ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN No. 13 Woensag 13 December 1982 8e Jaargang SKfüülALITEiT Umea-Teer Carfeolmeimi. IJMUIDER COURANT GEMEENTERAAD. Vergadering van 8 December 1922. Voorzitter de Burgemeester. Aanwezig alle leden. De heer Schilling zegt gaarne te ver klaren waarom spr. Maandagavond de spoedeischende vergadering niet heeft bijgewoond. Er gingen n.l. geruchten dat spr. de consequenties niet zou heb ben aangedurfd. De Voorzitter: Daar moet u boven verheven zijn. De heer Schilling: Daar ben ik ook boven verheven, er zijn weinig dingen, waarvan ik de consequenties niet zou durven dragen. Maar ik was er niet, omdat ik Dinsdags door afwezigheid eerst het bericht van de raadsvergade ring vond. Aan de orde zijn dan de begrootin gen, allereerst die van de armbesturen. De heer Handgraaf merkt op dat de begrootiixg van hel Schaalarmbestuur op de gemeenterekening 25 procent la ger is geraamd. De heer Netscher: Dit beteekent niets, dan krijgen wij suppletoire begrootin gen. Wij hebben dan een schijnbegroo- ting, die niet juist is. De Voorzitter: Dat is nog niet gezegd, wij kunnen de armbesturen, als zij na een kwartaal over het daarvoor be stemde bedrag heen zijn, daarop wijzen De heer Netscher: Maar wij moeten de armbesturen niet noodeloos prikke len, dat zij misschien tusschentijds zouden bedanken. De Voorzitter: Als u zeker, weet dat het bedrag te kort is, moet u een voor stel doen. De heer Netscher: Dat zal ik ook doen. De Voorzitter: Men merkt hier op dat u als lid der Financiëele Commissie er niets van hebt gezegd.. De heer Netscher: Ik was niet aan wezig. De heeren Poortenaar en Diependaal zeggen dat de heer Netscher wel aan wezig was. De-heer Netscher: Ik was in Haarlem De heer Schilling doet het voorstel om de begrooting van het Schaalarm bestuur niet te verminderen en dus vast te stellen op het door dit college vastgesteld bedrag. De heer Vermeulen: Laten we de verlaging alvast aannemen, maar de begrooting aan het Armbestuur terug zenden, met verzoek deze in overeen stemming te brengen met het door den raad toegestane subsidie. "De heer Davidson is het eens met den heer Schilling. De menschen, die steun noodig hebben, krijgen zooveel, dat het teveel is om te sterven, maar te weinig om te leven.* De heer Schilling: De heer Vermeulen heeft gezegd dat de nood der tijden meer en meer dringt om te bezuinigen. Dat is zoo, maar dan kan op de arm besturen niet bezuinigd worden, inte gendeel zal er dan meer uitgetrokken moeten worden. Het voorstel van den heer Schilling wordt met 115 stemmen aangenomen Tegen de heeren Handgraaf, Dunne bier, Vermeulen, Poortenaar en Lan gen dijk. De heer Nijssen verklaart foutief te hebben gestemd. Spr. had tegen willen stemmen. De begrooting wordt vastgesteld tot een bedrag van f 41825.71. Bij de begrooting van het R.K. Burg. Armbestuur vraagt de heer Sluiters waarom de administratie hiervan f 100 meer kost dan die van 't Schaalarm bestuur. De heer Handgraaf zegt dat dit komt door de grasveilingen van dit armbe stuur. De begrooting wordt goedgekeurd tot een bedrag van f 23278. Gezondheidscommissie. Bij de begrooting der Gezondheids commissie stelt de heer Vermeulen voor den post van f 200 voor belooning van het bewaren van. het ai*chief te schrappen. De heer Schilling is daartegen. Deze menschen doen toch al veel werk voor weinig geld, Over het voorstel staken de stem men. Tegen waren de heeren Lande- weert, Dunnebier, Davidson, Langen- dijk, Baarda, Dalmeyer, Peek en Schil ling. De begrooting wordt vastgesteld op f 1700. Toezicht Onderwijs. De begrooting der Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs wordt vastgesteld op f 381.73. Grondbedrijf. De heer Vermeulen vraagt of B. en W. kunnen toezeggen of ze binnen niet al te langen tijd iets van dit bedrijf kunnen maken. Laten zij de gronden productief maken, vooral als de prijzen dalende zijn. De Voorzitter zegt dat dit wel gaat, als de gemeente zooveel grond heeft, dat ze de prijzen kan drukken. Reclame maken geeft ook niet veel, zoolang de belastingen niet overal gelijk zijn en met het oog hierop dat wij grenzen aan Bloemendaal, zal 't ons wel niet geluk ken. De bergooting wordt vastgesteld in ontvang en uitgaaf op gewoon f 26325.22, buitengewoon f 29289.78. Waterleiding. De begrboting van de Waterleiding wordt vastgesteld op f 123301. Gasbedrijf. Bij de begrooting van het Gasbedrijf vraagt de heer Dalmeyer of over de rij wielenkwestie later gesproken kan worden. Daarover moeten we toch in het geheel nog beslissen. De heer Landeweert beaamt dit. De begrooting wordt vastgesteld op f 367025. Reinigingsdienst. De begrooting van den Reinigings- en Ontsmettingsdienst wordt vastge steld op f 179.169.57. Openbare Werken. De heer Schilling spreekt over een ambtenaar, wien de gelegenheid wordt gegeven het diploma voor commies te halen, met de toezegging dat hij dan bevorderd zal worden tot commies. Spr. komt daartegen op, omdat adjunct commiezen, die het diploma reeds be zitten, hierdoor worden gepasseerd. De heer Dalmeyer stelt voor f 5600 op deze begrooting te verminderen, door twee vacaturen niet te vervullen. De heer Dunnebier: Dat is al gebeurd Wat de door den heer Schilling be doelde bevordering betreft, de bedoel de persoon is steeds een uitstekend ambtenaar geweest. De heer Vermeulen juicht het toe dat men de meest-geschikte ambtenaren bij de bedrijven neemt. De heer Schilling zegt zelf niet veel waarde aan diploma's te hechten, maar nu ze er zijn, dienen den een niet te passeeren voor den ander. De Voorzitter: U is wel voor diplo ma's. Vroeger was de secretarie een toevlucht voor allerlei mislukte heer- tjes, thans werkt daar geschoold per soneel. De heer Schilling: Zeker, dat ging vroeger met de Burgemeesters ook zoo. Maar er zijn ook nog wel knappe kop pen zonder diploma. De heer Peek onderschrijft dit en vraagt bedoelden ambtenaar, als hij. niet- mocht slagen voor het examen, evengoed aan te stellen tot commies. De heer Schilling stelt voor onver wijld over te gaan tot aanstelling van een commies. Dit voorstel wordt ver worpen met alleen de sthm van den heier Schilling voor. De begrooting wordt vastgesteld op f 463337.06. Gemeente-begrooting. Aan de orde is nu de gemeente-be grooting. De Voorzitter: Eerst komen aan de orde het voorstel van den heer Dal meyer om niet te besluiten tot buiten gewone aflossing. De heer Vermeulen zegt de vorige maal toegezegd te hebben wel voor het eerste gedeelte van het voorstel te zul len stemmen, maar niet voor bet twee de deel. Na de toezegging dat het voor stel der buitengewone* aflossing eerst INGEZONDEN MEDEDEELING. nog in den raad zal komen, zal spr. nu ook tegen het tweede gedeelte stem men. De heer Handgraaf bevestigt nog maals eerst later met het voorstel te zullen komen. De heer Dalmeyer: Het beste is niets te zeggen. De Voorzitter: Ja, het is niet voor zichtig veel te zeggen. De heer Dalmeyer: Omdat ik dit weet, houd ik me ook stil. De heer Vermeulen: Trekt de heer Dalmeyer dus zijn voorstel in. De lieer Dalmeyer: Ja, dat doe ik. Presentiegelden. De heer Poortenaar stelt voor het presentiegeld voor de raadsleden af te schaffen. De raad vei'gadert toch 's avonds. De heer Schilling: Ik heb nog nooit één cent overgehouden van het pre sentiegeld. Daar moeten vanaf reis kosten, fietsonderhoud, tijdschriften enz. Dan zullen alleen mannen als de heer Poortenaar raadslid kunnen wor den. De lieer Sluiters zegt als raadslid in verschillende commissiën te zitten, waardoor hij soms 3 avonden per week naar Velsen moet. Ook overdag hebben we wel eens wat, b.v.» Ambachtsschool, schouw over de wateren enz. en dan is er voor verschillende leden zeker loon derving. De heer Langendijk wil het presentie geld op f 4 a f 5 gesteld zien. De heer Vermeulen: Ik zal aan het voorstel-Poortenaar mijn stem geven, maar wordt dit verworpen, dan zal ik f 3 per zitting voorstellen. De heer Sluiters: Dat kunt u wel doen. De heer Schilling: Het mes snijdt bij u van alle kanten. De heer Sluiters: U hebt f 15 in de week van de gemeente, De Voorzitter: Kalm nu, heeren, niet persoonlijk worden. De heer Schilling: 't Hoogste bedrag dat ik ooit kreeg, was f 120 per jaar. Daarvoor heb ik 83 vergaderingen in dat jaar gehad, waarvan ik soms half twee 's nachts thuiskwam. Het voorstel-Poortenaar wordt met 14—2 stemmen verworpen. Vóór de heeren Vermeulen en Poor.tenaar. De heer Dunnebier: Moeten we nu heusch nog stemmen over het voorstel Vermeulen? Dat spijt spr., want voor serieuze raadsleden kan men dit be drag geen belooning noemen. Die moe ten toch verschillende dingen aan schaffen, om op de hoogte te blijven. Het vorsteLVermeulen wordt ver worpen met 133 stemmen. Vóór de lieo-en Poortenaar, Langendijk en Ver meulen. i Burg. Stand. Bij den post jaarwedden ambtena ren Burg. Stand stelt de heer Dalmeyer voor de vacature niet te vervullen. De heer Handgraaf zegt dat dit de vacature jvan den hoofdcommies is. De chef der secretarie behoort toch eerste ambtenaar te zijn. De Voorzitter: B. en W. zijn bereid in een volgende vacature niet te voorzien. De heer Dalmeyer trekt zijn voorstel In. Tot ambtenaar van den Burg. Stand wordt benoemd de heer M. K. Hofstede. Het Raadsverslag. Bij de post 93 stelt de heer Netscher voor f 2500 te schrappen voor drukken en saTnenstellen raadsverslag. De Voorzitter: Als ik zie, dat de vo rige zitting alleen voor het verslag f 300 heeft gekost, zou ik bijna aan uw zij komen staan. De heer Vermeulen zegt dat hij de raadsverslagen steeds bewaart. De heer Nijssen maakt ook bezwaar. We hebben wel vijf, zes overzichten in couranten De heer Schilling: Ja, die overzichten zijn wel in orde, vooral in de IJmuider Courant. De heer Nijssen: Maar op het raads verslag kunnen wij ons alleen beroepen Het voorstel-Netscher wordt verwor pen met alleen den heer Netscher voor. De Voorzitter: Uw voorstel heeft maar één stem. De heer Netscher: Dat gaat altijd zoo. De raadzaal. Bij post 95 merkt de Voorzitter op dat daarbij f 7000 is uitgetrokken voor ver andering van de raadzaal. Maar deze is toch nooit goed te maken en daar om hebben wij een ander idee, n.l. om op Velseroord te vergaderen in een der scholen. De heer Landeweert: De turnzaal van school II is zeer geschikt, ook de speel zaal van de Bewaarschool. De Verificatie. Bij post 104, verificatie der gemeer:- te-financiën, vraagt de heer Schilling of dit geen buitengewoon dure liefheb berij is. Het kan veel goedkooper, we zouden met f 2000 per jaar kunnen volstaan. Spr. gelooft niet dat er voldoende werk is voor twee ambtenaren om een heel jaar zoek te maken. Kunnen we deze ambtenaren niet onderbrengen bij andere diensten? De heer Dalmeyer: Ook in de Finan ciëele Commissie is er over gesproken, om dezen tak van dienst onder te bren gen bij de afd. Financiën ter secretarie De heer Handgraaf: Er kan niéts aan de hand wezen, of alles wordt in han den van den verificateurs gesteld. De heer Schilling: Dat geloof ik graag, anders hadden ze heelèmaal niets te doen. Laat ons naar den vroegeren toe stand terugkeeren en deze heele zaak opdoeken. We kunnen dan op geregel de tijden laten verifiëeren. De Voorzitter zegt dat de raad daar mede den verkeerden kant zou opgaan. Deze man kan de meeste bezuiniging aanbrengen. Men mag het nut van de zen dienst niet in twijfel trekken, er is tegenwoordig een speciale opleiding voor. De heer Sluiters: Wat vroeger ge daan werd, kan men geen verificatie noemen, men keek alleen na of alles goed was. De heer Dunnebier wijst nog op het belangrijke werk van d£ Verificatie bij het Grondbedrijf. De post wordt goedgekeurd. De Waag. Dij post 109 maakt de heer Nijssen bezwaren tegen het opheffen der waag. Na veel discussie neemt de heer Nijs sen genoegen met de toezegging dat bij de inwerkingtreding der Vleeschlteu- ringswet, de waag weer opgericht zal worden. Straten en pleinen. Bij post 112 zegt de heer Wardenaar dat in de Fin. Commissie de tegeltrot- tiors van Wijkeroog luxueus zijn ge noemd. Spr. protesteert hiertegen na mens de Wijkeroogers. De heer Netscher wil de f 2800 voor tegeltrottoirs van de opritten van het station IJmuiden naar de Oranjestraat schrappen, ook die voor de tegeltrot toirs in de Burgemeester Weertstraat. De heer Peek wil ook de f 850 voor de tegeltrottoirs in de Zeestraat schrap pen. De heer Schilling is voor betegeling van den oprit bij 't IJmuider station, dan kunnen de menschen althans veilig loopen. De heer Tusenius is er tegen, 't zal groote gevaren opleveren. De Voorzitter: 't Zijn de oude redena ties, die spr. nu al in 3 gemeenten heeft gehoord. Spr. herinnert zich nog de op positie tegen de bestrating van den Amersfoortschen Berg, zeker een der gevaarlijkste punten in ons land. De heer Vermeulen zegt dat 't, hem niet verwondert dat we hier groote be dragen voor de wegep moeten uitgeven Toch moeten we ook hier soberheid be trachten, wat niet altijd gebeurt. Spr. had gaarne een overzicht van de ver- WITTE KRUIS. Stel niet uit lid te~ worden van het Witte Kruis tot dit noodig is Zi. komt onverwachts, het noodiidma&t- schap kost u dan f 4. Voor f 1.50 Contributie per jaar dus 3 cent per week is men lid en heeft dan recht op kostelooze hulp van een der- wijkzusters en tevens gebruik van ver- pieegmateriaal. Opgave van lidmaatschap gelieve men te richten aan den Administrateur den heer J. F. de Liefde, Lagerstraat 14 te Velseroord. nieuwingswërkcn gekregen. De heer Dalmeyer merkt op dat ver schillende werken, evenals de bestra ting van don Hagelingerweg, het karak ter dragen van hieuw werk. Spr. vraagt zich af of onze gemeente zich deze groo te uitgaven, n.. f 64000, wel kan veroor loven en of wê voor nieuwe bestratings- werken niet kunnen leenen. De heer Vermeulen meent dat dit wel niet zal toegestaan worden. De heer Dunnebier drukt er zijn spijt over uit dat men tornen wil aan den op rit te IJmuiden. Het is de bedoeling de sintelpaden op te ruimen, maar de straat te verbreeden. De sintels moet men steeds vernieuwen. Als de helling voor 't verkeer te steil is, kan men om rijden. Soberheid is zooveel mogelijk betracht In de Commissie voor Op. Werken zal worden besproken waarvoor het geld wordt uitgegeven. Het wegencomplex in zijn geheel laat geen vermindering van kosten toe. De heer Vermeulen: Mogen we niet weten, wat gedaan zal worden. De heer Dunnebier: Daarvoor hebben we toch de commissies. De heer Netscher is niet overtuigd door den wethouder* Spr. blijft aan dringen op vermindering. De heer Dalmeyer voelt ook voor so berheid. Misschien kunnen we 't over eenige jaren beter doen. De heer Wardenaar wil weten wat er voor Wijkeroog besteed wordt. Als dat onvoldoende is, zal spr. tegen de be grooting stemmen. De heer Dunnebier: Er is overleg ge pleegd met den wethouder van finan ciën en we hebben toen gemeend dit be drag te kunnen uittrekken. De straat belasting zal f 26000 opbrengen, we die nen de straten nu ook goed te onderhou den. Een vierde van het aangevraagde bedrag is voor Wijkeroog. Het voorstel-Netscher om f 2800 voor de tegelbestrating van den oprit te IJmuiden te schrappen, wordt verwor pen met 98 stemmen. Eveneens wordt verworpen het voorstel om de f 2000 voor de betegeling van de Burgemeester Weertsstraat te schrappen en het voor- stel-Peek tot schrapping der f 850 voor de Zeestraat. Post 112 wordt daarop met 125 stemmen aangenomen. Bij post 113 vraagt de heer Davidson hoe het staat met den Schulpweg. Deze is nog even slecht als voorheen. De heer Dunnebier: De weg is bij de gemeente in onderhoud. De heer Davidson dringt op verbete ring aan. De post wordt goedgekeurd. Bij post 114 dringt de heer Vermeulen aan op verbetering van den plantsoen- aanleg in onze gemeente. Bij post 115 vraagt de heer Langendijk of de Schulpweg niet tegelijk met den Koningsweg gerioleerd kan worden. De heer Dunnebier: Dat is de bedoe ling. De heer Wardenaar vraagt positiever toezegging. De heer Dunnebier hoopt dat de Wo ningbouw doorgaat; gebeurt dit niet dan komen wij met een ander plan. De heer Wardenaar: Ik kom er nog nader op terug. De heer Dalmeyer vraagt wanneer de pomp op de Jan Gijsenvaart verdwijnt. De heer Dunnebier: Die wordt opge ruimd. De beer Vermeulen. De post onder houd riolen is m.i. te laag geraamd. Spr. vraagt te willen onderzoeken of de waterleiding van invloed is op de ver stopping der rioleering. Bij post 123 stelt de heer Netscher voor de bijdrage van f 25 aan de Vereen. Het

IJmuider Courant | 1922 | | pagina 1