No. 98 Zaterdag 7 October 1922 7e Jaargang Versehjjnt Woensdags Zaterdag* Zondagavond uw uurwerken één uur achteruit te zetten I Abonnementsprijs: f 1.per 3 maanden, franco per post f l.35 Abonnementen worden aangenomen aan het Bureau en bij de Agenten. Tot plaatsen van advertentiën van Buiten de gemeente VELSEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd het Advertentie bureau P. F. C. ROELSE, 1JMU1DEN. Advertentiën uiterlijk in te zenden WOENSDAG tot 9 uur v.m. en VRIJDAGS tot 4 uur n.m. Uitgave van de N. V. UITGEVERS Mij. „IJMUIDEN" ADRES VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE - N. V. DRUKKERIJ SINJEWEL Willemsplein 11 Telefoon 153 IJmuiden Ingezoüde mededeelmgen 40 ets. per rtgei Advertenties van lt erna 5 regels fl. iedere regel meer 20 ets. - Compact gezette advertenties van 1 t ei m.i regels f 1.25, iedere regel meer 26 ets. Kleine advertenties en familieberiehten zoomede vereènigings advertenties uit de gemeente, uitsluitend bij voornitbeta- ling, van 1 tot en met 5 regels f0.75, iedere regel meer 15 et» Bij niet oontante betaling worden de gewone prijzen berekend .Advertenties cadres bureau <an dit blad' 10 ets. extra; voor bezorging van op advertènties ingekomen brieven werdt 10 ets. in rekening gebracht bovenstaande regelprijzen worden met 5 ets. verhoogd voor advertenties van buiten de gemeente Veisen DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD DRINGEND VERZOEK om bij verhuizing het onde en het nieuwe adres, NIET aan uen looper, doch aan ons bu reau WILLEMSPLEIN 11, op te geven. Dt Admiulstraïie. Kleine Advertenties en Familieberichten kosten VOORUITBETALING slechts 15 Cent per regel. bij enkteraan OFFICIEEL. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders der gemeente Velsen brengen ter openbare kennis dat ter Gemeentesecretarie ter inzage liggen de verzoeken met bijlagen van Chr. Goes, te IJmuiden, om vergunning tot het oprichten van een slachterij, op het perceel kadastraal bekend Gemeente Velsen, afd. IJmuiden Sectie 1 No. 724 plaatselijk bekend Breesaapstraat, Wijk C No. 22. de Continental Petroleum Company, te Rotterdam, om vergunning tot het oprichten van een opslagplaats voor petroleum, op perceel kadastraal bekend Gemeente Velsen afd. IJmuiden Sectie M Nos. 2828 en 2829, gelegen aan de van Speyckstraat te Velseroord. Op Woensdag, den 18 Oct. 1922, des voor middags te elf uren, zal ten Gemeentehuize geiegenheid bestaan om bezwaren tegen deze verzoeken in te brengen en deze monde ling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoekers als zij, die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen voor het bovenvermelde tijdstip op de Secretarie der Gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. Voorts wordt er aan herinnerd, dat vol gens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeen komstig artikel 7 der Hinderwet voor hel Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Velsen, den 4 October 1922. Burgemeester en W ethouders voorn- de Secretaris, de Burgemeester, J. Kostelijk, L. S. Rijkens. Schietoefeningen. De «Burgemeester van Velsen brengt ter algemeene kennis, dat op 11 October a.s. of bij ongunstige weersgesteldheid op 12 October d. a. v. een schietoefening mei scherp zal worden gehouden door perso neel V3n het Korps Luchtdoelartillerie met geschut, opgesteld op het fort IJmuiden. Er zal worden geschoten in Noord-Weste lijke richting. Tijdens de oefening zal het betreden van het duinterrein en het strand tusschen de door den zorg van den Commandant van het Korps Luchtdoelartillerie uit te stellen roode vlaggen gevaarlijk zijn. De Burgemeester van Velsen, RIJKENS. GEMEENTERAAD. Vergadering van 3 October 1922. Voorzitter de Burgemeester. Aanwezig alle leden. De Voorzitter doet mededecling van de ingekomen stukken. Brieven van Gedeputeerde Staten om trent ter goedkeuring ingezonden raadsbesluiten. Een rapport van den gemeentelijke ge neeskundige, betreffende het gehouden medisch toezicht op de vacantiekolonie van de vereeniging „Voor de Jeugd" in school F te Santpoort, gedurende 22 t/m. 29 Juli 1922. Een proces-verbaal van de op 25 Sep tember 1922 gedane opname der boeken en kas van den gemeente-ontvanger, waaraan het volgende kan worden ont leend: de ontvangsten, diensten 1921 en 1922, bedroegen f 8.496.373.07; de uitgaven voor die diensten bedr. f 8.392.883.6772, zoodat in kas moest zijn f 103.489.39V2> welk bedrag aanwezig was, terwijl de boeken tot op den dag der opname ble ken te zijn bijgehouden Al deze voor kennisgeving aangeno men. Een schrijven van den Algemeenen Bond van Politiepersoneel in Neder land, waarin verzocht wordt, aan de door den R.K. Politiebond „St. Machiel" te 's Hertogenbosch gestichte politie- vakschool geen subsidie te verleenen. Te behandelen bij het betrokken adres. Ingekomen zijn nog de volgende stuk ken: Een schrijven van den directeur van het gasbedrijf waarin hij mededeelt dat hij na 1 Januari 1923, ten behoeve van deren geen werkzaamheden of diensten, tegen belooning of vergoeding, meer zal verrichten. Voor kennisgeving aangeno men. Als voren van de afdeeling Keimemer- land van deri Bond van Nederl. Onder wijzers waarbij instemming wordt be tuigd met het verzoek van de S<fc. De mocratische Vrouwenclub te IJmuiden om een openbare bewaarschool te IJmuiden te stichten (te behandelen bij het betrokken verzoek). Een adres van de R. K. Vereeniging „de Kweekschool voor vroedvrouwen" te Heerlen om voor 1923 en volgende jaren een subsidie te verleenen van f 50.per jaar (afwijzend beschikt met het oog op den financiëelen toestand der gemeente). Als voren van de vereeniging tot be vordering van het gesticht van het Ar me Kind Jezus te Simpelveld als be stuur der bijzondere lagere school te Wijkeroog, dat de werkzaamheden ter verbetering van de watervoorziening in die school zijn geëindigd, weshalve zij verzoekt f 2300.beschikbaar te stellen (verwezen naar B. en W„ daar de afdoening tot de bevoegdheid van dit college behoort). Medegedeeld word nog: Naar aanleiding van de daaromtrent gemaakte opmerking door den heer Sluiters in de raadsvergadering van 22 Augustus 1922, deelen burgemeester en wethouders den gemeenteraad mede, dat de betonbrug te IJmuiden is voor zien van waarschuwingsborden, ver meldende dat de brug gevaarlijk is voor voertuigen, zwaarder dan 4000 K.G. Zulks is berekend naar een rad- druk, welke voor bedoelde brug is toe gestaan en naar een lastverdeeling van 2/3 gedeelte op de achteras en 1/3 ge deelte op de vooras. Verder zij medegedeeld, dat het licht punt op den hoek van den Schulpweg, waaromtrent door den heer Wardenaar in de raadsvergadering van 12 Septem ber 1922 is gesproken, reeds den 22 Juli j.l. is overgeplaatst terwijl de aldaar staande boom op denzelfden datum werd opgesnoeid. In antwoord op de terzake gestelde vraag van den heer Wardenaar in de raadsvergadering van 12 September 1922 wordt opgemerkt, dat het reeds in de bedoeling heeft gelegen een straat- kolk in de Princestraat te Wijkeroog te plaatsen qp de kosten te bestrijden uit het daarvoor beschikbaar gestelde be drag van f*1200.Van deze beschik baarstelling werd den raad mededee- ling gedaan in de vergadering van 7 Maart 1922. Ten aanzien van de door den heer Sluiters gedane vraag in de raadsver gadering van 12 September j.l, deelen HET CONSULTATIEBUREAU zal geopend zijn Woensdagmiddag van 23 uur, Willemsbeek weg 42, Velser oord. Het onderzoek is kosteloos en ge schiedt door Dr. Anema nit Haarlem, Voorzitter van bet Consultatiebureau aldaar. burgemeester en wethouders den ge meenteraad mede, dat de bedoelde ver eeniging nog geen enkele maal het ver zoek heeft gedaan om uitbetaling van een gedeelte van het subsidie voor 1922. Het is bij onderzoek bovendien ge bleken, dat de instelling niet alleen mo menteel geen behoefte heeft aan kas geld, maar nog een aanzienlijk bedrag- heeft uitstaan. Opnieuw in behandeling komt het voorstel tot verkoop van een gedeelte- brandgang te IJmuiden. Naar aanleiding van een in de ver gadering van 12 Sept. j.l. door den heer Vermeulen gemaakte opmerking dee len B. en W. mede dat blijkens nota- riëele akte de steeg niet als bestemd voor den publieken dienst aan de ge meente is overgedragen. De heer Vermeulen stelt voor den gang in erfpacht te geven, dan houdt de gemeente het eigendom. Het voorstel van B. en W. wordt aan genomen. Tegen de heer Vermeulen. Aan de orde is de interpellatie van den heer Sluiters inzake de sportfees- ten en de kermesse d'été te Wijkeroog op 610 September 192)2. De door den hoer Sluiters in de ver gadering van 12 September j.l. gestelde vragen luiden als volgt: Is door u of door den Burgemeester toestemming verleend voor de sport- feesten te Wijkeroog? Was het u bekend, dat het een for- meele kermis zou worden en dat dit in strijd is met het raadsbesluit tot af schaffing der kermis? Is het u niet bekend dat ons volk door drank en spel verloren gaat? Was het noodzakelijk om ook den Zondag daarvoor te gebruiken? Wilt u met dergelijke aanvragen reke ning houden met het gevoelen van den raad? De heer Sluiters licht deze vragen toe, Spr. zegt dat de raad vroeger tot af schaffing van de kermis heeft besloten en nu komt daar een kermis, die door 29000 menschen is bezocht. Spr. vraagt of dat in dezen tijd niet erg is en zegt dat daar tal van mannen, vrouwen en kindertjes zijn geweest, die daar niet hadden moeten zijn. Spr. vindt het erg dat de kermis ook op Zon dag is gehouden. De Zondag is toch voor alle partijen de rustdag, maar wat is daar dien Zondag van terecht gekomen. Er is veel geld weggegooid en dat in de zen tijd van malaise. Spr. hoopt dat de Burgemeester voortaan met het gevoe len van den raad rekening zal houden. De Voorzitter zegt met zijn antwoord kort te kunnen zijn. Op de eerste vraag* zegt spr. dat hij de bedoelde toestem ming heeft verleend. ITet was spr. niet bekend dat er een formeele kermis zou komen, er is wel wat meer gezet dan er gevraagd was. Maar hier achter wil spr. zich niet ver schuilen. Spr. zegt dat hij zelf misschien sterker tegenstander van de kermis is dan de heer Sluiters, maar spr. heeft ook rekening te houden met de opvat ting van anderen. En spr. meent dat hij ook rekening gehouden heeft met de meening van den raad in zijn huidige samenstelling. Wat betreft het verloren gaan van ons volk door spel en drank, sprekers mee ning in dezen geeft niet veel. Maar spr. heeft de overtuiging dat ons volk een der degelijkste volken van de wereld is. Wat den Zondag betreft, de onderne mers achten dezen blijkbaar ook noo- dig. Op de laatste vraag antwoordt spr. weer volmondig ja. Spr. zegt dat de wet hem wel de bevoegdheid geeft om een zomerkermis toe te staan, maar spr. zal steeds met het gevoelen van de meer derheid der bevolking rekening houden en hij meent dit thans gedaan te hebben Wil de heer Sluiters een duidelijker uit spraak, laat hij dan een motie indienen en als de meerderheid van den raad de ze vermaken niet wenscht, zal spr. zich daaraan zeker houden. De heer Schilling zegt met genoegen de interpellatie van den heer Sluiters te hebben gehoord en in groote trekken is spr. het er mee eens. Maar deze is toch te pessimistisch, vooral wat den Zondag betreft en daarmede is een groot deel der bevolking het niet mee eens. De heer Sluiters heeft de zaak te zwart voorge steld, vooral over spel en drank. Spr. brengt hulde aan de politie-agenten, agenten bedoel ik, voor hun tactvol op treden in dezen. Er is geen misbruik van sterken drank gemaakt, op andere feestdagen wordt mee1- gedconk -n. Spr. is er zelf den heelen Zondagavond ge wees-t, maar heeft niets ergerlijks opge merkt. Spr. zou niet gaarne een motie zb-n gesteld, want hij zou zich niet gaarne willen binden. Velen van ons willen op Zondag niet alleen rust, maar ook ont spanning. De heer Davidson merkt nog op dat van de bezoekers er velen van buiten de gemeente zijn geweest. De interpellatie wordt gesloten. Bij het voorstel tot grondovernamo en het toestaan van een crediet vooi aanleg van een straat te Driehuis zegt de heer Sluiters dat er nu twee' plan nen zijn, een van B. en W. en een van de meerderheid der Commissie van Openbare Weiken. Spr. oefent critiek op het voorstel van B. en W. In den bouwgrond ligt de persgasbuis, de ge wone gasbuis en de kabel voor de elec- trische geleiding. Deze moeten er alle uitgehaald worden en later opnieuw gelegd. Er komen dus veel meer kosten op. De heer Vermeulen dankt voor het consieëntieuse ingaan op de opmer king van spr. in de vorige vergadering Spr. oefent eveneens critiek op het voorstel van B. en W. Wordt dit aan genomen/ dan zal later neg een strook van 10 Meter onteigend moeten worden om den weg op breedte te krijgen. Spr. zegt dat men nu te Driehuis een tunnel wil bouwen onder den spoor weg. Spr. zegt dat deze toch zeker niet zal moeten komen over de begraaf plaats Westerveld, maar er achter om en dan aansluitend bij den Hagelinger- weg nabij het Huis te Vt.'sen. De heer Netscher vraagt welke mo tieven de wethouder heeft om een be staande weg om te leggen. De heer Duunebier erkent geen re kening te hebben gehouden met de bui zen in den grond, de Directeur heeft er blijkbaar ook niet aan gedacht. Spr. ^egt dat het uitbreidingsplan nu voor de eerste maal in de praktijk in behandeling komt en ofschoon de raad daar geheel voor was, wil hij nu den ouden weg weer behouden. Spr. ge looft dat het bouwterrein wel waarde vol zal blijven en dat er geen schade vergoeding betaald zal behoeven te worden. De heer Dalmeyer zegt in de commis sie vóór het voorstel van B. en W. ge weest te zijn, maar nu hij hoort dat heel geen rekening is gehouden met de buizen in den grond, zal spr. tegen stemmen. Het voorstel van B. en W. (aanleg van een nieuwen weg) wordt met alleen de stem van den heer Dunnebier voor verworpen. De heer Netscher wijst er op dat de wethouders tegen het voorstel van B. en W. stemmen. De Voorzitter: Daar hebben ze volle vrijheid toe. De heer Netscher: Maar 't geeft ons een blik op de vergaderingen van B. en W. De Voorzitter: In dit geval zou ik u dit nog wel kunnen verklaren. De heer Sluiters stelt voor het voor stel der Commissie van Openbare Wer ken (verbreeding van den bestaanden weg) te aanvaarden, maar het crediet voor verharding en rioleering nog niet toe te staan, maar eerst als het semina rie gereed is. De heer Peek is ook tegen dit voor stel en meent dat in dezen tijd de ge meente daar geen f 35000 aan kan be steden. De heer Nijssen: Het is toch met de congregatie te Tilburg afgesproken dat de weg verhard zou worden. Als de raad daar nu niet toe besluit, zal de grond wellicht niet worden afgestaan. Nu wordt gestemd over het voorstel der Commissie van Op. Werken tot verbreeding yan den Hagelingerweg. Dit wordt met 134 stemmen aange nomen. Tegen de heeren Peek, Net scher, Tusenius en Poortenaar. Inzake het voorstel van den heer Sluiters zegt de heer Handgraaf dat het crediet voor de bestrating nu moet worden toegestaan. De congregatie moet zwart op wit hebben. Zij heeft al gedacht dat men haar hier niet wilde hebben. De heer Sluiters: Dat is de schuld van B. en W. De heer Handgraaf: Neen, de zaak had veel vlugger afgehandeld kunnen worden. Stemmen: Wie wilde die nieuwe weg? De heer Handgraaf: De gemeente; de congregatie wilde veel liever aan de be staanden weg bouwen. De goede trouw eischt dat wij den weg verharden. De heer Dunnebier: Wij zouden voorloopig den post van f 5000 voor rio leering kunnen schrappen. De heer Tusenius protesteert tegen het woord goede trouw, dat meermalen gebruikt is. Ieder wil de congregatie hier gaarne hebben, maar 't gaat over de wijze van uitvoering. De heer Handgraaf zegt overtuigd te zijn dat van kwade trouw geen sprake is. Maar als men in Tilburg zit en hoort dat er eerst een geheime raad zitting gehouden wordt en de raad in een volgende vergadering nog niets be sluit, dan kan spr. begrijpen dat een raadslid een schrijven krijgt met de vraag of men de aanvrage maar terug zal nemen. De zaak is aan de congre gatie opgehelderd, maar spr. hoopt dat het crediet nu ook wordt toegestaan. De heer Dunnebier: Laten wij nu geen struisvogelpolitiek voeren en het crediet toestaan. Later kan de Com missie voor Op. Werken alles nog on der de oogen zien. De Voorziter zegt dat de weg na tuurlijk eerst klaar gemaakt wordt als het seminarie er is, anders zou de weg bij het bouwen al worden stukge reden. Het voorstel van den heer Sluiters wordt met 125 stemmen verworpen, vóór stemden de heeren Peek, Netscher Tusenius, Sluiters en Poortenaar. Een voorstel van den heer Vermeu len om het crediet voor de rioleering nog niet toe te staan wordt met 134 sternen verworpen. Vóór de heeren Peek, Sluiters, Poortenaar en Tusenius Bij het voorstel tot overname van de voormalige rijksquarantaine-barak ontsmettingsoven etc. te IJmuiden en in erfpacht aanvaarden van den daar bij behoorende grond maken enkele le den bezwaren. De heer Netscher zegt dat de raads leden die de zaak gezien hebben, maar eens moeten zeggen wat we koopen. De heer Tusenius zegt dat van waar het om gaat de ontsmettingsoven, niets deugt, er is maar één ketel goed. De heer Dunnebier zegt dat vroeger de kleeren steeds ter ontsmetting naar Alkmaar gezonden moesten worden. Met deze inrichting te koopen kunnen wij de menschen alles weer in één dag thuis bezorgen. Het gebouw is uitste kend in orde en nog pas keurig geschil derd. Het kan noodig zijn dat wij daar menschen eenige dagen moeten op nemen. Het voorstel wordt met 125 stem men aangenomen. Tegen de heeren Sluiters, Netscher, Tusenius, Dalmeyer en Poortenaar.

IJmuider Courant | 1922 | | pagina 1