Als ge dit alles begrijpt, zegt spr., voelt ge ook wat u te doen staat. Moet ge dan wachten of er in den raad nog eens over u gesproken zal worden? On ze eerste eisch is productief werk, maar met. een neveneisch, nl. dat als er geen productief werk is, wij vol loon krijgen. Spr. vindt dit laatste niet overdreven, want dan hebben wij nog maar het mi nimum-bestaan, dat een arbeider in de ze maatschappij heeft. Spr. oefent critiek op het optreden der soc.-dem. leden van de Tweede Ka mer. Als men zulke êischen stelt als v. d. Tempel, kan men wel op successen bogen. Spr. wekt tenslotte de werkloozen op zich stevig te organiseeren. Maar dan in samenwerking met de vakvereenigin- geh. Spr. betreurt het daarom dat al leen het Nat. Arbeiders Secretariaat met de Werkloozen-Agitatie-Comité's samenwerkt. Spr. hoopt dat het ook hier tot zulk een Agitatie-Comité zal komen. Verschillende vragen werden gesteld en opmerkingen gemaakt, waarna de vergadering gesloten werd. De werkloosheid. Zaterdagmiddag vergaderden de werkloozen wederom in Flora. De heer van Rooyen deelde mede dat men vs morgens bij B. en W. was geweest, maar het antwoord uit den Haag was nog niet aangekomen. Ter vegadering heerschte een gedruk te stemming. Een der aanwezigen stel de voor met een goot doek, waarop „Honger", de straat op gaan. Een ander raadde dit af en zeide dat men beter de raadsleden kon opzoeken en deze vra gen of er niet wat spoed achter gezet kon worden. Daartoe werd besloten en door de leden van het comité werden dien dag nog verschillende raadsleden bezocht. Zaterdagavond hielden Burgemeester en Wethouders nog een vergadering over deze kwestie. Maandagmiddag vergaderden zij met de raadscommissie voor de werkverruiming. Van het ge meentebestuur kwam een voorstel om met de ophooging van de begraafplaats De Biezen zoo mogelijk nog deze week te beginnen, echter tegen 42 cent per uur. Door een lid der raadscommissie werd daartegen ernstig bezwaar ge maakt, waar de gemeenteraad zich eerst pas met het loon van 52 cent per uur vereenigd had.* Met dit loon van 52 cent gaat men in den Haag echter niet accoord. Besloten werd de kwestie van het loon aan de beslissing van den- raad te onderwerpen. Ondertusschen worden de voorberei dende maatregelen voor het werk aan De Biezen getroffen. De rails wordt ge legd en de benoodigde kipkarren voor het zandvervoer op het werk gebracht. De afdeeling der Nat. Chr. Geh. Onth. Vereeniging houdt a.s. Vrijdag avond haar eerste lichtbeeldensamen komsten in dit seizoen, die gehouden zullen worden in het lokaal bij de Herv. Kerk, ten bate van een hier te stichten drankvrij Vereenigingsgebouw. Des avonds zal een kwartet eenige liederen zingen. Arbeidsbemiddeling Velsen. Als werkloos ingeschreven op 25 No vember 1922: 2 letterzetters, 1 meubelmaker, 1 ma chinale houtbewerker, 6 schilders, 3 metselaars, 15 timmerlieden, 9 kuipers, 3 zeilmakers, 1 boetster, 4 kantoorbe dienden, 10 matrozen, 1 bakker, 1 revol verklinker, 1 montagewerker, 1 chauf feur, 1 vuurwerker, 1 plaatwerker, 1 voorslaander, 3 metaaldraaiers, 8 bank werkers, 14 stokers, 4 machinisten 553 los arbeiders. VELSEN. Gevonden voorwerpen, waaromtrent aan de politiepost te Wij- kei oog inlichtingen zijn te bekome m er-', ciievijzel, een zwarte kous met brei naald Ti, een groene reticule. -- Naar wij vernemen zal waarschijn lijk in Mei 1923 het Hoogo r mbedi ijf in werking ges'ell worden. Mede zuil i. dan 450 man personeel eea vaste aan stelling krijgf waarvan reeds met d« bouw van woningen begonner is. M t hot eerste gedeelte van dez >n bouw, e n 1?-tal, denkt n en dezer dagm gereed .i kom li. De Staatscourant bevat de statu ten der N.V. Industrie- en Handelsmaat schappij Victoria alhier. Bij de Zondag gehouden verkie zing voor 2 leden van het college van notabelen der Ned. Herv. Gemeente al hier werden 64 geldige stemmen uitge bracht. Daarvan verkregen de heeren B. Ha gen (aftr.) 32, J. Deinum 32, D. Schuyt 29 en J. H. Cloeck (aftr.) 28 stemmen, zoodat een nieuwe vrije stemming moet plaats hebben. Maandagavond is eene openbare vergadering gehouden in Hotel „De Prins", waar als spreker optrad Ds. M. II. A. van der Valk te Rotterdam met het onderwerp 666. Het getal van het Anti-Christelijk beest. De vergadering was vrij goed bezocht en werd met gebed geopend door den heer van Willigen. In zijne inleiding wees spreker er op, dat voor '2000 jaren reeds door Paulus gewezen was op het feit, dat de men- schen op de aarde een strijd om het be staan te voereh hadden. Ja reeds het boek van Job spreekt daarvan en daar om was het niets nieuws, toen in onzen tijd in verschillende geschriften daarop gewezen werd. Wel wordt die strijd al feller en feller, er wordt van een we reldcrisis gesproken en de teekenen daarvan worden al duidelijker. /In dit verband spreekt hij van de reis van den ouden Clemenceau naar Amerika. Er moet eene oplossing komen zegt men en sommigen zien die naderen in het Bolsjewisme-Communisme, So cialisme enz., maar spr. ziet hierin de oplossing niet. Hij vergelijkt de Russi sche revolutie dezer dagen met de Fran- sche van 1789 en geeft dan eenige toe lichtingen bij natuurrecht, volkssouve- reiniteit en ongeloof. Reeds door Aristoteles, een Grieksch wijsgeer, werd over natuurrecht gespro ken, dus dat is geen uitvinding der late re geleerden, als Hugo de Groot, maar toch hebben de wijsgeeren ingezien, dat er wetten noodig waren, aan welke men zich onderwerpen moest, wilde men van de maatschappij geen chaos maken. Een der later optredende Deïsten ging op het gebied der volkssouvereiniteit zoover, dat hij meende, dat men den laatsten koning moest ophangen aan de darmen van den laatsten priester. Het Ongeloof zit tegenwoordig op den troon, men verkondigt, dat men niet meer gelooft aan iets, dat men niet zien of hooren of betasten kan. Men is ma terialistisch. „Wij geven den Hemel ca deau" zegt een Duitsch schrijver. Na deze inleiding kwam spreker tot zijn eigenlijk onderwerp het getal 666. In de openbaring van Johannes Hoofdstuk 13 vers 18 lezen wij: „Hier is de wijsheid: die het verstand heeft, be- rek' ne het getal van het beest; want het is een getal eens menschen en zijn getal is zeshonderd zes en zestig". TaL van menschen hebben naar de be- teekenis hiervan gevorscht en verschil lende oplossingen zijn gegeven in ver band met het feit, dat in het He- breeuwsch cijfers ook letters kunnen voorstellen en dan is de Anti-Christ er al geweest in de gedaante van Keizer Nero, Keizer Romeï, Luther kerkher vormer, Bonaparte, enz. Deze oplossingen zijn volgens spr. al le mis. De Anti-Christ moet nog komen en dit zal gauw geschieden, vele voor teekenen wijzen daarop. Groote gebeur tenissen werpen hare schaduwen ver vooruit en deze ziet spreker in Nimrod, Faro, Nero, Napoleon, de Fransche en Russische revoluties. De anti-christ zal een gewoon mcnsch zijn, maar op een gegeven oogenblik, zal hij zich door buitengewone eigenschap pen onderscheiden en allen zullen zich in aanbidding aan zijne voeten werpen. Het zal een cultuurwonder zijn, op het gebied van geleerdheid, maar tegelijk de volmaaktheid in ondeugden. Hij zal ge- geboren worden op Christelijk erf en zoo heel lang zal het niet meer duren, want hij zal komen, als de wetenschap haar culminatiepunt bereikt heeft en begint het daarop al niet veel te lijken? Denk aan de wonderen door stroom en electri-. citeit enz. voortgebracht. Zijne komst wordt nog weerhouden, maar hij komt als de volheid des tijds voor hem ver schenen is. Als een despoot zal hij regeeren, alzoo zal de laatste ontwikkelingsphase het Imperialisme zijn. Maar zegt spreker wordt niet moede loos, want na hem komt Christus, gelijk ons beloofd is, vertrouw daarop ten volle. x Hoe spreker aan zijne oplossing ge komen is? Door het Grieksch. Daarin komen de letters, die de getallen 6, 60 en 600 voorstellen en deze hebben sym bolische beteekenis. 6 is het getal der wereld, in 6 dagen is de wereld gescha pen. 10 is het volmaakte getal, dus 10 X 6 of 60 bêteekent zeker wel de volmaakt heid en 600 is de volle maat. God zal aan de wereld geven alles, wat ze hebben kan. Voor de voorz. -tot sluiting overgaat verzocht een der toehoorders om npg eens een dergelijke vergadering te hou den, maar dan met gelegenheid tot de bat. De voorz. zegt, dat hij dit wel eens in overweging wil nemen en de spr. verklaart, dat hij niet bevreesd is voor debat. Hierna wordt de bijeenkomst met een dankgebed gesloten. Vrijdagavond j.l. zou een matador uit Rotterdam zich met den heer Kaan meten op het biljart in café Bloemoord, maar tot nu toe heeft de man nog niets van zich laten zien of hooren. In verschillende bladen heeft een bericht gestaan dat de buitenplaats Velserbeek aangekocht was door den heer Smidt van Gelder. Naar we verne men is dit onjuist, de eigenaars althans weten van een verkoop niets af. De Gymnastiekvereniging Sparta zal Zaterdag 2 December in de zaal Concordia der Kon. Papierfabrieken een uitvoering geven ten bate der afd. Kennemerland van het Centraal Ge nootschap voor kinderherstellings- en vacantiekolonies. Mej. A. de Beurs van IJmuiden zal op de piano voor de mu zikale afwisseling zorgen. WIJKEROOG. De tweede Winterlezing heeft Don derdagavond in de gymnastiekzaal der Christelijke school te YVijkeroog plaats gehad. De heer YV. C. van de Y7ol- kere te Amsterdam heeft demonstratie- proeven met vloeibare lucht gedaan. Nadat de heer Deinum een woord van welkom had gesproken tot de gevulde zaal, begon de heer Van de Vollcere met eene vraag aan het publiek, wat het er van dacht, of de lucht in de zaal vol doende zou zijn om, na in vloeibare toe stand te zijn gebracht, de te nemen proeven te doen. YY'ie durfde, antwoord de ontkennend. Spreker ging eene be rekening maken en schatte den inhoud der zaal op 840 M3, dus de lucht zou ook ongeveer 840 K.G. wegen en daar van zou eene hoeveelheid vloeibare lucht geproduceerd kunnen worden, die zpo ongeveer f 3000. zou kosten. Jeder kon nu wel begrijpen, dat hij hier van avond geen som van die grootte zou willen besteden. Op eene tafel stonden 4 flesschen met die floeistof. Deze flesschen zijn niet als de gewo ne, maar ze zijn dubbelwandig, terwijl de ruimte tusschen de wanden luchtle dig is en de wanden zelve binnen die ruimte met een kil verlaagje bedekt zijn, om de warmte er buiten te houden. Deze flesschen zijn een uitvinding van den Engeischman Dewar en worden daar om ook naar hem Dewarsche vaten ge noemd. liet is niet zoo gemakkelijk om zich in het bezit van zulke flesschen vloei bare lucht te stellen en spreker deelde mee, hoe hij dat gedaan had en hoeveel moeilijkheden hij terzijde had moeten schuiven, om die 4 flesschen hier op de tafel te krijgen. Ze mogen bijv. niet ge sloten worden, dus moeten in een kast je, waarin ze precies passen, voorzich tig verva^®en steeds rechtop gehou den worJ^B| De Engeischman Faraday is er in 1823 in geslaagd, om het eerste vloeibare gas te maken en in 1908 gelukte het onzen landgenoot Professor Doctor H. Kamer- lingh Onnes om het laatste gas dezelf de bewerking te doen ondergaan. Het eerste gas was Chloor, het laatste Heli um. Het valt licht te begrijpen, dat er tusschen die 2 jaren 1823 en 1908 door tal van natuurkundigen ontzaglijk veel gewerkt is, op dat gebied. Helium wordt bij eene temperatuur van - -268° Celsius vloeibaar, terwijl het absolute nulpunt op 273° C. ligt. Spreker schonk nu uit een der fles schen, op welker opening eene dot wat ten lag, in eene door hem zelven ge- maaktte bus. De vloeistof lijkt op water,, doch wordt hoe langer hoe blauwer, doordat de stikstof spoediger verdampt dan de vloeibare zuurstof, de stof, die ons ook het uitspansel blauw doet toe schijnen. Nu schonk spreker wat kwik in een reageerbuisje, zette dit eenigen tijd in de vloeibare lucht en na eenigen tijd was het'kwik vastgeworden, dus bevro ren. Deze bevroren kwik heeft nu de eigenschap, om goud aan te tasten, ver loren, doch nadat het ontdooid is, krijgt het dat vermogen weer. Eene zelfde proef werd genomen met zuiveren alcohol, die spreker in de ge legenheid stelde, om een glosse te ma ken op de uitdrukking „een taaie (een borrel) pakken." Bijna alle bacillen sterven door vloei bare lucht, slechts die van typhus niet. Om aan te toonen, waarom vloeibare lucht slechts in openflesschen vervoerd kan worden, goot spreker een scheut in eene vlampijp, zette er eene kurk op en een oogenblik later sprong de kurk tot, den zolder, dus de dampspanning is ko lossaal. Hierna volgden eenige proeven, om te doen zien, hoe broos de lichamen worden, nadat ze in de vloeistof gedom peld zijn, een gummislang, een stuk zink en een vilten hoed dienden daarbij als voorbeeld. De chemische verwantschap of affi niteit, d.w.z. de neiging, die stoffen ver- toonen, om op elkaar in te werken, gaat door vloeibare lucht tijdelijk verloren, want bij ontdooiing keert zij terug. Dit werd door spreker op de volgende wijze gedemonstreerd. Natrium en zoutzuur verbinden zich in gewone omstandig heden onder eene geweldige exploisie tot keukenzout, maar toen spr. heide stoffen bij elkaar bracht, nadat ze ieder afzonderlijk in een reageerbuisje eeni gen tijd in de vloeibare lucht gestaan haden, gebeulde er niets. Nu zette hij het buisje in een bakje met water, om de temperatuur weer te doen stijgen en na eenige' oogenbiikken had eene ster ke ontploffing plaats, waardoor de zaal gevuld werd met een benauwenden uamp cn de branden'e stukjes natrium over het podium rondhuppelden. Een er van kwam heel brutaal op de over jas van den heer De Jager en bracht een schroeiplek te voorschijn. Ziedaar de risico van vooraan zitten. Nu doopte spr. nog eene groote dot watten in de vloeibare lucht en bracht ze daarna hij de vlam eener kaars. De groote vlam, welke zich vertoonde, be wees, dat de dot in zuurstof gedrenkt was. Na de pauze deelde spreker mee, dat de lucht niet in de fabrieken gemaakt wordt, om ze zóó te gebruiken, want dan is de omzet veel te klein, maar het geschiedt, om daaruit de zuurstof te be reiden, welke noodig is voor het auto geen iasschen, uat tegenwoordig veel gedaan wordt. Deze zuurstof wordt ver kregen door de vloeibare lucht uit klei ne openingen te laten ontsnappen, waardoor de stikstof verdwijnt. Vloeibare lucht wordt tegenwoordig ook gebruikt voor exploisie in mijnen en granaten. is het voor zoogdieren zeer gevaarlijk zich aan de inwerking van vloeibare lucht bloot te stellen, blijkens een ge nomen proef is het voor een goudvisch- je onschadelijk. Even ondergedompeld, hard bevroren er uitgehaald, in het wa ter gelegd en het diertje zwom, als was er niets gebeurd. Nu nam spr. eenige, proeven met bloe men, druiven en een ei. De bloemen werden broos, de druiven wit en steenhard en het spiegelei werd alles onder den invloed der vloeistof, in een pannetje gebakken. Door eene proei niet een electrisch lampje toonde spr. nog aan, dat de weerstand door de lage temperatuur van vloeibare lucht zoo goed als verdwijnt. Toen de heer Deinum in zijn slot woord den spr. dankte voor zijn aange name causerie, en hem een tot weer ziens toeriep, gaf het daverend applaus te kennen, dat het publiek hiermee vol komen instemde. SANTPOORT. Teneinde haar niet al te overvolle kas wat aan te vullen, had het bestuur der afd. Santpoort-Bloemendaal van de Ned. Vereeniging tot Afschaffing van Alcoholh. Dranken het plan opgevat een fancy-fair te organiseeren. Het huurde daartoe de groote zaal van het gebouw „E. N. O. T." aan den Duinlustweg te Jan Gijsenvaart. De heer L. Remmers van Bloemendaal toonde zijn capacitei ten en gaf de zaal door wat groen een vroolijk aanzien. Langs de wanden der zaal stonden de verschillende „stands", alwaar pro- paganda-geschriften, kunstvoorwerpen, practische artikelen enz. te koop waren. De firma Guddeé, uit het om zijn goud en zilversmeedkunst zoo bekende Schoonhoven, exposeerde een fraaie collectie gouden en zilveren voorwerpen, die nog al aftrek vonden. De vereeniging genoot hiervan ook voordeel, daar zij een zeker percentage van den verkoop ontving. De heer Remmers had er voor gezorgd, dat ook voor bloemenliefheb bers wat te koop was. Als attractie was aanwezig: Het sjoel- hakspel, voor welks hoogste werper en de twee daarop volgende fraaie prijzen waren uitgeloofd, een draaiende para- pluie, waarvan aan touwtjes hangende prijzen moesten afgeknipt. Balwerpen met „altijd-prijs", een grabbelton enz. Iets bijzonders was bepaald de „Per manente Schilderijententoonstelling", een idee van een employé van het Pro vinciaal Ziekenhuis. Het programma vermeldde o.a. inzendigen van schilder stukken van Mauve, Bilderdijk, Rem brandt, v. d. Helst, Israels, Gerard Dou, e.a. Om den lezers eenig idee van deze tentoonstelling te geven, vermelden we, dat „De Nachtwacht" van Rembrandt werd voorgesteld, door een in de slaap kamer welbekend voorwerp, meestal bekend onder den naam van „nacht spiegel", het „Gezicht op het IJ", door een ei in een eierdopje, het „Naaktfi guur" van Jacometti door een onge- kleede baby-pop, „Rustende Katjes" door wat „kattedropjes", Vee aan stil staand water" van Mauve, door een kar tonnen letter V bij een glas water, „Kin deren der Zee" van Mauve door schel pen enz. Ter opluistering was ingezonden een mooie collectie fijn glas- en aardewerk, bestaande uitstukken glas .-n scherven van een bloempot. De Weled. Heer H. Jansonenimus, directeur van 's Rijks Prentenkabinet te 's Gravenhage expliceerde. Bovengenoemde employé toonde ook, dat hij op houtsnij-gebied een kunste naar is. Een groot aantal voorwerpen, gemaakt onder zijn leiding, bood hij ten verkoop aan. liet muzikale gedeelte op deze fancv- fair werd verzorgd door Mej. Jeanne Visser, den harmonica-virtuoos Zwa nenburg van Velseroord, den violist P. dV a Braber en het dubbel-mandoline- kwartet Apollo" uit Haarlem. Mej. Ti me Pel declameerde. Vooral de heer Zwanenburg had weer veel suces. Al is het bezoek nu juist niet overwel digend geweest, toch gelooven we, dat de fancy-fair wel eenig voordeel voor de energieke vereeniging zal hebben af geworpen, vooral ook, doordat de loten voor de te verloten klok, poppenkamer en palm in pot op voetstuk, alle ge plaatst waren. Konden we indertijd vermelden, dat Mej. J. L. Enschedé het bescherm- vrouwe-schap over het symphonie-or- kest „Caecilia" had aanvaard, thans kunnen we mededeelen, dat onze bur gemeester als eere-voorzitter van het orkest zal optreden. Voor den beer Pusch en zijn schare een groote eer en een bewijs, dat hun kunst geappreci eerd wordt. VISSCHERIJ. De zeevisscherij in September. Ook in September werd, naar de Vis- scherij-Inspectie ons mededeelt, de zee visscherij, voornamelijk door den klei neren omvang van de drijfnet-visscherij op haring, minder druk uitgeoefend dan in de overeenkomstige maand van het vorige jaar. Hoeveelheid en opbrengst der visch door Nederlandsche en vreemde vis- schersvaartuigen hier te lande aange voerd, bedroegen resp. 6.942.000 K.G. eu 1' 1.449.700, tegen 11.702.000 K.G. en f 2.417.900 in September 1921. Trawlvisscherij Er waren in het geheel 90 stoomtraw- trawlers in bedrijf, waarvan 8 uitslui tend en 12 ten deele in Engeland aan voerden. De aanvoer door Duitsche stoomtraw lers verminderde, doordat deze vaartui gen meer voor de eigen markt op ha ling trawlden. Desniettemin deden zij nog 45 reizen op IJmpiden en losten daarbij 654.000 K.G. met een opbrengst 'van f 118.300. De Nederlandsche stoomtrawlers voerden hier in het geheel 1.815.000 K.G. visch aan, welke f 531.000 opbracht. Den 25en September werd in Duitsch- land opnieuw een uitvoerverbod, o.a. voor versche zeevisch, ingevoerd. De gunstige invloed hiervan, vooral op on zen afzet naar België, deed zich al da delijk gevoelen. Als gevolg daarvan waren de visch- prijzen in het laatst der maand vrij hoog en de uitkomsten der visscherij oveir het algemeen naar omstandighe den redelijk. Gemiddeld per reisdag vingen onze stoomtrawlers in de Noordzee 1080 K.G. tegen 1619 K.G. in September van het vorige jaar en besomden zij daarbij f 316 tegen toenmaals f 417. Er namen meer motorkustvisschers en zeilloggers, doch minder zeilkustvis- schers aan de trawlvisscherij deel, dan in September 1921. De visscherij met al le drie soorten vaartuigen gaf echter on gunstiger uitkomsten dan toenmaals. Gemiddeld per reisdag vingen de zeil loggers 159 K.G. (243 K.G. in Sept. 1921) en gemiddeld per reis de motor- en zeil- kustvissehers resp. 314 K.G. en 143 K.G. (567 K.G. en 195 K.G. in Sept. 1921). Een proefneming met de uitoefening der zeevischzegen (snurrevaad) vissche rij met behulp van een z.g. stoomdrif- ter had aanvankelijk nog al succes. In 21 dagen besomde dit vaartuig f 3700. De beugvisscherrj was van weinig be teekenis. Er namen alleen 7 (verleden jaar Sept. 8) zeilschepen aan deel, wel ker vangst en besomming respectieve lijk 56.000 K.G. en f 20.300 bedroegen (36.000 K.G. en f 11.600 in Sept. 1921.) De uitkomsten der drijfnetvissclierij op haring bleven ongunstig; do vang sten waren gering en de prijzen vrij laag. Er namen aan deze bedrijfstak 31 stopm-, 14 motor- en 204 zeilloggers, te gen verleden jaar September 33 stoom-, 27 motor- en 359 zeilloggers deel. De totale hoeveelheid en waarde der door deze schepen aangevoerde drijfnet- visch bedroeg deze maand 3.581.000 K.G. en f 544.200 tegen 7.161.000 K.G. en f 1.307.900 in September 1921. Gemiddeld per reisdag vingen en be somden de stoomloggers respectievelijk 5259 K.G. en f 191.— (1705 K.G. en f 310 in Sept. 1921), de motorloggers 672 K.G. en f 103 (1000 K.G. en f 178 in September 1921), en de zeilloggers 556 K.G. en f 84 (642 K.G. en f 108 in September 1921). VISSCHERSHAVEN EN VISSCHERIJ TE IJMUIDEN. III. Sterkte van de IJmuiden bezoekende vloot. In den loop van het verslagjaar ver minderde het aantal stoom- en motor-

IJmuider Courant | 1922 | | pagina 2