ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN Verschijnt Woensdags Zaterdags No. 99 Woensdag 11 October 1922 7e Jaargang DRINGEND VERZOEK om bij verhuizing het onde en het nienwe adres, NIET aan aen looper, doch aan ons bu reau WILLEMSPLEIN 11, op te geven. De Administratie. Kleine Advertenties en Familieberichten bosten bij VOORUITBETALING slechts 15 Cent per regel. VOOR ADVERTENTIES Vrijdags na 4 nar ingezonden wordt geen plaatsing in het Zaterdagnummer gegarandeerd. OFFICIEEL. HINDERWET. I Voorts wordt er aan herinnerd, dat vol gens de bestaande jurisprudentie niet tot [[beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeen komstig artikel 7 der Hinderwet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. VAN DEN WACHTTOREN. Psychometrie. WITTE KRUIS. PLAATSELIJK NIEUWS. 12 Arbeidsbemiddeling Velsen. IJMUIDER COURANT Abonnementsprijs: f 1.— per 3 maanden, franco per post f 1.35 Abonnementen worden aangenomen aan het Bureau en bij de Agenten. Tot plaatsen van advertentiën van Buiten de gemeente VELSEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd het Advertentie bureau P. F. C. ROELSE, 1JMUIDEN. Advertentiën uiterlijk in te zenden WOENSDAO tot 9 uur v.m. en VRIJDAGS tot 4 uur n.m. Uitgave van de N. V. UITGEVERS Mij. „1JMU1DEN" ADRES VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE N. V. DRUKKERIJ SINJEWEL - - Willemsplein 11 Telefoon 153 IJmuiden Ingezoiide mededeelingen 40 ets. per regel Advertenties van t en m 5 regels f 1. iedere regel meer 20 ets. Compact gezette advertenties van I t en m. i regels f 1.85, iedere regel meer 25 ets. Kleine advertenties en familieberiehten zoomede vereenigings advertenties uit de gemeente, uitsluitend bij vooruitbeta ling, van 1 tot en met 5 regels f0.75, iedere regel meer 15 ets Hij niet con'ante betaling worden de gewone prijzen berekend Advertenties //adres bureau ^an dit blad' 10 ets. extra; voor bezorging van op advertenties iigekomen brieven wordt 10 ets. in rekening gebracht bovenstaande regelprijzen worden met 5 ets. verhoogd voor advertenties van buiten de gemeente eisen Burgemeester en Wethouders der gemeente Velsen brengen ter openbare kennis dat ter Gemeentesecretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van De Naanlooze Vennootschap Vereenigde (oninklijke Papierfabrieken der firma Van □elder Zonen, te Velsen, om vergunning ot het oprichten van een hangbaan met ondergrondsche transportinrichting. De langbaan zal worden aangedreven door een lectromotor van 10 P. K., terwijl bij de ransportinrichting gebruikt z»l worden ge maakt van 3 electromotoren van 12; 3 en 3 P.K. op het perceel kadastraal bekend 3emeente Velsen, Sectie B. Nos. 2074 en n 1720 en Sectie H. nos. 3911 en 3887. I Op Zaterdag, den 21 Oct. 1922, des voor- niddags te elf uren, zal ten Oemeentehuize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen fit verzoek in te brengen en deze monde- ing en schriftelijk toe te lichten. I Zoowel de verzoeker als zij, die bezwaren 'hebben, kunnen gedurende drie dagen voor |het bovenvermelde tijdstip op de Secretarie ,der Gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. Velsen, den 7 October 1922. Burgemeester en Wethouders voorn., de Secretaris, de Burgemeester, J. Kostelijk, L. S. Rijkens. Het deksel van het riool der internationale politiek. Na den oorlog hebben verschillende vooraanstaande staatsmannen on gene- stiraals gedenkschriften uitgegeven met inonthullingen óver den verborgen gang van zaken in den oorlog. De geschied schrijver van de bloedige jaren '14'18 zal ze zeker bestudeeren, om deze perio de goed te leeren kennen. Hij zal deze boeken echter critisch moeten lezen. De Fransche voorstelling van zaken klopt lang niet met de Engelsche. Iedere schrijver wascht zichzelf schoon en maakt zijn tegenstander zwart. Deze ge denkschriften zijn pleidooien voor eigen onschuld en aanklachten tegen den vij and. Als de kok met de keukenmeid kijft, iaweet, men, waar de boter blijft. Uit de ze memories leert men, hoe schandelijk lichtvaardig er gespeeld is met het lot der volkeren en hoe gemeen de midde len en oogmerken der internationale po litiek zijn. Het deksel gaat van het riool gen het stinkt. In een overzicht der Gedenkschriften <an Wilhelm II, door de N. R. Crt. ge- ubliceerd, lezen we, dat tijdens den boerenoorlog in 1900 de keizer bericht ntving, dat Rusland en Frankrijk aan Duitschland het voorstel hadden 'ftgedaan, om, wijl Engeland de handen vol had, dat land met zijn drieén aan te vallen en zijn verkeer ter zee stop te zetten. De keizer verklaarde zich daar tegen en gaf bevel het aanbod af te wij zen. Dadelijk m-aakte hij koningin Vic toria en den prins van Wales bekend met dit fraaie plan. Maar Frankrijk en Rusland deden hetzelfde, doch stelden het daarbij voor, dat het voorstel van Berlijn afkomstig was. Doortrapter boevenstreken kan men zich moeilijk voorstellen. Welke de juiste voorstelling is, kunnen we niet uitmaken. Het schijnt, dat koningin Victoria den keizer vertrouwd heeft. Het is ook niet onmogelijk, dat de kei zer door zijn eigen raadslieden misleid is. Er schijnt in elk geval een of ander plan bestaan te hebben, om Engeland er tusschen te nemen, toen het zich moeilijk verweren kon, omdat het de handen vol had met den Boerenoorlog. Al dit gekuip, gelieg en geknoei is daarom ook zoo afschuwelijk, omdat het een gevaarlijk spel was met den vrede en allicht een Europeesehen oor log had kunnen veroorzaken. Wat een oorlog beteekent, hebben we nu wel zoo eenigszins leeren kennen: de dood van tallooze jonge mannen, de rouw en on dergang van vele gezinnen en een lange nasleep van ellende. Maar de diploma ten spelen hun listig, vaak verradelijk en onoprecht spel en schijnen niet te bedenken, dat zij al spelende de volken allicht in dien ontzettenden afgrond van dood en vernieling leiden. Vraagt men ons, of we voor of tegen het spiritisme zijn, dan zou ons ant woord moeten luiden: „Wij staan voor zichtig tegenover het groote, donkere gebied, dat buiten de gewone kennis en ervaring ligt, geven ons daarbij niet aan den eersten, den besten gids over, maar vergeten ook niet, dat wij maar een klein deel der werkelijkheid ken nen en er een uitgestrekt gebied is, waarvan onze waarheid niet droomt. In dien geest lezen we ook geregeld „Het Toekomstige Leven", het tijdschrift ge wijd aan de studie van het spiritisme en aanverwante verschijnselen. Nu en dan treffen we daar in een artikel, dat onze aandacht trekt en waarop wij we gens zijn merkwaardigheid gaarne on ze lezers opmerkzaam maken. Dat geldt ook van de beschrijving van een psychometrisch medium in het laatste nummer van dit tijdschrift; het is van de hand van Prof. Valckenier Su- ringar van de Wageningsche Land- bouw-Hoogeschool. Deze vertelt van zjjn ervaringen met het psychometrisch helderziend medium, Mevr. Akkeringa. Het occultisme, de wetenschap van de verborgen en geheimzinnige verschijn selen in het leven, maakt het de tegen- Standers van vreemde woorden wel moeilijk. Die vreemde woorden zijn vaak niet door Nederlandschen te ver vangen en kunnen ook niet met een paar woorden verklaard worden. Prof. Valckenier geeft deze omschrijving van het begrip psychometrist. Het is iemand, die aan de hand van een voor werp de geschiedenis, die daaraan ver bonden is, leest. De beelden worden door een onzichtbare macht in zijn her senen gebracht en hij brengt ze dan zoo goed mogelijk onder woorden, houdin gen en gevoelens. Een voorbeeld kan dit het best verduidelijken. De hoogleeraar gaf Mevr. Akkeringa een heel klein stukje goed van de jas van van Speyck, die in '30 zijn schip in de lucht liet springen door een lont in de kruitvoorraad. Mevr. A. gaf daarop haar gewaarwordingen aldus weer: Ik voel Oostersche landen, zie men- schen met tulbanden. Worden er onder zoekingen gedaan? Het lijkt of ik inee moet naar opgravingen van oudheden, zoo iets als een stad, die wordt opgegra ven". Daarop beschreef zij een persoon, niet van Speyck. Daar opeens krijgt die persoon massa stof van grond, marmer en graniet in den neus. Zij ziet een mo- den muur, groot in omvang, een trap naar beneden, dan iets op mummies ge lijkende; zij voelt koude en is rillerig; de voeten worden haar zwaai', moeten door mul zand, moe is ze, voelt koude rondom. De proefneming is dus niet hijzonder Stel niet uit lid te worden van het Witte Kruis tot dit noodig is. Ziekte komt onverwachts, het noodlidmaat- schap kost u dan f 4. Voor f 1.50 Contributie per jaar dus 3 cent per week is men lid en heeft dan recht op kostelooze hulp van een der wijkzusters en tevens gebruik van ver- pleegmateriaal. Opgave van lidmaatschap gelieve men te richten aan den Administrateur den heer J. F. de Liefde, Lagerstraat 14 te Velseroord. geslaagd. Prof. Valckenier schrijft dit toe aan het bijzondere kleine stukje van de jas van van Speyck. Bovendien waagt hij de onderstelling, dat van Speyck op vroegere reizen in Ooster sche landen met getulbande menschen is geweest. Ook meent hij uit de verde re aanwijzingen van Mevr. A. de ge schiedenis van het in de lucht gevlogen schip te mogen zien. Het gaan langs een trap naar de kruitvoorraad, het groote gat met de bedolven stad (het schip), de stof (door het ontplofte kruit) in neus enz., de roode muur (het vuur), het koude rillerige gevoel (water), het zwaar worden door het wegzakken in zand, de doodmoeheid. Het overtuigende bewijs voor de echt heid der psychometrische gave wordt in dit geval niet gegeven. De verklarin gen van den hoogleeraar zijn vrij zwak en gekunsteld. Toch hebben ze een ze kere graad van waarschijnlijkheid, die voor beslist verwerpen waarschuwt. Zoo blijkt het eind der wijsheid ook in dit geval: We weten weinig, te weinig! IJMUIDEN. J.l. Vrijdagavond werd in de schouwburg „Thalia" opgevoerd de klucht „Baron von Haberniks", van de Duitsche schrijvers Lonbach on Schwartz. Dat Thalia goed bezet zou zijn mochten wij verwachten, de roep die van dit, reeds meer dan 100-maal in het Grand-Theater te Amsterdam opgevoerde kluchtspel uitgaat, maakt dat alleszins begrijpelijk. Toch geeft dat feit niet altijd de zekerheid, dat ook in kleine plaatsen, waar de tooneelrequi- sieten beperkt zijn en'ook andere oor zaken een goede vertooning in den weg kunnen staan een zelfde succes zal wor den bereikt, temeer nog wanneer als in dit geval, ook andere artisten de ver tolking op zich hebben genomen. We mogen evenwel met voldoening consta- teeren, dat de opvoering in Thalia een succes is geweest. Er is uitbundig ge lachen om de dolle situatiès in deze ver makelijke klucht. De doorluchtige graaf von Rabenau, door zijn schoon zoon Schultz ondeugend omgedoopt in Baron von Haberniks, deze schoonzoon, de typiste Lens, ze deden om strijd hun best een goede vertolking te geven, waarin ze dan ook uitmuntend zijn ge slaagd. En ook de andere rollen hebben ons de overtuiging geschonken, dat dit groepje artisten goede kunst voor het voetlicht wenscht te brengen. Bij de Vrijdag ten overstaan van notaris Dolleman krachtens bevel van de Rechtbank te Haarlem gehouden verkooping werd het woonhuis met kantoor, rookerij, pakhuis en garage, behoorende aan de N.V. Mij. tot Exploi tatie van den vischhandel v.h. Ooster- baan en Groen, gekocht door de Haar- lemsche Bankvereeniging voor f 25000 Ten overstaan van notaris Moens uit Beverwijk werden verkocht: drie hui zen aan de Carolinastraat G--10, ge kocht door W. van Voorst alhier voor f 6429; een woon- en winkelhuis aan de Kanaalstraat 19, gekocht door H. B. Boon alhier voor f 9450; vier woonhui zen en een woon- en winkelhuis aan de Pres. Steijnstraat, gekocht door R. de Boer voor f 14415; een woon- en winkel huis aan den Rijksstraatweg 10, ge kocht door D. Koningstem alhier voor f 3900. Een pakhuis aan de Vuurtorenstraat 110 werd niet verkocht. Bij den wedstrijd Stormvogels V. U- C. j.l. Zondag is er nog al forsch gespeeld geworden. Een der spelei's van V. U. C. werd, gewond en moest door Dr. Veldman verbonden worden. Zaterdagavond is door de politie van het in de sluizen liggende Ned. stoomschip Boekelo van boord gehaald de minderjarige B. L. uit Amsterdam. Deze was zonder verlof van den kapi tein aan boord gekomen. Hij wilde op deze wijze in Engeland en vandaar naar Amerika trachten te komen. Zondag is hij door de politie naar zijn ouders te ruggebracht. De verkoop van de vlaggetjes ten bate van het Ned. Roode Kruis heeft in de gemeente Velsen :f 343.07 opgebracht. VELSEROORD Verkooping. Bij de Vrijdag ten overstaan van no taris Boerlage gehouden verkooping van ecu woonhui.- en grond aan den Zeeweg alhier werden pei-c. 1 en 2 ge kocht door den heer E. Loéndersloot al hier voor f 4971 en perc. 3 >n 4 door den heer F. J. Kochx alhier voor f 974. Bij de in Augustus j.l. te 's-Gra- venhage gehouden Tentoonstelling van de Schoen- en Lederindustrie, uitgaan de van den Nederlandschen Bond van Schoenmakerspatroons en van de Schoenwinkeliersvereeniging werd aan den heer D. van Buuren alhier in Groep II, Tweede klasse, een eervolle vermel ding toegekend. In de Maandagavond gehouden vergadering der Vereen, voor Chr. Nat. Schoolonderwijs alhier werd het be stuur gemachtigd een leening aan te gaan van f 4000. Wegens vertrek van den heer Jac. Smit werd tot bestuurslid gekozen de heer J. IJ. de Gelder. Maandagavond werd hier zwer-. vende aangetroffen een minderjarige jongen, F. S. genaamd. Hij is door de politie naar zijn woonplaats Alkmaar teruggebracht. Morgen, Donderdag, zal de heer A. van Dijk uit Heemstede, zendeling met verlof, in de Ned. Herv. Kerk alhier bij lichtbeelden vertellen van zijn ar beid onder de Soendaneezen op West- Java. Donderdagavond had in de Bios coopzaal Flora een damwedstrijd plaats tusschen Velsens Dam- en Schaakclub en Castricum. De uitslag was als volgt in 't voordeel.van V. D. S. C. P. Versteeg 2 H. Koelemeij 2 II. v. Gameren 0 A. Ruyter M. Nabarro 0 B. v. d. Kolk 2 B. Sietses 0 C. Post 2 F. de Filder 2 I. de Waard 2 Horjes 0 Brakenhof 0 Bookhold 2 Peperkamp Hogestein 2 Admiraal 0 Bort 2 Oortgrijzen 0 Schermer 0 Blom 0 6 De partij Ruyter-Peperkamp bleef onbeslist wegens het vergevorderde uur ofschoon er groote winstkans voor Ruyter bestond. Deze partij zal binnen kort uitgespeeld worden. Er was nog al belangstelling waarvan zich ver schillende als lid of donateur van V. D. S. C. lieten inschrijven. Aan school D alhier is benoemd tot tijdelijk onderwijzer de heer J. v. d. Zant te Wijk aan Zee. De afd. IJmuidenVelseroord der Chr. Soc.'Partij hield Vrijdagavond een vergadering in de consistorie der Herv. Kerk alhier. Door den heer O. Voet werd een inleiding gehouden over „Onze roeping in dezen tijd", waarop een zeer geanimeerde bespreking volgde. Het voorloopig bestuur werd als volgt samengesteld: O. Voet, Voorzitter; J. R. Huiser, Secretaris en O. Baljet, Penning meester. In de Donderdagavond gehouden vergadering der afd. Velseroord van den Alg. Ned. Oeheel-Onth. Bond werd door den afgevaardigde naar de Zondag 1 dezer te Alkmaar gehouden vergadering der Noord-Holl. Propaganda Commissie ver slag uitgebracht. Besloten werd in het belang der algemeene propaganda toe te treden tot het Centraal Drankweer-Comité. Een nieuw lid trad tot de afdeeling toe. Het bestuur zal plannen uitwerken voor de a.s. winterpropaganda. VELSEN. Het is Zaterdag een feestdag ge worden voor den heer H. Schilp, die dien dag zijn 40-jarige werkzaamheid aan de Papierfabriek herdacht. Des morgens werd hij op het kantoor ont vangen, waar hij, als een der oudste bazen van de fabriek, op welverdiende wijze gehuldigd is geworden. Allereerst werd hij toegesproken door den heer J. A. H. Kruimel, lid van" de directie al hier en vervolgens namens de Directie door den heer Allan, waarbij hem een buffet en een koperen ganglantaarn werden aangeboden. Namens de chefs en het kantoorpersoneel sprak de heer Zwart en bood den jubilaris een spiegel aan. De heer Stam sprak namens de bazen, die hun collega een klok vereer den. Tenslotte sprak namens de werk lieden de heer Blok, die den jubilaris roemde om zijn humane omgang met het personeel. Van de werklieden mocht de heer Schilp een portemanteaux en een parapluiebak ontvangen. Des avonds bracht de Harmonieka pel der Papierfabriek den jubilaris een serenade. Als werkloos ingeschreven op 7 Oc tober 1922: 1 letterzetter, 1 meubelmaker, 7 kui pers, 2 reizigers, 6 kantoorbedienden, 2 zeevisschers, 8 timmerlieden, 1 schil der, 1 zeilmaker, 1 boetster, 1 bakker, 1 machinale houtbewerker, 1 montage werker, 4 metaaldraaiers, 1 electricien, 1 voorslaander, 2 ketelmakers, 5 bank werkers, 2 stokers, 2 machinisten, 72 los-arbeiders. Vrijdagavond vergaderde in café „Bloemoord" de afdeeling Velsen der Ned. Ver. van Fabr. arbeiders met als spreker H. Alders, propagandist voor Noord-Holland. De vergadering, welke slechts matig was bezocht, stond in het teeken der propaganda. De spreker be gon naar Hl. Dbl. meldt, met de mede- deeling dat bij de hoofdbesturen der di verse organisaties welke hun leden heb ben aan de papierfabrieken van de fir ma Van Gelder, van de Algemeene Werkgeversvereeniging een schrijven was ingekomen, waarin zij worden uit- genoodigd op een conferentie op Woens dag 12 October a.s. te Amsterdam. Als eenig punt was opgegeven „bespreking arbeidsvoorwaarden". Wat dit direct beteekende weten wij nog niet precies, maar dat dit van het allermooiste is, zegt spr„ waag ik te betwijfelen. Overal zegt spr. hoort men verkondi gen, er moet bezuinigd worden" maar deze bezuiniging moet alleen komen van hen die het 't minst kunnen lijden, de arbeiders. Het zou dwaasheid zijn, zegt spr., om te willen beweren, dat niet de arbeiders zelf voor een groot deel hier schuld aan hebben. Herhaalde malen is hen gewe zen op het feit, dat zij door de organisa tie te verzwakken, speelden in de kaart der werkgevers. Want laten de arbei ders zich nooit de illusie scheppen, dat de werkgevers uit zichzelf iets aan de arbeiders afstaan. Zij zullen, aldus spr., hiertoe door de kracht der organisatie moeten worden gedwongen. Overal reactie. Reeds bij de eerste vergadering der Tweede Kamer is bij

IJmuider Courant | 1922 | | pagina 1