IJmuider Courant predikbeurten geref. kerk. chr. geref. kerk. 10 uur: Ds. J. B. O. Croes. 5 uurDezelfde. geref. kerk. ned. herv. kerk. geref. kerk. ned. herv. kerk. evangelisatie. officieel. hinderwet. plaatselijk nieuws. binnenland. uit ons parlement. Zaterdag 21 October Tweede blad. IJMUIDEN. VOOR ZONDAG A.S. ned. herv. kerk. 10 uur: Ds. Erdman. 5 uurDs. Oostrom Soede. Zaterdagavond 8 uur, bidstond. doopsgez. gem. afd. prot.-bond. 10.30 uurDr. A. h. Haentjes van Haarlem. 10 uurDs. J. Jansen. 5 uur Dezelfde. VELSEROORD. ned. herv. kerk. 10 uur: Ds. Kroese. 5 uur: Dezelfde. 10 uurDs. Wissink. 5 uurDezelfde. VELSEN. 10 uur Ds. Eggink. 10 uur: Kinderkerk, Lokaal Wijkeroog. 53.0 uurZendeling A. van Dijk van Heem stede. WIJKEROOG. 10 uurDs. Boerkoel. 5 uur: Dezelfde. SANTPOORT. 10 uurDr. O. A. van der Bergh van Eysinga Collecte Kinderzorg. 10 uur: Ds O. Norel, Heemstede. BURGEMEESTER en WETHOU DERS der Gemeente VELSEN, brengen ter openbare kennis dat ter Gemeente secretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van de N.V. „IJmuiden Stores" te IJmui- den om VERGUNNING tot het oprich ten van 5 ijzeren tanks tot het bewaren van 10.000 L. Petroleum op het perceel kadastraal bekend Gemeente VELSEN, afd. IJmuiden, Sectie L No.. 574; plaat selijk bekend Trawlerkade C No. 36. Op Vrijdag, den 3 November 1922, des voormiddags te 11 uren, zal ten Ge- mee ntehuize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te bren gen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Velsen, den 20 October 1922. van de N.V. Koninklijke Nederland- sche Hoogovens en Staalfabrieken te 's Gravenhage om VERGUNNING tot het oprichten van 30 Kooksovens, eene Kooksverwerkingsinstallatie, eene Ko len verwerkingsinstallatie en Fabrieken van Bijproducten, waarin gebezigd wor den verschillende werktuigen en elec- trornotoren op de perceelen kadastraal bekend Gemeente VELSEN, Sectie A Nos. 930-930-614-330 in de Breesaap; van de N.V. Koninklijke Nederland- sche Hoogovens en Staalfabrieken te 's Gravenhage om VERGUNNING tot het oprichten van een Zoutwaterpomp station met, bijbehoorende olectrische hoogspannings- en ventilatieruimten op de perceelen kadastraal bekend Ge meente VELSEN, Sectie A Nos. 990 en 351 in de Breesaap; van de N.V. Koninklijke Nederland- sehe Hoogovens en Staalfabrieken te 's Gravenhage om VERGUNNING tot het oprichten van een Transformator station en een Omzetstation op het per ceel kadastraal bekend Gemeente VEL SEN, Sectie A No. 614, in de Breesaap. Op Donderdag, den 2 November 1922, des voormiddags te 11 uren, zal ten Ge meentehuize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen deze verzoeken in te brengen en deze mondeling en schrifte lijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker als zij, die be zwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen voor het bovenvermelde tijdstip op de Secretarie, der Gemeente kennis nemen van de ter zake. ingekomen schrifturen. Voorts wordt er aan herinnerd, dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig artikel 7 der Hin derwet voor het Gemeentebestuur of •en of meer zijner leden zijn versche nen. teneinde hunne bezwaren monde ling toe te lichten. Velsen, den 19 October 1922. Burgemeester en Wethouders voorn., de Secretaris, de Burgemeester, .T. Kostelijk, l.s. J. P. Handgraaf, l.b. Geen Gemeenteraads-vergadering. In verband met de ongesteldheid van den burgemeester en den wethouder W. Landeweert ligt het niet in het voorne men van den waarn. burgemeester, den heer J. P. Handgraaf, om een raadsver gadering tegen Dinsdag 24 October a.s. te beleggen. IJMUIDEN. Het verwisselen van 14 ijzeren deuren van de oude Noordzeesluizen al hier en het uitvoeren van herstellingen aan deze deuren is opgedragen aan den heer D. Stada alhier voor f 20.460.— In de deze week gehouden verga ring van IJmuidens Mannenkoor werd een nieuw bestuur gekozen. De heer N. H. Edcius werd opnieuw als voorzitter benoemd, verder werden gekozen de heeren J. A. Vissink, secretaris, de Vries (Santpoort) penningmeester, C. Gouda en J. Wijker, commissarissen. In het Predikbeurtenblad der Ned. Herv. Gemeente lezen wij dat de Zendingsvereeniging haar jaarvergade ring heeft gehouden. De voorzitter, de heer G. Severs, vertelde van hetgeen de laatste jaren gedaan was. Men zal met nieuwen ijver het werk aanpakken. In de plaats van den heer Wals, die bedankte, werd de heer IJ. Mulder tot bestuurslid gekozen. De penningmees ter, de heer Cupido, vermeldde aan ont vangsten f 968.07, aan uitgaven f 1189.61 zoodat er een nadeelig saldo was van f 221.54. Besloten werd Ds. M. Lindenborn, Zendingdirector, Mevr. Hofman en zendeling A. van Dijk uit te noodigen dezen winter een spreekbeurt te ver vullen. De Zondag j.l. in de Ned. Herv. Kerk gehouden extra zendingscollecte heeft f 137 opgebracht. Woensdag is een opvarende van een Deensch visschersvaartuig in arrest gesteld wegens openbare dronkenschap Des avonds werd hij weder ontslagen. Dooi- den Christelijken Zeelieden bond is het volg- ode adres gericht aan de Tweede Kamer. Aan dit adres is toe gevoegd een uitvoerige memorie van toelichting. Het Hoofdbestuur van den Christe lijken Zeeliedenbonu heeft de eer zich tot Uwe Hooge Vergadering te wen den met beleefd maar zeer dringend verzoek, wel te willen bevorderen, dat ten aanzien van de Werkloosheids verzekering en de hulp aan werkloo- zen in de naaste toekomst, zoodanige maatregelen worden getroffen als in dit adres zijn aangegeven en waarvan de motieven en de noodzakelijkheid in de hierbij gevoegde Memorie van Toelichting nader zijn neergelegd en betoogd. Ons Hoofdbestuur is door langdu rige en vaak droevige ervaring tot de vaste overtuiging gekomen, dat, blijft het zoo doorgaan, binnen niet langen tijd het mooie instituut der Werk loosheidsverzekering door de minis- terieele bepalingen en het bureaucra tische, ondeskundige, willekeurige en onrechtvaardige optreden van den Rijksdienst langzaam maar zeker wordt vermoord. In afwachting van een wettelijke regeling achten wij het noodzakelijk, dat de kasbesturen in staat gesteld worden zich ten overstaan van een onpartijdige commissie te verdedigen tegen de zienswijze van den Dienst, welke kennelijk domineert in de ver gadering der Commissie van Advies en bij de beslissingen van den Minis ter van Arbeid, die natuurlijk geen tijd kan vinden om elk voorkomend geval tot in alle bijzonderheden te be- studeeren. EJn toch zou dit noodig zijn om rechtvaardige beslissingen te kunnen nemen. Ligt in 't bovenstaande voldoende aanleiding om het vraagstuk dei- werkloosheidsverzekering grondig te bezien en de organisatie te herzien; de tijdsomstandigheden maken o.i. een noodregeling onvermijdelijk. Menige vakvereeniging zal niet in staat zijn de bijdrage te verhoogon; aangenomen, dat het mogelijk zou zijn een contributie te heffen evenre dig aan het groote werkloosheidsper centage van dezen crisistijd. De werkloozenkassen zullen in 't algemeen dan ook niet kunnen func- tionneeron zonder extra steun van Overheidswege. Waar nu, gelijk nader zal toege licht worden, de noodregeling 1922 tot vele onbillijkheden aanleiding gaf, terwijl van reserve-vorming geen sprake was, komt het ons voor, dat. gedurende den crisistijd andere maat regelen noodig zijn. Wij zouden daarom in overweging geven, uit de min of meer noodlijden de werkloozenkassen geen uitkeerin- gen te verstrekken, doch voor de con- tribueerende leden een steunregeling in het leven te roepen, die rekening houdt met gezinsinkomsten en be hoeften, alsmede met de normale be drijfsresultaten; terwijl deze steun zooveel mogelijk zou moeten bestaan in toeslag op de loonen of het ver schaffen van productieven arbeid en zoo weinig mogelijk in geldelijke uit- keeringen. Vooral wat het bedrijf betreft, waarin onze leden voor 't grootste ge deelte werkzaam zijn, lijkt ons de eerstgenoemde oplossing de meest praktische en de minst kostbare. Het zal ons zeer aangenaam zijn als Uw College aan de werkloosheids verzekering in 't algemeen en aan de werkloozenzorg in den komenden winter in 't bijzonde groote aqndacht zal willen wijden. VELSEROORD. In' de Concertzaal Tivoli werd Dinsdagavond de vergadering gehou den van afgevaardigden van Rijks- en gemeentepersoneel, inzake ;le voorge stelde nieuwe classificatie der gemeen ten. Een commisie werd benoemd,, welke de leiding zal hebben van de enquette, die zal worden gehouden om de benoo- digde gegevens voor de indeeling te verkrijgen. In deze commissie werden benoemd 5 afgevaardigden van het Spoorwegpersoneel, 2 van de Poste rijen; 1 van de Rijksambtenaren, 1 van de R. K. Bond St. Petrus; 1 van den Alg. R.K. Ambtenaarsbond; 1 van den R.K. Bond St. Paulus; 1 van den Bond van Ned. Onderwijzers; 1 van den Chr. Ambtenaarsbond en 1 van het Water- staatspersoneel. Een bestuur werd gekozen, bestaan de uit de heeren J. Lindeblad, voorzit ter; Smit, secretaris en Hildering, pen ningmeester. Het bestuur had Donder dagmorgen reeds een conferentie met den loco-Burgemeester, ter bespreking van deze zaak. Nadat de enquette afge- loopen is, zal vóór net invullen der lijs ten het bestuur nogmaals een onder houd hebben met den Burgemeester. VELSEN. Donderdagavond werd in het Gym nastieklokaal der Chr. School op Wij keroog door den heer van Gaasbeek van 's-Gravenhage een lezing gehouden over de Nederl. Landkolonisatie en In wendige Zending. De heer L. Broeze opent als voorzitter van de Ver. „Bid en Werk" de bijeen komst er aan herinnerende dat juist de ze arbeid als sociaal werk zoo mooi het werk eens Christens demonstreert. Na voorgegaan te zijn in gebed wordt het woord verleend aan den heer van Gaas beek, hoofdvertegenwoordiger te 's Gra venhage. Aan de hand van een reeks lichtbeel den gaat spreker na. Ie. Hoe 't op de Friesche Heide ge steld was vóórdat de vereeniging daar werkte. 2e. Hoe 't er nu uitziet. 3e. Wat men zich voorstelt in de toekomst nog te bewerken. Als jong student ontving Dr. J. A. Visscher, de grondlegger van deze ko lonie, een beroep naar het plaatsje Rot- tevalle, een zeer onaanzienlijk gehucht, gelegen op de arme Friesche Heide. 't Bleek hem al spoedig dat daar eerst van de bewoners menschen gemaakt moesten worden, voordat het eigenlijk geestelijk werk van een predikant vruchten kon dragen. Daar de plaggebewoners op de heide niet beter in hun onderhoud wisten te voorzien als door roof, moest daarin al lereerst verandering komen. Dr. Visscher wist van eenige vrien den geld te bekomen, waardoor een stuk heidegrond gekocht kon worden, dat voor ontginning werd gebruikt. Na 2 jaren arbeid kwamen de eerste vruchten van den bodem en was het werk zoo loonend, dat mandenvlechten van de teenen, welke daar werden ver bouwd, in een daartoe geschikt lokaal kon geschieden. Er was dus werk voor mannen, n.l. ontginnen en de produk- ten van den grond, waarop ook groen ten te teelen was, aan den man te bren gen. De vrouwen verrichten het werk in een aldaar opgerichte papierwarenfa- briek. Het mooie, sociale van dit werk nu is, dat de huizen, waarin de heidewerkers wonen en hun gebouwen, waarin zij wérken, gebouwd zijn uit eigen ver diensten. De plaatjes tooneri ons den gestadi- gen vooruitgang van dit mooie werk. Ook op ontwikkelings gebied is niet stilgezeten. Men was in staat aan deze analphabeten te leeren muziek te ma ken, waar met het corps een 2en prijs te Heerenveen werd behaald. De meis jes ontvingen handwerkles, enz. enz. Moeizame arbeid aan menschen, die niets, niets van dit alles konden. Wat de toekomstplannen betreft, heeft men door een leening een dorp „Filadelphia" en een dorp „Wilhelmi- nahoeve" gesticht, om daar die men schen, welke in groote steden rond zwalken als dronkaards, landloopers en dergelijke te helpen. Ook reclasseering van gevangenen is ter hand genomen en is men in staat gesteld 80% van hen weer als goede burgers aan de maatschappij terug 1e geven. Onder hen zijn tegenwoordige bank directeuren en ambtenaren bij de Pos terijen. Verder is er nog een gehucht Jubbe- ga-Schurega te bewerken. Altemaal wel veel arbeid, waarbij de heer van Gaasbeek den financiëelen steun der aanwezigen inriep. Jammer, dat het bezoek matigjes was, maar zij die er waren, kunnen terug zien op een leerzame avond en hebben ervaren wat een ontzaggelijk stuk werk door Ds. Visscher daar is tot stand ge bracht. Woensdag herdacht de heer Ant. Smit van IJmuiden den dag waarop hij voor 20 jaar als dirigent voor den '.ang optrad. Woensdagavond kwamen de koren „Zang Veredelt" van Wijkeroog en „St. Caecilia" van Velseroord in de zaal „Concordia" der Kon. Papierfabrieken bijeen, om dit feit feestelijk te herden ken. De jubilaris, welke met zijn echtge- noote aanwezig was, werd toegespro ken door de voorzitters der beide ver- eenigingen, n.l. den heer Van Heijst van „Zang Veredelt" en den heer Boot van „St. Caecilia", en schetsten in het kort wat de heer Smit voor den zang heeft gedaan, overhandigde hem uit naam dei' beide vereenigingen een muziek- kast en een beeld van Van Beethoven. Van zijn e^htgenoote werd een prachti ge mand met bloemen aangeboden. Hierna werd de avond met een gezel lig samenzijn besloten. Politie-schietvereeniging „Velsen". Ter gelegenheid van den derden jaarlijkschen schietwedstrijd, hield b.g. vereeniging Woensdagavond naar Hl. Dbld. meldt, in hotel „De Prins" een feestavond. De voorzitter, majoor de Wilde, opende de bijeenkomst waarbij hij tevens gelegenheid had, het doel der vereeniging uiteen te zetten. In de eer ste plaats is dit het aankweeken van een goede kameraadschap onder het po litiepersoneel. Want, aldus spr., indien onder een categorie, dan is zeker onder de politie noodig dat er een goede ver standhouding bestaat. Immers, de po litie staat aan allerhande critiek bloot en is veel, dikwijls ook door onwetend heid, het mikpunt voor velen. Van een goede kameraadschap is deze dag en vooral deze avond het beste bewijs. En in de tweede plaats, zegt spr. om inet de wapenen ons door de overheid in de hand gegeven, op den tijd dat het noodig is, goed te kunnen omgaan. Spr. noemt een geval van een politieman, welke reeds 3 jaar in het bezit was van oen revolver, en hiermede nog nooit had geschoten. Dat dit, zegt spr., in tij den waarin het noodig zou zijn, wat wij hopen dat zeer weinig of nooit zal ge beuren, tot groote onheilen zou leiden, behoeft geen nader betoog. Ook hierom houdt onze vereeniging haar jaarlijk schen wedstrijd, die vandaag als goed geslaagd mag worden beschouwd. Bij een wedstrijd, in welken vorm ook kan niet elk een eersten prijs winnen, dus ook niet hier. Laten wij echter te vreden zijn, ieder heeft zijn best gedaan en hij, die vandaag niet fortuinlijk is geweest, doet het een volgenden keer beter. Hierna had jle uitreiking der prijzen (40 in getal) plaats. De eerste prijzen werden behaald door: Dubbes, met 50 p., Jansen 50, An- nert 50, Rijnders 49, Rooze 49, v. Bree- inen 49, de Wilde 49, v. d. Mei 47 en Bakker met 47 punten. Na afloop der prijsuitreiking bleven de genoodigden nog gezellig bijeen. Het Nederlandsche Nansen-Comi- té vraagt ons plaatsing van het volgen de schrijven: Samara, 27 September 1922. Mijne Heeren, Ik bevestig mijn schrijven van gisteren, en kan er niet genoeg op aandringen, de actie niet te ver slappen, daar er weer verschrikkin gen voor de deur staan zoo na Nieuwjaar. Reeds thans zouden zich gevallen van menscheneterij voordoen. Men komt ons voortdurend van alle 'kanten om hulp smeeken, doch wij durven voorloopig niets meer aan nemen. Het heeft geen nut eenige;: tijd zeer velen te helpen en dan te eindigen, om daarna allen te laten omkomen. Dat is juist wat ik in hot Zweedsche systeem steeds heb toe gejuicht nl. uitrekenen hoever de pols reikt en niet verder springen. Dan wordt een deel der bevolking werkelijk geholpen en gaat niet ten gronde. Hoe spoediger geholpen wordt, hoe beter, het is zeer ge- wenscht ons steeds te laten weten welke middelen beschikbaar ko men, opdat wij op basis daarvan tijdig kunnen uitbreiden. Dit jaar is een groot deel van de Ilollandsche hulp laat gekomen, zoodat eerst laat uitgebreid kon worden. Toen waren de menschen al zoo diep gevallen, dat opbeuring voor dit jaar niet meer mogelijk was. Een paar maanden vroeger hadden wij met levensmiddelen en zaaigraan kunnen bereiken, dat ve le menschen, die wij nu verder moe ten voeden, nu op eigen beenen hadden gestaan. Door het ontbre ken en van werkkracht en van zaaigraan in het vroege voorjaar is er niet gezaaid en gewerkt. In de Zweedsche en de eerste Holland- sche districten is de toestand naar omstandigheden nu vrij goed en zal daar bijna geen hulp meer noodig zijn. De Koerier is reeds vertrokken en laat ik dezen brief hier in Samara, achter voor den volgenden. Hoogachtend, w.g. E. RIEMERSMA. De financieele débacle van verschil lende levensverzekeringmaatschappij en, waardoor tal van verzekerden op de ernstigste wijze gedupeerd werden en die, zooal ten deele het gevolg van de financieele wereldcrisis en het vrijwel te niet gaan van Duitsche, Oostenrijk- sche waarden, mede het onvoorzichtig, soms roekelooze beleid van de directies tot oorzaak had, had in den laatsten tijd steeds dringender de wenseh naar strenger Staatstoezicht en strakker re geling van het levensverzekeringbedrijf naar voren gedrongen. Het is daarom begrijpelijk, dat in het ontwerp, dat van dezen wensch het onmiddellijk gevolg was en dat tot nadere regeling van het bedrijf moest dienen, vooral naar bepa lingen gezocht werd, die de rechten dei- verzekerden beter moesten beschermen en dat de besprekingen van het ont werp in de Tweede Kamer en de voor gestelde wijzigingen vooral aan den wensch naar versterking van de be schermende maatregelen en naar het vaststellen van nieuwe maatregelen uiting gaven. Het stelsel van het ont werp vrijheid van techniek met ge dwongen openbaarheid scheen dan ook verschillende heeren niet voldoende. En de heer Van Braambeek deed in de plaats daarvan een stelsel aan de hand, waarbij herverzekering bij een nieuw op te richten algemeene maatschappij, waarin ook de Staat zeggingsschap zou hebben, voor alle maatschappijen ver plichtend zou zijn. Blijkbaar had de ge dachte, dat de adviezen der op te rich ten Verzekeringskamer in de praktijk aan de maatschappijen haav gedrags lijn zou voorschrijven en dat hierdoor de Kamer en door haar de Staat een zekere moreele verantwoordelijkheid zonder ook de financieele te dragon, hem tot dit stelsel geïnspireerd. Óok sprak hij van een voorrecht van de ver zekerden op de premie-reserve, een ge dachte, ook reeds in de pers tot uiting gekomen en door den heer Van Gijn be lichaamd in een amendement, waarin de verplichting werd vastgelegd tot het houden van een afzonderlijk premie-re- serve-fonds-register, ten einde op dezen premie-reserve den verzekerden het voorrecht te kunnen verleenen. Maar de minister en ook de heer Visser van IJzendoorn bestreden het op grond van het gevaar dat het bedrijf der maat schappijen er door bemoeilijkt zouden worden en dat tot schade van de verze kerden niet-bevoorrechte crediteuren veel gemakkelijker faillisement zouden aanvragen. De heer Van Gijn werd door die bestrijding blijkbaar overtuigd trok althans het amendement in. Dat deed hij ook met een amendement bedoelen de het verbod te schrappen krachtens hetwelk het levensverzekeringsbedrijf niet met een ander bedrijf gecombi neerd mocht worden. Zijn amendement, dat de verzekeringskamer de bevoegd heid wilde geven in haar jaarverslag met verzekeraars gevoerde correspon-

IJmuider Courant | 1922 | | pagina 5