ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN Versehjjnt Woensdag® Zaterdags No. 92 Zaterdag 16 September 1922 7e Jaargang DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD. DRINGEND VERZOEK om bij varhnizing hot ouda en het nieuwe adres, NIET aan uen loopar, doch aan ana bu reau WILLEMSPLEIN 11, op te geven. De Administratie. Kleine Advertenties en Familieberichten kosten bij VOORUITBETALING slechts 15 Cent par regal. OFFICIEEL. HINDERWET. GEMEENTERAAD. HET CONSULTATIEBUREAU zal geopend zijn Woensdagmiddag van 23 uur, Willemsbeekweg 42, Velser oord. Het onderzoek is kosteloos en ge schiedt door Dr. Anema uit Haarlem, Voorzitter van het Consultatiebureau aldaar. IJMU1DER COURANT Abonnementsprijs: fl.per 3 maanden, franco per post f 1.35 Abonnementen worden aangenomen aan het Bureau en bij de Agenten. Tot plaatsen van advertentiën van Buiten dc gemeente VELSEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd het Advertentie- bureau P. F. C. ROELSE, 1JMU1DEN. Advertentiën uiterlijk in te zenden WOENSDAO tot 9 uur v.m. en VRIJDAGS tot 4 uur n.m. Uitgave van de N. V. UITGEVERS Mij. „IJMUIDEN" ADRES VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE N. V. DRUKKERIJ SINJEWEL - Willemsplein 11 Telefoon 153 IJmuiden Ingezonde mededeeliagen 40 et», per regel Advertenties y»n 11. en m 5 regels fl. iedere regel meer 20 ets. Compact gezette advertenties van 1 t en m. 5 regels fl.SS, iedere regel meer SI ets. kleine advertenties en familieberichten zoomede vsreenigings advertenties uit de gemeente, uitsluitend bij voornitbeta- ling, van 1 tot en met 6 regels f0,76, iedere regel meer 15 ets Bij niet contante betaling worden de gewone prijzen berekend Advertenties .adres bureau van dit blad' 10 ots. extra; veor bezorging van op advertenties ingekomen brieven werdt 1# ets. in rekening gebracht Bovenstaande regelprijzen worden met 6 ets. verhoogd voer advertenties van buiten de gemeente eisen Burgemeeste- en Wethoudersder gemeente Velsen brengen ter openbare kennis dat ter Gemeentesecretarie ter inzage liggen de verzoeken met bijlagen van P. Schuller, te Velseroord, om vergunning tot het oprichten van een bakkerij, waarin gebezigd zal worden een heeteluchtoven, in een gebouw, staande op het erf van het woon- en winkelhui», op het perceel kada straal bekend Oemeente Velsen, afdeling IJmuiden, Sectie M, No. 1368, plaatselijk bekend Koekoekstraat, Wijk E No. 3 de N. V. Vereenigde Koninklijke Papier fabrieken der firma van Gelder Zonen, te Velsen, om vergunning tot het uitbreiden van het bestaande exhaustorgebouw, door het maken van een aanbouw, waarin ge plaatst zullen worden 2 exhaustors, te drijven door 2 gelijkstroommotoren van 10 P.K. en 2 centrifugaalpompen, gedreven door 2 gelijkstroommotoren van 26 P.K op het perceel kadastraal bekend Gemeente Velsen, Sectie H, No. 4010. Op Woensdag, den 27 Sept. 1022, des voor middags te elf uren, zal ten Gemeenlehuize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen deze verzoeken in te brengen en deze monde ling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoekers als zij, die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen voor het bovenvermelde tijdstip op de Secretarie der Gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. Voorts wordt er aan herinnerd, dat vol gens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeen komstig artikel 7 der Hinderwet voor hel Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. V' lsen, den 13 September 1922. Rmgepieester on Wethouders voorn., de Secretaris, de Burgemeester, Th. J. Wijnoldy Daniels, W. Landeweert L.B. Vergadering van 12 September 1922. Voorzitter de heer Landeweert. Aanwezig alle leden. De Voorzitter doet mededeeling van de ingekomen stukken. Brieven van Gedeputeerde Staten omtrent ter goedkeuring ingezonden raadsbesluiten. Een bericht van den Minister van Ju stitie, dat zijn Ambtgenoot van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen het gebouw der buiten dienst gestelde Tuchtschool te Velsen niet ongeschikt acht om tijdelijk te worden benut voor Rijks Hoogere Burgerschool, in verband waarmede Z. E. voorloopig uoor dim cursus 19221923 en zoo noódig ook voor dien van 19231924 bedoeld ge bouw in gebruik wenscht te nemen. Als voren van Gedeputeerde Staten, dat door hun college is besloten, ter be hoeve van de verhooging der salarissen van het onderwijzend en bedienend per soneel aan de Visscherijschool, over het jaar 1920 een extra provinciale bijdrage toe te kennen van f 179.18. Rapporten van den verificateur der gemeente-financiën over de maanden Mei en Juni 1922. Het verslag der gemeente over 1921. Al deze voor kennisgeving aangeno men. Een verzoek van J. Witteman te Sant poort om maatregelen te nemen tot liet weghalen van vuil aan het Hillegonds- wegje te Santpoort. Naar B. en W. ter afdoening. Als voren van Mej. P. Adriani, onder wijzeres aan school D te Velseroord, om eervol ontslag als zoodanig met ingang van 1 November a.s. Voorgesteld wordt, het gevraagde ont slag eervol te verleenen met ingang-van 1 December 1922 of zooveel eerder als in de vacature zal zijn voorzien. Als voren van het Centraal Admini stratiebureau van het visscherijbedrijf en aanverwante vakken te IJmuiden om een subsidie voor 1923 van f.2000. Als voren van het bestuur van het zie kenfonds „Velseroord" om een subsidie voor 1923 van f 700. Beide te behandelen bij de begrooting voor het volgend jaar. Medegedeeld wordt. B. en W. deelen mede, dat zij in over leg met de commissie van hijstand in het beheer der openbare werken hebb'n besloten, het bij de gemeentelijke be waarschool, ten dienste van de Rijks Hoogere Burgerschool opgerichte rij- wielrek, overeenkomstig de gedane aan vraag, ten behoeve van die school te verkoopen voor een som van f 50. Naar aanleiding van een daaromtrent gemaakte opmerking door den heer Tu- senius bij de rondvraag in de raadsver gadering van 27 Juni j.l. zij medege deeld, dat de betrokken ingenieur van den Rijkswaterstaat heeft toegezegd, te zullen medewerken, dat het gedeelte on bestraat voetpad in de Kanaalstraat, vanaf het perceel no. 83, van Rijkswege van een verharding worde voorzien. Naar aanleiding van een opmerking van den heer Baarda bij de rondvraag in de raadsvergadering van 16 Mei j.l. hebben B. en W., nopens het toezicht op de gebouwen en terreinen voorloopig in beheer zijn overgedragen aan het De partement van Financiën en dat, blij kens mededeeling van dit Departement, ten aanzien van de afsluiting van het terrein voorzieningen zullen worden ge troffen. Hieraan zij nog toegevoegd, dat aan den werkmeester J. Bij met ingang van 1 December 1922 eervol ontslag zal worden verleend en dat diens woning zal worden betrokken door den concier ge der Rijks Hoogere Burgerschool. Door B. en W. is aan den Minister van Binnenlandsche Zaken verzocht, de steunregeling voor „uitgetrokken" Xoordzeevisschers en met hen gelijk- gestelden, welke 9 Sept. a.s'. vervalt, nog met een maand te verlengen. Het aantal in deze gemeente wonende werklooze Noordzeevisschers bedraagt naar schatting 31, waarvan thans nog 7 onder de steunregeling vallen. Ingekomen zijn nog de volgende stuk ken. Een bericht van het bestuur der Meis- jes-gymnastiekvereen. te Santpoort, dat het de verzoeken van 21 Juni en 4 September 1922, om gebruikmaking van het gymnastieklokaal van school F, in trekt. Voor kennisgeving aangenomen. Een adres van F. C. G. Duvergé, waar in hij verzoekt namens de Santpoort- sche meisjes-gymnastiekvereeniging gebruik te mogen maken van het gym nastieklokaal te Santpoort op Dinsdag en Vrijdag des avonds van 79 uur. Naar B. en W. ter afdoening. Als voren van het bestuur der Sant- poortsche Vrouwenclub om voor het houden van kookcursussen gebruik te mogen maken van een lokaal van de voormalige secretarie te Santpoort en een lokaal van de bewaarschool te Vel seroord; naar b. en w. om advies. Als voren van de leden der commissie tot wering van schoolverzuim te IJmui-- den om gervol ontslag als zoodanig uiterlijk met ingang van 1 Januari a.s. Naar b. en w. om advies. Het verslag van het doofstommenin- stituut te Groningen over 1921; voor kennisgeving aangenomen. Een verzoek van M. Aartsen te Vel seroord om eene bijdrage te verleenen van f 105.in de kosten van uitrusting voor de plaatsing van zijn kind in het doofstommeninstituut te Groningen; naar b. en w. ter afdoening. Als voren van de Algemeene Neder- landsche Vereeniging „Het Groene Kruis" te Utrecht om een jaarlijkscli subisidie van ten minste f 10.te ver leenen. Te behandelen bij de begroeting van 1923. Een ongezegeld verzoek van de firma Swets en Zeitlinger te Amsterdam, om machtiging te verleenen een bevel schrift dd. 1 Februari 1921 groot f 6.25 voor gedane leverantie in 1920, alsnog betaalbaar te stellen. Als zijnde ongezegeld ter zijde gelegd. Een telegram van het Hoofdbestuur van het Nationaal Verbond van Ge meenteambtenaren van den volgenden inhoud: „Hoofdbestuur Nationaal Ver bond gemeenteambtenaren van oordeel dat bestaand artikel 11 ver ordening rechtstoestand ambtena ren voldoende waarborg biedt tegen misbruik dat bestaande rechten niet behooren te worden ontnomen verzoekt Uw raad dringend voor gestelde wijziging artikel 11 niet goed te keuren". Te behandelen bij punt 7 der agenda. Bij de mededeelingen vraagt de heer Dalmeyer wat het rijwielrek bij de Be waarschool heeft gekost. De heer Dunnebier: f 199. De heer Dalmeyer vraagt of de waar de er van nu al zoo gedaald is, dat er maar een vierde van dit bedrag voor wordt gegeven. De heer Dunnebier: We konden er niet meer voor krijgen. Aan de orde is opnieuw hot voorstei tot het verleenen van ontslag en op wachtgeld-stelling van eonige werklie den van het bedrijf Reinigings- en Ont- smettingsdienst. De heer Vermeulen zegt dankbaar te zijn dat vergund is op het vroeger ge nomen besluit te mogen terugkomen in de besprekingen. Spr. zegt verwacht te hebben dat over deze zaak een nieuw raadstuk zou verschijnen, temeer waar de zaak heel eenvoudig was. Echter is dezen middag een getypt stuk geko men, waarin de zaak ons van de meest zwarte zijde wordt voorgesteld, n.l. dat het indienst houden van 4 werklieden bijkans f 3000 zal kosten. Spr. zegt dat het maximaal f 2900 kan worden, maar dan moeten B. en W. het zoo duur mo gelijk maken. Spr. zegt door deze dingen onaange naam getroffen te zijn, want uit het stuk blijkt ook, dat reeds eenige werk lieden ontslagen waren en al i 620 wachtgeld hebben genoten. Spr. zegt dat dit is vooruitloopen op besluiten van den raad. De menschen waren al ont slagen, toen de zaak nog in den raad kwam en als spr. dit op de vorige ver gadering geweten had, zou hij ten sterkste geprotesteerd hebben. ,Spr. zegt dat dit gewoonte van het college dreigt te worden, blijkens het fietsenrek, dat volgens den heer Slui ters al verplaatst was. De heer Dunnebier: Daar protesteer ik tegen. De heer Vermeulen: Het college prik kelt op deze wijze den raad. Spr. zegt dat het bedrag van f 620 ook al van het bedrag van f 2900 moet wor den afgetrokken. Wat zijn voorstel be treft, dit is over 't algemeen gunstig ontvangen, Spr. mocht dit van verschil lende kanten vernemen. Naar spr. hoor de zijn er bij gas en water ook nog losse arbeiders en zouden er dus wellicht meer vaste arbeiders in dienst kunnen worden gehouden. Spr. oefent zeer scherpe critiek op het beleid van B. en W. in deze zaak en zegt dat hij weet dat de raad geen voor stellen kan doen om arbeiders in dienst te houden, omdat.benoeming en ontslag van personeel aan B. en W. is. Maar spr. hoopt dat de raad hem dan wil volgen om B. en W. te leeren dat zij op dezen weg niet mogen voortgaan en hem dus zal steunen in zijn voorstel om de ge vraagde gelden voor uitkeering van wachtgeld niet toe te staan. Tenslotte vraagt spr. of het juist is dat al een arbeider van openbare wer ken bij de Reinigingsdienst heeft moe ten dienst doen en of er overwerk ver richt is. De heer Dalmeyer zegt dat de betrok ken commissie niet eerder kon vergade ren, wegens familieomstandigheden van den wethouder, dus kon het raad- stuk niet eerder komen. Spr. zegt dat in de commissie de zaak besproken is. M at de indienst-houding van vier arbeiders betreft, er is een mo- reele kant en deze houdt in dat deze 4 menschen dan jongenswerk moeten doen, wat spr. niet goed vindt. Maar aan den anderen-kant gelooft spr. met den heer Vermeulen dat er nog wel wat toekomst voor onze gemeente is, dat er nog wel meerdere arbeiders zullen noo- dig hebben. Daarom zal spr. ook aan dringen op het in dienst houden van ge noemde vier menschen. Wat de opmer king van den heer Vermeulen over de f 620 aangaat, deze was onjuist, want of als wachtgeld of als loon had dit be drag uitbetaald moeten worden. Spr. vraagt B. en W. waarom aan de twee oudste arbeiders eveneens het wachtgeld in eens zal worden uitge keerd. De heer Davidson had gaarne ook de commissie voor georganiseerd overleg geraadpleegd gezien. De heer Nijssen vraagt of werkelijk de arbeiders, die de minste dienstjaren hebben, 't eerst ontslagen zijn. De heer Dunnebier begint met den heer Dqlmeyer dank te zeggen voor de wijze, waarop hij meedeelde waarom het raadstuk zoo laat kwam. Spr. weet niet hoe de heer Vermeulen deed, toen die op zijn stoel zat, maar spr. verklaart nog nooit met handigheidjes te zijn ge komen. Hij heeft de dingen altijd open en eerlijk behandeld en het spijt hem dat deze critiek op zulke wijze van be vriende zijde kwam. De heer Schilling: Van je vrienden moet je 't hebben. De heer Dunnebier zegt dat het raad stuk volkomen juist is, het is een voor stel van den directeur van openbare werken, die het bedrag van f 2900 niet op de rekening' van dit bedrijf wil heb ben. Spr. verdedigt nog eens het voor stel vau B. en W., dat veel voordeeliger zal blijken, dan nu reeds berekend kan worden. Wat regeeren in vooruitzien betreft, dat is met deze zaak wel dege lijk gedaan, er is vaak geconfereerd en ook is iemand alle andere bedrijven langs geweest, om te zien of daar ook krachten gebruikt konden worden. Spr. kan het niet goedkeuren dat de volwassen arbeiders straks jongens werk moeten doen. Als de 4 arbeiders in dienst blijven, is het natuurlijk in los sen dienst, wat echter voor de pensioen regeling geen schade beteekent. Wat het overwerk betreft, dat is geschied tij dens de kermis te Wijkeroog. De heer Vermeulen beveelt nogmaals liet in dienst houden van vier arbeiders aan; de heer Schilling wil de bevoegd heid dan aan B. en W. laten, want ze kunnen natuurlijk niet leeg loopen. De heer Vermeulen stelt voor het wachtgeld voor de 4 gehuwde arbeiders toe te staan en B. en W. te verzoeken deze in lossen dienst te nemen en het werk van 4 jeugdige arbeiders te doen verrichten. Dit voorstel*wordt met 143 stem men verworpen. Vóór de heeren Warde naar, Vermeulen en Diependaal. Het voorstel van B. en W. tot ontslag aan de werklieden wordt met 10-7 stem men aangenomen. Tegen de heeren. Vermeulen, Tusenius, Poortenaar, Dal meyer, Sluiters, Wardenaar en Diepen daal. Bij het voorstel inzake veeartsenij- kundige behandeling der gemeente- paarden zegt de heer Schilling gedacht te hebben dat in de f 2500 salaris alles begrepen was. Als men nu zegt dat dit salaris voor keuringsmeester is, dan zegt spr. zoo'n persoon toch niet in tweeën te kunnen snijden. De heer Dunnebier zegt evenzoo ge dacht te hebben, maar het andere is een voorschrift van 't Rijk. De heer Netscher vraagt of de voor gestelde persoon wel de benoodigde kennis bezit. Do heer Schilling: Ik zal het onder zoeken. De heer Sluiters zou op den ouden voet door willen gaan. Wij kunnen een jaar van f 400 kosten hebben, maar ook wel van f 50. De heer Dunnebier zegt geen bezwaar te hebben het voorstel terug te nemen, hetgeen door B. en W. gedaan wordt. Vastgesteld worden de instructiën voor het personeel van den vleeschkeu- ringsdienst. Bij het voorstel tot verkoop van een gedeelte brandgang maakt de heer Ver meulen verschillende bezwaren. Spr. stelt voor de zaak aan te houden voor nader onderzoek. Dit wordt aangeno men. Bij het voorstel tot toekenning van eene vergoeding voor het bezit van het diploma gasfitter en gratificatie aan J. J. Schliker voor het leiden van een cur sus ter opleiding van fitters, zegt de heer Schilling de voorstellen gaarne ge scheiden te hebben gezien, aangezien het twee verschillende voorstellen be treft. De heer Sluiters zegt tegen deze twee voorstellen te zijn. Het gaat niet aan voor een diploma-gasfitter geld te ge ven, waar voor tal van vakken geen diploma's bestaan. Metselaars, timmer lieden enz., al komen ze van de Am bachtsschool, krijgen geen extra-beloo- ningen; zelfs beeldhouwers niet. En wat het tweede voorstel betreft, als de heer Schliker een cursus heeft gegeven, is dit in 't belang van de gasfitters, die van hem geleerd hebben. Als hij daar voor betaald moest worden, moesten deze menschen dit doen. Wanneer we op dezen weg doorgingen, zouden de amb tenaren van de secretarie wel stenogra fie kunnen willen leeren en dan voor het diploma een gratificatie verlangen. De heer Schilling pleit voor het voor stel en vindt dit alleszins billijk, temeer daar het geven van den cursus is aan gegaan op instigatie van den directeur. De heer Diependaal is vóór de grati ficatie, maar tegen belooning van di ploma's. De heer Peek precies andersom. De Voorzitter verdedigt het voorstel en sluit zich aan bij de voorstanders er van. Het voorstel wordt in tweeën gesplitst Dat betreffende het toekennen van een belooning voor het diploma wordt met 710 stemmen verworpen; dat tot het toekennen van een gratificatie aan J. J. Schliker met 107 stemmen aange nomen. Bij het voorstel tot wijziging der ver ordening op den rechtstoestand der ambtenaren (inhoudende verbod tot het doen van arbeid voor derden), zegt de heer Schilling dat dit wel wat ver gaat, daar het wel zeer nuttig kan zijn dat ambtenaren lessen geven. De heer Davidson spreekt ook in dezen geest. Spr. zegt dat er twee soorten amb tenaren zullen komen, n.l. die zich aan het verbod houden en die het met hun geweten niet zoo nauw nemen. Er is ge zegd dat het veel gaat gelijken op sla vernij en spr. voelt voor die klacht. Daarom is spr. niet voor dit voorstel. De heer Wardenaar zou willen voor stellen de bestaande toestand te hand haven, maar art. 11 willen verscherpen, opdat B. en W. meer controle hebben. De heer Sluiters juicht het voorstel toe. Al te lang heeft het geduurd dat ve le ambtenaren bijbaantjes vervulden en 't is wel voorgekomen dat ze meer ver-

IJmuider Courant | 1922 | | pagina 1