I Nederlandsche Wegencongres te schrappen. I)it wordt verworpen. Politie. Bij post 133 vraagt de Voorzitter of niet vastgesteld moet worden het aan tal agenten, dat men wil. In een vacatu re, die er is, zal niet worden voorzien. .'van don heer Schilling zegt spr. toe geen verdere vacaturen te zullen ver vullen Wanneer er echter te veel vaca turen komen, zal spr. den raad andere voorstellen doen. Bij post 137 vraagt de heer Netscher of de commissies, die in het Dienstge bouw te Santpoort vergaderen, daar ook voor betalen. De heer Handgraaf antwoordt beves tigend. De heer Schilling acht de kosten voor het politiebureau te IJmuiden veel te hoog. Spr. vraagt meer controle. De heer Vermeulen herinnert er aan er reeds vroeger op te hebben aange drongen de lampen voor de Dienstge bouwen te doen merken. De heer Dunnebier zegt dat met de Philips-fabrieken overleg gepleegd wordt inzake het merken van de fit tings. A._i De straatverlichting. Bij post 141 vraagt de heer Baarda of er niets aan te doen is om den prijs van 't electrisch licht door particulieren wat gedrukt te krijgen. Sinds spr. het zelf brandt, heeft hij ervaren, hoe duur het is. Onze gemeente staat zeker aan de spits en toch is het een Provinciaal Be drijf. Ook vraagt spr. of de meterhuur niet verlaagd kan worden. De heer Netscher zegt dat het P. E. N. wel een Maatschappij van heipalen ge lijkt. Overal worden die palen gezet, soms midden in den weg. Het is schan delijk. De heer Landeweert onderstreept dit. In Velsen werd voor een te spannen draad e'en boom omgekapt. De lieer Vermeulen is geschrokken van dezen post. Wij hebben altijd ge poogd deze niet te duur te maken. Nu is het een groot bedrag, terwijl wij er weinig licht voor krijgen. De Voorzitter deelt mede dat de heele kwestie van het P. E. N. in de vergade ring van 28 dezer zal behandeld worden De heer Vermeulen vraagt of het Gas bedrijf niet meer concurreerend kan op treden als lichtbedrijf. De heer Landeweert: We zijn daar voor in de meest-gunstige condities. De post wordt voorloopig vastgesteld Bij post 143 zegt de Voorzitter dat hierbij in behandeling komt het verzoek om subside voor de R.K. Politieschool te 's Hertogenbosch. B. en W. stellen voor hierop niet in te gaan en ook het subsidie voor de Politieschool te Hilver sum te schrappen. Dit wordt aangeno men. - Bij post 145 zegt de heer Tusenius dat er bij het aanleggen van electrisch licht in de huizen erg gebeunhaasd wordt. Het geschiedt 's avonds en 's nachts en vaak door jongens. Is daar niets aan te doen, oók met het oog op brandgevaar? De Voorzitter: We kunnen een waar schuwing doen uitgaan. De heer Vermeulen: We moeten van de P. E. N. degelijk toezicht, geen naam-controle. Marktwezen. Bij post 146 zegt de heer Landeweert dat in 1904 besloten werd tot het instel len van een markt voor akker- en tuin bouwproducten. De levensvatbaarh daarvan is nog nooit gebleken. De heer Nijssen: Het zal ook wel niets worden, het veilingswezen speelt thans de hoofdrol. De heer Netscher vraagt hoe het zet ten van wat palen op de veemarkt f 125 kan kosten. Spr. stelt voor dezen post met f 100 te verminderen. De heer Vermeulen: Moeten we daar nu over stemmen? De heer Schilling. Is dit obstructie of niet? Het voorstel wordt verworpen. Bij post 149 zegt de heer Tusenius dat van particuliere zijde eenige up to date ziekenauto's zullen worden aangeschaft Als men daarvoor bij den raad om sub sidie komt, zullen B. en W. dit verzoek dan steuné'n? De Voorzitter: Als het komt, zullen wij het ernstig overwegen. Bij post 151 zegt de heer Vermeulen dat het reinigen der waterplaatsen veel te wenschen overlaat. Spr. vraagt een onderzoek in te stellen naar de verzan- ding.der riolen en om niet zoo zuinig te zijn met het zand strooien bij strenge vorst. Bij post 160 zegt de heer Baarda zich verwonderd te hebben over het advies om het subsidie aan de kindervacantie- kolonies met f 250 te verlagen. Bezuini gen is goed, maar niet op deze zaken. Deze Vereeniging zendt ieder jaar 15 tot 20 zwakke kinderen uit, zou er ruis en uit onze gemeente wel 100 kun nen uitzenden, als het geld er voor was. Spr. stelt voor weder f 500 te geven. Dit wordt aangenomen. Tegen de hee ren Dunnebier en Handgraaf. Bij post 162 stelt de heer Netscher voor het subsidie aan de Vereen. Zui gelingenzorg te Haarlem te schrappen. Dit wordt met 143 stemmen verwor pen. Bij post 163 wil de heer Landeweert het subsidie aan het Ned. Instituut voor Volkshuisvesting handhaven. Dit •wordt met 143 stemmen verworpen. Bij post 164- komt in behandeling het verzoek om subsidie van de Vereen. Het Wit-Gele Kruis. Dit subsidie wordt toe gestaan. Onderwijs. De heer Vermeulen vindt de uitgaven voor het vervolgonderwijs veel te hoog. Het Rijk wil dit ook opheffen. De heer Baarda is het daar niet mee eens. Men wil het onderwijs toch al ge heel verslechteren. De post wordt goedgekeurd. Bij post 168 stelt de heer Landeweert voor deze met f 1000 te verhoogen voor bestrating der speelplaats bij school A Na bestrijding neemt hij dit echter terug. Bij post 172 zegt de heer Vermeulen dat de besparing op licht en brandstof fen bij het raadhuis veel sterker is dan bij verschillende scholen. Bij post 173, schoolbibliotheken, stemt de heer Wardenaar tegen. Bij post 187 vraagt de heer Vermeulen of B. en W. het voorstel om een cursus op te richten tot opleiding van Be waarschoolonderwijzeressen niet wil terugnemen. De heer Landeweert wil dit niet doen. Hij verdedigt het voorstel als noodza kelijk. In Haarlem moet een meisje uit onze gemeente f 350 voor zoo'n oplei ding geven. De heer Tusenius gevoelt hierbij weer de behoefte aan een onderwijs-commis- sie. Als spr. niet meer te weten krijgt, zal hij tegenstemmen. De heer Vermeulen zegt dat de kosten bij een particuliere opleiding te IJmui den slechts f 40 bedragen. B. en W. moeten toch nog met een voorstel ko men voor deze zaak, laten zij den post terugnemen. De heer Schilling vindt de kosten ook te groot. Spr. stelt voor den post pro memorie uit te trekken. Dit nemen B. ui W. over. Tegen de heeren Vermeulen, Langendijk en Die-x pendaal. De heer Tusenius vraagt B. en W. eerstdaags een geheime zitting te wil len houden in verband met het onder wijs. Visscherijschool. De heer Nijssen zegt dat indertijd wel is goedgevonden dat het onderwijs aan deze school ook in andere richting zou gaan, maar het kost ons nu al weer f 500 meer. De heer Schilling erkent dat het be zoek aan deze school niet zoo is als we zouden wenschen. Maar de uitbreiding tot het geven, van zeevaartkundig on derwijs opent voor veel jongelieden de gelegenheid om dit te volgen. De heer Vermeulen zal tegen de ver hooging stemmen. De visscherijschool zal alleen wat worden, als de regeering de diploma's verplichtend stelt. Laten we daarop nog eens aandringen bij de regeering. De heer Tusenius onderstreept dit en merkt op dat dit al jaren door de re geering in 't vooruitzicht is gesteld. Het onderwijs is nu wel niet nutteloos, maar onvoldoende door te weinig leerlingen. Spr. heeft de uitbreiding met vreugde begroet, maar wist niet dat het weer zooveel meer zou kosten. De heer Landeweert kan begrijpen dat men de uitgaven hoog vindt. Maar den leeraren kan men niet kwalijk nemen dat zij naar deze uitbreiding gestreefd hebben. Spr. zegt dat er in November voor de vóóropleiding groote vaart 20 leerlingen waren. Voor de visscherij waren er 7 leerlin gen voor matroos, 10 voor het schip- pers-examen en 2 voor dat voor machi- nist-motordrijver. Het karakter van visscherijschool zou meer behouden blijven als de reederijen met gediplo meerde personen gingen varen. De heer Tusenius: En als ze iets ga ven voor de diploma's. De heer Landeweert: Juist, dan zou den er wel meer leerlingen komen. De heer Schilling: Menschen met di ploma's worden juist achteruit gezet. De verhooging van dezen post wordt goedgekeurd. Tegen de heeren Dunne bier, Vermeulen, Langendijk, Nijssen en Wardenaar. Bij post 195 vraagt de heer Vermeu len hoeveel leerlingen de Handels avondschool telt. De heer Landeweert: 90 leerlingen, van de kosten worden 60 procent ver goed. Binnenkort zullen we met een voorstel komen om van den cursus eei 4-jarige te maken, dan zal deze meer effect hebben. De heer Vermeulen: Deze cursus kost dus f 100 per leerling per jaar, in totaal f 300. Hij mag dus wel de noodige vruchten opleveren. De heer Baarda verwondert er zich over dat menschen, die reeds den ge- heelen dag werken, nog kans zien op dezen cursus er een kleine duizend gul den bij te verdienen. Hierna wordt de vergadering ge schorst tot Maandagavond. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Christelijke Zangvereeniging „Hosanna". Vrijdagavond j.l. heeft de Christelijke Gemengde Zangvereeniging „Hosanna", te Velseroord, onder leiding van haar Directeur, de Heer P. v. d. Rovaart, te Amsterdam, een zeer goed geslaagd concert gegeven, in het theaterThalia" te IJmuiden. Het was voor de eerste maal, dat wij met deze zangvereeniging kennis maakten en al dadelijk'willen we hier mededeelen, dat deze kennismaking een aangename verrassing voor ons is geweest. Weinig hadden we kunnen denken dat alleen van Velseroord uit Christelijke kringen, zoo groote animo voor de zang zou bestaan en dat deze vereeniging in den betrekkelijk korten tijd van haar bestaan, het tot zoo 'n hoogte zou hebben kunnen brengen. Dat bewijst niet alleen de ernst bij de zangeressen en zangers voor het beoefenen dezer kunst, doch in hooge mate de groote kunde en bezieling waarmede de Heer v.d. Rovaart zijn koor weet te onderrichten en aan te voeren. Het klankvolume, ofschoon meest in de pianissimo's gehouden, bleek bij enkele forto's ruim voldoende en tamelijk goed over de diverse partijen verdeeld, ofschoon ook hier sopranen en alten eenigszins domineerden. Enkele vlekjes uitgezonderd, voldeed de koorzang' ons zeer goed. Deze vlekjes vonden we in een soms te ijlen inzet en het Ave Verum, te weinig wijding van het Panis Angelicus, waar de piano te hard klonk en ook de soligedeelten voor sopraan zonder steun van het koor, niet aldoor rein en gevoelvol waren. Ook, hoezeer ook daarvoor in acht genomen bij de pianissimo's, het te duidelijk uitspreken van N'Adeste, inplaats van Adeste. 't Is onge twijfeld zeer moeilijjc dit euvel te voorko men, omdat de a klank zoo moeilijk inzet, doch bij goede oefening kan dit nog wd verbeterd worden. Van de dames v. d. Rovaart mochten we een paar niet op het programma ver melde Tirolerliederen hooren, die zeer in den smaak vielen en waarmede zij een hartelijk applaus en schoone bloemtuilen veroverden. De Kamermuziekvereeniging „Kunstkring" verleende onder leiding van de Heer Sam. Vlessing, haar medewerking. Deze bepaalde dch niet alleen tot het geven van eenige net zorg uitgevoerde orchestnummers, doch ook tot een orchestbegeleiding van enkele zangnummers, die daardoor ontegenzegge lijk in waarde stegen en een diepen indruk op de talrijke toehoorders nalieten. Wij zeiden een zeer goed geslaagd concert zn wij voegen er gaarne den wensch aan toe in de gelegenheid gesteld te worden, dit koor nog eens meer te hooren. Op Woensdag 20 December 1922, geeft de ijmuider korfbalclub „G. S. D." een Propaganda-Soiree, in het Gebouw „Cycloop". Men maakt zich te Geestemünde ernstig ongerust over den stoomtrawlei irmgard P.G. 119, aldaar thuisbehoorende. Deze stoomtrawler heeft hier op 25 No vember gemarkt en is daarna naar Duitsch- land vertrokken. Het is daar nog niet aangekomen en zooveel over tijd, dat men het verloren acht. Immers gaan de Duitsche stoomtrawlers naar Duitschland cm kolen in te nemen en het schip zal hoogstens ïog voor een paar dagen kolen aan boorc' hebben gehad. De afdeeling van den Centralen Bond van Transportarbeiders belegt morgen. Donderdagavond, een openbare vergadering in „Cycloop", waarin Me heer D. F. G. Schilling zal spreken over de werkeloosheid en over de actie der reeders tegen hel markten der Duitsche trawlers alhier. Christelijke Jongemannen Vereeniging. Een gezellige avond voor de leden en introducees was Maandagavond geor ganiseerd door de Chr. J. M. V. in haar gebouw. Velen hadden aan de uitnoodiging gehoor gegeven en dus was het zaaltje geheel gevuld toen de voorzitter, de heer L. P. Tismeer, de bijeenkomst met ge bed opende en de aanwezigen een wel kom toeriep. In dit openingswoord sprak hij er zijn blijdschap over uit, dat steeds weer bleek dat velen belang stel len in den arbeid der vereeniging; voor al ook de daadwerkelijke steun van ve len, die in vroegere jaren lid zijn ge weest was hem oorzaak van grooten dank. Het programma bevatte veel ver scheidenheid. Hartelijk werd gelachen om het op stel van een der jongelieden, die een kist van een kubieke Duitsche mijl fan taseerde, om te bewijzen dat men daar alles wat op de aarde voorkomt, huizen, kerken, bergen, menschen, beesten, bos- schen enz. in kon pakken, zonder dat de kist vol wordt. Het zou een ideaal oord voor een diplomatieke conferentie zijn. Leerzame opstellen waren er over mo toren, de Zeeuwsche stroomen en een, van een belangstellende trawlschipper, over de trawlvisscherij en hare resul taten op verschillende vischgronden in de onderscheidene jaargetijden. Verder werden nog eenige ernstige en luimige voordrachten ten gehoore ge bracht. Door omstandigheden waren slechts 2 leden van de sectie muziek opgeko men, waarvan nog één licht ongesteld was. Toch deden deze beiden, met viool en piano, de aanwezigen ten zeerste ge nieten van hun schoone kunst. Aan het einde der vergadering sprak Ds. L. W. Erdman een slotwoord, waar in hij de vele goede dingen memoreer de en eindelijk den wensch uitsprak, dat het bestuur spoedig weer een der gelijke vergadering beleggen zou. Daar na ging Z. Eerw. voor in dankgebed. Wij vernamen nog dat de vereeniging het plan heeft in het laatst dezer maand een lichtbeeldenavond te houden, waarin de indrukken vertoond en ver teld zullen worden van eenige leden, die onlangs een reis naar Oostenrijk ge maakt hebben. Een zekere v. d. P., minderjarige, was de ouderlijke woning alhier ont- loopen. Door de Amsterdamsche poli tie is hij weder naar hier teruggebracht waarna de politie alhier hem weder aan de ouders teruggaf. De waarnemende commissaris van politie verzoekt de man en de vrouw, vermoedelijk wonende te Velseroord, die in den avond van 5 December om streeks 8 uur aan den IJmuider Straat weg nabij de Ambachtschool getuige zijn geweest van de aanranding van een meisje, worden verzocht zich te ver voegen aan het politiebureau alhier. VELSEROORD. Nadat op St. Nicolaasdag de goede Sint een bezoek aan de kleinen van School H gebracht had, werd Woensdagavond door de grootere leerlingen de pret voort gezet met tooneelspel en zang, natuurlijk ifgewisseld door de uitdeeling van lekkernijen. Dit viel zoo in den smaak, dat j.l. Zaterdag avond voor de ouders de verschillende voordrachten en tooneelstukjes weiden herhaald. Een kleine 200 ouders gaven aan de uitnoodiging gehoor en met de 92 kleine acteurs en actrices was de zaal geheel bezet. In zijn openingswoord wees het hoofd Ier school, de heer G. ten Napel, er op, Jat we hier nu wel niet een ouderavond hadden uitgeschreven, volgens de wet, één veek te voren, door de secretaresse der mdercommissie, maar dat deze avond meer ■ïog dan een andere, waar schoolzaken besproken worden, zou bijdiagen om den band tusschen school en huis te versterken. Tot laat in den avond duurde de pret en 't woord van dank aan 't personeel, loqr den voorzitter der oudercommissie jebracht, getuigde, dat de heer ten Napel liet mis gezien had. 't Was een uitstekend geslaagde avond. De werkverschaffing. Aan de ophooging van de begraal plaats De Biezen zijn nu een 40 man te verk gesteld. Eu aantal werk1,}azen. lie niet werken, trachten voortdu rend hen, die aan 't werk zijn, te bewe gen het werk neer te leggen. Tot nu toe :s dit niet gelukt. Er is voortdurend po- itietoezicht bij het werk en 's avonds worden de menschen, die aan 't werk ijn, onder politie-geleide naar huis ge bracht. Gistermiddag heeft op De Biezen de teraardebestelling plaats gehad van den heer A. v. d. Kroon, wonende alhier, oud-strijder van het Ned. Ind. leger. De begrafenis had plaats ipet militaire eer De lijkkist was gedekt met de Ned. vlag en. daarop lagen de medailles en insignes van den overledene. Naast en achter de lijkbaar gingen besturen van de afd. Haarlem en omstreken der Ned. Vereen, van Oud-strijders „Het Vader land Getrouw", van den Bond van oud militairen in Oost en West „Voor waarts". De kist werd grafwaarts ge dragen door de leden der Dragersver- eeniging „De laatste Eer" alhier, waar van de overledene lid was. Aan het graf werd het woord gevoerd door den heer J. Sevrijnse, voorzitter der afd. Haar lem van Het Vaderland Getrouw, door den heer W. Baggerman namens de Dragersvereeniging, waarna een broe der van den overledene dankte voor de belangstelling. De tamboer, die voor den stoet uitliep en steeds de trom had geslagen, deed bij het open graf een roffel hooren. De Velseroordsche Oranje-Vereenï- ging houdt haar eerste openbare verga dering op Vrijdag 22 December in de zaal Tivoli alhier. De heer A. Taanman, hoofd der Chr. School alhier, zal dan een lezing hou den over „De eerste 18 levensjaren van H. M. Koningin Wilhelmina." VELSEN. Regeeringsjubileum H. M. de Koningin Maandagavond waren in het Stati ons-koffiehuis alhier de besturen der verschillende Oranje-Vereenigingen in onze gemeente bijeengeroepen, ter be spreking van de viering van het 25-ja- rig regeeringsjubileum van onze Konin gin. De vergadering stond onder leiding van den heer B. Slikkerveer, voorzitter der Oranje-Vereeniging te IJmuiden, van welke het initiatief was uitgegaan. De besprekingen waren zeer voorloopig; Men was van meening dat de kinder feesten aan de plaatselijke Oranjc-Ver- eenigingen moesten worden overgela ten en dat er voor de viering van het ju bileum een algemeen comité moest ko men. Voor deze viering werden o.a. ge opperd het stichten van een blijvend gedenkteeken en het houden van een grooten optocht door de geheele ge meente. In Januari zal wederom een vergade ring worden gehouden. Den 16en der volgende maand zul len onze oud-Minister van Koloniën en oud-Gezant te Washington, Excellentie J. T. Cremer en Mevr. Cremer—Hogan den dag herdenken, waarop zij voor 50 jaar in den echt werden verbonden. Verbetering. In het raadsverslag in ons blad van Zaterdag staan een paar fouten, die verbeterd dienen te worden. Op een vraag van een der leden hoeveel het Rijk bijdraagt in de kosten der werk verschaffing, staat dat de voorzitter antwoordt 5 procent^ Dit moet zijn 25 procent. Bij de rondvraag laten wij den heer Dunnebier antwoorden dat aanvragers van bouwvergunningen ter bespoedi ging daarvan zich een gang naar B. en W. moeten getroosten. De heer Dunne bier zeide echter O. W., daarmede be doelende het bedrijf Openbare Werken. Het Symphonie-orkest Euphonie uit Velseroord heeft Zaterdagavond in Concordia een concert gegeven tenbate der Vereeniging ter bestrijding van de Tuberculose. Het bezoek had beter kun nen zijn. De verschillende nummers werden met applaus beloond. Vrijdag is.te Haarlem aanbesteed het maken van zeven remstoelen van gewapend beton en het plaatsen van deze stoelen langs den Noordelijken oever van het Noordzeekanaal, nabij de spoorbrug alhier, behoorende tot de werken voor den bouw Ier nieuwe schutsluis. De raming bedroeg f 152000. Ingeschreven was als volgt W. Meijer, Tijssen, f 157300; J. Wajer en J. Schuurman, Amsterdam, f 154000; Holl. Maatij. tot het maken van Werken in Gewapend Beton, den Haag, f151350; N. V. Amsterd. Aanneming-Mij., Amsterdam, f 149700; Ir. A. J. Zuiderhoek, den Haag, f 148700; Wed. P. v. Heijst, Velsen, f 148000; N. V. Nationale Beton-Maatij., den Haag, f 147000; Christiani en Nielsen, id., f 146000; L. F. Kruyt, Bodegraven; f 145600; Chr. v. d. Vegte, Leeuwarden, f 143335; Twentsche Betonijzerbouw T. B. Schieving, Assen, a f 140785 en b f 135555; N. V. Nederl. Aanneming-Maatij. voorh. Boersma, den Haag, f 139800; W. A. Ver- brugge, Gouda, f 139800; N. V. Zuid-Ned. Beton-IJzerbouw, 's Bosch, f 139340 W. A. v. Zuilen, Groningen, f 138800; P. Daalder, Alkmaar, f 138000; firma E. J. Bakker, Gorinchem, 134100: J. C. Schermers, Nieuwedijk (N.Br.), f131492; N. V. Algem. Beton- en Aann.-Maatij., den Haag, f 129900, eigen ontwerp f 124800; N. V. firma Kool en Wildeboer, Hoogkerk, f 129800; N. V. Intern. Oew. Beton Maatij. Stoelemeijer, Breda, f 123000firma T. Breejen v. d. Bout, Nijmegen, f 123000N. V. Aann.-Maatij. van Hillen en Roosen en Beton-Ondern. „Trio," Amsterdam, f 118400. Uitslag van den billartwedstrijd in Klasse B. D. V. S. Nummers aantal Car. 1. 57 2. 66 3. 66 4. 61 5. 72 D. O. S. 1 80 24 beurten, 2 80 30 3.80 31 4.80 30 5.80 46 Uitslag van de 2e vrije stemming voor 2 notabelen in de Ned. Herv. Kerk. Vacatures B. Hage en J. H. Cloeck. Uitgebracht 98 stemmen, waarvan 1 blanco. Meerderheid alzoo 49 stemmen. Gekozen B. Hage met 49 stemmen.

IJmuider Courant | 1922 | | pagina 2