IJmuider Courant geref. kerk. chr. geref. kerk. 10 uurDs. J. B. O. Croes. 5 uurDezelfde. geref. kerk. ned. herv. kerk. geref. kerk. Zaterdag 18 November Tweede blad OFFICIEEL. Tijdelijke afsluiting van een weg. Burgemeester en wethouders van Velsen brengen ter algemeene kennis, dat het gedeelte van den Stationsweg te Velsen, vanaf den Spoorwegover gang tot aan den Kerkweg, van 20 No vember' a.s. totnader order voor het verkeer met rij- en voertuigen gesloten zal zijn. Velsen, 16 November 1922. Burgemeester en wethouders voorn de secretaris, de burgemeester, J. KOSTELIJK. RIJKENS. PREDIKBEURTEN IJMUIDEN. VOOR ZONDAG A.S. ned. herv. kerk. 10 uurDs. M. Lindenbom, Zendings director, Rotterdam 5 uur Ds. v. Oostrom Soede. Zaterdagavond 8 uur, bidstond. DOOPSGEZ. GEM. AFD. PROT.-BOND 10.30 uur: Ds. W. Luikinga. 10 uurDs. Jansen 5 uurDezelfde. VELSEROORD. ned. herv. kerk. 10 uur: de heer R. Schellenberg, bez. pred. te Overdinkel. 5 uur: Dezelfde. 10 uur: Ds. Wissink. 5 uur: Dezelfde. VELSEN. 10 uur: Ds. Eggink. 5.30 uur: Dezelfde. 10 uur: Kinderkerk, Lokaal Wijkeroog. WIJKEROOG. 10 uur: Ds. Boerkoel. 5 uurDezelfde. SANTPOORT. NED. HERV. KERK. 10 uur: Dr. O. A. van den Bergh van Eysinga. Bevestiging van eene lidmate (tevens Doop). evangelisatie. Oeref. Evangelisatie Bethel, Wüstelaan. 10 uur: A. van Dijk te Heemstede. Donderdag 8 uur: De Heer G. B. Wurth PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. De Haarlemsc.he rechtbank ver oordeelde M. van R., kantoorbediende alhier, wegens verduistering van ver schillende geldsbedragen ten nadeele der firma Wed. S. I. Groen alhier, tot een jaar gevangenisstraf, met aftrek der preventieve hechtenis. De Duitsche schipper O. L. uit Bre merhaven, die terecht stond wegens het invoeren van cognac met zijn stoom trawler, zonder daarvan aangifte te doen, werd dooi' de rechtbank vrijge sproken. De rijksadvocaat had tegen hem 14 dagen gevangenisstraf gevraagd. - De heer P. Goedendorp, vroeger onderwijzer aan de Groen van Prinste- rer School alhier, thans hoofd der Chr. School te Ilazerswoude, is benoemd tot hoofd der in aanbouw zijnde en in Maart te openen Chr. School aan den Bergsingel te Rotterdam. Donderdag werd alhier aangehou den zekere T., die gesignaleerd stond in 't alg. Politieblad en nog een maand gevangenisstraf te goed had. Door de Rijksveldwacht is hij naar Zwolle over gebracht. Aan eenige werkzoekenden uit Haarlemmermeer en Zutphen is door de politie nachtverblijf verleend. In den avond van 15 November zijn te Heemstede twee damesrijwielen gestolen ter waarde vqn f 30 en f 55. De Burgemeester van Heemstede verzoekt opsporing daarvan en bericht. Gevonden voorwerpen. Een paar pantoffels, een grijze poes, een kinderhandschoentje, 3 zilveren armbanden, een bruinharige keeshond. Verloren: een gouden dameshorloge POLITIEPOST VELSEROORD. Gevonden voorwerpen. 1 Parapluie, 1 Hondenhalsband met penning, 1 Portemonnaie met inhoud, 1 roode Postduif, 1 blauw Tricotbroek je, 1 riem van motorrijwiel. VELSEN. De weg VelsenWijk aan Zee. Men schrijft uit Wijk aan Zee aan de Kenn. Editie: Wij hebben onlangs gemeld dat de nieuwe straatweg van Velsen naar Wijk aan Zee over „Rooswijk" door den eigenaar jhr. mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden voor het verkeer is afge sloten. Sedert 35 jaar was deze w eg voor alle verkeer toegankelijk. Het liet zich aan zien dat deze afsluiting nu maar niet zoo kalm door de bevolking van Wijk- aan-Zee is opgenomen en vooral niet door de neringdoenden, die aan dien weg wonen. Maar heel veel meer dan een protest aan te teekenen tegen deze sluiting in den vorm van een open brief te zenden aan den bezitter van dezen particulie ren weg kan men al niet doen. Lijdelijk moet afgewacht worden het antwoord op dit openbaar schrijven. Wij zijn benieuwd hiernaar t. z. t'. te vernemen maar vreezen toch dat wan neer de zaak tot .een goed einde geleid wordt Wijk-aan-Zee er niet zonder kleerscheuren of zonder geldelijke of fers getroost te hebben er af zal komen voor herstelling van dezen aan natuur schoon zoo rijk bedeelden weg. De Staatscourant bevat de statu ten van de Coöp. Ver. „Particuliere Wo- ningbouwvereeniging Wijkeroog" al hier. SANTPOORT. Ons tanfare-korps „Wilhelmina" zyn nieuw vaandel, geschonken door Mevr. Wüste-von Gotsch, tentoon gesteld in het sigarenmagazijn van den heer Zonneveld aan den Rijksstraatweg Het prachtige vaandel, waaraan o.a. de in Alkmaar veroverde lauwertak, trekt veel bekijks. „Soli Deo Gloria" gaf Zondag avond in de concertzaal „Zomerlust" voor donateurs, kunstlievende leden en genoodigden een concert. Er bestond hiervoor groote belangstelling. legen 25 November a.s. organi seert de afd. Santpoort-Bloemendaal van de Ned. Ver. tot Afschaffing van Alcoholhoudende Dranken een drie- daagsche bazar in de groote zaal van het gebouw E. N. O. T. Als attracties zijn aangekondigd: grabbelton, sjoel bak, rad van avontuur, het verloten van een klok, e.a. De netto winst wordt be steed aan de propaganda. Dinsdag had in de Ned. Herv. Kerk het door ons aangekondigde con cert plaats. De kerk bevatte vrijveel be langstellenden, die behalve een goed doel gesteund, van uitstekende kunst genoten hebben. Malariabestrijding. Was de oorspronkelijke bedoeling de ontmuggingscampagne ge dure de een vijftal v inters van overheidswege te doen geschieden, nu zal, wegens den minder goeden toestand der openbare middehm, de campagne 1922—1923, die omstreeks Januari een aanvang zal ne men, ue laatste moeten zijn, waarbij de ontmugging rechtstreeks door Rijk, Provincie en Gemeenten geschied. Het doel de bevolking op te voeden in liet vrijhouden van muggen van schuren, stallen, hokken enz. zal dus in korter tijdsverloop worden bereikt. De in vorige winters verworven erva ring heeft de meening, die van het be gin af aan den doorslag gaf, dat een goede muggenverdelging slechts kan geschieden door de bevolking zelf, be vestigd. Het opvoedend karakter der muggenverdelging zal gedurende de nu volgende wintercampagne zoo hoog mogelijk moeten worden opgevoerd en een ernstig beroep wordt hierbij gedaan op de bevolking om in dezen naar beste krachten mede te werken en van de ge legenheid tot practische voorlichting door de ontmuggers zooveel mogelijk voordeel te trekken. Evenals gedurende de vorige cam pagne zal ook nu weer de ontmugging geschieden door alléénwerkende ont muggers, waarbij wordt verondersteld, dat de bewoners van de te ontmuggen perceelen reeds nu daadwerkelijken steun verleenen. Na afloop van deze campagne zal men zelf moeten zorgen voor het verdelgen van muggen in wo ningen, schuren, stallen enz. waarbij dan, voor zoover dat wordt vereischt, de noodige instrumenten en verdel gingsmiddelen ter beschikking kunnen worden gesteld door hulp der overheid. Het zal verder ernstige overweging verdienen door provinciale of gemeen telijke verordeningen op deze ontmug ging controle uit te oefenen; een schouw van schuren en stallen heeft in Nederland evenveel reden van bestaan als de schouw van slooten enz. omtrent ontmugging. In het vraagstuk der malariabestrij ding zullen de bewoners zelf het beslis sende antwoord moeten geven; op hen rust de taak dezen geesel weg te nemen; de overheid kan op den duur niet meer dan leiding en voorlichting geven. Voor alle nadere inlichtingen en tot het verkrijgen van vlugschriftjes over de malariabestrijding, wende men zicK tot den geneeskundigen inspecteur, dr. H. Alderhoff te Utrecht. VOETBAL. Overzicht. Morgen dan de groote dag! Want al heeft H. F. C. Zondag j.l. van V. U. C. verloren, nog erger, met stevige cijfers zelfs verloren, de strijd tegen „the good old" wordt er niet onbelangrijker om. Willen de Haarlemmers hun goede pro motie-kans behouden, dan zullen zij zich nu nog meer moeten inspannen, dan wanneer ze tegen V. LD C. gewon nen hadden. En dat zij dit zullen doen, daarvan zijn wij overtuigd! Van Stormvogels-zijde verwachten wij eveneens een geweldige krachtsin spanning. Voor alles zij het parool: „Snel handelen". Niet steeds eerst den man willen passeeren, niet telkens den bal, na hem ontvangen te hebben, stil leggen. Bedenkt, dat zulks tegen spe lers als Ben Verwey, Kuypers en Rey- don absoluut geen succes zal hebben. En voorts: Onbaatzuchtig zijn. Niet zelf een goal trachten te scoren, als een me despeler er gunstiger voorstaat. We we ten nu eenmaal, dat Blinkhoff Sr. één der productiefste voorhoedespelers is Geeft hem dan ook* meer dan tegen Excelsior, de gelegenheid op zijn be kende manier door te breken. Veel zal ook nu weer van de midden in lie afhangen. Tegen de H. F. C.-verde- diging kan de Stormvogels-voorhoede niets inbrengen, als ze niet krachtig ge steund wordt door de half-backs. De backs houden goed de buitenspe lers in 't ook, vooral den rechts-buiten. En tenslotte....: Reuzenaar stopt alle O)) hem gerichte schoten. Afgesproken? De leiding berust in handen van een scheidsrechter met internationale re putatie: W. S. Boas. Moge hij een goe den indruk van Stormvogels en hare supporters medenemen. Morgen de groote dag! Geen oud wijf blijft bij haar spinnewiel Onze voorspellingen: Z. F. C.—A. D. O. A. D. O. V. V. A.Excelsior Excelsior StormvogelsH. F. C. gelijk V. U. C.Spartaan gelijk O. D. S.—'t Gooi 't Gooi HilversumS. V. V. gelijk T. O. G.—V. S. V. V. S. V. VISSCHERSHAVEN EN VISSCHERIJ TE IJMUIDEN. I, Aan het jaarverslag omtrent het be hoer der Visschershaven te IJmuiden gedurende het jaar 1921, ontleenen wij: Haven met bijbehoorende werken. De havens met inbegrip van bijbe hoorende werken, den kaaimuur, de steigers, loopbruggen, remmingwer- ken en ducdalvon, verkeeren in goeden staat. Uitbreidingswerken. Het werk van de afgraving der duin- terreinen, dat in het vorige jaar werd gestaakt, bleef gedurende het geheele verslagjaar stilliggen. In den loop van het jaar werd aange vangen met den bouw van 6 privaatge houwtjes op de terreinen der haven en met het maken van 10 ducdalven in de haringhaven en van een loopsteiger met. brug naar de beide droogdokken. Van deze werken kwam alleen de bouw van de privaatgebouwtjes voor het einde van het jaar gereed. Het 1ste drijvende droogdok bleef in goeden staat verkeeren en behoefde geerie herstellingen of vernieuwingen van beteekenis te ondergaan. De remmingswerken, noodig voor het vastleggen van het 1ste en het 2de dok op de nieuw daarvoor aangewezen plaats aan het einde van de haven, kwamen in het verslagjaar gereed. Vermindering. Het tijdelijk personeel verminderde met 4 personen, n.l. met 2 haven- en hal knechts en 2 smedenmachinedrijvers, die in verband met de slapte in het be drijf, overbodig waren geworden. Exploitatie. Evenals over het vorige jaar werd ook thans op de exploitatie van het ha venbedrijf een belangrijk verlies gele den. Niettegenstaande de kosten van ex ploitatie en onderhoud over het afge loopen jaar bijna f 50.000 lager waren dan over het vorige, is het verliescijfer aanzienlijk hooger, nl. f 270.333.915 te gen f 170.970.005. De oorzaken van de stijging van het verlies lagen eenerzijds in de daling der inkomsten met ruim f 65.000 anderzijds in de toeneming van den rentelast met bijna f 90.000, als gevolg van de verhoo ging der rente voor de in het bedrijf ge stoken kapitalen van U/2 op 5V2 en in de stijging van de kosten van af schrijving met ruim f 8000 wegens de uitbreiding van de havenwerken in vo rige jaren. De daling van de inkomsten was voornamelijk te wijten aan de vermin dering van de opbrengst van den vischverkoop in de hallen en dienten gevolge van het bedrag ter retributie, van dien verkoop geheven, welke retri butie de voornaamste bron van inkom sten voor het Staatsvisschershavenbe- drijf vormt. Bedroeg de opbrengst van den visch verkoop in het vorige jaar rond f 15.000.000 en van de retributie, welke 2 van de besomming is gesteld, der halve f 300.000, in het verslagjaar daal de de omzet tot ruim f 11.000.000 en de retributie tot ruim f 225.000, zoodat al leen de bate uit de retributie reeds rond f 75.000 lager was, dan in het vorige jaar. De belangrijke vermindering van den omzet in de vischhallen was voorna melijk het gevolg van den zeer ongun- stigen toestand voor de haringviseche- rij in het afgeloopen jaar. Hierbij kwam nog de voor het haven bedrijf zeer ongunstige omstandigheid, dat ook de Engelsche h-aringvisscherij in het afgeloopen jaar op een misluk king uitliep. Kwamen in de laatste jaren, gedu rende de maanden September, October en November, de Engelsche haringvis- schers in steeds grooter aantal hunne vangsten versche haring hier ter markt brengen, in het verslagjaar was de vaart dier visschers op deze haven daarentegen zeer beperkt, en de aan voer van versche haring dientengevol ge belangrijk minder dan in de vorige jaren. Bedroeg de opbrengst van de vang sten der Hollandsche en Engelsche ha ringschepen in het vorige jaar resp. ruim f 2.000.000 en f 3.000.000, in het verslagjaar liepen de totale be sommingen terug tot respectievelijk ruim f 750.000 en f 510.000, zoodat de verkoop van de haring over het ver slagjaar rond f 80.000 minder retributie opleverde, dan in het vorige jaar. De totale opbrengst van de verkochte trawl- en beugvisch was daarentegen eonigszins hooger. Wel verminderde de totale besomming van de hier thuisbe- hoorende stoomtrawlers, als gevolg voornamelijk van de drukke vaart van die schepen op Engelsche havens, doch hier stond tegenover, dat de aanvoer van vreemde stoomtrawlers sterk toe nam. Tijdens de groote schaarschte op deze markt toch, ontstaan door het va ren van nagenoeg de geheele stoom- trawlervloot van hier op Engelsche ha vens gedurende de staking in de En gelsche kolenmijnen, werden talrijke Duitsche stoomtrawlers door de hooge prijzen op de markt alhier aangelokt, om deze havens te bezoeken. Toen oók na het einde der mijnwerkersstaking bleek, dat de Duitsche visschers hier over het algemeen loonende prijzen voor hunne vangsten konden maken, duurde hun bezoek onverminderd voort, tot groote ontevredenheid na tuurlijk van de hier gevestigde reeders, die zich door de concurrentie van de Duitsche vloot in sterke mate benadeeld achtten. De opbrengst van den verkoop van do vangsten der Duitsche visschers be liep ruim f 1.600.000, waarvan een retri butie van ruim f 32.000 geheven werd, zoodat het drukke bezoek dier visschers schijnbaar zeer voordeelig was voor het havenbedrijf. In werkelijkheid is.het echter de vraag, of hier van een voor- doel sprake kon zijn, nu aan den ande ren kant de aanvoer van de Holland sche visschers ten gevolge van de Duit sche concurrentie sterk beperkt moest worden. Tegenover de belangrijke daling van de retributie van den vischverkoop stond een geringe stijging van de overi ge inkomsten. De waterlevering bracht ruim f 10.000 meer op voornamelijk als gevolg van de verhooging der tarieven voor die leve ring. Ook voor het gebruik van de electri- sche kraan werden de tarieven ver hoogd, waardoor de opbrengst met ruim f 1300 steeg. De dokloonen brach ten ruim f 3000, huren en pachten ruim f 7000 meer op. Daarentegen verminderde de bate uit de levering van licht- en kracht stroom met. bijna f 15.000, voornamelijk als gevolg van de verlaging van den kolentoeslag. De exploitatie-rekeningen van visch hallen, waterleiding, electrisch net, terreinen en duingronden en electri- sche kraan gaven alle winstcijfers. De exploitatie van de spoorwegin richtingen en het drijvend droogdok le verde echter verliezen op. De exploitatie-rekening van laatstge noemd bedrijf moest worden belast met een belangrijk bedrag aan rente van het kapitaal, besteed voor het 2de droogdok. Aangezien dit ook over het verslagjaar nog geene inkomsten ople verde, moest dit bedrag als zuiver ver lies worden geboekt. Waar nu de winst, op de exploitatie van het 1ste „droogdok behaald, niet voldoende was, om dit verlies geheel te dekken, moest de reke ning van het geheele dokbedrijf met een nadeelig saldo worden afgesloten. Het verlies op de exploitatie van de spoorweginrichtingen was minder be langrijk en van toevalligen aard. De exploitatie van de haven, welke geene inkomsten van beteekenis heeft en waarop dus steeds verlies geleden wordt, leverde, in verband met de uit breiding der havenwerken en de ver hooging van de rente, een hooger na deelig saldo op, dan in het vorige jaar, n.l. rond f 334.000 tegen f 283.000. Bij de beoordeeling van de resultaten van de exploitatie van het Staatvis- schershavenbedrijf dient nog steeds in het oog te worden gehouden, dat de on gunstige uitkomsten nauw verband houden met de huidige inzinking van het visscherijbedrijf en dat daarom maatregelen tot voordeeliger exploita tie geen nut kunnen hebben, zonder nieuwen en krachtigen opbloei van dat bedrijf. Wordt vervolgd. VISSCHERIJ. Gedurende de week van 9 t/m. 15 Nov. 1922 kwamen de navolgende vaar tuigen aan den Rijksvischhal: 61 Holl. Stoomtrawlers, 39 Duitsche Stoomtrawlers, 1 Engelsche Stoom trawler, 2 Motorloggers, 14 Zeilloggers, 1 Sloep, 1 Stoombeuger, 2 Zeilharing- loggers, 19 Engelsche Stoomdrifters 011 24 Kustvisschers. De besommingen waren als volgt: Hollandsche Stoomtrawlers van f 494.— tot f 3765.— Duitsche Stoomtrawlers van f 1185.tot f 3443.— Engelsche Stoomtrawlers van f tot 1 3096.— Motorlogg. - 677.— - 976,- Zeillogg. - 240.— - 472.— Sloepen - - 505.— Stoomb. - - 822.— Zeilh.logg. - 933.— - 2596.— Engelsche Stoomdrifters van f 683.— - 386 L— terwijl de Kustvisschers f 2533.90 be- somden. De aanvoer bestond uit 773128 K.G. trawlvisch 2387 K.G. beugvisch, 262 kantjes, 2371 kisten Haring, 5205 man den Haring. De totaal opbrengst bedroeg f312.868.22. INGEZONDEN. WEDSTRIJD uitgeschreven door het Rotterdamsch Comité ter behartiging van Nationale Belangen. Het Rotterdamsch Comité ter Behar tiging van Nationale Belangen stelt po gingen in het werk mede te helpen, den volkszang te verbeteren. Daartoe tracht het een keur van volksliederen te ver krijgen, geschikt om op 31 Augustus te worden gezongen, in de hoop, dat het volk langzamerhand smaak voor het betere verkrijgen zal en deze liederen op Koningin's verjaardag de ordinaire straatdeunen zullen vervangen. Het comité tracht dit doel te berei ken door jaarlijks een wedstrijd uit te schrijven en heeft daarvoor 6 prijzen beschikbaar gesteld: een prijs van f 100.—, f 50.en f 25.als le, 2e en 3e prijs voor het beste gedicht en 3 prij zen van f 50.als prijzen voor compo sities voor de bekroonde verzen. Reeds heeft in Mei van dit jaar een wedstrijd plaats gehad, en daar de tijd voor pu bliciteit over het geheele lancl te kort schoot, is deze wedstrijd bijna uitslui tend .plaatselijk geweest. De jury voor de liederen bestaat uit de Ileeren: Dr. H. K. de Raaf, Pater Hyacinth Hermans en Mr. J. Bloem, terwijl de jury voor de muziek bestaat uit de Heeren: Bernard Diamant, Hen ry Zagwijn en W. Landré. Het comité zag gaarne den wedstrijd thans uitgebreid over het geheele land en deelt bij dezen mede, dat inzendin gen voor vaderlandsche liederen, die door het geheele volk kunnen gezon gen worden, hiervoor plaats kunnen hebben bij Dr. J. van der Valk, Villa park 6, Rotterdam. De inzendingen moeten geschieden onder een schuil- nam, vöör 24 December e.k„ onder bij voeging van een gesloten briefje met naam en adres van den afzender. De bekroonde verzen worden het eigen dom van het comité, terwijl niet be kroonde stukken niet worden terugge zonden, tenzij porto is bijgesloten. Begin Januari zal de wedstrijd voor de composities worden uitgeschreven. Namens het Rotterdamsche Comité ter Behartiging van Nationale Belangen. Mr. A. VAN DER HOEVEN, Voorz. IJ. RINGERS, Secretaris. BURGERGERLIJKE STAND. Gemeente Egmond aan Zee. Geboren: Johan George, zoon van J. W. F. LI. Broeksma en M. O. Hahnen; Jan, zoon van A. Gravemaker en E. Hart; Wilhelmina, d. van W. Schreuder en N. Gravemaker. Getrouwd: Klaas de Groot en An na Groen; Petrus Boots en Anna Bak- kum.

IJmuider Courant | 1922 | | pagina 5