IJmuider Courant VISCHHANDEL NED. HERV. KERK, GEREF. KERK. CHR. GEREF. KERK. NED. HERV. KERK. GEREF. KERK. NED. HERV. KERK. GEREF. KERK. NED. HERV. KERK. EVANGELISATIE. PLAATSELIJK NIEUWS. Zaterdag 16 December 1922 Tweede bi PREDIKBEURTEN IJMUIDEN. VOOR ZONDAG A.S. 10 uur: Ds. Erdman. Jaarlijksche Collecte voor het Fonds voor noodlijdende kerken en personen. 5 uur: Ds. van Oostrom Soede. Zaterdagavond 8 uur, bidstond. DOOPSGEZ. GEM. AFD. PROT.-BOND. 7.30 uur s' avonds Ds. J. H. Groenewegen, van Oude-Wetering. 10 uur: Ds. Jansen, 5 uur: Dezelfde. 10 uur: Ds. J. B. G. Croes. 5 uurDezelfde. VELSEROORD. 10 uur: De heer R. Schellenberg, van Amsterdam 5 uur: Ds. Erdman, van IJmuiden. 10 uur: Ds. Wissink. 5 uurDezelfde. VELSEN. 10 uurDs. Eggink. 5.30 uurDezelfde. WIJKEROOG. 10 uur: Ds. Boerkoel. 5 uurDezelfde. SANTPOORT. 10 uur: Ds. G. A. v. d. Berg van Eysinga. 10 uur: Ds. Vunderink te Haarlem. SPORT. VOETBAL. S. V. V.—Stormvogels 0—1. Bijna was het S.V.V. gelukt Stormvogels een punt te ontfutselen. Slechts door een gelukkig schot van Struys gelukte het de twee puntjes mede te nemen. Geheel ver diend zou dit gelijke spel voor de S. V V.-ers niet geweest zijn, waar Stormvogels, uitge- i zonderd een vijftal minuten voor de rust, over het geheel in de meerderheid is ge weest. Dat Stormvogels geen grooter overwinning behaalde lig hem aan scheids rechter du Crocq, die een zuiver doelpunt annuleerde en Blinkhoff Sr., die op onbe grijpelijke wijze op slechts drie meters afstand tegen Maltha aanschoot. De wijze, waarop hij bij deze kans echter doorbrak, was prachtig. De terreinomstandigheden in aanmerking genomen, is er door het Stormvogels- elftal, waarin Reuzenaar en Koster ontbra- ken, goed gespeeld. Terhorst heeft werkelijk keurig gekeept en ons geen enkel angstig oogenblik bezorgd. Van het backstel was Blinkhoff Jr. als gewoonlijk, alleen speelde hij dezen keer zeer voorzichtig. Bakker moest begrijpelijkerwijs eerst aan zijn plaats gewennen, na de rust was hij er evenwel goed in en hield uitstekend zijn buitenman. Hei opstellen der middenlinie was stukken beter dan de vorige week. <De wing halfs steunden Sprokkreeff goed in het bewaken van het middenveld. Snoeks hoede zich er echter voor niet al te veel met de voor hoede op te trekken. Van de voorhoede was de linkerwing Oldenburg Sr.Van Hemert het best. Visser kreeg wel wat weinig te doèn. Wat hij ontving, verwerkte hij op vlugge wijze, Summa summarum: Het elftal heeft heel wat beter gespeeld dan tegen 't Gooi. Zijn er al fouten ge maakt, dan vergete men niet, dat het veld uiterst moeilijk te bespelen was. S. V. V., dat goed partij heeft geboden, I had de vorige week extra getraind om Stormvogels te kloppen. Haar voorhoede, uitgezonderd v. d. Heijde, speelde echter te onbenullig, om dit snoode plan te vol voeren. Scheidsrechter du Crocq leidde heel goed. Alleen met den buitensoelregel leefde hij wel eens op gespannen voet. De wedstrijd. Om 2 uur staan de volgende elftallen tegenover elkaar Maltha Köneman Osterholt Wijsbroek, v. d. Most, v. d. Horst v. d. Heijde, Rijkuiter. Mulder, KMnski, v. d. Oaag Oldenburg Sr., Van Hemert, Oldenburg Jr., Blinkhoff Sr., Visser Snoeks, Sprokkreeff, Struys Bakker Blinkhoff Jr. Terhorst Na den aftrap wordt Terhorst al direct aan het werk geiet. Bakker kan door het gladde veld niet wegwerken, v. d. Heijde schiet toe en lost een schot, dat Terhorst stopt. Oldenburg Sr. gaat er dan vandoor. Hij zet onberispelijk voor, heel wat Storm vogels en S. V. V.-ers missen, waardoor Visser een goede kans krijgt. Hij schiet hard in, doch Maltha redt prachtig. Als Blinkhoff Jr. vervolgens, ook al door de gladheid, een corner veroorzaakt, plaatst v. d. Oaag dezen zuiver voor het doel, waar Snoeks den bal met een fiksche hoofdbeweging naar het midden doet ver huizen. Thans krijgen we een serie krachtige Stormvogels-aanvallen te aanschouwen, meestal geleid- door Oldenburg Sr. en Van Hemert. Blinkhoff Sr. en Oldenburg Jr. zijn een paar maal aardig op weg, doch worden op het laatste moment dusdanig gedupeerd, dat Maltha kan redden. Dan het moment: Jan is er door! Meters achter hem staan Köneman en Osterholt te kijken hoe hij Maltha zal passeeren en het publiek heeft zich reeds met een 0—1 stand ver zoend. Hij schiet echter tegen Maltha aan en de kans is verkeken. Een mooie center van Rijkuiter stelt v.d. Heijde in staat Bakker te passeeren. Hij zet keurig voor 't doel, waar Sprokkreeff juist is gearriveerd om den bal weg te werken. Als Struys den bal weer terug plaatst, schiet Mulders rakelings langs de paal. Visser bewerkt aan de overzij een corner. Deze, door hem goed voor 't doel geplaatst, wordt na eenig heen en weer getrap, door Oldenburg Jr. in het net „gepunterd", maar geheel ten onrechte geannuleerd. De linkerwing die tot nu toe weinig tegen Blinkhoff Jr. en Struijs had in te brengen, leeft nu wat op. Klinski trapt juist naast en een voorzet van v. d. Oaag kopt Bakker weg. De resteerende minuten voor de rust komt S. V. V. geweldig opzetten. Terhorst krijgt het zwaar te verantwoorden en we noteeren vier gevallen, waarin hij schitterend werk verricht. Het is dan ook voor een groot deel aan hem te danken, dat de stand bij de rust nog 0—0 is. Het tweede bedrijf, dat tien minuten later speelt, begint weer even enthousiast. Storm- vogels' aanvallen zijn echter veel gevaarlij ker, omdat Bakker en nu met Snoeks den gevaarlijken v. d. Heijde goed in bedwang hebben. Slechts éénmaal behoeft Terhorst door uitloopen te redden, voor de rest zorgen de overige verdedigers. Maltha krijgt het zwaarder te verantwoorden, doch hij is safe. Na een trough pass van Oldenburg Jr. krijgt Blinkhoff Sr. een dot van een kans, doch zijn schot is te zacht. Even weert v. d. Heijde zich nu weer Een hard schot van hem kopt Blinkhoff Jr. uit het doel. Nogmaals krijgt Stormvogels een goede kans. Wanneer Oldenburg Sr. voor de zooveelste maal van Van Hemert een vrijen bal krijgt, zet hij goed voor. Köneman mist, Blinkhoff Sr. snelt toe, doch glijdt den bal voorbij.' Een corner kopt Oldenburg Jr. rakelings langs de paal. Twaalf minuten voor het einde lost Struijs van grooten afstand een hoog schot, waar Maltha niet goed raad mee weet en onder donderend, pardon doodsche stilte is het 0—1 geworden. Stormvogels is nu niet meer te houden. Een vliegend schot van Oldenburg Jr. gaat juist achter, Van Hemert schiet tegen v. d. Mast, een vrijen trap kogelt Struijs,hard in, Maltha grijpt mis, doch Köneman trapt het Ieder het doel uit. Tegen het einde komt S.V.V. nog even opzetten. Blinkhoff Jr., maar vooal ook Bakker zijn echter op hun qui-vive. Onder groote spanning komt het einde. Na afloop protesteert S. V. V. tegen het niet toekennen van een penalty. Deze wordt alsnog door Rijkuiter genomen, doch Ter- lorst stopt netjes. IJMUIDEN. Varia's Tooneelwedstrijd. Bij de derde wedstrijdvoorstelling trad op de Koninklijk Erkende Decla matieclub „Mutira Amicitia" (Onder linge Vriendschap) van Rotterdam met het tooneelspel in drie bedrijven „Onder één dak" door Jan Fabricius. Dit too neelspel is een zuiver brok natuurlijk leven, door Fabricius in het boerenmi- ieu geplaatst, doch evengoed toepasse lijk op alle levensstanden. „Beter kan één vader zes kinderen onderhouden, dan zes kinderen één vader". In een boerenfamilie is de vrouw kostwinster, moeder en behuwdmoeder overleden en laat den man, hulpbehoe vend, oud en gebrekkig achter met een minderjarige dochter. Er zijn twee ge huwde zoons, een gehuwde dochter en twee aangetrouwde dochters en een aangehuwde zoon. Een der aangehuw de dochters i9 voor den vader, een oer boer, een vreemde eend in de bijt, om dat zij niet van boerenafkomst is. Daar om en omdat zij kort na haar huwelijk het leven aan een kind schonk haat haar de vader met die onverdraagzaam heid, die den ouden boer met al zijn vooroordeelen kenmerken kan. Bij den steun aan den invaliden vader en de Ons onderzoek naar de juistheid der beschuldigingen in het ingezonden stuk van .Observator", in ons blad van j.l. Woensdag, betreffende de advertentie „Vischhandel", hebben ons de overtuiging geschonken, dat er van de ingekomen brieven geen onbescheiden gebruik is gemaakt. Administratie IJmuider Courant. minderjarige dochter te verleenen blij ken juist de aangehuwden on inzon derheid de diep gehate schoondochter tot de grootste opoffering bereid. Dit vermurwt tenslotte den koppigen boer, die eindelijk inziet, dat deze schoon dochter hem meer aanhangt, dan eigen kinderen. Dit gegeven is door Jan Fabricius verwerkt tot een zoo boeiend'tooneel- spel, dat het met onverdeelde spanning van het begin tot het eind gevolgd werd en waarvan men misschien voor de eer ste maal bij een dilettanten-voorstelling spijt had „dat 't uit was." Hoe krijgt een amateur-tooneelspe- lersvereeniging de krachten bij elkaar om zoo iederen rol tot een meesterlijke vertolking te brengen. Zonder eenig ef fectbejag heeft dit stuk met deze dilit- tanten zoo diep getroffen, dat de niet in te houden ontroering in gansch de zaal tot uiting kwam. „Een steenen hart zouden zij bewogen hebben". Hoe spijt 't ons thans niet in détails over dit spel te mogen schrijven, om niet met de jury overhoop te komen liggen. Zijn we goed ingelicht, dan heelt de ze Vereeniging met dit tooneelspel bij een wedstrijd uitgeschreven door de tooneelvereeniging J. T. Cremcr te Haarlem een eerste prijs behaald en werden enkele persoonlijke rollen met de hoogste onderscheidingen bekroond. We begrijpen dit best. In dit verband zouden we wel eens willen vragen of in de wedstrijdbepalin gen niet een clausule had mogen voor komen, dat de mededingende vereeni- gingen met andere stukken moesten optreden, dan waarmede bereids eerste prijzen waren behaald. Misschien wa ren we dan van minder hooge kunst ge speend, doch we zouden beter hebben kunnen beoordeelen de alzijdige of meerzijdige ontwikkeling in de tooneel- speelkunst bij deze dilettanten. Doch beklagen wij ons niet na zoo suprème avond van kunstgenot. De eenige die we een berisping geven, is de souffleur, die soms luider hoor baar was, dan bij zoo goéd ingestudeerd stuk wellicht noodig was. Hij behoeft er niet boos om te zijn; aan onze waardee ring doet het niets af. In Gebouw Cycloop wordt deze week weder eene buitengewone film vertoond n.m. „Haar Gouden Stem" welke film door de pers zeer werd ge roemd. Het „Handelsblad" schrijft over dezen film: Dorothy is de lieveling thuis. Hare ouders, eenvoudige lieden, ontzeggen zich heel wat om aan hare wenschen te kunnen voldoen en loopen zeiven op versleten schoeisel teneinde hare lak- molières te kunnen bekostigen. Zij vin den hunne belooning in de bewondering die Dorothy's mooie stem Zondags in de dorpskerk en bij de jaarlijksche prijsuitdeelingen op school wekt. Maar hun rustig huiselijk geluk wordt ver stoord doordat bij een dier gelegenhe den eene kunstzinnige dame uit New- York haar „ontdekt" en op zich neemt hare verdere zangstudiën te bekostigen Dorothy's eerzucht ontwaakt en groeit tijdens hare opleiding in Italië tot een zelfzucht aan, die hare ouders, zusters en Kees, den boerenzoon die haar be mint, doet veronachtzamen en vergeten Ze heeft vele bewonderaars maar wijst ze allen terug, te veel ingenomen als ze is met zichzelve om aan anderen haar gedachten, laat staan eenig gevoel te kunnen schenken. En zoo geschiedt het, dat tijdens de groote première een Chineesche opera waarvan een paar ge deelten, interessant van stijl, worden vertoond een afgewezen aanbidder, Italiaan van geboorte en temperament, eenige schoten op haar en op zichzelf lost, waardoor een paniek ontstaat en de zangeres van schrik hare stem ver- liest. Eerst door dit groote ongeluk kent ze zichzelve weer en keert tot haar familie terug. De eenvoud van het scenario is in den vorm waarin het in beeld is gebracht, juist de kracht van deze uitstekende film. Ofschoon niet is verzuimd aan het welslagen van de tafereelen, die een rij ke ensceneering vereischen, zeer veel ten koste te leggen de jachtpartij, het theater en de opvoering o.a. zijn de huiselijke tooneeltjes in een zoo prettig aandoende rust gehouden, dat ze het voor de meesten in effect verre zullen winnen van eerstgenoemde. Zoo bijv. de terugkomst van de langverbeide doch ter in den kring van het gezin, waar ha re plaats al dien tijd is opengehouden, door het uitmuntende spel van Dorothy Philips en van alle bijfiguren zonder onderscheid tot een schoon stemmings beeld vol warm gevoel geworden. Opzij voor de Duitsche schepen. Vanwege het bestuur der afd. van den Centr. Bond van Transportarbeiders schrijft men: In sommige dagbladen vindt men te genwoordig een rubriek „malle geval len Wanneer de redactie van een dier bladen eventueel gebrek aan stof mocht hebben voor bedoelde rubriek, geven wij haar in overweging, zich in verbin- cling" to stellen met de vereeniging V3n reeders in het visscherijbedrijf te IJmui den, daar die heeren werkelijk onuit puttelijk zijn in het plegen van aller hande malle dingen. Zoo kunnen wij thans weer kennis nemen van een artikeltje in verschillen de bladen, met als opschrift: „Opzij voor de Duitsche schepen" waarvan de bedoeling is de buitenlandsehe vis- schersschepen, voornamelijk de Duit sche, van onze markt te weren. Wij zouden zulk mal gedoe eenvoudig voor kennisgeving kunnen aannemen, ware het niet, dat de tegenwoordige re geering gehoor begint te geven aan dat malle gebral en werkelijk maatregelen overweegt. Dat deze regeering al heel slecht bekend is met visscherij-aange- legenheden wisten wij, maar daarom dient_ ieder, die er belang bij heeft, en dat is in dit geval heel de gemeente Velsen, op haar hoede te zijn. Wij meenen echter dat deze zaak thans ernstig genoeg wordt, om ook de aandacht te_ vragen van de Nederland- sche bevolking en haar vertegenwoor diging. Men dient er toch rekening me de te houden dat visscherij-aungelegen- heden een internationale kwestie is. Af gezien hiervan echter meene men toch niet, dat Engeland en Duitschland zul ke maatregelen maar zonder meer laten passeeren! Zullen die landen geen re présailles nemen? Afgezien echter van al die moeilijk heden, waarin wij door zulke dolle maatregelen kunnen worden gebracht, zullen wij ons maar bepalen bij hetgeen zeer zeker zal geschieden en dat alleen is voldoende om zeer, zeer voorzichtig te zijn. De toestand is momenteel als volgt: Een belangrijk aantal Duitsche stoomtrawlers brengen hunne vang sten in Engeland aan de markt. Een aantal komen hier en een aantal komen in eigen havens. Het kwantum visch nu, wat momenteel in Duitschland door eigen schepen wordt aangevoerd, is van dien aard, dat de Duitsche regee ring, niet onwaarschijnlijk in overleg met de Duitsche reeders, het noodig heeft geoordeeld de grenzen te sluiten voor den uitvoer van visch. Deze rege ling nu is ook van de grootste beteeke- nis voor onze visschecij. Nadat de Duit sche grenzen dan ook zijn gesloten, is onze vischhandel er werkelijk heel wat beter voor komen te staan en zijn de vischprijzen zeker hooger als normaal. Wat zal nu geschieden, wanneer onze regeering ingaat op de dolle redenee ring van de IJmuider Reeders? De Duitsche reeders zullen direct hun ne schepen ook van de Engel sche mark ten terug trekken. Gevolg is, dat Duitschland wordt overvoerd, althans de prijzen van dien aard zijn, dat de vloot wordt opgelegd. De Duitsche re geering zal, waarschijulijk alweer in overleg met de reeders, de grenzen openen. België, Noord-Frankrijk en Zwitserland, mitsgaders onze Oostelij ke en Zuidelijke provinciën worden overvoerd met visch uit Duitschand en alle energie van onzen vischhandel is met één slag ongedaan gemaakt, met de daaraan verbonden gevolgen. Hier door zal de vloot worden opgelegd; of gaan de heeren met hunne schepen dan misschien weer naar Engeland? Wij vertrouwen dat deze waarschu wing voldoende zal zijn, om onze regee ring van eventueele onverantwoordelij ke daden terug te houden. Ze is inmid dels gewaarschuwd. Nu nog iets over de dolle redeneering van de IJmuider Reeders of van hun se cretaris in het artikeltje „Opzij voor de Duitsche Schepen". De heeren beweren dan dat reeds ge- ruimen tijd een 50 tal Nederlandsche schepen niét kunnen varen, doordat hier teveel Duitsche schepen markten, reeds geruimen tijd zouden een 500-tal visschers emploi hebben kunnen krij gen; de kolenwerkers een 50 tal schepen meer hebben kunnen laden; de Ijsfa brieken een 50 schepen meer hebben kunnen bedienen; allerhande soort werklieden, leveranciers enz. aan een 50 tal trawlers meer brood hebben kun nen verdienen enz. enz. Nu vragen wij toch in ernst: waar mijne heeren wilt U toch nog 50 traw lers vandaan halen? Er zijn, dat is waar, een 50 trawlers nog niet in de vaart. Er zijn echter maar zeer, zeer en kele van die schepen, die in staat zijn te varen of met kleine kosten en in kor- fen tijd daarvoor geschikt zijn te ma ken. Voor eenige weken hebben de hee ren het nog geprobeerd met een van die stukken oud roest. Dat was natuurlijk een van de beste. Het was de „Elie Che- neviëre" IJ.M. 161 van de Scheepsex- ploitatie-Maatschappij „De Marezaten", Directeur de heer Joh. Polderman, een van de kopstukken van het bestuur van de reedersvereeniging. Toen het schip ter visscherij arriveer de en het achterbord werd uitgezet, viel dat door de buitenhuid van het schip. Dit werd eerst later bemerkt, toen de machinist, die in zijn kooi lag, daar bij na uitdreef. Wanneer het gat onder de waterlijn was geweest, had men weer iets kunnen lezen van „een trawler waarschijnlijk in aanraking geweest met een mijn". De assurantiepenningen waren uitbetaald en elf menschel slovens verloren. Het wordt dan ook hoog tijd, dat de scheepvaartinspectie weer eens ernstig onderzoekt. Wij demonstreeren dit feit echter hoofdzakelijk om aan te toonyn het ge halte van de thans nog opleggende schepen. Thans zullen wij dan ook aantoonen, dat alleen meer werkloosheid het gevolg zou zijn van het wegblijven der Duit sche schepen van onze markt. De vischlosloonen dan, welke worden betaald voor hot lossen van Duitsche trawlers, staan gelijk aan de loonen, welke worden betaald voor het lossen van Hollandsche trawlers plus het la den per reis van 50 ton steenkool. Voorts zouden de ijsfabrieken zeer woi*- den gedupeerd, wanneer bedoelde sche pen onze markt niet meer bezochten. Allerhande soort werklieden, leveran ciers enz. zouden er geen draad mede gebaat zijn, wanneer de schepen weg bleven, omdat er niets anders voor in de plaats komt. Wij zullen maar niet spreken over het markten van Holland sche schepen in Engeland doch resu- meeren: Het wegwerken der Duitsche traw lers van onze markt beteekent directe werkloosheid voor een belangrijk aan tal losse arbeiders en heel spoedig bij na totale werkloosheid voor alle zee lieden, havenarbeiders, metaalbewer kers, kolenwerkers, het stop zetten der ijsfabrieken enz enz., met alle daaraan verbonden onaangenaamheden. In één woord: de genadeslag voor IJmuiden. Voor de Geref. Meisjesvereeniging trad Maandagavond in de Geref. Kerk als spreekster op Mej? H H. S. Kuyper, die tot onderwerp had„Paulus' Lijdensweg". De begaafde schrijfster werd door het talrijke gehoor met groote aandacht gevolgd. De heer D. Visser leidde de spreekster in en bracht haar aan 't eind der vergadering een woord van hartelijken dank. 1 VELSEROORD. Dinsdagavond had in Tivoli alhier een openbare vergadering plaats, uitge schreven door de afd. Velsen en Bever wijk der Int. Anti-Mil. Vereeniging, de afd. Velseroord van den Alg. Ned. Geh. Ont. Bond, de Bouwvakarbeidersvereen. „Uit Strijd Geboren" en de afd. IJmui den der Landelijke Federatie van Me taalbewerkers. De vergadering was druk bezocht. Eerste spreker was de heer B. Lansink Jr., die sprak over „Drankstrijd en klas senstrijd". Spr. toonde aan dat zij, die verheffing van de maatschappij willen en daarvoor den klassenstrijd voeren, ook drankbestrijder moeten zijn, omdat de mensch als individu de bouwstof le vert voor de nieuwe maatschappij. En hoe zou een nieuwe samenleving moge lijk zijn, als door drankgebruik het hui dige en volgende geslacht degenereert. Slechte levensvoorwaarden en woning toestanden werken drankgebruik in de hand en daarom moeten drankstrijd en klassenstrijd hand in hand gaan. Tweede spreker was de heer Aug. Rosseau, die tot onderwerp had „Mili tarisme en misdaad". Deze Belgische spreker handelde over Let militairisme en zijn verschrikkingen en d<m strijd daartegen. Spr. onderwierp vooral de begrippen vaderland en grenzen aan een scherpe critiek. De sprekers werden afgewisseld door het Mannenkoor „Morgenrood", dat eoi.ige liederen zong. Biljarten Klasse A. W oensdagavond 20 Dec. e.k. zal in het café het Wapen van Velsen van d-m heer Zegel alhier, Ie belangrijke oni- moeting voor de competitie der Kenne- n.e Biljartbond plaats hebb« n, tus- sihen je beide plaatselijke biljartclubs. Ex. eïsior en D. V. S. (Door Vriendschap Saamgebracht). Daar beide clubs over zeer goede krachten beschikken, m hier de beide matadors der Kennome" biljartbond te- gm over elkaar komen te staan, zal het niet aan belangstelling ontbreken. Gemeld zij nog, dat beide clubs volle dig uitkomen, en dus de vijftallen als volgt tegenover elkaar komen:

IJmuider Courant | 1922 | | pagina 5