No. 93 Woensdag 20 September'1922 7e Jsarj?an£ Yerschjjnt Woeusdögh Zaterdags DRINGEND VERZOEK om bij verhuizing hot oud» en het nieuwe adres, NIET aan aen looper, doch aan ons bu reau WILLEMSPLEIN 11, op te geven. De Administratie. Kleine Advertenties en Familieberichten kosten bij VOORUITBETALING slechts 15 Cent per regel. VOOR ADVERTENTIES Vrijdags na 4 nnr ingezonden wordt geen plaatsing in het Zaterdagnummer gegarandeerd. OFFICIEEL. DIENSTPLICHT. VAN DEN WACHTTOREN. De Anti-Tabakbond. De vijand heeft zijn leger gemobili seerd en den oorlog verklaard. Er zal gestreden moeten worden voor het be houd van een gezellig pijpje, een geuri ge sigaar, een pittige sigaret en een sappigen pruim. Tabak geeft aan velen zulk een groot genot, dat ze blijven roo- ken, al is het hun door den dokter streng verboden. Dan maar een paar jaar eerder dood! heeft een rooker eens met een brutale oprechtheid gezegd. De rooker geeft voor zijn genot vaak meer uit, dan voor versnaperingen van zijn heele gezin besteed wordt. De rook te zuigen uit een rolletje of pijpje gevuld met gedroogde bladeren, die in vuur ge stoken zijn, is wel een der zonderling ste liefhebberijen van beschaafde en on beschaafde volkeren. Wanneer men er nooit van gehoord had en iemand stel de voor, om van mond en slokdarm een soort kachelpijp te maken, dan zou men allicht gaan twijfelen, of alles in zijn bovenkamertje wel normaal was. Dat rook voor oogen, keel, hart verkeerd is, weet ieder bij ondervinding, die een nukkigen schoorsteen in zijn huis heeft De sterke rooker wordt door opkomend duizelingen nu en dan gewaarschuwdj WITTE KRUIS, voor nicotinevergiftiging. j Stel niet uit lid te worden van het Iedere rooker, die de waarheid niet Witte Kruis tot dit noodig is. Ziekte door een rookwolkje wil zien, maar hel- komt onverwachts, het noodlidmaat- der en scherp, zal dit alles erkennen.schap kost u dan f 4. Maar zijn pijp en sigaar geeft hem een i Voor f 1.50 Contributie per jaar dus genot, waarover de niet-rooker niet be-13 cent per week is men lid en heeft dan voegd is te oordeelen. Hij krijgt een ge- recht op kostelooze hulp van een det voel van behagelijkheid, een kleine op-1 wijkzusters en tevens gebruik van ver wekking, als hij er den brand in gesto- pleegmateriaal. ken heeft. Het is geen edel genot, als hetOpgave van lidmaatschap gelieve luisteren naar een concert of het bewon- [men te richten aan den Administrateur deren van een mooi landschap of he zich verdiepen in een boek vol van le ven, maar een genot is het niettemin. De vraag is maar, of het genot op- weegt tegen het nadeel. Wie zal het uit maken. Ieder rooker beslisse hier voor van een mooi landschap of het^en heer J. F. de Liefde, Lagerstraat 14 te Velseroord. zijn, maar er goed doorvoed uitzien en niet direct gebrek lijden. Het bedelen is zichzelf. Men mag de tabak n^mVden 1 gevolg van onwil en onmacht, om te alkohol op een lijn plaatsen. Het rooken j syev*en, Men kan de beide begrippen toch is niet een algemeen maatschappe- lijk kwaad, dat de volkskracht ernstigbehoort Wel tot de slechts d™kbare ar~ afbreuk doet. Tegen zulk een kwaad kan men niet kras genoeg optreden. In Amerika denkt men er anders over en willen sommigen de wereld niet alleen droog maar ook rookvrij maken. Er be staat zelfs al een Internationale Anti- Tabak-Liga en (de vijand is nabij!) ook is er eerf Nederlandsche Anti-Tabak bond in wording, die onder de moeders en echigenooten van sterke rookers zeer veel bijval zal vinden. Tegen deze beweging is in Amerika een Pro-Tabak-Bond opgericht tot ver dediging van de rechten der rookers. Een zijner voorstrijders, Carl A very Werner is een verstandig man en wil, dat de rooker zich niet als onbeperkt heerscher der lucht zal gedragen maar ook rekening zal houden met de nlet- rookers, die niet van blauwe wolkjes houden en de lucht volkomen zuiver willen inademen. De heer Werner heeft een oproep ge richt tot zijn medepijpgenooten met den volgenden aanhef: „Niettegenstaande zij, die in de Ver. Staten geluk, zaligheid, vriendschap vinden door het gebruik van tabak op 90% der volwassen, mannelijke bevol king geschat mag worden, moeten we toch erkennen, dat de meerderheid dei- bevolking, bestaande voornamelijk uit vrouwen en kinderen, tot de niet-roo- kers behoort, wier rechten men toch niet geheel kan verwaarloozen.' Hij stelt vervolgens voor, lat de loo kers bij hun heerlijk genot de volgende regels in acht zullen nemen: Niet te rooken of met brandende sigaar of si garet of pijp te vertoeven daar waar rooken is verboden. Niet te rooken daar waar men klaarblijkelijk andoren hin dert. Niet te rooken daar waar men gast is, voordat door den gastheer daartoe uitdrukkelijk verlof is gegeven. Aanko mende jongens of meisjes niet tot roo ken aan te moedigen. Voorzichtig te zijn met het wegwerpen van eindjes si gaar, sigaret of lucifer. Als de rookers deze regels stipt, na volgden, zouden vc^e niet-rookers hen beter kunnen „luchten", dan nu het ge val is. begrippi moeilijk uit elkaar houden. De aalmoes behoort wel tot de slechts denkbare ar menzorg. De bedelaars, die de cent het meest noodig hebben, krijgen die niet altijd. De sluwste, handigste, brutaalste bedelaar krijgt de deur en de beurs het vaakst open. Het publiek betaalt dooi de g-aven van een cent, een paar centen, een oude pantalon of een boterham be lasting voor het kwaad der openbare armoede of luiheid. Het verstand zegt, dat men aan de deur nooit moet geven, maar de georga niseerde armenzorg moet steunen, om dat deze het werk honderdmaal beter verricht. En toch blijft men don bede laar geven. Men doet het uit vrees xToor een groote mond; die kan men immers voor een enkele roode cent voorkomen. Of men wil zelfs den schijn vermijden, hardvochtig te zijn. Ov men laat zich voor de zooveelste maal bedriegen door liet droeve verhaal van den teringlijder met zijn zieke vrouw en zeven kleine kindertjes en een lekke woonschuit enz. enz. Zoo blijft men aan de deur geven, hoewel gezond verstand raadt het niet te doen. Met het kapitaal, ieder jaar weeraan door ons volk aan bedelgiften uitgereikt, zou men de georganiseerde armenzorg prachtig kunnen helpen; thans is het grootendeels weggegooid geld. Het bedelprobleem. RAADSOVERZICHT. Zitting van 12 September. De Wethouder van Openbare Werken zal bij het lezen van ons vorig raads- overzicht hij is een getrouw en aan dachtig lezer er van wel in zichzelf gegrinnikt hebben, toen ook wij de wen- schelijkheid betoogden om de vier met wachtgeld bedreigde menschen aan het reinigingsbedrijf in dienst te houden en vier jeugdige, ongehuwde werklieden ontslag te verleenen of met andere werkzaamheden te belasten. Wij steun den daarbij zijn met warmte door den heer Vermeulen verdedigd voorstel, dat blijkbaar veel sympathie bij den raad vond. Dit alles vond plaats in en naar aan leiding van de raadszitting van 22 Augustus. Waarom nu de heer Dunne bier gegrinnikt zal hebben. Wel, omdat de vier werklieden reeds vóór 22 Augus tus waren ontslagen en op wachtgeld gesteld. Met een stalen gezicht heeft de Wethouder van Openbare Werken de Een bekend bedela.arstype te New- York, een bedelaar zonder beonen, die raadsleden laten praten ovêr een afge- potlooden verkoopt, blijkt een dubbel dane zaak. Dat is politiek, snap je. bestaan te voeren. Hij is een armzalige i ln de heden gehouden raadszitting stakker, die het meelijden opwekt. Maar kwam de aap uit den mouw en de heer hij is ook bewoner van een groot huis,Vermeulen was daarover zoo ontstemt, houdt een auto, is als een heer fijn «ge-1 dat hij den raad verzocht een voorstel kleed en wandelt op aluminiumnuinst- j van hem te steunen. Om aan B. en W. beenen. Hij bezit een stevig "fortuin be- j niet te voteeren de benoodigde gelden legd in circussen en andere onderne- benoodigd voor de wachtgeldregeling mingen voor publiek vermaak. j dier vier ontslagen werklieden. B. en Er zullen er wel enkelen zich rijk be- j W. hadden in een lijvig stuk, dat wij delen en alleen in een wereldstad is beteerst op den raad ontvingen, aange- mogelijk als een straatarme en tevens I toond, dat het in dienst houden dier als een deftig heer te leven. Verhalen over schooiers, die een heel kapitaal be-j zitten, kan men vaak hooren, maar de meeste bedelaars leven van den eencn in den anderen dag. Wel komt vaak de vraag bij ons boven, of die bedelaars niet vrij wat meer ophalen dan de ge middelde arbeider met hard werken verdient en er zijn verscheidene bede laars, die wel in vuile lompen gekleed 1 werklieden gedurende de voorgestelde twee jaren ongeveer f 3000.- meer zcu kosten, dat de door hen getroffen rt ge ling. Dit heeft er waarschijnlijk den doorslag aan gegeven, dat de raad geen steun gaf aan het voorstel van den heer Vermeulen en de Wethouder van Open bare Werken het pleit won. Een fraaiè overwinning was het nochthans niet. Een gewichtig besluit heeft de raad genomen, inzake bijwerk voor de amb tenaren in vasten dienst der gemeente. Niet alleen aan nieuw aan te stellen ambtenaren, doch ook aan reeds in dienst zijnde zal het, niet dan bij zeer hooge uitzondering, waartoe de toe stemming van den gemeenteraad zal noodig zijn, vergund worden in hun vrijen tijd werkzaamheden voor derden te verrichten, waaraan geldelijke voor- deelen zijn verbonden. De ambtenaren, thans in vasten dienst die bijwerk hebben, waaraan geldelijke voordeelen verbonden zijn, zullen om die te behouden, daarvoor toestemming aan den raad hebben te vragen. Die aan vragen zullen in geheime vergaderin gen behandeld worden. De discussiën over dit zeer belangrijk onderwerp wa-« ren niet vrij van curiositeit. Zoo hoor den we Avas- en rasechte S. D. A. P.'ers een pleidooi houden voor behoud van volle vrijheid van den ambtenaar zijns vrijen tijd naar willekeur te besteden, mits de dienst er niet onder leed. Deze zelfde was- en rasechte S. D. A. P.ers schreeuwden niet lang geleden moord en brand over het bijverdienen met les uren en overwerkuren dooi- onderwij zers. De Wethouder van Onderwijs, waar nemend Voorzitter van dezen raad, nog. altijd ingedeeld in het Soc. Dem. Kamp, doch aan wiens was- en rasechtheid door sommige zijner partijgenooten, naar we meenen, ernstig getwijfeld wordt, stond vierkant tegenover de hoe ren Dalmeyer en Schilling. Hij ontvouwde er goede gronden voor, dunkt ons. Waax-voor toch, zegt de heer Landeweert, hebben we met zooveel moeite den achturigen arbeidsdag ver overd? Om de ambtenaren in de gele- geheid te stellen bij anderen te werken? Neen voorwaar. Ook nemen ambtena ren, die veei werk verrichten in hun vrijen tijd maar al te vaak anderen het brood uit den mond. We hebben den ambtenaren een loon gegeven, waar van ze in de behoeften van zich en even tueel hun gezin kunnen voorzien. Het verrichten van loongevende werkzaam heden meent hij «lus niet te kunnen toe laten, tenzij onder zeer bijzondere om standigheden. De meeningen bleken dus verdeeld. Geen wonder, 't Is een delicate kwestie over iemands vrijheid en doen en laten te beschikken en te beslissen. Ook de loonkwestie is moeilijk. Wat voor den een voldoende is, is voor een ander te kort. Dit hangt er veel van af welke eischen men aan het leven stelt en in de eerste plaats xvel van een huis houding wordt opgezet of bestierd. Mag men nu iemand, die wat hooger le- venseischen stelt, dan waartoe het amb telijk inkomen, dat toch zonder meer tot, groote soberheid verplicht, toerei kend is, verbieden op eerlijke wijze zijn inkomsten te vermeerderen. Het heeft inderdaad den schijn van ongemoti veerde dwang. Het argument, dat de ambtenaar niet frisch op het werk kan komen, als hij des avonds nog eenige uren privé werk verricht, lijkt ons wat vergezocht. De ambtenaar zal zelve wel zorgen, dat hij een behoorlijke nacht rust krijgt, die hem verkwikking voor den volgenden dag geeft. De gehuwde ambtenaar heeft ook nog met andere factoren rekening te houden dan zich zelf. Tegen deze argumenten ware met evenveel recht aan te voeren, dat ledig gang verslapt en het zeer wel de vraag is of een gedwongen werkloosheid bijv. van Zaterdagmiddag 12 uur tot Maan dagmorgen 9 uur de werklust levendig houdt. De raad heeft op eenigszins dras tische wijze dezen Gordiaansche knoop doorgehakt en het bijwerk, zonder spe ciale vergunning van den raad, verbo den. Het noodige verzet zal niet uitblij ven. Inderdaad, generalisatie over allo liniën en personen zal in de toekomst tot moeilijkheden en onverwachte ex cessen leiden. Tenzij B. en W. tamelijk ruim inzicht zullen toonen. Het voorstel van B. en W. dat ten minste voor de in dienst zijnde ambtenaren nog egnigs- zins gunstig kon worden geïnterpre teerd, werd door een amendement van den heer Vermeulen ook voor hen even ongunstig als voor nieuw aan te stellen ambtenaren. Slechts drie leden stemden tegen het voorstel van B. en W. Het laatste woord in deze aangelegenheid zal nog wel niet gesproken zijn. Een tweede principiëele vraag werd den raad lei beanGv >ording voorgelegd in een beslissing over het al of niet ver leenen van gratificatie voor het beha len van een diploma van bekwaamheid in een of ander vak. Het gold hier een geval voor den gas- litters, doch het had evengoed kunnen geiden voor de stratenmakers, timmer lieden, smeden, schilders of vuilnisop- haalders. Een vereeniging van gasfabrikanten in Nederland heeft het nuttig en wen- schelijk geacht een diploma voor gas fitter in te stellen. Op zich zelf niets op tegen, ofschoon het behalen van het di ploma geen enkele wettigheid heeft of geeft, dus ook geen wettelijke bevoegd heid of rechten geeft. Ware dit wel het geval, dan zou iemand die gas fit, doch geen diploma heeft, ook geen gasfitter zijn. Thans is of heet of noemt men zich evengoed gasfitter of men het diploma heeft of niet. Zoo worden diploma's uit gereikt door tal van vereenigingen in ons land en het diploma daarvan kan den betrokken persoon soms voordeel opleveren bijv. accountants, boekhou den, staatsexamens enz. Iemand, die aan zoodanige examens deelneemt, doet dit, omdat hij er in de toekomst voor deel in ziet. Soms geven ze ook wette lijke bevoegdheid met uitsluiting van anderen, zooals bij het onderwijs en de Staatsexamens. Bij den gasfitter is- dit geenszins het geval. Wordt nu aan het diploma van gasfitter een zekere graad van kennis of wetenschap of praktische ervaring toegekend, dan dient men dit te erkennen, door óf het diploma ts eischen bij een aanstelling óf daaraan een hooger loon te verbinden boven on gediplomeerde gasfitters. In zoo'n ge val kan een gediplomeerde bijv. solli- citeeren naar andere fabrieken of ge meenten en daaraan loonsvoorwaarden verbinden, welke een niet-gediplomeer- de niet kan stellen. Wat onze gemeente betreft heeft men naar in den raad werd medegedeeld ook de premie voor het politie-diploma afgeschaft met het oog op de hooge loonen. Waarom zou men het nu weer voor de gasfitters in voeren? De heer Sluiters wist al deze motieven zoo op zijn eigen eenvoudige, maar niet minder logische wijze te zeg gen, die weerklank vonden bij een groot aantal raadsleden. Het voorstel van B. en W. om aan de gasfitters, die het di ploma hadden behaald bij de bovenge noemde Vereeniging een vergoeding van f 50.- per jaar toe te kennen, werd dan ook o.i. terecht verworpen. Burgemeester en Weth. hadden aan dit voorstel gekoppeld een voordracht om aan den assistent J. J. Schliker een gratificatie van f 100.te geven voor het aan de gasfitters gegeven onderricht Ook ons kwam die samenkoppeling onlogisch voor, omdat naar onze mee ning de gediplomeerden het genoten onderwijs hadden moeten vergoeden als zij er een gratificatie voor hadden gekregen. Nu dit niet het geval was von den we de houding der negen raadsle den, die vóór de gratificatie stemden in alle opzichten consequent, omdat de kennis der gediplomeerde fitters aan het bedrijf en de gemeente ten goede komt. Voor een interpellatie van den heer Vermeulen over de verleende vergun ning voor het plaatsen van een zweef molen moeten wij naar het raadsver- slag verwijzen. Een niet van beteekenis ontbloote interpellatie van den heer Sluiters over de sportfeesten en Iver- messe d'été te Wijkeroog werd op zijn verzoek uitgesteld tot' de terugkomst van den Burgemeester. De heer Sluiters zei, dat hij de vragen en de wijze van vragen tot den Burgemeester wellicht anders zal inkleeden, dan tot den waar- nemenden Burgemeester, den heer Lan deweert. We zijn nieuwsgierig. VIUilD Abonnementsprijs: f 1.per 3 maanden, franco per post f 1.35 Abonnementen worden aangenomen aan het Bureau en bij de Agenten. Tot plaatsen van advertentiën van Buiten de gemeente VELSEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd het Advertentie bureau P. F. C. ROELSE, IJMUIDEN. Advertentiën uiterlijk in te zenden WOENSDAO tot 9 uur v.m. en VRIJDAGS tot 4 uur n.m. Uitgave van de N. V. UITGEVERS Mij. „IJMUIDEN" ADRES VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE N. V. DRUKKERIJ SINJEWEL Willemsplein 11 Telefoon 153 IJmuiden Ingezopde mededeelingen 40 ets. per regel Advertenties van 11. en m 5 regels fl. iedere regel meer 20 ets. Compart, gezette advertenties van 1 t m M regels f 1.25, iedere regel meer 23 ets, Kleine advertenties en familieberichten zoomede vereeuigings advertenties uit de gemeente, uitsluitend bij voor'.ithets ling, van 1 tot en met 5 regels f0.75, iedere, regel meer 15 ets Hij niet con ante betaling worden de gewone prijzen berekend Advertenties //adres bureau van dit blad' 10 ets. extra; voor bezorging van op advertenties ingekomen brieven wordt 10 ets. in rekening gebracht bovenstaande regelprijzen worden met 5 ets. verhoogd voor advertenties van buiten de gemeente eisen Vrijstelling wegens Kostwinnerschap en Persoonlijke on misbaarheid. De Burgemeester der gemeente Velsen brengt ter kennis van de ingeschrevenen voor den Dienstplicht der lichting 1923, dat vrijstelling van den dienstplicht wordt verleend wegens 1 kostwinnerschap. 2. persoonlijke onmisbaarheid. Kostwinners. Vrijstelling wegens kostwinnerschap wordt verleend aan hem, door wiens verblijf in werkelijken dienst voor eerste oefening voldoende middelen tot levensonderhoud aan andere personen ontbreken of zouden komen te ontbreken. Onder de personen in de vorige alinea genoemd, worden uitsluitend begrepen a. de echtgenoote van den ingeschrevene b. zijn bloed- en aanverwanten in de rechte linie c. zijn andere bloed- en aanverwanten in den tweeden graad d. zijn pleegouders; e. degenen, in wier onderhoud de inge schrevene ingevolge rechterlijk vonnis moet voorzien. Persoonlijke onmisbaarheid. Vrijstelling wegens persoonlijke onmis baarheid wordt verleend aan hen, wiens aanwezigheid noodzakelijk is voor de instandhouding der middelen van bestaan van personen, als onder a tot en met e hiervoren genoemd. De ingeschrevene, die vrijstelling om de voienvermelde redenen verlangt, kan daartoe een aanvrage indienen ter secretarie dezer gemeente, afd. Militaire Zaken van 2 tot en met 14 October a.s., iederen werkdag van voormiddags 912 uur. Indien het recht op vrijstelling om ge noemde redenen na 16 October van dit jaar ontstaat, moet de aanvraag geschieden binnen 14 dagen nadat dit recht ontstaat. Velsen, 15 September 1922. De Burgemeester voornoemd, W. Landeweert !.b.%

IJmuider Courant | 1922 | | pagina 1