ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN Verschijnt Woensdags Zaterdags No. 4 Zaterdag 11 November 1923 8a Jaargang DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. 1 EERSTE BLAD. DRINGEND VERZOEK om bij verhuizing het oude en het nieuwe adres, NIET aan den looper, dech aan ens bu- rean WILLEMSPLEIN 11, op te geven. De Administratie. Kleine Advertenties en Familieberichten kosten VOORUITBETALING slechts 15 Cent per regel. OFFICIEEL. HINDERWET. VAN DEN WACHTTOREN. De vedligheidstelling van onze gulden. HET CONSULTATIEBUREAU zal geopend zijn Woensdagmiddag van 2—3 uur, Wlllemsbeekwog 42, Velser- oord. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDER COURANT Abonnementsprijs: f 1.— per 3 maanden, franco per post f 1.35 Abonnementen worden aangenomen aan het Bureau en bij de Agenten. Tot plaatsen van advertentiën van Buiten de gemeente VELSEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd het Advertentie- bureau P. F. C. ROELSE, 1JMUIDEN. Advertentiën uiterlijk in te zenden WOENSDAQ tot 9 uur v.m. en VRIJDAGS tot 4 uur n.m. Uitgave van de N. V. UITGEVERS Mij. „IJMUIDEN" ADRES VOOR REDACTIE EN£ ADMINISTRATIE N.V. DRUKKERIJ SINJEWEL Willemsplein 11 Telefoon 153 IJmuiden Ingezonde mededeelingen 40 cta. per regel Advertenties van 11. en m 5 regels f 1. iedere regel meer 20 ets. Compact gezette advertenties van 1 t en m. 5 regels f 1.26, iedere regel meer Ï5 ets. Kleine advertenties en familieberichten zoomede vereenigings advertenties uit de gemeente, uitsluitend bij voornitbeta- ling, van 1 tot en met 5 regels f0.75, iedere regel meer 15 ets Pij niet contante betaling worden de gewone prijzen berekend Advertenties „adres bureau *an dit blad' 10 ets. extra; voor bezorging van op advertenties ingekomen brieven wordt 10 ets. in rekening gebracht Bovenstaande regeipnjzen worden met 5 ets. verhoogd voor advertenties van buiten de gemeente 'Veisen bi] Burgemeester en Wethouders der gemeente Velsen brengen ter openbare kennis dat ter Gemeentesecretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van J. C. de Bilt te Haarlem, omvergunning tot plaatsing van een electromotor van 10 P. K. tot het omwisselen van stroom ten behoeve van bioscoopvoorstellingen in het gebouw, op het perceel kadastraal bekend Gemeente Velsen, Sectie H No. 914, plaatselijk bekend Rijksstraatweg L 47. Op Dinsdag, den 21 Nov. 1922, des voor- middags te elf uren, zal ten Gemeentehuize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze monde ling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker als zij, die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen voor het bovenvermelde tijdstip op de Secretarie der Gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. Voorts wordt er aan herinnerd, dat vol gens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeen komstig artikel 7 der Hinderwet voor het Gemeentebestuur of eeti of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Velsen, den 7 November 1922. Burgemeester en Wethouders voornoemd, de secretaris, de burgemeester, J. Kostelijk Rijkens. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Velsen, brengen ter openbare kennis dat het verzoek van: Chr. Goes te IJmuiden, om op het perceel, kadastraal bekend Gemeente Velsen, afdeeling IJmuiden, Sectie I No. 724, plaat selijk bekend Breesaapstraat E No. 22, een slachtplaats te mogen oprichten door hen is toegestaan. Velsen, den 7 November 1922. Burgemeester en Wethouders voornoemd, de secretaris, J. Kostelijk. de burgemeester Rijkens Weer een nieuwe uitdrukking, die door de buitengewone tijdsomstandig heden ontstaan is. Deze crisisterm wijst naar maatregelen, om onze gul den te behoeden voor den val van mar ken, kronen en roebels. Hoe meer de staat werkt met tekorten en zich in de sehulden steekt, des te meer verliest de gulden aan soliditeit. Mr. R. J. H. Patijn schrijft in de Ec. Stat. Ber., dat er van een herstel van het evenwicht der uitgaven en inkom sten van het Rijk voorloopig geen spra ke kan zijn De minister van financiën kon nog niet met een sluitende begroo ting komen. De moeilijkheden van in grijpende beperking der uitgaven zijn daartoe te groot. Maar men mag wel bedenken, dat het steeds ondoenlijker wordt iets van beteekenis tot stand te brengen, als niet radikaal gebroken wordt met het financieel beleid der laatste jaren. Dit klemt te meer, omdat Mr. Patijn een langen duur der malaise voorziet. Hij acht het waarschijnlijk, dat de ongunstige verschijnselen op het gebied van handel, scheepvaart, nijver heid en landbouw te beschouwen zijn als de teekenen van een nieuwen eco- nomischen toestand met een blijvend karakter, Daarom moet onverbiddelijk de tering naar de nering gezet worden. De ontwrichting en verarming door den oorlog zijn de voornaamste oorzaak der malaise. Men is het er vrij wel over eens, dat de crisis voornamelijk een ge volg is van de verminderde koopkracht van Midden- en Oost-Europa. Daar de welvaart van ons land nauw samen hangt met die van Duitschland, mogen we niet luchthartig en zorgeloos de toe komst tegemoet gaan. Daarvan is de Commissie voo<- Bezui niging uit de Mij. voor Nijverheid en Handel ook overtuigd. Ze heeft tot de Iweede Kamer een adres gericht naar aanleiding van den finantieelen toe stand. Ze noemt daarin de door de re geering aangekondigde maatregelen t,ot herstel volstrekt onvoldoende. Ze wijst op het geraamde tekort op den gewonen dienst voor 1923 van ruim 52 millioeu, de tekorten der spoorwegen en isr pos terijen, ze wijst ook op de te wachten in komstendaling; een inspecteur der di recte belastingen vreest voor een verla ging van het belastbare inkomen met 50 De belastingdruk is reeds zoo groot, dat de kapitaalvorming er door belemmerd en in sommige gevallen het kapitaal zelf aangetast wordt. Daarom moeten de uitgaven beperkt worden, de tekorten verdwijnen, de vor ming van nieuwe schulden voorkomen en het thans uitstaande bedrag zooveel mogelijk afgelost worden. De bezuini gingscommissie stelt daarna voor,, om de buitengewone uitgaven ook voor pro ductieve doeleinden tot het uiterste te beperken. Het aantal ambtenaren moet worden verminderd, er moet langer in staatsdienst gewerkt worden, dure wet ten moeten worden afgeschaft. De nieu we departementen arbeid en onderwijs dienen te verdwijnen, de beide militaire departementen kunnen waarschijnlijk samerfgevoegd worden. De sociale ver zekering moet worden gereorganiseerd, zoodat de uitvoering gelegd wordt in handen van organen van werkgevers en nemers onder controle van den staat. De Raden van Arbeid moeten verval len, de taak der Rijksverzekeringsbank kleiner gemaakt. De werkloozensteun mag den prikkel, om naar werk te zoe ken, niet verzwakken en kunstmatig hooggehouden loonen niet in de hand werken. De woningpolitiek moet aan merkelijk worden ingekrompen en de groote belastingvoorschotten aan de ge meenten dienen te vervallen. Dit alles is makkelijker gezegd dan gedaan. Met de toepassing van al deze maatregelen zou men de financiën van het Rijk gezond maken, maar veel nieu we ellende scheppen. Het zou een perio de worden van stilstand van vele be langrijke hervormingen. Er zou een groote ontevredenheid door ontstaan, die voor de kracht van den staat zeker een gevaar zou zijn. Men kan makkelijk decreteeren, dat dure wetten afgeschaft moeten worden en groote uitgaven na gelaten. Maar het is een ding, lid eener bezuinigingscommissie te zijn en een ander, om als minister te regeeren. Dat de financieele toestand van het Rijk bedenkelijk is, staat wel vast. Daarmee moet rekening gehouden wor den bij de uitgaven. De Staatsdienst kon heel wat eenvoudiger, er gaan groo te sommen aan weelde weg. Ook wordt er geld nutteloos en overbodig uitgege ven. Maar een huismoeder bezuinigt op de koekjes en strikjes en niet op de schoenen en de boterham. Zij bezuinigt, door te letten op de kleinigheden. Het is verwonderlijk, hoeveel de eene meer noodig heeft voor wasch- en poetsmid delen dan de ander. Maar zij zorgt daar bij, dat de kleeren schoon zijn en haar huishouden niet verwaarloosd wordt. Bezuinigen op den woningbouw, den werkloozensteun, onderwijs, sociale verzekering, salarissen van ambtena ren keuren we in het algemeen af, in dien bezuiniging verslechtering betee- kent. Laat de staat toezien, dat het geld goed uitgegeven wordt en dan zullen er al millioenen bespaard kunnen worden. Want telkens komen er staaltjes aan het licht van zonderling, soms zelfs schandelijk en oneerlijk omspringen met het geld uit de schatkist. Het onderzoek is kosteloos en ge schiedt door Dr. Annua nit Haarlem, Voorzitter van het Consultatiebureau aldaar. Ook in dit geval is het makkelijker raad te geven dan raad toe te passen. Men kan licht als commissie een pro gram van bezuiniging opstellen, maai de minister van financiën heeft moei lijker werk, door de zorgen, dat het ver schil tusschen de uitgaven en de inkom sten gaandeweg al geringer wordt. Het te kort geheel voorkomen zal zeker in de eerste jaren wel onmogelijk blijken. IJMUIDEN. Voor de Geref. Jongelings-Ver- eeniging trad in een openbare vergade ring, Woensdagavond op Ds. N. Buf- finga, predikant te Rotterdam, tot voor kort alhier, met een lezing Over: „De waarde van ons leven." De spreker schetste hoe van de oud ste tijden af tot heden tweeërlei levens- waardeering te zien is. Citaten uit Euraclides, Socrates, Plinius en ande ren toonen aan hoe reeds in de Grieksch Romeinsche beschaving tot pessimisme de donkere achtergrond van het leven der denkende menschen vormde. Bij de wijsgeeren van den rflèuwsten tijd vin den wij eveneens de prediking dat de wereld niet slechter kon zijn dan zij is; dat het leven niet meer is dan de zeep bel die uiteenspat. De sombere doodsverwachting vin don wij weer in de hedendaagsche litte ratuur, schilder- en bouwkunst. In de moderne bouwkunst zien wij wel de ho rizontale, eentonige lijn maar de verti- kale, die omhoog wijst, ontbreekt. In de litteratuur is niet alleen van Eeden, die „Aan de koele meren des doods" schrijft maar zijn ook Couperus, Anna de Savornin Lohman en anderen, pro feten van een pessimistische levensbe schouwing. In tegenstelling daarmede treffen wij overal optimisten aan, de menschen die het leven als een genieten zien. Wij zien ze overal om ons heen, hoewel hun litteratuur niet zoo heel veel bevat. Dat komt omdat deze men schen te oppervlakkig zijn voor profe ten en dichtervisioenen. Toch wijst de spreker hier op Poot met zijn: Hoe ge noeglijk smelt het leven des genoten landmans heen. En op diens geestver want die op het graf liet beitelen: Hier ligt Poot, Hij is dood! De christen is noch geheel pessimist, noch geheel optimist. Hij is beide tege lijk. Pessimist is hij met Da Costa als die zegt: Op den bodem aller vragen ligt der wereld zondeschuld. Dit is de dwarsbalk van het kruis die langs de aarde wijst. Maar als kruisdrager kent de christen ook de opgaande balk die daarboven uitwijst naar den hemel. Dat doet hem blijmoedig door het leven gaan omdat hij weet eenmaal van het leed der wereld verlost te zullen zijn. De spreker wekte vooral de jongeren op zoo èn optimist èn pessimist te zijn. De vergadering, die met gebed en gezang, geopend en besloten werd, was flink be zet. Men verzocht ons mee te deelen dat het ongeval, den leerling A. P. der Insingerschool overkomen, ontstaan is door eigen schuld. De jongens hadden met de ijzeren balken gespeeld en 't ge volg was dat bedoelde jongen door zoo'n balk getroffen werd. Aan den heer H. J. Krijnen is ver gunning verleend tot het bouwen van een woonhuis aan de Julianakade; aan den heer Jac. List tot het verbouwen van het gebouw Cycloop. Deze week had een huishoudelijke vergadering plaats van de Christelijke Vereeniging voor Jonge Mannen. Besloten werd eens per week een con versatieavond voor de leden en introdu- cees te houden in het gebouw der C. J. M. V. Besproken werd het plan, nu er voldoende leiders voor zijn, de knapen- vereeniging in meerdere afdeelingen te splitsen daar de tegenwoordige clubs te groot worden. Waarschijnlijk zal daar voor de zaal op een andere dag beschik baar worden gesteld. Medegedeeld werd dat Ds. v. Oostrom Soede, die met dat werk bekend is, de zen winter eens per maand een lezing zal houden over de zending in Oost-In- dië, in het gebouw. Verder werd nog besloten ter uitbrei ding van de bibliotheek leeskringen te vormen. Tevens zullen een aantal jonge leden een poging doen om de bibliotheek der vereeniging meer algemeen popu lair te maken. VELSEROORD. Aan Mej. de Wed. A. A. Roels te Velsen is vergunning verleend tot het bouwen van een noodwoning aan.den Zeeweg alhier. De Herv. Kerk alhier moet nood zakelijk vergroot worden. De kerkeraad heeft bij de Alg Synode uit een der fond sen een buitengewoon subsidie voor de ze vergrooting gevraagd. De afdeeling der Ned. Chr. Geheel- Onth. Vereeniging zal haar eerste licht beeldensamenkomsten geven ten bate van een drankvrij Veree.dgingsgebouw te Velseroord. Ook de afdeeling der Ned. Vereeniging tot Afsch. van Alc. Dran ken is druk bezig gelden voor dit doel in te zamelen. VELSEN. De heer D. Klut te IJmuiden heeft bedankt als directeur van het Chr. Fan farecorps „Juliana" alhier. Aan de N.V. Ver. Kon. Papierfa brieken der firma van Gelder Zon- n is vergunning verie.-nd tot liet maken van een hangbaan, met transportinrichting over de Corverslaan, voor den afvoer van asch en sintels. Aan W. van Asselt alhier is ver gunning verleend voor het bouwen van twee woonhuizen aan den Wijkerstraat- weg; aan II. A. Jansen en P. Schweitzer voor het bouwen van 17 woon- en 2 win kelhuizen aan denzelfden weg. Het Centraal Drankweer Comité in deze gemeente heeft van den Minis ter van Waterstaat vergunning gekre gen tot het plaatsen van eaa bord voor propaganda-doeleinden op hei veldje aan de Noordzijde van 4e stoomponten. SANTPOORT. Aan den heer H. J. Borgart te IJmuiden is vergunning verleend tot het bouwen van een woonhuis aan clen Hagelingerweg alhier. Ten bate van het Orgelfonds der Ned. Herv. Gemeente te Santpoort zal Dinsdag 14 dezer om 8 uur een concert worden gegeven in de Santpoortsche kern. Mej. Bouderina Nel (zang) en Mej. Diny Rijbroek (piano) zullen liederen van Handel, Bach en Hildach vertolken; de laatste zal piano*solo geven (Bach, Beethoven, Chopin,) terwijl een strijkkwartet Opus 12 van Mendelssohn-Bartholdy ten gehoore za brengen. BINNENLAND. Woningbouw. De minister van arbeid heeft den lsten dezer aan de gemeentebesturen den volgenden brief gezonden betreffen- de den woningbouw: „Voorshands zullen voor het verleenen; van steun voor woningbouw de volgen de regelen gelden: 1. De huur van woningen te bouwen met krachtens de Woningwet toegezegd' voorschot, moet minstens 90 van de J exploitatiekosten bedragen. Dit geldt voor alle woningen, waarvan de bouw op den dag der teekening van deze cir culaire nog niet is aanbesteed. Hierbij valt te bedenken, dat de huur zelve niet hooger mag zijn dan thans niet 80 van de exploitatie-kosten wordt be reikt; er moet zelfs naar lagere huur gestreefd worden, nu de loonen dalen. De oplossing moet gevonden worden door daling van de bouwkosten, welke evenwel niet mag worden verkregen ten koste van redelijke soliditeit van de woningen. De gemeentebesturen zijn aansprake lijk voor de minimum-huur en hebben er dus groot belang bij, scherp toe te zien op het huurbedrag, dat gevorderd moet worden. Indien dit eenigszins mogelijk is, zal in den loop van 1923 de huur als regel op 100 van de exploitatiekosten be paald worden. 2. In verband hiermee wijs ik op het volgende: In verschillende plaatsen schijnt de opvatting te bestaan, dat de regeering vordert of de voorkeur geeft aan wo ningen met 5 kamers; de 5e kamer is dan de z.g. mooie kamer. Ik acht het gewenscht, dit misverstand, dat, waar er van bleek, reeds werd weggenomen, thans voorgoed op te heffen. De 5e ka mer is reeds gedurende jaren door de regeering toegelaten, aanvankelijk bij' wijze van uitzondering. Toen onder den invloed van den ergsten woningnood en het terugtrekken van het particulier bedrijf ook moest worden voorzien in de woningproductie voor de beter gesi tueerde arbeiders en de kleine midden standers, 4ie met gelijke woningen ge noegen nemen, werd de 5e kamer meer regel. Nu het particulier bedrijf zich weer heeft ontwikkeld, acht ik den tijd gekomen, terug te keeren tot het oor spronkelijke standpunt, dat een 5e ka mer slechts bij uitzondering zal worden toegelaten. Ik meen, dat de bouw van dit sooi t woningen moet worden overgelaten aan het particulier bedrijf, dat voor de wo ningvoorziening onmisbaar is en de eerste plaats moet innemen. Woningen met een z.g. mooie kamer zullen dus in het vervolg in een bouwplan slechts bij uitzondering worden toegelaten. Voor die woningen zullen bijdragen niet meer verleend worden. Het aantal van deze woningen mag in geen geval meer dan een klein onderdeel van een plan vor men. Gehandhaafd blijft de stellige eisch, dat ouders, jongens en meisjes geschei den slaapgelegenheid met rechtstreek- sche gemeenschap met de buitenlucht moeten hebben. In den regel zullen daarvoor afzonderlijke kamertjes noo dig en zonder veel kosten mogelijk zijn; is een andere oplossing mogelijk en aannemelijk, dan zal ik daar geen be zwaar tegen maken. Voor zoover voor kleine gezinnen moet worden gebouwd, kan tot ten hoogste de helft van de in een plan opgenomen woningen, met minder slaapgelegenheid volstaan wor den, mits worde toegezien, dat de bewo ning niet geschiedt in strijd met den bo- vengestelden regel. 3o. Te beginnen met 1 Januari 1923 zal een bedrag worden bestemd voor het verleenen van premies voor het bou wen van woningen van ten hoogste 225 M3. inhoud, buitenwerks gemeten boven den beganen grondvloer. Voor één-ge zinswoningen zal een aangebouwde bij keuken Of bergplaats niet worden me- degerekend. Voorschot voor hypotheken ken wordt niet meer verleend. 3b. De premie zal bedragen f 300 per woning, onafhankelijk van het opper vlak. Deze premie zal ook worden ver leend voor bescheiden winkelwoningen 3c. Ik behoud mij voor, premie te weigeren, ook voor woningen, die aan den hooger gestelden eisch betreffende den inhoud voldoen, indien de bouw kosten zoo hoog zijn, dat voor het ver krijgen van een sluitende exploitatie rekening de te bedingen huren zoo hoog zouden worden, dat zij de draagkracht der arbeidersklasse te boven zouden gaan.

IJmuider Courant | 1922 | | pagina 1