ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN Verschijnt Woeosdags Zaterdags No. 101 Woensdag IT October 1922 7eJtargang Abonnementsprijs: f 1.per 3 maanden, franco per post f 1.35 Abonnementen worden aangenomen aan het Bureau en bij de Agenten. Tot plaatsen van advertentiën van Buiten de gemeente VELSEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd het Advertentie bureau P. F. C. ROELSE, IJMUIDEN. Advertentiën uiterlijk in te zenden WOENSDAO tot 9 uur v.m. en VRIJDAGS tot 4 uur n.m. Uitgave van de N. V. UITGEVERS Mij. „IJMUIDEN" ADRES VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE N. V. DRUKKERIJ SINJEWEL - Willemsplein 11 Telefoon 153 IJmuiden DRINGEND VERZOEK om bij vsrhulzing hot oude en het nieuwe adres, NIET ean uen looper, doch aan ene bu reau WILLEMSPLEIN 11, op te geven. De Administratie. Kleine Advertenties en Familieberichten kosten bij VOORUITBETALING slechts 15 Cent per regel. VOOR ADVERTENTIES Vrijdags na 4 uur Ingezonden wordt geen plaatsing in het Zaterdagnnmmer gegarandeerd. OFFICIEEL. OPENBARE KENNISGEVING Dienstplicht Oproeping ter Inlijving De Burgemeester van Velsen brengt ter kennis van den loteling J. GERRITSMA no. 70 van de lichting 1922 uit genoemde gemeente, dat hij voor den dienstplicht moet worden ingelijfd op Vrijdag 3 November 1922, voormiddags 10 uur te Haarlem, in de soldatencantine der Infanteriekazerne aan den Koudenhorn. Velsen, 16 October 1922. De Burgemeester voornoemd RIJKENS. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders der gemeente Velsen brengen ter openbare kennis dat ter Gemeentesecretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van J. A. Kwantes te Haarlem, om vergun ning tot het plaatsen van een electromo tor van 27.2 P. K. in den molen genaamd „De Zandhaas, op het perceel kadastraal bekend Gemeente Velsen, Sectie F no. 1587 te Santpoort. Op Maandag, den 30 Oct. 1922, des voor middags te elf uren, zal ten Oemeentehuize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze monde ling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker als zij, die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen voor het bovenvermelde tijdstip op de Secretarie der Oemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. Voorts wordt er aan herinnerd, dat vol gens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeen komstig artikel 7 der Hinderwet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Velsen, den 16 October 1922. J. Kostelijk, L. S. Rijkens. VAN DEN WACHTTOREN. WITTE KRUIS. IJMUIDER COURANT Ingezovde mededeelingen 40 ets. per regel Advertenties ran I t en m 5 regels fl. iedere regel meer 20 ets. Compact gezette advertenties van I t es m. S regels iedere regel meer SS ets. Kleine advertenties en familieberichten zoomede vereenigings advertenties uit de gemeente, uitsluitend bij voomitbeta ling, van I tot en met 5 regels f0.75, iedere regel meer 15 ets Hij niet enn «nte betaling worden de gewone prijzen berekend Advertenties »adre.- bureau »an dit blad' 10 ets. extra; voor bezorging van op advertenties ingekomen brieven wordt 1# ets. in rekening gebracht Bovenstaande regelprijzen worden met 5 ets. verhoogd voer advertenties van buiten de gemeente veisen Burgemeester en Wethouders voorn., de Secretaris, de Burgemeester, Woningbouw en tuberculose. De tuberbaccil heeft ook zijn loopgra ven en verschansingen. Het alkoholis- me maakt het lichaam tot een geschik- ten woekerbodem ervoor. Er is ook waarheid in het bekende volkswoord, dat men van zorg en verdriet de tering kan krijgen. Neerslachtigheid en mat heid vormen een invalspoort voor den vijand. Frissche lucht, zonneschijn en goede voeding houden hem er daaren tegen buiten. Maatschappelijke misstanden vor men voor hem een sterke loopgraaf. De tuberculose is wel geen armeluisziekte, maar maakt toch de meeste slachtoffers in de kringen, waar gebrek geledon wordt. Vooral slechte woning en onvol doende ruimte, om te slapen en samen te zijn, werken de tuberculose in de hand. Er is niet een groot, afdoend mid del tegen deze ziekte, die zoovele jonge levens verwoest. Maar op verschillende wijze moeten wij haar bestrijden. Er moeten sanatoriums gebouwd worden, maar ook vacautiekoloniehuizen. Er moeten nieuwe woningen met goede slaapgelegenheden gebouwd worden, maar ook consultatiebureaux opgericht worden, om de zieken en de gezonden te helpen en te waarschuwen. Een Staatskommissie tot voorlichting omtrent wettelijke maatregelen tot be strijding der tuberculose heeft advies uitgebracht ook in zake de volkshuis vesting. De volgende maatregelen wor den aanbevolen: Krachtige en onafge broken bevordering van den woning bouw met handhaving van een behoor lijk woningpeil. Het vaststellen van hy giënische minimum-eischen, waaraan een woning heeft te voldoen. Het weren van vertrekken en slaapplaatsen, waar in niet rechtstreeks voldoende lucht en licht kan toetreden. Het opruimen van krotwoningen. De woningen voor tuber culoselijders moeten aan bijzondere ei- schen voldoen. Dit advies zal door den minister wel met gemengde gevoel, ns gelezen wor den. Immers ook aan liet departement van Mr. Aalberse moei bezuinigd wor den en dit advies eischt niet minder maar meer millioenen voor woning bouw. Een dokter, die alleen het ziekte geval ziet en gee rekening houdt met de huiselijke omstandigheden, zegt nel eens tot een arbeidersvrouw met vier kleine kinderen en een inkomen van vijf en twintig gulden in de week: Je moet nieer rust nemen en vooral ver sterkende middelen gebruiken n alle middagen een paar uur gaan liggen. Maar deze vrouw weet, dat dit alles voor haar onmogelijk is. De Rijkssteun voor den volkswoning bouw is reeds minder geworden en ook daarop zal nog wel verder bespaard moeten worden. Als de regeering bij de bezuiniging maar bedenkt, dat een mil- lioen voor den woningbouw niet alleen een schat van behagelijkheid en gezel ligheid, maar ook van gezondheid en zelfs van zedelijke verheffing brengt, terwijl een millioen voor nieuwe bewa pening, oorlogsschepen, vliegtuigen enz. ons land toch niet in voldoende mate weerbaar maakt en het gebruik ervan waarde van allerlie aard, ook de hoogste waarde, het leven vernielt. Geen minister kan echter in de eerste jaren dit advies geheel opvolgen; het gaat ver boven onze finantieele krach ten. We willen bedenken, dat ook dit een gevolg is van den oorlog, die alle landen finantieel verzwakt heeft, waar door noodige hervormingen uitgesteld moeten worden of ten halve gedaan. De oorlog heeft slechts vier jaar ge- duurt maar er zullen wel meer dan veertig jaar voorbij moeten gaan, voor dat de wereld, zich in alle opzichten hersteld heeft van al bet directe en indirecte kwaad, door den oorlog ver oorzaakt. Heldenvereering. Siki de triumfator is gehuwd met oen Rotterdamsche vrouw en daardoor va.lt ook ons een deel der eer toe, die de groote negerbokser op Charperitier ver overd heeft. Ons volk weet zijn groote mannen te eeren. Hij is in een versierde landdouwer, door vier paarden getrok ken door Rotterdam gereden. E"n me nigte van duizenden heeft hem hij het station opgewacht. De orde werd door de politie voortreffelijk bewaard. Auto's voor de pers, de boksvrienden, de fami lie stonden klaar. Krachtig hoera bij aankomst van den trein. Filmopera teurs en fotografen vereeuwigden den onvergetelijken bokskoning. Bij aan komst krans aangeboden. Siki kust de vreugdetranen weg van het gelaat \an zijn schoonmoeder. Ook dit is een heldendaad, waartoe slechts weinige schoonzoons in staat zijn! Siki in de zaal tusschen palmen en bloemen. Feestwijn. Ieder kreeg gele genheid, om met Siki een paar woorden te spreken en hem de hand te drukken. Helden, die den held eeren, want een bokser de hand te durven drukken, is een daad, die van grooten moed getuigt Zoolang wij zulke helden op zoodani- Stel niet uit lid te worden van het Witte Kruis tot dit noodig is. Ziekte komt onverwachts, het noodlidmaat- schap kost u dan f 4. Voor f 1.50 Contributie per jaar dus 3 cent per week is men lid en heeft dan reclit op kostelooze hulp van een der wijkzusters en tevens gebruik van ver pleegmateriaal. Opgave van lidmaatschap gelieve men te richten aan den Administrateur den heer J. F. de Liefde, Lagerstraat 14 te Velseroord. ge wijze weten te eeren, gaat de wereld nog niet verloren en kan men vertrou wen op haar toekomst. Siki heeft een paar dagen later een demonstratie ge geven in een Rotterdamsche zaal. Boo ze menschen beweren, dat er tusschen de openbare huldiging van den neger ert deze demonstratie verband is. Ze vinden deze prachtige ontvangst van den grooten man een slim bedacht re clame, om veel volk naar de demon stratie te trekken. Dat zulke booze ge dachten bij een deel van het publiek kunnen opkomen, bewijst, dat de we reld .nog niet geheel in orde is. Maar ze is toch bepaald op den goeden weg. Het loopend publiek. Wij zijn geneigd auto, motorfiets on middellijk de schuld te geven, als er een ongeluk gebeurt. Dan roepen we schande over dat dolle rijden en vaak is er reden toe. Maar ook de voetgan gers zijn dikwijls roekeloos, onnaden kend, dom, onverschillig. Het Amster- damsche gemeentebestuur heeft een verkeerscommissie ingesteld en deze heeft een ernstig en waarschuwend woord gericht tot het loopend publiek. Grootere veiligheid op den weg, zoo schrijft ze in een rapport, eischt meer oplettendheid van den voetganger. Er kan hier nog veel verbeterd worden. De jeugd moet op school leeren, hoe zich op drukke wegen te gedragen. Er moet voortdurend propaganda gemaakt wor den voor de regels van den weg. De loo- pers beschouwen zichzelf gewoonlijk als de verdrukte onschuld, maar heb ben dikwijls schuld aan ongelukken, die voorkomen kunnen worden. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Het Hoogovenbedrijf. Reeds eenige malen hebben wij een beschrijving gegeven van de in wor ding zijnde werken van de Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrieken. We zijn dezer dagen nog eens over de terreinen geweest en hebben toen kunnen consta- teeren dat er al weer hee^ wat gedaan is sinds ons laatste bezoek. Van verre reeds vallen thans de hoog ovens en de windverhitters op. De hoog ovens schieten goed op, van de zes windverhitters zijn er vijf klaar en is de zesde in wording. Deze windverhit ters worden van binnen bekleed met steen, waarvoor 7800 ton steen noodig zijn. Bij de hoogovens worden thans ook de gasreinigers gebouwd, in totaal 8, n.l. vier voor iederen oven. Het gas uit de hoogovens wordt door groote buizen naar deze gasreinigers geleid. Hier wordt het gas gereinigd, gewasschen en gedroogd. Het gas wordt weer gebruikt voor het verwerken van den electri- schen stroom. De electrische centrale is bijkans gereed. Deze, met machines van Gebr. Stork, zal zorgen voor alle elec trische energie voor het bedrijf en voor de verlichting van de terreinen, gebou wen en woningen, terwijl men dan nog stroom zal overhouden, die aan andere inrichtingen en particulieren geleverd zal worden, waarvoor een stroomver- koopinrichting reeds is gebouwd. Ook de giethallen, waar het vloeibare staal in vormen gegoten zal worden, is bijkans gereed, terwijl van de cokes ovens de fundamenten zijn gelegd. De schoorsteen, die 70 Meter hoog' wordt, is al bijkans gereed gekomen. Als we aan de kade staan, waar straks de ertsschepen zullen meren, kunnen we de reis al haast maken, die straks het erts zal afleggen, om in staalblok- ken of staalplaten te veranderen. Op de kade staan de geweldige kranen, die het efts uit de zeeschepen zullen lossen. De knijpers van deze kranen kunnen acht ton erts dragen. Het erts wordt ge stort in de bergruimten, dadelijk achter de loskade. Een nog te bouwen kraan op een evenwijdig loopende kade brengt het erts weer naar een nog grootere bergruimte, dichter bij de hoogovens gelegen. Van deze opslagplaats wordt het erts in bakken geladen. Dit kan door één man geschieden. Hij sorteert het erts, weegt het en zorgt dat -de gevulde wagens langs de electrische baan naai de hoogovens gaan. In de oven aangekomen wordt het erts gestort op een z.g. klok of deksel, waarvan er zich dieper in den oven nog een bevindt. Als het erts omlaag gestort wordt, valt de bovenste klok dicht, op dat er zoo weinig mogelijk gas en warmte verloren gaat. Reeds eerder hebben we beschreven hoe dan het vloeibare staal door groote buizen naar de giethallen gaat, waar het staal in de vormen komt. Aan den waterkant staat een pomp- gebouw met vier centrifugaalpompen, waarvan twee met motoren van 300 en twee met motoren van 200 paarde- kracht. Deze pompen moeten het. zee water brengen naar den watertoren (die nog gebouwd moet worden), vanwaar het water gaat naar de hoogovens en de electrische centrale. Druk wordt er ook gewerkt aan de voorziening van den woningbouw. Tal van aardige houten woningen voor op zichters en arbeiders zijn reeds gezet, de eerste 50 steenen woningen van het bedrijf zelf zijn in aanbouw, terwijl een woningbouwvereeniging eveneens 50 woningen heeft aanbesteed. Men hoopt de eerste hoogoven in het eerste kwartaal van 1923 in gebruik te kunnen nemen. Aanvankelijk had men gedacht dit eerder te kunnen doen, maar door verschillende oorzaken is or in het bouwwerk, eenige vertraging ge komen. Een gevaarlijke plek voor kinderen. Zaterdagmiddag omstreeks 4 uur liep een kleine dreumes van ongeveer twee jaar die aan de bev- aking van een ouder zusje was ontsnapt, op de rails van de spoor nabij de zwarte schuur hij de brug. Het mag als een geluk beschouwd worden, dat het werd opgemerkt door eenige wandelaars op de W ilhelmina- kade en een daar surveilleerende agent van politie. Deze begaf zich dan ook met den meesten spoed naar de kleine, welke bij zijn aankomst aldaar, door een juffrouw, die eerst haar eigen kind onder de bewaking van een daar aan wezig meisje had moeten stellen, in vei ligheid was gebracht.. Het is daar e. n zeer gevaarlijke plek voor kinderen, door gemis aan een voldoende afraste ring. A'le dagen treft men daar een aantal kinderen aan, die zich in het zand vermaken. Hoe noodlottig kan het voor beo wor den, wanneer zij zich niets kwaads ver moedende, afdwalen. Het is dan ook niet meer dan plicht, lat, waar wij nog niet in het gelukkig bezit van gemeen telijke kinderspeelplaatsen zijn, dat ouders trachten hun kinderen uit die omtrek van daan te houden er. dat de autoriteiten, die Ui e nn te beslissen heb ben, zich rekenschap zullen ge n n van een niet onmogelijke schuldvraag. Dit is het tweede geval wat schrijver dezes in zeer korten tijd ter oore is gekomen >n hoopt hierdoor dat de put gedempt zal zijn, voor het kalf verdronken is. Vrijdag is een spoorwegarbeider, die op de fiets langs de Julianakade reed, tegen een daar door personeel van het P. E. N. gespannen electrische draad gereden, waardoor hij eenigs- zins gewond is geworden. Maandag is weder een Engelsche opvarende van een koppel in arrest ge steld moeten worden, wegens openbare dronkenschap. Des avonds werd hij we der ontslagen. Op Woensdag 1 November zal van wege de Evangelische Maatschappij al hier een openbare vergadering worden gehouden in de Doopsgez. Kerk, waar in als spreker zal optreden Ds. G. West- mijse, Ned. Herv. predikant te Warfhui- zen met het onderwerp „De grijpende en de reddende hand". VELSEN. De tentoonstelling, georganiseerd door de afd. „Velsen en omstreken" van „de Nèderl. Vereeniging tot dierenbe scherming" is gratis toegankelijk ge weest op Zaterdag voor de hoogste 2 klassen der lagere scholen van Velsen en Wijkeroog en voor alle leerlingen der Normaalschool. Als eene merkwaardigheid kunnen we nog meedeelen, dat alles vervaar digd is door of op initiatief en op reke ning van Jonkvrouw Des Tombé, e< n bewijs, dat de dierenbescherming deze dame wel zeer na aan het hart ligt. Zaterdagavond heeft de afileeling eene goed bezochte vergadering gehou den, waar na een inleidend woord van den voorz., den heer Fischer, Jonkvr. des Tombé eene lezing hield over het onderwerp „Dierendressuur en nog iets". 't Staat voor haar vast, dat de dieren met overleg en verstand handelen, wat ze met verschillende voorbeelden op het doek afgebeeld, toelichtte. Verscheiden beelden dienden om aan te duiden hoe dieren gedresseerd werden ten koste van veel pijn en daarom wekte ze allen op om nooit meer naar eene voorstel ling te gaan, waar dergelijke kunsten vertoond werden, dan zou dit machts misbruik der menschen vanzelf ver dwijnen. Met aandacht werd de boeiende voor dracht aangehoord, die nog afgewisseld werd door eenige muzieknummers van den heer en Mej. Wicherink op klarinet en viool en een paar zangnummers van Mej. Roben. Ze werden daarbij op ver dienstelijke wijze begeleid op de piano door den heer Stiens. Blijkens het applaus werd een en an der door de aanwezigen op hoogen prijs gesteld. Zaterdagavond werd een fancy-fair gehouden. Hier had het bezoek wel wat drukker kunnen zijn. De muziekvereeniging „De Eendracht" verleende daarbij hare me dewerking. Na afloop had er eene verloting plaats. De gelukkigen die aanwezig wa ren, konden hunne prijzen direct in ont vangst nemen, de anderen kunnen ze tegen overlegging van het nummer af halen bij Mevr. Fischer. Het zijn de nummers: 9, 67, 68 ,86, 101, 163, 231, 379, 400, 422. 431, 447 en 481. De opbrengst is voor het te stichten dieren-asyl een ziekenhuis voor zieke of verwaarloosde kleine huisdieren en tevens een pension voor zulke, wier eigenaars of eigenaressen tijdelijk afwe zig zijn. Thans is het programma voor de winterlezingen verschenen. De eerste drie hebben wij Zaterdag reeds ver meld. De vierde lezing moet nog worden vastgesteld. De twee laatste zijn op 12 Februari door Dr. A. H. de Hartog van Amsterdam over „Drieëenheid" en 15 Maart door Mr. G. J. Salm van Amster dam over „Uit de geschiedenis der Ster- rekunde." Arbeidsbemiddeling Velsen. Als werkloos ingeschreven op 14 Oc tober 1922: 1 letterzetter, 1 meubelmaker, 1 ma chinale houtbewerker, 5 timmerlieden, 1 schilder, 2 kuipers, 1 mandenmaker, 2 zeilmakers, 2 matrozen, 1 boetster, 1

IJmuider Courant | 1922 | | pagina 1