ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN Versehynt Woensdags Zaterdags No. 5 Woensdag lö^November 1922 8e Jaargang Abonnementsprijs: fl.per 3 maanden, franco per post f 1.35 Abonnementen worden aangenomen dan het Bureau en bij de Agenten. Tot plaatsen van advertentiën van Buiten de gemeente VELSEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd het Advertentie- bureau P. F. C. ROELSE, IJMUIDEN. - Advertentiën uiterlijk in te zenden WOENSDAG tot 0 uur v.m. en VRIJDAGS tot 4 jiur n.m. Uitgave van de N. V. UITGEVERS Mij. „IJMUIDEN" ADRES VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE - N. V. DRUKKERIJ SINJEWEL Willemsplein 11 Telefoon 153 IJmuiden DRINGEND VERZOEK om bij verhuizing hot oud» en het nieuwe adres, NIET aan den loopez, doch aan ens bu reau WILLEUSPIsEIN 11, op te geven. De Administratie. Kleine Advertenties en Familieberichten kosten bij VOORUITBETALING slechts 15 Cent per regel. VOOR ADVERTENTIES Vrijdags na 4 nur ingezonden wordt geen plaatsing in hot Zaterdagnummer gegarandeerd. VAN DEN WACHTTOREN. Het kijkspul te Doorn. De ex-keizer is getrouwd en de we reld heeft er weinig of niets van gezien. We hebben ons geërgerd over de in dringerigheid en onbescheidenheid van persdienarën en publiek tegenover een particuliere handeling van een particu lier persoon. En toch zouden ook wij allicht meegegluurd hebben te Doorn, of we niet een schemering der schitte rende schoonheid der bruid en der ver grijsde en vervallen waardigheid van den bruigom konden opvangen. Wij hebben immers allen met een zekere gretigheid de kolommen gelezen over de gebeurtenis te Doorn, hoewel we het dwaasheid vonden, er zooveel ophef over te maken. Wij zijn allen gesugge reerd door de pers. Die heeft weken lang de publieke belangstelling opge wekt door verhalen over familietwisten, de diadeem, de lieflijkheid der bruid enz. enz. Een kwajongen bleef eens midden in een drukke straat staan en keek stijf naar de spits der stadstoren; al gauw stonden er velen stil en keken met spanning naar boven, waar niets bij zonders te zien was, maar zeker zoo da delijk iets zou gaan gebeuren. Dienst meisjes vergaten hun matten en sla gersjongens hun korf met bestellingen en schoolkinderen den klok der gehoor zaamheid Op diezelfde wijze is onze belangstel ling- getrokken naar Doorn. Bovendien werd het jachtinstinct naar nieuws geprikkeld. Als de plech tigheid met al de gebruikelijke pracht en praal in het openbaar was voltrok ken, zou er geen aardigheid aan ge weest zijn. Maar nu de huwelijksvol trekking zooveel mogelijk aan het oog der wereld onttrokken werd, begon het journalistenhart te kloppen en het werd een wedstrijd, wi e de haas zou raken, wie een foto van de bruid zou kunnen nemen, terwijl ze in een auto voorbij snorde of van een loslippigen lakei te gen een stevige fooi eenige bijzonderhe den over intieme gesprekken en hande lingen kon loskrijgen. De weitasch is leeg gebleven. Er was geen haas onder schot te krijgen. Eindelijk is er een ziekelijke belang stelling in alles, wat het leven van vor stelijke personen betreft. Men wil graag weten, welke japon de koningin draagt, van welke spelletjes Juliana houdt, hoe de prins zijn tijd doorbrengt. Dat is be langrijk wereldnieuws voor vele men- schen. Wilhelm is wel geen vorst meer, maar men kan het nooit weten; hij zou het nog wel eens weer kunnen worden en is het toch geweest; in elk geval doet hij nog steeds, alsof hij het is. Was de feestdisch niet getooid met damast, waarin het inschrift geborduurd: Im- perator-Rex: Keizer-Koning? Dat alles prikkelde sterk de nieuwsgierigheid ten opzichte van het tweede huwelijk van YVilhelm. Zoo werd dit tot het groote kijkspul te Doorn. Journalisten van heinde en ver kwamen, om te zien en dan de wereld mee te deelen, wat zij ge zien hadden. Maar de tent bleef geslo ten; de schare stond ongeduldig voor het doek; men mocht gissen maar kij ken niet. Wat zou men gezien hebben? Wel licht een jonge vrouw, vooral bekoord door den verloren glans en glorie van het keizerschap en een ouden man, die wat al te gauw zijn vrouw vergeten heeft, bekoord door de schoonheid en jeugd van een prinses, die eens diep voor zijn troon heeft genegen? Duitschlands verleden is schitterend geweest, zijn heden is allerdroevigst, hoe zal zijn toekomst zijn? Prof. dr. B. Harms heeft in Leiden gesproken over don tegenwoordigen toestand van zijn vaderland en daarbij ook een blik ach ter- en vooruit geslagen. Een eeuw ge leden had Duitschland nog slechts een bevolking van 25 millioen, in '14 echter 68 millioen. Duitschland was een groo te industriestaat geworden, waar ieder zijn brood vond en landverhuizing wei nig beteekende. Slechts een kwari der bevolking hield zich bij het begin dezer eeuw met den landbouw bezig; een der de der in Duitschland benoodigde voe dingsmiddelen moest uit het buiten land komen. Duitschland had zich een eerste plaats op de wereldmarkt ver overd. In 1872 bedroeg de buitetdand- sehe handel 6 milliard, in '13 29 milliard goudmarken. Zonder den oorlog zou de Duitsche handel den Engeische thans overvleugeld hebben. Door het tractaat te Versailles heeft Duitschland 18 van zijn grondgebied en 10 °/o zijner bevolking verloren. Men is thans voor voedingsmiddelen meer op het buitenland aangewezen; boven dien is de oogst dit jaar vrijwel mislukt De uitvoer is gedaald tot twee derden van dien in '13. Door den lagen marken- koers en de enorme voorraad grond stoffen kon de Duitsche industrie na den oorlog bloeien en concurreeren. Maar de industrie rust er op een vulkaan. Als de daling van den mark ophoudt, eindigt ook de schijnbloei en komt er groote werkloosheid. Er zijn thans 350 milliard marken in omloop; elke week wordt er 25 a 40 milliard nieuw uitgegeven. Duitschland moet in eenstorten, tenzij de kosten beperkt en de productie vermeerderd wordt. Thans kost elke man der bezetting aan Duitschland meer dan een minister. Misschien beleven de kleinkinderen van het tegenwoordige geslacht liet her stel, maar een volledige ineenstorting is lang niet onmogelijk. Prof. Harms eindigde met de opmerking, dat nog niet alles verloren is, omdat Duitsch land zich wel meer uit het diepste ver val naar het licht heeft weten op te wer ken. Meermalen wordt tegenwoordig ge meld, dat het buitenlandsch bezit in Duitschland toeneemt en steeds meer huizen in de groote steden in vreemde handen overgaan. Een financieele des kundige in de N. R. Crt. ziet in de ves tiging van het buitenlandsche kapitaal een mogelijke redding voor Duitschland Het buitenland koopt steeds meer aan- deelen in de Duitsche industrie. Daar door krijgt Duitschland geld en kan het zijn schuldeischers betalen. Maar te vens komt het daardoor in loondienst van vreemdelingen. Door de arbeids- zaamheid der Duitsche natie kan de Duitsche arbeider daardoor op den duur weer tot welvaart komen en het in het buitenland zich bevindende ka pitaal teruggekocht worden. Hier is wellicht een weg, waar langs Duitsch land tot herstel kah komen. Het zal echter een lange en moeizame weg zijn. We hebben in den laatsten tijd een paar niet onbelangrijke hervormingen op het gebied van justitie gekregen. Het snelrecht is ingevoerd, waardoor de straf zoo vlug mogelijk op het misdrijf volgt en de rechtspraak voor allerlei kleine overtredingen aanmerkelijk ver eenvoudigd is. Bovendien hebben we den kinderrechter gekregen. Deze zal samenwerken met verschillende ver eenigingen, die voor het verwaarloosde en misdadige kind waken. De kinder rechter te Rotterdam Mr. De Bie heeft in de eerste zitting van de kinderrecht bank gewezen op de belangrijke functie der gezinsvoogden, die door den kinder rechter benoemd worden, onder zijn toezicht hun taak vervullen en telkens WITTE KRUIS. Stel niet uit lid te worden van het Witte Kruis tot dit noodig is. Ziekte komt onverwachts, het noodlidmaat- schap kost u dan f 4.—. Voor f 1.50 Contributie per jaar dus 3 cent per week is men lid en heeft dan recht op kostelooze hulp van een der wijkzusters en tevens gebruik van ver- pi eegmateriaal. Opgave van lidmaatschap gelieve men te richten aan den Administrateur den heer J. F. de Liefde, Lagerstraat 14 te Velseroord. zijn tusschenkomst kunnen inroepen. Zij zullen echter voornamelijk met de ambtenaren der Kinderwetten en met vereenigingen als Pro Juventute moe ten samenwerken. De kinderrechtbank steunt op de samenwerking tusschen de oVerheid en de maatschappelijke krachten, die in het belang van het kind en samenleving werkzaam zijn. Veel wordt dus verwacht van de zijde van 't particulier initiatief. Zoo kan 't volksle ven opgebouwd worden en de justitie tot een helpende macht worden in het leven van kinderen, die op den verkeer den weg zijn of dreigen te komen We denken ons de justitie allereerst als een geduchte en gestrenge macht. En dat is ze ook en zal ze wel moeten blijven. Maar deze macht kan aange wend worden tot vergelding en wreking maar daarbij ook tot opheffing en voor koming. Naar de jongste en humane be grippon van het strafrecht behoort ook dit dat de straf niet alleen de samen leving moet beveiligen, maar ook den overtreder moet terechtbrengen en helpen. Geheel in overeenstemming met de- zo schoone opvatting is de instelling van den kinderrechter, die niet alleen dienaar der wrekende gerechtigheid maar meer nog opvoeder en vriend der kinderen zal moeten zijn. Zijn kastij ding zal niet zonder liefde en wijsheid mogen wezen. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Vrijdag 10 November gaf bovenge noemde vereeniging haar eerste uitvoe ring in dit seizoen. Om even over half acht opende de jeugdige voorzitter den avond, door de in groote getale opgeko- menen, een hartelijk welkom toe te roe pen. Hij merkte op, dat er een kleine wijziging in het programma gemaakt moest worden en eerst „De Woudko ningin" en daarna „Als de kinderen slapen" opgevoerd zou worden. Direct ha de opening werd een aan vang gemaakt met het eerste nummer, de beide bedrijven verliepen vlot, en zang en spel van deze jonge dilettantjes waren over 't algemeen genomen aar dig, in 't bijzonder wist de clown door zijn kwinkslagen de aanwezigen in de zaal te laten schaterlachen waardoor nog menige aardige zet van hem verlo ren ging. Dat „De Woudkoningin" vol daan heeft bleek wel uit het donderend applaus, dat bij het einde van het twee de bedrijf losbrak, en niet ophield voor dat het scherm eenige malen geopend was om den spelenden een ovatie te brengen. Na de pauze kregen we „Als de kinde ren slapen". Dit poppenspel door de jongsten der vereeniging opgevoerd, was werkelijk aardig om te zien, wel werd er zoo nu en dan een beetje valsch gezongen, maar we kunnen van zulke kleuters nog niet alles verwach ten. De dans van de vier popjes verliep mede met die van „Hans >n Grietje" zonder storende fout- n. De directeur de hoe" J. Post uit Haar lem, komt dan ook alle eer toe, dat hi.i, zeker door een energiek en geduldig optreden, zooveel van de leden van „Vriendenkring" gedaan heeft kunnen krijgen. Hij kan dan ook met de ver eeniging op een goed geslaagden avond terugzien. Het Afdeelingsbestuur Velsen-IJmui- don van bovengenoemden Bond is thans als volgt samengesteld: J. C. Groot, Voorzitter; J. Klooster man, 2e Voorzitter; Ch. B. Noorman, Se cretaris; J. A. Frericksen, 2e Secretaris; D. J. v. d. Scheur, Penningmeester; J. v. Breemen, 2e Penningmeester; H. Bakker, Alg. adjunct. De vergadering van het Nutsde- partement j.l. Vrijdagavond was slecht bezocht. Tot bestuurslid werd gekozen de heer A. Rolloos Jr. alhier; tot leden van het bestuur der Spaarbank de heer I. Poldervaart alhier en P. Polderman te Velseroord, tot lid van den Raad van Toezicht op de spaarbank de heer J. Prins, directeur der Visscherij Mij. Praxis alhier. Besloten werd medewerking te ver- leenen aan het Comité tegen de ver slechtering der Lager Onderwijswet en om een adres aan den raad te zenden met verzoek over te gaan tot de stich ting van een openbare voorbereidende school te IJmuiden. Getracht zal worden het kinderzangkoor weer op gang te brengen en om de Nutsbibliotheek van Velseroord naar IJmuiden over te bren gen, waarvoor een lokaal, zoo mogelijk van het Dienstgebouw, zal worden ge vraagd. De Commissie voor de Bibliotheek bracht verslag uit; zij had een saldo van ruim f 45. Zoo mogelijk zal de tweede openbare Nutsavond nog in December worden ge houden. Donderdag moest voor de recht bank terecht staan de Duitsche kapi tein O. L„ uit Bremershafer. Hem was ten laste gelegd dat hij den 22en Mei te IJmuiden getracht zou hebben zonder behoorlijk aangifte te doen, aan boord van zijn schip een groote hoeveelheid cognac (189 liter) in te voeren. Beklaagde begon met mede te deelen dat hij deze cognac die in 22 kisten ver pakt was, reeds een jaar aan boord had en in het geheel niet de bedoeling had ze in Holland te verkoopen. Bovendien had hij toen de douanen onderzoek in zijn schip deden, wel degelijk gezegd: „Hier ligt ook nog wat", en daarbij op het luik in de vloer gewezen, waaronder de cognac was opgeborgen. De douanen hadden toen gezegd, dat dat zoo maar niet ging en hem verbali- srerd, omdat hij te laat was met zijn aangifte. Beklaagde voerde ook nog aan dat de hoeren douanen wel eens een slokje meedronken bij het visiteeren. Op een vraag van het O.M. moest een der getuigen dat erkennen, waarvoor hij van het O.M. een ernstige berisping kreeg. Een uitgebreid getuigenverhoor volg de, waaronder verscheidene getuigen a décharge. O.a. bleek bij dit verhoor, dat de stuurman reeds bij de eerste aangifte op de voorraad cognac had gewezen, doch daarop hadden de douanen niet ge let. Later had daarop de kapitein er nog op gewezen. De rijksadvocaat, mr. C. D. Asser, van Amsterdam, besprak uitvoerig de fei ten die volgens hem vaststonden. Een der voornaamste getuigen a décharge noemde mr. Asser onbetrouwbaar en ten slotte vroeg hij een veroordeeling tot 14 dagen gevangenisstraf. Mr. Monnik, verdediger van beklaag de, bepleitte op grond van hetgeen bij het getuigengehoor gebleken was, vrij spraak. Het O.M. wees er op in deze bij hooge uitzondering niet met den rijksadvocaat mede te kunnen gaan en concludeerde tot vrijspraak. Voor de Haarlemsche rechtbank moest Donderdag de 29-jarige kantoor bediende M. v. R. van hier, thans gede tineerd in het Huis van Bewaring te Haarlem, in het beklaagdebankje plaats nemen. v, R. was eenige jaren in dienst ge weest bij den vischhandel van G. te IJmuiden. Gedurende die periode heeft beklaagde voordurend groote geldsbe dragen verduisterd, tot een bedrag van plm. f 30.000. Ten laste was hem echter gelegd vervalsching van een viertal kwitanties groot f 40.40, f 37,60, f 56.75 en f 188.en verduistering van de daar door verkregen gelden. Beklaagde bekende volmondig. Het O. M. sprak in zijn requisitoir over de innerlijke beweegredenen welke bekl. er toe gebracht hebben en legde hier over schriftelijke verklaringen aan de rechtbank over. Spreker noemde de fei ten zeer ernstig en eischte 2 jaar gevan genisstraf. Een broeder van beklaagde voerde verschillende verzachtende omstandig heden aan en de verdediger mr. P. Ti- deman bepleitte een voorwaardelijke veroordeeling. De Ontvanger der directe belas tingen te IJmuiden, Koningsplein 17 brengt ter kennis van het publiek, dat einde November 1922 alle termijnen der Grond- en Personeele belasting, jsar 1922, vervallen zijn en dat daarna tot vervolging zal worden overgegaan. VELSEROORD. Vrijdag vergaderde in het Friesche koffiehuis alhier, naar Hl. Dbl. meldt, onder voorzitterschap van den heer S. Baarda, de Gem. Fed. der S. D. A. P. Be sloten werd o.a. om bij de Gemeente raadsverkiezingen in 1923 in de drie kieskringen der Gemeente met een zelfde lijst uit te komen. Bij de rondvraag is uitvoerig bespro ken de kwestie der schoo1 voeding aan school D. De wethouder van Onderwijs do heer W. Landeweert, deelde mede, dat deze zaak in onderzoek was. Door het bestuur zal iemand worden aangewezen, die de federatie op de Dinsdagavond 14 November te houden vergadering tegen de verslechtering van het onderwijs zal vertegenwoordi gen. VELSEN. Van den arbeider R., werkzaam aan het hoogovenbedrijf, is een colbert en overjas totaal stuk gesneden. Dit zal wel tot oorzaak hebben het feit, dat R. bij de staking van dit voorjaar aan het werk is gebleven, zoo meent de politie, die de zaak onderzoekt. Door den heer de V. zijn aan den Grooten Hout- of Koningsweg twee woonhuizen gebouwd, waarvoor hij den grond heeft gekocht van P. Nu deze w oningen klaar en bewoond zijn, is door P. op zijn grond vlak voor de ra men een schutting gezet, waardoor voor de huurders niet alleen alle uitzicht, maar tevens veel licht wordt benomen. Van een geschil tusschen de V. en P. zijn de huurders nu de dupe. H. Dbl, Door het Centraal Drankweer-Comi- té is aan den gemeenteraad het volgen de adres gezonden. In verband met onze aanvraag, om voor 1923 weder een subsidie van f 250 te mogen ontvangen, zouden wij nog gaarne het volgende opmerken. Ons is ter oore gekomen, dat alle subsidies, behalve die voor de tuberculosebestrij ding, met 50 procent verminderd zullen worden. Wij hopen toch dat uwen raad hiertoe niet zal overgaan. Het is o.i. een bedenkelijk verschijnsel, dat men aller- wege wil bezuinigen op subsidies voor vereenigingen, die zich ernstig wijden aan de bestrijdng van volksziekten en volkszonden. Ons Comité heeft b.v. besloten om in alle afdeelingen der gemeente propa- gancla-borden te plaatsen. Hierover moeten wij echter vier of vijf jaar doen, omdat wij vanwege de kosten slechts één bord per jaar kunnen plaatsen. Het eerste bord zal binnenkort geplaatst worden bij de stoomponten, waartoe de Minister van Waterstaat vergunning verleende. Indien echter onze subsidie IJMUIDER COURANT Ingezonde mededeelingen 40 ets. per regel Advertenties van t en m 5 regels f 1. iedere regel meer 20 ets. Compact gezette advertenties van 1 t en m. 5 regels fl.85, iedere regel meer 34 ets. Kleine advertenties en familieberichten zoemede vereenigings advertenties uit de gemeente, uitsluitend bij vooruitbeta ling, van 1 tot en met 5 regels f 0.75, iedere regel meer 16 ct». Bij niet oontante betaling worden de gewone prijzen berekend Advertenties «adres bureau van dit blad' 10 ets. extra; voor bezorging van op advertenties ingekomen brieven werdt 10 ets. in rekening gebracht Bovenstaande regelprqzen worden met 5 ets. verhoogd voor advertenties van buiten de gemeente Veisen Duitschlandsch toekomst. Kinderrechter. Kinder-Operette-Vereeniging „V riendenkring". Algemeene Bond van Politiepersoneel in Nederland. Drankbestrijding en gemeente-subsidie

IJmuider Courant | 1922 | | pagina 1