3d. Het overschrijven van een toe gezegde premie op een anderen naam wordt in geen geval toegestaan. 3e. Aanvragen, welke op den dag van teekening van deze circulaire reeds zijn ingediend, doch waarop vóór 1 Ja nuari 1923 niet meer wordt beschikt, zullen in gunstige overweging worden genomen, ook al zouden de woningen niet voldoen aan de gestelde inhouds- grens. De premie zal niet meer bedra gen dan f 300. Mijn circulaire van 28 December 1921 blijft van kracht voor zoover daaraan in deze circulaire niet wordt afgeweken. In den laatsten tijd is eenige malen gebleken, dat gemeentebesturen beslui ten hebben genomen of in bestekken be palingen doen opnemen, waardoor in vloed wordt geoefend op den arbeids duur of het arbeidsloon. Nu in de be drijven geleidelijk het economisch even wicht hersteld wordt en er nog steeds naar gestreefd moet worden de bouw kosten terug te brengen op een per, waarop verhuren zonder bijslag uit de openbare kassen mogelijk is, bestaat tegen dergelijke inmenging van de zij de der gemeenten bezwaar. Steun voor woningbouw kan derhalve in de toe komst slechts overwogen worden, in dien de gemeente zich van deze 'ijmen ging onthoudt." Kamer van Koophandel en Fabrieken te Haarlem. In de vergadering der Kamer van Koophandel werden de volgende beslui ten genomen: Aan den Minister van Waterstaat te verzoeken in te trekken de aangekon digde bepaling om f 30 per jaar te hef fen voor het bestellen van telegrammen na kantoortijd aan huis. Aan den Minister van Landbouw a.i. te adviseeren de tusschentijdsclie ver kiezingen voor Kamers van Koophan del af te schaffen. Aan de directie der N.Z.H.T.M. te vra gen op de stoomtramlijn HaarlemLei den een halfuur-dienst in te voeren. Aan den gemeenteraad van Zantvoort te verzoeken de logeergastenbelasting niet in te voeren. In zake de wijziging der Drankwet, sprak de Kamer den wensch uit, dat de in de Troonrede aangekondigde herzie ning der Drankwet voor alles een toe stand mag scheppen, die belanghebben den de zekerheid zal geven, dat de uit oefening van hun bedrijf ongestoord kan geschieden. Verder werd gevraagd verlaging der accijnzen of beter toezicht op de gehei me branderijen. Aan den Minister van Financiën zal gevraagd worden maatregelen te nemen tegen zgn. „vliegende winkels". .'van den Minister van Waterstaat zal gevraagd worden om verlaging der ta rieven van post- en telegraaf. Een marktoorlog. Te Eindhoven dreigt een marktoor log uit te breken. Zooals bekend heeft de gemeenteraad besloten om de staanplaatsen op de weekmarkt te verpachten. In verband hiermede heeft de Federatie van Markt kooplieden in Nederland besloten om geen plaatsen op de Einhovensche markt te pachten. Bij dit besluit hebben zich de Eindhovensche marktkooplie den aangesloten om de buitensteedsche confraters niet te onderkruipen. De nieuw ingetreden toestand is ont staan, doordat de R.K. Middenstands bond te Eindhoven beweerde, dat de markt schade aan winkeliers en publiek berokkende. Daar het niet wel mogelijk was, alles en allen van de markt te we ren, heeft men dusdanige beperkende maatregelen van gemeentewege weten uit te lokken, dat den handel der vreem ie marktlieden zekere bezwaren in dm v. eg worden gelegd, waardoor echter de belangen van den plaatselijken nering en handeldrijvenden middenstand ten zeerste zullen zijn gebaat! Gefingeerde werkloosheid. In een tot de gemeentebesturen ge richte circulaire zegt de minister van Binnenlandsche Zaken: „Mijne aandacht wordt er op geves tigd, dat werklieden, ondanks het feit dat zij werk hebben, zich toch als werk loos aangeven en, teneinde steun te ont vangen ingevolge de getroffen steunre gelingen, soms daartoe door den werk gever in de gelegenheid gesteld, gaan stempelen. Voorts zou niet steeds juiste opgave gedaan worden van de gezins inkomsten. Na ernstige overweging acht ik het noodzakelijk, dat maatregelen worden getroffen om verder bedrog zooveel mo gelijk te voorkomen. Ik verzoek U dan ook bij de steunverleening steeds een strenge controle te doen uitoefenen en, indien gevallen van fraude worden ge constateerd, daarvan aan den betrok ken Officier van Justitie onverwijld kennis te geven, ook in die gevallen, waarin door den Staat in de kosten van steunverleening niet wordt bijgedragen Ik vertrouw op Uwe volle medewer king in deze, c.q. ook van die der Com missie van steunverleening, te mogen rekenen. Mocht de gevraagde medewerking onverhoopt niet worden verleend, dan zal daarvan het gevolg moeten zijn, dat subsidie in de kosten van werkloozen- zorg aan Uwe gemeente vanwege mijn Departement niet of niet meer zal kun nen worden verleend." Vragen van den heer Troelstra. Naar het „Volk" meldt, zal mr. Troel stra bij zijn interpellatie over den pen sioenaftrek van Rijksambtenaren de volgende vragen aan de Regeering stel len: le. Wil de regeering mededeeling doen van de voorgenomen bezuinigings maatregelen ten nadeele van het perso neel in 's Rijks dienst en van de daar omtrent door de C. C. v. O. uitgebrachte adviezen? 2e. Wil de regeering mededeelen, welke haar verdere plannen zijn voor de loopende wetgevende periode ten op zichte der salarieering van het perso neel in 's Rijks dienst? 3e. Is de regeering bereid de invoe ring van den voorgenomen pensioenaf trek en der wijziging in de classificatie in nadere overweging te houden totdat andere, niet op salarieering van het per soneel drukkende, bezuinigingen zijn uitgeput en het effect daarvan, in ver band met de eischen der schatkist, het opnieuw overwegen der genoemde maatregelen noodig maakt? 4e. Indien niet, is de regeering dan bereid, bij de uitvoering der maatrege len tot salarisverlaging, een limiet te stellen, waarboven voor elk ambtenaar de gezamenlijke vermindering der sala rissen, tengevolge dier maatregelen, niet zal mogen stijgen? 5e. Wil de regeering mededeelen, wat ter voorbereiding van de herziening der classificatie is geschied; is zij be reid, zoolang het daaromtrent door de betrekkelijke commissie ontworpen plan van onderzoek niet volledig is uit gevoerd, geen uitvoering aan die her ziening te geven en zal die herziening in geen geval worden ingevoerd, zoo lang niet de Kamer in de gelegenheid is gesteld, beschikkende over de resul taten van dat onderzoek, zich over de hierop betrekking hebbende plannen der regeering uit te spreken? Zomertijd-gevaren. De ,N. Rtt. Crt." herinnert er aan, dat er weer gevaren dreigen voor den, door zeker negen tienden der Nederlandsche bevolking zeer op prijs gestelden, Zo mertijd. En als bij vroegere gelegenhe den komt het gevaar uit den agrari- schen hoek. De heer Braat heeftop- nieuw een ontwerp ingediend om de wet die het mogelijk maakt den offici- eelen tijd 's zomers met een uur te la ten vérspringen, af te schaffen. Het ont werp staat reeds op het program voor afdeelingsonderzoek. Na hetgeen reeds door het blad over het onderwerp verleden jaar was ge schreven vindt het blad geen aanleiding thans opnieuw zijn meening oyer het plannetje van den heer Braat uiteen te zetten. In de enkele woorden, waarmee de heer Braat zijn voorstel heeft toege licht komt niets nieuws voor, en ook in de uiteenzettingen van de Landbouw- commissie der Christelijk-Historische partij, dezer dagen in de pers opgeno men, zocht men tevergeefs naar een nieuw argument. De bezwaren die hier te lande tegen den zomertijd worden geopperd, zijn vrijwel dezelfde, als ook elders worden gekoesterd. Niettemin, in België, Frank rijk en Engeland is men daarvoor uit den weg gegaan. De invoering van een zomertijd staat in die landen ook voor het jaar 1923 vast. De Engelsche wet, die daaromtrent heeft beslist, is niet lang geleden in het parlement aangeno men. Dit laatste zegt zooveel te meer, om dat in Engeland aan de aanneming van die wet een nauwkeurig onderzoek is voorafgegaan, met name naar de hygi ënische gevolgen van den zomertijd. Ook in Engeland was gezegd, dat de zo mertijd voor de gezondheid, inzonder heid van kinderen, schadelijk was. Er is toen een commissie ingesteld, die dit punt heeft onderzocht, en haar conclu sie was, dat nergens in Engeland van eenigen nadeeligen invloed van den zo mertijd op de gezondheid gebleken was. Doch wij zullen thans niet verder in het vraagstuk treden. Er zal nog wel ge legenheid komen, dit te doen. Wat wij echter wel zouden willen vragen is, of het nu van de week reeds het geschikte oogenblik mag worden genoemd, om het ontwerp van den heer Braat in de afdeelingen te bespreken. Het onder werp is n.l. bij het afdeelingsonderzoek van de begrooting van binnenlandsche zaken ook reeds ter sprake gekomen en daarbij zijn aan de regeering eenige vragen gedaan, die in elk geval dienstig kunnen zijn, om het vraagstuk tot eene behoorlijke oplossing te brengen. Ge vraagd werd, of de Regeering niet ge neigd zoude zijn een ernstig onderzoek te doen instellen naar de voor- en na- deelen van den zomertijd. Alleen door een veelzijdige voorlichting van regee- ringswege aldus lezen wij in het voor- loopig verslag zal de Kamer straks in staat zijn met kennis van zaken eene beslissing te nemen. Zonder de hulp van de regeering scheen het den leden der Kamer niet wel mogelijk zich de noodi- ge gegevens te verschaffen. Welnu, indien dit zoo is en men schijnt het in de afdeelingen der Kamer daarover eens geweest te zijndan lijkt het ons toch voorbarig thans in de af deelingen der Kamer over het voorstel van den heer Braat te gaan discussiee ren. Doet de Kamer dit toch, dan zal op de onbeduidende memorie van toelich ting een voorloopig verslag volgen, vol met beweringen en groote woorden mis schien maar dat de zaak zelve geen stap verder brengt. Het zal in de afdee lingen eene discussie worden, die vrij wel in de lucht hangen blijft. Is de re geering bereid een onderzoek in te stel len, als door de Kamer gevraagd, een onderzoek, dat zoowel de oeconomische en sanitaire voordeelen van den zomer tijd zal nagaan, als de nadeelen, die worden gevreesd, doch van wier werke lijk bestaan voor verre het grootste ge deelte nimmer nog iets overtuigends ge bleken is. Wij voor ons, voorstanders van den zomertijd, durven zulk een on derzoek zeer wel aan, daar wij over tuigd zijn, dat een deskundig onderzoek de wenschelijkheid van bestendiging van den zomertijd uitwijzen zal. Durft de heer Braat dit ook aan, en verklaart de regeering zich tot een on derzoek bereid, dan lijkt het ons ge- wenscht, thans nog niet tot afdeelings onderzoek over te gaan, doch daarmee te wachten tot voor- en tegenstanders ten volle beslagen ten ijs kunnen komen Onze arme belasting penningen. Wij lezen in „De Tijd": Er moet een dijk worden aangelegd voor een spoorbaan bezuiden Amster dam, welke de Meer verbinden zal met de nog aan te leggen Coenhaven, ten einde aldus het Centraal Station te ont lasten voorloopig van het te overdruk ke goederenvervoer. Voor dien spoordijk zijn benoodigd en moeten uit IJmuiden worden aange voerd een millioen MA zand. Er zijn meerdere firma's, die voor zulk een werk in aanmerking komen. De eene is ook wel wat beter daarvoor geoutil leerd dan de andere. Wat gebeurt nu? Van de firma's wordt er een uitgenoodigd, om naar dat werk in te schrijven, niet de best geoutilleer de, maar een, die al eens een soortgelijk werk voor de gemeente Amsterdam moest laten zitten. Zoo werd dus de concurrentie uitgeschakeld, bevoor rechting had plaats. Met het steeds te vreezen gevolg, dat de prijs te hoog werd. Terwijl de ande re firma's in'staat en blijkbaar ook be reid waren, den kub. zand M. te leveren voor f 1.25, bedong en werd aan de uit verkorene toegestaan de som van f 1.65 den hoogsten prijs, die ooit in den duur- sten tijd werd betaald. Dus eer. hoogere prijs van vier tonnen gouds voor het ge- heele werk. Weggesmeten geld natuurlijk. Want er is geen enkele reden, om aan te ne men, dat anderen datzelfde werk min der goed en minder vlug zouden uitvoe ren; integendeel. Het Hbld. meldde Zaterdag, dat de re geering met de firma, die het voorloopi- ge contract voor de ophoogingswerken had aangegaan, tot een definitieve overeenstemming zou zijn gekomen. Na der verneemt dit blad echter, dat de mi nister van Waterstaat de overeenkomst nog niet heeft bekrachtigd, en dat naar alle waarschijnlijkheid toch nog een openbare aanbesteding zal worden ge houden. De vestiging van nog een gewezen koning in Doorn? Uit Doorn wordt aan de „N. Rtt. Crt." gemeld: Hier is met groot aplomb meegedeeld, dat binnenkort nog een andere ex-ko ning zijn intrek zal nemen in de ge meente Doorn, n.l. Konstantijn, de ge wezen koning van Griekenland. Deze zou het huis Moosbergen, een groote bezitting onder Doorn, gekocht hebben, aan welks inrichting reeds wordt ge werkt. De oorsprong van dit bericht schijnt te zijn, dat de gewezen koningin van Griekenland, die onlangs bij haar broer, den gewezen Duitschen keizer, op den Huize Doorn te gast is geweest, dit huis heeft bezichtigd, en dat men het, nu dat het geruimen tijd leeg gestaan heeft, nu bezig is in te richten. Verzekering bemanning Redding - booten. De Minister van Landbouw enz. maakt in de „St.-Ct." bekend, dat gedurende October eene verzekeringsovereenkomst met den Staat is gesloten ten behoeve van de bemanning van de redingbooten van de Zuid-Hollandsche Maatschappij tot redding van schipbreukelingen. W ijziging van de Huurcommissiewet B. en W. van Amsterdam stellen den raad dier gemeente voor, naar aanlei ding van het bij Koninklijke boodschap van 6 October j.l. ingediende ontwerp tot wijziging van de Huurcommissiewet en de Huuropzeggingswet, de Tweede Kamer te verzoeken, niet haar mede werking te verleenen aan het tot stand komen van de voorgestelde wijziging. De bezwaren tegen deze wetswijziging worden in het adres als volgt samenge vat: Dat in het algemeen met het oog op de zich wijzigende verhoudingen in het bouwbedrijf, uitstel van behandeling van het wetsontwerp gewenscht is; dat de voorgestelde huurverhooging zonder noodzaak opnieuw een zwaren last op de huurders legt; dat uit de betreffende werkzaamhe den der Huurcommissies ter beschik king staand cijfermateriaal is op te ma ken, dat bij de verhuurders geen aige- meene ernstige drang is naar een zoo danige verhooging; dat het wetsvoorstel de ongewenschte meening zal doen postvatten, dat in geen geval mag worden gerekend op de daling van de bouwkosten van wonin gen, verder gaande dan een niveau lig gende 70 a 75 °/o boven de bouwkosten van vóór de oorlog; dat de automatisch werkende huur verhooging slechts werkt met het oog op het bevorderen der bestendiging van duizenden zeer minderwaardige w onin gen; dat een bezuiniging op de kosten der Huurcommissies van de wetswijziging niet is te verwachten; dat misplaatst is de verwachting, dat de verhooging van huren over de ge heel e linie een algemeene verbetering van den onderhoudstoestani der wo ningen, die niet wederom op de huur ders in den vorm van een bijzondere verhooging van de huur zal worden ver- ij aal d, zal te weeg brengen. INGEZONDEN. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Melkvoeding School D. Ondergeteekenden, allen onderwij zers en onderwijzeressen aan School D te Velseroord, stellen er prijs op te kunnen verklaren, in antwoord op het stukje van het Bestuur van de Afd. Kennemerland van den Bond van Ne derlandsche Onderwijzers, dat dit een zeer misleidend karakter draagt ten op zichte van ons allen en vooral ten op zichte van het hoofd der school, aange zien het onwaar is, dat wij tegen melk- verstrekking in principe zijn; doch op grond van de schade, die deze verstrek king in de school aan het onderwijs doet, hebben wij aan B. en W. gevraagd ze te verstrekken buiten de school, in welk geval de heer van Oosterom zich in de eerste plaats en verder bijna allen zich onmiddellijk bereid verklaarden daaraan mede te werken. Voorts is het een onwaarheid, dat de heer van O. op allerlei wijzen de 2 leden zou tegenwer ken, die de melk wel wilden verstrek ken. Integendeel hij heeft hun de volle vrijheid gegeven met de verstrekking op staanden voet te beginnen, doch van die vrijheid werd geen gebruik gemaakt Waarom niet? De heer van O. heeft in den tijd, dat de melk nog geschonken werd, wel de gelijk getoond, daar wat voor over te hebben, want hij heeft vaak gekookt, geschonken, ja, zelfs, de pannen schoon gemaakt. Hij deed dat in zijn eigen tijd, niet in dien van de kinderen, en maakte daardoor, dat de kinderen niet uit hun werk behoefden te worden gehaald, of meisjes verstoken waren van de Hand werklessen. Wanneer men een zaak voorlegt aan de publieke opinie, moet men dat eerlijk en naar waarheid doen, maar geen scheeve, misleidende of onware voor stellingen wekken. Daarmee haalt men alleen zichzelf naar beneden, terwijl het tegenovergestelde waarschijnlijk be doeld was. Dit unfair bedoelen aan de kaak te stellen scheen ons gewenscht. Dankend voor de plaatsruimte, J. W. J. v. d. Zant, J. E. Blok. P. J .de Mooij, T. Peek. C. J. J. Brouwer, A. Romijn B. Lavoo, C. A. A. Cense J. A. Colenbrander, D. de Kruis. Geachte Redactie, Hoewel Dinsdag a.s. de middelen zul len worden besproken, welke in de ge meente Velsen zullen worden aange wend, om onze regeering duidelijk te maken, dat we van verslechtering van ons onderwijs niets willen weten, wilt u mij zeker wel toestaan door middel van Uw blad de Oudercommissies op te wekken de vergadering van Dinsdag 14 November niet af te wachten, doch nu reeds te besluiten een ouderavond bijeen te roepen. Zonder twijfel is een der on derwijskrachten aan de betrokken school wel bereid de voorgestelde wij zigingen (verslechteringen) der Lager Onderwijswet op dezen ouderavond in te leiden. Doch deze opwekking geldt zeer zeker ook de besturen der bijzondere scnolen. Zij toch vertegenwoordigen de ouders van de kinderen, die deze scholen be zoeken. En deze onderwijs-verslechtering be treft zoowel het bijzonder als het open baar onderwijs. Daarom zijn deze besturen ook welkom op onze vergadering dd. 14 dezer. Alle voorstanders en voorstandsters van goed onderwijs moeten thans sa menwerken om te voorkomen, dat we met ons onderwijs een halve eeuw te ruggaan. Beleefd dankend voor de verleende plaatsruimte, Namens het Voorloopig Comité JAC. DE NOBEL. VOETBAL. A. D. O.Stormvogels. Van de gelegenheid, dat bovenge noemde wedstrijd niet doorging, maak ten wij gebruik, de tegenwoordige lei ders der Westelijke le klasse eens aan het werk te zien. We kunnen wel direct mededeelen, dat we genoten hebben. Den wedstrijd in détails mede te deelen ligt niet in onze bedoeling. We wilden er slechts even op wijzen, hoe de meer dan schitterende R. C. H.-middenlinie en achterhoede ons Zondag j.l. in het gelijk heeft gesteld, toen wij indertijd beweerden, dat „De back den buiten speler en de half-back den binnenspe- ler" o.i. het beste systeem was. Bij el- ken aanval van Blauw-Wit vonden de Amsterdamsche aanvallers de drie R C. Il.-half-backs betrekkelijk dicht hij elkaar en daarachter stonden de twee backs, die de buitenspelers in 't oog hielden. Er was voor Van Dierrm n c.s gewoon geen doorkomen aan!. Voorts trok het fraaie plaatsen van ile R. C. H. middenlinie onze aandacht. Vooral Nieuwenhuis en Krom waren hierin sterk. Elke bal ging oyer den grond, zoodat de voorhoede-spelers er direct wat mee konden beginnen. Wer kelijk er viel in dit, opzicht voor onze Stormvogels-halfs wat. te leerën. Een hunner was op het terrein aanwezig, oodat we mogen hopen, dat deze voet- ballooze Zondag, toch nog vruchten zal afwerpen. VISSCHERÏJ. Te Haarlem is aangehouden G. A. wegens het in ontvangst nemen van as- uirantiegelden, uitbetaald voor een chip, dat in 1920 is weggebr icht. Hospitaal-Kerkschip „De Hoop". Op 31 October keerde „De Hoop" van ijn laatste reisroute terug in IJmui- !en, en zal gedurende den winter opge legd worden in de marine-haven te Amsterdam De heer F. G. van Asperon, arts, vroe ger praktiseerend arts te Wormerveer, maakte als medicus den geheelen zo- mertocht mede. Ds. Jansen, ds. De Stop pelaar en ds. jhr. D. J. van Lennep volg den elkaar als geestelijke leiders op. In totaal werden van 10 Juni1 No vember, verdeeld over 5 reisroutes, 125 patiënten behandeld, waarvan 76 in de haven van Lerwick (Shetl. Isles), waar zes maal werd binnengeloopm, en 49 in volle zee. Voor het meerendeel waren het loo pende patiënten. Maar ook werden 4 patiënten aan boord van „De Hoop" opgenomen met te samen 35 verpleegden, dus 9 ver- pleegdagen per patiënt en naar IJmui den overgebracht, om vervolgens per ziekenauto der N.V. fabriek van luxe Rijtuigen en Automobielen, voorheen Gebr. H. F. Kimman, Wagenweg no. 10 te Haarlem, naar hun woonplaatsen te Scheveningen te worden vervoerd. Het vervoer met deze ziekenauto's, die naar de laatste eischen des tijds zijn ingericht en wier brancards op heerlijk veerende assen staan, is als het sum mum van veiligheid en comfort te be schouwen. Verdeeld naar de herkomst der ver schillende loggers werd geneeskundige hulp verleend aan: 59 loggers uit Sche veningen; 7 loggers uit Katwijk; 17 log gers uit Vlaardingen; 1 locfrer uit Maas sluis; 1 logger uit IJmuiden; 1 logger uit Noorwegen; 1 logger uit Zweden; 1 logger uit Frankrijk; 5 loggers uit Duitschland.

IJmuider Courant | 1922 | | pagina 2