ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN PENnaco a Yembjjnt Woensdsgë Zaterdags CONSISTENTE VETTEN No. 9 Woensdag 29 November 1922 8e Jaargang Kleine Advertenties en Familieberichten koeten bij VOORUITBETALING elechts 15 Cent per regel. VOOR ADVERTENTIES Vrijdags na 4 uur Ingezonden wordt geen plaatsing ln bet Zaterdagnummer gegarandeerd. PRIMA 4 HOEK HARINGKADE WITTE KRUIS. IJMUIDER COURANT Abonnementsprijs: fl.per 3 maanden, franco per post f 1.35 Abonnementen worden aangenomen aan het Bureau en bij de Agenten. Tot plaatsen van advertentiën van Buiten de gemeente VELSEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd het Advertentie bureau P. F. C.ROELSE, IJMUIDEN. Advertentiën uiterlijk in te zenden WOENSDAG tot Q uur v.m. enl VRIJDAGS tot 4 uur n.m. Uitgave van de N. V. UITOEVERS Mij. „1JMLMDPN" ADRES VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE N.V. DRUKKERIJ SINJEWEL Willemsplein 11 Telefoon 153 IJmuiden Ingezordfi mededeelingen 40 ets. per regel Advertenties van 1 t en m 5 regels fl. iedere regel meer 20 ets. Compact gezette advertenties van 1 t ep m. 5 regels fl.25,iedere regel meer 26 ets. Kleine advertenties en familieberichten zoomede vereenigings advertenties uit de gemeente, uitsluitend bij vooruitbeta ling, van 1 tot en met 5 regels f0.75, iedere regel meer 15 ctv Fij niet contante betaling worden de gewone prijzen berekend Advertenties .adres bureau -»an dit blad' 10 ets. extrs; voor bezorging van op advertenties ingekomen brieven wordt 10 ets. in rekening gebracht Bovenstaande regelprijzen worden met 5 ets. verhoogd voor advertenties van buiten de gemeente veisen DRINGEND VERZOEK om bij verhnizing het oude en het nienwe adres, NIET aan aen looper, doch aan ons bu reau WILLEMSPLEIN 11, op t« geven. Da Administratie. OFFICIEEL. OPENBARE VERGADERING van den gemeenteraad op Vrijdag, 1 December 1922, des voormiddags 10 u. ten gemeentehuize. AGENDA: Behandeling van de volgende "begroo tingen voor 1923: a. van het schaalarmbestuur; b. van het R.K. Burgerlijk Armbe stuur; c. van de commissie van toezicht op het lager onderwijs; d. van de gezondheidscommissie; e. van hèt grondbedrijf; f. van het gemeentelijk gasbedrijf; g. van de gemeentelijke waterlei ding; h. van het bedrijf reinigings- en ont- smettingsdienst; i. van het bedrijf openbare werken; j. van de gemeente. VAN DEN WACHTTOREN. Classificatie naar de levenskosten. De regeering heeft een commissie be noemd, om een onderzoek in te stellen naar de prijzen der levensmiddelen in de gemeenten van ons land. De burge meesters zijn om de noodige gegevens gevraagd, om het verschil in levens kosten vast te stellen, waarop dan het verschil in bezoldiging der ambtenaren kan worden gebaseerd. Men kan wel veilig zeggen, hoe meer klassen voor verschillende bezoldiging er gevormd worden, des te grooter wil lekeur en onrecht. Het Ned. Onderw. Ge nootschap heeft zelfs als eisch van zijn program gelijk salaris voor stad en plat teland. liet werk. der .burgemeesters is moeilijk; het is lang niet makkelijk, om den prijs, der levensmiddelen, in den ruimsten zin des woords genomen, vast te stellen. Beperkt men het onderzoek tot den prijs van levensmiddelen, brand stof, kleeding, huishuur, dan is het nog wel te doen. Maar hoe verschillend wordt niet geoordeeld over het duurde re leven in de steden of op het land. Al gemeen was men vroeger overtuigd, dat het leven op het platte land goedkooper is. Maar steeds meer stemmen ^verzet ten zich tegen die meening en waarlijk niet zonder grond. Zou het leven in Amsterdam zoo veel duurder zijn dan in Moddergat, Lutje broek of Mook? Men kan in Amsterdam veel meer geld uitgeven; er zijn veel meer gelegenheden tot amusement en men stelt er ook hoogere eischen aan het leven. Daarmee mag men echter bij deze classificatie o.i. geen rekening hou den. Het begrip behoefte is zeer rek baar. In Moddergat heeft men meer be hoefte aan een auto dan in een stad, waar men overal trams heeft en wie eens uit wil gaan, een concert hooren of een töoneelstuk zien, moet daarvoor uit een dorp vaak een vrij dure reis maken, terwijl de stedeling in een kwartier in schouwburg of concertzaal is. Men moet echter letten op de strikt noodzakelijke levenskosten. Daartoe be- hooren de belastingen. Er zijn gemeen ten op het land, waar men ook wel de tiende penning durft vragen en een paar steden, waar het belastingbiljet ontvangen wordt zonder vloek. We ach ten het de vraag, of de gemeentelijke belasting over het algemeen in de stad hooger is dan op het land. Het is een interessant punt voor onderzoek. Voor het anderwijs der kinderen na de lage re school is de stedeling in gunstiger conditie*. Hij kan zijn kinderen thuis houden, terwijl de ouders van het land hun kinderen in den kost moeten doen of vrij liooge kosten maken voor fiets of trein en het verblijf in de middaguren. De geneeskundige hulp is op het land duurder dan in de stad. Daar kan men gebruik maken van goedkoope klinie ken, er zijn fondsen of bussen, zieken huizen, terwijl de dokter op het land vaak een lange autotocht moet maken, om zijn patiënten op te zoeken en het vervoer der zieken daar veel geld kost.. In de stad is gelegenheid door biblio theek en leeszaal voor weinig of geen geld veel lectuur te genieten, die op het land vaak niet te betalen is. De vracht kosten voor een portefeuille met tijd schriften bedragen al gauw zooveel als het abonnementgeld en naar een mede lezer voor een groot dagblad zoekt men in een klein dorp meestal tevergeefs. De stedeling meent, dat het voedsel op het land veel goedkooper is. Voor de kruidenierswaren geldt het niet, wel voor eieren, melk, aardappelen, groen ten. Kleeren koopt men daarentegen in de 'stad weer goedkooper en verder al les, wat voor huisinrichting en onder houd noodig is. De vrachtkarren doen vele boodschappen voor dorpelingen in de steden en boven den prijs komt dan nog de vracht. De prijs van brandstof zal in en buiten de stad vrijwel gelijk zijn. In of dichtbij de veenderij betaalt men een gulden of vier minder per 1000 turf als eldets. De „zwarte brandstof" zal men het goedkoopst in de steden krijgen, omdat dezen aan de hoofdwe gen van het verkeer liggen. In de steden zal de huishuur gemid deld wel iets hooger zijn dan in de dór pen. Maar de tijd, dat een arbeider daar voor twee gulden per week een goede woning vaak nog met een.lapje grond, had, is allang voorbij. Voor de gesubsi dieerde woning bedraagt de huur thans een zevgnde van het loon, dus al gauw drie, vier gulden per week. Men leeft op het dorp eenvoudiger, geeft minder uit voor weelde en uit gaan, draagt langer zijn oude kleeren, maar we meenen, dat met dien factor geen rekening gehouden mag worden. In elk geval staat daartegenover, dat de dorpeling veel meer uitgeeft voor philantropie dan de stedeling. Er heerscht in sommige dorpen een ware lijstenplaag. Men-helpt er elkander ook meer, omdat men elkander beter kent. De stedeling leeft wel tusschen twee families en weet niet, dat er in de eene een overleden en in de ander een gebo ren is. Zoo blijt het wel heel moeilijk, precies den levensstandaard vast te stellen en naar het verschil klassen te maken met ongelijke bezoldiging der ambtena ren. Er is eindelijk ook wel wat te zeg gen voor de bewering, dat de stedelingen zoovele voorrechten hebben door de meerdere diensten en gemakken der beschaving dan de plattelanders, dat men hun daarboven nog niet hooger salaris behoeft te geven. Sensatie. Er is geen instrument, dat tegenwoor dig zooveel beoefend wordt als de groo- te trom. In verschillende steden werkt thans een telepaath, die verrassende stukjes van gedachtenlezen vertoont. Het nieuws is er echter een beetje af. Het aannemen van een zonderlingen, mystiek klinkenden naam alleen is niet voldoende. Deze vrouwelijke telepaath noemt zich Afra, misschien heet ze Bet- je of Mientje, en verschijnt in een wit Oostersch gewaad. Als dat niet trekt, trekt niemendal! Een Gereformeerd predikant kondig de onlangs een lezing aan met den titel: Diria ging eens kijken! Het doet denken aan een revue. Wat zou de man te zeg- INGEZONDEN MEDEDEELING. EA U DE COLOGNES Boldoot, 4711, Coty enz., enz. PARFUMS in Luxe verpakking met 20 pCt. korting LUXE DOOZEN ZEEP met 10 pCt. korting BA RE TH en SIERSPELDEN met 20 pCt. korting Wit Celluloid Toiletartikelen Zelfscheerapporaten vanaf 1.50 Zeepsurprises groote verscheidenheid Aanbevelend, S3LIT IJMUIDER DRüOISTERIJ tegenover het postkantoor gen hebben? denkt menigeen. Dina is de zuster van Jozef uit Gen. 34. De le zing zal wel een stichtelijke rede ge weest zijn. Maar de groote trom is noo dig, om publiek te trekken. Een klin kende, schetterende titel doet veel. Uit een circus in eej; Amerikaansche stad is een olifant ontsnapt. Het beest heeft op zijn vlucht voor een waarde van ruim een ton vernield. Hij kroop eindelijk tegen zijn vervolgers weg in een moeras en moest daaruit met e m stoornkraan getakeld worden. De scha de moest betaald worden. I-Iet publiek zal wel naar den circus stroomen, om het dure dier te zien. Nieuw attractie nummer! Waarschijnlijk een opzettelij ke vlucht, om een oud program wat oj te fleuren. Uit de recette zal de schadf der v'ucht wel betaald kunnen worden. Door heel de wereld klinkt het reclame- bom-bom. RAADSOVERZIGHT. Zitting van 21 Nov. 1922. Beeds bij aankomst ten gemeentehui ze Dinsdagavond bleek dat ons dezen avond iets bijzonders te waclïten stond Op het typisch dorpspleintje voor het raadhuis stonden een groot aantal werklieden in groepjes bijeen, die hun blikken gericht hadden op de verlichte vensters, waarachter onze zeer vroede vaderen zouden beraadslagen over het wel en wee onzer gemeente en onze ge meentenaren. De Inspecteur en eenige agenten van politie waren daar om zoo noodig handelend op te treden, indien de rustige rust van het pleintje ver stoord mocht worden, doch het was en bleef-er zoo vredig kalm, dat men de druilende motregen op de schoone klin kertjes zou hebben kunnen hooren. Bii onderzoek bleek ons dat we te doen had den met een zeer vredige demonstratie van werkloozen, lie nieuwsgierig wa ren naar de behandeling van een adres hunnerzijds, waarvan de behandeling nog dezen avond verzocht zou worden Zoo is ook geschied. De werkloosheid en de middelen Ut bestrijding er van zijn ampel en breed besproken en de gioep afgevaardigden der werkloozen, die op de tnbune de discussies hebb n gevolgd zulle;- zeker den indiuk naar hun lotgenoo hebben me degen om dat de raad voor hen doen zal wat goed schiks gedaan kan worden. Doch zij zul len ook akte hebben genomen van de ernstige verwijten aan het adres van een deel der werkloozen, niet alleen ge sproken van de bestuurderstafel doch door hun eigen arbeidersafgevaardig den. Zoowel van de bestuurstafel als door den heer Schilling werd gewezen op de misserabele houding van een deel werkloozen, die zich niet hadden geor ganiseerd, dus ook nimmer hadden hij gedragen aan de werkloozenkassen en thans in de eerste rij Staan voor steun- uitkeering. De heer Schilling zeide zelfs, dat som mige werkloozen niet werkloos behoef den te zijn, indien zij slechts plaatsing op de visschersschepen wilden zoeken, voor zoover zij tenminste varensgezel waren. Voorbeelden daarvan waren hem bekend en ofschoon hij het varen op de stoomtrawlers nu juist geen lol lig baantje vindt moesten zulke werk loozen zich toch schamen te parasitee ren op de openbare weldadigheid, in- plaats van vaart te zoeken. Inderdaad een ernstig verwijt aan sommigen hunner, niet minder ernstig, dan het verwijt, dat de niet-georgani- seerden opzettelijk in gebreke zijn ge bleven zich op eenigerlei wijze tegen nadeplige gevolgen van werkloosheid te verzekeren. En nu moge het waar zijn, dat men een arbeider niet kan dwingen zich-bij eenige organisatie aan te sluiten, er is keuze van organisatie te over, dan dat hij zich niet tot de een of andere partij kan wenden, welke hem het naast staat. Indien iemand verzuimt zich tegen brand te verzekeren, gaat het' niet aan, ach en wee te roepen als daar uit schade voor hem voortvloeit. Van interesse was ongetwijfeld ook het debat over de aanbesteding van schoolbouw. Zooals bekend, staat de Minister toe, dat bij den bouw van con- fessioneele scholen de heer Nijssen sprak van confessioneele scholen de aanbesteding onderhands plaats vindt. Gevolg daarvan is en dit doet zich in hoofdzaak voor bij aanbesteding van R. K. Scholen, dat reeds in het bestek wordt opgenomen, dat alleen R.K. aan nemers in aanmerking zullen komen. We behoeven hier niet uit te spinnen, welke ongewenschte toestanden daar uit kunnen voortkomen. Het overgroote deel der raadsleden was van meening dat de vergunning tot onderhandsche aanbesteding niet zóó eng door de regeering bedoeld kon zijn. Zelfs de heeren Nijssen en Diependaal konden zich met zoo bekrompen opvat ting niet vereenigen, mits die afkeuring zich uitstrekte niet alleen bij R.K. scho lenbouw, doch over den bouw van alle confessioneele scholen, waar dit sy steem werd toegepast. Daarin was de raad het met hen eens. Van bevriende zijde werd ons echter medegedeeld, dat bij den bouw van de Christelijke school te Wijkeroog wel degelijk de aanbeste ding in het openbaar heeft plaats ge had, zoodat niet door allen dit verkeer de systeem wordt toegepast. De interpellatie van den heer Netscher, die ten doél had een uitspraak van den raad te vragen om te protesteeren bij de regeering tegen de voorgenomen wij ziging van de huurcommissiewet leer de ons de huiseigenaren in onzeh raad kennen. Tegen het voorstel stemden de heeren Dunpebier, Tusenius, Poorte naar, Langendijk, Nijssen en Diepen daal. Ofschoon geen huiseigenaar, kwam het ons toch voor, dat de heer Netscher lichtelijk overdreef, toen hij zei, dat de huiseigenaren de huur met 50 mogen verhoogen. Deze verhooging geldt al leen de onverhoogde huur van 1 Janu ari 1918, of indien ze nadien niet reeds met 50 zijn verhoogd. Heeft defce ver hooging wel plaats gehad, dan zal voor nieuwe verhooging de toestemming der huurcommissie noodig zijn. De heer Tusenius heeft zijn voorstel om een raadscommissie te benoemen, die een onderzoek zou instellen naar de arbeidsvoorwaarden in het visscherij- bedrijf in zijn geheelen omvang inge trokken. Zoo terloops wenschte hij ook de raadscommissie, die een onderzoek instelt naar de loonen in het kolenwer- kersbedrijf op nonactief te stellen, maai* dit handigheidje werd doorzien, dus kwam er niets van. De middag-schooltijd aan school A van 2 tot 4 zal hersteld worden zoo spoe dig in de zes nog van licht verstoken schoollokalen gasverlichting zal zijn aangebracht. Stel niet uit lid te worden van het Witte Kruis tot dit noodig is. Ziekte komt onverwachts, het noodlidmaat- schap kost u dan f 4. Voor f 1.50 Contributie per jaar dus 3 cent per week is men lid en heeft dan recht op kostelooze hulp van een der wijkzusters en tevens gebruik varT ver- pleegmateriaal. Opgave van lidmaatschap gelieve men te richten aan den Administrateur den heer J. F. de Liefde, Lagerstraat 14 te Velseroord. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Door de Haarlemsche rechtbank is in staat van faillissement verklaard de N.V. Visscherij Mij. Meteor I alhier. Aan deze Mij. behoorde de stoomtraw ler Betsy Y.M. 75, die sedert. geruimen tijd in het Noordzeekanaal aan de ket ting onder beslag legt. Voorts werd in staat van faillisse ment verklaard de nalatenschap van J. Lub, gewoond hebbende alhier. Vernietigd werd het faillissement van J. H. Meilink, koopman alhier, uitge sproken bij vonnis der Haarlemsche rechtbank van 31 October j.l. Voorloopige surcéance van betaling werd verleend aan A. Koster, wed.D. J. Olyhrook, manufacturierster alhier. Een zilveren feest. De Chr. Meisjesvereeniging alhier vierde Donderdagavond haar 25-jarig bestaan in het lokaal bij de Herv. Kerk, dat tegenwoordig voor zulke gelegen heden veel te klein is. Deze feestviering stond onder leiding van Ds. Kroese, die Psalm 145 las en een openingswoord sprak. De zaal was feestelijk versierd met groen en zilver en een schat van bloemen, die door Mevr. Boreel van Hogelanden waren gezonden. Afgevaardigden van zuster verenigingen in de gemeente boden ge- lukwenschen, terwijl namens de Vrou- wen-vereeniging alhier Mej. Koomen- Wiegel een hartelijke toespraak tot de jubileerende Vereeniging richtte en een plant in bak aanbood. De secretaresse, Mej. A. Jimmink, bracht het jaarverslag en las daarop een brief met gelukwensch van de oprich ters der Vereeniging, de heer en Mevr. Gutteling, thans te Geesteren, die beiden 20 jaar lang lief en leed met de Vereeni ging hebben gedeeld en nu tot hun spijt niet aanwezig konden zijn. Wegens ziekte der penningmeesteres- se bracht Mej. Woerlee het financiëel verslag uit. En daarna kwam de feest viering. Tal van voordrachten, stukjes en tableaux kregen wij te hooren en te zien en van alles was veel werk ge maakt. Ook werd een tombola gehou den, die veel vroolijkheid bracht. Het was voor den leider van het leest en vooral ook voor de leidsters der Meis jesvereeniging een overdrukke avond, maar zij kunnen met genoegen op het welslagen terug zien. Het was ver na middernacht, m na 't zingen van den Avondzang Os. >e- se de feestviering sloot met dankgebed. Tegen 1 December a.s. is door den heer J. Kolle Commies le khsse bij 's Rijks belastingen-buitendienst alhier eervol ontslag uit 's Rijks dienst aangevraagd. De heer Kolle kan op een eervollen staat van dienst bogen. Ruim 43 jaar heeft hij het land gediend, waarvan niet minder dan 37 jaar te IJmuiden. Verder heeft hij tct stand plaatsen, gehad Egmond, Delfzijl en Apel doorn en was de heer Kolle gedurende eenigen tijd schipper op een recherche vaartuig. Bij zijn veertigjarig ambtsjubilé schonk H. M. de Koningin den heer Kolle de zil veren Eeremedaille van de Oranje Nassau- orde. De heer Kolle en zijn familie gaan zich metterwoon te Schoten bij Haarlem vestigen, waar wij hem nog vele jaren een aange name rust toewenschen.

IJmuider Courant | 1922 | | pagina 1