AANBESTEDING Openbare Verkooping Yrjjdag 6 October 1922 50 arbndersworiiiigen WOONHUIS met Erf en Grond. Echte Gramophones en PJaten Groote Hontstr. 108 - Haarlem TE WIJ RK ff OOG machinist bij de Amsterdamsche Bal last Mij., is toen met de bak weer afge dreven en op onverklaarbare wijze te w ater geraakt en verdronken. Het lijkje is 's middags nog door twee burgers opgehaald. Mej. C. v. K. deed aangifte dat zij door een meisje van B. W. van baar fiets getrokken was, waardoor het rij wiel eenigszins beschadigd werd. Het verbouwen van het perceel Bloemstraat, waar de zaal van het Le ger des Heils gevestigd wordt, is opge dragen aan den heer D. Bais Jz. alhier. Woensdagavond verzocht Mej. H. caféhoudster aan de Bik- en Arnoldka de, assistentie bij het verwijderen van een lastigen bezoeker. Eenigen tijd later werd door de politie een onbekend per soon aan het bureau gebracht, die in kennelijken staat van dronkenschap verkeerde. Donderdag werd door de politie op straat een losloopende hit aangetroffen, die gestald werd bij Gebr. B. Later ver voegde zich zekere S. zich aan 't bu reau, van wie het beest bleek te zijn. De Commissaris van politie in de 1 e Afd. te 's Gravenhage waarschuwt tegen het afgeven van goederen en geld aan J. J. D. Rijs, geboren aldaar 1895, schoorsteenveger, wijl herhaaldelijk klachten inkomen, dat hij niet betaalt. Hij bestelt meest op kaarten, waarop zijn naam, voorheen firma Durang en Zn. Gevonden voorwerpen. Een kinderbeursje met eenig geld; een zakmes. Woensdagavond heeft Ds. N. Buffinga zijn intrede gedaan in de Westerkerk te Rotterdam, als predikant der Oeref. kerk aldaar. Ds. Buffinga sprak naar aanleiding van Jes. 27 2—5 en richtte daarna tot zijn bevestiger, ambtgenooten enz. De gemeente zong haar nieuwen leeraar Psalm 134: 3 toe. De Haarlemsche rechtbank veroor deelde P. J. D. en W. H., beiden varens gezel alhier, wegens wederspannigheid ieder tot een maand gevangenisstraf. Bij de gisteren ten overstaan van notaris Dolleman alhier gehouden verkoo ping werd de stoomtrawler Crescendo IJ.M. 364 gekocht door de firma U. Zwolsman en Zn. te Workum voor f 5200. Niet in veiling kwamen de stoomtrawler lohanna Berta IJ.M. 144 van de Visschirij Mij. De Hoop, omdat het door den Staat daarop gelegde beslag opgeheven was de sleepboottrawler Johanna IJmuiden 468, omdat daarop door de assuradeuren de Kouw en Meussen te Amsterdam denzelfden morgen beslag gelegd was en de stoom trawler Annie IJ. M. 104. Ten overstaan van notaris Boerlage werd verkocht het pakhuis met kantoor van den heer J. van Vrede aan de Industriesstraat. Dit werd gekocht door de Haarlemsche Hypotheekbank voor f20600. VELSEROORD. De Haarlemsche rechtbank veroor deelde A. J. v. d. H., revolverklinker alhier, wegens wederspannigheid tot f 10 boete of 10 dagen hechtenis. Orada T. alhier had, naar Hl. Dbl. meldt, een buurvrouw, met wien zij niet goed vinden kon. Toen in de maand Mei buurvrouw naar haar meening zich bemoeide met een bal, die in haar tuin was terecht gekomen, stoof ze op en gaf buurvrouw een klap die aan kwam. Een tand werd uit haar mond ge slagen. De Officier eischte tegen de niet ver- schen beklaagde f 25 boete of 25 dage hechtenis. -VELSEN. In de Herv. Kerk alhier werd Zon dag j 1. voor de diaconie een extra-gift van f 100 gecollecteerd. Voorts werd al hier f 23 en te Velseroord f 25.15 gecol lecteerd voor de onkosten der Tentzen ding. Voor het examen politie-diploma van den Alg. Ned. Politiebond is ge slaagd de heer J. de Ruiter alhier. HET CONSULTATIEBUREAU zal geopend zijn Woensdagmiddag van 23 uur, Willemsbeekweg 12, Velser oord. Het onderzoek is kosteloos en ge schiedt door Dr. Anema uit Haarlem, Voorzitter van het Consultatiebureau aldaar. 12 uur. De reddingboot is thans o£> de plaats der stranding gekomen. Wij zien haar door den kijker manoeuvreeren rondom het gezonken schip. Er is maar één man meer in het want te zien. Zou de eerste opgenomen zijn in de redding boot? Wij hopen het Daar verdwijnt ook de tweede. Eenige minuten van spanning. Wij turen en turen, zien aan vankelijk niets. Dan plotseling waait het zeil op en ziet men de beide mannen aan den anderen kant, bakboord, in het want zitten. De reddingboot is thans vlak bij hen, zij zijn naar beneden ge- j gaan, maar nog niet in de reddingboot, de R.I 12.15. Het schip zinkt dieper en die- Verzoeke beleefd eenige plaatsruimte in per. De mast steekt nog slechts voor de Üw blad. Bij voorbaat mijn dank. j helft boven water uit. Nog altijd han- De gisteravond in „Thalia" gehouden j gen de mannen in 't want concertavond liet van de zijde van het 12.20. De reddingboot zet full speed publiek veel te wenschen over. Er werd 1 van het schip af.zijn de menschen niet medegewerkt om dezen avond geheel er in? INGEZONDEN. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. te doen slagen Verscheidene bezoekers, kinderen (ook ouderen) zaten overluid te fluiten of te praten, terwijl de muziek speelde. Dit komt op zoo'n avond toch, naar mijn meening, niet te pas. Op 't laatst werd het zoo erg, dat ze begonnen met te zin gen. Ik hoop dat van de zijde van het Er was thans niets meer te zien; het gezonken schip lag verlaten in de zee, en ook van de reddingboot en „Cycloop" is weinig meer te onderscheiden in den kijker. Wij begaven ons thans naar de Bui tenhaven om de binnenkomst van de publiek meegewerkt za! voorkomen. worden dit te reddingboot te zien en omtrent het ver- H. B. JR. BINNENLAND. De stranding van de „Alford". Meestal kan men, als eene stranding op de kust plaats heeft, aan den wal zoo goed als niets ervan zien, omdat de af stand te groot is. Toen wij evenwel de i aan~het waterhoozen; blijkbaar heeft de mededeeling kregen, dat van het Bad- j j a/\v% 1 nlr «rn n "f 1711 huis uit duidelijk in den kijker te zien loop der stranding en redding een en ander te vernemen. Maar er ging wel een uur mede heen alvorens de „Cy cloop" met de reddingboot op sleeper Kaaphoofd omkwam. De vlag was ge- heschen, dus de menschen waren klaar blijkelijk gered. De stoomboot gaat nu met een kalmer gangetje; de beman ning van de reddingboot is druk bezig was hoe een klein scheepje gestrand was, en dat men zelfs de mannen in het want kon zien zitten, meenden wij deze gelegenheid om onzen lezers op de hoogte te houden van de bewegingen van het schip niet te mogen onthouden. Wij leven hier te veel mede met het lief en leed van den zeeman, dan dat wij zoo'n gelegenheid onbenut zouden mo gen laten passeeren. Aan het Badhuis gekomen, bleek in derdaad de groote kijker van den heer Slijper een scherp beeld te geven van de situatie. Wij zagen duidelijk, hoe het geheele schip reeds onder water zat en slechts een gedeelte van het want nog boven stak. Wij hebben van onze waar nemingen reeds in het vorig nummer verslag gedaan, maar dit verhaal moest toen het oogenblik aanbrak dat ons blad moest worden afgedrukt, wordenJ afgebroken. Wij laten daarom hier thans een aaneengeschakeld verhaal van het verloop-der zaak volgen. In het Marsdiep was ons de sleepboot Cycloop" van de firma Wijsmuller ge passeerd, die toevallig buitengaats was en thans full speed opstoomde om de reddingboot te halen. Deze was reeds door een marine-vaartuig naar buiten gebracht en werd door de „Cycloop" overgenomen. Het gezicht op da volle kracht stoomende boot met het kleine reddingbootje op sleeper, was om nqpit te vergeten. De groote snelheid waar mede gevaren werd en de toch al sterke golfslag waren oorzaak, dat het kleine bootje ieder oogenblik door de golven bedolven werd. Rechtop stond de stuur man: hem deerden niet de geweldige golven, die ieder oogenblik over de boot heensloegen en de bemanning boog slechts even het hoofd als er zoo'n zwa re golf aankwam. Full speed ging het naar de plaats der stranding, en in angstige spanning stonden wij in het badhuis te wachten. Zal men het daar zoolang uithoud ui?.... Wij turen en turen: duidelijk zien wij, hoe van de tuigage nog een gedeelte boven water steekt; het groote zeil, reeds erg gescheurd, slaat heen en weer Twee donkere figuren staan recht over eind links in het want. Het was een vreeselijk gezicht dat kleine stukje mast te zien in die groote wijde plas, en te weten, dat die zwarte figuren men schen waren, die zich krampachtig vasthielden, wie weet hoe lang nog Meer en meer werkt Jiet gestrande schip zich in het zand, meer en meer scheurt het groote zeil in. Dringender wordt de vraag: zullen die mannen het uithouden daarginds? Deze vraag laat ons niet meer los reddingboot een lek gekregen, want zij maakt veel water. Dit bleek dan ook in derdaad het geval te zijn, zooals uit het gevolg der geschiedenis zal blijken. Daar komt de boot de haven binnen, de reddingboot gooit den tros los, de mannen begeven zich aan wal. Hoe zien zij er uit! Een is zijn zuidwester kwijt geraakt; zijn natte haren plakken om zijn voorhoofd. De oude Adrianus Kui per heeft een bloedende wond onder zijn oog. De mannen, die tot aan hun middel in het water hebben gezeten, drijven van het water; het gudst uit hun laar zen als zij die haastig uittrekken in het gebouw van de Redding-maatschappij. Ziehier het verdere verhaal van de redding, zooals ons dat verteld werd. Het scheepje was de „Alford", en En- gelsch schoenertje, komend van Ports mouth, met lood geladen voor Hamburg (De aanvankelijke opgaaf dat de lading uit lei bestond, berustte op het verkeerd verstaan van het Engelsche woord lead, dat lood beteekend). Toen de „Cycloop" nabij de plaats der stranding kwam, zat het vaartuigje reeds onder water; twee mannen zaten in het want. De zee sloeg over het vaartuig heen, zoodat het uiterst moeilijk was er bij te komen. Men is toen teruggestoomd en met de reddingboot opnieuw naar de plaats der stranding gegaan. Deze maakte zich daarop los van de sleepboot, en ging tot onmiddellijk bij het gestrandde scl De „Cycloop" had inmiddels drijvende op een omgekeerde boot, een drenkeling gezien; de kapitein van deze boot, de heer B. Kuiper, durfde het aan dwars door de ondiepten heen naar do boot te stoomen en den man op te pikken. Deze was bij het losmaken van de sloep over boord geslagen met deze boot en*had zich op de kiel weten drijvend te houden. Toen hij aan boord van de „Cy cloop" kwam, viel hij evenwel bewus teloos neder. Met toepassing van de voorschriften tot Redding van drenke lingen werd hij nochthans weer bijge bracht. Inmiddels was de reddingboot nog i steeds bezig verbinding te krijgen met de andere menschen. Dit ging met zeer groote moeilijkheden gepaard. I Door het reeds onder water zittende 1 wrak bleek het onmogelijk dicht ge- 1 noeg bij de boven water stekende mas- ten te komen om de zich in het want he- j vindende menschen over te nemen. Bij de pogingen om het wrak zoo dicht mo- gelijk te naderen, stootte de redding boot, opgenomen door 'n zware golf, op 't ankerspil, waardoor een gat in den bo- ankerspil, waardoor een gat in den bo dem geslagen werd en de reddingboot hard water maakte, zoodat men steeds door het water moest uithoozen. gezamenlijk door de provincie Noord- De opvarenden die aan bakboord in Holland en de gemeente Amsterdam wordt het want zaten, kon men van die zijden bijgedragen f 425.000. niet ter hulp komen. Men beduidde ze witupput tiwp eT*wn daarom, dat zij over den mast naar de «UKUtKiiijn.*. aiAJNii. stuurboordzijde moesten klimmen. De j Gemeente Egmond aan Zee. kapitein trachtte eerst beneden langs! Geboren: Teunis, z. v. Arie Dekker naar stuurboord te komen, doch werd en Arendje Glas; Leendert, z. v. Klaas de onder zulke een geweldige zee bedolven Groot en Kniertje Buis; Leendert, z. v. dat de bemanning van de reddingboot i Jacob de Groot en Maria Kok. niet anders dacht, dan dat zij hem niet j Overleden: Maarten Olas, 4 mnd. z. meer terug zou zien. Hij bleek zich even- v Arie Glas en Trijntje VisserKlazina wel stevig vastgehouden te hebben, j Dekker, 45 j., wed .van Gerrit Zwart want eenige oogenblikken later klomi Ondertrouwd: Cornelis Zwar bil WPPT* D9QT hnvon Am A hij weer naar boven, om nu over den mast naar stuurboordzijde te komen. De tweede, een jongen, dorst dit eerst niet aan.' Stijf hield hij vast op de plaats waar hij eenmaal zat. Ten slotte wist men hem te beduiden, dat hij den tocht moest wagen, en daar hem geen andere keus over bleef, ging hij er ten slotte toe over. Toen was men er echter nog niet. De stukgewaaide zeilen sloegen met geweld heen en weer zoodat het levens gevaarlijk was voor de bemanning, om de reddingboot dichter bij het wrak te brengen. Men liet toen een touw vieren, waaraan de jongen door den kapitein werd vastgebonden. Daar hij niet te wa ter dorst te springen, zette de kapitein hem van den ladder af, waarna de jon gen aan boord van de reddingboot werd gehaald. Denzelfden weg moest de kapi tein gaan, nadat met veel moeite weer verbinding met hem was verkregen. De derde opvarende de „bemanning van den toch niet kleinen schoener be stond uit den gezagvoerder en 11/2 man „equipage" was zooals wij reeds zei den met den sloep van boord gegaan, doch deze sloeg reeds op korten afstand van het schip om. De man wist zich er echter boven op te werken. Driemaal werd hij er nog weer afgeslagen, waarbij hij zich telkens weer aan ue om geslagen boot wist vast te houden al vorens hij door de sleepboot „Cycloop" kon worden opgepikt. Cornelis Zwart en Arendje Krab; Pieter Visser en Albertje Blok. Burgerlijke Stand Velsen. Bevallen: A. GravemakerVisser, z. J. Zwartvan VeenE. den HeijerSchenk, z.G. Rozenheekde Reus, d.; H. Baak Buining, z.C. Schelvis—de Winter, d.; M. H. SmitLips, d. Ondertrouwd: Geene, Gehuwd: P. de Jong en W. M. van der Steeg; P. Keur en C. Barnhoorn; W. van der Zwan en L. Geijteman; S. van der Wiele en Y. C. Tack. Overleden: W. M. Handgraaf, 76 j., weduwe van H. Handgraaf. M. Konijn, 32 j. L. van Meurs, 8 j. LAATSTE BERICHTEN. IJMUIDEN. Naar aanleiding van den thans inge treden toestand in het visscherijbedrijf is door het bestuur van den Centralen Bond van Transportarbeiders aan de reederijen het volgende schrijven gezonden. Wij meenen te mogen veronderstellen dat uwe Directie bekend is met het ge schil dat op dit oogenblik bestaat tusschen de Vereeniging van Reeders eener- en de arbeidersorganisaties anderzijds. Bij aan dachtig lezen van de laatste zóówel ais van de eerste voorstellen der Reedersver- eeniging, zal het U duidelijk zijn, dat noch het een, noch het ander voor ons accep- tabel is, zoodat op Donderdag 21 Septem- De geredden waren doodop van kou ber een tijd k ingetreden is, zooals U en angst Dicht bij de strandingsplaats en wij dat reeds er bebbe'n k d trachtte de reddingboot de schipbreu- een tijd k van |bso,ute anafchje .telingen aan de „Cycloop over te geven be{ bedrijf doch dit kon niet gelukken. Eerst toen - - m enbij Kaaphoofd in wat kalmer water was, konden zij op de sleepboot over gaan. Zij werden daar door de bemanning can droge kleeren voorzien, en ver kwikt met warme koffie. De kapitein der „Cycloop" is, zooals wij reeds zeiden, de heer B. Kuiper, sal- cagechef is A. Sieuwertsen. oo De bemanning van de reddingboot be stond uit den schipper C. Bot en A. Kui per, J. Bijl, G. Oostendorp, P. de Bruin, K. Bijl, J. Steeman, P. C. Kooger, M. Bakker, H. Post en J. de Ruyter. Kuiper heeft zijn wonde opgeloopen doordat hij met zijn hoofd tegen een eorvijnagel sloeg. De reddingboot is ernstig beschadigd en zal wellicht door >en nieuwe moeten worden vervangen oo Zoo is in alle opzichten deze redding moeilijk geweest en behoeven wij niet nader te betoogen, dat de mannen, die dit moeilijke werk volbrachten, een zware dag hebben gehad, waarvan zij tenslotte voldoening hadden. Held. Ct. HAARLEM. In het meubelmagazijn van den heei Warmer, Spaarnewoudestraat 52 te Haarlem tieeft bovenstaande firma een even mooie ils merkwaardige uitstalling, zeer vakkundig afgewerkt Merkwaardig om de stoelen die in de verschillende stadia van afwerking zijn geëtaleerd, eerst in blankhouten stoel, vervolgens één in veeren, één gevulde en één in de was. Ten slotte een overtrokken stoel, dus geheel afgewerkt. Het fabrikaat is soliede en er wordt onder garantie verkocht. SCHEEPVAART. De schutsluis. De uitgaven voor het departement van Waterstaat worden voor 1923 geraamd op f 48.390.934. Daarvan moet o m. in mindering komen 1 3 gedeelte van het onder art. 99~voor den bouw van een schutsluis c. a. te IJ muiden uitgetrokken bedrag van f 1.275 000, dat Zulk een tijdperk wordt door onze orga nisatie echter niet gewenscht en wij ver trouwen, ook door uw directie niet. Toch, U zult het met ons eens zijn, waar de Reedersvereeniging in haar laatste schrij- vert haar leden feitelijk aanspoort, zooveel mogelijk en waar het eenigszins kan voor nog lagere loonen te laten werken als door hare vereeniging in laatste instantie gede creteerd, de arbeiders door ons worden vrijgelaten om bij alle voorkomende aan gelegenheden een zoo hoog mogelijk loon te bedingen. Daar wij echter overtuigd zijn dat velen Uwer het met ons eens zijn en zulk een toestand niet wenschen, meenen wij goed te doen U voor te stellen met ons in onder handeling te willen treden, om te komen tot afsluiting van een overeenkomst voor den tijd vari één jaar, op den grondslag van de oude overeenkomsten. Voor die Reederijen, die aan ons te kennen geven op de door ons voorgestelde voorwaarden te willen ingaan, zullen de werkzaamheden een rustig verloop hebben. Het smeed- en constructiewerk voor de in aanbouw zijnde winkel en magazijnen van J. Blokker Pz. te Hoorn is opgedra gen aan den heer P. Eriks te Velseroord. VELSEN. Bij het te Middelburg gehouden mon deling examen voor waterbouwkundig op zichter, uitgaande van de groep waterkun dige Ambtenaren in Zeeland en den Bond van Technische Ambtenaren in Overheids dienst slaagde de heer C. de Rooij alhier. Noorkzeekanaal-stoompont. Bij art. 86 der begrooting van Waterstaat voor 1922 is voor de uitbreiding van het stoompontveer te Velsen een bedrag van 75,000 uitgetrokken als eerste gedeelte der op f250.000 geraamde kosten voor een nieuwe derde pont; in 1923 zal hiervoor f 150.000 worden besteed. Tegen A. H., die te Wijkeroog in dronkenschap een hekwerk van een in aan bouw zijnd huis had vernield, werd door de Haarlemsche rechtbank 1 maand voor waardelijke gevangenisstraf met een proef tijd van 2 jaar gevraagd. Namens de Woningbouwvereniging „VELSEN" te Velsen zal door ondergeteekenden worden aanbesteed op HET BOUWEN VAN Bestek en teekeningen vanaf 20 September trgen betaling van f 10. verkrijgbaar bij de Centrale Lichtdruk inrichting Heerengracht 178, A'dam (wegens sterfgeval) te VELSEROORD in het café „Het Wapen van Velsen" ten overstaan van den te Velsen gevestigden notaris O. D. BOERLAOE, op 6 October 1922, run. 2 uur, precies, van een te Velseroord, Zeeweg 31, gemeente Velsen, Kadasler Sectie M No. 638, groot 8 are, 5 c.a., eigendom van de familie H. Roeper. Nadere inlichtingen ten kantore van notaris Boerlage te Velsen. ARCHITECTEN-BUREAU VORKINK EN WORMSER

IJmuider Courant | 1922 | | pagina 6