PENnacq Yerschjjnt Woensdags Zaterdags No. 8 Zaterdag 25 November 1922 8e Jaargang Pensylvaniecbe MACHINEOLIËN Z. Z. VI8SCHE11SHAV EN. Abonnementsprijs: f 1.per 3 maanden, franco per post f 1.35 Abonnementen worden aangenomen aan het Bureau en bij de Agenten. Tot plaatsen van advertentiën van Buiten de gemeente VELSEN in dit blad is uitsluitend, gerechtigd het Advertentie bureau P. F. C. ROELSE, 1JMUIDEN. Advertentiën uiterlijk in te zenden WOENSDAG tot 9 uur v.m. en VRIJDAGS tot 4 uur n.m. Uitgave van de N. V. UITGEVERS Mij. „IJMU1DEN" ADRES VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE N. V. DRUKKERIJ SINJEWEL Willemsplein 11 Telefoon 153 IJmuiden Ingezonde mededeeliugen 40 ets, per regel Advertenties van 11 en m 5 regels fl. iedere regel meer 20 ets.Compact gezette advertenties van 1 t en m. 5 regels f 1.25, iedere regel meer 26 ets. Kleine advertenties en familieberichten zoomede vereenigings advertenties uit de gemeente, uitsluitend bij vooruitbeta ling, van 1 tot en met 5 regels f0.75, iedere regel meer 15 ets Bij niet contante betaling worden de gewone prijzen berekend Advertenties „adres buTeau tan dit blad' 10 ets. extra; voor bezorging van op advertenties ingekomen brieven wordt 10 ets. in rekening gebracht Bovenstaande regelprijzen worden met 5 ets. verhoogd voor advertenties van buiten de gemeente veisen DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD. VOOR ADVERTENTIES Vrijdags na 4 uur ingezonden wordt geen plaatsing in het Zaterdagnummer gegarandeerd. DRINGEND VERZOEK om bij verhuizing het oude en het nieuwe adres, NIET aan den looper, doch aan ons bu reau WILLEMSPLEIN 11, op t* geven. De Administratie. OFFICIEEL. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Velsen, brengen ter openbare kennis dat de verzoeken van: de Continental Petroleum Company te Rotterdam om op het perceel, kadastraal bekend Gemeente Velsen, afdeeling IJmui den, Sectie M Nos. 2828 en 2829, achter de woning Trompstraat D No. 157, te Velseroord, een bewaarplaats voor petroleum te mogen oprichten door hen is toegestaan onder voorwaarden. de N. V. Vereenigde Koninklijke Papier fabrieken der firma Van Gelder Zonen te Velsen, om op de perceelen, kadastraal bekend Gemeente Velsen, Sectie B Nos. 2074 en 1720, en Sectie H Nos. 3911 en 3887, een hangbaan met ondergrondsche transportinrichting te mogen oprichten, waarbij gebruik zal worden gemaakt van 4 electromotoren van resp. 10—12—3 en 3 P. K. door hen is toegestaan. Velsen, den 14 November 1922. Burgemeester en Wethouders voornoemd, de secretaris, de burgemeester J. Kostelijk. Rijkens NATUURWANDELINGEN. XXV. Herfstbeplanting. Nadat wij nu onze geachte lezers reeds door een der fraaiste gedeelten van Kennemerland hebben gevoerd en daarbij allerlei hebben aangehaald dat op het gebied van natuur en geschiede nis dezer streek betrekking had, is het nu diep najaar geworden. De tijd voor uitstapjes in deze omstreken is voorbij, al was het alleen reeds door het korten der dagen dat, om van het dikwerf on gunstige weer niet te spreken, tot bij huis blijven noodigt. Doch de winter is ook nuttig, inzon derheid omdat ze tijd geeft tot rustige voorbereiding op allerlei wijze voor een volgend lente- en zomerseizoen. Zoo zullen wij ook de pen niet laten rusten, doch van de gunstige gelegenheid, die velen thans hebben om te lezen, gebruik maken. Weldra zal intusschen de natuur in volslagen winterrust en in schijnbaren stilstand verkeeren. De tuinen en vel den zijn van al wat er schoons en tot rijpheid was gekomen, ontdaan en lig gen woest en in wanorde, terwijl het dorre blad overal ronddwarrelt of wel de paden bedekt. „Als het maar eenmaal weer lente wordt dan zullen wij onzen tuin of ons park laten in orde brengen, vóór den winter geeft dat toch niets". Zoo rede neeren velen, maar zij. weten stellig niet dat juist nu de late herfst zich tot ver schillende doeleinden bij uitstek leent, om een begin te maken met planten, verplanten en zelfs zaaien onder glas, dat anders in het voorjaar met veel minder succes zou kunnen geschieden. In het laatst der maand November kan, daar het blad afgevallen is en de hoornen alzoo tot rust zijn gekomen, het uitdunnen en verplanten van allerlei loofboomen en vruchtboomen geschie den. Op onze langs de duinzijde gelegen zandgronden is het nu bij open weer zelfs in ieder geval beter, dan daarme de tot het voorjaar te wachten. Wie een tuin heeft aan te leggen of te beplanten lij een nieuwgebouwd huis ji' villa wachte daarmede niet uitsluitend tot het voorjaar en wel om de volgende re denen: le. in den herfst is de grond in deze zandstreken meestal vochtiger dan in het voorjaar. 2e. hebben de wortels der hoornen of planten minder te lijden; 3e. men is zeker zuivere gezonde hoo rnen, heesters en planten te ontvangen t n in liet voorjaar kan het zijn dat men van kweekers plantsoen ontvangt, waarvan de wortels of verdroogd zijn hij onvoldoend opkuilen en blootleggen of ook dat ze door vorstschade minder goed zullen aanslaan. Het gemakke lijkst plant men een boom of heester wanneer ze een kluit heeft, d.i. als ze uitgestoken zijnde een klomp aarde tus schen de wortels medeneemt. Maar op zand is daar minder kans op en moeten de kaalgekomen wortels met meerde ren zorg behandeld worden. Voor het inplanten van flinke hoo rnen hetzij eik, beuk, kastanje of- welk soort ook, make men niet alleen flink diepe, doch ook vooral ruime gaten in liet terrein; ruim daarom, omdat de be mesting nooit onder de boom, doch daar rondomheen moet aangebracht worden. Men vuile de gaten dus onder en tusschen de wortels alleen met zwaar te teelaarde of veengrond; heeft men die niet, dan neemt men allerlei rom mel, b.v. een oude hoop vergaan tuin- vuilnis, zelfs geklopte puin en kiezel onder en tusschen de wortels; een en ander met water aan te gieten en tel kens aan te stampen. Is het gat geheel met aarde gevuld, zoo late men ten overvloede rondom den stam een af loopend bergje zand. De penwortel en zijwortels met zorg te behandelen en aan de uiteinden met een zeer scherp mes schuintoeloopend afsnijden. Niet te kort snoeien. Nu in dit betrekkelijk vrij droge najaar, laat de zandgrond zich ook tot op groote diepte zeer ge makkelijk bewerken, het diepspitten of diepdelven kan zoolang er geen stren ge vorst intreedt, met voordeel geschie den; want komt er vorst, dan wordt de bovengeworpen versche en koude grond die ook wel eens veenkluiten bevat droog en vriest uitelkaar. Ook om de zen tijd kan er reeds kunst- of hulpmest gestrooit worden, zooals mergel en ka- iniet, (ongezuiverde kali) die door weer en wind en gepaard met vorst opgelost, in den bodem worden opgenomen. Hoe wel het in deze streek de gewoonte niet is, kan men met zeer goed gevolg de nieuwe aardbeienplanten in den herfst of nazomer uitplanten. Zij dragen dan nog den volgenden zomer en hebben veel voor, bij diegenen die eerst in 't voorjaar geplant worden. De beste tijd is het ook nu, om vaste planten te verzetten en te scheuren, b.v. zooals Phlox decussata, Herfstasters, Zonnebloemen (Helianthus), Papavers, Margerieten, Zomer-chrysanten en wel ke al niet meer. Sierheesters en Vrucht- struiken zooals Frambozen, Zwarte en Roode bessen kunnen reeds gezet wor den op goed met ruige stalmest berei den grond. De bemesting heeft in de laatste 20 jaren volgens een geheel an der stelsel plaats. Vooral op schrale en arme' zandgronden heeft de kunstmest wonderen gedaan. De meeste dier gron den zijn arm aan kalkgehalte, zoodoen de gebruikt men hier massa's ruwe landbouwkalk en mergel. Zelfs bij het planten van boomen, heesters en vaste planten gebruikt men bij de stalmest, allerlei mengsels van kunstmeststoffen In de maand November worden in de tuintjes, tuinen en parken bij voorkeur de perken met voorjaarsbloembollen beplant; men geeft ze^een lichte bedek king van riet, of als dit ontbreekt, van zwarte teelaarde of blad, tegen het te vele invriezen. Binnenshuis moeten nu ook de hyacinthen en tulpenbollen op glazen, potten of in terrines ingeplant worden. Men zet ze in de eerste 3 weken op een donkere, koele en vorstvrije plaats, om ze daarna in het volle licht, INGEZONDEN MEDEDEELING. bij een zonnig raam of in een serre te plaatsen waar als het kan, een vochtige, warme temperatuur moet heerschen. Crocusscn, houde men liefst in een ka mer, waar wel veel licht en zon, doch waar niet of weinig gestookt wordt. Bij het water in de glazen waarop de hya cinthen zullen groeien, voegt men een schepje zout tegen het bederf. Onder de potten schotels te plaatsen, die men nat boude. Was het voorheen een bijzonder heid als men tegen Kersttijd en Nieuw jaar bloeiende hyacinthen of vroege Tulpjes in bloei had, thans is men zoo ver gekomen dat men de bollen door ze te prepareeren, reeds einde October in bloei kan hebben. Zeiden wij hierboven dat de herfst zulk een gunstig jaargetijde is voor het planten van boomen, heesters en vaste overblijvende planten, toch moeten wij evenwel hier een ernstige waarschu wing aan toevoegen: men plante nooit dennen, sparren, of ander naaldhout en vooral geen conifeeren of altijd groen blijvende heesters gedurende den herfst, in den winter of het vroege voor jaar. De tijd om deze gewassen te plan ten of te verzetten is tegen of op het tijd stip dat ze nieuwe scheuten of uitloo- p^rs maken, d.i. in April en Mei. Ook in Juli en Augustus kan men bij voldoend vochtig weer, jonge sparren en dennen planten. Wat ziet men? Dat er in 't al gemeen hij den aanleg van tuin ui te weinig op gelet wordt, dat de winter en het vroege voorjaar voor het planten van Faxus, Buxus, Cypressen, Retïnos- pora's, Abies, Spar, Pinus, Den, Aurau- carïa's en Hex (Hulst) ongeschikt zijn Teleurstelling is het gevolg hiervan en men gooit zijn geld onnoodig weg. Met het beplanten van tuinen en parken kan men niet te voorzichtig zijn en ge schiede die liefst in twee termijnen. Eerst de loofboomen, zoo vroeg moge lijk, dan het naaldhout en de conifeeren. Voor laatstgenoemde dient men vooral in den eersten tijd voor een doelmatige beschutting en windkeering te zorgen. S. Chr. L. P. SPORT» VOETBAL. StormvogelsH. F. C. 11. Deze wedstrijd behoort tot de beste wedstrijden, die we tot nu toe op het Stormvogelsveld hebben te aanschou wen gekregen. Van 't. begin- tot het eindsignaal is de kamp uiterst snel en spannend geweest. Beide partijen be twistten elkaar met de grootste hard nekkigheid eiken duim gronds.^Hoewel de zenuwen bij de spelers van beide partijen tot het uiterste gespannen wa ren, werd er behalve enthusiast, ook vrij goed gespeeld. Een bekende per soonlijkheid uit de sportwereld verze kerde ons dan ook na afloop, dat deze wedstrijd op een heel wat hooger peil staat, dan het gros der eerste klasse j wedstrijden. De verdediging van Stormvogels j heeft gespeeld, zooals we dat van haar gewend zijn, met dit verschil, dat Sprokkreeff en Koster veel beter op dreef waren, dan in de laatste wedstrij den. De voorhoede was veel beter dan te gen Excelsior. Oldenburg Jr. en Visser gaven den bal veel vlugger af en vorm den een gevaarlijken wing. Blinkhoff Sr. werd geducht bewaakt, doch pres teerde, wat van hem verwacht kon wor den. Snoeks's langzame spel kwam in dezen snellen wedstrijd al bijzonder uit, waardoor hem geregeld den bal afhan dig werd gemaakt, zond at Oldeoburg Sr. niet al te veel te doen kreeg. Wij schreven het al eens eerder: „Snoeks is een half-back, doch geen voorhoedespeler". „De Sportkroniek" schreef over liet Stormvogels-team: „Stormvogels be schikt over een ploeg stoere kerels, die met veel animo liet spel beoefenen en waarlijk geen overmatig gebruik ma ken van hun gewicht. Met dit al zijn zij snel en zouden over een der beste Ne- derlandsche ploegen beschikken, ware het niet, dat de voorhoede nog onbe nullig speelt, liet samenspel zeer te wenschen overlaat en de notie van de spelregels Witte Jan bezondigde zich er vooral aan wat het buiten spel staan betreft, te wenschen over laat. Daardoor is tevens verklaard, dat deze sterke combinatie, zelfs tegen veel sterker tegenstanders betrekkelijk wei nig succes heeft, wat doelpuntenoogst betreft. In liet, doel staat een keurige doelverdediger met talenten; het back- stel Blinkhoff Jr.Koster mag er ook wezen en weet met enthusiasme eiken aanval te breken, de spil was de beste speler der middenlinie, de rest bestond uit middelmatige spelers, die echter door gestaag oefenen het nog verder kunnen brengen". Met deze -lezing van „De Sportkro niek" zijn wij het in hoofdzaak eens. M ij zouden alleen willen opmerken, dat het buitenspel staan van Blinkhoff Si-, hoofdzakelijk komt door het vaak langzame afgeven van den bal door zijn medespelers. Tenslotte nog deze opmerking: De Sportredacteur van een der grootste Nederlandsche dagbladen zeidè tot ons, v at wij al zoo vaak verkondigd hebben: „Blinkhoff Sr. is de man van de trough- pass. Wat jammer, dat hij er zoo weinig krijgt". Zuster Anna, ziet gij Van Ilemert nog niet komen? Was hij er geweest, H. F. C. had zelfs niet één punt medegeno men. H. F. C. heeft we zeiden het reeds eveneens uitmuntend gespeeld. De boste speler was zeker wel Ben Verwey, die speelde in een vorm, die aan zijn in- ternationale dagen deed denken. Naast hem dient Kuypers genoemd te worden. De voorhoede drijft hoofdzakelijk op Van Beekum, een speler van het type Blinkhoff Sr., iets minder snel, doch handiger in het passeeren. Miezerus en Cohen Tervaart zijn handige spelers, die het Koster en Bakker geducht lastig hebben gemaakt. Van der Meulen toonde zich een zeer betrouwbaar keeper. De leiding was in handen van den heer Boas, die door zijn leiding er het zijne toe heeft bijgedragen den wed strijd regelmatig te doen verloopen. De wedstrijd. Wanneer het aanvangsignaal klinkt, zijn tusschen de 4 a 5000 toeschouwers aanwezig. De namen van de verdedigers van IJmuidens en Haarlems eer zijn: Reuzenaar. Blinkhoff Jr. Koster Vermaak, Sprokkreeff, Bakker Visser, Oldenburg Jr., Blinkhoff Sr., Snoeks, Oldenburg Sr. O. B'ouvy, v. Beekum, De Koning, Miezé- rus, Cohen Tervaart W. Reydon, Kuypers, E. Reydon Verwey Kervel Van der Meulen. De bal rolt nauwelijks, of we worden vergast op zeer vlug spel. Geen mo ment wordt de tegenpartij vrij spel ge laten, zoodat het publiek vergast wordt op een keurigen wedstrijd. Een vrijen schop, door Sprokkreeff geno men, stopt v. d. Meulen en een dito aan den overkant kopt Koster weg. In de Stormvogels middenlinie speelt Sprok kreeff een goede partij, goed bijgestaan HET CONSULTATIEBUREAU zal geopend zijn Woensdagmiddag van 23 uur, Wiilemsbeekweg 42, Velssr- oord. H®t caderzcsk Is kosteloos en gss- schlsdt door Dr. Anema uït Haarlem, Voorzitter van het Consultatiebureau aldaar. door Bakker en Vermaak. Alleen het plaatsen van den laatste is wat te hard. Een voorzét van Visser kopt Oldenburg Sr. keurig in, doch v. d. Meulen stopt. II. F. C. doet eveneens een paar vinnige aanvallen, meestal geleid door v. Bee kum. Na 22 minuten zet Cohen Ter vaart hoog voor, juist over Koster en Blinkhoff Jr. heen, van Beekum loopt even op en scoort met een hard schot. Stormvogels geeft gelukkig niet op. Het spel blijft ontzettend snel. De rech- torwing is goed op dioef, doch de voor zetten blijven onbenut. Een hard schot van Blinkluhf Sr. vliegt net langs de paal en een volgende voorzet, die slechts voor net intrappen is, wordt in dezelfde richting gewerkt. Van Beekum tracht zich een paar maal er door te werken. Eens redt Kos ten- en als hij cien tweeden keer reeds do backs gepasseerd is, voorkomt Blinkhoff Sr. een zekeren goal. Als Miezérus Reuzenaar tracht ie passee ren, belet Bakker hem dit. Wanneer Reuzenaar een tweetal schoten heeft gestopt en v. d. Meulen één, van Visser, is het rust. De tweede helft wordt in hetzelfde tempo aangevangen. Als het spel eeni- gen tijd ontzettend vlug op en neer is gegaan, breekt Blinkhoff Sr. prachtig door. Reeds is hij v. d. Meulen tot op enkele meters genaderd, als deze hem het leder voor de voeten wegpakt. Di rect hierop een snellen uitval van Co- hen Tervaart, Reuzenaar grijpt onder de voorzet door, waardoor Bouvy een prachtkans krijgt, doch deze niet be nut. Als Jelle wil wegtrappen, trapt hij tegen Van Beekum, die op Reuzenaar afstevent, doch Koster belet hem te schieten. Geen minuut later schiet v. Beekum wel, doch Reuzenaar stopt schitterend. Vermaak zet dan den rechterwing weer aan het werk. Stormvogels komt nu in de meerderheid, doch Verwey Kuipers en Kervel verdedigen hardnek kig. De uitvallen van H. F. C. zijn in tusschen zeer gevaarlijk. Als Ironing er door is, loopt Bakker hem resoluut, doch fair tegen den grond. Drie minuten voor tijd maakt Olden burg Jr. den bal weer eens vrij, schiet op doel, waar Kuypers den bal van richting verandert, van der Meulen grijpt mis en een geweldig gejuich ver kondigt, dat het 11 is. Nog een paar spannende minuten en dan is het tijd. BINNENLAND. Zakelijke belasting op het bedrijf. Door de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken is aan den raad van Haarlem het vol gende adres 'gezonden: „De Kamer van Koophandel en Fa brieken voor het gebied Haarlem en Omstreken neemt de vrijheid Uwen Raad, in vervolg op haar schrijven d.d 29 Mei 1922, betreffende bovenge noemd onderwerp, te verwijzen naar de in genoemd betoog vervatte argu mentatie en alsnog het volgende als hare zienswijze mede te deelen: de zakelijke bedrijfsbelasting mist, volgens hare meening, een juisten rechtsgrond. Wel wil men dezen zoe ken in de overweging, dat men van het bedrijf, als -zoodanig, een vergoe ding mag vragen voor de kosten, wel ke dit met zich brengt, doch «men ver geet, dat het object niet als vermo gensbestanddeel is aan te merken. Bedenkt men daarbij dat, zeer spe ciaal onder de huidige tijdsomstan-

IJmuider Courant | 1922 | | pagina 1