86 86 ^€c<nAeZ&C&%4 HALF POND ;e UURWERK EN Armband-H orloges Wekkers - Barometers Adverteert in dit blad N.V. C. A. ZWAGER s Ijzerhandel A- RECLAME- BEVERWIJK IJMJIDEN Geëmailleerde Keu ken artikelen Broodtrommels, Bassen, Yulemmers, Kachelplaten. Geldkisten, Tapjjtschuiers, Petroleumkachels, Bedkrniken, Tafelmangels, Wringmachines. Centraal Accountantsbureau. CENT PER Als Gij Bart Hotel „SPOORZICHT" S. H. F. WILTHAGEN. GROOTE HOUTSTRAAT HAARLEM Speciale collectie Mooie sorteering in onze bekende prima kwaliteiten Moderne décors en modellen. Meest practische cadeaux. DIRECTEUR G. M. W. MAROADANT. Lid van de Vereeniging van Ned. Accountants. AMSTERDAM OVERVEEN Telefoon C. 1754. Telefoon 3222. Amoving <34. last hebt vanverstopping (trage ontlasting) gal, slijm, koortsigheid, maag- of hoofd pijn, geen eetlust, slechte spijs vertering enz., neem dan Wor- telboer's Kruiden of Wortel- boer's Pillen van Jacoba Maria Wortelboer en gij zijt spoedig weer herstelt. Overal verkrijg baar k 60 cent. timmerman, metselaar en aannemer WILLEM BARENDSZSTRAAT 16 Orootste sorteering in alle prijzen IN OOUD EN ZILVER St. Nicolaas-cadeaux vindt men in ruime keuze en uiterst lage prijzen in v. d. BERG's Meubelmagazijn, Keizer Wil helmstraat 5, o.a. kapstokken en kleeden, paraplubakken, werk-, naai-, thee-, wasch-, huis-, salon-, schuif- en keukentafels, theekasten, sigaren- en hoekkastjes, bloem- en boektafels, schemerlampen, werk zakjes, pijprekken, courantenhan gers, spreuken, alsmede onze mas sief eiken buffetten f 77.50, mooie linnenkasten f 42.50, zeer solied ameublement f 54.90, huisk. stoelen per 6 stuks f23.90, te veel om op te noemen, doch ziet onze etalages. HANDELS DRUKWERKEN is N.V. DRUKKERIJ SINJEWEL IJMUIDEN w i l lemsplein Café Restaurant Telefoon 1537. Stationsplein bij het Viaduct, Haarlem. Zaterdags en Zondags, Heeren Concerten. Plats du Jour f 1.50, Diners f2.00 en hooger. Logies met ontbijt f 2.50 Specialiteit in Zuid Hollandsch, Munchener, Pilsener en Lager Bieren AANBEVELEND, poort is door die afschuwelijke palen ontsierd, tot de mooiste plekjes toe. De heer Tusenius: Er komen 4 palen in de school. De heer Netscher: Kunnen we aan deze monstriteiten niet wat paal en perk stellen? De heer Dunnebier: 't Volgend jaar wordt IJmuiden ondergrondsch. Stemmen: Heel IJmuiden onder den grond De heer Netscher: Alleen IJmuiden? De heer Schilling: -Natuurlijk, dat is 't voornaamste deel. De heer Dunnebier: Wijkeroog is al ondergrondsch. De heer Tusenius stelt voor electri- sche verlichting in de school te maken, dat is veel goedkooper. De heer Landeweert komt daar tegen op. Vlen moet eens gaan kijken in scho- n met electrisclie verlichting, b.v. in school D, waar deze absoluut onvol doende is. let voorstel van B. en W. wordt aan genomen. Tegen de heeren Tusenius en Sluiters. Het voorstel tot het verleenen van eervol ontslag aan den controleur der gemeente-belastingen en tot opheffing van den afzonderlijken tak van dienst der conti'ole van gemeente-belastingen wordt goedgekeurd. De heer Schilling zegt daarbij: Deze zaak komt straks nog wel in geheime zitting. Bij het voorstel tot benoeming van een ambtenaar van den Burg. Stand en w ijziging der verordening regelende de verdeeling van werkzaamheden, vraagt de heer Netscher of een vierde ambte naar nu nog noodig is. Spr. stelt aanhouding van dit punt voor tot de gemeente-begrooting. Dit wordt goedgevonden. Aan de agenda wordt toegevoegd het adres der we'-kloozen inzake werkver schaffing. De hee Davidson merkt op dat sinds de vorige raadsvergadering, het aantal werkloozen sterk is uitgebreid. Men had toen nog geen 100 ingeschre venen op 30.000 inwoners, dus niet zoo veel. Thans zijn er echter 225 ingeschre ven, waarbij verscheidene ongeorgani seerden. Velen zijn aangewezen op de armbesturen. Hoewel spr. niet in alle deelen het op treden der werkloozen kan goedkeuren, meent spr. dat toch aan hun verzoek dient te worden voldaan. Bij zeer velen nijpt het en spr. zou alvast een bedrag- willen voteeren voor productieve werk verschaffing.» De heer Netscher stelt ook voor nu direct met het ophoogen van De Biezen en het rijwielpad langs het Kanaal aan te vangen. De heer Schilling zegt eerst enkele dingen recht te willen zetten. Er zijn vrienden geweest, aldus spr. die mij woorden in den mond hebben gelegd, welke niet juist zijn. Ik heb niet be weerd dat er geen werkloosheid was en men dus maar niets moest doen. Ilc heb zelfs vernomen, dat de Burgemeester aan de werkloozen had gezegd dat ik had beweerd dat er geen werkloosheid was. De Voorzitter: Ik heb toen uw naam zelfs niet genoemd. De heer Schilling: Dat wist ik wel. Ik heb de vorige maai gezegd dat de werk loosheid niet van grooten omvang was en daar blijf ik bij. Maar na dien tijd is er heel wrat gebeurd. Aan 't Hoogoven- bedrijf en verschillende fabrieken zijn tal van arbeiders ontslagen. Spr. blijft er ook bij, dat er chronische werkloozen zijn, die altijd zonder werk zijn en teren op de armbesturen. Dan zijn er verschillende menschen, die vroeger gevaren hebben. Nu weet spr. bij ondervinding dat het minste werk is te varen op een trawler en vooral in dezen tijd bij een gering loon. Maar als men niet anders kan, meent spr., dat men de zee op moet. Spr. wil dat de menschen worden ingeschreven naar hun vak. Als er varenslui bij zijn, moe ten wij de reeders vragen zooveel mo gelijk menschen uit de gemeente te ne men. Spr. heeft de begrooting gezien en daarin opgemerkt dat voorgesteld wordt verschillende wegen op te knap pen, die voorziening dringend noodig hebben. Spr. wil er straks in besloten zitting meer over zeggen. Hij zou B. en VV. vrijheid willen geven om de noodige werken te doen uitvoeren. De heer Peek is blij dat men nu met voorstellen komt. Maar voor 3 weken was de werkloosheid ook al groot en het waren toen niet de eersten de beste. Spr. heeft het bedrag gezien dat op de begrooting is uitgetrokken voor de af schrijving van geldleeningen. Hij zou dit bedrag met de helft willen vermin deren en de andere helft willen beste den ter bestrijding der werkloosheid. De heer Handgraaf zegt dat bij de be tooging 83 werkloozen hun naam heb ben opgeteekend. Wij hebben daarnaar onderzoek gedaan. Er waren 47 gehuw den bij, waarvan 10 geregeld uitkeering ontvingen; 17 hadden in November zich voor 't eerst aangemeld, niet ingeschre ven bij de arbeidsbeurs waren 5. Van deze 47 waren slechts 23 georganiseerd. Van de ongehuwden waren doorloopend werkloos 5, en ontvingen uitkeering 9. Vrijwel alle ongehuwden waren inwo nende zoons, geen kostwinners. Van de 3(> ongehuwden waren 14 georganiseerd Spr. weet echter dat 't aantal werkloo zen nu veel grooter is. De heer Dunnebier onderschrijft vol komen de opmerking van den heer Schilling. Spr. vindt dat de menschen allereerst voor zichzelf moeten zorgen en nu treft het toch dat van 47 gehuw den maar 23 georganiseerd zijn. Spr. wijst er op dat verleden jaar f 25.000 voor de werkloozenkassen is uitgege ven. Het is heel gemakkelijk maar even tjes bij de gemeente aan te kloppen, maar we hebben zelf moeite om rond te komen en ook de arbeiders moeten flinke bedragen aan belasting opbren gen. Spr. geeft toe dat we in een crisis tijd leven, doch we dienen af te wachten wat men in Den Haag doet, want men is daar niet scheutig. We hebben steun gevraagd voor verschillende werken, als ophoogen begraafplaats, rijwielpad langs den IJmuider straatweg, maken van een verbinding der Kennemerlaan met Veiseroord en van een zijtak naar het Stormvogelsterrein. Wij willen ons niet van de zaak der werkloozen af trekken, maar we moeten voorzichtig zijn, anders kon het ons wel eens opbre ken. Spr. meent dat ongehuwden, die geen kostwinners zijn, 't allerlaatst aan 't werk gezet moeten worden, want er is geen werk voor 200 man. De heer Schilling is de lieer Dunne bier, die toch werkgever is, dankbaar, dat hij den arbeiders op hun plicht wil de wijzen. Dit moet een kaakslag zijn voor de ongeorganiseerde arbeiders. Maar wat anders is de meening van den Haag. Daar denkt men nog altijd dat de arbeiders hier voor f 20 per dag niet willen werken en dat blijft daar zitten. Trots de medewerking van B. en W., die spr. steeds ondervond, zijn we in Den Haag altijd tegengewerkt. Dat komt door geheime krachten. De kwestie van ongehuwden noemt spr. moeilijk. Hij kent zoo iemand van 55 jaar. Nu zijn er weinig zoo gelukkig op dien leeftijd nog niet getrouwd te zijn, maar spr. noemt maar een voor beeld. De heer Tusenius heeft ook met be langstelling het moedig betoog van den heer Schilling gehoord. Er zijn hier veel zeelieden van andere plaatsen op de visschersvloot, spr. zou wel eens willen weten hoeveel. Spr. gelooft dat deze werkloosheid thans als normaal is te beschouwen. De Voorzitter vindt het uitnemend als de raad B. en W. machtigt de noodige werken te doen uitvoeren, wanneer de toezegging uit Den Haag er is. De heer Schilling vindt dit wel goed, als er morgen naar Den Haag getelefo neerd wordt. De Voorzitter: Wij zitten niet stil, dat is vandaag ook gebeurd. De heer Schilling: Dat weet ik, maal ais men er in Den Haag ernstige aan dacht aan wijdt, duurt het nog 4 maan den. Aan den heer Tusenius zegt spr., dat de gevraagde cijfers wel bij 't Cen traal Administratie Bureau te verkrij gen zullen zijn. Er blijven steeds zeelie den van elders noodig, maar verschil lende menschen hier zouden toch wel geplaatst kunnen worden. Spr. is overtuigd van veel crisiswerk loosheid, ook in andere vakken. De heer Peek is blij dat de heer Schil ling nu haast heeft maar wil er op wij zen dat de heeren Tusenius en Schilling als leden der commissie voor productie ve werkverschaffing, 7 maanden hebben noodig gehad voor het uitbrengen van een advies. De heer Schilling: Hij wil stemmen hebben! Die krijg je toch niet. De heer Peek: 'k Wil het toch zeggen. De heer Tusenius zegt dat er nog an dere dingen zijn. Verschillende werkge vers te IJmuiden doen bestellingen bui ten de gemeente, wat hier ook gemaakt kan worden, vaak met wagons en scheepsladingen vol. De Voorzitter: Dan hebben wij graag adressen, want wij werken in deze rich ting. Spr. vraagt nu of de raad B. en W. de gevraagde opdracht geeft. Maar dan wijst spr. den arbeiders op de moreele verplichting zich te organiseeren. De heer Wardenaar: Dat wordt toch niet verplichtend. De heer Tusenius heeft dan ook be zwaren.. De Voorzitter: Er is ook een ethische kant aan, u begrijpt het verkeerd. De heer Schilling zou 't zoo willen zeggen, dat de arbeiders verplichtend zijn zich te verzekeren tegen werkloos heid. De heer Tusenius: Daar ben ik 't mee eens. Aan B. en W. wordt tenslotte de ge vraagde opdracht verleend. Zoodra dus de regeering steun toezegt, kunnen B. en W. verschillende werken laten uit voeren. De Voorzitter houdt de rondvraag. De heer Peek vraagt hoe 't nu met de melkvoeding in school D gaat. De heer Landeweert: U hebt onder de ingekomen stukken kunnen zien, dat die zaak opgelost is. De heer Peek: En wat dan met het ge zegde, dat het hoofd der school het niet hebben wil? De Voorzitter: Als we alle ondoor dacht gesproken woorden moesten rechtzetten, hadden we een suppletoire agenda noodig. De heer Schilling spreekt over een vacature aan school D en wil daar zoo spoedig mogelijk in voorzien. Men moet niet den indruk krijgen alsof wij hier alvast op de verslechtering van het on derwijs willen vooruitloopen. De heer Tusenius vraagt hoe het nu staat met het rapport over den toestand aan school D. De heer Landeweert: De laatste ver gadering der Schoolcommissie daarover is deze week. De heer Sluiters zegt dat er op de trottoirs langs den Hagelingerweg ge fietst wordt. De Voorzitter: Dat mag niet, dat ver biedt de politie-verordening. De heer Sluiters: Maar een wethou der gaat er in voor. De heer Netscher vraagt of de Spaarn- dammerweg op ons gebied niet wat or- geknapt kan worden. De heer Schilling: Beter kunnen we een bord zetten met er op: Onbegaan baar. De heer Netscher wijst op den on- houdbaren toestand bij De Weyman te Santpoort, waar verleden jaar brand is geweest. De Voorzitter en de heer Dunnebier zeggen dat de gemeente een stuk grond wil overnemen, maar het stuit alles op onwil van den eigenaar. De heer Netscher wijst er op dat een onderwijzer te Santpoort al 3 of 4 jaar buiten de gemeente woont. Die kan hier toch best een huis vinden. De heer Davidson vraagt wat er ge beuren moet met het sportterrein der Rijks H. B. S., als deze in de Tuchtschool gevestigd blijft. De heer Landeweert: Maar dat staat nog lang niet vast. De heer Poortenaar acht de verlich ting van den Stationsweg van 't station Velsen naar de pont onvoldoende. Hierna gaat de raad in besloten zit ting ter behandeling van belastingza ken en van verzoeken van ambtenaren tot het bekleeden van bijbetrekkingen. H. VAN NIEL Hzn. HET ADRES VOOR

IJmuider Courant | 1922 | | pagina 10