ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN No. 8 Zaterdag 4 November 1928 YersebjjntWoensdag** Zaterdeg* In verband met de daartoe in de IJMUIDÊR COURANT Abonnementsprijs; f 1.— per 3 maanden, franco per post fl.35 Abonnementen worden aangenomen aan het Bureau en bij de Agenten. Tot plaatsen van advertentiën van Buiten de gemeente VELSEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd het Advertentie bureau P. F. C. ROELSE, 1JMUIDEN. - - Advertentiën uiterlijk in te renden WOENSDAO tot 0 uur v.m. en VRIJDAGS tot 4 uur n.m. Uitgave van de N. V. UITGEVERS Mij. „IJMUIDEN" ADRES VOOR REDACTIE ENj, ADMINISTRATIE N. V. DRUKKERIJ SINJEWEL Willemsplein 11 Telefoon 153 IJmuiden Ingezotde mededeelingen 40 cU. por regelAdvertenties van lt en m 5 f 1. ieder» regel meer 20 ets. Compact gezette advertenties van 1 t eim.i regels f 1.86, iedere regel meer 81 ets. Kleine advertenties en familieberiehten zoomede vereenigings advertenties nit de gemeente, uitsluitend bij vooruitbeta ling, van 1 tot en met 6 regels f0.76, iedere regel meer 16 ets Rij niet contante betaling worden de gewone prijzen berekend Advertenties «.adres bureau »an dit blad* 10 ots. extra; voor bezorging van op advertenties irgekomen brieven wordt 10 ets. in rekening gebracht Bovenstaande regelprijzen worden met 5 ets. verhoogd voor advertenties van buiten de gemeente eisen DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD. DRINGEND VERZOEK am bij verhuizing hat ouda en het niauwa adres, NIET aan den loopar, dach aan ana bu reau WILLEMSPLEIN 11, op te gaven. Da Administratie. Kleine Advertenties en Familieberichten kosten bij VOORUITBETALING slechts 15 Cent per regel. OFFICIEEL. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders der Oe- neente Velsen, brengen ter openbare kennis, dat de beslissing op het verzoek van P. Schuller te Velseroord, om vergun ning tot liet oprichten van een bakkerij, waarin gebezigd zal worden een heetelucht- oven, op het perceel kadastraal bekend Oemeente Velsen, Afdeeling IJmuiden, Sectie M, No. 1368, plaatselijk bekend Koekoekstrgat E 3 te Velseroord, door hen is verdaagd op grond dat, het bericht van den Heer Hoofdinspecteur van den arbeid, als bedoeld in art. 12 bis, alinea 3, der Hinderwet nog niet is ingekomen. Velsen, den 26 October 1922. Burgemeester en Wethouders voornoemd, de secretaris, de burgemeester J. Kostelijk I. s. Rijkens. VAN DEN WACHTTOREN. De loonen in Duitschland. Erger nog dan de lage is de onzekere stand van de waarde van het Duitsche geld. Het gebeurt soms, dat de prijzen in een winkel op een dag twee-, drie maal veranderen. Niets is tegenwoor dig in duitschland zeker, dan dat de massa bitter lijden moet onder de ge volgen van den oorlog en den vrede. Daalt de Mark, dan zijn allen weer e<n weinig armer geworden, ie aanbiedin gen naar het buitenland moeten ge wijzigd worden, de duurte in het land neemt toe, de tractementen en loonen zijn nog minder voldoende voor bet le vensonderhoud. Er zijn hier dochters van officiers, ingenieurs, professoren als assistenten in de huishouding of te wel als dienstmeisjes werkzaam. In Marken omgezet verdienen ze fabel achtig veel geld en krijg"'i bovendien van alles volop. Daalt de Mark, dan volgt al spoedig een nieuwe actie, om tractementen en loonen te verhoogen. Ook daardoor blijft het land voortdurend in onrust. De Engelsche statisticus John Hilton heeft een vergelijkenden staat gemaakt, van de loonen in verschillende landen in het midden van dit jaar. Volgens dien staat verdienen in Duitschland de metselaar en timmerman per week 1008 Mark, de monteur 1048 Mark, de zetter 933 en de ongeoefende arbeider 987 Mark, gemiddeld dus nog geen 1000 Mark. Met de tegenwoordige waar de van de Mark is dat in den strikten zin des woords een hongerloon. Er is een kleine lichtzijde, het leven in Duitschland is goedkoop vergeleken bij Nederland, wanneer men nagaat, wat men daar en hier voor een gulden kan krijgen. Om een zuivere vergelijking te krij gen, heeft John Hilton de loonen dei- verschillende landen in Engelsch geld uitgedruktHet blijkt daarbij, dat de timmerman en metselaar in Engeland tweemaal en in Amerika viermaal zoo veel verdienen als in Duitschland. De gemiddelde loonen in België en Frank rijk zijn echter niet zooveel hooger dan in Duitschland. Het is voor Duitsch land 43 sh., voor Frankrijk 57 sh. en voor België 47 sh. Hierbij zijn de stui vers verwaarloosd. Of het gemiddelde loon in ons land wel veel hooger is? De landarbeiders blijven er zeker bene den. Maar terwijl in de meeste landen de levenskosten eenigszins zakken, stij gen ze in Duitschland en dat juist maakt den toestand zoo wanhopig. Een oplossing van de Markenmisère schijnt verder dan ooit. De Mark geheel waar deloos schijnt onvermijdelijk het eind te zullen worden. En dan? Vele specu lanten krijgen er een strop mee, maar een volk van zestig millioen wordt daarmee voor zeer langen tijd tot vol slagen armoe gedoemd. Velen trachten zich tegenwoordig in Duitschland te gen die ramp te beveiligen. Men belegt zijn vermogen zooveel mogelijk in vas te goederen en in buitenlandsche waar den. Dat is de vlucht voor de I^Iark! On gelukkig een volk, dat zijn eigen geld moet wantrouwen en schuwen. De onmisbare boer. Op de jaarvergadering van Katho lieke boeren en tuinders heeft de voor zitter baron van Voorst tot Voorst ge klaagd, dat regeeringen te weinig ge daan hebben voor de boeren, die zich achterafgesteld gevoelen bij andere standen. Men zorgt beter voor de ar beidersbelangen dan voor die der boe ren. Het ministerie van landbouw is opgeheven. Op den duur moet de land bouw weer vertegenwoordigd worden door een minister vrij van politieke be slommeringen. Deze laatste eisch wordt door aller lei organisaties van boeren met nadruk gesteld en er is inderdaad alles voor te zeggen, dat ons landbouwend volk een eigen minister heeft. Immers de landbouw neemt een zeer belangrijke plaats in ons volksleven in. Men hoort dan ook telkens, dat het ieder goed gaat, als het den boer goed gaat. Uit den grond moet het maar komen! Alles draait ten slotte om den landbouw. De boer is onmisbaar; hij is de meest nut tige burger. Dat alles is juist, maar ei- spreekt een gedachte uit, die we niet kunnen aan vaarden. De landbouw is van groote beteekenis, maar handel en nijverheid niet minder. Ook de smid is onmisbaar Wie kan den winter doorkomen zonder kachel en welke boer kan zijn bedrijf uitoefenen zonder ploeg en zeis, zonder dat zijn paard beslagen en zijn stier ge ringd is? De timmerman en bakker en slager en wagemaker enz., ze zijn allen onmisbaar. En zonder handel en ver keerswegen daarvoor zou de landbouw ook geheel lamgeslagen zijn. De hand is niet beter dan de voet en het oog niet beter dan het oor. Men kan er wel over twisten, wat men het best zou kunnen missen, maar men heeft alle iichuamsdeelen noodig en de hand moet niet minachtend neerzien op den voet. De boer waant zich wel niet de eenigst, maar toch de eerst noodige in de samenleving. Dat is in zekeren zin waar. Omdat alle levensmiddelen im mers uit den grond komen direct of in direct. Maar in de moderne samenle ving zijn de levenseischen zooveel hoo ger geworden, dat we gelukkig meer noodig hebben dan voedsel en andere behoeften kennen dan die der maag. De industrie heeft zich verder zeer ont wikkeld en neemt een even belangrijke plaats in als de landbouw. Beiden heb ben den wereldhandel al even noodig. Daarbij komen als hoogere levensbe hoeften kunst, godsdienst, wetenschap en de dienaren van het geestelijk leven, leeraren, dokters, kunstenaars, gods dienstpredikers enz. enz. zijn ook noo dig geworden. Aan den eenen kant vindt men de zelfverheffing van den boerenstand en vooral bij den stede ling vaak een zekere minachting. Het een is even dwaas als het andere. Een kleine waarschuwing tegen den boe rentrots, die zich tegenwoordig open- haart, is niet misplaatst. HET CONSULTATIEBUREAU zal geopend zijn Woensdagmiddag van 23 nar, Willemsbeekweg 42, Velser oord. Het onderzoek is kosteloos en ge schiedt door Dr. Anema uit Haarlam, Voorzitter van het Consultatiebureau aldaar. GEMEENTERAAD. Vergadering van 31 October 1922. in plaats van ze onnoodig op te pron ken. En het is wel heel treurig, als ze uit zuinigheid de boterham heel dun moet snijden en ze haar magere en bleeke kinderen graag versterkende middelen zou willen geven, maar dat niet kan. En ook heel dwaas, als een moeder haar kinderen liever honger laat lijden dan ze beneden haar stand te kleeden. We leven in een tijd van loonsver mindering, van plannen, om ook de ambtenaren in overheidsdienst in hun beurs te treffen. Ze zullen straks wel voor hun pensioenen moeten betalen en wellicht zal een nieuwe classificatie sommigen een gedeelte van hun trac- tement kosten. Als het moet, dan moet het! De wal keert nu eenmaal het schip. Maar eerst mag wel terdege onderzocht worden, of er niet op den koek in plaats van op de boterham bezuinigd kan worden. De Algemeene Rekenkamer heeft haar jaarverslag uitgebracht en daar in aangetoond, dat er groote sommen gelds uit de schatkist zoek raken of onnut uitgegeven worden. Zoo lezen we daarin een klacht over verkwisting bij de besteding van 's lands gelden in het nieuwe gebouw voor de topografische inrichting in den Haag. De wandbe- timmering van twee kamers daarvan heeft niet minder dan f 12000 gekost. Daar heeft men drie goede arbeiders woningen voor! Voor de kamer van den directeur dezer inrichting is een schrijftafel aangeschaft van f 620, een stoel van f 175 enz. De meubels moes ten in overeenstemming zijn met de be timmering! Voor illuminatie van het departe ment van landbouw is uitgegeven een som van ruim f 7000. Deze verlichting van een gebouw envan de schat kist is toch wel wat heel bar. De Re kenkamer komt met haar aanmerkin gen als mosterd na den maaltijd. Het geld is reeds uitgegeven. Maar het is toch goed, dat zulk schandelijk smijten met Rijksgeld bekend wordt. En er mag wel eens ernstig onderzocht wor den, hoeveel men bezuinigen kan op het overbodige voordat men gaat bekrim pen op het noodzakelijke. Boksverbod. Bezuinigen op den koek en niet op het brood! Men moet de zuinigheid evenals het geweer op het rechte doel richten. De jager schiet niet op een schaap maar op een hert. De zuinige huisvrouw geeft haar kinderen voldoende te eten, De Amsterdamsche burgemeester vindt navolgers, zijn collega van Gro ningen en van andere plaatsen hebben ook een boksverbod uitgevaardigd. Te Koog a. d. Zaan worden de bokswed strijden echter toegelaten. Er is in den gemeenteraad aldaar over gesproken; de burgemeester daar noemde het bok sen een vrij onschuldig vermaak van kwajongens, die, met gehandschoende vuisten op elkander losbeuken. Maar de klappen vallen er nooit bij op het publiek! Een zonderlinge redeneering voor een burgemeester! Zal hij het toe laten, dat jongens in het openbaar el kaar bont en blauw ranselen, als ze de, toeschouwers maar geen bloedneus I slaan. Een der raadsleden noemde lietj boksvermaak werk van idioten voorj idioten. Maar toch wordt het boksen in den Koog toegelaten. Het trekt veel menschen, zelfs uit Amsterdam en is een goed zaakje voor de Koogsche ne ringdoenden. Zaken gaan voormen- sehelijkheidsoverwegingen. Het boksverbod is geen verbod van alle boksen. Wanneer menschen er pleizier in hebben de kracht van elkan ders vuisten te beproeven, mogen ze hun gang gaan. Maar er mag geen openbaren wedstrijd van gemaakt wor den met alle schandalen, die daar mee samengaan. Voorzitter de Burgemeester. Aanwezig alle leden. De Voorzitter doet mededeeling van de ingekomen stukken. Brieven van Gedeputeerde Staten omtrent ter goedkeuring ingezonden raadsbesluiten. Een bericht van hetzelfde college, dat een bedrag van f 788 betaalbaar zal worden gesteld, zijnde de Provinciaal subsidie voor de handelsavondschool. Berichten van Mevr. J. R. Rutten de Bruyn en den heer L. Poortenaar, dat zij hunne benoeming tot lid der commissie van toezicht op de Rijks Hoogere Burgerschool aannemen. Een schrijven van P. Dijkstra te Am sterdam, waarin hij mededeelt zijne be noeming tot gymnastiekonderwijzer aan de o. 1. scholen en leeraar in dit vak aan de visscherijschool, aan te ne men. Een rappor t van den verificateur der gemeente-financiën over de maanden Juli en Augustus 1921. Al deze voor kennisgeving aangeno men. Een adres van het Centraal Drank- weer-Comité in de gemeente Velsen om toekenning van een subsidie van f 250 voor 1923. Als voren van de afdeeling Kenne- merland van het Centraal Genootschap voor kindei-herstellingsoorden en va- cantiekolonies om toekenning van een subsidie van f 500 voor het volgende jaar. Beide te behandelen bij de begrooting voor 1923. Een verzoek van B. Lavoo om eervol ontslag als onderwijzer aan de open bare lagere school D en lid en secreta ris van de commissie tot wering van schoolverzuim te Velseroord met in gang van 1 Januari 1923. Voorgesteld wordt het gevraagde ontslag als onderwijzer en lid der be doelde commissie eervol te verleenen, respectievelijk met ingang van den dag door B. en W. te bepalen en 1 Ja nuari 1923. Als voren van de commissie tot we ring van schoolverzuim te Velsen om het presentiegeld der leden en de be looning van den secretaris der commis sie te verhoogen. Als voren van de afdeeling Kenne merland van de Ned. Aannemersbond om algemeene publieke aanbesteding van bouwwerken, waaraan de kosten uit openbare kassen worden bestreden. Als voren van H. van Kralingen te Velsen om ontheffing van de bepaling inzake open bebouwing. Als voren van J. Jongeling, K. Kra mer e.a., te IJmuiden om watermeters te plaatsen in de huizen van de wo ningstichting „Patrimonium". raadsvergadering van 25 Juli j.l. ge dane uitnoodiging, hebben B. en W. advies gevraagd van de in deze ge meente gevestigde organisatie's van veehouders e.a. omtrent een eventueele afschaffing van de najaarsveemarkten. Het uitgebrachte advies, dat strekt tot instandhouding van de markten, is bij de stukken gevoegd. Door den burgemeester is, naar aan leiding der door de politie geuite klach ten over het verkeer met de stoompont, aan den Minister van Waterstaat in overweging gegeven, tot de gelijktijdi ge indienststelling van een tweede pont te besluiten, teneinde daardoor het verkeer te kunnen verdeelen. Het van don voornoemden Minister ontvangen antwoord luidt als volgt; „Naar aanleiding van Uw neven- vermeld schrijven heb ik de eer U mede te deelen, dat het niet moge lijk is ten behoeve van het verkeer Airn*« K TT UXA X*VV over het stoompontveer te Velsen ge durende het drukke seizoen op Zon en Feestdagen een tweede pont i rlinnot F*-» m Medegedeeld wordt. Naar aanleiding van een opmerking van den heer Tusenius hij de rond vraag in de raadsvergadering van 12 September j.l. betreffende het stuk gooien van ruiten der ambachtsschool te IJmuiden en het niet vervolgen der daders hiervan hoewel die de poli tie bekend zouden zijn deelen B. en W. het volgende mede. Uit het bij de stukken overgelegd rapport terzake van den commissaris van politie blijkt o.m., dat op 10 Augus tus 1922 door den congierge van de ambachtschool telefonisch werd mede gedeeld, dat van deze school een vijf tigtal ruiten was vernield. Onmiddellijk na aangifte is een agent van politie naar de plaats gezonden, doch daders konden niet worden ge noemd of opgespoord. Eenige dagen la ter werd een nieuw onderzoek opge dragen aan één der rechercheurs. Bij dit onderzoek is op verschillende tijd stippen een twintigtal jongens gehoord, doch aanwijzingen konden niet wor den gegeven. O vv/n O UV/UU pui dienst te stellen, vermits een ge schikte pont niet is te krijgen. Opgemerkt zij intusschen dat een plan tot aanschaffing van een derde vrijvarende pont bereids door den be trokken Hoofdingenieur-Directeur van den Rijkswaterstaat is ingezon- dtjn en bij mijn Departement in on derzoek is." Verder is voor de leden van den ge meenteraad ter inzage nedergelegd een van den directeur van het Rijksinsti tuut voor zuivering van afvalwater ontvangen schrijven omtrent een bij het Provinciaal Ziekenhuis nabij Sant poort eventueel te maken installatie tot zuivering van het afvalwater, dat thans verontreiniging van de Brede- roodsche heek veroorzaakt. Ingekomen zijn nog de volgende stukken. Een bericht van Gedeputeerde Sta ten, dat één der leden van dat college op 5 October j.l. de kas en de boeken van den gemeente-ontvanger heeft na gezien, en, voor zoover zulks uit de boeken kon blijken, de kas in orde heeft bevonden. Voor kennisgeving aangenomen. Als voren van den Minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen, dat de ingezonden voordrachten ter tij delijke herbenoeming van onderwij zend personeel aan de Handelsavond school te IJmuiden, worden goedge keurd. Voor kennisgeving aangenomen Een verzoek van het bestuur van het St. Agnespatronaat te Velseroord om voor 1923 30 der netto-kosten voor zijn huishoudcursus, zijnde f 415.86, te vergoeden. Naar B. en W. om advies. Als voren van H. A. Jansen en P. Schweitzer te Wijkeroog om vergun ning tot het aanleggen van een weg ten behoeve van den bouw van 17 woon- en 2 winkelhuizen te Wijkeroog, ten einde dezen weg later in eigendom aan de gemeente over te dragen. Naar B. en W. om advies. Als voren van J. Groenewohl, orn entslag als hoofd der openbaie lagere school E te Veis» n. Wordt verleend. Een adres d«f afd. Velseroord der S. D. A. P. tot gebruik van een schoollo kaal. Naar B. en W. ter afdoening Mededeelingen. Bij de stukken is gevoegd een rap port van den directeur van openbare werken inzake herstelling van de be- tonbrug te IJmuiden. Spoedshalve wordt bij dezen voorge steld het daarvoor noodige crediet van f 800.toe te staan. Wordt goedgekeurd. Aan de orde is de benoeming van een gemeente-secretaris. Op den heer J. Kostelijk worden 9, op den heer M. K. Hofstede 8 stemmen uitgebracht, zoodat de heer Kostelijk is gekozen. De Voorzitter stelt voor dadelijk lot beëediging over te gaan. De heer Kos telijk wenscht de beloften af te leggen. Na beëediging zegt de Voorzitter tot den heer Kostelijk dat deze benoe-

IJmuider Courant | 1922 | | pagina 1