kring j op de helft mocht worden terugge bracht, zullen wij met het eerste bord wel moeten ophouden. Wij zijn in bespreking over een groo- te propaganda-vergadering in Thalia te IJmuiden, waarin het werk van de re- classeering der gevangenen zal worden besproken, wij zouden een cursus wil len houden, maar hoe kunnen wij dit alles doen, als ons het geld ontbreekt? Ook willen wij nog 't een en ander op merken over het bij uwen raad ingeko men verzoek der afd. Velseroord van het Kruisverbond om een subsidie van f 75. De beslissing is natuurlijk aan uwen raad, maar wij willen er U op wij zen dat deze Vereeniging bij ons Comi té de voorwaarden van aansluiting vroeg. Toen wij die mededeelden en er op wezen dat de aangesloten Vereeni- gingen niet een deel van de gemeente subsidie krijgen, maar integendeel 20 Cent per lid per jaar contributie moeten betalen, hoorden wij niets meer, maar wendde deze Vereeniging zich tot uwen raad om subsidie. Wij.willen uwen raad er op wijzen dat ons Comité nu al sedert 10 jaar liet Centrale lichaam voor drankbestrij ding is in onze gemeente. Alle vereeni- gingen, van welke kleur ook, kunnen zich bij het Comité aansluiten. Bij ons Comité zijn dan ook thans 10 vereeni- gingen van allerlei kleur met o.g. 500 aangesloten leden. In verband met dit aantal leden merken wij nog op dat waar de afd. van het Kruisverbond f 75 subsidie vraagt, deze Vereen, naar verhouding van ons ledental dan 150 leden zou moeten tellen, wat zeker niet het geval is. Ook merken wij nog op dat het bij de vaststelling der subsidie zoowel bij de regeering als verschillende Prov. Staten usance is, dat een geheelont houder telt voor 3, een afschaffer voor 2 en een halfdaagsche afschaffer voor 1 Waar ons werk zich gestadig uit breidt, het aantal vereenigingen en le den steeds toeneemt, hopen wij min stens weer op eenzelfde subsidie als vo rige jaar te mogen rekenen. Arbeidsbemiddeling Velsen. Als werkloos ingeschreven op 11 Nov. 1922: 1 letterzetter, 1 meubelmaker, 1 ma chinale houtbewerker, 5 schilders, 20 timmerlieden, 1 stratenmaker, 4 kui pers, 2 zeilmakers, 1 boetster, 2 kan toorbedienden, 4 matrozen, 1 bakker, 3 metaaldraaiers, 10 bankwerkers, 9 sto kers, 5 machinisten, 1 koperslager, 1 vuurwerker, 1 chauffeur, 1 montage werker, 1 revolverklinker, 1 plaatwer ker, 1 voorslaander, 2 ketelmakers, 142 los arbeiders. Veemarkt Op de Zaterdag gehouden najaars veemarkt waren 301 runderen aange voerd. Ter gelegenheid van de markt waren de beide stoomponten in de vaart. Op verzoek van de politie alhier is in een logement te Beverwijk aange-| houden F. H., verdacht van ontvreem ding van een portemonnaie met inhoud Hij is voor de commissaris alhier geleid De heer H. Amse heeft voorloopigj de leiding van het Chr. Fanfarecorps Juliana alhier op zich genomen. De heer Anton Smit, directeur van het Gem. Koor „Zang Veredelt" alhier, het R.K. Mannenkoor „St. Caeciliate Velseroord en van het R. K. Kerkkoor i te IJmuiden, gaat onze gemeente met-| terwoon verlaten en zich in den IIaag| vestigen. De werkloosheid. Met het slechte weer en door het bc danken van vele werklieden aan ver schillende werken is het aantal werk loozen in onze gemeente zeer toegeno men. Deze week waren er bij de Inter communale Arbeidsbemiddeling 221 in geschreven. Gistermorgen trokken een honderd werkloozen naar het raadhuis. Het was juist vergadering van Burgemees ter en Wethouders en door dezen werd een deputatie van 3 personen ontvan gen. De werkloozen vroegen ol met de productieve werkverschaffing niet spoedig een aanvang kan worden ge smaakt. Door het gemeentebestuur werd er op gewezen dat men vroeger al eonige werken wilde doen uitvoeren, maar dat men inzake het uurloon niet over een kon komen. Sinds de laatste raads vergadering is dit echter anders gewor den. omdat de raad zich thans met het door den Minister als maximum ge telde loon van 52 cent kon vereenigen. Aan de regeering is thans een subsi die gevraagd voor het ophoogen van een nieuw gedeelte der begraafplaats De Biezen en het maken van een fiets pad langs den Rijksstraatweg. Ook aan Gedeputeerde Staten is daarvoor een bijdrage gevraagd. Burgemeester en Wethouders deden ook mededeeling van een juist ingeko men schrijven van de directie van het Hoogovenbedrijf, waarin werd opgeko men tegen een voorstelling, als zouden bij het bouwwerk van dit bedrijf uit sluitend Duitsche werkkrachten gebe zigd worden. Door het gemeentebestuur werd toe gezegd bij de regeering op spoed te zul len aandringen inzake het nemen van een beslissing. Alle werkloozen hebben daarop een presentielijst geteekend waarna men weer rustig heenging. Deze betooging ging niet uit van een bepaalde organisatie, want er waren zoowel Christelijke en R. Katholieke als moderne en syndicalistisch georga niseerde arbeiders. De Stationsweg vanaf de spoor wegoverweg tot de stoomponten zal op nieuw bestraat worden en wel met ba saltkeien. Dit is met het ook op de zwa re vrachtautomobielen wel noodig. maar het aspect van onze plaats wordt er verre van fraaier op. Gevonden voorwerpen, waaromtrent inlichtingen zijn te beko men aan de politiepost te Wijkeroog: een rood pluchen zakje met appelen een nikkelen beursje met inhoud. Zaterdag heeft de Suesboot Rad jah bijna de stilliggende stoompont aangevaren, doordat ze een motor schuit, die op het allerlaatste oogen blik een sein gaf, dat ze vóór noch ach teruit kon, wilde ontwijken. De kurke zakken, die reeds uitgehangen waren behoefden geen dienst te doen. Bazaar. Gisteravond is in het gebouw Con cordia, welwillend daartoe door de IJi rectie der Papierfabriek afgestaan, de bazaar geopend, die daar gehouden wordt ten bate van den bouw eener nieuwe Gereformeerde kerk. In tegen woordigheid van velen geschiedde de ze opening door Ds. J. D. Boerkoel. Deze noemde de bazaar een hoogte punt voor de commissie. Wij verwon deren ons er over, dat het nu zoo ver is gebracht. Een tijd lang hebben velen in spanning geleefd, die wel 't sterkst was bij de Vrouwen- en Meisjesvereenigin gen. Men leefde in de verwachting, om dat men niet wist wat het worden zou Maar de belangstelling groeide, steeds kwamen er meer goederen in. En nu is hier de kroon op 't werk. Er was spanning ook bij de niet-in- gewijden, zei Ds. Boerkoel. Eerst hoor den we er weinig van en werden nieuwsgierig. Den laatsten tijd leefde de geheele kerkelijke gemeente mee en werd een commissie gevormd. Belang stelling is ook naar buiten gewekt, doe ken zijn gespannen, die opwekken om den bazaar te bezoeken en de pers zien wij hier ook. Spr. zegt niet gedacht te hebben nog eens een bazaar te zullen moeten ope nen. Vroeger was hij er eigenlijk tegen, maar de natuur is sterker dan de leei en: hief worden geen prullen verkocht en alles voor weinig geld. Ds. Boerkoel weidde ook uit over het doel van den bazaar. Het tegemvvoordi ge .kerkje is heel gezellig en ik ga ei- steeds met genoegen in voor, zeide hij Maar we willen toch graag in een groo ter en ruimer gebouw. De plaats groei! en het aantal leden ook. Voor de bur gerlijke gemeente is deze zaak ook van belang: een bloeiende plaats moet flin ke kerken en openbare gebouwen heb ben. De kerk is mede draagster van cul- tureele eigenschappen, al heeft ze haai fouten, ze heeft toch ook veel goeds Vooral in ons land met zijn oude tra dities van vrijheid van overtuiging. De strijd met geestelijke wapens moet de waarheid naar voren brengen. Ds. Boerkoel hoopte dat deze bazaar het gestelde doel een flink deel mag helpen verwezenlijken en wekte all"i op den bazaar leeg te koopen. Nu, de bazaar lokt tot koopen uil alles is keurig gerangschikt, het podi um is ;.n een theetent herschapen, er zijn tal van aardigheden a's viscbtent. sjoelbak enz. De bazaar is ook héden, morgen en Vrijdag geopend. VELSEROORD. Zondagavond is door de politie aangehouden de 16-jarige F. D. alhier. Deze liep in de Kanaalstraat te IJmui den de menschen uit louter baldadig heid tegen het lijf. De politie heeft hem toen eens flink onder handen genomen en er op gewezen dat zulke baldadig heid niet geduld wordt. Dinsdagavond had alhier de ver- volg-vergadering plaats voor de te voe ren actie tegen de Verslechtering van het Lager Onderwijs, zooals die alge meen gevreesd wordt als gevolg van de „technische herziening". Een 9 tal vak-organisaties, 1 vak centrale, 3 politieke organisaties, 5 ouder-Commissies, het „Nuts'CVolks- onderwijs, Nat. Chr. Onderwijs hadden hun afgevaardigden gezonden en volg den met belangstelling de inleiding van den voorzitter, den heer G. A. Aalderink en de daaruit voortvloeiende besprekin gen- J 4!Ü Een algemeen Comité werd benoemd bestaande uit de heeren H. Groenevout, Santpoort, Vos, Wijkeroog, de Nobel, IJmuiden, v. d. Brink en Aalderink te Velseroord, terwijl 4 sub-Comité's wer den ingesteld voor het locale werk, dat hoofdzakelijk bestaat uit het werven van handteekeningen voor het petitio- nemcnt. De ouder-eommissies zullen op de te houden ouderavonden de zaak ter spra ke brengen, een strooibiljet zal worden verspreid, ook zal den Raad een adhae- sie-betuiging gevraagd worden. De actie wordt hier flink aangepakt en het comité rekent op 10000 handtee keningen. Er komen weer drie winkelhui zen bij in onze plaats. Aan Th. van Eek is vergunning verleend tot het verbou wen van perceel Kanaalweg 16 tot win kelhuis, aan K. Kossen idem van het daarnaast liggende perceel Kanaalweg 18 en aan H. Th. Reitsma idem van per ceel Willebrordstraat 71. üp 1 Oct. had A. D. alhier, die nogal wat op had, ruzie met een ande ren broeder van de natte gemeente, A. K., die ook nogal „onder den invloed" was, kwam er tusschen, en gaf in drift A. D., met een genoemd zakmes een sne de op het achterhoofd. Al deze heeren spraken van er zich niet veel meer van te herinneren, sufferigheid en wat dies meer zij. Coniform den eisch werd A. K. tot f 25 boete, subs. 10 dagen hechtenis veroor deeld. SANTPOORT. Donderdagavond werd het Evan gelisatielokaal aan de Wüstelaan te Santpoort officieel in gebruik genomen Voor deze plechtigheid werd een open-l bare vergadering belegd, waar als spre-j kers optraden Ds. J. C. Brussaard, van Bloemendaal, Ds. J. D. Boerkool, van Velsen, en de heer G. B. Wurth, candi- daat te Bloemendaal en Evangelisatie leider te Santpoort. Het zaaltje was druk bezocht en een flink aantal perso nen waren opgekomen. Nadat de samenkomst op de gebruike lijke wijze geopend was, nam Ds. Brus-j saard het woord om te spreken naar aanleiding van Genesis 35, waar de ge schiedenis van Jacob bij Bethel in be handeld wordt, welk verhaal hij inj toepassing bracht op het Evangelisatie werk met het gebouwtje in Santpoort. Vervolgens sprak Ds. Boerkool een toepasselijk woord. Daarna deden de heeren Baas en Bak ker, beiden ouderlingen van de Geref. Kerk van Bloemendaal, eenige vragen betreffende het doel van den arbeid, welke vragen door den heer Wurth be antwoord werden. Tenslotte sprak nog een afgevaardig-j de van de Ned. Herv. gemeente van Santpoort. Het ligt naar De Stand, meldt, in de bedoeling om in Santpoort te Evangeli- seeren, waarvan de heer Wurth voor- loopig de leiding zal hebben. Zooals de plannen thans zijn, hoopt men iederen Donderdagavond aldaar Bijbelbespre-j king te houden. mag drie wenschen doen, die, 'pas ge daan. onmiddellijk vervuld zullen wor den. Onnadenkend wenscht zij zich een worst bij den maaltijd, hij, kwaad ge worden, wenscht, dat de worst aan haar neus komt te zitten wat geschiedt. De verslagenheid is natuurlijk algemeen. Tenslotte is de derde wensch, orn haar van het minder gemakkelijke neusver- siersel te bevrijden, waaraan eveneens voldaan wordt. De rollen van Hans en Lise werden uitstekend vervuld, door Ferdinand Oversteeg en Joh. Menet. Beiden be schikken over de noodige vrijheid, om zonder plankenkoorts te kunnen optre den en beloven werkelijk iets voor de toekomst. De goede fee die de drie wen schen toestaat was Jaantje Eikelen boom, die eveneens voor haar lang niet gemakkelijke taak berekend was. Voe gen we hier nog bij, dat ook de anderen hun taak naar behooren vervulden, de costumes schitterend en de licht-effec- ten prachtig waren, dan zal ieder be grijpen, dat dit sprookje in twee be drijven van P. asseur zeer in de smaak viel. Doch ongetwijfeld het leukste, het aardigste was voor het laatst bewaard „Als de kinderen slapen", zangspel in één bedrijf van M. A. Brandts Buys Jr., is gemaakt naar aanleiding van het gezegde: „Als de kinderen slapen dan sen de poppen". Bovendien bleek in den loop van den avond, dat ze ook nog wel eens iets anders doen, nl. klager over de slechte behandeling van de kinderen. Ze hielden een echte vergade ring, waarin ze hun grieven bespraken. Aardig gevonden was het laten optre den van een aantal soldaten in keuri- soldatenpakjes voorzien van een echt geweer. Jongens, wat stapten die kerels! Zoolang ons vaderland nog der gelijke verdedigers heeft, kan het „rii- hig sein". De dansen waren goed ingestudeerd Vooral de klompendans, door 'een boer tje en boerinnetje uitgevoerd, sloeg in 't Was ook werkelijk alleraardigst Doch ook hef duveltje uit de doos onze hulde! Die kleine Reyendam heeft zich er flink doorheen geslagen, evenals Mientje Oversteegen. De uitvoering ware echter zeker niet zoo goed geslaagd, als het kap- en gri meerwerk van den heer Maas en de costumes van Van Koningsbruggen niet zoo fraai waren geweest. Voorts viel ook de begeleiding van den heer Piet Post en Mej. Visser te roemen. Na afloop was er maar één roep: „Hoe is het mogelijk, dat de heer Post het er in krijgt". En dat vragen wij ons ook af! De heer Post is een genie in zijn vak! En dat hij bij de kinderen gezien is. bleek wel bij de huldiging in de pauze bij monde van Jaantje Eikelenboom. Tenslotte zij nog vermeld, dat heel wat aanwezigen zich als donateur of kunstlievend lid opgaven. Op bedoelde lijst is echter nog plaats genoeg. Wie volgt? „Dat dit geschenk, hoe klein, bewijz' „Bataafsche moed staat nog op prijs." Dat de Noordzee hoe vlak en kalm ze in den zomertijd ook moge zijn, ge ducht kan .spoken, vóóral als de wind uit het Noord-Westen stormt, het is ons bekend, en er zijn op deze kust bange dagen en nachten doorgebracht. Dik werf stond dan de zee tot aan de top pen der buitenste duinen en werden geheele strooken duin weggesagen. De in tateren tijd aangebrachte en goed onderhouden helmbeplanting heeft er veel toe bijgedragen het wegslaan tegen te houden. De annalen van 1671 en 1682 maken vooral melding van een storm rnet springvloed die het duin geducht heeft ingevreten en zelfs de geankerde bom men uit elkander rukte en waarvan de stukken later aanspoelden. Op 21 Mei 1795 vertoonde er zich te Zantvoort een vreesaanjagend natuur verschijnsel. De zee rees namelijk met. groote snelheid en onverwachts tot ieders verbazing tot aan den rand dei- duinen alsof het bij een winterstorm was. NATUURWANDELINGEN. XXIII. Wat zijn wij er met onze nieuwe concert- en tooneelzaal „Zomerlust" toch op vooruitgegaan. Dit zal menig een gedacht hebben, die Maandagavond de uitvoering van 't Kinder- en Operet tekoor „Kindervreugd", directeur de heer J. Post, heeft bijgewoond. Waren de uitvoeringen van dit kindergezel schap vroeger in minder gunstige zaal omstandigheden al te roemen, thans kwam het gepresteerde nog beter uit waardoor het succes nog grooter was. De belangstelling voor de eerste uit voering van „Kindervreugd" in de nieu we zaal was zeer groot, zoo groot zelfs dut toen de heer Frankfort, de voorzit ter, een woord van welkom sprak, geen plaatsje onbezet was. Onder de aanwezigen bevond zich, we zouden haast zeggen natuurlijk, de be schermvrouwe, Mej. J. L. Enschedé, die geen gelegenheid laat voorbijgaan, om te foonen, hoe zeer zij belangstelt in d^ ze vereeniging. Een bijzonder woord van welkom gold dan ook haar, bij wie, zooals de heer Frankfort zeide, het be stuur nooit tevergeefs aanklopt. Voorts dankte hij allen, die medegewerkt had den om dezen avond te doen slagen. Een klein meisje bood nu Mej. Ensche dé een bouquet bloemen aan. Alsvorens het aangekondigde pro gramma, af te werken, zong de heer Post met zijn koor eerst: „De krekel en de mier" en „Het arme smidje" waarvoor hij en zijn jeugdige zangers en zangeressen een warm applaus had den in ontvangst te nemen. Als weer het scherm opgaat zitten Hans en Lise aan een tafel, „zij" het type van een welgedane boerin, die ech ter, zooals later blijkt niet erg tevreden is met haar lot, „hij" dat van een werk- zamen boer, die niet naar meer haakt. Tenslotte lacht het geluk Lise toe: Zij Een en ander uit de Geschiedenis vai Zandvoort. Evenals de duinen onder de gemeen ten Bloemendaal en Zandvoort, dii vanaf de landzijde zeer breed zijn, zoi zijn ook de stranden. Het Bloemendaal sche strand is onbewoond, en de strand vonderij van hetgeen er onder Bloemen daal aanspoelt, wordt van uit Zand voort geregeld en aldaar geborgen. Het strand en de zee wekten steed: de belangstelling, zoowel van de zijdi der badgasten en bezoekers, als van der kant der bevolking. De zee kan allerle verrassingen te weeg brengen, behalvi de visscherij van schelpen en garnalen de vele soorten van meeuwen en zee vogels, ook door hetgeen er kan komer aandrijven, hetzij voordeelig en bruik baar of wel schadelijk en afschuwelijk In het begin der 19e eeuw was de vis schersvloot van Zandvoort vrij talrijk later minder en lagen er meestal niel meer dan een 8 of 10-tal bommen ol pinken geankerd, totdat de opkoms van IJmuiden begon, toen was het vooi Zandvoort afgeloopen. Toen in 1803 de Engelsche oorlogs schepen onze kust bqmbardeerden werd er een der ter reede liggendt scheepjes in brand geschoten, docb slaagde de dappere Matthijs Moolenaai er in, om de brand te blusschen en zwom onder het vijandelijk vuur naai het brandende schip. Eenige ingezete nep van Haarlem schonken Moolenaai voor dieps kipeken daad 'p zilveren ta baksdoos met de volgende ingegraveer de inskriptie: f „Deez' doos vereerde een vrienden- j „Aan Zandvoort's braven jongeling „Den kloeken Matthijs Moolenaar, „Die, spijt het dreigendst lijfsgevaar, „Een brandend pinkje heeft geblu9cht Dit verschijnsel, hetwelk ook te Pet ten werd waargenomen en alwaar het veel schade aanrichtte, was eerst on verklaarbaar, doch later kwam men te weten dat de oorzaak moest gezocht worden in het woeden van een paar ge duchte waterhoozen in de nabijheid der kust. Visschers op zee waren oogge tuigen van dit verschijnsel geweest en zagen de zeilen en net want hunner scheepjes verscheurd en uitelkaar ge rukt door de kracht van het water en den wervelwind. Den 17en December van hetzelfde jaar dreef een storm het zeewater met kracht over de duinen en toen het weg trok bleek er een levende kabeljauw te zijn achtergebleven en over de duinen heen op het land te zijn geworpen. Ze werd door een rappen gast gegrepen en te Haarlem op de vischmarkt verkocht. Ook walvisschen kwamen er wel eens in vroegere tijden, in dooden toe stand aandrijven. Dat was het geval in de jaren 1479 en in 1502. Ze hadden respectievelijk een lengte van 24 en 50 voet. Men beschouwde het aanlanden van dergelijke monsters als een kwaad vobrteeken en geloofde dat er een of an der onheil in aantocht was. Zoo was het ook in 1629 toen er den 4en Januari een kolossale walvisch op het strand tusschen Noordwijk en Zandvoort aandreef. Er werd een af beelding van gemaakt, waar onder het volgende kreupelrijm: Wanneer ons 't vierde licht van 't nieuwe jaar kwam groeten Is hier deez' walvisch, lang drie en zestig voeten. Van Noordwijk o,p de zee paar Zandvoort weggestrand, God wende 't kwaad van ons en 't lieve vaderland. In 1762 spoelde er- wederom een ca chelot, (kleiner soort walvisch) en in 1791 een Vinvisch aan, terwijl er ip De cember 1851 een levende walvisch in zee zichtbaar waa die groote water stralen uitblies, en ook bij Wijk aan Zee gezien werd. De echte Zandvoorters «ijn een stoer en dapper slag van menschen, dat hebben zij bewezen in den loop der tijden, bij verschillende schipbreuken die hier hebben plaats gehad. De beide herinneringsplaten, die zich aan weerszijden van den preekstoel in de Ned. Hervormde Kerk bevinden, zijn. gewijd, de eerste aan den scheepskapi tein de la Cave, die in 1694 den 10 Juli met zijn eskader een convooi van 22 koopvaarders lpegeletdende, dat uit En geland kwam, na den aanval van 5 Fransche kapers te hebben afgeslagen, op deze kust door een storm werd over vallen, zoodat hij met zijn oorlogsschip met man en muis verongelukte. Zijn lichaam spoelde te Zandvoort aan, al waar hij werd begraven. De tweede ge denkplaat is gewijd aan Mrs. J. M. Cor bet, echtgenoote van kapitein Charles Halket; verongelukt met hun schip (een Engelsch) tusschen Noordwijk en Zandvoort en op laatstgenoemde plaats aan land gedreven den 22 September 1720. Beide borden zijn fraai beschil derd en van de familiewapens voorzien Van lateren datum valt te vermelden o.m. de stranding van den oorlogsstop, mer „de Cycloop", kommandanf Swaanshals, die komende van Kopen hagen den 2 Januari 1855 bij Zandvoort strandde, doch weer afgebracht werd door de firma Groot en Konijn te Eg- mond aan Zee. Dit werk koste aan het Rijk de som van f 17000. In het jaar 1860, na den bekenden Pinksterstorm, die overal enorme scha de aanrichtte, was het strand der zee met allerlei wrakhout en overblijfselen van vergane schepen bedekt- De strand vonderij en de politie hadden hun han den vpl met de bewaking en berging van datgene wat waarde had en ook met de begraving der op het strand ge worpen lijken van onbekende schip breukelingen. In 1873 strandde hier de Noorsche

IJmuider Courant | 1922 | | pagina 2