IJmuider Courant AIO. VAN PR samengesteld door de firma OFFICIEEL. PREDIKBEURTEN D00PS6EZ. GEM. AFD. PROT.-BOND. GEREF. KERK. CHR. GEREF. KERK. GEREF. KERK. VELSEN. NED. HERV. KERK. GEREF. KERK. SANTPOORT. NED. HERV. KERK. EVANGELISATIE. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Ouderavond School A. Woensdagavond vergaderden de ouders der leerlingen van shool A in het gymnastieklokaal dier school. De be langstelling was bevredigend, ofschoon de oudercommissie deze toch gaarne grooter had gezien met het oog op de belangrijke punten der agenda. Uit de ingekomen stukken en de daarbij door het hoofd der school gegeven toe lichting bleek, dat de middag-school uren weder zullen worden gesteld op van 2 tot 4 uur, zoodra in zes lokalen de nog ontbrekende gasverlichting is aan gebracht. Het verzoek van de ouder commissie om verdere doelmatige be- harding van het speelterrein was door B. en W. „voor kennisgeving aangeno men". Een uitvoerige discussie ontspon zich over het onderwerp „Maatstaf rap porten". liet hoofd der school zeide, dit eigenlijk geen punt voor den ouder avond te vinden, doch uit de groote be langstelling der aanwezigen bij de be sprekingen bleek wel, dat de ouders daaromtrent een andere meening wa ren toegedaan. Het hoofd der school deelde tevens mede, dat dit onderwerp een punt van ernstige bespreking is ge weest in de schoolvergadering van het personeel. Bij de discussies bleek, dat de oudercommissie gaarne nader ingelicht wenschte te worden, naar welke maat staf de cijfers werden toegekend en in hoeverre het rapport voor de ouders een maatstaf kan zijn van de ontwikke ling, de vorderingen en de geestesrich ting der kinderen. Uit de toelichting van het hoofd der school vernamen de ouders, dat bij het onderwijzend perso neel zeker verschil in waardeering be staat, doch dat het criterum is gelegen in een al of niet voldoend cijfer. Inzake de vacantieregeling werd de wenschelijkheid bepleit de zomervacan- tie van 5 weken, zoo mogelijk iets te vervroegen en met één week te bekorten om daarvoor in de plaats te stellen een herfstvacantie van 1 week. De meeningen daarover waren ver- zoodat besloten werd, dit punt aan te houden tot eerx volgende verga dering, waarin bepaalde voorstellen zullen worden ingediend. De voorzitter der ouder commissie, de heer de Nobel, gaf daarna een duidelij ke en zakelijke uiteenzetting van het wetsontwerp tot Technische herziening van de Lager Onderwijswet van 192U, meer bekend geworden onder den naam „Onderwijsverslechtering" en de plan nen om bij de Begeering tegen deze ver slechtering te protesteeren. Met alge meene stemmen werd daarop onder staande motie aangenomen: De vergadering, bijeengeroepen door de Ouder-Commissie van school A, ge houden op 22 Nov. te IJmuiden gehoord de besprekingen over het aangeboden Wetsontwerp tot Technische Herzie ning van de Wet op het Lager Onder wijs, spreekt als haar meening uit, dat: het vergrooten van het aantal leerlin gen per onderwijzer, de aangekondigde herziening van het Bouwbesluit, het ontnemen van het recht aan gemeente en schoolbesturen, om meer onderwij zers aan te stellen dan de Wet vereischt en om bij stichting van scholen boven de normen van het Bouwbesluit uit te gaan, en de wijziging der wachtgeldre geling. voor het Lager Onderwijs in de hoog ste mate nadeelig moet worden geaciit; vertrouwt, dat de Tweede Kamer der Staten-Generaal het ontwerp, zooals het daar ligt, niet zal aanvaarden. De ouderavond werd tot het einde bij gewoond door den heer Landeweert, Wethouder van Onderwijs, over welke belangstelling de ouder-commissie haar groote voldoening uitspreekt. Looit den Heer. Voor een concert van het Christel. Gemengd Koor „Looft den Heer" is al tijd en terecht groote belangstelling. Het koor zelf geniet een uitnemende re putatie; de.directeur, Piet Hespe beeft een goeden naam en de namen der so listen, welke gemeenlijk op het pro gramma prijken zijn van zeer goede vermaardheid in de zangers- en muziek wereld. Zoo is ook het concert van Don derdagavond in de Ned. Herv. Kerk er een geweest, dat ongetwijfeld groote be vrediging aan de toehoorders zal heb ben geschonken. Het koor wint steeds in geacheveerd heid. Reeds bij het eerste lied konden we den voortgang in zuiverheid van uitspraak opnieuw constateeren, alleen de „ui" klank klonk later hier en daar bijv. in het woord „buigen" niet onbe rispelijk. De heer Hespe leidt, we hadden vroe ger reeds gelegenheid daarop te wijzen het koor in nieuwe banen, we mogen gerust zeggen meer moderne banen, al schaadt dit absoluut niet aan het religi- euse. Een andere vraag is of het koor zich aan de nieuwe richting kan of reeds heeft aangepast en dit mogen we na het gehoorde van Donderdag niet dan eenigermate met reserve toestem men. Het liedje van Olman bijv. werd te veel naar den ouden trant gezongen. Hoe mooi bijv. de inzet van Zondag morgen van Jac. Bonset was, zoo min der bevredigend was het wijdingsvolle laatste couplet, waar de tenoren de mooie trekjes niet tot hun recht brach ten en de bassen zooals trouwens over het algemeen te weinig donker getint waren. Dit doet ons voor de zooveelste maal de opmerking uit de pen vloeien, dat de stemmen-verhouding van het koor eens ernstig onderzocht diende te worden, met name of door versterking van de tenoren en de bassen met een paar goede krachten niet een equiva lent te vinden ware voor de overheer- sching van de sopranen (vooral) en de alten. Anders zouden we den heer Hes pe eens een andere opstelling willen aanbevelen, indien een volgend concert weder in de kerk gegeven wordt. Wij genieten nu eenmaal meer van Looft den Heer in het Gebouw voor Christe lijke Belangen, dan in de Ned. Herv. Kerk, wier bouw naar Engelschen trant met de breede beuken naar onze meening niet die goede aucostiek kan hebben van de meest eenvoudige con certzaal. 't Is daaraan dan ook te wij ten, dat het concert van Donderdag, on geacht de momenten, dat de pianissi mo's in het koor van het zuiverste wa ter waren, niet die bevrediging heeft gegeven, die we bij andere concerten hebben mogen ondervinden, 't Was een mooi, beter gezegd, een „lief" concert, waarin we tevergeefs naar iets mas saals hebben gegrepen. Het eenig mas sale dat ons de heer Anton Lampe bood en in het begin zoo'n heerlijke houvast beloofde bleek tenslotte niet al te be trouwbaar te zijn. We hebben den heer Lampe beter gehoord, 't Komt ons voor dat de heer Lampe of te veel zingt of te veel gezongen heeft. Met onverdeeld genoegen hebben we geluisterd naar de sublieme vertolking van de mooie fantasie over het Luther- lied „Een vaste burgt is onze God", een compositie van den heer Jac. Zwart door den heer J. Falk Sr. schitterend voorgedragen. De orgelbegeleiding der F R 0 G R AM M A voor den op HONDERDAGATOND 14 DECEMBER 1922, 'savonls 8 uur, in het Theater THALIA, alhier, 1. M'uziek. 2. Optreden van Mej. Eva Bonheur, Zangeres, met een serieus en komisch repertoire. 3. De Rene's, de beste komische jongleurs. 4. Optreden van Louis Contran met geheel nieuw repertoire. 5. De Baytons, de man met het Leeuwengebit, enorm sensationeel, 6. Bichy, de man in de Fyama, dol komisch. 7. Raf Kapper, de te IJmu den zoo goed bekende Humorist en coupletzanger in zijn geheel nieuw repertoire. PAUZE. 8. Muziek. 9. Optreden van den heer Angenendte, Helden Bariton. 10. De 3 Francesco's in hun buitengewone werkzaamheden aan de Trapeze. 11. Weder optreden van Rat' Kapper. 12. Figars. Om te brullen van 't lachen TÖEGrANSKAARTENzijn te verkrijgen indien voor f 5.— aan goederen wordt besteed bij bovengenoemde firma liederen door den heer J. E. Falk viel mede zeer te loven. Ten slotte een zeer waardeerend woord voor Mej. D. Moor- slag. Gaf zij ons in de Aria en Recitativo uit de Matthaus Passion van J. S. Bach een schitterend blijk van liaar technisch kunnen en haar glasheldere stem, in de drie volgende liederen van C. van Ren- nes en J. S. Bach heeft zij ons uiterma te bekoord door de warme, ontroerende toon en voordracht. Gevonden voorwerpen. Een damesportemonnaie met inhoud, een kinderhandschoen, nog een dames portemonnaie met inhoud, een licht bruine hond, een portemonnaie met in houd. Donderdagmiddag had op de Alg. Begraafplaats de teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van den heer L. v. d. Valk, die hier deze week plotseling overleed. De heer v. d. Valk was een geacht in gezetene, die als vischhandelaar in vis- scherijkringen zeer bekend was. Voorts was hij ouderling der Geref. Kerk. Op de begraafplaats was groote belangstel ling. Aanwezig waren o.a. de Directeur der Rijksvisschershaven, de heer F. J. H. Schneiders, de chef der Rijksvisch- hallen en bijkans alle vischhandelaren hier ter plaatse. Het stoffelijk overschot werd graf waarts gedragen door de leden van den kerkeraad der Geef. Kerk. Ds. Jansen schetste bij de groeve de verdiensten van den overledene, in 't bijzonder her dacht hij wat deze als opziener der ge meente was geweest. De oudste ouder ling, de heer Haasnoot, sprak daax*op een kort woord als vriend en dankte na mens de familie voor de groote belang stelling. De winkelsluiting. Het is wellicht goed den middenstan ders er aan te herinneren, dat de win kels ter gelegenheid van de St. Nicolaas gedurende 10 achtereenvolgende werk dagen, dus vanaf heden, Zaterdag avond tot en met 6 December tot 's avonds 11 uur geopend mogen blijven Bij de gehouden verkiezing van leden van het kiescollege der Ned. Herv. Gemeente alhier werden herkozen de lieeron C. Heere, Jac de Koning, C. Vis ser en L. P. Wassenaar en gekozen de heer D. Haasnoot. Dinsdagavond ontstond bij S. in de Conradstraat een schoorsteenbrandje, dat spoedig gebluscht kon worden. Nachtverblijf werd door de politie verleend aan een werkzoekende uit Venlo en tweemaal aan een werkzoe kende uit Zutphen. In den nacht van Dinsdag op Woensdag werd aan het bureau ge bracht zekere K„ een doofstomme, we gens openbare dronkenschap. Doofstom en dan beschonken, dat is wel in-droe- vig. VELSEROORD. Door den heer G. Zegel zullen aan de Trompstraat, hoek Kortenaerstraat alhier vier woonhuizen worden ge bouwd. Dat was me een drukte Woensdag middag in onze plaats met de filmopna me door den heer Nabarro. Honderden kinderen liepen achter het rijtuig aan, waarin St. Nicolaas en zwarte Piet wa ren gezeten, benevens de heer Nabarro met de filmoperateur. Een 30-tal win kels moest opgenomen worden voor de rolprent en de jeugd zorgde wel voor de levende entourage. Sinterklaas strooide ook moppen on der de kinderen en dan was het een ge- wiemel ovèr de straat van je welste. Gelukkig dat het droog weer was, zoo dat de kinderen niet te veel straatslik mee naar binnen kregen. Twee agenten hadden een paar zware uurtjes om de orde te handhaven. Vrijdagvond is de film voor genoo- digden vertoond en van avond gaat deze in de bioscoop Flora. Aan den heer J. Wiersma is ver gunning verleend tot het bouwen van een kantoorgebouw achter het perceel Stationsweg 74. Aan het bestuur der Voetbalver- eeniging Fortuna is vergunning ver leend tot het bouwen van een kleedlo kaal op een terrein nabij de Kikvorsch alhier. Men verzoekt ons mede te deelen dat in het Comité tegen de verslechte ring van het lager onderwijs door den heer E. v. d. Brink geen zitting is geno men namens de Chr. Nat. School alhier, maar als particulier. In de Woensdag in Flora alhier gehouden cabaretavond kon de aange kondigde bokspartij niet doorgaan, aangezien bokswedstrijden hier bij po litieverordening verboden zijn. Men wordt hier ongerust onder de kippenhouders. Hokken worden open gevonden en kippen vermist. Deze week werd in 't roode dorp een hond zieltogende gevonden. Of dit kwam door hondenziekte of door vergiftiging weet men niet, maar de politie heeft het beest afgemaakt. hlRË; VELSEN. Gevonden voorwerpen. Te bevragen bij den gemeente-veld wachter: Een damestaschje; een porte monnaie met inhoud, een broodzak met brood en drinkkruik. Aan den heer J. Ruyssenaars is vergunning verleend tot het bouwen van een kantoor met twee bergplaatsen aan de Gildelaan. Woensdagavond werd een gecom bineerde ouderavond gehouden van de scholen te Velsen en Wijkeroog. De heer Kleefstra gaf een uiteenzetting van de voorgenomen wijziging der onderwijs wet en de gevolgen voor de scholen. School G, te Wijkeroog, waar nu 11 leerkrachten zijn zou het bij wijziging der wet met zeven moeten doen, school E te Velsen met 2, nu zijn daar 3 leer krachten. Na afloop werden subcommissies be noemd die handteekeningen zullen ver zamelen voor het bekende petitionne ment. Men deelt ons mede, dat Maandag 27 November de nieuwe werktijdrege ling aan de papierfabriek zal worden ingevoerd. Deze is geregeld als volgt: voor de buitenarbeiders van kwart over 7 tot kwart voor 12 en van 1 uur tot 5 uur. Voor de arbeiders in de fa briek, die enkel dagdienst hebben van kwart voor 8 tot kwart voor 12 en van 1 uur tot half 6. Zaterdagsmiddags tot kwart voor een. Deze regeling geldt voor 3 maanden. Daarna zullen allen 's morgens om kwart over 7 beginnen. Hl. Dbl. DRIEHUIS. Wij hebben een brievenbus, waar op staat dat deze 's morgens om 10 uur gelicht wordt. De menschen rekenen daarop en vaak worden er dus^om half tien of kwart voor tien brieven gepost. Deze blijven dan echter meest den hee- len dag in de bus zitten en worden dan 's avonds eerst gelicht, daar de brieven bus 's morgens geregeld om 9 uur of 9.15 uur geleegd wordt, soms wel eens om half negen en 's Maandags, als de post weinig heeft, nog veel vroeger. Het is goed dat men dus maar op een vroegere lichting dan 10 uur rekent. SANTPOORT. Aan den heer J. B. van Hamburg is vergunning verleend tot het bouwen van een woonhuis aan de Enschedé- laan, hoek Schipbroekerlaan alhier. Op cinematografisch gebied staat ons iets belangrijks te wachten. Woens dag a.s. wordt in „Zomerlust" vermond de zeer bekende en alom gunstig beoor deelde film „Op hoop van zegen". Men verwacht een zeer druk bezoek. Woensdagavond trad voor een tweehonderdtal eereleden en donateurs in „Zomerlust" op de R.K. Tooneelver- eeniging „St. Engelmundus". Opge voerd werd: ,,'t Hoogste Goed", „De drie vroolijke kaalkoppen" en „De Erfprins" Op de Fancy-fair, ten bate van de Nederl. Ver. tot Afschaffing van Alco- holh. Dranken, afd. Santpoort—Bloe- mendaal, zal het muzikale gedeelte ver zorgd worden door: Het dubbel-mando- line-kwartet „Apollo" uit Haarlem, den heer J. Zwanenburg, den harmonica virtuoos uit Velseroord, P. van Braben, (viool), Spaarndam, Jeanne Visser (pia no) Santpoort. Tonie Pel uit Haarlem zal declamee- ren. VOETBAL. Overzicht. De puntjes gedeeld en de Stormvo gels-penningmeester een goeden dag! Ziedaar het resultaat van den afgeloo- pen Zondag. Naar onze meening geeft dit gelijke spel de verhouding zeer goed weer. Wel was Stormvogels over het ge heel wat meer in den aanval, doch II. F. C.-aanvallen waren een tikje gevaar lijker. Toch zijn wij er vast van overtuigd, dat Stormvogels gewonnen zou hebben, als Van Hemert aanwezig was geweest. Het zou dan al raar hebben moeten loo- pen, als Blinkhoff Sr. niet een trough- pass gehad en benut had. In dezen wedstrijd is ook zonneklaar bewezen, dat Snoeks geen voorhoede- speler is. De captain is veel te lang zaam en beschikt over geen schot. Wij vernamen, dat men voornemens was, Snoeks weer in de half-backlinie te plaatsen. We gelooven vast en zeker, dat dit het spel der voorhoede ten goede zal komen. Ook schijnt het plan te be staan Blinkhoff Sr. morgen op de rechts-binnenplaats te laten spelen. On ze meening hieromtrent i9 wel zoo be kend, dat wij haar hier niet behoeven neer te schrijven. Morgen speelt Stormvogels een zwa- ren uitwedstrijd, n.l. tegen Spartaan. De Amsterdammers hebben, in tegenstel ling met den vriendschappelijken wed strijd, dien ze in 't begin van het sei zoen tegen Stormvogels speelden, thans weer te beschikken over den oud-inter nationaal Van Gendt en haar eminen- ten rechts-buiten de Lange, wat een ge duchte versterking der voorhoede betee- kent. Toch zijn we optimistisch ge stemd! Als de Stormvogels de zaken weer van denzelfden ernstigen kant op nemen als tegen H. F. C„ dan wordt er gewonnen. Prof. Snapper is de leiding toever trouwd. V. S. V. is zoo gelukkig Bloemendaal te ontvangen, terwijl Stormvogels I niet thuisspeelt. Dat belooft een goede dag te worden voor den V. S. V.-schatbe- waarder, immers, zeer velen zullen ge tuigen willen zijn van het treffen tus- schen V. S. V. en Bloemendaal, waar het hier gaat om het bezetten van de eerste plaats. De winnaar doet een flin ke stap in de goede richting. Wij voelen veel voor een gelijk spel. Tenslotte zij even gememoreerd de mooie overwinning van Stormvogels II op Schoten II (2—0). De reserves bezet ten nog steeds de eerste plaats, gevolgd door E. D. O. III. Stormvogels II 8 gesp., 5 gew„ 3 gel., 0 verl., 13 p., 28 voor-, 8 tegen, 1.62. gem. Zaterdag 25 November Tweede blad De burgemeester van Velsen brengt ter algemeene kennis dat op de gemeente secretarie te Velsen 1ste Afdeeling ter inzage [ligt'? het,"'ontwerpJ van de dienst regeling der Nederlandsche spoorwegen, aanvangende 1 Juni 1923. Bezwaren tegen dit dienstregelingsont- werp moeten uiterlijk op 9 December 1922 rechtstreeks aan den Raad van Toezicht op de Spoorwegdiensten te 's-Gravenhage worden ingezonden De Burgemeester voornoemd, RIIKENS IJMUIDEN. VOOR ZONDAG A.S. NED. HERV. KERK. 10 uur: Ds. v. Oostrom Soede. Maandelijksche collecte voor de kerk. 5 uurDs. Erdman. Zaterdagavond 8 uur, bidstond. 7.30 uur: Ds. W. Luikinga. 10 uurDs. Jansen 5 uurDezelfde. 10 uur: Ds. J. B. G. Croes. 5 uurDezelfde. Woensdagavond 7.30 uur. VELSEROORD. NED. HERV. KERK. 10 uur: Ds. Kroese. 5 uurDezelfde. 10 uur Ds. Wissink. 5 uurDezelfde. 10 uur: Ds. M. G. Blauw, van Schoten. 5.30 uur: De heer J. G. Hoffman, van Haarlem. Lokaal Wijkeroog met lichtbeelden. 10 uur: Kinderkerk, Lokaal Wijkeroog. WIJKEROOG. 10 uurDs. Boerkoel. 5 uurDezelfde. 10 uur: Dr. G. A. van den Bergh van Èysinga. 10 uur: Ds. Vunderink, te Haarlem. 6.30 uur: Ds. Oostrom Soede te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1922 | | pagina 5