ORGAAN VOOR DE NTE VELSEN No. 103 Woensdag 25 October 1922 7a Jaargang Yerscbynt Woensdags Zaterdags IJ MUIDER COURANT Abonnementsprijs: ft.— per 3 maanden, franco per post fl.35 Abonnementen worden aangenomen aan het Bureau en bij de Agenten. Tot plaatsen van advertentiën van Buiten de gemeente VELSEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd het Advertentie bureau P. F. C. ROELSE, IJMUIDEN. Advertentiën uiterlijk in te zenden WOENSDAO tot 0 uur v.m. en VRIJDAGS tot 4 uur n.m. Uitgave van de N. V. UITOEVERS Mij. „IJMUIDEN" ADRES VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE N. V. DRUKKERIJ SINJEWEL - Willemsplein 11 Telefoon 153 IJmuiden Tngezonde mededeeliagen 40 ets. per repel AcUertenties -van 1 t en m 5 regels fl. iedere regel meer 20 ets. Compact gezette advertenties van 1 t en m. 5 regels fl.26, iedere regel meer 26 ets, Kleine advertenties en familieberiehten zoomede vereenigings advertenties uit de gemeente, uitsluitend bij vooruitbeta ling, van 1 tot en met 5 regels f0.75, iedere regel meer 15 ets Pij niet contante betaling worden de gewone prijzen berekend Advertenties „adre* bureau -an dit blad' 10 ets. extra; voor bezorging van op advertetties ir gekomen brieven wordt 10 ets. in rekening gebracht Kovenstaande regelprijzeu worden met 6 ets. verhoogd voer advertenties van buiten de gemeente reisen DRINGEND VERZOEK om bij verhuizing het oude en het nieuwe adres, NIET aan tien looper, doch aan ona bu reau V. ILLEMSPLEIN 11, op te geven. De Administratie. Kleine Advertenties en Familieberichten kosten bij VOORUITBETALING slechts 15 Cent per regel. VOOR ADVERTENTIES Vrijdags na 4 unr ingezonden wordt geen plaatsing in het Zaterdagnummer gegarandeerd. VAN DEN WACHTTOREN. Lloyd George gaat heen. Lloyd George verstaat buitengewoon goed de kunst, om moeilijkheden te overwinnen, ook wel, om ze te ont vluchten. Hij heeft in zijn eigen land ge staan tegenover geweldige politieke en eco nomische conflicten. De Iersche kwes tie en de werkeloosheid zijn er twee van. Hij heeft verder telkens een weg moeten vinden in het internationale doolhof, waarin de volkeren na den oorlog ronddolen. Zijn groote handig heid en populairiteit hebben hem daar bij geholpen. Maar nu schijnt 't mis re gaan. Tegenover de overwinnende Turken heeft hij een uitdagende hou ding met de hand op het gevest aange nomen. Zijn eigen natie schrok daar van en voor velen is hij een oorlogsma ker geworden, een tweede Wilhelm. De Fransche bondgenoot liet hem al leen staan en verkoos toegevendheid hoven vechtlust. Lloyd George heeft in zijn tactiek tegenover de Turken de nederlaag geieden en de Britsche trots voelt dat pijnlijk. Terwijl er kans is, dat de moeilijk heid in liet naburige Oosti n geschikt zal worden, is Lloyd George zoo on voorzichtig geweest, in eoi opgewon den rede de Turken en de Franschen heiden te beleedigen. Nu hij toch 'n ver loren man is. maakt hij van zijr, liait niet langer een moordkuil en flapt er uit, wat teleurstelling en hoosheid hem ingeven. Lloyd Georges hoosheid is ze ker vaak tactiek geweest, thans is ze echt. Dc vuist op de tafel i3 in de laat ste jaren een gebruikelijk conferentie- argument. zooiets als het handje-plak ken op de markt. Maar thans balt T.lovd George de vuist, als een man, die het spel verloren heeft en hoos weg gaat. Hij is ongetwijfeld een der weinige groote mannen uit den „grooten tijd" geweest. Een man, die met zijn vurige welsprekendheid en zijn onbreekbare energio zijn volk in moeilijke tijden wist te bezielen en vele zware vredes- problemen heeft helpen oplossen: een oplossing, die vaak meer een verschui ven dan een wegwerken was. Hij heeft mot het koele, gezonde verstand van den Engelschman eenige malen het overmatige gevoel van trots en van haat der Franschen weten in te too rnen; wellicht is dat zijn grootste ver dienste geweest. Maar hij heeft ook de verstandige en vredeslievende politiek van Wilson, die de wereld had kunnen redden, tegengewerkt. Hij is feitelijk een der dictators ge weest, die in den laatsten tijd de we reld regeerden. Een paar ministers dei- machtigste staten hebben toch over wel en wee der wereld beslist. In de internationale politiek heeft Lloyd George zich het tegendeel van een de- mokraat betoond. Den Volkenbond heeft hij laten praten, maar zelf met een paar ministers der verbonden sta ten eigenmachtig gehandeld. „De Ne- belspalter" teekende onlangs de hooge politiek als een circusrijdster. Als zij haar kunsten vertoond heeft en weg gaat, komt de clown Volkenbond en mag het publiek een oogenblik met wat kunstjes amuseeren: niets dan aanvulling van het program. Het is mede de schuld van Lloyd George, dat de Volkenbond zoo machteloos werd en niet veel meer doet, dan eens in het jaar een wedstrijd in welsprekendheid houden in Genève. Thans heeft het verloop van den bin- nenlandschen politieken strijd in En geland hem,Lloyd George, den mach tigen eerste minister, het spel doen verliezen. Een groot deel van zijn con servatieven vleugel heeft hem den rug toegekeerd en daardoor genoopt den Koning zijn ontslag aan te bieden, dat is aangenomen. Hij heeft op de ver keerde kaart gezet, op rouge, oorlogs zucht en nationalen trots gespeeld en gelukkig is dat thans een zwakke kaart. Hij krijgt nu tijd, om zijn gedenk schriften te schrijven en in zijn rust al de geweldige gebeurtenissen te over denken, waarin hij steeds zulke een voorname rol heeft gespeeld. Het wapen van den spot. Spot is niet in alle gevallen een slecht en onedel wapen. Spot met wat anderen heilig is, hoe dwaas het in onze oogen ook moge zijn, valt altijd af te keuren. De godsdienstige denk beelden en gebruiken van Joden, Roomschen, orthodoxe Protestant-ui en anderen lijken aan andersdenken den zonderling en zinloos, maar ze behooren tot de schatten des harten en daarom moet men er omzichtig mee omgaan, men mag ze ernstig bestrij den, men moet ze niet bespotten. Zelfs een Multatuli vertelt eens met eerbied een biddenden priester genaderd te zijn. Eerst werd zijn lachlust opgewekt door dat spel met wat kralen en gepre vel van voorgeschreven gebeden, maar toen hij de rust en de ernst van den priester zag, voelde hij, dat wat hem dwaasheid, den ander een heilige ver richting was. Maar ook Buiten den godsdienst moet men voorzichtig met spot zijn. Spot is vaak het argument der onkun de, een kwajongensachtig sollen en dollen met dingen van waarde. W ie spot melde blauwe knoop, kent niet de verschrikkingen van het alkonolisme noch de nobele bedoeling van den drankbestrijder. De onredelijkheden en dwaasheden van tegenstanders kunnen ons zoo ergeren, dat we er niet tegen redeneeren, maar ze onder het geschut van ironie en bespotting ne men. Spot behoeft echter goedmoedig heid niet uit te sluiten en achter den snot gaat vaak -groote ernst schuil. liet. gevaar van den spot is steeds, dat een zaak er door in het oog van het publiek gekleineerd wordt. Erasmus heeft de kerk der middeleeuwen met chitterende geestigheid bespot, maar men vormt zich een heel verkeerd beeld van die „donkere" tijden, als men alleen zijn Lof der Zotheid leest. Op een jaarfeest van het Vegeta risch genootschap in Engeland zeide een spreker, zoo melden de kranten, dat men niet wreed moet zijn tegen de koolplanten, omdat zij een hart hebben Zoo moet men ook geen aardappelen verminken, door ze te schillen; er zijn oorlogsblinden genoeg en een aardap pel heeft immers vele oogen. Ook moet men geen appels en peren eten, maar eerbied hebben voor het heilige; er zit immers een klokhuis in. Die malle vegetariërs toch! Ze willen de wereld ten gronde laten gaan door steeds grootere massa's koeien en schapen enz., die ze in het leven laten en die zich als ratten en muizen zullen vermenigvuldigen. En ondertusschen vermoorden die vegetariërs zelf vlie gen en vlooien zonder gewetensbe zwaar. Ze kunnen immers toch niet consequent zijn. Dat is zoo ongeveer alles, wat velen van het vegetarisme weten en er tegen weten in te brengen. Spot is een slechte leermeester en velen hebben over het WITTE KRUIS. Stel niet uit lid te worden van het Witte Kruis tot dit noodig is. Ziekte komt onverwachts, bet noodlidmaat schap kost u dan f 4. Voor f 1.50 Contributie per jaar du? 3 cent per week is men lid en heeft dan recht op kostelooze hulp van een der wijkzusters en tevens gebruik van ver pleegmateriaal. Opgave van lidmaatschap gelieve men te richten aan den Administrateur den heer J. F. de Liefde, Lagerstraat 14 te Velseroord, vegetarisme niets dan wat bekende spot gehoord. Eerst moet men de ethi sche en hygiënische bezwaren tegen het gebruik van dierlijk voedsel leeren kennen en dan zal men wellicht met vrede zijn lapjes en rollade blijven ge bruiken, maar toch inzien, dat het ve getarisme meer verdient dan een paar min of meer geslaagde grapjes. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Onze vroegere plaatsgenoot de heer Ph. Vlessing, is te Antwerpen ge slaagd voor de 4e klasse van het Vlaamsch Conservatorium. - Bij de Vrijdag ten overstaan van notaris Dolleman op hevel der Haar- lemsche rechtbank gehouden verkoo- ping werd de stalen stoomtrawler E.T. Y.M. 19, gebouwd in 1920 bij Gebr. Fi- gee te Vlaardingen en behoorende aan de N.V. Zeevisscherij Mij. „De Spurn" IV alhier, gekocht door den heer H. M. van Bemmelen q.q. te Heemstede voor f 112.000. Ten overstaan van notaris Boerlage uit Velsen werd verkocht een huis met pakhuis aan de Bik- en Arnold kade 3 4 en Conradstraat 4, en een pakhuis met bovenwoning aan de Vischstraat 3. Beide werden gekocht door de firma P. Heere en Zn. alhier q.q. voor resp. f 9500 en f 5600. Door Burg. en Weth. werd aan het Chr. Fanfarecorps Wilhelmina alhier vergunning verleerïd tot het doen van een rondgang door de gemeente met. in- teekenlijsten. Het corps tracht op deze wijze gelden te hekomen, noodig voor de aanschaffing van nieuwe instru menten. Ook hier ter plaatse schijnt het niet zoo vredelievend onder de dames toe te gaan. Mejuffrouw A. K. heeft in September j.l. beleedigende woorden geuit tegen mejuffrouw v. d. P. Bekl. ontkent de woorden gebruikt te heb ben, in de dagvaarding vermeld. Uit de verdere behandeling van de zaak blijkt, dat bekl. zich gekrenkt voelt in haar rechten van wettige echt.genoote. Een lijvig document wordt gedeponeerd, waarin de toedracht der zaak uitvoerig wordt uiteengezet. Het O.M. het ten laste gelegde bewe zen achtende, eischt f 10 of 10 dagen hechtenis. Uitspraak conform den eisch. De 19-jarige T. V., wonende alhier, was op 16 September te Velseroord en heeft op dien dag L. B. eene verwonding toegebracht in het linkerbeen met, een mes. De getroffene, die aanwezig was. beweegt zich moeilijk voort, steunende op een stok. De jongeling is 24 jaar oud! Het O.M. eischt een zeer milde straf voor deze ernstige mishandeling: !4 da gen gevangenisstraf. Het vonnis luidt: 1 week gevangenisstraf. Door P. V. werd aangifte gedaan, dat hij uit zijn kooi aan boord van den stoomtrawler Zaanstroom IC Y.M. 197, een plunjezak met kleeren vermiste. Gevonden voorwerpen. Een kinderbroche, een kindermuts, een huissleutel, een poesje, een jongens pet, een bus van een patentas, een ring met sleutels, een ceintuur, een rozen krans, een portefeuille met inhoud, een zilverstuk, een kinderhandschoen, een kaart met knoopen, een gewicht. Door de politie werd aangehouden S. II., die nog een boete of zooveel dagen in te lossen had. Hij heeft de boete be taald en is toen weer kunnen gaan. Aan het 1'ost- en Telegraafkantoor alhier zijn drie tijdelijke kantoorbedien den ontslagen en zullen 15 November nog eenige tijdelijke telefonisten ont slag krijgen. •Parsilal, de zoeker van de Graal. Over dit onderwerp sprak Vrijdag avond Dr. O. Norel uit Heemstede in het gebouw v. Chr. Belangen, alhier. De parsifal-sage is oud. Zij reikt terug bij na tot den eersten tijd van het christen dom. liet is dan ook niet de meest be llende, betrekkelijk jonge bewerking, de Parsifal van Wagner, die de spreker ontleedde maar de veel oudere bewer king door Wolfram van Esschenbach. De oudste der groep sagen, die om de graal en het zoeken daarna geweven zijn, is wellicht die, waarin Jozef van Arimathia de graal (schotel) ontvangt van Pilatus, den schotel, waarvan Je zus het laatste avondmaal nuttigde. Keeds daarin treden de voornaamste eigenschappen, die steeds in deze sagen besproken worden, op. In de bewerking van Wolfram von Esschenbach is het zoo: Enkele weken voor zijn geboorte droomt de moeder dat zij het leven zal schenken aan een draak, die haar ont vliedt onder het woeden van een hevig onweer. Kort daarna bereikt haar het bericht dat haar man den ridderdood gestorven is. Van angst wordt de vrouw ziek tot stervens toe en als na enkele weken Parsifal geboreh wordt, legt zij verband tusschen dien naren droom en haar kind. De draak, die wegvliegt om nimmer terug te keeren, zou haar zoon zijn, als die ridder zou worden. Daarom vlucht zij met hem in de een zaamheid en zorgt dat niemand den knaap ooit spreekt van ridderleven. Doch op eenmaal ontmoet dan de jon gen in 't bosch ridders en in zijn drang tot daden wenscht ook hij ridder te worden. Tevergeefs tracht zijn moeder het te verhinderen. Parsifal gaat tot den koning en hij wordt: een flink ridder, 'lij voelt zich gedrongen te gaan zwer ven en kan door niets terug gehouden worden, ook niet door zijn vrouw, die hem door liefde leiden wil. Zoo komt hij bij koning Amfortes op den graal burcht, maar zijn gebrek aan medelij den verhindert hem te vragen, wat dien koning doet lijden. Een vloek achter volgt hem bij zijn vertrek van daar. Hij heeft gezien de heerlijkheid van do graal en die niet begrepen, hoewel hij geboren was met de roeping graalko ning te worden. Hij zwerft en beleeft velerlei lotgevallen, doch nergens vindt hij rust. Eenmaal vertelt hem een oude kluizenaar dat die ridder, die den ko ning uit medelijden vraagt naai' de oor zaak van zijn lijden, de heerlijkheid van den graalkoning wacht. Weer zwerft Parsifal verder, tot hij opnieuw komt in de graalburcht. Thans, zonder aan de gevolgen te denken, treedt Parsifal, door innig medelijden bewogen op den koning toe en vraagt wat hem deert. Amfortes, die diep lijden moest,'sinds hij zich aan verboden liefde schuldig maakte, wordt weer gewoon mensch en Parsifal graalkoning. Deze sage is een in vorm gegoten beeld van het leven. Zoekers zijn alle mcnscheii, rusteloos als de ridder, die zoekt naar de graal. Deze graal heeft de eigenschap geluk aan te brengen voor wie goed is, doch onderkent zonder fa len en doet lijden de slechten. De sage, ontstaan in de eerste tijden van hel christendom, verhaalt een christelijke waarheid. Niet het onwetend vragen als van een kind of het nieuwsgierig vragen als van een vrouw, maar het kunnen vragen als een man, die medelijden kent, is de sleutel tot het verkrijgen van de graal; tot het verkrijgen van de rust, die daar is voor den zoeker, die door daaddrang gedreven, rusteloos zoekt, tot hij gevonden had, waartoe hij geroe pen was. Met den wensch, dat wij allen zulke zoekers mochten zijn, eindigde Dr. Norel deze lezing. De vergadering, die vrij goed bezocht was, werd met gebed geopend en geslo ten. Alhier is opgericht een Öoottocht- vereeniging „Wilhelmina", die zich ten doel stelt telken jarej'in Augustus een boottocht te houden. De geringe maandelijksche contributie stelt ieder in de gelegenheid, in de vacantie een gezellig tochtje te maken. Op de statuten is bereids de Kon. goed keuring gevraagd. VELSEROORD. Donderdagavond 19 Oct. heeft in café F lora, Velseroord een simultaan seance plaats gehad, gegeven door den heer 11. Koelemij, lid van de Veleer Dam- en Schaakclub, te Velseroord, te gen 10 leden. De uitslag was als volgt: H. Koelemij won 8 partijen en speelde tegen den heer A. Ruijter remise en ver- looi' van J. Wartcnhorst. De stand was 173 voor Koelemij. De Haarlemsche rechtbank veroor deelde J. M. J. alhier, bij verstek, wegens het opzettelijk en wederrechtelijk vernielen van eenig goed, dat geheel aan een ander toebehoort, lot f 10 boete of twee w eken tuchtschool. VELSEN. Gevonden voorwerpen. waaromtrent inlichtingen zijn te beko men aan de politiepost te Wijkeroog: een knipmes, een zwarte, langharige hond (Iersche Setter) met nikkelen halsband, een Ilollandsche herders hond, een ceintuurband, een bruin-lin- neutaseh met inhoud. Jubileum. Den 4den November a.s. zal het der tig jaar geleden zijn, dat de heer L. Nat te, ontvanger dezer gemeente, als zoo danig zijn ambt aanvaardde. Hoewel over het algemeen een dientsvervulling van dertig jaar niet behoort tot die ju bilea, welke feestelijk worden herdacht, willen wij toch dezen datum niet onop gemerkt laten voorbijgaan, temeer waar het hier betreft een hoofdambtenaar, die ongetwijfeld bij het grootste gedeel te van de gemeentenaren een bekende persoonlijkheid is. We willen hier in het midden laten, of inderdaad de gemeentenaren wel gaarne in aanraking komen met een ambtenaar, die krachtens zijne betrek king van hen heeft te ontvangen; wel willen we er even op wijzen, dat de be trekking van ontvanger en speciaal gedurende de thans heerschende alge- meene malaise als eersten eisch stelt: de kunst, om met publiek om te gaan en we gelooven, dat die kunst door den heer Natte wel wordt verstaan. Gaan we even terug naar den 4den November 1892, den datum van aan vang van zijn ambt, dan zien we, dat de gemeente Velsen toen telde het vierde gedeelte van haar tegenwoordig aantal inwoners en het behoeft geen betoog, dat met den groei der bevolking zijne werkzaamheden zijn toegenomen niet alléén, maar ook zijn zorg en verant woordelijkheid. Dit alles evenwel heeft de nauwge- zetten ambtenaar niet kunnen verhin deren, zijne plichten steeds naar behoo ren waar te nemen, iietgeen wel weer geeft, dat het ambt van ontvanger zijn geheelen persoon in beslag neemt, dat de heer Natte met zijne gemeente mee leeft. Moge het hem gegeven zijn, nog een aantal jaren zijne krachten te wijden aan zijne moeilijke taak. VELSEN. Vrijdagavond werd om half 8 in het lokaal voor Christelijke Belangen in het dorp Velsen de 1ste winterlezing ge houden.

IJmuider Courant | 1922 | | pagina 1