Goedgekeurd wordt het voorstel om aan P. Schweitzer en H. A. Jansen te Wijkeroog voor den bouw van 19 wo ningen aan den Wijkerstraatweg een hypotheek te verleenen van f 57095. Eveneens worden goedgekeurd het voorstel tot overname (om niet) van een gedeelte van den Duinlustweg en bermen van den Wijkerstraatweg met daarop aanwezige beplanting en het voorstel tot grondovername ter verbre ding van den Hagelingerweg en voor verplaatsing van hekken e.a. een cre- diet van f 1500 toegestaan. Onder den hamer gaan ook door de voorstellen tot gelijkstelling der sala risgen van de directeuren van het gas bedrijf en de waterleiding met de ver hoogde bezoldiging van den directeur van den reinigings- en ontsmettings- dienst en tot herdruk van de Verorde ning op den rechtstoestand der ambte naren. Goedgekeurd wordt het voorstel tot benoeming van ambtenaren van den Burg. Stand en Wijziging der Verorde- ging, regelende de verdeeling der werk zaamheden tusschen de verschillende titularissen. Nieuw benoemd, worden de heeren W. Landeweert, J. C. Dunne bier en C. de Vries. Op verzoek van de'n heer Vermeulen wordt het voorstel tot vaststelling van eene verordening tot verleening van toelagen aan ambtenaren, die overgaan in 's Rijks dienst, aangehouden. Aan de agenda wordt toegevoegd een schrijven van den heer W. Davidson van den volgenden inhoud: „Ondergeteekende verzoekt U be leefd in de raadsvergadering van 3 Ocober aan burgemeester en wet houders of den betrokken wethouder de volgende vragen te mogen stellen: le. Is het aan burgemeester en wet-* houders bekend dat de dienst dei- Opzichters van Bouw- en Wo ningtoezicht met Vj2 uur per dag is verlengd? 2e. Zoo ja, wat is hiervan de reden? 3e. Zijn hieraan voor de betrokken opzichters gevolgen verbonden? De heer Davidson vraagt rog of de Directeur hier recht toe heeft en of er zooveel drukte is bij Bouw- en Woning toezicht. De heer Dunnebier antwoord: op de eerste vraag toestemmend en zegt dat het B. en W. al langer bekend was en dat de opzichters zich er mede hebben kunnen vereenigen. Waar zij vaak eerst om 10 uur op verschille ide bouw werken konden zijn en het gewnscht was dat zij er gelijk met de arbeiders waren, is dit ingevoerd. Op de derde vraag antwoor.lt sur. dat er wellicht nog maatregel-m zullen worden ingevoerd, die wel gevolgen hebben, maar deze niet. De heer Davidson dankt voor het ant woord en had deze maatregel gaarne vroeger ingevoerd gezien, misschien hadden we dan niet vele dure en slech te woningen gekregen. Als de maatre gel inhoudt, dat we later misschien nog een -opzichter kunnen missen, kan spr. er zich mede vereenigen. De heer Sluiters: Men denkt er iets mede te bereiken, maar spr. gelooft van niet. Men zal er nu voor bedanken om na 5 uur nog te gaan werken of thuis nog wat te doen, wat ook wel voorkomt. De heer Schilling is er niet tegen, maar vraagt of het niets kost. De heer Handgraaf: 't Gaat voor 't zelfde geld. De heer Schilling vraagt of dit billijk is en of deze menschen de 24-urige ar beidsdag hebben. De heer Tusenius: Hoe lang werken ze nu? De heer Dunnebier: Van 75 uur met P/2 uur schafttijd. De interpellatie wordt gesloten. Benoemd worden tot leden in de commissie van toezicht op de Rijks Hoogere Burger school Mevr. J. S. Rut tende Bruyn te IJmuiden en de heer L. Poortenaar te Driehuis. Mede wer den voorgedragen Mevr. R. de Vries RoblesMinekenhoff te IJmuiden en de heer J. S. Visser te Santpoort. Benoemd wordt tot onderwijzer in de gymnastiek aan de Op. lagere scholen, tevens leeraar in dit vak aan de Vis- scherijschool de heer P. Dijkstra te Amsterdam. Mede op de voordracht stonden de heeren J. de Kok te Leiden en A. v. d. Plaat te 's Gravenhage. Aangeboden worden de volgende begrootingen voor 1923: a. der gemeente, b. van het bedrijf openbare werken c. van het bedrijf reinigings- en ontsmettingsdienst, d. van het grondbedrijf, e. van het gasbedrijf, f. van de waterleiding, g. van de burgerlijke armbesturen. h. van de gezondheidscommissie, i. van de commissie van toezicht op bot lager onderwijs. De begrootingen, welke reeds gedeel telijk in de financiëele commissie zijn behandeld, zullen na algeheele behan deling door deze commissie in druk aan de leden van den gemeenteraad worden toegezonden, waarna bespre kingen in de afdeelingen kan plaats hebben. De heer Vermeulen vraagt of de be grooting weer in afdeelingen moet worden onderzocht. De heer Schilling zegt er niet voor te zijn, het wordt toch weer een heibeltje. De Voorzitter: Dat behoeft toch niet. De raad besluit met 89 stemmen de begrooting niet in afdeelingen te on derzoeken. Tegen behandeling in af deelingen stemden de heeren Schilling, Peek, Baarda, Sluiters, Davidson, Net- scher, Tusenius, Dalmeyer en Poorte naar. De begrooting gaat nu alleen naar de Financiëele Commissie. .tan de agenda wordt nog toege voegd, een schrijven van den heer D. F. G. Schilling van den volgenden inhoud. „Ondei'geteekende, D. F. G. Schil ling, lid van Uwen Raad, verzoekt beleefd in de Raadszitting van he denavond de volgende vragen te mo gen stellen: le. Heeft het college van burgemees ter en wethouders kennis geno men van de adressen, verzonden door de Vereeniging van Ree- ders van Visschersvaartuigen te IJmuiden en zoo ja, wat denkt Uw college daartegen te doen? 2e. Is het college bereid een onpar tijdig en grondig onderzoek in te stellen naar de loonen en ar beidstijden van losse arbeiders in het visscherijbedrijf te IJmui den? 3e. Is het college bereid de resulta ten van een eventueel onderzoek mede te deelen aan Jen Raad en aan de Ministers van Arbeid en Binnenlandsche Zaken? De Voorzitter zegt dat het college gaarne in de volgende vergadering op de vragen zal antwoorden. De heer Schilling zegt zich hiermede door nietgenoemde onmstandigheden te kunnen vereenigen. De Voorzitter houdt de rondvraag. De heer Tusenius vraagt of het re glement van orde niet moet worden herzien .Kunnen b.v. geen schriftelijke vragen worden toegestaan? De Voorzitter had dit al lang willen doen. Het verzoek over de vragen zul len B. en W. onder de oogen zien. De heer Peek informeert weder naai de werkverruiming. Moeten de men schen straks bij sneeuw en ijs werken? De Voorzitter: We wachten op den Haag. De heer Baarda spreekt over gevaren voor kinderen, die spelen bij een kabel huisje en vraagt een lichtpunt in de Marconistraat. De heer Tusenius vraagt meerdere lichtpunten, ook op het plein bij de Patrimoniumwoningen. De heer Tusenius vraagt hoe 't met de reorganisatie der brandweer staat. De Voorzitter zegt dat 't op IJmuiden een beetje is spaak geloopen. De heer Tusenius: 't Is voor IJmui den zeer urgent, er bestaat ernstig ge vaar bij mogelijke branden te IJmui den. De heer Tusenius vraagt nog of de missive over de baldadige jeugd, die aan de hoofden der lagere scholen is gezonden, ook gestuurd is aan den Di recteur der Rijks IJ. B. S. De jongeda mes en jongeheeren van die school zijn zeker even baldadig als de leerlingen der lagere scholen, dat heeft spr. on langs nog persoonlijk ervaren. De heer Schilling: Een kwestie van opvoeding, ten. Hierna wordt de vergadering geslo- FLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Wie zich a.s. Woensdag of Don derdag, in de duinen benoorden het fort alhier begeeft, stelt zich bloot aan groot gevaar. Dien dag worden er n.l. luchtschietoefeningen gehouden met scherp. De van het fort afgeschoten projec tielen, gehoor gevende aan de aantrek kingskracht van onze planeet, komen terug en zijn een groot gevaar voor den argloozen wandelaar. Men leze de officieele aankondiging aan het hoofd van het eerste blad. Voor het examen Vrije- en Orde oefeningen zijn te Amsterdam ge slaagd de heeren C. F. Smit en J. H. Kroonsberg, beiden alhier. Het bestuur der afdeeling van den Centralen Bond van Transportarbei ders heeft bericht ontvangen, dat het adres, aan de Ministers van Arbeid en Binnenlandsche Zaken en aan het ge meentebestuur van Velsen door de Reedersvereeniging alhier verzonden, niet is verzonden met medeweten van het bestuur der Reedersvereeniging, maar is opgemaakt door den secretaris Het bestuur kan zich met deze handel wijze niet vereenigen en gaat met den inhoud van het adres niet accoord. Dit muisje zal nog wel een staartje hebben en in de eerstvolgende vergade ring der Reedersvereeniging zeker aan de orde komen. VELSEROORD. De 19-jarige H. ten B. alhier, die aangehouden werd als verdacht van inbraak, is Donderdag ter beschik king van den Officier van Justitie te Haarlem gesteld. Hij heeft bekend in den nacht van Maandag op Dinsdag in de garage van de firma Piersma en Co. te zijn ge weest, hij zeide echter niets ontvreemd te hebben. Wel bekende hij een maand geleden bij deze firma eenige voorwer pen te hebben weggenomen, wat uit kwam met het door de politie ingesteld onderzoek. In verband met het zinken van den Sleepboottrawler Hollandia Y.M. 508 is nog aangehouden M. D., machi nist alhier. VELSEN. In de Dinsdagavond gehouden vergadering der afdeeling van de Noord-Holl. Vereeniging Het Witte Kruis in het Stations Koffiehuis alhier werd de begrooting voor 1923 in ont vangsten en uitgaven vastgesteld op f 12630. De beschrijvingsbrief voor de Alge- meene Vergadering werd behandeld. De afgevaardigde der afdeeling, Ds. L. W. Erdman, zal in den zin als besloten werd eventueel zijn stem uitbrengen. In de plaats van den heer Jac. Zuur bier te Wijkeroog, die als bestuurslid bedankte, werd gekozen Ds. J. D. Boer- koel te Wijkeroog. Ds. L. W. Erdman te IJmuiden werd als bestuurslid her kozen. Tot leden der Commissie tot het na zien der rekening en de boeken over 1922 worden benoemd de heeren Y. J. Reitsma, G. Blaas en S. Baarda, en tot plaatsvervanger de heer G. Baljet, al len te Velseroord. Bij de rondvraag wordt de wensche- lijklieid der oprichting van een bad- en zweminrichting betoogd. Het bestuur zal deze zaak onder de oogen zien. Door eenige leden worden klachten geuit omtrent het materieel. Voor een groot deel vindt dit zijn oorzaak in het niet terugbrengen daarvan en door de minderwaardigheid van het in de oor logsjaren aangeschafte materiaal. Dit zal geleidelijk worden vervan gen, terwijl maatregelen zullen worden getroffen om het materiaal weer zoo spoedig mogelijk terug te krijgen.. De Gemeentebegrooting. De begrooting voor 1923 der gemeen te wordt aangeboden met in ontvang sten en uitgaven een bedrag van f 3.630.626.85. De voornaamste cijfers geven wij hierbij. Ontvangsten. Hoofdstuk I. Ontvangsten wegens vroegere diensten. Gedeelte batig saldo rekening 1921 f 60624.70, restanten van vroegere diensten f 4000. Hoofdstuk II. Inkomsten van ge meente-eigendommen, bezittingen en bedrijven. Totaal f 182.694.335, waarvan rente en aflossing Gasbedrijf f 38099.53; idem Waterleiding f 52284.35, idem Grondbedrijf f 52445; uitkeeringen door het Gasbedrijf f 15855.505, idem Water leiding f 4630; Hoofdstuk III. Opbrengst belastin gen en heffingen. Afd. I. Opcenten op 's Rijks directe belastingen f 135.766.26, waarvan op de gebouwde eigendom men f 48.680.40, idem ongebouwde f 2064.59; op de vermogensbelasting f 10.000; op de personeele belasting f 55021.27; op de dividend- en tantième belasting f 20.000; Afd. II. Eigen plaatselijke belastin gen. Op gebouwde en ongebouwde eigen dommen f 56000; plaatselijke inkom stenbelasting f 710.000 (voor dit jaar geraamd op f 753.837.53, ontvangen in 1921 f 798.246.70;) belasting op honden f 7000; op publieke vermakelijkheden f 18000; vergunningsrecht f 5000; to taal f 796000. Afd. III. Heffingen voor het gebruik van openbare plaatsen enz. Schoolgel den f 20.700; legesgelden f 3000; markt- gelden, keurloonen f 17160; totaal f 44.295. Totaal der belasting-ramingen f 976.061.26. Hoofdstuk IV. Ontvangsten van ver schillende aard, geraamd op f 1.824.056.78; waarvan vergoeding van het Rijk voor het onderwijs f 214.460.61; uitkeering van het Rijk overeenkom stig art. 1 der wet van 29 Mei 1897 f 90537; bijdrage Rijk volgens de Wo ningwet f 49.928.67, annuïteiten volks huisvesting f 110.637.98; bijdrage Rijk voor de Visscherijschool f 18.148.77; idem voor de Nijverheidsavondschool f 6160.02, idem voor de Handelsavond school f 4355; idem voor buitengewoon onderwijs f 7395; terugontvangst be legd kasgeld f 250.000; idem van de be drijven enz. f 1.000.000; vergoeding van het Rijk voor politietoezicht op de ter reinen van het Staatsvisschershaven- bedrijf f 31.621.76. Hoofdstuk V. Buitengewone ontvang sten. Geraamd op f 583.189.78, waarbij van een kasgeldleening f 500.000 en van een geldteening f 83189.70. Uitgaven. Hoofdstuk I. Kosten van algemeen bestuur. Geraamd op f 117.431.58, waar bij jaarwedden voor ambtenaren en be dienden ter secretarie f 59.166.25. Hoofdstuk II. Kosten invordering plaatselijke belastingen f 26.069.99; Hoofdstuk III. Kosten onderhoud ge meente-eigendommen. Onderhoud stra ten en pleinen f 47000 (vorig jaar f 39090); idem wegen en voetpaden f 11000; idem pompen en riolen f 1500 (vorig jaar f 3900). Uitgaven voor de waterleiding pro memorie (verlies vorig jaar f 7097), idem tekort Openbare Werken f 617.87 (vorig jaar f 694.62); idem reinigings- en ontsmettingsdienst f 24234 (vorig jaar f 26480); Totaal hoofdstuk III f 165.633.85. Hoofdstuk IV. Kosten openbare vei ligheid, verlichting en brandweer. Kleeding politie f 7175 (vorig jaar f 9350)onderhoud straatverlichting 1' 18.000 (vorig j. f 10.000); totaal hoofd stuk IV f 168.201; Hoofdstuk V. Kosten pl. Gezond- heidspolitie. Kosten ophalen haard- asch en vuilnis f 52410 (vorig jcar f 54090); totaal hoofdstuk V f 274.685.57 Hoofdstuk VI. Kosten onderwijs. To taal f 504.577.31 (vorig jaar f 497.228.56) Hoofdstuk VII. Kosten armwezen en subsidiën; totaal f 97.500, waarbij kos ten krankzinnigenverpleging f 42250, armbesturen f 53000. Hoofdstuk VIII. Renten en aflossin gen; totaal f 320.584.28. Hoofdstuk IX. Pensioenen en wacht gelden geraamd op f 70.878.83. Hoofdstuk X. Andere gewone uitga ven, geraamd op f 1.287.007-50, waarbij f 1.000.000 kasgeld. Hoofdstuk XI. Buitengewone uitga ven, geraamd op f 583.189.78. Hoofdstuk XII. Onvoorziene uitgave geraamd op f 14.867.16. BINNENLAND. Nieuwe Kamerleden. In de vacatures van de heeren J. .1. C. van Dijk, Mr. Th. Heemskerk, Jhr. Mr. Ch. J. M Ruys de Beerenbrouck, Jhr. Mr, D. J. de Geer en Dr. J. Th. de Visser, die als Kamerlid hebben be dankt, zijn resp. benoemd verklaard de heeren Th. Heukels (a.-r.), gemeente raadslid te Rotterdam, C. van den Heu vel (a.-r.), hoofdbestuurslid van den Chr. Boeren- en Tuindersbond, te Haarlemmermeer, P. J. Rutten (v.-k.) to W'anssum, Jhr. Mr. J. W. IIRutgers van Rozenburg (c.-h.), burgemeester te Baarn en TI. J. Lovink (c.-h.) te 's Gra venhage. De heeren Van Dijk, Heemskerk. Ruys de Beerenbrouck, De Geer en Visser blijven op de candidatenlijst ge plaatst om eventueel later bij het open vallen van een plaats te kunnen wei den benoemd. Salarissen van gemeentepersoneel. De minister van binnenlandsche za ken heeft aan de Ged. Staten der pro vinciën het volgende geschreven: Meermalen komen te mijner kennis gevallen van onthouding van goedkeu ring door colleges van Ged. Staten aan gemeentebegrootingen op grond van naar het oordeel van die colleges te laag uitgetrokken salaris van perso neel in gemeentelijken dienst. Nu algemeen gestreefd wordt naar beperking van kosten van den openba ren dienst, wil het mij voorkomen, ge- wensclit te zijn, dat de colleges van Ged. Staten bij de beslissingen omtrent bedoelde begrootingen er van indach tig zijn, dat pressie van hooger hand tot opvoering van salaris ware te ver mijden of althans tot uiterste gevallen te beperken. Daartoe veroorloof ik mij, voor zoo veel noodig, de medewerking van uw college in te roepen. Zorgen. De Haarl. Kerkbode schrijft: „Het gebrek aan een behoorlijke ruimte voor de nieuwe bewoners van het Huis Doorn baart blijkbaar veel zorg; de hofmaarschalk confereert ten minste druk met bouwers en huizen verhuurders". Zoo lezen wij in een be richt over de verloving van den ex-kei- zer. Men weet, dat de oude keizer weer wil gaan trouwen. Dat is zijn zaak. Maar dat het gebrek aan eene behoorlijke ruimte voor de nieuwe bewoners van het kasteel te Doorn daar „veel zorg" baart, heeft ons geërgerd. Het groote volk, dat Wilhelm II in den steek heeft gelaten, na het tot den rand van den afgrond te hebben gebracht, heeft waarlijk wel andere „zorgen" dan de bruidegom te Doorn. En het volk, waarheen hij gevlucht is en in welks midden hij gastvrijheid ge niet, heeft nog in die mate met woning nood te worstelen, dat reeds de goede smaak had moeten verhinderen uit Doorn te schrijven van de zorg die „het gebrek aan behoorlijke ruimte" "den gewezen keizer en zijne omgeving baart. Het verkeerswezen in Noord-Holland. De vorige week vergaderde de Kamer van Koophandel en Fabrieken Zaan land. Mededeeling werd gedaan dat het Bu reau met de burgemeesters van Zaan dam, Oostzaan en Wormerveer een on derhoud had gehad met de directie der Ned. Spoorwegen. In dit onderhoud wa ren een drietal punten naar voren ge bracht en wel: le. Directe verbinding van Zaan dam met Haarlem via de pont te Vel sen. Werd deze verbinding verkregen, dan zouden de gemeenten Westzaan en Assendelft uit haar isolement wor den verlost. Het reizen over Amster dam, waar veelal op aansluiting moet worden gewacht, zou daardoor verval len; 2e. Het verkrijgen van sneltrein- verkeer Zaandam-Haarlem via Uit geest. Bij dit punt werd door 't Bureau der Kamer opgemerkt, dat hiertegen bezwaren bestonden, niet wat de ver binding betrof, maar omdat bij snel- ti einvei keer de langs de Zaan gelegen gemeenten in een ongunstige positie zouden komen; 3e. Het verkrijgen van auto-dien sten, waardoor plaatsen als Assendelft, Westzaan, Oostzaan en Wormer ten zeerste zouden worden gebaat, en zoo doende een gemakkelijk verkeer met de stations Zaandam en Wormerveer werd geopend. Directe verbinding via pont te Vel sen zou te veel kosten, en de directie deelde mede, dat hieraan niet kon wor den gedacht. Ten opzichte van de ver binding via Uitgeest naar Haarlem kop worden medegedeeld, dat 't plan om 'n lijn te leggen van Krommenie naar Be verwijk ongetwijfeld zal worden uitge voerd. Zoodra de verandering bij het station Amsterdam gereed is, zal de verbinding Zaandam-Amsterdam beter worden en ongetwijfeld het wachten op aansluiting in andere richting tot een minimum worden teruggebracht. Ten opzichte van liet instellen van een autodienst werd door deti burge meester van Zaandam in overweging gegeven: le. van Oostzaan naar het sta tion Zaandam; 2e. van Zaandam naar Westzaan en Assendelft; 3e. van Wor merveer over Wormer en Jisp naar Purmerend. De directie deelde mede, dat deze zaak dooi' haar ernstig zal worden on derzocht. VISSCHERIJ. Uit Jutland wordt aan het „Berl. Tag." gemeld, dat op de kust reusachtige scholen haring zijn verschenen, die zich in zuide lijke richting bewegen. Bij Bavjars kwamen zij in zulke massa's bij het strand, dat zij met schoppen in de visschersvaartuigen konden worden geschept. Van een scholletje. Door het Biologisch Instituut op Hel goland werden in het voorjaar van 1905, uit wetenschappelijk oogpunt 1000 scholletjes gemerkt en weer in vrijheid gesteld. Een dezer scholletjes, dat reeds tot een respectable schol was gegroeid, werd in het voorjaar van 1920 aan de Engelsche Zuidoostkust, in de nabijheid van Lowestoft voor de tweede maal gevangen. Deze viseh was in 1905 drie a vier jaar oud en in 1901 of 1902 uit het ei gekropen, waar schijnlijk in de Zuidwestelijke Nflord- zee bij den ingang van het Kanaal, waar men groote schollen-broedplaat sen vindt. Van hier „wandelde" de lar ve door de zeestrooming meegevoerd naar de Ilollandsche en Oostfriesclie kust en vervolgens naar de Duitsche Bocht, waar ze tot visch uitgroeide. Zijn eerste jeugdjaren bracht het voor de Elbemond door, werd als drie a vier jarige visch gevangen, gemerkt en weer losgelaten. Tot aan den voort- plantingstijd zal het nog in die omge ving doorgebracht hebben, om vervol gens de reis naar zijn „geboortegrond" aan de Engelsche kust te ondernemen. Daar heeft de schol dan nog een 10-tal jaren geleefd en zich voortgeplant, tot dat ze in het net van een Engelschen visscher geraakte. Ze was toen 17 k 18 aar oud en had de respectabele lengte van 62 c.M. bereikt. Visscherijblad N. VI. Crt. Vischomzet. De omzet in de Rijksvischhallen al- er bedroeg in September van dit jaar f 881.603.— tegen in September van het vorig jaar f 1.173.468.

IJmuider Courant | 1922 | | pagina 2