ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN No. 10 Zaterdag 2 December 1922 8e Jaargang Abonnementsprijs: f 1.— per 3 maanden, franco per post f 1.35 Abonnementen worden aangenomen aan het Bureau en bij de Agenten. Tot plaatsen van advertentiën van Buiten de gemeente VELSEN in dit blad is uitsluitend^ gerechtigd het Advertentie- bureau P. F. C. ROELSE, iJMUIDEN. Advertentiën uiterlijk in te zenden WOENSDAG tot 0 uur v.m. en VRIJDAGS tot 4 uur n.m. Verschijnt Woensdags Zaterdags Uitgave van de N. V. UITGEVERS Mij. „IJMUIDEN" ADRES VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE - N. V. DRUKKERIJ SINJEWEL Willemsplein 11 Telefoon 153 IJmuiden Dit nummer bestaat uit 3 bladen. VOOR ADVERTENTIES Vrijdags na 4 uur ingezonden wordt gaan plaatsing in het Zaterdagnnmmer gegarandeerd. DRINGEND VERZOEK om bi] verhuizing het oude en het nlenwe adres, NIET aan aen looper, doch aan ens bu reau WILLEMSPLEIN 11, op te geven. De Administratie. VAN DEN WACHTTOREN. Een gezondheidsgolf. Sinterklaas prullenbaas! INGEZONDEN MEDEDEELING. LUXE DOOZEN ZEEP Zeepsurprises groote verscheidenheid A HET JOCHIE. (The Kid). Gevonden voorwerpen: HET CONSULTATIEBUREAU zal geopend zijn Woensdagmiddag van 23 nut, Wlliemsbeekwag 42, Vslter oord. Hat onderzoek !s kosteloos en ge schiedt door Dr. Anema nlt Haarlem, Voorzitter van het Consultatiebureau aldaar. De werkloosheid. IJMUIDER COURANT Ingezocde mededeelingen 40 ets. per regel Advertenties van 1 t en m 5 regels fl. iedere regel meer 20 ets. Compact gezette advertenties van 1 t en m. 5 regels f 1.25, iedere regel meer 25 ets. Eleine advertentiea en familieberichten zoomede vereenigings advertenties uit de gemeente, uitsluitend bij vooruitbeta ling, van 1 tot en met 5 regels f0,76, iedere regel meer 15 ets Bij niet contante betaling werden de gewone prijzen berekend Advertenties «.adres bureau van dit blad' 10 ets. extra; voor bezorging van op advertenties ingekomen brieven wordt 10 ets. in rekening gebraebt Bovenstaande regelprijzen worden met 5 ets. verhoogd voor advertenties van buiten de gemeente Veisen Wij leven in een tijd van schokken en uitersten. We hebben eenige epidemiën van griep doorgemaakt, waarbij zoo wat de helft der bevolking op bet ziek bed lag en de doodsklokken dagelijks hun droeven zang bromden. Dezer, zo mer is er echter een gezondheidsgolf door ons land gegaan. De dokters en apothekers hebben een zeer bijzondere malaise ondervonden. In de ziekenhui zen waren vele leege bedden. Zelfs on der de verpleegsters was er werkloos- beid. Kort geleden gaven vereonigingen voor wijkverpleging kapitalen aan ad vertenties uit, om aan een zuster te ko men en het geld ging, maar de zuster kwam niet. En men schreef en telegra feerde overal heen om een particuliere, maar er was geen enkele los. En nu zijn er zusters zonder patiënten en werk. Voor een klein deel staat dit ver schijnsel in verband met de algemeene malaise. Men blijft zoolang mogelijk uit de dure ziekenhuizen, als het eenigszins kan redt men 't bij ziekte in huis met eigen kracht. De dokter wordt niet al te gauw meer geroepen. Want na de gewone visites komt er nog een nabehandeling in den vorm van een re kening. Ook zijn er honderden goedkoo- pe Duitsche zusters, valuta-verplceg- sters in ons land werkzaam en vele varkens Wij blijven in deze onbe hoorlijke beeldspraak steken. Beter im mers ten halve gekeerd, dan ten heele gedwaald. Maar al heeft een en ander ook mee gewerkt, dat de dokters het slap heb ben, het chronisch gebrek aan plaats ruimte in de ziekenhuizen ophield, en zusters vergeefs naar zieken zochten, de buitengewoon gunstige gezondheids toestand gedurende den geheelen zo mer is daarvan toch de hoofdoorzaak. Ook do ziekenfondsartsen haddon toch weinig te doen. Zoozeer is de positie en de toekomst der zusters daardoor veranderd, dat Nosokosmos, het vakblad der verpleeg sters thans moet schrijven: vele ouders meenen, dat het verpleegsterberoep een goede toekomst voor hun dochters kan bieden. En al zal dit later ook misschien het geval zijn, voor het tegenwoordige is dit uitgesloten. Natuurlijk treuren we niet over deze malaise en werkloosheid in de wereld van hen, die het van de zieken moeten hebben. Hoe minder zij te doen hebben, des te beter is het voor de maatschappij Het is zeer gezond-egoistisch of egois- tisch-gezond gedacht. Maar een leek denkt nu eenmaal anders over een epidemie en een doktersrekening dan een geneesheer. De overvloed van ver pleegsters heeft nog een lichtzijde. De instelling der wijkverpleging heeft in weinige jaren een grooten omvang ge kregen. Men moest het vroeger zonder wijkzuster doen, maar waar ze maar een paar maanden gewerkt heeft, is zij onmisbaar. Vele vereenigingen konden (]e laatste jaren met den besten wil ter wereld geen zuster krijgen. Vooral de invoering van den achturendag en de hetere salarieering trokken vele zusters naar de ziekenhuizen. Tegenwoordig ü'heeft een vereeniging een goede kans, om een vacature spoedig vervuld te krijgen. - Moge de wet van vraag en aanbod echter geen slechten invloed hebben op de arbeidsvoorwaarden. Het werken in een wijk eischt veel krachten; de mees te zusters zullen het niet veel langer dan tot vijftig jaar kunnen volhouden. Daarmee moet bij de salarissen reke ning gehouden worden. Vooral het vraagstuk der pensionneering moet op gelost worden. Ook make men den werkkring niet te groot. Immers ook een zuster heeft maar een lichaam en het is een vrouwelijk lichaam, dat op den duur tegen het dagelijks zwerven over slechte wegen ep bij allen wind en weer nög minder bestand is dan het li chaam van den man. Na den gezond heidsvloed zaljde eb zeker ook niet uit blijven. De winkels zijn weer een tentoonstel ling van al de heerlijkheden en goede gaven uit het rijk van Sinterklaas. De oude bisschop is steeds een der groote afnemers geweest der Duitsche speel- goedindustrie, maar deze is vooral dit jaar zeer werkzaam geweest, om kin derhanden te vullen en die zijn gauwer tevreden dan de commissie van herstel of de regeeringon der geallieerden, 't Ts verwonderlijk, hoeveel en velerlei liet Duitsche vernuft niet weet te mak^n van een stukje karton, blik, een paar spaanders hout met een spijkertje, wat lijm en kleursel. Dat vernuft hier sa mengaat met Tüchtigkeit. zouden we niet graag durven beweren. Roven iede re speelgoedwinkel mocht men wel ter herinnering de waarheid plaatsen, dat al het aardsche gebrekkig en verganke lijk is of eenvoudige lessen als: Schijn bedriegt en Goedkoop duurkoop! Ds. TT. G. Cannegieter heeft een vlot en orgineel feuilleton voor de N. R. Crt. geschreven over goedkoop speelgoed. Waarom onzen kinderen dingen gege ven, waarnaar ze vol verwachting grij pen, maar die ze al gauw teleurgesteld weggooien? vraagt hij. Waarom maakt men van Sinterklaas toch een prüllebaas? Omdat velen de kunst van koopen niet verstaan. Voor een paar kwartjes heeft men uitsteken de pastelkrijtjes, maar een prul van ecu verfdoos met een onbruikbaar pen seel en stukjes gekleurde kalk, heeft men'een mooie doos met kralen, waar mee een meisjes menig prettig uur be zig kan zijn en een naaidoos met gar nituur, die al gauw gelijmd of gespij kerd moet worden, terwijl men met het schaartje niet kan knippen en de haak pen roestig is. Waarom koopt men voor dat geld een kurkpistool, waarmee men na een paar uur evenmin schieten kan als met een tang of pook en dat alleen als symbool voor een ontwapende menschheid beteekenis heeft en niet een heelen zak voor knikkers of een sterken elastieken bal, waaraan een jongen wat heeft? Sinterklaas is een prüllebaas, omdat ook grooten zich makkelijk door den schijn laten bedriegen. Hoe vaak .bekij ken we thuis een of ander gekocht ding niet critischer en aandachtiger en het valt ons tegen, 't Zit maar los in elkaar-. Het is gewoon bordpapier. De radertjes van het mekaniekje zijn erg slapjes en moeten al dadelijk recht gebogen wor den. Of het sleuteltje of het slotje deugt niet, maar we kunnen het doosje, niet meer open krijgen. Ruilen zal wel niet gaan. Dan moet men in den winkel maar beter uit zijn oogen kijken. Maar de hoofdzaak van het echec van zoo menig cadeautje is in de portemon- naie gelegen. Men moet bezuinigen en wil toch niet de kinderen teleurstellen. Daarom zal men het zoo zuinig moge lijk aanleggen. Een stukje taai en een paar borstplaatjes moeten ze allen heb ben. En er hoort toch ook een cadeautje bij. Kon men rijksdaalders, uitgeven dan was het geen kust, om iets moois en degelijks tevens te vinden. Maar wat koopt men voor een cent of veertig? Sinterklaas kan het niet helpen, dat hij voor vele kinderen een prüllebaas zal wezen. De malaise, de loonsverlagingen de werkloosheid, de geldelijke moeilijk heden in vele gezinnen zijn er de oor- EAU DE COLOGNES Boldoot, 4711, Coty enz., enz. PARFUMS in Luxe verpakking met 20 pCt. korting met 10 pCt. korting BA RE TH en SIERSPELDEN met 20 pCt. korting Wit Celluloid Toiletartikelen Zelfscheerapparaten vanaf 1.50 Aanbevelend, S. SMIT IJMUIDER DROGISTERIJ tegenover het postkantoor zaak van, dat men wel dingen moet koopen, 'die wat lijken maar niets zijn. De kinderen zullen er een klein poosje blij mee zijn, dan komt de ervaring, dat iedere waar is naar zijn geld. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Tot bestuursleden van de afdee- ling IJmuiden der Gerei'. Vereen, voor Drankbestrijding zijn gekozen de hee- ren J. Meijerink en P. Toornvliet, en tot afgevaardigde naur het utraal Drank- weer Comité de heer K.f"' wer. (,- <i' e «n Vrijdagavond had de eerste der aangekondigde serielezingen voor de C. J. M. V. plaats over de zondingsarbeid over het terrein der Indische Kerk. De spreker gaf eerst een uiteenzetting van de wording en het wezen dezer kerk, waarin hij als predikant gewerkt heeft. Als staatsorgaan mag zij niet rechtstreeks aan zending doen daar dit schending der staatsneutraliteit ten aanzien van andersdenkenden zou zijn. Maar in de door haar onderhouden ge meenten is 'een zendingsleven en zen dingsijver waardoor een, terrein be werkt wordt grooter dan van alle pro- testansche zendingsorganisaties uit Holland samen. Pit hetgeen hij daar gezien had van het voortwerken van het evangelie on der de inlanders, in het bijzonder onder de Timoreezen, die voor een 20 jaren geleden nog vrijwel geheel niet in aan raking kwamen met de Europeanen, gaf de spreker op zeer levendige wijze een beschrijving. Wij gelooven dan ook wel dat ieder die een dezer lezingen gehoord heeft de anderen zal willen bijwonen, Vrijdagavond 17 Nov. werd een Ouderavond gehouden in het Gymnas tieklokaal van school C alhier. De agenda vermeldde in de eerste plaats de verkiezing van een lid in de Ouder-Commissie door het vertrek van den heer D. Veldhuyzen. Bij tweede stemming werd met groo te meerderheid de heer D. Schilling ge kozen, welke zijn benoeming aannam, en op verzoek direct aan de bestuurs tafel plaats nam. Daarna gaf het Hoofd der school de heer Atema een duidelijke uiteenzetting van de voorgenomen wijziging van de Onderwijswet, en de daaruit voortvloei ende gevolgen voor school C; waarna hij ten slotte de ingekomen motie om het ontwerp niet te aanvaarden, voorlas. Uit het daarna gevoerde debat bleek een overgroote meerderheid het met. de bovengenoemde herziening niet eens te zijn, en stelden verscheidene ouders zich gaarne bereid om met lijsten rond te gaan teneinde handteekeningen te verzamelen voor het bekende petition nement. Bij de rondvraag kwam ter sprake een wijziging in de schooltijden der kin deren, en werd de Ouder-Commissie op gedragen zich hieromtrent in verbin ding te stellen met Burgemeester en Wethouders. Deze week gaat in Thalia de wereldver maarde film „Het Jochie". We mogen deze film zonder reserve aanbevelen omdat de inhoud boeiend is en de film techniek er in tot ongekende hoogte wordt gebracht. Het is geen film waar in bandelooze hartstocht het gemoed der toeschouwers prikkelt. W ie een spannend filmstuk wil zien en de goede zijde van het bioscoopbedrijf wil genieten, gaat naar „Het Jochie". De llaagsche Courant schrijft over deze film: „liet Jochie" heeft zijn intrede in Ne derland gedaan en we waren gelukkig in de gelegenheid, dit meesterwerk te aanschouwen. Ja, gelukkig maar, want als straks de eerst-e voorstellingen zijn gegeven en dit wereldberoemde wrerk het onderwerp van alle gesprekken is geworden, dan moet het wel zeer on aangenaam zijn, met den mond vol tan den te zitten en moet men wel een dwaas figuur slaan, door, waar het een dergelijk werk geldt, de vraag: Hebt ge ,,'t Jochie" gezien, ontkennend te moe ten beantwoorden. „tiet Jochie", een filmspel in 6 acten van Charlie Chaplin, gaat zich thans in Nederland even beroemd maken als in de andere landen, waarin het werd ver toond. liet is echter niet zoozeer het spel van Charlie, dat deze film zoo beroemd maakt, We zien hem weer als den clown zooals we hem reeds zoo vaak zagen, •Charlie met zijn eigenwijze beenen, die ons met zijn geestigheden schier in zwijm jaagt, maar ook wel eens heel flauw kan zijn. Neen, het is het schitte rende spel van den kleinen Jackie Coo- gan, het „Jochie" dat wij hier hèt meest bewonderen^ We hebben respect voor den kleinen, 5-jarigen kleuter, die ons gedurende enkele uren, meer dan eenig filmartist weet te boeien en te interes- seeren. We bewonderen zijn volmaakt spel, we lachen om zijn handig optreden we gieren om zijn ondeugende streken en we zien met misnoegen het einde na deren van dit filmstuk, dat alles over treft wat tot op heden werd geboden." Bij de Staatscourant zijn gevoegd de statuten van de N.V. Maatschappij tot voortzetting der zaken van B. Suvk alhier. De stoomtrawler Flamingo Y.M. 42 van de Marezaten kwam Vrijdag bin nen met een mijn aan boord. De mijn werd gedemonteerd en daarna naar de artillerie-inrichting aan de Hembrug vervoerd. Bij de aan het Instituut Mercurius te Haarlem gehouden examens werd een diploma voor machineschrijven uit gereikt aan de dames A. v. d. Plas en C. W. Bravenboer alhier. POLITIEPOST VELSEROORD. een kinderschoen, een gele herders hond, een blauwe muts, een schilders- jas, een schakelarmband en een blauwe jongensmuts. "Hier doen zich eigenaardige din gen voor. We vertelden al van een hond, die zieltogend in 't roode dorp werd gevonden. Deze week liep iemand met zijn hond op straat. Het beest wil de een op straat, liggend stukje brood pakken, maar zijn baas gooide het over een hek. Het beest wist het stukje brood echter toch te krijgen en at het op. Anderhalf uur later was het beest dood. Men is er toen mee naar den veearts ge gaan en deze constateerde dat het stuk je brood zeer zwaar vergift had bevat. Dit zijn toch vreemde dingen en te meer erg, want stel dat een kind in zijn onschuld eens zoo'n stukje" brood opge raapt en opgegeten had. Dan zou zoo iemand, die misschien honden wil ver giftigt. n, een kindermoord op-z'n gevve- t::n hebben. Vrijdagavond 24 Nov. had in Flora een vergadering plaats van de werk- loozen. De voorzitter, de heer F. van Rooyen, begon met eenige mededeelingen te doen, van hetgeen door het Comité was gedaan. Het doel van het Comité blijft de zaak buiten de vakorganisaties te houden. Men was dezen morgen naar het ge meentebestuur geweest, dat voortdu rend met den Haag in verbinding was. Dezen avond was bericht ontvangen dat een brief van het Ministerie aan het ge meentebestuur verzonden was en dat de uitslag daarvan Zaterdag, te vernemen was. De voorzitter zeide dat in het Comité van actie enkele vacaturen waren. De vergadering vulde deze aan, door daar in te benoemen de heeren K. Veldman en Ketting, zoodat het Comité thans be staat uit de heeren F. van Rooyen, Korf, van Loenen, Veldman en Ketting. Alsnu wordt voorgelezen het adres, dat aan den raad was gezonden en dat Dinsdagavond nog in den raad behan deld was. De voorzitter gaat in op enkele din gen, die in den raad gezegd waren. Spr. keurt het niet goed dat meij verteld heeft van een demonstratie der werk- loozen bij het raadslid Schilling, waar over in de vergadering heel niet gespro ken is. Do voorzitter zegt dan dat voor dezen avond een spreker is gevraagd en wel de heeren Lansink en Vits te Amster dam. Deze waren verhinderd, waarop de heer E. Bouman uit Amsterdam kwam. Verschillende werkloozen en ook eenige belangstellenden oordeelden dat men dezen weg niet moest opgaan. De voorzitter zeide dat het comité het daarmede eens was, maar nu de spre ker eenmaal onderweg was, wilde men hem laten optreden. De heer Bouman, intusschen gearri veerd, verkreeg dan het woord en zeide alleen over de werkloosheid te zullen spreken. Spr. zeide op deze vergaderingen niet naar kleur te vragen, spr. stelt zich al leen tot taak te vertellen welken weg de werkloozen moeten gaan, om rechten te verkrijgen. De werkloozen-agitatie mag niet zijn ten bate of in 't belang van één bepaalde vakgroep. Het moet zijn de strijd, van de arbeiders zelf. En nu moet spr. een helaas uitspreken, omdat zoo vele arbeiders nog niet georgani seerd zijn. De werkloosheid moet de- monstreeren de eenheid van de arbei ders en moest dat ook zijn van de lei ders der vakorganisaties. Spr. gaat dan op de plaatselijke toe standen in. Hij heeft gehoord dat hier reeds 7 maanden een commissie is voor werkverruiming, maar dat deze prac- tisch nog geen resultaten heeft opgele verd. Spr. zegt dat dit de schuld van de arbeiders is, van hun eigen lakschheid Want als spr. hoort dat hier in deze ge meente de arbeiders uitkeeringen krij gen van f 7 per week, wat spr. een sy stematische uithongering noemt, dan kan hij niet begrijpen dat men het bij deze vergadering zal laten. In deze ka pitalistische samenleving zullpn de ar beiders meer moeten doen. Er zijn 100.000 werkloozen in ons land en de arbeiders zullen moeten gaan zien dat deze wantoestand een gevolg is van de kapitalistische samenleving. En daarom moet daartegen hun strijd gaan Spr. -wijst op een vraag in het Land bouwblad, waaraan de werkloozen het recht leenen om op kosten van anderen te leven.

IJmuider Courant | 1922 | | pagina 1