ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN Verschijnt Woensdag? Zaterdags 102 Zaterdag 21 October 1922 7e Jaargang io. IJ MU ID ER COURANT Abonnementsprijs: f 1.— per 3 maanden, franco per post f 1.35 Abonnementen worden aangenomen aan het Bureau en bij de Agenten. Tot plaatsen van advertentiën van Buiten de gemeente VELSEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd het Advertentie- bureau P. F. C. ROELSE, 1JMU1DEN. - Advertentiën uiterlijk in te zenden WOENSDAO tot 9 uur v.m. en VRIJDAGS tot 4 uur n.m. Uitgave van de N. V. UITGEVERS Mij. „IJMUJDEN" ADRES VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE N. V. DRUKKERIJ SINJEWEL - - Willemsplein 11 Telefoon 153 IJmuiden Ingezonde mededelingen 40 ets. per regel Advertenties van 1 t en m 5 regels fl. iedere regel meer 20 ets. Compact gezette advertenties van 1 t er m i regels f 1.25, iedere regel meer 26 ets. Kleine advertenties en familieberiehten zoomede vereenigings advertenties uit de gemeente, uitsluitend bij vooruitbeta ling» T»n 1 tot en met 6 regels f0 75, iedere regel meer 15 ets Pij niet con>ante betaling worden de gewone prijzen berekend Advertenties yadres bureau dit blad' 10 ets. extra; voor bezorging van op advertenties ii gekomen brieven wordt 10 ets. in rekening gebracht bovenstaande regelprijzen worden met 5 ets. verhoogd voor advertenties van buiten de gemeente veisen DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD DRINGEND VERZOEK om bij verhuizing hot oudo en het nieuwe adres, NIET aan den looper, doch aan ons bu reau WILLEMSPLEIN 11, op te geven. De Administratie. Kieine Advertenties en Familieberichten bosten bi) VOORUITBETALING slechts 15 Cent per regel. OFFICIEEL. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders der gemeente Velsen brengen ter openbare kennis dat ter Gemeentesecretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van De N. V. „De Plaatwellerij" te Velsen om vergunning tot uitbreiding^harer5fabriek door bijplaatsing van een pomp en een persbank, aangedreven door 2 electromo toren van respectievelijk 10 en 5' P.K op het perceel kadastraal bekend Gemeente Velsen, Sectie C. No. 679. Op Dinsdag, den 31 Oct. 1922, des voor middags te elf uren, zal ten Gemeentehuize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze monde ling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker als zij, die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen voor het bovenvermelde tijdstip op de Secretarie der Gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. Voorts wordt er aan herinnerd, dat vol gens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeen komstig artikel 7 dm Hinderwet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Velsen, den 17 October 1922. Burgemeester en Wethouders voorn., de Secretaris, de Burgemeester J. Kostelijk, L. S. J. P. Handgraaf L. B. VAN DEN WACHTTOREN. Duitschlands val nabij? De sombere voorspelling van Prof. Verryn Stuart over den naderenden val van Duitschland heeft sterk de aan dacht getrokken en menigeen nog ban ger gemaakt voor de toekomst van ons land, die met het lot van Duitschland sterk verbonden is. Als Duitschland komt te vallen, zal het Nederland zeer moeilijk vallen, staande te blijven. Prof. Verryn Stuart acht den val van Duitschland in den naaste toekomst ze ker, tenzij het tractaat van Versailles veranderd wordt. Er heerscht thans een geweldige credietnood; daardoor zullen steeds meer bedrijven vastloopen en werkloosheid op groote schaal uitbre ken. De oorzaak zoekt Prof. Verryn Stu art niet in de schadevergoedingsplicht. Deze verscherpt evenals de kosten dei- bezetting van den linker Rijnoever slechts het verarmingsproces. Maar door Versailles is Duitschland ver minkt en verzwakt, zoodat het niet lan ger in staat is zijn bevolking van ruim 60 millioen zielen te voeden. De komen de val van Duitschland zal bevestigen de waarheid der vreeselijke voorspel ling, die aan Clemenceau wordt toege schreven: Er zijn twintigftüiRoen Duit- schers te veel. Duitschland heeft zijn koloniën en in het buitenalnd belegd kapitaal verlo ren; men heeft het het Rijkstand, het Saargebied en een groot deel van Sile- zië ontnomen en daardoor is zijn pro ductievermogen sterk achteruitgegaan. Volgens Keynes moet het Duitsche volk zich thans met 55 vergenoegen van hetgeen aan de meest onmisbare voedingsmiddelen voor den oorlog be schikbaar was. Geen volk kan dit lang volhouden. Door Versailles heeft Duitschland zijn economische bestaansmogelijkheid verloren. Daarom acht Prof. Verryn Stuart alleen redding van Duitschland en van Europa mogelijk door wijziging of vernietiging van het Vredestractaat Wanneer een Franschman deze be schouwing leest, zal hij zeggen: Is die Nederlandsche hoogleeraar niet een bekend vriend van Duitschland? Hij wil ons ook al klachten in plaats van geld geven, maar we laten ons zoo niet afschepen. De Duitscher zal betalen! Hij speculeert op ons medelijden. Maar we zullen hem klein houden, opdat hij niet opnieuw aan zijn heerschzucht en oor logszucht kan toegeven. En onder ons zijn er velen met een onbegrensd vertrouwen op Duitschland Duitschland komt er wel weer hoven op. Hij is met de oude, geweldige ener gie weer aan het werk. Hij komt de Markenmoeilijkheid wel te boven! Hoe dit mogelijk is, vertelt, men er niet bij. De toestand is inderdaad wan hopig slecht in Duitschland. De oegst is zeer tegengevallen; het geld, om in het buitenland te koopen, ontbreekt; de duurte stijgt met den dag. Als laarbij nog komt een werkeloosheid op groote schaal, dan schijnt dit volk wel te moe ten bezwijken onder den zwaren last van den oorlog en den vrede. We hebben echter de laatste jaren wel geleerd met onze voorspellingen voorzichtig te zijn. In '14 zeiden we, dat zulk een groote oorlog maar een paar maanden kon duren en ze duurde vier jaar. Herhaaldelijk verzekerden we, dat Duitschland het spoedig niet langer zou kunnen volhouden, maar zijn macht zou ineenstorten en ondanks de wereld van vijanden, waartegen het vechten moest en een gebrek aan alle levens- en krijgsbenoodigdheden heeft het Duit sche volk zeer lang gehoorzaamd aan het commando: Durchhalteu! Wc heb ben met de meeste beslistheid zeker wel tieh keer gezegd, dat het Bolsjewisme op zijn eind loopt en de Sovjetrepubliek staat sterker dan voor e"n paar jaar. Oostenrijk kan niet bestaan blijven! Een kleine staat met een wereldstad: een kind met een waterhoofd! En Oos tenrijk lijdt maar leeft! Hoe Duitschland uit de moeilijkhe den zal komen, begrijpen we niet. De kans op een verzachting van het Vre destractaat lijkt ons uiterst, klein in de eerste jaren. Maar toch gelooven we, dat een volk, dat nog over zooveel kracht beschikt, niet bezwijken zal. Een staat in den staat. De beweging der Fascisten begint in Italië zich weer duchtig to do"ii gelden. Zij is een revolutie maar niet van links doch van rechts tegen der. staat; ze ge draagt zich als ecu staat in den staat en dwingt de wettige regeering naar haar pijpen te dansen. Een medewerker der Neue Freie Presse heeft eon gesprek met den aanvoerder der Fascisten, den ongekroonden koning van Italië Muus- solino gehad. Tot kort voor den vrede was deze een der radikaal-socialistoo. Thans beoogt hij een revolutionair mi- litairisme en tevens imperialisme. T l ij wil Italië groot en machtig maken. En hij gedraagt zich als een dictator. Zijn mannen zijn goed gewapend en treden overal met geweld tegen de socialisten op. Merkwaardig zijn de antwoorden van Muussolino op een drietal vragen door den Duitschen journalist gedaan. Wat hij wilde? Italië regeeren, zoo mogelijk met wettige en anders met onwettige middelen. Of hij de bestaan de regeering wilde omverwerpen? Als ze niet uit zichzelf weggaat, zouden we andere middelen aangrijpen, ten einde de belangen der natie te beschermen, Of de koning moet wijken? Wij willen het koningschap voorloopig buiten spel la ten; zoo het zijn nationale plichten ver zuimt, zouden wij natuurlijk republi keinen zijn. Wat zijn uw bedoelingen in de buitenlandsche politiek? Wij streVen voorloopig een vreedzame expansie (uitbreiding van macht en grondge-1 HET CONSULTATIEBUREAU zal geopend zijn Woensdagmiddag van 2—3 uur, Wiliemsbeakwag £2, Velsar oord. Hat ondarzoak Is Kosteloos en ge schiedt door Dr. Anera* alt Haarlem Voorzitter van het Consultatiebureau aldaar. bied) na, gaat het echter niet in vrede dan zullen we met andere middelen om doel trachten te bereiken. Wij kunnen de Middellandsche Zee, het Oosten, Sy rië, Anatolië, de Zwarte Zee en Zuid- Rusland niet prijs geven. Uit deze antwoorden blijkt wel, hoe gevaarlijk het streven der Fascisten is Zij zijn nationalisten met het zwaard et dus dubbel gevaarlijk. Muussolino doet weinig moeite, om zijn heerschers-idea- len te verbei gen. De regeering en de koning mogen biijven. maar den moe ten zij zijn wil doen. Hij zal geen ooi- log maken, maar dan moet men hom zonder tegenstribbelen zoo ongeveer de helft der wereld geven. Muussolino is 'n vredelievend roover, die belooft geen schot te zullen lossen, als men hem vrij willig alles maar overgeeft. Hij tyran- niseert en terroriseert de regeering en allen die 't niet met hem eens zijn. Hij gedraagt zich reeds geheel als de hoog ste macht in Italië. Zijn staat in den staat kan niet geduid worden; een dei beidon moet wijken. Daar Muussolino zeer veel aanhangers heeft (alle man nen bijna van 18 tot >0 jaar, naar hij beweert), zal onrust, wellicht burger oorlog den eersten tijd in Italië niet uit blijven. Ook in Italië schijnt men nog niet te weten, dat met het zwaard alle mogelijke rampen uit de schede komen NATUURWANDELINGEN. XX. De vogeltrek uit het Noorden. Nu het October is ge-worden en bos schen en velden hun najaarskleur ont vingen en zelfs reeds veel van hun bla derdos hebben verloren, is de grond be dekt met de afgevallen eikels, kastan jes en beukenoten. Men ziet nu in het bosch groote zwermen boschduiven azende op deze afgevallen boomvruch ten en vliegen ze op, bij het minste ge ritsel of bij de nadering van den mensch Ook het getal kleinere gevederde bosch bewoners, ik bedoel de keepen en de vinkon, sijzen en putters, is toegeno men on doet zich te goed aan genoemde boschprodukten. De jager die de polders afloopt en met don polstok van het ééne stuk in het andere springt, om 'n haas of wilde eènd onder schot te krijgen, ziet ook daar soms ver voor zich uit groote scha ren van allerlei vogels die zich daar op houden. Het zijn vooral kievitten, kramsvogels of koperwieken en groote troepen spreeuwen. Omstreeks het begin der maand stoot men in het bosch of aan den duinkant een lang gebekten bruingekleurden vo gel op, die bij het opvliegen veel geraas maakt, dwarrelend verder vliegt eri meestal zich wederom op korten af stand laat nedervallen. Het is de dooi de jagers zoo gezochte houtsnip. Hoog in de lucht hoort de buitenman een gekakel eh gesnater en opwaarts ziende ontwaart hij vliegende in een V- vorm, een koppel wilde ganzen, teeken van den naderenden winter. Groote troepen bonte kraaien grijs en zwart, beginnen in het bosch op de wei den en braakakkers zich te vertoonen. Deze en bovengenoemde zijn allen vo gels die men in den zomer hier weinig of niet ziet. Zij komen uit het hoogo Noorden, alwaar zij of hunne broed plaatsen hebben of wel zooals de kie vitten, snippen en andere steltloopers door den naderenden winter en het minder wordende aas naar Zuidelijker streken worden gedreven. Het aantal der op deze wijze trekken de vogels is verbazend, men kan dat vooral waarnemen op onze Noordelijke kusten en op de Noordzee-eilanden Over Nederland vóóral ligt de richting van den vogeltrek; al naarmate de toe nemende koude en het meerdere of mindere voedsel dat ze bij ons vinden gaat hun trek nog meer zuidwaarts Zoo vertrekken vooral de kievitten, dc watersnippen en verdere steltloopers naar het zachtere Zuiden of ook naai het altijd groene Ierland, als het bij ons winter gaat worden. Er zijn echter ook vogelsoorten die in het hooge Noordei thuis behoorende, slechts bij uitzonde ring en alleen bij zeer strenge winter, onze kusten komen bezoeken, sommigi zooals de Eideryanzen komen niet vei der dan de Oostzee en bevolken d< Zweedsche en Finsche Scheren en bin nenzeeën gedurende liet koude seizoen om zich precies op tijd, in het laatst van April, weer naar Lapland en bovei den Poolcircel te eraan begev m. Beha] ve de eiders, waarvan hel rnannetjt vooral zeer fraaie veeren heeft daarom ook zeer gezocht is, blinken de verdere watervogels van het Noord die een enkele maal ook op onze kus ten komen uit, door hun schoon ge kleurd gev'ederte. Onder hen zijn zelfs wilde Zwanen en eenden van allerlei soort; zij houden zich op in open wak ken aan de kust en zijn zeer moeilijk t< naderen. De gewone Wilde of Grauwe Gans, komt echter iederen winter geregeld in Nederland voor en is nu juist geen wel kome gast, daar ze zeer belust is op het pas boven den grond komende wintci koren. Ze eet groote hoeveelheden gras en strijkt meestal in groote koppel- neer op de bouwlanden in onze Noorde lijke Provinciën, ook in den polder „de Veiserbroek" bij Santpoort werden d< wilde ganzen 's winters bij honderden gezien. Deze dieren komen uit de stre ken boven den Poolcirkel en uit Zweden en Finland waar ze 's zomers vertoeven bij de groote meren en moerassen en daar tevens broeden, doch bij den na derenden winter lokken onze zuidelij ker streken hen aan en beginnen ze hunne strooptochten. Een zeer interessante trekvogel is ook de Houtsnip. Zijn vaderland en d plaatsen waar het wijfje haar eieren uitbroedt, zijn de Skandinavische lan don, Rusland en Siberië, doch ook in de bosschen van Thüringen nestelt en broedt ze. De houtsnippen komen hier ongeveer in de eerste dagen van Octo her. Evenals vele trekvogels komen ze in den nacht in onze duinbosschen neerstrijken, meestal na een storm uit het Noord Westen, die hen noopt om hun vlucht te staken. Vele onzer lezers kennen dezen edelen vogel niet anders dan van een plaatje. Het is dan ook meestal alleen de jager, die hem levend opstoot uit de ruigte of van onder een struik waar ze zich op den dag ophoudt, Prachtig is het gevederte van den hout snip, bruin in alle nuances en ieder veertje is als met een schilderpenseel geteekend. Den langen bek heeft hij ge meen met de Watersnip en met dien bek kan heel wat kracht uitgeoefend worden. Ze dient als een boor en speer tegelijk, op op slakken, hout- en regen wormen jacht te maken. De jagers zijn overal als verzot op de komst der houtsnippen, ze zijn we gons hun dwarrelende vlucht moeilijk te treffen en vereischen van den schut, ter groote geoefendheid. Er zijn onder de houtsnippen nog verschillende soorten, de eerstaanko- mende zijn uilebaarden, n.l. hebben den krans van veeren rondom de oogen evenals men dit bij de gewone hoenders heeft, de andere soorten o.a. de St Maartenssnippen hebben die niet. De houtsnippen blijven meestal tot half Januari en broeden hier zelden. Bij grootere troepen dan in den zo mer, ontmoeten wij ook hier bij meren, plassen, rietlanden of in dras staande weiden, de Watersnip, die veel kleiner dan de houtsnip ook in kleur en geaard heid daarvan verre afwijkt. Terwijl de houtsnip zich het liefst in het woud, bosch of bergachtig terrein ophoudt en daar evenals de fazant of patrijs in e.eri legertje ligt, vertoeft de watersnip gaarne aan en in hot water en vischt daar naar schelp- en weekdieren, wor men enz., loopt en staat gaarne in het nat. De kleur der vederen is groen en bruingrijs, bruine stippels aan den lichter gekleurden hals, en wit en zwart aan de slagpennen. Van de Watersnip pen (Scolopax) bestaan hier drie soor ten: de Poelsnip, de Groote Watersnip of Volle snip en de kleine Watersnip of Bokje. Zij dwarrelen in hun vlucht evenals de houtsnip, doch vlieg.',n soms zeer hoog om weer dicht bij de plek waar ze opgejaagd werden, neer te strijken. Bij het opvliegen geeft de snip een krasschenden, schellen schreeuw. Wanneer strenge vorst invalt, trekken de watersnippen weg om ongeveer in de helft van Maart voor een klein ge deelte en voor korten tijd terugtekomen Van de kleinere trekvogels vormen de Kramsvogels en Keepen een groot aan tal. Nu het vinkenvangen zooals dat vroeger geschiedde en toen ieder land goed zijn vinkenbaan had, bij de Wet op de Vogelbescherming verboden is, zal hun getal nog meer toenemen. De Kramsvogel of Koperwiek, heeft vele benamingen, en is kenbaar aan de ko- perroode vlek op zijne vlerken, het is dan ook een heel ander soort lijster dan onze meerl en grauwe zanglijster. Wij die hier tusschen- bosschen en duinen of in de steden en dorpen ons bewegen bemerken slechts een klein ge deelte van den vogeltrek, en alléén dan nadat het millioenenleger dezer Noord vogels zich reeds verdeeld heeft. Aan de Wadden moet men zijn om zich een idee te kunnen vormen van dit jaar lijks terugkomende verschijnsel. Van de vogelsoorten die wij hier misschien bij enkele honderden zien, aanschouwt men daar zoovele duizenden Watervo gels en steltloopers van af de grauwe gans tot het kleinste kemphaantje, Zangvogels in alle soorten tot het klein ste goudhaantje en de fitis toe. Ook de Roofvogels zijn er vertegenwoordigd, die op hun beurt het leger vergezellen om te rooven. Het onverklaarbaar in stinct dreef hen Zuidwaarts en vingen zij hun tocht aan hetzij bij het eerste ochtendkrieken of ook sommige bij het invallen van den nacht. Uit Noorwegen, van bij de noordelijke Fjorden; uit Si berië en de woeste wouden van Rusland en Finland, uit Zweden en Lapland dreef dat instinct zelfs de kleinste hun ner hierheen en verder, om hunne zo merverblijf en broedplaatsen voor een tijd vaarwel te zeggen. S. Ch. L. P. PLAATSELIJK NIEUWS. VELSEN. Zaterdag- en Zondagavond zal in de Bioscoop van Bloemoord iets bijzon ders te zien zijn buiten de film om. De heer Georges Sharlton zal daar opvoeren een muzikaal-electrisch-co- medie-mysterieuse, een uitvinding van hem, nog nergens vertoond. De zaak komt in hoofdtrekken hier op neer. De heer Sharlton komt op het tooneel als een aangeschoten dandy, die 's nachts om drie uur zijne kamer opzoekt na een avond van vermaken. Al waggelende brengt hij met zijne voe ten op in het tapijt verborgen knopjes electrisch contact aan met in de zaal opgehangen bellen, zooals die van éen klokkenspel in sommige stadstorens. Begeleid door een orkest speelt de dronken man een vroolijk lied, zonder dat de niet ingewijde er erg in heeft. Daarna geeft hij zijn knecht last, om nog wat drank op een tafelt je klaar te zetten en schenkt zich daarvan nog eenige keeren in, tengevolge waarvan de maag in opstand komt en hij zich

IJmuider Courant | 1922 | | pagina 1