen avond samen komsten zijn tot Zondag 17 September. N ij verheidsavondschool Van Vrijdag tot Zaterdag is in het ge bouw der Nijverheidsavondschool alhier di tentoonstelling van werkstukken van dr leerlingen dezer school gehouden. Bij de Vrijdagavond gehouden officieeli opening waren o. a. aanwezig de inspecteu; van het Nijverheidsonderwijs, de heei Groote Haar uit Den Haag, benevens alh leden der Commissie van Toezicht. D< directeur der school, de heer G. ten Napel hield een korte rede en wees er op dat he onderwijs aan de school moest worden in gekrompen, echter werd het vakonderwij voor smeden, timmerlieden enz. uitgebreid Door de reorganisatie (de cursus duurt f jaren) konden thans geen diploma's wordei uitgereikt. Echter kon aan de leeriingei die de school drie jaren hadden doorloope; en deze thans gingen verlaten, door d medewerking van den inspecteur, de schril' telijke getuigenis worden uitgereikt, dat zi dit onderwijs met vrucht gevolgd hadden. De tentoonstelling van werkstukken trol ook nu weer vele bezoekers. De teekeningen waren thans op ander wijze gerangschikt, waardoor alles vet beter uitkwam dan vorige jaren. Wij willen er nog op wijzen dat de nieuwe cursus Woensdag aanvangt en dat nieuvu leerlingen zich dus heden nog kunnen op geven. Oranjevereeniging. Men verzoek i ons te willen melden dat de aangekondigd vergadering der verleden week opgerichte Oranjevereeniging niet in den lunchroor Eynthoven zal plaats hebben, maar in de consistorie der Herv. Kerk aan de Kalverstr. De Gem. Zangvereeniging Polyhymnia jeeft a.s. Maandag 18 September een tuin- concert in Tivoli met medewerking van het Wormerveersch Dubbel Mannenkwartet. De jeugd kan de tent van de Tent zending maar niet met rust laten en viert lare baldadigheid steeds bot. Maandagavond was het zoo erg, dat de politie eenige belhamels inrekende. Aan den heer P. F. C. Roelse te Jmuiden is vergunning verleend tot het jouwen van een woonhuis aan den Zeeweg alhier. Het Fanfarecorps „Soli Deo Oloria" van Driehuis gaf gisteravond een concert boven de waranda van het Friesche Koffie huis van den heer v. d. Bogaard alhier. Dat dit op de Beurs, het drukste punt van de plaats, de noodige belangstelling trok, is te begrijpen. Centraal Drankweer-Comité werd de nieuw-toegetreden vereeniging, de afd. IJmuiden en omstreken der Ver. van Geheelonthouders onder Spoor- en Tramwegpersoneel, welkom geheeten. Van de afd. Velseroord van het Kruis- verbond was een verzoek ingekomen om inlichtingen betreffende aansluiting bij het Comité. Inzake den leeftijdsgrens van afge vaardigden naar het Comité werd met algemeene stemmen besloten de onlangs gestelde grens van 18 jaar te handha ven. Meegedeeld werd dat begonnen is met het uitreiken van kaarten met nut tige wenken aan de ouders van pasge borenen. De propaganda voor den a.s. winter werd zeer uitvoerig besproken. Ge tracht zal worden een vereeniging op te richten onder de leerlingen der Rijks Hoogere Burger School, terwijl het ge ven van cursussen, feestavonden eriz. nader onder de oogen zal worden ge zien. De secretaris werd afgevaardigd naar de algemeene vergadering van het ad vies-Bureau der Centrale Drankweer te Utrecht. VELSEN. De Sportfeesten. Vrijdagmiddag werd op het sportterrein een goedgeslaagde ringrijderij gehouden. Er waren 21 deelnemers, waarbij mooie spulletjes, fraaie rijtuigen en flinke paarden. De dames deden flink hun best om de prijzen te bemachtigen. Vele ritten waren noodig, alvorens de uitslag bekend was. Deze was als volgt: Eerste prijs, f 25; A. Koster en Mevr. Koster- Pleging, Velsen, 2e prijs, f 15, L. Langendijk, Velsen en Mej. M. Apeldoorn, Uitgeest; 3e prijs f 10, C. Harmeyer, Beverwijk en Mej. J. Nol, Wijk aan Duin; 4e prijs f5, J. Bisschop en Mevr. A. Koelman— Bisschop, Beverwijk. De prijzen voor het schoonst geheel werden als volgt toegekend: Ie prijs, f 15, L. Langendijk, Velsen; 2e prijs f 10, C. Brantjes, Beverwijk; 3eprijs, f5, H.Schipper, Hofgeest, Velsen; 4e prijs, f 2.50, A. Vendel, Velsen. De prijs voor het schoonst getoiletteerde paard, f 10, werd toegekend aan Ada van C. Brantjes. In de pauze van de ringrijderij gaf de heer L, Langendijk uit den Polder een demonstratie met zijn paarden, die hij liet doodliggen enz. Op een paard ging de heer L. zitten en liet dit toen langzaam zakken tot het geheel lag. Ook liet de heer L. de paarden dood liggen, terwijl eenige leden der Kennemer Motorclub op hun motorfietsen er tusschen door reden. De paarden bleven als dood liggen. Deze knappe staaltjes van dresseerkunst, die de heer L. zijn werkpaarden zelf geleerd had, hadden veel succes en werden geestdriftig toegejuicht. De prijzen van de ringrijderij werden in de feesttent met een toepasselijk woord door den heer Bisschop uitgereikt. Vrijdagavond had wederom een voet balwedstrijd plaats, n.l. een return match tusschen W. F. C. alhier en Ma] joor's Sport Vereeniging te Beverwijk, De wedstrijd stond onder leiding van den heer B. Kelder te Beverwijk en werd door M. S. V. met 3—1 gewonnen. Dit elftal verwierf dus de zilveren lauwer krans, die door de firma Gebr. Majoor te Beverwijk was beschikbaar gesteld. Zaterdagmiddag had allereerst een korfbalwedstrijd plaats en wel tusschen B. K. C. van Beverwijk en Sportver. Santpoort. Deze wedstrijd werd door Santpoort met 42 gewonnen, die een verguld zilveren medaille verwierf. B. C. K. kreeg als troostprijs een zilveren medaille. Verder was er ringsteken per fiets voor jongens en meisjes. De uitslag hier van was als volgt: Jongens van 1214 jaar: le prijs W. Melgerd (een voetbal); 2e prijs (een hor loge) J. Grinwich; 3e prijs (een boek in prachtband) S. Waagmeester. Jongens van 1416 jaar: le prijs (een voetbal) J. Poen; 2e prijs (een horlogé J. Ouderkerk; 3e prijs (een boek in prachtband) Jac de Jong. Meisjes van 1214 jaar: le prijs (naai doos) J. Böhm; 2e prijs (dejeuner) G Brantjes; 3e prijs (collier) A. Wagenaar. Meisjes van 1416 jaar: le prijs (naai doos) R. Kok; 2e prijs (vork en lepel in etui) C. Sprengers; 3e prijs (collier) A ten Brink. j De wedstrijden waren eerst laat ge ëindigd. De prijzen werden door den voorzitter, de heer K. Luyting, in de feesttent uitgereikt. Zondagmiddag hadden behendigheids- wedstrijden voor motoren plaats. Aller eerst een ringrijderij voor duo- en zij- spanparen. De uitslag was als volgt: le prijs, verguld zilveren medaille en cunstvoorwerp voor de dame: K. Lan- ser en dame; 2e prijs (kunstvoorwerpen) C. Dunnebier en dame; 3e prijs (kunst voorwerpen) K. Slob en dame. De tweede prijs voor duo- en zijspan- rijders bestond hierin dat de dame een

IJmuider Courant | 1922 | | pagina 2