Drukkerij Sinjewel gegronde vrees bestaat, dat hij als ma keiaar de eer van den stand der make laars schaden zou of indien hij de ge schiktheid mist, vereischt voor de uit oefening van zijn beroep. Deze weige ring heeft niet plaats, dan nadat de be langhebbende te voren is gehoord, al thans behoorlijk opgeroepen. Als overgangsbepaling zegt de Wet verder, dat makelaars, die vóór het tijd stip van de inwerkingtreding der Wet den eed hebben afgelegd, bedoeld bij het tweede lid van het oorspronkelijke artikel 62 van het Wetboek van Koop handel, na dat tijdstip het beroep van makelaar kunnen blijven uitoefenen evenals hadden zij den eed afgelegd omschreven bij het tweede lid van het in artikel 1 onder 1 vastgestelde nieu we artikel 62 van het Wetboek van Koophandel. Hieruit blijkt, dat, als iemand be eedigd is geworden als makelaar in as surantien of effecten of anderszins, hij niet, weder beëedigd behoeft te worden als zoodanig, maar waar het gebruike lijk is, dat zij die beëedigd zijn als ma keiaar in mobilair tevens daarbij waar nemen de makelaardij in onroerende goederen, dit in den vervolge niet meer zal zijn toegestaan, zoodat wenschen deze personen te blijven makelen in on roerende goederen, zij als zoodanig be eedigd moeten worden. Waar de Kamer van meening is welke veronderstelling intusschen door de feiten bewezen is dat meerdere makelaars'door hun onbekendheid met de wijzigingep, aangebracht in de- wet telijke regeling van hun beroep, ernstig gedupeerd zouden kunnen worden, lijkt het haar wenschelijk U hierbij in het kort de beteekenis dezer wijzigingen mede te deelen. De Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor het gebied Haarlem en Om streken verklaart zich ten allen tijde bereid nadere inlichtingen te geven. „Palm"-olie-vlekken. Het „Handelsblad" vestigt er de aan dacht op, dat in den laatsten tijd ont stellende berichten uit Indië komen overwaaien. Het blijkt dat de les: „Ma ke money, honestly if you can, but ma ke money" sommigen landsdienaren in Indië tot richtsnoer heeft gediend bij het knabbelen aan de staatsruif. Vervolgens wordt er op gewezen dat de toestand in Indië momenteel critie- ker is ten opzichte van de jacht naar onwettige emulomenten dan eenigen tijd tevoren, waarvan enkele brieven w.o. een -schrijven, waarin het perso neel van den dienst der in- en uitvoer rechten met bedreiging van ontslag en evéntueele gerechtelijke vervolging ge waarschuwd wordt tegen het voortbe staan van bij de douane ingeslopen misbruiken en èen schrijven van de be zuinigings-commissie, waarin de re geering gewezen wordt op het ónder den naam van retourcommissie door ambtenaren van leveranciers aannemen van een commissieloon overtuigend bewijsmateriaal leveren. Dit alles acht het blad hoogst beden kelijk en de oorzaak moet zeker niet geheel en al gezocht worden in de sinds dón wereldoorlog zoo geschokte moraal I-Iet terein was door de regeering en ha re ambtenaren vuchtbaar gemaakt. In dit verband wijst het „Handelsblad" op de autoregeling van eenige jaren gele den. Als oorzaak wordt aangegeven: De losheid van het geld, waarvan het Van Limburg-Stirum-regime, blijk gaf, moest wel voor velen, wie het „before all, make money" voor oogen staat, een prikkel zijn, om een kansje te wagen, zich ook een deel van den millioenen- buit te verzekeren. Wanneer men in de Indische bladen de talrijke staaltjes leest van schrome lijke verkwisting en van slordige uit voering van werken, dan begrijpt ieder nu wel, dat daar een aardig stuivertje in de zakken van landsdienaren aan retour-commissies moet zijn gerold, zonder dat er 'n haan naar kraaide. En toch kan een euvel, dat zoo grooten om vang als thans gebleken is, heeft aange nomen, aan hen, die daartegen moesten waken, niet onbekend zijn gebleven. Eindelijk, nu de financieele nood nijpt, nu belasting-aceountants bij het sped ren naar meer inkomsten voor den lande, inzage krijgen van de boeken van leveranciers, komen de bewijzen los, waarvoor de Indisch e regeering het oog niet langer kan sluiten. De Regeering zal ingrijpen, zegt zij, maar dan ook zonder onderscheid des 'persoons, teneinde het geschokte rechtsgevoel te bevredigen. Dit is toch niet het geval, wanneer aan een assistent-resident, op voorspraak van een hooger ambtenaar, eevol ont slag wordt verleend, met pensioen dus, die van zijne positie, als gemeente raadsvoorzitter ten eigen bate misbruik maakte, om de gemeenschap bij aan koop van een land, te belasten met een bedrag, dat het dubbele was van de waarde. Niet alleen de kleineren, die geen voorspraak hebben van hoogere ambtenaren moeten voor den rechter stoel gedaagd, maar allen zonder on derscheid, die zich tegenover de ge meenschap op schandelijke wijze heb- uen vergrepen, Tot siot richt het blad een ernstige vermaning tot de omkoopbare ambte naren: De goeden, wij mogen wel zeggen de veel goeden onder de Indische ambte naren mogen zich dan ook wel eens af vragen, oi zij wel juist hebben gedaan door nooit een woord te kikken over het schandelijk spel, dat, hun zeker niet onbekend, met 's lands gelden werd ge speeld. Door een gevoel van collegiali teit wellicht weerhouden, dat dan toch zeer misplaatst was. Zij mogen zich wei afvragen of zij verstandig doen. Het belang van Indië dat toch ook voor lien, nu en in de toe komst het grootste belang is, staat met de saineering al of niet van zijn finan ciën op het spel. Die saineering moet de gelegenheid verschaffen om aan hunne verlangens, voor zooverre die werkelijk rechtvaardig zijn, te voldoen. Zij zeiven kunnen veel daartoe bijdragen, door drachtig er toe mede te werken, dat de olievlek van de corruptie uit hunne rijen verdwijne. Dat eischt de eer van hun korps, waarmede ook de eigen eei is gemoeid. Ons volk en de tucht. In „De Gong" merkt v. H. in een arti kel over „Ons volk en de tucht" op, dat „Het Volk" en „De Tribune" d* eenige dagbladen waren die zich onbegrijpe- lijkertvijze smalend over het Congres yan de Tuchtunie uitlieten. Hij zegt: „Zoowel de Socialistische als de Com munistische Partij, die zij vertegen woordigden, heeft hier en elders be hoefte aan de meest gestrenge partij zucht, die zij in arbeiderskringen over al dan ook met kracht, en, wij moeten het erkennen, met goeden uitslag, handhaven. Wij zullen nu maar zeggen dat de Redacties van die bladen hebben misgetast en dat wij de overtuiging be houden, dat de partijleiders niet met hun denigreerenden toon instemmen kunnen. „De gansche overige pers was dan ook eenstemmig in haar gunstig oor deel en het heeft ons genoegen gedaan te ontdekken, dat de gesproken woor den nog steeds nawerken en zelfs tot in de uithoeken des lands in artikelen van allerlei toonaard en vorm, schrijvers inspireeren". Belastingverlaging provincie Noord- Holland. De Statenleden Kooiman, Van den Bergh, Trapman, Met, Barnstein, AukesTimmers en Van Leeuwen stellen voor in de door Gedeputeerde Staten voorgedragen opcentenheffing voor 1923 de volgende wijziging te bren gen: Te heffen 20 opcenten op de hoofd sommen der belasting op de gebouwde en ongebouwde eigendommen in plaats van 26; 20 opcenten op de hoofdsom der pers. belasting inplaats van 24 en 6 opcenten op de hoofdsommen der rijks inkomstenbelasting enf vermogensbe lasting in plaats van. 122 Voorts om het renteloos voorschot aan het P. E. N., groot f 1.900.000, te doen vervallen. In de toelichting zeggen de voorstel lers o.a., dat zij geenszins het stand punt kunnen deelen, dat belastingver laging alleen dan zou behooren plaats te hebben, als deze ook in de volgende jaren zal kunnen worden toegepast. Juist in dezen tijd is het noodig den be lastingdruk zooveel mogelijk te vermin deren en van stabiliteit is toch reeds sedert langen tijd geen sprake meer. Uit de Memorie van Antwoord van Ge- dep. Staten blijkt, dat de opcenten per soneel belasting, inkomstenbelasting en vermogensbelasting inplaats van het aanvankelijk geraamd totaal van f 3 927.000 werkelijk hebben opgebracht f 9.728.146.- Voordeelig verschil dus f 5 801.146. Onvoorziene utgaven was op ongeveer f 800.000 uitgetrokken, 1921 zal dientengevolge een verbazend groot overschot opleveren. Op den dienst 1J~2 mag verder een veel hoogere opbrengst opcenten inkomstenbelasting worden verwacht dan het geraamd bedrag van f 3.691.890, wijl de opbrengst over 1921 bij een gelijk getal opcenten f 7.256.19b bedroeg en de maandstaten der rijks middelen nog steeds voor de inkom stenbelasting buitengewoon gunstige cijfers te zien geven. Verwacht moet worden, dat naar de voorstellen van Gedep. Staten, over de diensten 1920, 1921 en 1922 een overschot zou ontstaan dat vermoedelijk tusscheri 12 en 15 mil- loen gulden zal liggen. Een dergelijk „suikerpotje" mag in geen geval toe laatbaar worden geacht. Het is wel duidelijk, dat, wordt het voorstel van Ged. Staten, om ongeveer f 6.500.000 aan het P. E. N. kwijt te schelden, aangenomen, de overschot ten op de diensten 1921 en 1922 daarvoor nog op verre na niet benoodigd zullen zijn. Bij aanneming van het voorstel blijft op de begrooting 1923 nog bijna een milloen gulden over voor onvoor ziene uitgaven, terwijl de ramingen over het algemeen den indruk geven van zeer naar den veiligen kant te zijn opgemaakt. De salarisverlaging bij Hofstad- en Kotterd. Tooneel niet aanvaard. In een te Rotterdam belegde verga dering van uireetie en xeuen van net vereemgae Hotteraamsehe- en uoistau xooneei, oin te Komen lot 20 pCt. veria ging uei salarissen, is, naai' ue i ei verneemt, uen artisten een stuk ter tee koning voorgelegd, net meerenueei wei gerue te teekenen, ornaat zij reeus op veiminderd salaris zijn geengageeru De voornaamste leden weigerden de aangeboden vermindering te aanvaar den, daar zij den slechten gang van za ken ten deeie aan de leiding verweten, die de geëngageerde krachten niet op de beste wijze productief maakt. Bijeenkomst Volkenrecht in Ben Haag Een Reuter-bericht uit Washington meldt: Staatsminister Hughes heeft een no ta gezonden aan de Nederiandsche re geering, waarin haar in overweging wordt gegeven Nederland te doen deel nemen aan de op 10 Dec. a.s. in Den Haag te houden bijeenkomst eener commissie van juristen ter bespreking van het volkenrecht. De uitnoodiging wordt gedaan met het oog op de gast vrijheid van Nederland en het aanzien lijk aandeel, dat Nederland heeft gehad aan de ontwikkeling van het volken recht. Chit werp-Zondags wet. Vanwege de Ned. Ver. tot bevorde ring van Zondagsrust wordt gemeld, dat zij in antwoord op haar vraag aan den Voorzitter der Tweede Kamer, wan neer het ontwerp-Zondagswet in de Staten-Generaal vermoedelijk zal wor den behandeld, bericht heeft ontvan gen, dat dit ontwerp vóór het Kerstre ces n i e t li behandeling kan komen en dat over de werkzaamheden der Kamer in 1923 nu moeilijk uitsluitsel is te ge ven. Huurcommissie- en Huuropzeggings- wet. Het dagelijksch bestuur van het Al gemeen Nederlandsch Vakverbond heeft aan de Tweede Kamer verzocht, de wetsontwerpen tot wijzigng van de Huurcommissiewet en de Huuropzeg gingswet niet aan te nemen. Het is van meening, dat de toestand thans nog van dien aard is, dat voor huurders van woningen zeker van arbeiderswonin gen de buitengewone omstandighe den nog onveranderd voortduren. Daarom kan, naar zijne overtuiging, nog niet op redelijke gronden worden overgegaan tot intrekking of wijziging van de Huurcommissiewet. Wel zou, naar zijn meening, de samenstelling van de huurcommissies, ter wille van de bezuiniging, vereenvoudigd kunnen worden. Overcompleet personeel bij de Posterijen. Volgens de „Msb.". bedraagt het aan tal overcomplete ambtenaren thans reeds ongeveer 1000 en bij de komende centralisatie van den postchèque- en gi- odienst zal dit aantal nog aanmerke lijk toenemen. Loonsverlaging Textielindustrie. Dinsdag kwamen de gecombineerde hoofdbesturen der vier textiel-arbei- dersbonden te Utrecht bijeen ten einde de situatie opnieuw onder het oog te zien en te bespreken wat vqrder kon geschieden dat staking tegen de aange kondigde verlaging, die niet voldoende gemotiveerd werd geacht, rechtvaardig was. Van de verschillende bezwaren, welke naar voren kwamen was het zeer groote aantal bij deze verlaging be trokken ongeorganiseerden (plus 12000) wel een van de voornaamste. Dit be zwaar, dat door allen in meerdere of mindere mate gevoeld wordt, kon on danks uitvoerige besprekingen, nog niet ondervangen worden. PLAATSELIJK NIEUWS. De Spaansche schatgraver. Déze bedrieger is weer eens opgedoken en in heel wat groote en kleine bladen wordt door autoriteiten tegen hem ge waarschuwd. Meesttijds schrijft hij brieven met een zeer fantastisch verhaal over zijn gevangenschap, waaruit hij zou worden ontslagen als hij geld had om de proces kosten enz. te voldoen. Hij vraagt dan om toezending van een vrij groot bedrag en de edele schenker zal meê genieten van den inhoud van een aanzienlijk bedrag, uit een koffer, waar hij, de schatgraver, een sleutel van heeft. ~L~ fr* Personen in onze gemeente, die meteen zoodanig schrijven worden verrast, doen goed dit aan 'den heer Commissaris van politie te zenden. Varia's Tooneelwedstrijd. Bij de tweede wedstrijdvoorstelling op Dinsdag 28 Nov. is opgetreden het Dilet tanten-Tooneel-Ensemble „De Vrije Club' te Amsterdam. Het programma schrijft „Dilettanten". Of deze foutieve schrijfwijze komt voor rekening van den drukker o van het Ensemble weten we niet. Opgevoerc werd „Het onvermijdelijke", Tooneelspel in vier bedrijven door Suze^ia Chapelle— Roobol. We willen er niet over twisten o dit „onvermijdelijke" niet te vermijden geweest zou zijn en of het strikt noodzakelij ware, dat Otto van Walden verliefd moest worden op het zusje van zijn meisje. Denk baar is het wel, dat iemand, met een kalverenliefde in het hart vertrokken, na zeven jaren scheiding zijn meisje niet meer met dezelfde oogen beziet, waarmede hi, haar in de puberteitsjaren idialiseerde en verafgoodde. Enfin, men heeft zich bij het uitgewerkte gegeven neer te leggen, als men het voor het voetlicht gebracht zie Moge het aan speelmomenten arm zijn, enkele pakkende tafereeltjes maakten vee goed tegenover de ongemoiiveerde lang dradige dialogen in alle bedrijven. Alleszins begrijpelijk scheen dit tooneelspel beter in de bevatting van het publiek te vallen, dart het vorige, ofschoonhet aan innerlijke waarde ver achter staat bij Weldoeners der Menschheid. Veel mogen we er niet meer over zeggen om niet het terrein van de jury te betreden, doch indien de uitvoeringen en met name de opvoeringen steeds Crescendo, doch de stukken niet in gelijke mate décrescendo gaan, hebben we nog vrij hooge verwach tingen van dezen wedstrijd. Het conflict aan de Ijsfabriek voor de Vischhandelvereeniging Naar men ons meldt is bij arbitrage over het al of niet gemotiveerde ontslag van een stoker aan die fabriek, de Directie met algemeene stemmen in het gelijk gesteld Het lossen van kolenbooten. Door het bestuur der afdeeling van den Centralen Bond van Transportarbeiders is het volgende schrijven gezonden aan de commissie uit den raad tot onderzoek naar de loonen en arbeidstijden van iosse arbeiders in het visscherijbedrijf. Ter illustratie en als materiaal tegen de beweringen van Reederszijde, als zou bij de lossing van kolenbooten te IJmuiden een loon kunnen worden verdiend van f23 in iets meer als één dag, diene het volgende Maandag 27 November j.l. v.m. 7 uur 30 min. werd aan 28 arbeiders opgedragen de gereedschappen klaar te maken voor een kolenboot, voor rekening van de firma S. J. Groen te IJmuiden. Namiddag 2 uur van dien zelfden dag kwam het schip binnen de pier, doch kon niet in de haringhaven komen door iaag water waardoor de gereedzijnde arbeiders niet met de lossing konden beginnen, Dins dagmorgen 7 uur waren de menschen aan wezig; tot 9 uur wachten voor laag water. 9 uur v.m. aanvang lossing, tot n m. uur 30 min. met 1'/, uur schaft. Woensdag van 7 uur v.m. tot 4 uur 30 minuten met 1uur schafttijd. Donderdag, van 7 uur v.m. tot 11 uur v.m. of totaal 26 werkuren en 77» wachturen. Verdiend loon f24.52. Dus van Maandagmorgen 7'/» uur v.m. tot Donderdag v.m. 11 uur voor een loon van f 24.52 VELSEN. Uitslag verpachting Vrijdag morgen had ten raadhuize de verpachting plaats van het perceel tuingrond kadastraa bekend gemeente Velsen sectie F no. 1611., groot 1.50 H. A. gelegen nabij de Kippen buurt te Jan Gijsenvaart. Ingekomen 4 biljetten Bij de opening blijkt als volgt te zijn ingeschrevene P. Bierman, f 600.— D. Hoogland, 550.F. P. Gozeling, f461 F. Wichert, 405.allen te Santpoort. Beslissing aangehouden. BURGERLIJKE STAND. VELSEN. Bevallen: G. Baakde Wit, d.F. SchumanSangen, z.N. C. van Noor- denne—Hofman, z.J.van der Horstvan der Wiele, z.B. d« Jong—Sanders, z. C. BroersenBroek, z.G. H. Ooster- ïofWensma, d.M. VroonlandZeven- lergen, d.G. DekkerVastenhouw, z. M. M. Tuinhout—van Gelder, z.N. Voogt- 3unt, z.S. Oldenburg—Glas, d.S. W. G. SchipperMinkema, z.W. M. Aldeis— Giepmans, z.M. C. van der ValkWam- steeker, d.H. Visser—van der Steeg, z. A. van den Nieuwendijkvan der Steen, M. van der Wagt—van der Jagt, z. G. C. W. van Moolenbroek—Delgman, d. ^Ondertrouwd: L. N. Groenink en J. Sanberg; Th. Nuyen en A. Meijer; J. Lichtendahl en H.J. Gorter; A.J.Biene- felt en D. van Olst; G. Datema en G. Schaap. Gehuwd: H. J. van Amersfoort en A. M. HoogensteinL. Oldenburg en M. Dekker; P.J.vander Arr en G. Boon; N. Silvis en C. M. Handgraaf; J. P. Jagtman en C. BruinJ. vander Wal en W. Sams- huijzen; C. van der Bijl en C. J. Toon- D. Peeters en A. Peeters. Overleden: D. A. Greeuw, 81 j. weduwe van C. Fogteloo; B. Blom, 30 j., man van A. Kraaijer. GEMEENTERAAD Vergadering vail 1 December 1922. Dt, gemeenteraad kwam dezen dag bijeen ter behandeling„van de gemeen- tebegrooting. oorzitter de Burgemeester. Aanwezig alle leden. De Keer Schilling vraagt of niet eerst de kwestie van .werkverschaffing be handeld kan worden. De Voorzitter zegt dat dit de raad moet heslissen. Spr. laat zich echter niet beïnvloeden cloor menschen op de publieke tribune (Een aantal werkloo- zen is aanwezig). De heer Schuring zegt dat hij dit ook niet laat doen, maar spr. had gedacht dat het de beüoeling was deze Kwestie eerst te behandelen. De Voorzitter zegt dat hij voortdurend aanloop krijgt van een commissie uit de w erkioozeii. Deze moesten overtuigd ziju dat wij de zaak zooveel mogelijk nespoedigen. liet telkens hier komen üei ei'Kioozen geelt aan de zaak iets uwingends. Spr. üevordert de zaak zoo- eel mogelijk. Gisteren is een deel van het college naar den Haag geweest. De Hieer Dunnebier zegt dat de "lieer Handgraaf en hij naar den Haag zijn geweest. Een audiëntie bij den Minister w as aangevraagd-, maai' deze was op reis. Wij wilden de zaak niet een week uitstellen, waarom wij den secretaris generaal opbelden. Deze verwees ons naar den heer Vewey, met wien wij toen een onderhoud hebben gehad. Spr. wil niet zeggen dat men even wijs is heengegaan, als men kwam, maar veel wijzer is men niet geworden. Ook na herhaald aandringen wilde de heer Vewey niets los laten. De zaak moest nog eens in de commissie besproken worden en deze vergadert eerst 11 De cember. Maar dit konden we meene men, dat we deze week nog een bericht zullen krijgen, aangaande het al of niet verleenen van steun. De heer Netscher: Wij weten van den Haag dus niets dan wat phraseologie. Maar we moeten toch iets doen, voor ve le werkloozen is de toestand critiek. We kunnen met het werk van De Biezen toch beginnen, dat is werk, dat toch ge daan moet worden. De heer Dunnebiei: Het plan is ook om na bericht uit den Haag direct met het werk aan te vangen, n.l. Maandag a.s. L De heer Baarda is niet zoo optimis tisch als de wethouder, het kan met den Haag nog wel 3 maanden duren. Spr. zegt dat de werkloozen niet zoo lang kunnen wachten en vindt het de aangewezen weg om thans over deze zaak te spreken. De Voorzitter: Maar we beginnen met De Biezen en wel op de basis, door den raad aangenomen. De heer Vermeulen zegt te hopen dat men hier thans niet op doorgaat. We zitten hier vandaag voor de behande ling der gemeentebegrooting, Het is mogelijk dat er vandaag bericht uit den Haag komt en dan weten we meer. De heer Diependaal zegt dat als het werk van De Biezen wordt begonnen met als loon het door den raad als ba sis aangenomene, spr. daar eerst nog het zijne over wil zeggen. De discussies over dit punt worden gesloten en begonnen met de gemeente begrooting. Wij vonden de zaak der werkloozen' zoo belangrijk, dat we het eerste ge deelte van het gemeënteraadsverslag nu nog opnemen. De behandeling der begrootingen kunnen in het volgende nummer. Willemsplein 11 en 16 Tel. 153 Levert alle [Boek- en handelsdrukwerken spoedig, net afgewerkt en tegen b ill ij ks t berekende prijzen

IJmuider Courant | 1922 | | pagina 10