ORGAAN VOOR DE G NTE VELSEN No. 104 Zaterdag 28 October 1922 7e Jaargang Verschijnt Woensdags Zaterdags IJMU1DER COURANT Abonnementsprijs: f 1.per 3 maanden, franco per post fl.35 Abonnementen worden aangenomen aan het Bureau en bij de Agenten. Tot plaatsen van advertentiën van Buiten de gemeente VELSEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd het Advertentie- bureau P. F. C. ROELSE, IJMUIDEN. Advertentiën uiterlijk in te zenden WOENSDAG tot 9 uur v.m. en VRIJDAGS tot 4 uur n.m. Uitgave van de N. V. UITOEVERS Mij. „IJMUIDEN" ADRES VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE N. V. DRUKKERIJ SINJEWEL - - Willemsplein 11 Telefoon 153 IJmuiden Ingezordc mededeelingen 40 ets. per regel Advertenties van 1 t en m 5 regels f 1. iedere regel meer 20 ets. Compact gezette advertenties van 1 t en m. 6 régels f 1.26, iedere regel meer 26 ets. Kleine advertenties en familieberiehten zoomede vereenigings advertenties uit de gemeente, uitsluitend bij vooruitbeta ling, van 1 tot en met 5 regels f0.75, iedere regel meer 15 ets Bij niet contante betaling werden de gewone prijzen berekend Advertenties «adres bureau 'an dit blad' 10 ets. extra; voor bezorging van op advertenties irgekomen brieven wordt 10 ets. in rekening gebracht Bovenstaande regelprijzen worden met 5 ets. verhoogd voor advertenties van buiten de gemeente veisen DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD.! NATUURWANDELINGEN. DRINGEND VERZOEK om bij verhuizing hat oada en het nieawa adres, NIET aan aen loopar, doch aan ens bu ren a WILLEMSPLEIN 11, op ta gaven. Da Administratie. XXI. Kleine Advertenties en Familieberichten kosten bij VOORUITBETALING slechts 15 Cent per regel. OFFICIEEL. OPENBARE VERGADERING van den gemeenteraad van Velsen op. Dinsdag 31 October 1922, des namid dags 7 nnr ten gemeentehuize. A G E N D A 1. Ingekomen stukken en mededee lingen. 2. Benoeming van een gemeente-se cretaris. De aanbeveling luidt als volgt: 1. J. Kostelijk, hoofdcommies ter secretarie, 2. M. K. Hofstede, controleur der gemeente-belastingen, beiden alhier. 3. Verzoek van A. Wals te IJmuiden om eene tegemoetkoming uit de gemeentekas ten behoeve van zijn zoon die leerling is eener electro- technische school te Amsterdam. 4. Aanstelling van tijdelijk personeel aan de nijverheidsavondschool voor ambachtslieden voor den cur sus 1922/23. 5. Credietaanvrage voor de aanschaf fing van leermiddelen ten behoeve van het eerste en het zevende leer jaar der o.l. school D te Velseroord. <i. Als voren inzake aanschaffing van een tweede naaimachine voor het onderwijs in de nuttige handwer ken aan de o.l. school C te IJmui den. 7. Beantwoording der interpellatie van den heer D. F. G. Schilling in zake onderzoek naar de loonen en arbeidstijden van losse arbeiders in het visscherijbedrijf te IJmuiden 5. Verandering van straatnamen. 9. Verhuur van gemeentegrond te Jan Gijsenvaart. 10. Vaststelling van eene recognitie verordening voor het binnen het grondgebied der gemeente Schoten liggende deel van de Jan Gijsen vaart. 11. Wijziging en vaststelling-opnieuw van de bouw- en woningverorde ning. 12. Circulaire van Gedeputeerde Sta ten omtrent de jaarwedde van d >n gemeente-ontvanger. 13. Prae-advies op het adres van de ambtenaren ter secretarie beneden den rang van commies om een jaarlijksch verlof van drie weken. 14. Als voren op een adres van de on- derafdeeling Haarlem en omstre ken van den Ned. Bond van ge meente-ambtenaren inzake salaris herziening. 15. Vaststelling van eene verordening tot verleening van toeslagen aan ambtenaren, die in 's Rijks dienst overgaan. 18. Goedkeuring le suppletoire be grooting van het Schaalarmbe- stuur, dienst 1922. 17. Wijziging van de verordeningen op de heffing en invordering van een plaatselijke inkomstenbelas ting. lt. Bepaling van het bedrag der klee- dingtoelage aan het politie-perso- neel voor 1922. li. Schrijven van de commissie tot verschaffing van productieve werk gelegenheid inzake de loonregeling. De Aerdenhout, Bentveld, Mariënboscb De koers van het uitgaand publiek uit Amsterdam is reeds sedert het jaar 1881 toen de spoorweg naar Zandvoort tot stand kwam, bijna geheel in de richting van die badplaats gewijzigd. Toen in 't laatst der vorige eeuw daar bij nog kwam de Electrische tramweg, en de verbinding der hoofdstad met de zee nog sneller en gemakkelijker werd, bleven de oude plaatsen van uitspan ning min of meer terzijde liggen. Zelfs nu de nieuwe Zeeweg door de duinen van af Overveen naar Zandvoort dit jaar werd geopend, is ook die bijna ge heel in 't voordeel van Zandvoort. Doch er zijn ook vele menschen wie de zee en de aldaar heerschende drukte aan het strand spoedig verveelt en die er de voorkeur aan geven om aan de landzij de. tusschen bosschen en duinen rondt te dwalen. Dezulken begeven zich ook nu vooral in den herfsttijd, als de groote hitte voorbij is vanaf Overveen op 't pad en brengen een bezoek ter loops aan in ons artikel 18 genoemde idyllisch ge legen Brouwerskolk, zoo genoemd, door dat ze in ouden tijd eigendom was van het Brouwersgilde van Haarlem, dat er met groote schuiten het heldere duin water voor het bierbrouwersbedrijf liet afhalen. Thans nu Haarlem een duin waterleiding heeft, is dat niet meer noodig en verminderden de brouwerijen trouwens reeds lang in aantal. De Brou werskolk, en omliggende gronden, waarbij ook een vroeger veel bezochte uitspanningsplaats, werd later door de gemeente Haarlem aan den eigenaar van het nabijgelegen „Vaart en Duin' verkocht. Nhbij dit meer ligt even ver der de Zanderij, die men vrij kan bezoe ken. Het is een schoone vallei tusschen de duinen. Reeds in 1826 is men begon nen hier zand te halen en de zeer hoogo duinen te doorgraven. Intusschen zorg de men reeds direct voor de ontginning en de beplanting van het aan weerszij den der vaart aangewonnen land. Een massa duinzand werd voor allerlei doel einden weggevoerd en was tegen een ge ringe vergoeding te verkrijgen. Veel werd in de onmiddellijke omgeving ge bruikt,, tot het ophoogen van laag ge legen bloembollengronden, langs de Houtvaart, doch ook bij den aanleg der eerste spoorwegen omstreeks 1845. Vooral de dennenbeplanting aan de zuidelijke helling van deze zeer lange en uitgestrekte inham tusschen de dui nen, maakt een prachtig effekt en doet aan Zwitserland denken. Sedert het be gin dezer eeuw heeft het afzanden hier bijna 20 jaren stilgestaan, doch sedert kort is men aan het einde bij Midden duin weer begonnen. Er is daar nu een groote darielaag blootgekomen, een be wijs van in ouden tijd ondergestoven ge perste veen van vernietigd woud af komstig. Langs „Kraantjelek" kan men nu langs keurig geplaveide wegen door „Oosterduin", den Aerdenhout bereiken. Dit belangrijk deel de Gemeente Bloe- mendaal, dat sedert een goede 20 jaren de woonplaats is geworden van vele ge goeden, verdient onze volle aandacht. Hoewel mqn het over den oorsprong van den naam „Aerdenhout" nog niet ton volle eens is, schijnt één ding vrij zeker n.l. dat de tegenwoordige bosschen al daar een overblijfsel of liever een voort zetting zijn van het groote woud dat zich in het begin onzer jaartelling over een deel der Westelijke Provinciën van Nederland heeft uitgestrekt. De vele plaatsnamen op „woud en woude" uit gaande zijn een overtuigend bewijs van dat bestaan, ook die op „hout" b.v. Spaarnwoude, Hazerswoude, Hoog woud, Aertswoud, Noordwijkerhout, Aerdenhout enz. Nog worden hier in den Aerdenhout vele zware en oude hoornen gevonden, van allerlei soort, vooral op „Boekenro- HET CONSULTATIEBUREAU zal geopend zijn Woensdagmiddag van 23 nnr, Willemsbeekwcg 42, Velser oord. Het onderzoek is kosteloos en ge schiedt door Dr. Anema uit Haarlem, Voorzitter van het Consultatiebureau aldaar. de", „het Koeduin" „Groot Bentveld" en „het Haspel", doch stormen en allerlei ontginning voor buitenplaatsjes en tui nen vermindert hun getal; wel worden ze soms door nieuwen aanplant vervan gen maar de natuur is hier reeds lang niet meer in don ongerepten staat zoo als voorheen, toen hier slechts een en kele jager of houthakker den voet zette en Zandvoort een onbeteekenend vis- schersdorpje was. Het was ook te be grijpen dat zulk een mooie streek zoo nabij het centrum des lands op den duur niet onaangetast zou blijven. De bewo ners der parken in den Aerdenhout dat meestal vroeger stadsbewoners zijn ge weest, zijn echter voorzoover zij geen bezitters van auto's zijn, geheel op de Electrische tram aangewezen, om de stad te bereiken. Een eigenlijke dorps kom is er niet en winkels mogen er niet worden opgericht. Lang heeft de Aer denhout zijn oorspronkelijk boschka rakter behouden en was ze een ware wildernis en uitstekend jachtveld; doch ten slotte moesten de eigenaars zwich ten vooi- de hen geboden hooge prijzen voor bouwterrein en werden achtereen volgens „Klein Bentveld" en „Ooster duin" als jachtveld uitgeschakeld. Nog is de bezitting „het Naaldenveld" on aangetast, terwijl de Zandvoortsche dui nen in eigendom der Gemeente Amster dam overgingen, die daar groot belang bij heeft, daar ze het wingebied vormen voor hare Waterleidingen. Tot de dui nen bij Zandvoort kan het publiek thans tegen een geringe vergoeding toegang verkrijgen als men aanvrage doet bij het kantoor van het Waterleidingbedrijf te Amsterdam. De kosten zijn f 5.per- jaar of anders 10 ets. per dag. Voeren wi j naar oude tijden terug, dan komen we tot de slotsom dat deze ge- heele boschrijke streek met haar hoog en laag geboomte, de nakomelinge is van het zoogenaamde „Schakerbosch'' (het Woud zonder Genade) en dat vol gens een geschiedschrijver der oud heid, ondoordringbaar was. Merula, heette die schrijver, welke een geeste lijke was in 't begin onzer jaartelling; hi.i vermelde dat dit woud liep van den Hoek van Holland tot bij Petten. Het Haagsche Bosch, de Haarlemmer- en Alkmaarsche hout, ze zijn de weinige overblijfselen daarvan. LTit verschillende gegevens is ook met groote zekerheid vast te stellen dat er in den Aerdenhout of Anderen hout plaatsen hebben bestaan waar onze voorvaderen hun goden aanbaden en hunne offeranden brachten. Later werden op die heilige plaatsen der heidenen, christenkerken of kloos ters opgericht. „Benthveld" (Benetfelda) en „Mariënbosch'zijn hoogstwaar schijnlijk zulke plaatsen geweest. De godsdienst der volksstammen die vóór het Christendom in deze landen zijn intrede deed, hier gevestigd waren, was een zuivere natuurdienst, hoewel onder verschillende vormen en namen. Allen vereerden echter dezelfde mach tige, alles beheerschende, ondoorgron delijke natuur. Evenals bij de Grieken en Romeinen onder andere benamingen werd de al tijd levenwekkende Natuur in het Noorden, in de verschillende landstre ken onder vele namen aangebeden. Odin, Wodan, Frigge, Frejr, Freja of Freija, de Aarde en de Zon, zij waren bij de dichters wel verschillende personen, doch de volkeren kenden in werkelijk heid slechts één wezen en één eere- dienst. Dat Wezen werd aangebeden als schenkende zegen en vruchtbaarheid en uitredding in den nood. In het groote bosch in Haarlem's om trek moet zulk een heiligdom 'geweest zijn waar het „Hoogste Wezen" werd vereerd onder den naam „Aarde" (Her- thus, Nerthus, Hertha) en dat eveneens de zegenende natuur voorstelde gelijk de Frejr en Freja der Noormannen, de Bacchus der Romeinen en de Dioysus der Grieken. Schrijvers van verdienste hebben beweerd, dat van dien Hertha dienst in het Kennemerwoud de namen Aerdenhout en Hartjesdag zijn afgeleid en vooral dat „de boom" in het oude stadswapen van Haarlem ook daaraan zijn ontstaan te danken had. Want in den eeredienst der Germanen en Skarx dinaviërs spelen de boomen een grooten rol. Onder een ouden boom, liefst een eik van reusachtige afmeting, hielden ze hunne volksvergaderingen en deden er hunne offeranden. Overal waar een hei ligdom was, bevond zich ook een ont zagwekkende oude boom, als heilig symbool der levende natuur. Bij alle Noorsche en Germaansche volkeren werd dan ook zoodoende de boom een zinnebeeld voor wapenschilden en stan daarden. Zoo hadden de Zweden en No ren in hun godenleer o.a. „Yggdrasil", den Heiligen Esch" enz. Het verschijnen van „Hertha" ging steeds met feesten en vroolijkheid ge paard. De Hartjesdag en de zomei lees ten zijn daarvan nog de overblijfselen 1 rit den Heidenschen tijd. Maar de Hart jesdag werd later vernederd tot een dag- waarop paardenmarkt te Haarlem werd gehouden en op de plaatsen der offer- inden verrezen kapellen of kloosters aan de Maagd Maria gewijd. (Mariën bosch). Wij kunnen ze ons voorstellen de ge baarde krijgslieden en jagers van den stam der Bataven, in dierenhuiden ge kleed en omringd van hunne blondlok- kige vrouwen en kroost, verzameld on der den eeuwenouden eik. nu het loopt naar den tijd van de korter wordende dagen en toenemende duisternis. Zij vreezen voor den meerderen invloed der booze geesten die rondwaren en tracht ten die te misleiden door het aanhou den van ontstoken groote vuren en door hunne hutten met sparren- en dennengroen te versieren, alsof het volle lente of zomer was. Zoo leefden zij in bijgeloof, onkunde en onrust voort, doch vol gehechtheid aan hunne plekken van vereering en aanbidding.' Het laat zich hooren dat de eerste Christen-predikers groote moeite hadden om bij hunne bekeerlin gen het oude geloof en die gehechtheid aan de vroegere heilige plaatsen uitte- roeien. Men ging er daarom veelal toe over de aloude heilige boomen om te houwen en stichtte op die vroegere plekken van godsvereering, kapellen, kerken of kloosters. Met gevaar voor hun leven zien wij in gedachten ook hier de eerste Evan geliepredikers zich een baan breken in den dichten drom van Batavieren of Kaninefaten, de eerste gekleed of in een ruwe monnikspij of ook in het bisschop pelijk prachtgewaad, het kruisbeeld in de hand. Velen namen het Christendom aan en lieten zich doopen, werden Christe nen in naam of in der daad. Voor de laatsten was het korten der dagen en de toenemende donkerheid geen ver ontrusting of verschrikking meer. Met naderend Kerstfeest herinnerde aan de geboorte van den Christus, de troost en lichtpunt in de duistere da gen van weleer en het heden, het ver kondigt tevens een terugkeer tot den nieuwen weg der rijzende zon, tot de lente en den zomer. Benetfelda (Bentfeld) en het Mariën bosch" beiden te midden der oude en heerlijke bosschen van den Aerdenhout. zij wekken alzoo herinneringen uit het grijs verleden, terwijl het statig beuken bosch van „Boekenrode" in lateren tijd meermaal de plaats was, waar de Chris tenen, den oude traditie getrouw, sa menkwamen om onder het schaduwdak der eerwaardige boomen hunne gebe den en lofliederen tot God omhoog te zenden. Het „Boekenrode" en „Leijduin" waren de landgoederen waar bij voor keur de Protestantsche Zendingsfeesten wrerden gehouden. S. Chr. L: P. VOETBAL. V. V. A.Stormvogels 12. Na een wedstrijd, waarin V. V. A. technisch ontegenzeggelijk beter speel de dan Stormvogels, zijn de twee punt jes tenslotte toch mee naar IJmuiden gegaan. We zouden onbillijk wezen, wanneer we zeiden, dat. Stormvogels zulks niet verdiend had. Er is hard voor gewerkt en het feit alleen al, dat Storm vogels zesmaal het V. V. A.-net heeft doen trillen, zegt genoeg. Doch even zeer een feit is het, dat een ieder het er over eens was, dac, vóór Visser den tweeden goal maakte, V. V. A. 's spel verre superieur was aan dat van Storm vogels. Het beste bewijs hiervoor is wel, dat Koster, toch zeker met de eerste de beste, toen al meer gepasseerd was, dan in de voorgaande wedstrijden samen. En zóó druk had de Stormvogels-mid- denlinie het met het afslaan van V.V.A aanvallen, dat ze aan steunen van de voorhoede niet dacht. Alleen Blinkbolf Jr. was geheel zichzelf, hoewel ook hij zich tot het uiterste moest inspannen. Hij had zijn buitenman Drijfhout heul wat beter in bedwang dan Koster Willi gen burg. In de voorhoede was Blinkhoff Sr. de gevaarlijke man, die steeds, hoewel hij zwaar bewaakt werd, trachtte door de vijandelijke verdediging heen te breken Rechts ging het ook vrij goed en links was het minst. Snoeks was het tempo veel te snel, waardoor Oldenburg wei nig kreeg toegespeeld. Wanneer we nu in 't kort onze mee ning over dezen wedstrijd moesten zeg gen, dan zouden we het als volgt doen: 1. V. V. A. speelde technisch beter: a. haar tempo was vlugger; b. haar plaatsen was beter. 2. V. V. A.vormde meer een elftal, Lij Stormvogels waren het 11 spelers, met individueel goede capaciteiten. 3. Stormvogels was voor het doel doortastender, wat haar tenslotte Ce overwinning bezorgde. 4. V. V. A. speelde meermalen un fair, wat steeds gestraft werd. 5. Scheidsrechter Casteleyn leidde uitstekend. De Wedstrijd. Bij Stormvogels staan Van Hemert en Struys nog steeds op de ziekenlijst, zoo dat het elftal er als volgt uitziet: Reuzenaar. Blinkhoff Jr. Koster Vermaak, Sprokkreeff, Bakker Visser, Oldenburg Jr., Blinkhoff Sr.,' Snoeks, Oldenburg Sr. Daartegenover stelt V. V. A. de vol gende spelers: Drijfhout, Wolters, Oudenaarde, Tacken Willigenburg Steur, v. Oeslar, Reelinck Dassen Haring Spanjaard. Blinkhoff Sr. trapt af, de V. V. A. mid denlinie wordt gepasseerd, doch Haring trapt den bal hard naar de andere heil t, waar Oudenaarde direct een dot van een trough pass krijgt, waardoor hij plotse ling alleen voor Reuzenaar staat. Diens corpulentie doet hem waarschijnlijk schrikken, reden waarom hij den bal hoogover schiet. Stormvogels antwoordt met een gevaarlijken attaque, waarbij onze „dikke" door den niet minder stc- vigen Haring op het juiste moment wordt op zij gezet. Weer komt V. V. A.keurig combinee rend, op de IJmuider veste af. Sprok kreeff en Koster worden door het vlugge spel der Amsterdammers zoo van hun stuk gebracht, dat zij er geregeld naast - grijpen. Bovendien bemoeit laatstge noemde zich te weinig met zijn buiten spelers, waardoor Willigenburg nog al

IJmuider Courant | 1922 | | pagina 1