IJmuider Courant Zaterdag 25 November Derde bDd VAN DEN WACHTTOREN, Een veiligheidsweek. Amerika verstaat de kunst der recla me en weet de openbare aandacht te trekken. Ze doet dat niet alleen voor zakenbelangen maar ook voor het al gemeen welzijn. Een paar weken gele den trokken 2500 kinderen door New- York niet banieren en opschriften, om te bëjtoogen tegen de vele ongelukken op straat of beter voor oplettendheid en voorzichtigheid, waardoor de meeste dezer ongelukken voorkomen kunnen worden. Deze eigenaardige parade be hoorde bij de Veiligheidsweek in New- York. Het vorige jaar gebeurden er in de Ver. Staten 80000 ongelukken, waar van er 12000 door automobielen werden veroorzaakt. Bovendien waren er nog twee millioen ongevallen met ernstig letsel In New-York waren er in '21 ruim 3000 ongelukken met doodelijken af loop; een derde'der slachtoffers waren kinderen. lederen dag gaan er dus tien levens door ongelukken verloren. Om zooveel mogelijk ongelukken in het drukke en gevaarlijke verkeer der stra ten te voorkomen, is de vorige maand oe I Veiligheidsweek georganiseerd. Drie duizend sprekers zijn in scholen, bioscopen, vereenigingsgebouwon op- getredt n. Een optocht van kinderen is gehouden als een demonstratie togen de vele ongelukken. Jongens droegen in d n stoet een gedenkteeken, waarop het opschrift was te lezen: 1054 kinderen bij ongelukken omgekomen York in 1921. Moet dit offer De communisten in ons land werkten tol nu toe samen met de antimilitairis- ten, maar het is te begrijpen, dat er een breuk gekomen is tusschen hen, die hun hoop op een i'ood leger gevestigd heb ben en hen, die in het geheel niet van een leger willen weten. Vooral daar het Russische militairisme zich niet strikt beperkt tot de onvermijdelijke zelfver dediging, maar als een macht gebruikt wordt, om Rusland groot te maken en nieuw gebied te veroveren. Een spiraal lijn gaat met al haar wendingen toch vooruit, maar hier is een terugloopende lijn, die niet, ook niet langzaam vooruit brengt. Een communisme, dat zijn feesten viert met saluutschoten en parade dient niet den nieuwen maar den ouden tijd. school kamp Jeugd" t/m. 29 in New- voort du ren? In den optocht waren ook vijftig moeders, die aldus kinderen hadden verloren. Jongens droegen borden met pakkende spreuken als: Een olifant wordt honderd jaar oud, maar hij draagt al dien tijd zorg voor zijn leven, liet a b c der veiligheid is: wees op je hoede! Wees liever voorzichtig dan kreupel! Een woord der wijzen: Gebruik je oogen! De New-Yorker dokter Fr. D. Lawsón verzekert, dat alle ongevallen een ge- volg zijn van nalatigheid tegenover een paar eenvoudige, vaste regels. Hij is voorzitter der vereeniging tot voorko men van ongelukken. De rechter E. H. Gary, die mede deze Veiligheidsweek heeft georganiseerd, verzekert, dat het aantal dooden van het slagveld betrekkelijk gering is ver geleken bij het aantal slachtoffers van ongelukken. Onvoorzichtigheid, vergis singen, driestheid zijn daarvoor ver antwoordelijk. Algemeen moet men be denken, dat een ons voorzorg evenveel waard is als een pond genezing. Het dagblad „Tribune" zegt het kort en raak: De leuze: Krijg geen ongeluk ken! is hetzelfde als: Gebruik je hoofd! Zulke betooging als de Veiligheids week is naar onzen smaak wat al te groote-trom-achtig. Maar tegen gevaar moet men wel een groote mond ter waarschuwing opzetten. De spiraalgang der menscbheid. Dat de Sovjetrepubliek wel heel ver blijft beneden de heerlijkheid en zacht heid en eenheid van een communisti sche samenleving, staat wel vast. Mevr. Holst zegt dan ook in haar jongste ge dicht: „De nieuwe wereld zij is toch geboren in bloed en tranen werd zij toch geboren maar z' is heel anders dan wij dachten en van een Paradijs is niets aan haar." Zij heeft ingezien, dat niet in een geslacht de oude wereld een nieuwe wereld kan worden. „Zulke wond'ren geschieden niet op aarde, en de waan die zich voorttoovert dat zij geschieden is niet schoon. Schoon is de waarheid". Het is een dichterlijk geuite, maar een schrale troost! liet communisme heeft in Rusland of- fers moeten brengen, het heeft zichzelf moeten verminken. Mevr. Holst zegt het aldus: Van den spiraalgang der menschheid is dit, genoote', een enk'le wending, een regel van de donk're tra gedie die ligt besloten in 't lichtveerend beeld. Maar de waarheid van den spiraalgang der menschheid zal haar, communiste, toch niet kunnen verzoenen met de vele afwijkingen van het communistische ideaal in Rusland. Men kan Rusland met haar zien bedreigd door een wereld van vijanden en daarom genoodzaakt er een sterk rood leger op na te houden, het tegendeel te doen van ontwapenen, zijn kracht zoeken in het militairisme. Maar het is in Rusland geen noodge dwongen militairisme. Men is trotsch op zijn roode soldaten en verheerlijkt het leger, zooals eens in het vroegere Pruisen gebeurde. Men houdt parades en beloont met ordeteekenen. De vijfde verjaardag der revolutie is in Peters- burg gevierd en er zijn daarbij saluut schoten gelost van de Petrus en Paulus- vesting en een parade is gehouden op het veld van Mars. GEMEENTERAAD. Vergadering van 21 November 1822 oorzitter de Burgemeester. Afwezig de heer Vermeulen mét ken nisgeving. De oorzitter doet mededeeling van de ingekomen stukken: Brieven van Gedeputeerde Staten om trent ter goedkeuring ingezonden raadsbesluiten. Een bericht van hetzelfde college, dat de rekening wegens het gevoerde be heer over den straat- en grindweg van Velsen langs Driehuis en Ilageveld naar Santpoort over het jaar 1920 door hen wordt goedgekeurd. Als voren van hetzelfde college, dat het besluit van den Raad dezer ge nieente van 25 Juli 1922 betreffende af- w ijzing van een verzoek van de Vereen i ging voor Christelijk Nationaal School onderwijs te Velseroord om beschik baarsteliing van een bedrag van f 1745.77, waarvan f 1457.77 voor de aanschaffing van schoolmeubelen, enz. is vernietigd, aangezien het schoolbe stuur de bepaling vervat in art. 1, eer ste iid van het Koninklijk Besluit van 31 December 1920 niet heeft in acht ge nomen, met name in zijn aanvrage geen melding heeft gemaakt van de wet of het Koninklijk Besluit, waarbij de sta tuten der vereeniging zijn goedgekeurd, alsmede van den datum en het num nier van de Staatscourant, waarin de goedgekeurde statuten zijn bekend ge maakt. Alle voor kennisgeving aangenomen. Een adres van J. J. van Wort te Sant póórt, houdende verzoek om uitbetaling van een bedrag groot f 101.65, wegens te late inzending zijner rekening voor het schoonmaken van de brandspuit en het drogen der slangen te Santpoort over het jaar 1921. I B. en W. stellen voor, dit bedrag als nog aan adressant uit te betalen. Wordt goedgekeurd. Een verzoek van M. K. Hofstede, om eervol ontslag als controleur der ge meentebelastingen met ingang van 3 November 1922. Te behandelen bij punt 12 der agenda. Als voren van de afdeeling Kenne- merland van den Ned. Bond van onder wijzers om maatregelen te treffen inza ke melkverstrekking aan de leerlin gen der openbare lagere school D te Velseroord. Voorgesteld wordt het adres te stellen in handen van B. en W. ter afdoening, daar deze zaak op volkomen bevredi gende wijze zal worden geregeld. Een verzoek van G. A. Aalderink opa eervol ontslag als onderwijzer aan school D te Velseroord met ingang van 1 Februari 1923. Voorgesteld wordt het gevraagde ont slag eervol te verleenen met ingang van den dag door B. en W. te bepalen. Aldus wordt besloten. Als voren van B. Lavoo, onderwijzer aan school D te Velseroord om zijn dien.-tverband aan die school niet te verbreken. Voorgesteld wordt het besluit tot het verleenen van eervol ontslag in te trek ken. Aldus wordt besloten. Als voren van het Centraal Drank- weercomité in de gemeente Velsen om niet over te gaan tot verlaging van hot subsidie aan die vereeniging voor 1923. Te behandelen bij de begrooting voor 1923. Een schrijven van den heer K. H. Tu senius, luidende als volgt: „Bij deze verzoek ik U beleefd mijn voorstel inzake onderzoek naar be- drijfstoestandon enz. te IJmuiden voor- loopig niet op de raadsagenda te willen doen plaatsen. De besprekingen in de reeds benoem de commissie gevoerd doen mij beslui ten bovenstaand verzoek tot U te rich ten." B. en W. stellen in verband hiermede voor, punt 8 van de agenda af te voeren Een adres van een comité voor werk- loozen, inzake werkverschaffing. deling van de verschillende begrootin- gen voor 1923. Bij de stukken is voor de leden ter in zage nedergelegd een rapport van den directeur van openbare werken, betref fende het gebruik van lokalen van F te Santpoort als vacantie- door de vereeniging „Voor de te Amsterdam, gedurende 22 Juli 1922. In verband met de bij de rondvraag in de raadsvergadering van 3 October 1922 door de heeren Tusenius en Baar- da gemaakte opmerkingen omtrent het gemis van straatverlichting nabij de Patrimoniumwoningen en Insinger- school, zoomede in de Marconistraat te IJmuiden, deelen B. en W. den gemeen teraad mede, dat aan het P. E. N, op- cht is gegeven tot het aanbrengen, overeenkomstig het bestaande contract van de navolgende lichtpunten. 1 tegenover het perceel Huijgenstraat no. 71; 1 op den hoek van de Huijgens- en James Wattstraat; 1 op den hoek 'van de James Wattstraat en Kennemer- plein; 1 op den hoek van de James Wattstraat en Cornelius Drebbelstraat en 1 op den hoek van de Marconi- en Si- rénestraat. Voorts wordt medegedeeld, dat door het college, naar aanleiding van een vraag van den -heer Baarda, in dezelfde vergadering gesteld, opdracht is gege ven tot het wegnemen der banken en tot bet dichten der openingen in de ballustrade, staande op hot. kabelhuisje aan den oprit nabij het station IJmui den. Ingekomen zijn nog de volgende stuk ken. Een schrijven van het bestuur van den Ned. R.K. Bond van Overheidsper soneel „St. Paulus" te 's Gravenhage, houdende toezending van een aangeno men resolutie inzake het standpunt van den Bond bij bezuiniging, waarbij de ar beidsvoorwaarden van het overheids personeel betrokken zijn. Voor kennisgeving aangenomen. A.ls voren van de commissie tot we ring van schoolverzuim te IJmuiden, waarbij zij het gevraagde collectief ont- ag intrekt. Voor kennisgeving aange nomen. Een adres namens het bestuur der gymnastiekvereniging „Sparta" te Vel sen om voor het jaar 1923 een subsidie te verleenen van f 100.(te behandelen bij de begrooting voor 1923). Een verzoek van Mej. A. C. Bliksla ger om eervol ontslag als onderwijzeres aan school C te IJmuiden, zoo mogelijk met ingang van 1 Januari 1923. (voor na deze huizen langen tijd leeg staan. De Voorzitter zegt dat B. en W. hier toch wel iets aan hebben gedaan en als de heer Netscher nog zulke huizen weet, houden B. en W. zich voor opgave aan bevolen. De héér Netscher zegt dat als de Wet houder eens een dag over heeft, hij gaarne met hem eens de gemeente door wil gaan. Het voorstel wordt goedgekeurd. Eveneens het voorstel tot wijziging en aanvulling der voorschriften voor het schoonhouden van gebouwen en terreinen van de openbare lagere scho len in de gemeente Velsen. Aan de orde is het prae-advies op het verzoek van het bestuur der afd. Ken- nemerland van den Ned. Aannemers- bond. om algemeene publieke aanbeste ding van bouwwerken, waarvan de kos ten uit'openbare kassen worden bestre den. De heer Tusenius stelt aanhouding vraagt of er nu niets tegen te doen is, dat de nieuwe R.K. School te Velseroord alleen onder R.K. aannemers zal worden aanbesteed. Spr. heeft hier ernstige bezwaren tegen, in dezen tijd van bezuiniging behooren deze aanbestedingen zoo openbaar mo gelijk te zijn. En bij den bouw van open bare scholen is ieder in de gelegenheid mee te werken. Bij den bouw eener R.K. school moeten alle onderdeeltjes ook nog weer aanbesteed worden onder R.K. menschen. Onlangs, toen eens iemand meeschreef, die dit niet wist, werd ge zegd dat hij niet in aanmerking kwam. Bij dezen gang van zaken zullen spr. en zijn partijgenoot niet meer kunnen medewerken aan den bouw van R.K. scholen. De heer Medegedeeld wordt. Aan de leden wordt medegedeeld, dat het in het voornemen van den burge meester ligt, een raadsvergadering te beleggen tegen Dinsdag §8 November a.s. des voormiddags 10 uur, ter behan- ?esteld wordt bet, gevraagde ontslag I eervol te verleenen met ingang van den dag, door burgemeester en wethouders te bepalen) aldus besloten. Als voren van den secretaris van den I Christelijken Besturenbond te IJmui den, inzake werkverschaffing. Naar B. f en W. om advies. De heer Davidson vraagt het adres van de werklooZen dadelijk in behan- ieling te willen nemen. De Voorzitter is daar niet tegen, maar wil dan wachten tot de heer Schilling er is. De heer Da'meyer vraagt de behande ling der gemeente-begrooting in een avondvergadering te doen geschieden en niet in een dagvergadering. Verschil lende leden zullen waarschijnlijk lief«t geen loon derven. Spr. zelf zou op den voorgestelden dag ook niet kunnen. Dan zou spr. niet gaarne als vroeger van 's morgens 10 uur tot 's avonds 11 uur willen vergaderen. De Voorzitter zegt dat andere leden 's avonds weer niet kunnen. Bovendien is de raadzaal geen vertrek om lange avondvergaderingen te houden. De heer Netscher houdt een pleit voor dagvergaderen. Vroeger vergaderde de raad steeds 's middags en kwamen de leden altijd goed op. Verschillende leden voeren nog het woord. De Voorzitter zegt dat B. en W. er nog eens over zullen spreken. Daar de heer Schilling thans aanwe zig is, wordt besloten het adres der werkloozen nog aan de agenda toe te voegen. Goedgekeurd wordt het voorstel tot wijziging van de verordening, regelen de het veeartsenijkundig toezicht op de veemarkten in de gemeente Velsen. Bij het voorstel tot wijziging van een raadsbesluit inzake verleening van steun aan de particuliere bouwnijver heid vraagt de heer Sluiters of dit nu onvoordeeliger wordt voor de gemeente. De heer Dunnebier gelooft van ni^f, het betreft hier een Coöp. Woningbouw vereniging, waarvoor de gemeente geen 25 procent behoeft bij te dragen. De heer Sluiters vraagt of de huren van deze Vereeniging lager worden dan van andere bouwverenigingen en of deze verenigingen niet met elkaar in botsing komen. De heer Dunnebier zegt dat dit niet het geval zal zijn. De heer Netscher zal er alleen voor zijn, als niet dit schandelijke, gebeurt, dat wij geld geven en er dan aan de huizen een bordje komt: te koop; waar- Landeweert zegt getracht te hebben de bedoelde bepaling in het be stek geschrapt te krijgen, omdat deze beperking tot R.K. aannemers noch in het belang der gemeente, noch in dat barer ingezetenen mag worden geacht. In het college van B. en W. heeft spr. dan ook van zijn ontstemming hierover doen blijken en voorgesteld den Minis ter van Onderwijs te vragen of hier geen verandering in kon worden gebracht. De meerderheid van het college was echter van meéning dat een onderhand- sche aanbesteding inhoudt, dat men schen van één bepaalde richting kun nen worden uitgenoodigd om in te schrijven. De heer Peek vraagt hoe de heer Tlapdgraaf er over denkt. De heer Dunnebier zegt het in princi pe eens te zijn met den heer Landeweert maar als men nu weet dat men 't, in den Haag goedkeurt wat geeft het dan een brief te schrijven. Spr. vindt niet dat een onderhandsche aanbesteding méér behoeft te kosten, dus zal er niet met belastingpenningen gesmeten worden. Openbare werken en het gemeentebe stuur hebben het recht al het overdre- vene te weren. De heer Nijssen zegt tegenover deze zaak misschien anders te staan dan het schoolbestuur, doch merkt op dat deze kwestie niet alleen geldt voor de R.K. maar voor alle confessioneele scholen. De heer Schilling is met het antwoord van den heer Dunnebier niet tevreden, spr. wil 't met den Haag tot een open baar conflict doen komen. Het scheelt spr. niet of het R.K. of soc.-democrati sche scholen zijn, 't gaat om het prin cipe, maar de R.K. doen het 't meest. De heer Handgraaf: Vroeger deden de bijzondere schoolbesturen altijd zoo. Stemmen: Ja, maar met eigen geld. De heer Handgraaf: Waarom mag dat nu niet meer? Is dat nu zoo erg? De heeren zijn niet veel gewend. De heer Dalmeyer zegt dat in 't be stek reeds was voorgeschreven dat al leen R.K. aannemers mochten inschrij ven. Spr. kan niet gelooven dat den Haag dit goedkeurt. Daartegen moet ons protest gaan. De heer Dunnebier zegt, dat een on derhandsche aanbesteding beduidt, dat men alleen die menschen Iaat inschrij ven, die de aanbesteder wil. De heer Landeweert is het daar niet mee eens, men kan wel een onderhand sche aanbesteding houden, maar niet met inschrijvers van één bepaalde kleur Spr. zou gaarne een uitspraak van den raad willen, het kan nog en het is niet alleen goed voor dit geval, maar voor alle volgende. Wij hebben nu ge lijkstelling op onderwijsgebied,die moet er ook zijn bij de aanbesteding. De heer Diependaal is niet tegen een uitspraak, maar dan moet het over al le confessioneele scholen gaan. Spr. keurt het niet &oed, als het alleen on der R.K. aannemers gaat. De Voorzitter: Als men wat wil, moet men nu besluiten. Spr. gelooft, dat men niets bereikt, want het geeft toch niets. De heer Landeweert: Voor de toe komst misschien wel. De hoer Dunnebier: Als er een brief naar Den Haag gaat, ben ik er direct voor. De heer Tusenius stelt een motie voor, waarin B. en W. worden verzocht een schrijven te richten tot den Minister van Onderwijs, met verzoek of deze zich wil uitspreken of de wijze der aanbe steding van den R.K. School te Velser oord zijn goedkeuring kan wegdragen. Verschillende leden hebben bezwaren tegen deze motie. De R.K. leden steunen haar. De heer Netscher van deze zaak voor: De heer Dunnebier: Dan kunnen B. en YV. intusschen een concept-brief aan den Minister opstellen. Iïet voorstel tot aanhouding wordt met algemeene stemmen aangenomen. Op het verzoek van H. A. Jansen en P. Schweitzer om vergunning tot het aanleggen van een straat te Wijkeroog wordt gunstig beschikt. De heer Netscher verkrijgt toestem ming voor het houden van een interpel latie betreffende het voornemen der Re geering tot wijziging der Huurcommis- siewet. De heer Netscher zegt dat de zaak be kend is, de wijziging bedoelt dat de hu ren zonder inmenging der Huurcom- missie met. 50 kunnen verhoogd wor den. Voor onze gemeente kan dit heel erg worden. Hier zijn tal van slechte wonin gen, waarvan vele afgekeurd. En er is 'n wisselende bevolking, zoodat de hui zon vaak leeg komen. In dezen tijd van werkloosheid kan dit een ramp voor de gemeente worden. Nu hebben wij al vaak moeite om de verhuurders en huurders voor tweedracht te bewaren. Alle bezwaren van deze wet zullen hier werkelijkheid worden. Spr. heeft een staat van cijfers van het werk der Huur- commissie van 1918—1922, maar het werk dezer commissie is thans nog even omvangrijk. Spr. stelt voor een adres te zonden aan de Tweede Kamer met verzoek dit wetsontwerp niet aan te nemen. De heer Schilling merkt nog op, dat eigenaars van goed onderhouden hui zen deze 50 al lang te pakken hebben, dus zullen nu de bewoners van slechte huizen en krotten er aan moeten geloo ven. Men wil op de uitgaven der huur- commissies bezuinigen, maar de huur ders zullen het honderdvoudig moeten betalen. Het voorstel van den heer Net- schers om een adres aan de Tweede Ka mer te zenden wordt met 10—6 stem men aangenomen. Tegen de heeren Dunnebier, Tuseni us, Langendijk, Nijssen, Diependaal en Poortenaar. De heer Tusenius vraagt zijn voorstel tot het instellen van een onderzoek be treffende 't visscherijbedrijf en aanver wante vakken te IJmuiden te mogen terugnemei). Spr. zegt zich met de in de vorige ver gadering benoemde raadscommissie te hebben verstaan. Men wil nu afwachten wat het onderzoek namens den Minis ter van Arbeid uitwerkt. Want het zou mogelijk zijn dat men gelijk werk zou doen. De heer Dalmeyer zegt hieruit te be grijpen dat deze raadscommissie dus ook al ophouden zal met haar werk. En dat na één vergadering, dat is toch te gek. De Voorzitter: Maar daar gaat het niet over. Verschillende stemmen: Ja zeker. De Voorzitter: Dat kan ik niet toela ten, het gaat eerst over het terugnemen van uw voorstel. Hiertegen heeft de raad geen bezwaar. De Voorzitter: En nu het andere. De heer Tusenius: Men wil nu eerst het onderzoek namens den Minister van Arbeid afwachten. De heer Nijssen is er voor om dit eerst nog eens in de commissie te bespreken. De Voorzitter zegt niet te kunnen toe laten dat nu een lid voorstelt het werk van de pas benoemde raadscommissie ongedaan te maken. De heer Tusenius: U weet er toch meer van. De Voorzitter: Ik heb vroeger genoeg gezegd, maar dat is toen in den wind geslagen. Laat de commissie de zaak nu eerst nog maar eens bespreken. Goedgekeurd wordt de wijziging der verordening, regelende de samenstel ling en den werking der commissie van bijstand voor de financiën. Opnieuw wordt vastgesteld de veror dening op de heffing en invordering van schoolgeld voor het gewoon lager onderwijs, vervolgonderwijs, buitenge woon lager onderwijs en uitgebreid la ger onderwijs. Bij het voorstel tot uitbreiding der verlichting van school A zegt de heer Dalmeyer dat de verlichting van deze school vrij zwak is en vraagt of 't niet beter is algeheele electrische verlich ting in de school aan te brengen. De heer Landeweert komt daar tegen op, electrische verlichting is zeker min der dan die van gas. De heer Sluiters vindt dat electrische verlichting veel constanter is, en doel matiger voor scholen. In de Burger avondschool zou men het gas weer gaar ne kwijt zijn. De hr. Netscher vraagt of er door de uit breiding weer meer van die schande- lijk-leelijke palen bijkomen. Heel Sant-

IJmuider Courant | 1922 | | pagina 9