Adverteert in dit blad dergelijke paden op te heffen en te slui ten. De officieele weg kan men gaan en v. il is daar voor genoegen? Vooral, nu men alom voor het auto- en stoomfiets- verkeer telkens moet wijken. Ei- liep een binnenpad van Aerden- hout naar Vogelenzang langs de Oost zijde van „Boekenrode", en verder langs de Boerderij „de Koekoek" over Leijduin en Woestduin" naar dorp Vo gelenzang. De Bazaltweg die Leijduin in tweeën snijdt, heeft ook het pad af gesneden en nu kan men verder dien nie uwen weg volgen, die weer op den Vogelenzangschen Straatweg uitkomt. Deze kunstweg heeft de natuur ge schonden, ze loopt van af de bassins aan de Leidsche Vaart tot in het Zand- voortsche Duin. Het tweede landelijke pad, dat zoo aangenaam was voor de enkele wandelaars, die van den grooten weg af willen wijken, begint bij het in- rijhek van Mariënbosch en loopt achter de boerenhuizinge langs, kwam op den Lij weg uit, en die volgende kwam men langs een paadje over „Zeerust" bij „Klein Teijlingerbosch" te Vogelenzang uit. Doch „Zeerust" werd gesloten en is men dus genoodzaakt om toch weer op den Straatweg af te wijken. Er zijn in deze omgeving nog meer dergelijke paden en boschwegen die ve len niet weten en die men gerust gaan kan zonder te worden verdreven. Hier over in het volgende artikel. S. Chr. L, F. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. VARIA's TOONEELWEDSTRIJD. De tooneelvereen. „Oefening baart Kunst" te 's Gravenhage is Dinsdag avond als eerste mededingster in den door Varia uitgeschreven tooneelwed- strijd opgetreden met het tooneelspel in 3 bedrijven „Weldoeners der Mensch- heid" door Felix Philippi. Wij herinneren ons, dat we Varia een aantal jaren geleden de opvoering van dit stuk sterk hebben aanbevolen, om dat het bij lezing reeds een diepen in druk op ons had gemaakt. Varia heeft er toen met een zeer goede bezetting een groot, zij het dan geen overweldi gend succes mede gehad, waarbij ons o.m. nog levendig de mooie uitbeeldin gen van den geheimraad, Katrina en Di'. Martius voor den geest kwamen bij de opvoering van Dinsdagavond door „Oefening baart Kunst". Weldoeners der menschheid is geen effectstuk, dat tot sterke ontroeringen leiden kan. Het is een fijn gevoeld en doordacht stuk, dat niettemin in de passie van Katrina en de totale vernie tiging van den grenzeloos ijdelen ge heimraad gelegenheid biedt tot zielvol en nleesleepend spel. Het is bovendien een hoogst beschaafd stuk, dat in voor name kringen speelt en daarom van de spelers eischt, beschaving, distinctie, voornaamheid, gratie en uitnemend verzorgde uitspraak, kleeding en grime In hoeverre „Oefening baart Ku ïsl" aan deze eischen heeft voldaan en er daardoor in geslaagd is het opgeven in „Weldoeners der Menschheid" op het hooge plan te brengen, waarop het door den auteur is gedacht, moeten wij dit maal ter beoordeeling laten aan de ju ry, op wier inzicht wij bij deze w d- strijdstukken niet vooruit mogen loo- pen. Het Visscherijbedrijf. Een onderzoek vanwege Binnen- landsche Zaken. Er zijn den laatsten tijd al wat pen nen in beweging gebracht over het vis scherijbedrijf alhier. Aanleiding daar toe is vooral geweest het adres der Ree- dersvereeniging aan de Ministers van Binnenlandsche Zaken en van Arbeid over de loonen der losse arbeiders en vooral de opmerking, dat dezen bij het lossen van kolenbooten f 20 per dag verdienen en dan nog niet wilden wer ken. De vakorganisaties kwamen daar unaniem tegen op, zonden eveneens een adres aan genoemde Ministers en aan den raad van Velsen en vroegen een onderzoek te willen instellen. De ge meenteraad besloot daartoe en benoem de hiervoor een raadscommissie. Thans wordt ook vanwege den Minister van Binnenlandsche Zaken een onderzoek hier ter plaatse ingesteld. Een verifica teur is hier aangekomen, die zoowel van werkgevers- als van werknemers zijde de noodige inlichtingen zal erlan gen en daarna een rapport aan den Mi nister zal uitbrengen. Te hopen is dat dit tweeledig onder zoek zal leiden tot betere verhoudingen in het visscherijbedrijf. In verband met het wegbrengen van de „Jan Pieterzoon Coen IJmuiden 411" werd door het Haagsche Gerechts hof vernietigd het vonnis der Haagsche Rechtbank, waarbij J. Sch., te Velser- oord wegens het onbruikbaar maken van genoemd schip was veroordeeld tot 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf, met vrijspraak van het opzettelijk la ten zinken van het schip, echter alleen ten aanzien van de opgelegde straf en opnieuw rechtdoende legde het Hof den bekl. eveneens P/2 jaar gevangenisstraf op echter met de bepaling, dat slechts één jaar preventieve hechtenis zal wor den afgetrokken. In de zaak tegen H. G. L., boekhouder te Katwijk aan Zee, door de Haagsche Rechtbank veroordeeld tot 2 jaar ge vangenisstraf wegens het uitlokken van het door den vorigen bekl. gepleegde misdrijf en het gebruik maken van een valsche scheepsbekentenis, werd een nader onderzoek bevolen en de verdere behandeling bepaald op 6 Dec. a.s. Eenige getuigen zullen dan nog worden gehoord, die ook reeds in eersten aan leg zijn gehoord. VELSEROORD. Na onderhajidsche aanbesteding is het bouwen van een houten noodwo ning aan den Zeeweg alhier, voor reke ning van Mej. de Wed. A. A. Roels te Velsen, opgedragen aan den heer Berg huis te Wijkeroog voor f 2098. Men schrijft ons: Hedenavond herdenkt „Velsens Man nenkoor", opgericht door den heer Max Nabarro te Velseroord, zijn 1-jarig be staan door het geven van een openbaren Gezelligen avond met „Bal na" in de Bioscoopzaal „Flora" alhier. Naast eenige nummers, welke door het koor ten gehoore zullen worden gebracht, zal de bekende Amsterdamsche Humorist „Bolletje" optreden. Woensdag 22 Nov. zal de heer Max Nabarro dir. N.V. Bioscoop „Flora" al hier, een groote St. Nicolaas-reclame- film doen opnemen, n.l. St. Nicolaas zal verschillende winkels bezoeken teneinde daar zijn inkoopen te doen. Dat dit een uitstekende reclame is, be hoeft geen betoog, en dat het hen daar door gelukken zal hiervoor een groote belangstelling te wekken is ongetwij- feld. Ieder die er dus prijs opstelt op de groote St. Nicolaasfilm vereeuwigd te worden zorge Woensdagmiddag aan wezig te zijn voor Flora. Wanneer de film vertoond zal worden wordt nader bekend gemaakt. DRIEHUIS. Tot onderwijzeres aan de R.K. School alhier is benoemd Mej. J. M. Faas te Haarlemmermeer. SPORT. VOETBAL. StormvogelsExcelsior. Niets veranderlijker dan een inensch! Daaraan dachten wij tijdens en na af loop van den wedstrijd Stormvogels Excelsior. Terwijl men algemeen voor het maken van den eersten goal het er over eens was, dat de Stormvogels voorhoede er niet veel van terecht bracht, was hierna en vooral na het winnende punt van deze meening niet veel overgebleven. Nu is het een feit, dat er na de rust beter gespeeld werd dan daarvoor, maar evenzeer is het een feit, dat van de leidende club in den Overgang, wat het vlugge overgeven van den bal betreft, nog veel meer ge- eischt mag worden. Vooral Snoeks, Vis ser en Oldenburg Jr. hielden den bal veel te lang bij zich. Werkelijk het al tijd eerst een bal stil leggen, dan een speler trachten te passeeren enz. is uit den booze. Scheidsrechter Vuyk was 't in dezen volkomen met ons eens. „Als Stormvogels zóó tegen H. F. C. speelt, als nu voor de rust", aldus de heer Vuyck, „dan zit ze met de rust er al met 3—0 in". De beste speler uit de voorhoede was ongetwijfeld Oldenburg Sr. Het leek ons dezen middag toe, dat hij een groot deel van zijn vroegere snelheid had te ruggevonden. Talrijke voorzetten kwa men van zijn voet, waaraan er echter geen enkele direct benut werd. O.i. voor Snoeks een aansporing, om, zooals hij dezen keer slechts eenmaal deed, eens meer een trough-pass aan Blinkhoff Sr. te geven. Daar moet laatstgenoemde het toch hoofdzakelijk van hebben. Wat was zijn prachtig doelpunt hiervan een mooi bewijs! De middenlinie heeft goed gewerkt. Het steunen van de voorhoede was lang niet slecht en met de backs verstond men zich best. Met genoegen consta teerden we het feit, dat Vermaak's spel speciaal zijn plaatsen en opstellen, er zeer op vooruitgaat. Met Blinkhoff Jr., die weer een schitterend partijtje speel de, had hij den gevaarlijken linkerwing goed in bedwang. Beter dan in vorige wedstrijden hield Koster thans zijn bui tenman, waardoor, dank zij ook het spel van Bakker, de Excelsior rechterwing, vooral na de rust niet veel had in te brengen. Reuzenaar kreeg niet al te veel te doen. Het viel ons echter op, dat hij de zen middag de ballen al bijzonder klem- vast had. Excelsior beschikt over een goede ploeg, die tot groote dingen in staat is. Haar middenlinie echter verdedigde de zen middag te veel. Vooral haar center- half Bak Sr. verviel veel te veel in deze fout. Scheidsrechter Vuyck nam voor de rust een paar vreemde beslissingen. Wij schrijven dit toe aan het feit, dat de wedstrijd zich nog al eens vlug ver plaatste en hij de spelers in dezen be langrijken wedstrijd in bedwang wilde houden. Partijdigheid, waarvan een deel van het publiek hem wilde be schuldigen, was echter verre van hem. Evenals de Stormvogels-voorhoede was ook de heer Vuyck na de rust het best op dreef.. De Wedstrijd. Excelsior stelt zich als volgt op: v. d. Bergen, v. Rijssel Blok de Rijke, Bak Sr., v. d. Ende Schram, Vink, Grobbe, Bak Jr., Huis man Stormvogels stelt daar tegenover: Oldenburg Sr., Snoeks, Blinkhoff Sr., Oldenburg Jr., Visser. Bakker, Sprokkreeff, Vermaak Koster Blinkhoff Jr. Reuzenaar. Van den aftrap af wordt direct flink aangepakt. De Excelsior voorhoede combineert aardig en brengt een paar bezoeken aan Blinkhoff Jr. c.s., die hierop echter weinig gesteld zijn en den bal naar de andere helft doen ver huizen, waar de Stormvogels-voorhoe de voorloopig nog te langzaam blijkt, zoodat v. Rijssel en Blok steeds kunnen redden. Bij een Excelsior-aanval geeft Vink aan Grobbe de kans van den dag, doch deze schiet juist tegen de paal, waarna Vermaak redding brengt. Na mooi combinatie-spel tusschen Visser en Oldenburg Jr. schiet laatstgenoemde tegen den binnenkant der paal. Direct hierna passeert Oldenburg Sr. fraai de Rijke en v. Rijssel, doch zet dan achter in plaats van voor. Nogmaals komt de Stormvogels-voorhoede terug. Een he vige worsteling voor het Excelsior-doel heeft er plaats. Drie-viermaal wordt de bal tegen een Excelsior-speler aange trapt, doch tenslotte weggewerkt. Bij een harer gevaarlijke aanvallen heeft Excelsior dan succes. Sprokkreeff en Blinkhoff Jr. worden gepasseert en met een stevig schot van Bak Jr. Reuze naar eveneens (01). Van den aftrap af gaat het regelrecht op v. d. Bergen af. Het afgeven van den bal neemt echter zooveel tijd in beslag, dat een gepasseerd speler het volgend oogenblik weer voor de voorhoede staat. Steeds trachten Snoeks en Vis ser door eenig beenen gegoochel de te genpartij in de luren te leggen, wat juist voldoende is, om ongeveer de ge heele Excelsior verdediging voor het doel te zien staan. Pech spreekt ook een hartig woordje mee zoo schiet Olden burg Jr. tegen de paal en van dichtbij vlak naast zoodat met de rust de stand nog 01 is. Nadat Reuzenaar twee schoten van Bak Jr. en Grobbe gestopt heeft, geeft Snoeks Jan den zoo lang verwachten trougli-pass zoo drie in een wedstrijd Snoeks! en op schitterende wijze maakt Blinkhoff Sr. gelijk (1—1). Het spel van Stormvogels wordt nu beter, alleen Visser kan er maar niet inkomen. Excelsior komt dan ook in de minderheid. Haar uitvallen, meest geleid door den linkerwing blijven ech ter gevaarlijk, doch stuiten tenslotte al le op Blinkhoff Jr. en Koster. De Stormvogels-voorhoede, goed ge steund door de half-back-linie, doet eveneens menigen gevaarlijken aanval, waarbij ook de linkerwing het meest actief is. Een voorzet van Klaas kopt Oldenburg Jr. juist naast en een vol gend schot van denzelfden speler stopt v. d. Bergen. Het loopt reeds aardig naar het ein de, als Snoeks Oldenburg Sr. weer aan het werk zet. Zijn voorzet kopt Blink hoff Sr. recht omhoog, wat Visser her haalt. De dalende bal wordt door Ol denburg Jr. opgevangen en met een prachtig schot scoort hij het winnende punt (2—1). Ondanks daartoe door Ex- selsior aangewende pogingen blijft de gelijkmaker, dank zij keurig werk van de geheele Stormvogels-verdediging uit. KORFBAL. G. S. D.Macbi II 8—2. Begunstigd door prachtig weer werd bovenstaande wedstrijd onder leiding van Wiegmink gespeeld, waarbij Mac bi het onderspit moest delven. Beide partijen komen onvolledig op. Het be gin is voor Macbi, dat flink opzet. Spoe dig echter neemt G. S. D. het beste deel van het spel en is veel aanvallend. Toch heeft een speler van Macbi het eerst succes (01), spoedig door hen ver groot tot (02). Hierna ging de verde diging van G. S. D. in aanval over. Hier uit weet Leeman voordeel te halen, en brengt de stand spoedig op 22. Na korten tijd geeft Graaman aan G. S. D. de leiding. Deze stand weet Macbi tot rust te behouden. Even na rust vergroot Graaman haar nogmaals (4—2). Macb breekt nog enkele malen door doch weet haar kansen niet goed te benutten Spoedig vergroot mej. Bais de stand, even daarna door een van Bosman ge volgd. (62) Het einde begint te nade ren. Leeman vergroot de stand nog eens (72). Beide partijen werken hard Macbi werkte zelfs wel eens te hard, zoodat de scheidsrechter eenige straf- worpen moest toedienen. Gedurig ap- pèlleeren van de zijde van Macbi is hiervan het gevolg. Een minuut voor tijd vergroot mej. Driessen nogmaals de stand en brengt haar op 82. Spoedig kondigt de scheidsrechter einde aan. Het is een welverdiende overwinning voor de IJmuidenaren. Thans wil ik in 't algemeen iets over dit spel zeggen: Tot voor korten tijd waren in Amster dam enkele honderden korfballers en korfbalsters; thans is hun aantal reeds tot ruim 2500 gestegen. „Hoe komt dat", zult u misschien vragen. Is die sport dan zoo nuttig? Als antwoord daarop diene: Sport in behoorlijke, dus niet in overdreven mate beoefend is altijd en voor ieder een nuttig. Hoevele menschen loopen er niet rond, wier eenig lichamelijke ont spanning hierin bestaat, dat ze van school of kantoor en omgekeerd wan delen en er zeer begrijpelijk ongezond uit gaan zien. Dit betreft nog slechts hun uiterlijk, maar vraagt hun eens, hoe vaak ze lij den aan allerlei kwalen en kwaaltjes. Hoe zij „dank zij" dit leven vatbaar zijn voor ziekten. Als voorbehoedmiddel kunnen we ge rust het korfbal gebruiken, de fijne, bij uitstek llollandsche sport, die het ru we van voetbal of cricket mist; die het lichaam hard tegen de grootste ver moeienissen. Geen ontwikkeling van bepaalde spieren, maar een gelijkmati ge oefening van het heele lichaam. Moet ik nog meer voordeelen van dit spel opnoemen? Neen, nietwaar? De toenemende populairiteit, waarin het spel zich mag verheugen, op voetbal na is het reeds de meest beoefende sport in Nederland, zegt meer dan genoeg. Gaarne worden meerdere inlichtingen door het bestuur van G. S. D. zelve ver strekt. UIT ONS PARLEMENT. De algemeene beschouwingen over de Staatsbegrooting, thans weer in de Tweede Kamer aangevangen en als 't ware een mondelinge toelichting van het voorloopig verslag en de memorie van antwoord der regeering daarop, plegen die begrooting al heel weinig op den voet te volgen en zijn langza merhand niet veel anders geworden dan politieke beschouwingen over on derwerpen van den dag, een bespreking van den politieleen toestand van het oogenblik en de factoren, die het be- heerschen. Het was daarom niet meer dan natuurlijk, dat dit jaar de uitslag der jongste verkiezingen en de finan- cieele toestand met de bezuiniging die zij noodzakelijk maakt, de onderwer pen waren, die haar geheel beheersch- ten. De uitslag der verkiezingen, dat is de oorzaak der bestaande politieke con stellatie, van de aan het bewind zijnde regeering en van de richting, waarin 'slands zaken gedurende de aangevan gen wetgevende periode geleid zullen worden. En onze financieele toestand en de noodzakelijkheid van bezuiniging die eruit geboren is, dat is de oorzaak, die oogenblikkelijk elke regeering, van welke richting ook, een politiek beleid in de handen dringt en dus evenzeer, zoo niet meer nog dan de verkiezings uitslag het kabinet en onzen Staats huishouding haar richting geeft en ons politiek leven zijn naaste doel stelt. De uitslag, die ons een regeering gaf, kan daarbij feitelijk alleen over de wegen beslissen, die ieder voor zich gaan, dat doel uitkiest. Want over de wegen blijkt men het nog lang niet eens. En al werd de keuze, blijkbaar niet enkel door po litieke richting bepaald, invloed had die richting toch wel, vooral ook op het oordeel, dat men over de bezuinigings wegen der regeering velde. Of de uitslag der verkiezingen den volkswil juist weergaf, was feitelijk vande linkerzijde een napleiten over een verloren zaak. Vooral de heer Troel stra .maakte er zich druk mee. Hij meende, dat de anti-these, kunstmatig in het leven gehouden, de sociale kracht van ons volk beletten tot vrije uiting te komen en dat zij een sein was voor de democratische ontwikkeling en dat het optreden der Katholieke geeste lijkheid wel 500.000 van de 800.000 ka tholieke kiezers anders had doen stem men, dan zij het zonder de bemoeiingen dier geestelijkheid met de Nieuwe Ka tholieke partij gedaan zouden hebben. Tegen de veroordeeling, die deze laat ste bewering inhield, kwam vooral de heer Van Wijnbergen met klem op door op de plicht der geestelijkheid te wij zen zich ook aan die politiek gelegen te laten liggen en voor de vrijheid der katholieken op te komen om zich door de geestelijkheid of wie dan ook te la ten raden. Tegenover de bewering van Mr. froelstra dat het Nederlandsche volk moest weten, of het door een po litieke partij of door een geestelijkheid geregeerd werd, hield bovendien de heer Nolens, als voorzitter der katho lieke Kamerclub, staande, dat deze club geheel onafhankelijk was van organen van niet-politieken aard. Naast den heer Troelstra beoordeelde ook de heer Dres'selhuys den uitslag als niet stroo- kende met den volkswil. Evenals de heer Marchant scheen hij van ooi-deel, dat een zekere angst vele niet-recht- schen rechts had doen stemmen. Beiden achtten bovendien de wijze, waarop na deze verkiezingen het ministerie was tot stand gekomen inconstitutioneel, omdat het program van de regeering van buiten-af was opgelegd, wat dooi den heer Colijn, die evenals de heer No- lens op den band der hoogere beginse len tusschen de partijen van rechts wees, uitvoerig werd bestreden. Maar de heer Troelstra meende nog een andere reden te weten voor de on zuiverheid van den verkiezingsuitslag. De regeering was wel met een bezuini- gingsleuze gekomen, maar niet met een bezuinigingsprogram. Had zij dat laat ste gedaan, had ze, meende hij, heel wat van de voorstemmers tegen zich gekre gen. En in de tegenwoordige actie te gen den voorgenomen pensioenaftrek der ambtenaren zag hij een bewijs voor die bewering. Zijn interpellatie toonde, dat hij in dit verzet deelde. De veilig stelling van den gulden mocht heel mooi zijn, de heer Troelstra meende, dat men zich op dit doel niet blind moest stai en. Men moest ook rekening houden met de stemming van een ar- beidslustig volk. Volkskracht, zei de heer Marchant later, was ook 'een deel van het volksvermogen. En, zoo rede neerde de heer Troelstra verder, alle middelen ter bezuiniging waren nog niet uitgeput. Zoo kon men op militai re uitgaven nog heel wat beknibbelen. Verder was er niet voldoende voeling gehouden met de centrale commissie der ambtenaren voor georganiseerd overleg. De heer Troelstra stelde dan ook de instelling van een commissie uit de Kamer voor, ten einde tusschen deze centrale commissie en de regeering te bemiddelen. En hij vroeg den minister, of deze de invoering van den voorgeno men pensioenaftrek wilde opschorten tot andere bezuinigingen waren uitge put en anders een limiet wilde stellen en of hij haar verdere plannen ten op zichte van de salarieering wilde mee- deelen. Met deze interpellatie was de heer Troelstra intusschen op het terrein van het tweede onderwerp geraakt, dat de debatten beheerschte. Men bleek het vrij algemeen eens, dat bezuiniging noodzakelijk was, maar niet geheel over de middelen daartoe en scheen evenmin algemeen zeker, dat de plan nen van de regeering toereikend waren, vooral waar de raming van inkomsten velen nog te geflatteerd leek en men vrij algemeen een verdere daling ver wachtte. De heeren Marchant en Van Gijn meenden, dat er in de bezuiniging te weinig methode zat en de laatste pleitte voor meer zeggingschap van den minister van financiën over andere de partementen. En zelfs de heer Colijn, anders zeker geen vijand van het kabi net, scheen niet heelemaal gerust. Hij besprak den financiëelen toestand uit voerig. Het feit, dat de uitgaven 615 millioen bedroegen en de inkomsten 567V2, terwijl hij voor de laatsten een daling met nog ten minste 100 millioen verwachtte, was hem voldoende om de noodzakelijkheid van een vérgaande bezuiniging vast te stellen, waarbij de ambtenaarssalarissen ook niet onaan getast konden blijven. Als onmiddellijk toe te passen middelen tot bezuiniging noemde hij voorts de afschaffing van de papieren controle over ons onder wijs, van subsidies aan volksuniversi teiten en de opera en de vermindering van uitgaven voor de defensie, die hij enkel nog het nakomen van de taak als lid van den Volkenbond mogelijk wilde laten. Zijn opmerkingen hieromtrent wekten de verbazing zoowel van den heer Nolens als van den heer Schok king, die hierin een verandering in de houding der anti-revolutionairen za gen. De heer Van Rappard interpelleerde verder nog over de opheffing van het departement van landbouw, de heer Braat zag in deze opheffing als in de geheele houding der regeering een Het ze tegen de plattelandsbevolking en de heer Kersten ontvouwde het program der Gereformeerde Staatspartij als an- ti-Roomsch en tegen de verzekerings wetgeving.

IJmuider Courant | 1922 | | pagina 2