VELSEN No. 94 Zaterdag 23 September 1922 7e Jaargang ;**T 'i??®-1!.'! ■*P3F?W ^£3 Vemhjjnt Woensdags Zaterd. gs DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD. DRINGEND VERZOEK om bij verhuizing het oude en het nieuwe adres, NIET aan den Iooper, doch aan ons bu reau WILLEMSPLEIN 11, op is geven. De Administratie. Kleine Advertenties en Familieberichten kosten bij VOORUITBETALING slechts 15 Cent per re gei. Do BURGEMEESTER der gemeerde VELSEN brengt ter kennis van don lo- teling no. 37 van de lichting 1922 uit genoem de gemeente, dat hij voor den dienst plicht moet worden ingelijfd op Don derdag 5 October 1922, voormiddags 10 uur, te IJmuiden, in het fort IJmuiden. Genoemde loteling is verplicht op ge noemden dag en op genoemd uur op de aangewezen plaats aanwezig te zijn, tenzij hij alsdan: a. eene verbintenis tot vrijwilligen militairen dienst heeft aange gaan; uitstel van eerste-oefening heeft verkregen; c. vrijstelling van den dienst heeft gevraagd wegens het bekleedèn van een geestelijk of een gods- dienstig-menschlievend ambt of wegens het opgeleid worden tot zoodanig ambt, ingeval op de aan vraag nog niet is beslist; d. blijkt verblijf te houden in eene gemeente, waar eene der ziekten, vermeld in de wet, houdende voorzieningen tegen besmettelij b. ke ziekten epidemisch heerschen- de is verklaard; e. blijkt verblijf te houden in een gezin, waar eene der onder d be doelde ziekten heeft geheerscht en het gevaar van besmetting nog niet is geweken. In gevallen, omschreven onder a—e, wordt de loteling ingelijfd buiten zijne tegenWoordiglieid. Doet zich een geval voor als bedoeld onder d of e, dan behoort de loteling daarvan tijdig kennis te geven ter secre tarie dezer gemeente. Met hechtenis van ten hoogste qen maand of geldboete van ten hoogste driehonderd gulden wordt gestraft hij, die ter inlijving voor den dienstplicht moet opkomen en niet verschijnt op tijd en plaats, voor zijne inlijving bepaald, tenzij blijkt, dat voor zijne niet-verschij- ning eene geldige reden bestond. Met gevangenisstraf van ten hoogste tien maanden of geldboete van ten hoog ste drie duizend gulden wordt gestraft hij, die opzettelijk bedoeld feit pleegt. VELSEN, 15 September 1922. De burgemeester voornoemd, W. LANDE WEERT, L.B. De reclame is vaak kwajongensach tig brutaal en indringerig. Ze ontsiert het schoon der steden en van het land schap. Ze dringt door tot in het redac- tioneele gedeelte der kranten. Men kaï eigenlijk nergens in het openbaar ko men, of reclame trekt de aandacht, treft oor of oog. Maar er is ook een leuk be dachte en zelfs een kunstzinnige recla me. De bekende jaarboeken van Bibby en Pears geven een schat van mooie platen. Verkades plaatjes zijn smaak vol en geven prettig les over de wereld van planten en vogels en leeren ons land kennen. Dezer dagen werden we verschrikt FINLAND. I. Finland, thans een republiek, die reeds door de meeste andere mogend heden als onafhankelijk is erkend, heeft gebruikmakende van de débacle van het Czarisme en den verwarden toestand daarop volgend in het Russi sche rijk, eindelijk die zoozeer ge- wenschte vrijheid verkregen. Het land van de „duizend meren" was dan ook wat de aard zijner bevolking, godsdienst en ontwikkeling betreft in geenen deele passende bij Rusland. De bevolking be staat uit drie verschillende elementen, n.l. Zweden, Finnen en Lappen. Langs de geheele zuidkust wonen Zweden, verder Finnen, en de Lappen in het Noorden. Door de aanhechting aan Rusland sedert 1809 hebben er zich ook vele Russen gevestigd. Zoodoende worden er verschillende talen gespro ken, doch is het Finsch een taal die ge heel van het Zweedsch afwijkt. Met Zweedsch kan men echter bijna overal in Finland terecht, terwijl het Finsch een afzonderlijke taal is, doordat de echte Finnen van den Zuid-Slavi- schen stam zijn. De heerschende gods dienst is evenals in Skandinavië de Luthersche, terwijl de volksontwikke ling op een hoogen trap staat. Het 3/5 gedeelte van het land is met wouden bedekt en is als bezaaid met .rotsblokken en meren, vandaar dat de uitvoer voornamelijk bestaat uit hout waren en graniet. Voor de voeding der bevolking moet veel uit 't buitenland in gevoerd worden, want van de graan soorten groeien er alleen de haver en de gerst. Groot is de sympathie van Zweden voor Finland geweest, want vóór 1809 was bet een deel van dat rijk, door de vraag van een guitigen kruide nier: Kunt U ons ook honderd vrouwen leveren? Ons antwoord was, dat de vrouwen er wel overvloedig zijn, maai' evenmin als zonnestralen en sterren verhandelbaar. De vraag werd toen zoo verduidelijkt: Ziet u kans hónderd vrouwen bij elkaar te krijgen, die een gezelligen avond zullen hebben zonder eenige kosten. Zij worden getracteerd en krijgen een mooie film te zien. Liefst moeten ze namens een vereeniging uit- genoodigd worden. Maar wat steekt daarachter? was na tuurlijk onze vraag. Wel van Nelle w.il reclame maken voor zijn thee. Hij biedt daarom honderd vrouwen een prettigen avond aan. De film geeft de geschiedenis van de thee te zien van de plantage tot den winkel. liet moet hij zonder aardig te zien zijn. De dames krijgen een kopje thee en een gebakje er bij. Maggi maakt ook dergelijke reclame als van Nelle met deze amusante thee avond. Er worden voor het publiek al lerlei spijzen met Maggi bereid. Een ver tegenwoordiger geeft de kookproevon en allen mogen dan nader met Maggi's geurige soepen en sauzen kennis maken Als dat niet trejet, trekt niemendal. Re clame als amusement of demonstratie is zeker beter middel, om koopers te winnen dan de reclame als loterij. Onder het sportnieuws vindt men tel kens op allerlei gebied verbeteringen van bestaande records. Zoo heeft de Fin Nurmi de 2000 M. in 5 min. 26.3 sec. ge- loopen. I tij is de haruste hardlooper der wereld, zoolang niet een concurrent den zelfden afstand een tiende seconde snel ler aflegt. De Noor Hoff heeft met cle pols 4.12 M hooggesprongen. Dat is voor een kangoeroe, om er jaloersch van te worden. Het bewijst, dat deze Noor sterk veerende spieren en stevige kuiten heeft. De biljarter of op zijn Zon lags professeur de billard A. Holsapners heeft een serie gemaakt van 2081 pun ten. Hij had daarvoor ruim drie uur noodig en wandelde in dien tijd om het biljard een afstand van 8 K.M. af. Hij heeft dus even vlug als secuur gestooten Voor velen zijn deze recordhelden de groote mannen van onzen tijd. Een re cord te verslaan is een wereldschok kende gebeurtenis. En in dit opzicht gaat de wereld hard vooruit. Maar ein delijk zal aan het menschelijk vermo gen een grens gesteld zijn en geen re cord meer verbeterd kunnen worden. Misschien zal men dan eindelijk eens ille krachten gaan inspannen, om de wereld wat wijzer, beter en gelukkiger te gaan maken. Vier jaar na den oorlog sukkelen we nog altijd aan al zijn slech ten gevolgen. Vier jaren lang is de vrede een onhoudbare en allerongelukkigste regeling gebleken. Zelfs nu nog is de wereld vol oorlogsgevaar. Op den Bal-' kan smeult het weer gevaarlijk. Rus land, -Qostenrijk en Duitschland schij nen ten ondergang gedoemd. Er is waar lijk betere gelegenheid te vinden, om er alle aandacht, en energie aan te wijden dan aan de gróótste serie biljartstooten of de hoogste sprong in do lucht. Het nieuwe kabinet. Bijna nooit wordt een nieuw kabinet met voldoening door alle partijen ont vangen. De oppositie laat wel na den tegenstander te prijzen. Maar de regee- ringspartijen zijn ook niet tevreden; iedere partij vindt allicht, dat haar mannen en haar inzichten te weinig vertegenwoordigd zijn. Zoo gaat het ook thans. Behalve in een' deel der Katho- lieke pers is nergens dit tweede kabi- j net-Ruijs met veel vertrouwen en vreug- de ontvangen. Daarbij komt nog, dat het nieuwe kabinet vrijwel het oude is. Er zijn slechts twee nieuwe mannen in opgenomen en dakzuilen wel knappe mannen zijn maar geen mannen, die al gemeen als de onmisbaren en aangewe zenen beschouwd worden. De tegenstelling Protestant en Katho liek, sociaal en conservatief, voor ver sterking onzer weermacht en voor be zuiniging vooral op militai'e uitgaven werkt hij de rechterzijde en maakt het onmogelijk een ministerie te vinden, dat naar aller hart is. Zal dit ministerie voor een deel onge daan maken, wat het vorige gedaan heeft in het finantieele optimisme,' dat ieder de eerste 2 jaar na den oorlog bi - zielde? Zal het zoo erg bezuinigen, dat het met een sluitende begrooting voor de Kamer kan komen? Zai het de ami - tenaarstractementen gaan besnoei en en hun aantal verminderen? De technische wijziging der onderw ijswet doorzetten en de vlootwet ongewijzigd handhaven? Allerlei vragen worden thans gesteld en beantwoord meer naai de kleur dan de wijsheid van den vra ger. Laten we nog een dag of tien wachten; dan is het regecringsprogi am bekend. En de eerste vier jaar zullen ons eigenlijk pas leeren, wat dit tweede kabinet-Ruijs waard is. Over het alge meen zijn de verwachtingen niet hoog gespannen en dan. valt het wel eens mee. IJMUIDEN. Dinsdag a.s. geeft het bekende En semble Solser en Hesse in Thalia een opvoering van „De Koningin van Mont- martre", met als gast in de titelrol de bekende Operette-kunstenares Corry Pinksen. „De koningin van Montmartre is een operette van zuiver Hollandsch maak sel, al speelt het gegeven zich ook af in Parijs, terwijl de muziek eveneens door een Hollander-vis gecomponeerd. Het is werk, van twee Amsterdammers Sen Spranklin en Vada Ennem. We staan hier dus voor een echt Hollandsch werk, in tegenstelling met de meeste operet tes, die van „Wiener" of „Berliner" ma kelij, in meestal zeer slechte vertaling, tot ons gekomen zijn. Ten bewijze d;.t deze Ilollandsche operette, het hem ook „doet" in het buitenland, bewijst haar opvoering momenteel avond op a^ond voor stampvolle zalen in 25 üuitsche theaters. Het hoofdmotief dezer operette, is het verlangen van een meisje uit het volk, hoewel Rusland reeds lang vóór dien er op uit is geweest zijne veroveringen tot Finland uittestrekken. In 1788 was Gustaaf III van Zweden genoodzaakt om aan Rusland den oor log te verklaren. In dien tijd toen zoo langzamerhand de revolutionaire geest zich in Frankrijk begon te openbaren, was het ook in Zweden alles behalve rustig. De Koning die een in allen deele ge leerd, ontwikkeld en kunstlievend vorst was, werden in zijn bestuur en uitgaven voor zijne prachtlievende doeleinden de handen gebonden door de adelijke rijks raden en Stenden. Opgestookt en aan gevuurd door zijn moeder de Koningin Weduwe Louisa Ulrika geb. Prinses van Pruisen, zuster van Frederik den Groo te ondernam de Koning tot tweemalen toe een coup d'état en maakte zich met behulp der burgerij van de onbeperkte macht meester. Het was daarom dat de adel hem tot vijand werd en tegenwerk te. Met een leger en een vloot waar in zich reeds oproerige elementen bevon den was het dus, dat een oorlog met het machtige Rusland zeer ongelegen kwam De soldaten van Katharina II drongen Finland binnen en een oppermachtige vloot stelde zich bij de Finsche Scheren op onder Admiraal Hertog van Nassau De toestand was voor Zweden en in 't bizonder voor Finland zeer hachelijk. Het heldhaftig en vastberaden optreden van Gustaaf III, die men beschouwde als een verwijfd en voor den krijg onge- geschikt vorst, die meer in een-schouw burg of op een bal op zijn plaats was, dan als aanvoerder van een leger of vloot, verraste de Zweden en Finnen en vuurde hen aan om met, alle jnacht deti vijand te weerstaan. In 1790 begaf Ko ning Gustaaf zich met zijn staf aan boord van zijn jacht „Amphion", dat anders alleen diende tot spelevaren op het Malarmeer, naar de Zweedsche vloot die tegenover de veel talrijker Russische in slagorde lag in de Viborg- sche Scheren. Het ging er voor den Ko ning hier „er op of er onder". Er ge raakte zelfs een paar Zweedsche oor logschepen de „Enighet" en „Zeinire" in brand doch bij den grooten Slag in de Svensksund in Juli 1790 werd cle Rus sische vloot beslissend door de Zweden verslagen en gedwongen in wilden vlucht te retireeren. Te land gelukte het ook den generaal Graaf EhrensVard met zijne dapperen Finsche en Zweed sche troepen de Russen te verslaan bij Sveaborg waar Ehrensvard echter sneuvelde en zijn graf vond. De veie buitgemaakte Russische vaandels on j trofeën werden in bijzijn yan den Ivo-' ning en in parade der troepen over het i graf van Ehrensvard uitgestrekt. Na den dood .van Gustaaf III die bij j een maskarade in Maart 1792 verrader-1 lijk vermoord werd door don gewezen kapitein der lijfgarde Jacob van vnker- ström, die door een samenzwering van 's-Konings tegenstanders daartoe was f uitgekozen, verminderde de macht en het aanzien van het eertijds zoo mach tige Zweden, gaandeweg. Juist in de bange tijden die nu zouden aanbreken, de overhëersching van Napoleon en diens oorlogen tegen bijna alle staten van Europa, toen regeerde over Zweden en Finland, de zwakzinnige zoon en op volger van Gustaaf III, de vierde Gus taaf. De Zweedsche geschiedschrijver Ver- ner van Ileidenstam zegt hiervan het volgende: Terwijl Europa in vuur en vlam stond, toen liep daar in het verre Stockholm, koning Gustaaf IV Adolf heen en weel bij den gloeienden haard, de hadnen op den rug, de onderlip vooruitgestoken. Wel was hij waarheidslievend, spaar zaam en eeiyvoudig, doch klein van ver stand en hoogmoedig. Hij verbeelde zich geroepen te zijn een nieuwen Karei XII te worden. Daartoe droeg hij een blau wen rok van onder tot, hoven stijftoe- geknoopt. In de zalen van zijn paleis was het saai en vervelend; de heeren en dames van het hof stonden of zaten er langs de muren en durfden slechts fluisterende te spreken. Zij hadden ruimschoots gelegenheid om aan de vervlogen dagen te denken, toen 's Ko- nings vader, de diepbetreurde Gustaaf, bijgenaamd „de Koning der genieën hier in den cercle schitterde, omringd van de geleerdste en geestigste lieden de lands. Alles wat de Vierde Gustaaf van zijn vader geërfd had, dat was de onbeperk te macht over het Rijk, doch daarbij paarde deze koning de droom, dat het zijn roeping was de vorsten van Europa te verzamelen tot den strijd tegen den wassenden stroom, de helden der Fran- sche revolutie. Meesmuilend begon hij in den Bijbel te lezen: „En ik zag uit de zee een wild dier „oprijzen, hetwelk zeven koppen en tien „horens.had en op zijne horens tien dia- deernen en op zijn voorhoofd een Gods- Mastering. En aan hetzelve was het ge- „gevcn om te strijden tegen de heiligen „cn die te overwinnen; en aan hetzelve „was de macht verleend om te heer- schen over alle stammen en volken, „talen en geslachten." Aldus profeteert het Boek der Open baringen, zeide hij tot^ijne gemalin, de zachte en beminnelijke Frederika. „En het wilde dier is Bonaparte dat zich verzet tegen alle heacschers der aarde om hen te verdelgen en hunne i ijken te verdeelen. Ik zweer bij al wat heilig is, hem nooit als Keizer te erkennen, al zouden ook alle natiën zich voor hein in het stof werpen." I-Iij meende het zoo ernstig met deze zijne woorden dat hij om die te bezege len met de Koningin naar het Avond maal ging. De oorlog werd verklaard aan het toen nog met Rusland verbon den Frankrijk. Maar als Napoleon getergd werd en hij zijn hand opstak, dan barstte de storm over zijne tegenstanders los en trad hij vernietigend op. Spoedig woei de Franselie driekleur op de wallen van Stralsund (Zweedsch Pommeren). Maarschalk Bernadotte, door Napoleon den titel verleend van Prins van Ponte Corvo, stond gereed om in Schoonen te landen en de Rassen trokken Finland binnen om dit einde lijk te veroveren. Zwedens vijanden zou den in de oude koningsstad Stockholm bijeenkomen, daar waar sedert den tijd van Christiaan de Tiran, nooit een vreemde indringer zijn voet had gezet. Daar zouden ze Zweden verdeelen, zoo als men een versleten kleedingstuk in flarden scheurt en de brokken onder el kaar verdeelt. In de sneeuwvlakten van Finland vocht het Zweedsche leger een strijd op leven en dood tegen de Russische over macht; verbanddoeken om hoofd en handen wegens de wonden, ook door vorst en koude veroorzaakt. Te Sveaborg, die sterke vesting, waai de Derde Gustaaf eens zijn zegevieren den intocht hield en waar de Russische trofeeën in triomf over het graf van Graaf Ehrensvard werden uitgespreid, daar was de toetnnd hachelijk. Na een dappere verdediging zag de bezetting zich genoodzaakt de plaats te verlaten en daalde de Zweedsche vlag voor altijd van Svcaborg's toren. Wordt vervolgd. Abonnementsprijs: f 1.— per 3 maanden, franco per post fl.35 Abonnementen worden aangenomen aan bet Bureau en bij de Agenten. Tot plaatsen van advertentiën van Buiten de gemeente VELSEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd het Advertentie bureau P. F. C. ROELSE, IJMUIDEN. Advertentiën uiterlijk in te zenden WOENSDAG tot 9 uur v.m. en VRIJDAGS tot 4 uur n.m. Uitgave van de N. V. UITGEVERS Mij. „IJMUIDEN" ADRES VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE N. V. DRUKKERIJ SINJEWEL Willemsplein 11 Telefoon 153 IJmuiden Tngezo de niededeelingen 40 ets. per regei Advertenties van It en m 5 regels fl. iedere regel meer 20 ets. Compact gezette advertenties van I t en in. 5 regels fl.25, iedere regel meer 26 ets. Kleine advertenties en familieberichten zoomede vereenigings advertenties uit de gemeente, uitsluitend bij voorvitbeta- ling, van 1 tot en met 5 regels f0.75, iedere regel meer 15 ets t ij uiet con ante betaling worden de gewone prijzen berekend -Advertenties //adres bu.eau van dit blad' 10 ets. extra; voo- bezorging van op advertenties ii gekomen brieven wordt 10 ets. in rekening gebracht bovenstaande regeiprijzen worden met 5 ets. verhoogd voor advertenties van buiten de gemeente -eisen OFFICIEEL. O P E N B AR EKENNISGEVIN DIENSTPLICHT. OPROEPING TER INLIJVING, lichting 1922. J. B. SUIJKERBUÏJK VAN DEN WACHTTOREN, Aardige reclame. Baas boven baas! f

IJmuider Courant | 1922 | | pagina 1