Vraagt Vurwer's HEERLIJKE TOMPOES FOTOGRAFIE TISMEER, Schietoefening CHRISTELIJKE SCHOOL, k 6 Cent. i De Foto's van Ds. Buffinga zyn gereed. WILLEMSPLEIN 12. Dankbetuiging. 2 kronyuwel kache Flinke dagdienstb. flink woonhuis Net dagmeisje Bovenhuis. Te huur een nette Jongen Paard en Wagen Pianoles Huis te koop, Heerenhuis Tabakaccijns Net Dagmeisje geer, een Werkster Een groot pakhuis Zit- en Slaapkamer Benedenwoning BouwkT eekenen DE RIJKSONTVANGER makkelijke, 't Gooi in eigen home met succes te bestrijden, is, gezien de resul taten van het vorige jaar beslist geen walk-over", Afscheid van den gemeente-secretaris. Gisterenmiddag heeft de gemeente-se cretaris de heer Th. J. Wijnoldy Daniëls officiëel afscheid genomen. Daartoe waren in de raadzaal tegen half drie al le ambtenaren, boden enz., bijeengeko men. Door den hoofdcommies, de heer J. Kostelijk, werd de familie van den secretaris binnengeleid, terwijl Mej. Aarse den secretaris voorging. Mevr. Wijnoldy Daniëls ontving een prachtige ruiker rozen. Nadat allen gezeten waren, nam al lereerst de heer J. Kostelijk het woord, die het volgende sprak. Geachte Secretaris, Wanneer er ooit een inrichting tot opleiding van gemeenteambte naren voor den administratieven dienst zal worden gesticht, dan zal bij de bepaling van de leerstof zeker aandacht worden geschonken aan het feit, dat naast theoretische ken nis de ambtenaren practisch in zicht noodig hebben. Als gevolg daarvan zal, zoo is althans mijn ge voelen, aan deze inrichting niet kunnen worden gemist een bij uit stek practisch vak, dat van orde, netheid en regelmaat. Want, we hebben er telkens voorbeelden van gezien, hoeveel ambtenaren, schoon zij waren toegerust met vol doende wetenschap, zijn niet ge struikeld over hun eigen slordig heid, waarbij soms nog kwam nala tigheid om het personeel, waarvoor zij als chef waren gesteld, te wijzen op het gevaar dat er in schuilt, wanneer allerlei bescheiden schots en scheef worden bijeengevoegd en van geregeld opbergen geen sprake is. Oogenschijnlijk lijkt dit exacti- tude-onderwerp zeer eenvoudig en over het algemeen wordt er weinig aandacht aan geschonken, maar daarom is het nog niet minder be langrijk. Het systematisch werken en het op tijd afdoen van zaken wordt zeer bevorderd, wanneer men het oog heeft voor het practisch vak, dat ik daar zooeven bedoelde. In deze gedragslijn nu heb ik U als een Meester leeren kennen. Vroeger, als jongere ambtenaren, zeiden we weieens tegen elkander: „wat een pietluttigheid", maar op la- teren leeftijd heeft menigeen onder vonden, dat de van U opgedane les sen vruchtdragend waren. Nu U vandaag afscheid van ons neemt als gemeentesecretaris en als chef, meen ik de tolk van ons allen te zijn, wanneer ik hiervoor onzen dank uitspreek. Meer dan 29 jaar is door U het se cretariaat van de gemeente Velsen bekleed en in dit tijdsgewricht heeft U hier tal van ambtenaren zien komen en gaan. Met belang stelling Volgde U hun loopbaan en bij Uw zilveren ambtsfeest mocht ik er nog de adndacht op vestigen dat meerderen van hen veel aan U verschuldigd zijn. Als het de belan gen van het personeel gold, kon men in U een warm verdediger vin den. Geachte Secretaris, wij hebben gemeend met deze huldebetuiging niet te kunnen volstaan, maar U bij Uw heengaan een stoffelijk blijk van sympathie te moeten aanbie den. Wij overhandigen U hierbij een schilderij, voorstellende het ge- taammmm meentehuis van Velsen, gezien van af de plek, die U welhaast dagelijks betrad, wanneer U met de tram van Santpoort naar hier kwam om Uw arbeid aan te vangen. Dat dit stuk U nog dikwijls in gedachten moge terugvoeren naar Uw ambtelijk te huis, waarin zooveel jaren van Uw leven zijn doorgebracht! Maar toch, dit uiterlijk beeld van het magistraatsgebouw, hoe schoon dat ook zij, geeft nog geen afspiege ling van het interieur. Daarom vul len wij het geschenk aan met een reeks fotografiën van de verschil lende vertrekken. In een album vereenigd en voorafgegaan door een oorkonde, zullen deze opnamen on getwijfeld er toe bijdragen om de hier gevestigde indrukken bij U le vendig te houden. En dit is onze bedoeling. Moge U steeds aan Uw nu afge sloten werkkring een aangename herinnering bewaren en zij het U gegeven, van het niet-ambtelijk le ven nog in lengte van dagen te ge nieten! Vervolgens sprak de heer M. K. Hof stede, controleur der gemeentebelastin gen, die het volgende zeide: Geachte Secretaris, Als een Uwer vroegere ambtena ren en als medewerker in dit huis zij het mij vergund een paar woor- den tot U te richten. Gij die hier zoo vele jaren als eerste ambtenaar der gemeente hebt gewerkt, gij zijt thans gekomen aan het einde van Uw ambtelijk leven. Gij treedt terug in het rustige par ticuliere leven. Ik noem dit het rus tige leven omdat gij als ambtenaar dezer gemeente zooveel hebt mede gemaakt en als ambtenaar had uit te voeren wat Uw meerderen beslo ten. Meermalen zult gij U met die besluiten niet hebben kunnen ver eenigen, doch gij hebt steeds Uw plicht gedaan, ja zelfs meer dan gij verplicht waart. Denkende aan de tijden waarin ik als Uw ondergeschikte werk zaam was, moet ik erkennen dat gij voor Uwe ambtenaren steeds een goed hart hebt gehad. De ambtena ren konden op U vertrouwen. Gij kwaamt voor hunne belangen op tot den laatsten dag toe. Hoe dik wijls ik ook met U van meening heb mogen verschillen, nimmer heeft dit tot eenige verwijdering tusschen ons kunnen leiden. Hoe moet het U te moede zijn dit huis te verlaten. Gij hebt hier zoo vele jaren prettig gewerkt. Ik ver trouw, dat de schaduwen welke ook op U zijn gevallen, worden wegge vaagd door de herinnering aan de vele jaren waarin gij hier zoo naar genoegen hebt gewerkt. Ook voor U heeft gegolden „een hooge boom vangt veel wind". Gij hebt gebogen, doch zijt niet geknakt. Bij de ambtenaren laat gij aange name herinneringen achter. Ik weet dat gij ons, waar dit mogelijk is ook voortaan nog van dienst zult zijn, dat gij, indien zulks gevraagd mocht worden, nog in alle opzich ten Uw steun zult verleenen. Ik wensch U toe, ook namens de aan mijn tak van dienst werkzaam zijnde ambtenaren, dat gij nog een lange reeks van jaren met Uwe echtgenoote en Uwe kinderen ge lukkig moogt leven. De heer E. W. de Boer, commies ter secretarie, was de derde spreker. Deze sprak als volgt: Wanneer ik thans het woord neem, nu reeds door de Heeren Kos telijk en Hofstede is gesproken, dan is dat niet, omdat deze iets hebben verzuimd, doch dain is dat meer een behoefte die opwelt uit mijn binnenste, om ook nog enkele woorden tot U te spreken, nu U ge komen zijt aan het einde van Uw ambtelijke loopbaan. Wij allen zijn nog onder den in druk van hetgeen zoo even hier ge zegd is, doch hoe diep gevoelden we dien indruk gistermorgen toen we een voorproefje kregen van Uw heengaan in de trouwzaal, waar U voor de laatste maal Uwe functie 'uitoefende van ambtenaar van den burgerlijken stand; het laatste paartje in den echt verbond en voor de laatste maal sprak over „liefde als het hoogste dat bestaat". En thans zult U ook óns ambte naren, of liever bewoners van het gemeentehuis voor het laatst toe spreken in Uw kwaliteit als secre taris en juist deze gedachte stemt ons weemoedig. En waarom stemt ons dit zoo weemoedig, omdat we w^ten, dat U steeds getracht hebt onze belangen, waar noodig te behartigen en al is ten slotte niet alles bereikt wat we wenschten, toch hebben we, dank zij Uw steun, veel verkregen, het geen anders stellig niet gebeurd was. In het vervolg zullen we dezen steun moeten missen, doch laat ik van deze plaats een beroep doen op Uw opvolger, dat ook hij deze goe de eigenschap zal toepassen en ons, indien maar eenigszins mogelijk, zal steunen. Voor de laatste maal bent U als secretaris dit gebouw binnen ge gaan en vanaf morgen zullen we Uw tred daarin missen. In menig huis hangt een bekende spreuk n.l. „Moeders tred is uit alle andere te herkennen", zoo was het ook met U; \yat een Moeder was voor hare kinderen, dat was U voor ons,; de ambtenaren der secretarie. Wij staan thans op het punt om te scheiden en als vanzelf komt ons in herinnering de woorden die U hebt gesproken bij het afscheid van burgemeester Ver Loren en waar U zoo terecht zei: Scheiden stemt weemoedig en wekt herinneringen. Dit eerste ondervinden we nu en het laatste, geloof me, de herinne ring aan U, zal steeds, en hier meen ik wel namens allen te spreken, bij ons in gedachten blijven. Want niet alleen, dat we een humaan chef verliezen, maar daarnevens een „gentleman" en wat dit beduid be hoef ik wel niet te zeggen. Secretaris, ik ben thans aan het einde van mijn rede gekomen, doch ik wil niet eindigen voor U en de Uwen tot in lengte van dagen geluk en voorspoed toe te wenschen. Ik heb gezegd. De heer Wijnoldy Daniëls sprak daar op het volgende: Officiëel heb ik hedenmorgen arf- scheid van U genomen door middel van het bekende dienstboek, waar in ter gezetter tijd werd vermeld, wat ik meende ter Uwer kennis te moeten brengen. In aansluiting daaraan had ik, nu het uur van vertrek uit het ge meentehuis weldra zal slaan, U nog even zwijgend de hand willen druk ken in uwe werkvertrekken. - Stil en onopgemerkt. Zoo heb ik mij aanvankelijk mijn heengaan gedacht. Maar ik vernam, dat ge het an ders wenschte, en dat ge mij een verrassing wildet bereiden. Ik heb mij daaraan niet willen onttrekken, onidat uwe vriendelijk heid mij welkom is, en omdat ik nieti wilde breken met een goede oude traditie. Zoo zijn we dan hier nog eens voor 't laatst bijeen in dezelfde zaal, waar ik in 18y3 werd benoemd en geinstaiieerd als gemeente-secreta ris, waar ik in 19ü5 mijn koperen-, en in 1918 mijn zilveren ambtsfeest mocht vieren, waar ik ontelbare malen aanzat in vergaderingen van den gemeenteraad, van het dage- iijkscn bestuur, en van allerlei com- missien, waar ik een groot aantal paartjes in het huwelijk mocht ver- ninden, waar ik 22 Augustus j.l. eervol werd ontslagen en afscheid nam van den gemeenteraad, en waar ik gisteren voor 't laatst het huwelijk voltrok. Op een plaats alzoo, waaraan heel wat herinneringen voor mij zijn verbonden. Want moest ik een viertal malen van ambtelijk werkvertrek veran deren, de raad- en trouwzaal bleef dezelfde. En nu ik scheiden ga van dit plekje, waar ik een kleine dertig jaar, van het 33ste tot het 63ste le vensjaar, mocht werken, gevoel ik eerst recht hoe zwaar mij dit valt. Na 22 Augustus zouden nog een drietal weken volgen, en na giste ren, kwam nog vandaag. Maar na heden is er niets meer, dan ambteloosheid en herinnering. Ambteloosheid, een vreemd woord wanneer men ongeveer 46 jaren in het ambtelijk gareel heeft geloopen. En in zekeren zin een verschrikking, wanneer men het ambt lief had, het ambt met al zijn vóór en tegen, zijn lief en leed, en nog werklust en werkkracht bezit. Ge zult met mij beseffen hoe zwaar dit laatste loodje weegt. Inderdaad, ik had mijn ambt lief. Ook het ambtelijk leven heeft zijn licht en donker, maar het heeft voor den idealist ontegenzeggelijk een bekoring, die het particuliere leven wel missen moet. De particulier drijft zijn zaken, allereerst om er zijn eigen belang mee te dienen. Bussiness is no cha rity. De ambtenaar kan zijn ambt uit oefenen, zonder dat altoos het eigen belang er bij op den voorgrond be hoeft te treden. Bussiness and charity, kunnen zich in hem vereenigen. Zijn boterham is verzekerd, en dat maakt 't hem gemakkelijker dan den werker in 't vrije bedrijf, om van zijn werkkracht en tijd ambtelijk nog eens wat meer te ge ven aan de gemeenschap dan hij behoeft, zonder dat dit in klinken de munt wordt omgezet. En dan niet waar, het geeft een voldoening als men ambtshalve om zich heen heeft een kring van me dewerkers, voor vorming men heeft te zorgen, en voor wier rechten en belangen men heeft te waken. En het leed? Och waarom zou ik U de doornen toonen, nu ge mij een roos tot afscheid biedt? Er is nu eenmaal niets volmaakt hier in dit tranendal. Laat ons dan dankbaar zijn, dat het niet alleen tranen van droefheid zijn, die er ge schreid worden, maar dat er ook nog wel eens een vreugdetraan aan het ook ontwelt. Zoo is het mij een vreugde dat ge allen hier zijt gekomen, dat mij vriendelijke woorden namens u zijn* toegesproken, en dat ge mij een her-: innerxng hebt geschonken, die in-1 derdaad een onuitwischbar'e herin-i nering zal zijn aan mijn arbeid hier aan allen, die hier met mij hebben gewerkt in verschillende positie en aan den droevigen dag, dat ik 'het door mij eens zoo zeer begeerde ambt van gemeente-secretaris heb' neergelegd. Gij zijt allen nog jong, of in de volle kracht van het leven. t Zal u wellicht gaan als mij. Gij zult illusiën en desillusiën hebben, maar houdt u aan het oude, beken de recept: „Ora et labora". „Bid en werk". Of zoo de Genestet het uitdrukte: „Werk uw werk, en zing uw lied, Onder blij verwachten." Daar zijn in het ambtelijk leven nog vele desiderata. Uwe organisaties vestigen er uw aandacht telkens weer op. Reeds heel wat werd verwezen lijkt sinds ik in ambtelijken diensi trad, zonder iets van dat alles. Eigen pensioen, weduwen eii weezenpensioen zijn er gekomen. Jaarwedden zijn verbeterd. Vakstudie is beter een gemakke lijker gemaakt. Rust- en vacantieoorden zijn in verschiet. Regeling van de rechtspositie kwam hier en daar tot stand, doch wacht op een wettelijke voorzie ning, waaaan plaatselijk niet t$ tornen valt. i Zoo ziet de ambtenaar zich meeï en meer omringd van waarborgen, waardoor hij rustig en kalm ka» arbeiden aan zijn taak, en aan zieft zelf. Zonder bezorgdheid voor de toekomst, of vrees voor willekeur. Tenslotte in de eeuwige wisseling der dingen, gaan de ouderen weer heen, en maken plaats voor de jon geren. Thans is de beurt aan mij, straks aan u, Kameraden, mocht ge dan kun nen gaap in het bewustzijn eerlijk en trouw uw plicht te hebben ge- Maan naar beste krachten, en te hebben gewoekerd met de talen ten u toevertrouwd, veel of weinig Dat wensch ik u van harte. Ik dank u voor uwe genegenheid en voor dit schoon geschenk. 't Ga u allen wel. God zij met U. Daarop werd het schilderij bezichtigd Dit is vervaardigd door den bekender kunstschilder A. Mislée te Haarlem en geëncadreerd door dep heer F. H, Smit, kunsthandel te Haarlem. De interieurs van het raadhuis zija gemaakt door den heer L. P. Tismeer, fotograaf te IJmuiden en gebonden ia een keurig lederen band, In den album is een oorkonde, getee- kend door den heer F. H. Smit te Haar lem, terwijl de namen van de aanbie ders daarin zijn opgenomen. De secretaris was zeer ingenomen met deze geschenken en hield nog een har telijke toespraak. De heer G. Voet sprak een afscheids woord namens de pers en herinnerde aan de aangename samenwerking, die er tusschen den gemeente-secretaris en de pers bestond, waarbij hij goede wen schen voor het verdere-leven van den heer Wijnoldy Daniëls voegde. Deze dankte daarop met een hartelijk weder woord. Van het gezelschap werden daarop een tweetal foto's genomen, één in de raadzaal en één voor het raadhuis. Ongecorrigeerd. Efj&g; Lill IIIllllllIiHH I IIIIhMlllli De Heer en Mejuffrouw P. GOEDHART—ZWAAIJ geven hiermede kennis van de g boorte van hunne dochter ANTJE. IJmuiden, 14 September 1922. Voor de vele blijken van belang stelling ons betoond bij het over lijden van onzen lieven Man en Vader HEIN BAKKER betuigen wij onzen hartelijken dank. Uit aller naam, Wed. H. BAKKER—BLOM. Helder, 16 September 1922. Op Woensdag 20 en zoonoodig Donderdag 21 September a.s. zullen van het fort IJmuiden avond schiet oefeningen worden gehouden aan vangende 7 uur nam. Onveilig is de zee ten Noorden van de Haven tot op 3 zeemijlen van het fort. Bij het begin der oefening zal bij duisternis op het fort een roode lantaarn worden ge- heeschen die bij het einde der oefe ning zal worden neergehaald. De Fort Commandant. Snelliusstraat 47. te koop, Bloemstraat 121. gevraagd. Br. o. 1. A. aan J. van Houwelingen Boekh. Velseroord. Te huur om terstond te betrekken te IJmuiden, aan de Kennemerlaan. Huurprijs f 14.per week Br. bureau van dit blad. gevraagd. Joh. de Waard Mode- Magazijn Kanaalstraat C 22-24. Te Huur Direct te aanvaarden. Adres: bureau van dit blad. Gevraagd voor het schoon houden van het Bureau Openbare Werken te Velsen belooning f 528.- per jaar. Aanmel ding dagelijks aan genoemd bureau. woonhuis, gelegen Rijksstraatweg, Velseroord. Conditie een jaar huur bij vooruitbetaling. Br. onder no. 1768, bur. van dit blad. Gevraagd niet beneden 16 jaar. Adres S. G. Oortwijn, Vleeschhouwer en Var kensslachter IJmuiden. te huur, in de Bloemstraat voor alle doeleinden geschikt. Te bevr. bij D. Baisjzn., Aannemer IJmuiden. te koop aangeboden. Adres: Zeevischhandel „de Vischbeurs". aangeboden aan huis. ,Voor vol wassenen die in korten tijd wenschen te leeren spelen, vlugge en prettige methode. Inlichtingen Willebrord- straat 83e Velseroord. van alle gemakken voorzien. Koop prijs f 9000.Brieven letter A, bureau van dit blad. Ongemeubileerde met vrije keuken te huur, voor menschen zonder kinderen. Br, No. 1767 bureau van dit blad. TE HUUR op goeden stand, huurprijs f 28.— per maand, te betrekken 1 of 14 October. Brieven onder letter W. bureau van dit blad. TE HUUR of TE KOOP, dadelijk te aanvaarden. Tevens te koop nog enkele Burgerwoningen Huigens- straat en Middenstandswoningen Kennemerlaan, direct te aanvaarden, billijken prijs. Firma P. HEERE ZONEN, Kennemerlaan 64 IJmuiden les gevraagd. Br. onder no. 1766, bureau van dit blad. KEIZER WILHELMSTRAAT. A. B. 1 2. De Ontvanger der accijnzen te IJmuiden, Koningsplein 17, geeft hen, die nog tabaksaccijns verschul digd zijn, in overweging, alsnog spoedig het verschuldigde te vol doen, daar anders tot vervolging zal moeten worden overgegaan. Bij genoegzame deelname zal worden geopend: een tweejarige cursus voor VERVOLGONDERWIJS Vakken van onderwijs o.a. Engelsch, Handelsrekenen, enz. de Avondschool voor VAKONDERWIJS voor gewoon onderwijs. Schoolgeld fl. per week. voor opleiding machinist, toelating Middelb. Techn. school, enz. Schoolgeld f2 per week. Aangifte op Maandag 18 Sept. a.s., 's avonds van 7-8 uur IN DE SCHOOL (voor alle cursussen). HET BESTUUR.

IJmuider Courant | 1922 | | pagina 6