C.W. Böttger Chr. Goes. C.W.Bö tiger Inboedelveiling, Dankbetuiging. Witte Truien Tafelgoederen Ontbjjtstellen Witte en Jeager Flanellen Dame^flanellen I Woningbouw te Egmond aan Zee Huismoeders doet Uw voordeel!! YARKENSVLEESCH MET Net dagmeisje Pakhuis Gebreide Japonnen Jampers Tricot Pakjes Kinder Truien 1 Slobbroeken Slobkousen Directoir "antalons Te huur Slaapkamer Te koop Voor aankoop Drifter Lakens en Sloopen Grasimnen per el Hemden, Pantalons Nachthemden (katoen) Landhuizen Landhuizen PLAATSELIJK NIEUWS. DE NOORDZEE VISSÜHERIJ. BURGERLIJKE STAND. Evangelisatie Santpoort BURGERLIJKE STAND. Gemeente Egmond aan Zee. BINNENLAND. Faillissementen In Nederland. ADVERTENTIES. G. A. H. VALTER Ondertrouwd schrijfwerk aan huis winkelhuis, nette Diensbode Vertrouwd Persoon Baby Truien Bokjes Broekjes Manteltjes Prins Hendrikstraat 83-85 mooi huis Prins Hendrikstraat 83-85 TEL. 421 Kijkdag, Woensdag 15 Nov a s, Mahustraat C27. strijd te worden. Excelsior is een elftal, dat tot krachtige dingen in staat is. Het vorige jaar heeft Stormvogels dat tot haar schade in het Sparta-stadion on dervonden, toen de Excelsior-voorhoede keer op keer als koek door Stormvogels verdediging heenliep. Vooral de rechter wang der Kotterdammers speelde toen een schitterende partij. Ook nu is Excelsior weer goed op dreef. Tegen dergelijk spel kan een ver dediging slechts stand houden, wanneer men elkaar hier volkomen begrijpt, dus niet „getweeën" een binnenspeler be waakt enz. De wedstrijden tegen Z. F. C. V. V. A. bijv. hebben ons doen zien, hoe de rechtsbuitenspelers dier vereeni- giiig veel te veel vrij spel hadden. Het linkerdeel der Stormvogels-verdedi ging zal dan ook goed doen de oorzaak var. dit vrije spel eens goed onder de oogen te zien. Stormvogels er moet Zondag gewon nen worden! Het zelfvertrouwen tegen H. F. C. zal er des te grooter door zijn. Daarom, behalve in letterlijken, ook in figuurlijken zin met het h )ofd gespeeld Den beiden ex-eerste klassers Spar taan en V. V. A. gaat het niet naar den vleeze. De twee achtereenvolgende 10 nederlagen tegen Hilversum en Z. F. C. komen ons van V. V. A. al heel onbegrij pelijk voor. Wat speelde V. V. A. tegen Stormvogels toch een prachtige partij voetbal! Spartaan was tegen S. V. V. versterkt door het wederom meespelen van Van Gent en de Lange. Niettegen staande dat werd tegen S. V. V. slechts gelijkgespeeld. Voorloopig zingen de Amsterdamsche clubs in het promotie lied niet mede. Hilversum werkt zich langzaam maar zeker uit het gevaarlijke gebied van daan. Het gelijke spel tegen 't Gooi was zeker geen slechte prestatie. V. U. C. kan maar niet op dreef ko- n il. Nederlaag op nederlaag wordt ge leden, zoodat met „stevige" cijfers de onderste plaats wordt ingenomen. In de derde klas C leed V. S. V. een onverwachte 31 nederlaag tegen de Kcnnemers. Gelukkig voor de rood- witten speelde Bloemendaal, hun ern stigste concurrent gelijk tegen Sloter- dijk. Wel moesten ze, ondanks dit ge lijke spel de eerste plaats aan de witte Bloemendalers afstaan, doch het pun- tonaantal van Bloemendaal kan V. S. V. ook nog bereiken in een zelfde aantal wedstrijden. Tenslotte vermelden we met vreugde de behaalde resultaten van de Stormvo gels lagere elftallen: Stormvogels II w on met 32 van Haarlem III, Storm vogels III met 50 van I.V.ö. en Storm vogels IV met 90 van H. S. V. III. 't Gaat den goeden kant op! Onze voorspellingen: HilversumZ.F.C. gelijk V. V. A.—A. D. O. V. V. A, StormvogelsExcelsior gelijk V. U. C.—H. F. C. H. F. C, O. D. S.Spartaan Spartaan S. V. V.'t Gooi gelijk V. S. V.Watergraafsmeer V.S.V. Men schrijft ons van Werknemers zijde n.l. van den Centralen Bond van Transportarbeiders In de pers van den laatsten tijd, kan men weer verschillende 'artikelen lezen over den nood, waarin net visscherijbe- drijf te IJmuiden verkeert, waar dan weer voor de zooveelste maal de Duit sche trawlers, die te IJmuiden komen markten, worden bijgehaald. De reeders te IJmuiden hebben het vreeselijk be- nauwd over de Duitsche bevolking en vinden het een schandaal dat heerlijk en volvet voedsel, zooals visch, aan de arbeidende klasse aldaar wordt onthou den, terwijl allerhande surrogaten en voedsel van inferieuren kwaliteit sche ring en inslag zijn. Dat die ach- en wee roepers precies hetzelfde doen, wanneer zij hun voordeel daarin zien, is overbe kend. Het is nog niet zoo heel lang geleden dat alle Hollandsche reeders hunne schepen naar Engeland zonden om daar te markten, terwijl in Holland zoo goed als geen vischje aanwezig was. De vischhandel -was maar al te blij, dat er toen Duitsche trawlers te IJmui den kwamen, voorts is er van een uit voerverbod hier geen sprake en geluk kig, maar de I Jmuidensche reeders zou den gaarne allerhande beperkende maatregelen willen treffen, tegen hunne buitenlandsche collega's, maar voor hen moeten zulke maatregelen niet gel den. In de oorlogsjaren echter sloten de heeren de meest geraffineerde contrac ten met de Engelsche regeering, zonder dat ook maar één oogenblik gedacht werd aan den nood, waarin de Duitsche bevolking verkeerde. Maar ter zake: Er wordt in de pers sterk afgegeven op het markten van Duitsche trawlers alhier. Hoe staat het nu echter met de feiten: Wij durven beweren, dat trots het hier ter markt komen van een aantal Duit sche trawlers, het bedrijf beter functio neert als dat in de laatste jaren bet ge val is geweest. Om dit aan te toonen, wenschen wij eenige cijfers te noemen. In de maanden Juli, Augustus, Sep tember en October van dit jaar, waren te IJmuiden aanwezig, respectievelijk 153-153-154 en 155 stoomtrawlers. Daar van waren in die zelfde maanden in de vaart 86-89-90-108 stoomtrawlers en werden er gemaakt respectievelijk 197- 233-213 en 265 reizen. Nog zij vermeldt, dat van de overige trawlers het groot ste gedeelte niet kan varen wegens, groote reparatiën, ongeschiktheid om te varen en failissement. Men zou op dit oogenblik dan ook bijna kunnen spreken van een normaal diepzeevis- scherijbedrijf. Hoe ziet het er echter uit met die cij fers over 1920 en '21? In die zelfde maanden bedroeg het aantal stoomtrawlers dat de visscherij uitoefende in 1920: 7-8-25- en 28 en in 1921, 8-12-29 en 36 en thans zooals wij reeds schreven 86-89-90 en 108. Een belangrijke vooruitgang 'dus, j daar toch het totaal aantal stoomtraw- Iers te IJmuiden vrijwel staionair is ge- bleven. i Nu nemen wij gaarne aan, dat de j IJmuider reeders de Duitsche stoom- trawlers wel weg zouden willen kijken, i dccli wij betwijfelen zeer of dat het uit- j voerverbod in Duitschlanl zou compen- seeron. Of zouden de heeren misschien i willen hebben dat de Duitsche of Neder- landsche regeering of beide zullen be- j werkstelligen dat en de Duitsche traw- Iers geen buitenlandsche havens mo gen aandoen èn geen visch naar het bui tenland zouden mogen verzenden?, De heeren zijn voorts ai heel onnoo- zei wanneer zij meenen dat het uitvoer verbod in Duitschland niets zou uitwer ken. Waardoor dan die dikwijls enorme prijzen voor de visch? Meenen de ree ders ook niet dat de vischhandelaren hoogere prijzen durven besteden wan neer zij weten dat de markten, waar naar zij hun visch verzenden, niet over voerd zijn met visch uit Duitschland verzonden? Och neen, de reeders van IJmuiden hebben alleen oog voor hun eigen bedrijf en zien alleen IJmuiden, dat is hun wereld. Nu weten wij wel, de werkgevers in bedoeld bedrijf zijn nog steeds verwend door de absurte prijzen voor hun visch, welke zij ontvingen in hier niet te noe men jaren, maar daarop is dat heel ouderwetsche versje van toepassing van een pondje krenten van 7 centen en van dien goeden-tijd die niet weerom komt. Om nu nog duidelijker te illustreer en dat het bedrijf zich, zij het dan ook lang zaamaan, gaat herstellen, wenschen wij nog eenige cijfers te noemen wat betreft de werkloosheid. Onze afdeeling, dus die van den Cen tralen Bond van Transportarbeiders, controleerde in de eerste tien maanden van 1920 niet minder als 23376 werkloo- zendagen. In 1921 bedroeg dat cijfer 10612 en in 1922, alles in de eerste tien maanden, 7821 dagen. Doordat het jaar '21 zeer gunstig is geweest voor de haringdrif ters of liever voor IJmuiden, doordat de haringdrifters toen zeer vroeg zijn geko men in groote getale, steekt het cij fer der gecontroleerde werkloosheids- dagen bij 1920 gunstiger af, als dat dit het geval zou zijn' geweest bij een nor malen markt, wat de drifters aan gaat. Ook uit deze cijfers blijkt echter dui delijk, dat het bedrijf zich successieve lijk begint te herstellen. Inplaats nu dat de reeders deze feiten op prijs stellen, wordt maar steeds door gegaan met intrigeeren en agiteeren met het kennelijk doel, de goegemeente zand in de oogen te strooien. Expresselijk is thans door ons gezwe gen over de bedrijfsuitkomstcn van den laatsten tijd en over de exploitatie van stoomtrawlers, dit nu eens gaarne over latende aan de reeders zelf. Wanneer echter de reeders nalatig blijven dit zelf te doen, dan zullen wij eens iets zeggen over de exploitatie uit en bedrijfsinkomsten. Tevens is met dit artikel de onzin be wezen van de illustraties in „de Tele graaf" en „Courant" van 8 November, voorzoover het IJmuiden betreft. Geslaagd te Amsterdam voor ma chinist voor stoomzeevisschersvaartui- gen de heer J. Buis en voor machinist stoker de heeren W. II. de Graaf en J. P. Put. Vrijdag 17 November zal 7. Ex. G. J. Staal, Oud-Gouverneur van Surina me in het Gebouw voor Christelijke Be langen een lezing houden met lichtbeel den over het onderwerp „Het Hol- lanasch karakter van Suriname". Zie advertentie in dit blad. De afd. Velsen van den Nat. Bond voor handels- en kantoorbedienden „Mercurius" had Vrijdagavond een ver gadering uitgeschreven in de „Willem Barendsz". Als spreker was aangekon digd de heer W. Brouwer Jr., bondsse- cretaris, doch deze verhinderd zijnde werd vervangen door den heer J. v. d. Linden uit Arnhem die eveneens sprak over: De taak der vakbeweging en de bezuinigingsaktie. De spreker ging na hoe deze bezuini ging vooral neerkwam op het ontslag en het verminderen der salarissen van de minder goed gesitueerden hoewel er naar zijn meening op groote uitgaven ook zeer veel te bezuinigen valt. Als voorbeeld werd aangehaald de staat. Verminderd worden de salarissen der ambtenaren, ja het eerst is men begon nen te bezuinigen op de loonen der schoonmaaksters aan de departemen ten. Maar verhoogd zijn de hoofdstuk ken I en II der staatsbegrooting (huis der koningin en liooge colleges van staat) soms ten behoeve van posten waarvan het nut vrij problematisch is. Nog prijken oorlog en marine met hooge bedragen, proportioneel meer verhoogd dan die van een der andere, gedurende den oorlog neutrale, koninkrijken- De taak nu der vakbeweging is die bezuinigingsaktie, indien noodzakelijk, allereerst daarheen te leiden waar zij behoort te worden toegepast. De men- schen uit de vakvereenigingen moeten zich bewust worden van wat er aan ont breekt. Te veel heeft men in tijden van hoogconjuctuur alleen heil gezocht in loonregelingen. Er zullen ook regelin gen moeten komen die waarborgen dat in zulke dagen reserven moeten worden gevormd voor tijden van malaise. De spreker eindigde met de aanwezigen een heilig idealisme in de vakbeweging toe te wenschen. Eenige vragen van aanwezigen wer den nog beantwoord op een wijze, die aan de vergadering een gezellig en leer zaam karakter gaf. ',Na een korte pauze werden nog eenige huishoudelijke zaken behandeld waar bij o.a. dat de secretaris, die eerst be dankt had, door een verdeeling van zijn werk met den vice-secretaris, zijn ambt kon blijven waarnemen. De gisteren alhier ten verzoeke van den Burgemeester van Velsen gehouden veiling van strandvonderijgoederen heeft f 635.85 opgebracht. VELSEROORD. De Oudercommissie van school D. vergaderde Woensdag ter bespreking van enkele interne*aangelegenheden en de voor bereiding van den e. k. ouderavond, welke o.a. gewijd zal zijn aan de behandeling van de „technische herziening van de Lager Onderwijswet". De Commissie besloot het op te richten comité van actie volle medewerking te ver- leenen. Ook kwam wederom ter sprake de vóór opleiding van leerlingen voor de H. B. S. en werd besloten, in samenwerking met de andere commissies deze kwestie opnieuw aanhangig te maken, nu gebleken is dat B. en W. niet in de aangegeven richting werkzaam zullen zijn. De heer O. A. Aalderink, onderwijzer aan school D alhier, is benoemd tot onder wijzer aan een Op. School te Amsterdam. VELSEN. Bevallen: D. Breur—van Strien, d.; H. Zweers—Smit, d.; M. C. Vink—Lafeber, d.; P. VeldhuisLustig, d.; M. van Dijk Steenhoek, z. Ondertrouwd: J. P. Jagtman en C. BruinN. Silvis en C. M. Handgraaf. Gehuwd: A. H. van de Pieterman en W. C. Heeremans; H. Maks en S. A. P. van Son; J. p. stet en A. Hoogland; J. Hoogzaad en F. Wigchert; C. Dekker en E. J. O. Riesenbeck; M. J. van Kesteren en S. Hoen; D. Singeling en O. Peereboom; J. Knegjes en E. Zwitser; M. J. van den Heuvel en C. M. Broeze; J. W. Witsel en J. van Noordenne. Overleden: W. E. Heeremans, 84 j., weduwe van J. L Witteman. ZONDAO A.S. 10 uur: Oeen dienst. 6.30 uurDe Weleerwaarde Heer Ds. Laurense te Amsterdam. Geboren: Leendert Jacobus, zoon van Willem Krab en Cornelia Stam. Ondertrouwd: Jacob de Groot, 24 jaar en Dieuwertje Stam, 25 jaar; Jan Zwart, 25 jaar en Kniertje Zwart, 23 j.; Pieter Groen, 23 jaar en Antje de Boer, 23 jaar. Volgens mededeeling van het handels informatiebureau van VAN DER ORAAF 8t Co's Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 3 Nov. in Nederland uitgesproken 84 faillissemen ten tegen 58 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 3 Nov. 1922 2601 faillissementen tegenover 1812 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Heden overleed in de Maria-Stich- ting te Haarlem na een kortstondig Ijjden, or.ze irnig geliefde Man en V ader I Gustaaf Adolf Herman Valter, in den ouderdom van 50 jaar. Wed. W. ValterHol. J. P Valter. L. W. Valter. W. Valter. G. A. H. Valter Jr. IJmuiden, 9 November 19.22. it anaalstraat 16-18. Bezoekdagen rouwkamer Maria-Stichting Zaterdag en Zondag. De teraardebPstellingzal pla&te hebben Maandag 13 November, nam. 2 uur, op de Alg. Begraafplaats te IJmuiden. Heden overleed mjjn geaehte patroon de heer in den leeftijd van 50 jaar B. G. KASTEEL IJmuiden, 9 November 1922. II den overleed na een kortstondig lilden van slechts enkele dagen, ons aller liefhebbende Vrouw en Moeder Reinsje Doeksen-geb. Doeksen in den ouderdom van 44 jaar Haar zwaarbeproefde Echtgenoot en Kinderen W. DOEKSEN en Kinderen IJmuiden, 10 November 1922. Kanaalstraat 48 rood De teraardebestelling zal plaats heb ben op de Algemeene Begraafplaats te IJmuiden op 13 Nov. a.s. a.m. 2 uur JACOBUS PETRUS JAOTMAN EN CORNELIA BRUIN Amsterdam IJmuiden Neptunnusstraat 1. Huwelijksvoltrekking 23 Nov. a.s. 18 November 1922 Ondergeteekenden betuigen hun nen welgemeendendankaandenheer DIRECTEUR DER VISSCHERIJ» SCHOOL en de heeren JOH. PLU en Dr. RUTTEN, voor het genoten onderwijs, waardoor zij met gunstig gevolg het examen hebben afgelegd, respec. voor le en 2e machinist ter Stoomzeevisscherij. J. BUIS. W. H. DE ORAAF. J. P. PUT. IJmuiden, Nov. 1922. Biedt zich aan een net persoon voor het verrichten van Brieven onder No. 1845 aan het bu reau van dit blad. TE KOOP solied gebouwd staande hoek Trompstraat en Vel- serduinerbuurtweg, aan hetzelfde adres twee woonhuizen te koop. Te bevr. Mahustr. 40, IJmuiden. EBS3&&SSS FLINKE gevraagd, goed loon. Br. No. 1844 bureau van dit blad. gevraagd. Adres bureau van dit blad. te Velseroord biedt zich aan voor het innen van kwitanties, huishuren en dergelijke werkzaamheden. Br. no. 1843, bureau van dit blad. te huur, mooie stand, f 4 per week. Br. onder No. 1846 bur. v. d. blad. Concurreerende prijzen Groote keuze vrije gemeubileerde Zit-slaapkamer met kookgelegenheid, gas, water leiding en electrisch licht. Adres: Willebrordstraat 32, Velseroord. met pension aangeboden voor Onderwijzeres of iets dergelijks. Adres te vernemen bur. v. d. blad. gladharige Duitsche Dwergpinchers, 5 maanden oud, ras zuiver. G. LOHMAN, Haringkade 25, IJmuiden. Schipper- en Machinist-Aandeel houder gezocht. Brieven onder Ietter W, bur. van dit blad. ff ff ff Billijk te koop Kennemerlaan, direct te aanvaarden en ook te huur. Brieven no. 1842 bureau van dit blad. in alle maten en kwaliteiten Aanbevelend, Te huur of te koop aangeboden, middenstand- en arbeiderswoningen- gelegen aan de Voorstraat aldaar. Inlichtingen bij den architect van het werk K. Wijker, Voorstraat 23, Egmond aan Zee. 20 cent p. kilo afgeslagen. Wegens vertrek zal deurwaarder J. van Wijngaarden publiek ver- koopen op Donderdag 16 Nov. 's middags 2 uur in het perceel Mahustr. 27, een net onderhouden inboedel waaronder: Eiken buffet, Salon- en Huiskamerameubiement, tafels, stoelen, spiegels, schilderijen, ledikanten, bedden, vloerkleeden; zeil, gordijnen, naaimachine, dames fiets, waschmachine enz. enz. met Rijkssteun te koop op gemak kelijke voorwaarden aan den weg naar Wijk aan Zee en de onmid- delijke nabijheid van Beverwijk en Velsen. van alle gemakken voorzien, schit terend gelegen t.o. de boschrijke buitenplaats „Westerhout", Koop som f 7000, desgewenscht f 6000 hypotheek beschikbaar. Inlichtingen en foto's bij den Makelaar D. Teer Beverwijk, Telefoon 2026,

IJmuider Courant | 1922 | | pagina 6