om ook eens één avond slechts te kun nen doorbrengen in de hoogere kringen, één avond te kunnen genieten van weel de, rijkdom en vermaak en te ontvluch ten het lijden en de ellende, die heerscht in de achterbuurten, waar de apachen hun tehuis hebben. In dit hoofdmotief vindt men eenige overeenkomst met de bekende operet tes „De Robijnenvorstin" en „de droom van een Jordaanmeisje", waarin het zelfde verlangen ten grondslag ligt Doch de wijze, waarop Sen Spranklin, de grondgedachte heeft uitgewerkt en het kleed, waarin hij ze gestoken heeft, stempelen het tot een geheel nieuw en örgineel werk. Dat deze operette veel bezoek zal trek ken behoeft zeker geen betoog, ar.tisten als Jan Grootveld, Frans Meermans, Ko Rentmeester e.a., bij velen bekend uit de vroegere operette-vertooningen in het Rembrandt-theater, waarborgen ons een kunstvollen avond. De onlangs opgerichte Chr. Gere formeerde Jongelingsvereen. „Pred. 12: la" had Woensdagavond in de kerk van die gemeente een openbare vergadering uitgeschreven. Volgens mededeeling van den voorzitter, den heer Ant. ten Broeke, diende deze vergadering om de vereeniging hare plaats in het midden der gemeente te geven. Ten dien einde gaf hij een uiteenzet ting van hare wordingsgeschiedenis. Bij den opbloei van het kerkelijk leven in het begin van dit jaar, toen aanhou dend nieuwe leden tot de gemeente toe traden, trachtte dit leven ook al spoedig zich te uiten in allerlei vereenigingen. Reeds in de oude hulpkerk ontstond een jongedochters-vereeniging. De jongelingen der gemeente zouden niet achterblijven, vooral niet toen de predikant op catehesatie en bij huisbe zoek daarvoor begon te werken. De po ging slaagde en in Juli werd de vereerd ging opgericht die een reglement sa menstelde dat door den kerkeraad is goedgekeurd. Daarop is een bestuur gekozen waarbij Ds. Croes als eere voorzitter en ouderling ten Broeke als voorzitter optrad. Nevens verschillende andere functionarissen had men ook een bibliothecaris gekozen hoewel de vereeniging nog geen boek bezit. Zij hoopt echter wel daarvoor geld te krij gen opdat men spoedig een, zij het des noods bescheiden, bibliotheek verkrijgt met boeken waaruit de jongelingen kunnen lezen wat zij dienen te weten Voorts tracht de vereeniging hare zin spreuk „Gedenk uwen Schepper in de dagen uwer jongelingschap" getrouw te zijn door op hare vergaderingen de lei ding Gods na te speuren, zooals die zich de eeuwen door openbaarde in kerk, na tie en alle volken. Na die uitvoerige inleiding verkreeg de 'eere-voorzitter der vereeniging het woord voor een lezing getiteld: „Geroe pen tot waken". Naar aanleiding der tekst Marcus 13: 37 wees Ds. Croes er op hoe een ieder geroepen is tot werken Overheid, predikanten, ouders en ambtsdragers in de gemeente treft deze roeping in den tegenwoordigen, fel be wogen tijd, in het bijzonder, maar die roeping is er ook voor jongelingen. Men heeft te waken tegen Bolsjewisten, So cialisten en vele andere isten, maar bo venal tegen de suffers die niet alleen zelve deze roeping verzaken maar ook oorzaak zijn dat anderen zouden ver flauwen. Want wel gaat de duivel rond als een brisende leeuw maar ook tel kens weer als een engel des lichts. Daar om moet dat waken biddende geschie den. De vergadering die met zingen en ge bed geopend en gesloten werd, was vrij goed bezocht. Eenige collectes werden bestemd ten bate der bibliotheek van de Jongelingsvereeniging. Het hospitaal-kerkschip De Hoop is Dinsdag van zijn derden kruistocht bij de haringvisschers op de Noordzee alhier teruggekeerd. Op deze reis had het schip zeer zwaar weer doorstaan, alles was echter wel aan boord. Het schip bracht vijf patiënten mede, die hier aan land gingen. Aan de Woningstichting Patrimo nium alhier is vergunning verleend om haar kantoor tot woning in te richten. Bij de Woensdag ten overstaan van notaris Dolleman gehouden verkooping der schepen, pakhuizen enz. van de vis- scherij Mij. De Elf Provinciën, in liqui datie alhier, werd de stalen logger Zuid-Holland Y.M. 295 gekocht door de firma Wed. S. J. Groen q.q. alhier voor f 7708; de logger Noord-Holland Y.M. 182 werd opgehouden op f 5405, het pak huis en woonhuis aan de Middeuhaven- straat werd opgehouden op f 8000. De haringvisscherijgoederea brachten f 10168 op. GEEN CONFLICT. Het visscherijbedrijf te IJmuiden. De reeders nemen de voorstel len tot loonsverlaging terug. dersvereeniging het volgende schrijven gezonden: „Op de gecombineerde huishoudelijke vergadering der bovengenoemde orga nisaties, met de vakgroep havenarbei ders, gehouden Dinsdag 19 September 1.1. zijn uwe voorstellen met algemeene stemmen onaannemelijk geacht, en ver klaard per 21 Sept. a.s. noodgedwongen contractloos te werken, en de trawlers te lossen op den bestaanden voet, mits door de reeders niet in de hand wordt gewerkt het systeem van vraag en aan bod. Wat de kolenwerkers betreft, achten bovengenoemde besturen het onnoodig nog met die vakgroep te vergaderen, maar zich te moeten houden aan het u toekomende schrijven van 12 Sept. 1.1. Daar de tijd het niet toeliet, om met de opvarenden te vergaderen, maar wij toch zooveel mogelijk voeling met die vakgroep hebben gehouden, kunnen wij u berichten, dat zij uw voorstellen aan vaarden, op enkele punten na. Ten eerste zich niet te verbinden, om bij directe actie der vischlossers de schepen zelf te lossen. Ten tweede, mocht een contract wor den aangegaan zij dit toch liefst deden voor een jaar, met een opzeggingster mijn van drie maanden. Wat uw slotrede der voorstellen be treft, die is ons niet duidelijk; zonder contract meenen wij, dat er geen sprake kan zijn van zoodanige toestanden, die bevorderlijk kunnen zijn voor het be drijf, er zal ons inziens altijd gebruik gemaakt worden van de zwakke positie van een der partijen." De ledenvergadering der afdeeling van den Centralen Bond v. Transportarbei ders heeft de houding van het bestuur goedgekeurd. Alle organisaties hebben dus thans de voorstellen der Reeders- vereeniging afgewezen. Het conflict zou dus heden, Donder dag, ingaan. Door den Centralen Bond waren de zuster-organisaties iri Duitschland en België reeds gewaar schuwd, met verzoek te zorgen, dat daar te lande geen IJmuider trawlers gelost zouden worden. Het is echter niet tot een conflict ge komen. Op 't laatste moment heeft de Reeders-vereeniging de voorstellen t» ruggenomen. Door de Reedersvereeniging is nl. gis termiddag aan de vakorganisaties het volgende schrijven gezonden. Wij berichten u de ontvangst van uw schrijven, waaruit ons blijkt dat, niet tegenstaande van Reederszijde al het mogelijke wordt gedaan om het noodlij dende visscherijbedrijf staande te hou den, de in het visscherij- havenbedrijf werkzaam zijnde arbeiders niet willen medewerken aan de noodzakelijke n in verhouding tot den slechten toestand zeer billijke wijzigingen in de arbeids voorwaarden. Wij stellen derhalve hier vast, dat waar van arbeiderszijde geen medewer king wordt verleend om verbeteringen aan te brengen in het bedrijf, waarin zij werkzaam zijn, de verantwoordelijk heid voor de slechte gevolgen op hen rust, daar zij daarmede blijk geven blind te zijn voor de behoeften van het bedrijf. Met het oog op de noodlottige gevol gen, die een stilleggen van de vloot voor geheel IJmuiden en in het bijzonder voor de opvarenden thans zou hebben, moeten wij er van afzien thans een ge schil over de loonsvoorwaarden op de spits te drijven en zullen wij noodge dwongen in de verschillende vakgroe pen op de oude voorwaarden laten door werken, tenzij u nog tot inkeer komt en metterdaad toont te willen medewer ken, om verbetering in de toestanden aan te brengen, in welk geval wij uwe daartoe strekkende voorstellen nader tegemoet zien. hoord te worden omtrent zijn slechte gedragen. Naar wij nader vernemen, heeft de jongen op dezelfde wijze nog drie Rij wielen, in totaal dus zes, van eigenaar doen verwisselen. Aan de Vereeniging tot bestrijding der Tuberculose in deze gemeente is vergunning verleend tot het bouwen van een consultatiebureau met twee woningen op een terrein aan de Briuio- straat alhier. SANTPOORT. Het buiten „Zorgvrij", dat reeds ge- ruimen tijd onbewoond staat en hier van de sporen reeds vertoont, is ver kocht aan den heer W. K. Niebon dere handen over. Ook de familie Mar- celis heeft Elswoud bezeten, hiernaar wordt nog een vaart genoemd, n.l. de Marcelisvaart die in de Houtvaart uit loopt. In 1804 kocht de heer Willem Borski de hofstede Elswout en bijbehoorende goederen van den heer Jan Boreel. De heer Borski liet er een nieuw heeren huis bouwen onder toezicht van den Ar chitect de Ziesenis, broeder van de in den Franschen tijd zooveel opgang ma kende tooneelspeelster Mevrouw Wat tierde Ziesenis. Na het overlijden van den heer W. Borski kwam in 1840 diens zoon op de plaats wonen en bleef er tot zijn dood in 1879. Het tegenwoordige huis op „Elswoud" is hoewel men dat vanaf den weg niet zeggen zou, niet af- hier. gebouwd en wordt de plaats zoodoende dan ook niet bewoond. De oorzaak is, r.»wo dat de heer W. Borski Jr. die bij den selijke vereeniging „Koninginnedag in landeoed aroote nlannen in het huishoudelijke vergadering b„e:m. Le hJ plannen m he voornaamste op de agenda ge plaat ste <jf kasteel Juist was men er mede Punten waren: Verant g i bezig, toen de heer Willem Broski, die penningmeester en^B dank zwak van gezondheid was, in de Riviera Den heer W. v. Lee PpPpp,. der j vertoevende aldaar kwam te sterven gezegd voor zijn a(:c i 1884. Alle bezittingen, dus ook Elswoud financiën Bij de be -voorzit- kwamen toen in het bezit van zijn zus- werden de heeren Bo tèr Mevrouw de Weduwe David van dei ter, en van Leeuwen, penningmcestcit- - met groote meerderheid van stemmen verkoren. De heer C. Post van Driehuis kon door verhuizing naar Wijkeroog geen herbenoeming aannemen en zag in zijn plaats den heer de Ruyter gekozen. De rondvraag gaf aanleiding tot een geani meerde gedachtenwisseling. NATUURWANDELINGEN. Door de drie Chr. organisaties in het I is Woensdag naar naanem gemaun visscherijbedrijf alhier is aan de Ree-lom door den Officier van Justitie ver VELSEROORD. Deze week kwam een 10-jacige jon gen bij den rijwielhandelaar V. in de Trompstraat 's avonds nog e"n fiets hu ren, waarop hij nog even naar Sant poort moest. Hij hoorde thuis bij den heer D„ een paar huizen verder. In goed vertrouwen werd de fiets ge geven, maar de jongen bracht deze s avonds niet weerom. Toen hij ook den De Herfst in Kennemerland. Elswoud de Blinkert Kraantjelek. „Begeef U naar Kennemerland in den Herfst" heeft een bekend schrijver van naam gezegd, die geheel Nederland doorkruiste en het in zijne verschillen de landschappen in woord en beeld heeft gebracht. Men kan zich trouwens op natuurgebied ook bijna niets mooiers denken, zelfs niet in den zomer, dan de Hollandsche duinstreek in het najaar. 's Ochtends vroeg, wanneer de lichte morgennevel nog wazig over duinen en velden hangt en terwijl de zon opgaaf en in duizenden zilveren droppels schit tert op boom, struik en weide; later op den dag, wanneer die reeds bleekere herfstzon maar toch nog warm en ver kwikkend, hooger en hooger rijst, dan ontwikkelt zich het schoonste kleuren spel van de verkleurende bladerkronen van het verschillend geboomte. Enkele hebben nog hun groene kleur behouden, doch als eenmaal de Octobermaand is ingetreden dan ziet men de schaker-rin gen van geel, oranje, bloedrood en bruin alom sterker worden. Tegen de scheme- ïing hoort men soms nog wel het slaan van den krekel; zanglijsters maken veel leven voor ze zich teruste begeven, de patrijshaan kraait om zijn koppel bijeen te houden, zwaluwen vliegen nog tot donker heen en weer, al vliegen van gend, totdat eindelijk het duister invalt en nog eenige vleermuizen zichtbaar zijn, rondfladderend tegen den helderen hemel. Doch in de laatste dagen is het weer niet erg uitlokkend geweest voor toch ten in de vrije natuur. Regen en storm waren ons deel en daarbij daalde de temperatuur zoodanig, dat sommigen reeds aanstalten begonnen te maken om te stoken. Doch zoover is het nog niet. Wij blijven nog op een St. Michielzo mertje hopen. In ons vorig artikel verbleven wij bij het bloembollenkweekend Overveen, dat echter in zijne omgeving allerlei va riaties op natuurgebied kan aanwijzen. Wij denken direct reed» aan Elswoud, Kraantjelek en de Blinkert. Elswoud vormt met de bijgelegen landgoederen Duinlust en Koningshof het middelpunt der groote bezittingen der families van der Vliet en Luden, waarbij ook alle duinen onder Overveen behooren. Volgen wij de Elswoudslaan die aan dn lmïtnri- VlietBorski. „Elswoud" werd wegens de hooge kosten niet voltooid, doch werd er uiterlijk een aanzien aangege ven alsof het wèl af was. Het geboomte en de plantengroei van dit landgoed zijn welig en prachtig. Be halve elzen, beuken en eiken vindt men er vooral buitengewoon hooge sparren, een boomsoort die anders in Nederland niet zeer thuis is. Voor en achter Els woud heeft men vruchtbaar weideveld, waarin roodbont vee graast dat voor zien is van halsbellen evenals in de Zwitsersche bergen. Even voorbij de poort" van Elswoud klimt de weg en gaat ze over een hooge duin, totdat men rechts bij een bank uitkomt, die gelegen onder schaduwrij ke beuken tot rusten noodigt. Bij deze bank rechtsafslaande, kan men de ge- heele plaats „Elswoud" omwandelen of fietsen, een heerlijke boschweg. Aan de eene zijde het hooge geboomte van Els woud aan de andere de kreupelbosschcn van het „Park" dat ook bij hetzelfd landgoed behoort. Zoo komen wij-aan de in latere jaren gestichte buitenplaats „Koningshof van den heer Luden, die rustig en afgi legen zou zijn, ware het niet dat de we er langs vroeger een mulle zandweg hard gemaakt is en zoodoende toegan verstrekt aan allerlei verkeer dat ei vroeger onbekend was. Wij volgen nu het rasterwerk v; n „Elswoud" links, terwijl rechts de du nen al hooger worden, en voorbij jacht opzichterswoningen op de helling van met fraaie dennen beplante duinen, ko men wij aan de uitspanningsplaat „Kraantjelek". Gelegen aan den voo van den vermaarden „Blinkert" is „Kraantjelek" een der oudste logoimu ten en speelplaatsen in Haarlem's on geving. Wij moeten tot de eerste etu.wen on zer jaartelling terug om d<» gesehit nis van deze omgeving te kunnen lx schrijven. Op het voorplein van het l.o gement „Kraantjelek" staat een reus achtige iep met holb.n stam, in de wat deling „de holle boom" genaamd. D ouderdom van dien boom is moeilijk bepalen, doch niettegenstaande dat zij stam hol is, schijnt ze groot weerstand: vermogen te hebben en ontplooit toe! ieder jaar weer zijn bladerkroon. Wij hebben hier werkelijk te doen met een der weinige overlevenden va. het door water, storm en zandstuivin veimietigde oerwoud. Hier in de omgr ving van het zoo onschuldig en rustig „Kraantjelek" zijn eeuwen geleden, de natuurkrachten op buitengewoon lievi ge wijze aan het werk geweest. Woud» zijn verdwenen, waterstroomen opge droogd en verzand, terwijl nieuwe plan tengroei ontstond. Stuivende duinen werden door het in grijpen van menschenhanden vastgc kwam de natuur opnieuw tot een der Humberhavehs (Grimsby, Tm- mingham, Hull etc.) aandoen. Maandag heeft de Raad voor de Scheepvaart uitspraak betreffende de machineschade aan boord van de „Ca labria" YM. 40 gedaan. De Raad is van oordeel, dat de oordeel, dat de oorzaak van het ongeval is, dat een van de kruis- hoofdbouten zich heeft losgewerkt, dientengevolge kwam er speling in het metaal, ging de zuigerstang scheef staan en brak. Toen de doffe stoot het eerst werd gehoord, was het ongeval reeds gebeurd. Alle andere schade is een gevolg van het breken van de zuiger stang, welke laatste toen de machine weder in in beweging kwam tegen het deksel van den cylinder aanbonsde en dat deksel scheurde. De logger Zeemeeuw K.W. 121 is gisteren binnenkomende, door den storm nabij het Semaphore aan den grond gevaren. Door de sleepboot Kat wijk is de logger vlot en in de Visschers- haven gesleept. volgenden dag niet kwam, werd de poli- den driesprong van wegen bij de buiten tie in den arm genomen. Deze ging op plaatg ;)Eiswoudshoek" begint, dan zh-n loan onderzoek uit en bevond dat de jonger, het rijwiel bij een hersteller te IJmui den had gebracht, om er een nieuwen buitenband te laten omzetten. Daar had hij een ander rijwiel gehuurd en dit ook niet teruggebracht. Bij verder onderzoek bleek dit tweede rijwiel bij een hersteller in Velsen te zijn, waar de knaap vervolgens een der de fiets had gehuurd en niet terugge bracht. Het is een jongen van zeer nette ouders te Velsen, waarom wij zijn naam niet zullen publiceeren. Maar zijn ouders beleven wel al heel vroeg ver driet van dezen knaap, die al meer met de politie in aanraking is geweest. Hij is Woensdag naar Haarlem gebracht, wij gaande onder een prachtige laan van vrij dikke beuken, het landgoed aan de voorzijde en aan onze rechter hand. De ingang is" eveneens rechts, door een ouderwetsche poort met klok en terweerszijden in die poort gebouwd, de woning van den tuinbaas. Het geheel is door een breede vaart van de laan afgesloten. Het landgoed „Elswoud" bestaat reeds lang want omstreeks het einde der 17e eeuw staat in de Kronieken vermeld, dat Jan Moulin of Moulijn de Hofstede Elswoud sticht, nadat hij eerst voor een prikje een kolossale partij bosch onder Overveen en Heemstede had gekocht Later raakte de Heer Moulijn zijn ver mogen kwijt en ging de hofstede in an- legd en kalmte. S. Chr. L. P. VISSCHERIJ. Namens het Bureau Wijsmuller al hier is op den als bijlegger binnengeko men Engelschen motorschoener Soyers, wegens een sleeploonvordering beslag gelegd voor een bedrag van f 5000. Loodsgelden in Engelsche havens. De Vereeniging van Reeders van Vis- schersvaartuigen te IJmuiden heeft aan de leden het onderstaande bericht ge zonden. Het Bestuur, vestigt voorzoover nog noodig, ef de aandacht van de leden op dat tengevolge van de door het Engel sche Parlement aangenomen Wet inza ke loodsgelden op de Humber, vanaf 1 Januari 1923 geen loodsplichtigheid meer bestaat voor visschersschepen die BINNENLAND. De Etalageweek te Haarlem. Haarlem is in feesttooi; de winkeliers hebben hunne etalages met bloennm ge tooid; niettegenstaande de kooplust van het publiek helaas nog gering is en laten wij het direct bekennen ook de koopkracht voor etui gedeelte is verdwe nen. Velen zijn daarbij nog angstig voor die oorlogsprijzen en willen nog niet be kennen dat veel voor beduidend billij ker prijs te verkrijgen is. Deze omstandigheden hebben de drie Ilaarlemsche Middenstandsvereenigin- gen aangegrepen om het publiek te too- nen waartoe zij in staat zijn. Dit initia tief moeten wij toe juichen en zeer spe ciaal in een tijd, zooals wij die op het oogenblik medemaken. De Haarlemsche winkeliers hebben hun beste beentje voorgezet om hun etalages zoo smakelijk mogelijk te ma ken; het Ilaarlemsche Gemeentebestuur- steunt den Middenstand waar het mo gelijk is krachtig in zijn genomen initia tief en het eenige waarop allen wachten is het publiek. Wij vertrouwen echter dat niet alleen Je Haarlemmers zelf doch ook velen van buiten af naar de bloembollenstad zullen komen. De Middenstand zal U toonen dat hij geenszins van plan is uit onze samenle ving te verdwijnen; dat hij krachtig ge noeg is om ook een tijd van depressie te boven te komen en dat met recht van hem gezegd mag worden dat hij de rug- gegraat vormt, waarop onze Maatschap pij steunt. De moeilijkste jaren die achter ons liggen en die lasten te torsen hebben ge geven, die velen belemmeren in de nor male uitoefening van hun zaak, zijn oogenschijnlijk voorbij, maar in de praktijk blijkt het, dat zich naast, de bestaande moeilijkheden nieuwe heb ben voorgedaan en dat alleen door een gecentraliseerd optreden van den mid denstand iets bereikt zal kunnen wor den. Dit optreden vinden wij bij het organi- seeren van de Haarlemsche Winkel week. De animo bleek zoo groot, dat naast hen, die het initiatief genomen hadden, nieuwe krachten noodig bleken te zijn. In korten tijd is veel verricht. De hoop is gewettigd dat het belangeloos werken van velen niet voor niets is ge weest. Haarlem verwacht velen van bui ten. De fraaie etalages, de versiering met dalia's en de moeite die velen zich getroost hebben, kan niet alleen, neen moet inderdaad beloond worden. Evenals bij gelegenheid der winkel week, die in 1911 en 1917 is gehouden, verwachten wij dat de middenstand niet te klagen zal hebben over het be zoek niettegenstaande tijden waarin wij leven. de zorgvolle 77., *^laandagavon j dood zijns vaders erfgenaam werd van Lttl y Cll v cxXX uv v j A XVII, Gedurende de week van 14 Sept. t./m. 3 Sept. 1922, kwamen alhier de navol gende vaartuigen binnen 51 Hollandsche-, 9 Duitsche-, 1 Engelsche stoomtrawlers, 2 motor-, 50 zeilloggers, 3 zeilharingloggers, 1 sloep, 1 Deensche motorkotter en 11 kustvisschers. De besommingen waren als volgt Hollandsche tlO XXX - 0r llö JjJUlU V/ Stoomtrawlers Duitsche Stoomtrawlers Engelsche Stoomtrawlers Motorloggers Zeilloggers Zeil-haringl. Sloepen Deensche Motorkotters van f 1239.— tot f5892.— m f1198.— f 8066.— f 38.- f 1712- f .- f .- f4108.- f 435,- f 559 f 4123. f 1694.— f 1223.— f 3994.— be terwijl de kustvisschers totaal somden. De aanvoer bestond |uit 584.908 K.G. trawivisch, 2675 K.G. beugvisch en 610 kantjes drijfnetvisch. De totaal opbrengst bedroeg f 212608.1 Is.

IJmuider Courant | 1922 | | pagina 2