M Wybeti ADVERTENTIES. mmmm# Douwe Furen Cornelia Johanna Nieman m Leendert van der Valk, Cornelia de Koning Sr, Jannetje Kroon J. F. SERVAAS Au f gébot Es wird zur allgemeinen kenntnis gebracht, dass: Otto Franz Feigner, ledig, wohnhaft in Schortewitz, Post Weissandt(Anhait-L)eutschland)vor- her in Beverwijk in Holland; 2. die Elsa Martha Jacob, ledig vorher Hausmadchen, jetzt ohne Beruf, wohnhaft in Schorte witz, vorher IJmuiden in Holiand, Kanalstrasse 41, die Ehe miteiander eingehen wollen. Ehehindernisse sind dem Unter- zeichneten zu melden. Schortewitz, Post Weisandt, den 13 Novbr. 22. Der Standesbeamte, F. Böhme. Tabletten Hoest, Heesch- heicf, SCeelpijn. Door de Arrondissements-recht- bank te Haarlem is in staat van faillissement verklaart bij vonnis van 14 November 1922 Jacob Visser Azn. wonende te IJmuiden gemeente Velsen met benoeming van Jhr. Mr. R. de Marees van Swinderen tot Rechter commissaris en van Mr. P. Tideman Oe^lempte Oudegracht 63 Haarlem tot curator. ren een Hongaarsch pleegkind hebben. Vanuit Boeda-Pesth breidt het werk zich ook in de provincies uit en van daar komen telkens aanvragen om den arbeid ook daar aan te vatten ot te steunen; Ook Mevr. Biberauer sprak de verga dering toe en waar het gehoor groot.cn- deeis uit vrouwen bestond, werd zij na tuurlijker wijze met groote belangstel ling gevolgd. Haar mededeelingen wa ren ontroerend. Zij vertelde van het leed der Hongaarsche moeders, eerst in den oorlog, daarna door de revolutie, hongersnood enz. Maar ook van de dankbaarheid aan Holland, waar dui zende Hongaarsche kinderen zoo lief derijk opgenomen zijn. Wij, die den nood van nabij in Oos timrijk hebben gezien, vinden altijd 't meest ontroerend als men, gelijk ook Mevr. Biberauer deed, uitspreekt dat men dit gevoelt als het meest pijnlijke dat men voor ons niets heeft dan dank En aandoenlijk is het dan te hooren dat men in den gehede Holland steeds ge denkt. Ds. Boerkoel sprak een slotwoord Hij was zelf korten tijd in Hongarije ge weest dezen zomer en verstond dus beste wat Ds. en Mevr. Biberauer hier vertelden. En daarom beval hij Honga rije en vooral den arbeid der Geref. Kerk opnieuw in de belangstelling van zijn gemeente aan. Welke daarop getoond kon worden met de daad door een inza meling ten bate van het werk in Boeda Pesth. De bazar, die de vorige week in het gebouw Concordia gehouden is ten bate van den bouw eener nieuwe Geref Kerk alhier, is uitnemend geslaagd. Er is steeds een druk bezoek geweest en vooral den laatsten avond op Vrijdag was het bezoek bijzonder druk. Om 8 uur werd de bazar gesloten, wat geschiedde met een woord van dank door den heer C. W. Schoen, die deze dank vooral bracht aan de Com missie, de leden der Vrouwen- en Meis jesvereeniging, ook het publiek, dat na tuurlijk onmisbaar is bij een bazar. Ds Boerkoeb eindigde daarop met dankzeg ging. Hierna had de verkoop der nog over gebleven goederen plaats, hetgeen be langeloos geschiedde door notaris Boer lage. Deze veiling duurde tot 's nachts half een en toen mocht men de voldoe ning smaken dat alles verkocht was. De bruto-opbrengst van den bazar bedraagt f 2400. Wij kunnen nog mede- deelen dat de naam van de pop was Gretha. Deze naam was door meerde ren geraden, waarna Mevr. Smit de pop won. De geboortedatum van de andere pop was 14 Juni. Mej. Berghuis werd van deze pop de eigenaresse. Het getal van de sprei was 777, deze kwam aan Mej. v. d. Mey. Bij de Zondag gehouden herstem ming voor nog 2 leden van het Kies college der Ned. Herv. Gemeente wer den uitgebracht 49 geldige stemmen. Herkozen werd de heer G. Verhey Jr te Velseroord met 33 stemmen en geko zen de heer J. J. Wringer te Velseroord met 25 stemmen. Op de heeren G. Uiter wijk Winkel, D. Bruyn en J. Verhey, al len te Velseroord, waren resp. 14, 12 eri 5 stemmen uitgebracht. Arbeidsbemiddeling Velsen. Als werkloos ingeschreven op 18 Nov. 1922: 2 letterzetters, 1 meubelmaker, 1 ma chinale houtbewerker, 5 schilders, 1 metselaar, 20 timmerlieden, 4 kuipers, 1 zeilmaker, 1 boetster, 6 kantoorbe dienden, 12 matrozen, 1 bakker, 1 revol verklinker, 1 montagewerker, 1 chauf feur, 1 voorslaander, 1 vuurwerker, 1 plaatwerker, 1 koperslager, 2 metaal draaiers, 2 ketelmakers, 7 bankwer kers, 5 machinisten, 13 stokers, 133 los arbeiders. Dinsdagavond heeft in Hotel „De Prins" het Jubileum-Concert plaats ge had ter gelegenheid van het 20-jarig Dirigentschap van den heer Anton Smit. Medewerking werd verleend door het R.K. Mannenkoor „Sint Caecilia" te Velseroord, dirigent Anton Smit en de Kamermuziekvereen. „Kunstkring" te IJmuiden, dir. Sam. Vlessing. „Zang Veredelt" kan dezen concert avond onder de succesavonden boeken, 't Was door de vele medewerking een uitgebreid programma geworden, dat eerst vrij laat afgewerkt was, maar da tot het eind toe met aandacht gevolgd werd en blijkens het applaus in den Smaak viel. Het eere-lid Mej. C. Raat opende de bijeenkomst met een toespraak, waarin ze de blijdschap der Vereeniging te ken nen gaf over de aanwezigheid van de Beschermvrouwe, Mevrouw A. IJ. Cre- merHogan. Gaarne zou ze ook den 1160)' Kox, den beschermheer van Sint Caecilia hier aanwezig gezien hebben, maar deze was helaas verhinderd. Ze bracht nog in herinnering waarom dit concert gegeven werd, het was om den zeer gewaardeerden jubileerenden dirigent te huldigen. Ze sprak daarbij haren spijt uit over het verkeerde be richt, hetwelk de couranten verspreid hadden, n.l. dat de heer Smit door zijn vertrek naar Den Haag bedankt had als dirigent. Ze kon tot hare blijdschap meedeelen, dat, de heer Smit over geen ontslagnemen dacht. Verder bracht zij namens de Vereeni ging hartelijken dank aan Mevrouw C. van Jleyst-Vermeer voor het schenken eener sprei, die hedenavond verloot zou worden en dankte ook allen, die door het schenken van nog eenige aardige voorwerpen tot stijving der kas hadden bijgedragen. Namens de vereeniging werd Mevr Cremer een mooie bouquet aangeboden Allereerst kregen we twee mooie nummers te hooren van „Kunstkring' en daarna twee van „Zang Veredelt" terwijl.hierna een drietal nummers ten gehoore werden gebracht door Mevr Wuis (sopraan) en den heer A. Smit (ba riton). Mevrouw Wuis ontving daarna een fraaie bouquet, die haar aangeboden werd namens de Beschermvrouwe. Hierna werd een tweetal mooie num mers gezongen door „Sint Caecilia" en vervolgens een drietal door- „Kunst kring" gespeeld, waarbij op zeer ver dienstelijke wijze gezongen werd door den heer A. Smit, die daarbij het bewijs gaf, dat hij een onvermoeid zanger is. Een alleraardigste verrassing was het voor den jubilaris, dat een telegram werd voorgelezen, waarin de liederta fel „Excelsior" van Beverwijk den heer A. Smit hartelijk feliciteerde met zijn jubileum. Na de pauze bracht een sextet samen gesteld uit dames van „Zang Veredelt' een drietal mooie nummers ten gehoo re. Hierna volgden 2 nummers van „Zang Veredelt" en twee van „Sint Cae cilia" terwijl de avond besloten werd met een uitgebreid nummer van Kunst kring, hetwelk zooveel applaus ver wierf, dat de heer Vlessing nog een nummertje toegaf. Hierna werd de verloting gehouden De hoofdprijs, de sprei, viel op 109 een kussen op 165, een theemuts op 85 een gehaakt kleedje op 95, een ramme laar op 49, een pop op 40 en een flesch je eau de cologne op 64. Het allerlaatste nummer van het pro gramma was het bal, dat voor velen ze ker wel een zeer prettig nummer was. De biljartwedstrijd om een zilve ren medaille tusschen de heeren G Berg en L. Kaan, begonnen te Bever wijk, is Dinsdagavond voortgezet en be eindigd te Velseroord met den volgen den uitslag. De heer Berg maakte in Beverwijk 500 car. tegen de heer Kaan 4u7, te Velseroord bracht de eerste het tot 891, terwijl de laatste er 1000 ver kreeg en alzoo de medaille verwierf. De heer Kaan wist in 12 beurten 186 car. te fokken, alzoo een gemiddelde van ruim 15. Tijdens de raadsvergadering was gisteravond een groot aantal werkloo zen voor het gemeentehuis aanwezig. Daar waren ook de waarnemende com missaris van politie, de heer Tuinstra, en twee agenten. Er is echter maar wei nig plaats op de publieke tribune en zoo werd daarop alleen het comité van actie toegelaten. Eerst aan 't eind der vergadering kwam het adres in behan deling, de meeste werkloozen hadden echter gewacht, om den uitslag te ver nemen. Daarna ging men rustig naar Velser oord terug. Naar we vernemen is het Belgi sche stoomschip Tervaete met een la ding hout voor de Papierfabriek van Pel,rograd vertrokken. Dit is het eerste schip, dat sinds 1914 een lading hout uit Rusland alhier zal aanbrengen. De Stationsweg wordt opnieuw bestraat en is nu sinds Maandag afge sloten. De rijtuigen en vrachtauto's gaan nu den sintelweg langs 't kanaal. Het resultaat is dat deze weg in twee dagen totaal vernield is en voor fiet sers beslist onberijdbaar. BURGERLIJKE STAND. Bevallen: E. ZwartVisser, d.; A. VisserPost, z.; M. Vooijs-v. Beelen, z.; M. StamVisser, z.; G. A. Starre- veldv. d. Heisteeg, z.; G. H. Kuper Willekes, d.; C. C. DuijnAl, z.; M. SpiersNoordzij, d.; S. Bakkernesv. Binsbergen, z.; H. GuijtSchaap, z.; A. C. E. MarkerinkPunselie, d. Overleden: Leendert van der Valk, 66 jaar, echtgenoot van Anna Pie- terse. VELSEROORD. De Ouder-Commissies der scholen D en H belegden heden Woensdagavond in de turnzaal van school H een ge- meenschappelijken ouderavond. De heer H. Groenewout van Sant poort spreekt over het dreigende ge vaar voor het Lager Onderwijs en over „Volksonderwijs". Ook andere Ouder-avonden te IJmui den en Wijkeroog worden heden gehou den. De laatste groep van uitgezonden kinderen (waarvan drie met verlengd verblijf van de vorige groep) vertoeven vanaf 27 October tot 29 November te Heelsum. Deze zeven kinderen maken 't uitstekend, een der 3 genoemden werd in 8 weken 10 pond zwaarder. De afdeeling ontving in grooten dank een bijzondere gift van f 100; ook heb ben enkele Vereenigingen plan dezen winter nog iets te doen ten bate van de V ereeniging. Zoo moet het gaan. Velen moeten de schouders zetten onder het gemeen schappelijk belang „De verpleging van het zwakke kind". Zondagnacht, zijn bij twee ingeze tenen, S. on V„ van ieder 6 kippen zoek geraakt. Men vermoedt dat honden de daders zijn, omdat onlangs ook bij iemand 4 kippen vermist werden en de ze verderop doodgebeten werden gevon den. Gisteren sloeg in de Eikenstraat het paard, gespannen voor den brand stoffenwagen van den heer Hellings op hol. Doordat het lemoen van den wa gen brak, kwam het paard te vallen en verwondde zich, zoodat de veearts er bij te pas moest komen. SANTPOORT. Men weet ons mede te deelen, dat Mej. J. L. Enschedé het bescherm vrouweschap van ons symphonie-or kest „Caecilia" op zich heeft genomen De R.K. Tooneelvereeniging „St Engelmundus" geeft hedenavond voor donateurs en eereleden, Zondag a.s. te gen entrée een uitvoering in „Zomer lust". De uitvoeringen zijn alleen toe gankelijk voor Katholieken. Onder groote belangstelling van de zijde der jeugd heeft de groote Spaan sche kindervriend Zaterdag j.l. zijn en treé gedaan. Waar hem nog enkele we ken resten, alvorens hij zijn-rondrit door Nederland gaat maken, denkt hij bij den heer de Boer aan het Kerkpad van de vermoeienissen der reis uit te rusten. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. EEN KORTE STAKING. Wegens een nAar de meening van het bestuur der afdeeling IJmuiden van den Centralen Bond van Transportar beiders aan een stoker van de ijsfabriek voor de Vischhandelvereeniging onge motiveerd gegeven ontslag, hetwelk de Directie der ijsfabriek niet ongedaan wenschte te maken, werd plotseling Zaterdagmiddag j.l. het werk aan de fabriek door het machinepersoneel stopgezet. Toen te 2 uur de afkomende ploeg het werk verliet weigerde de op komende ploeg het werk aan te vatten Zoodat de machine in volle werking werd verlaten. Van werknemerszijd wordt medegedeeld, dat het ontslag vaii dien stoker daarom ongemotiveerd is, omdat een later in -dienst getredei werkkracht wordt aangehouden, zoo dat van werknemerszijde deze hande ling als een daad van rancune wordt gekwalificeerd en omdat bij volkomen veiligheid, deze arbeidskracht niet over compleet is. Van de zijde der directie wordt daar entegen aangevoerd, dat het ontslag vol komen gerechtvaardigd is. Ie. Wegens het inachtnemen van een behoorlijke opzeggingstermijn; 2e wegens nood wendige bezuiniging, waardoor deze werkkracht overbodig was geworden; 3e. dat bij handhaving-van dezen sto ker, in een andere werkkring, waar voor deze zich had aangemeld, uit de zen kring een arbeiskdracht ontslagen had moeten worden, wat allerminst ge motiveerd zou zijn en 4e. omdat door vervanging van stoom door electri- citeitskracht successievelijk het machi nepersoneel moest worden ingekrom pen. Het gevolg van deze staking was, dat Maandag door deze ijsfabriek geen ijs kon geleverd worden en daar tusschen deze fabriek en de Vereenigde Ijsfa brieken contractueel is overeengeko men, wegens economische overwegin gen dat de ijsfabriek van de Vischhan delvereeniging in hoofdzaak het ijs in de hallen levert, werden de handelaren bij grooten vischaanvoer voor het feit gesteld, dat zij geen ijs van deze fa briek konden bekomen en ook niet van de Vereenigde Ijsfabrieken, omdat de Directie daarvan meende de levering in de hallen niet te moeten overnemen. Door de ijsfabrieken van den heer Vuer- hardt en van de Shamrock werd met be hulp van ijs der Duitsche stoomtraw lers, dat met de visch verkocht werd, zij het dan met groote moeite in de be hoefte aan ijs zoo goed en zoo kwaad mogelijk voorzien, doch de toestand liet zich ernstig aanzien, temeer, doordat het ijs van de fabriek van den Heer Aï- lard besmet werd verklaard en niet verwerkt zou mogen worden, voor het geval met de fabricatie en de levering werd doorgegaan. Het bestuur van den Centralen Bond had zich bereid verklaart deze ontslag kwestie aan Arbitrage te onderwerpen en Maandagmiddag verklaarde de Di recteur van de Ijsfabriek daartegen geen bezwaar te zullen maken, zoodat dit geschil bij arbitrage beslecht zal worden, aan welken uitspraak zich bei de partijen zullen onderwerpen. Het werk aan de fabriek werd daarop her vat. De schoorsteen rookt er weer dapper op los en zegenend- dalen de roetvlok- ken als knikkers zoo groot op onze on schuldige hoofden neer. Donderdagavond geeft het Chris. Gemengd Koor „Looft der Heer" onder Directie van den heer Piet Hespe een concert in de Ned. Herv. Kerk alhier. Het koor heeft zich de medewerking kunnen verzekeren van Mej. Moorslag Sopraan, Amsterdam, den heer A. Lam- pe. Bariton, Amsterdam en den heer J. E. Falk, Orgel. Dit tezamen waarborgt den toehoorders een avond van groot kunstgenot. Zaterdag is door de politie beslag gelegd op een valschen gulden, die door een koopman ter goeder trouw was uit gegeven. Zaterdagavond deed Mej. E. S aangifte van de vermissing van haar portemonnaie met geld, die haar ver moedelijk in den winkel der firma Ja min is ontrold. Maandag kwam Mej. K. aan 't po litiebureau vertellen dat haar zoontje thuis gekomen was met een brandende sigaret in zijn broekzak, waardoor twee kleedingstukken door brand bescha digd waren. Dit mag gelden als een waarschu wing aan sigarenwinkeliers, dat ze aan kinderen beneden 14 jaar geen sigaret ten mogen verkoopen, waar tegenwoor dig niet erg de hand aan gehouden wordt. In Gebouw Cycloop loopt vanaf a.s Vrijdag iets buitengewoons. Dan zal daar n.l. vertoond worden, de veel be sproken film „My Boy" met het film- wonder Jackie Coogan, 't 6-jarig jochie waarover binnen- en buitenlandsche bladen de laatste weken zoo enthousi ast hebben geschreven. Het Handelsblad schreef o.a.: Sensationeel Succes. Jack is groot: hij is geheel verschil lend van elk ander film-artist, juist omdat hij niet „acteert" hij speelt niet op effecten welk een ontroering weet de kleine te wekken! De Telegraaf schrijft: In My Boy speelt hij de rol van hoofd acteur, zooals het door ons niet moge lijk'was gewaand! Jochie is van begin tot eind een echte kunstenaar. De Maasbode: 1)6 bezoekers aanbidden Jackie. Zei den zag men een publiek zoo geboeid in zijn aandacht als voor liet spel van den 'kleinen Jackie Coogan, door zijn ondeugende kwajongensstreken laat hij het publiek 't eene oogenblik schater lachen, om ze het andere oogenblik door zijn ontroerend spel, de tranen in de oogen te doen komen, in één woord hij is reeds een volmaakt kunstenaar. Chr. Jongemannen Vereeniging. Meldden we onlangs dat Ds. v. Oost- ;om Soede een serie lezingen in het ge bouw der C. J. M. V. zou houden, thans vernemen wij dat als onderwerp daar voor is gekozen: Van het terrein der In dische kerk. De eerste dezer lezingen zal a.s. Vrij dag plaats vinden en vervolgens eens per maand. De toegang is voor ieder, die in dat onderwerp belang stelt vrij. POSTER IJ EN. 1. 13 14 Postkantoor IJmuiden. Brieven Binnenland. Brand-Assurantie Mij. 1545, Amsterdam Briefkaarten Binnenland. Wed. Dettingmijer, Amsterdam Keulse, G„ Scheveningen Paap, Jacob Zandvoort Soeters, M. Brieven Buitenland. Cordis in Peters Lübeck Cordes en Peters Lübeck Jakobergh, Elisabeth Bremerhaven Neue Mülh. Zeitung, Mühlhausen i E Söhl, Johann Verband der Deutschen, Hamburg Fischgwszhandler zeij, Gevag., Hausen Briefkaarten Buitenland. May, Tom, Humme Stommvisch der Altpveussen, Kiel Den 2den December r.b. hopen onze geliefde Ouders en den dag te herdenken, waarop zjj voor 26 jaar in den echt werden verbonden. Dat tij nog lang gespaard mogen bleven is de wensch van hun dankbare kinderen. IJmuiden, November 1922. Tot onze diepe droefheid ontsliep heden onze veel geliefde onvergete lijke Echtgenoot, Vader, Behuwd- en Grootvader, de Heer in den ouderdom van 66j. enfimnd. Pletseling nam de Heere hem tot zich. Wed. A. van der Valk—Pieterse 0. van der Valk M. van der Valk—Rietdijk P. van der Valk A. van der Valk—Lustig L. Bltjdorp—van der Valk C. W. Bijdorp L. Jb. van der Valk M. C. van der Valk—Wamsteeker K. van der Valk en Verloofde en Kleinkinderen IJmuiden, 20 November 1922. Bloemstraat 3rood De teraardebestelling zal plaats hebben Donderdagmiddag 2 uur Nog treurende over het verlies van onze geliefde Moeder vervullen wt) andermaal den treurigen plicht U kennis te geven van het over lijden van onzen geliefden Vader, Be huwd- en Grootvader den Heer in den ouderdom van 78 jaar. Namens de kinderen, behuwd en kleinkinderen. C. de Koning Jr. IJmuiden, 14 November 1922. Willem Barendszstraat 41. Algemeen® kennisgeving, imiirwi niMiini«mn Juichende en in het bewustzijn I van de zekerheid des geloofs nam da Heere ,uit haar HJden tot zich onze innig geliefde dochter en zuster in den leeftijd van ruim 25 jaar. G. Kroon A. C. Kroon—van Driel A. Kroon P. Kroon en verloofde J. Kroon IJmuiden, 18 November 1922 Ondergeteekende betuigt zijn hartelijken dank aan den Heer F.J. Licht, voor het genoten onderwijs waardoor hij het staatsdiploma A, voor machinist kon halen. 1. der Schafer Hét BESTE middel tegen Verkrijgbaar alleen in blauwe blikken doozen a 45 en 80 ets. bij Apothekers en Drogisten. Wacht U voQr namaak en let op ons bovenstaand wettig gedeponeerd fabrieksmerk GABA.

IJmuider Courant | 1922 | | pagina 2