v. 't Hoofd Kaan de Feber Dam Gerrits De werkloosheid. VOETBAL. Overzicht. Gevonden voorwerpen' Onze voorspellingen: V.S.V.—H.S.V. 3—0. staan om lichte, smakelijke ziekekost- jes te bereiden. Cabaretavond. PLAATSELIJK NIEUWS. VISSCHERIJ. Een zware reis. Kook- en strijkcursussen. Gevonden voorwerpen. Gemeenteavond Ned. Herv. Kerk. UIT DE PROVINCIE. R.K. Kiesvereeniging Velsen. De R.K. Kiesvereeniging in den pro vincialen kieskring Velsen Field Zater dagmiddag in het gebouw St. Bavo te Haarlem hare uitgestelde jaarvergade- i mg onder leiding van haren voorzitter den heer J. J. Bisschop van Beverwijk' 11 zlJn openingswoord herinnerde hij aan de overwinning van dezen zomer en bracht dank daarvoor, niet het minst aan de vrouwen. De nieuwe locale kiesvereeniging te Spaarndam, werd op de vergadering als gelijkgerechtigde toegelaten, hoewel de statuten nog niet waren goedgekeurd. De notulen van twee vergaderingen werden gelezen en vastgesteld en het jaarverslag voorgelezen, waaruit bleek, dat 27 locale kiesvereenigingen zijn aan gesloten. bpaarndam dan inbegrepen. Onder de ingekomen stukken was een schrijven van Mr. F. S. M. Rits te Amsterdam, waarin deze verzocht, niet meer ter verkiezing als lid van de Pro vinciale Staten in aanmerking te ko men. Door den penningmeester werd zijn financieel verslag uitgebracht, waaruit bleek, dat \V ijk-aan-Duin in 't geheel geen contributie afdraagt. Bij loting werd de locale te Jan Gijzenvaart aan gewezen de boeken eji bescheiden na te zien, welke in volkomen orde bleken te zijn. De contributie voor den Provinci alen Kieskring werd vastgesteld op 5 cent per lid. De bestuursverkiezing geschiedde voor de eerste maal volgens het nieuwe statuut, waarbij de kieskring gesplitst wordt in drie deelen, nl. de Haarlem mermeer en omgeving, Amstelland en Kennemerland. Ieder deel koos zelf standig vier bestuursleden. Voor deel I, werden gekozen de heeren C. Bergman te Halfweg, P. Heilker te Hoofddorp en H. J. Post te Vijfhuizen (allen aftredend) en de heer N. Timan te Bennebroek. Als plaatsvervangend bestuurslid de heer H. van Schooten te Hoofddorp. Voor deel II de heer J. J. Bisschop te Beverwijk en J. P. Handgraaf te Jan- Gijzcnvaart (beiden aftredend), J. P. Nijssen te Santpoort en Jac. Zuurbier te Wijkeroog. Als plaatsvervangend lid de heer NV. Voogt te IJmuiden. Voor deel III de heeren H. Bergkamp te Nieuwer-Amstel, J. W. Sieverding te Nes aan den Amstel, (beiden aftredend) en J, H. J. Geurts te Uithoorn en C. A. Kuypers te Duivendrecht. Als plaatsvervangend lid de heer Jac. Annes te Bovenkerk. Door de geheele algemeene vergade ring werden als laatste drie bestuursle den gekozen de heeren Dr. E. A. M. Droog te Heemstede, P. Han te Ouder- amstel en G. H. Verkade te IJmuiden. Als laatste twee plaatsvervangers de heeren J. W. van den Berg te Zuid- Schalkwijk en G. P. Langendijk te Wij keroog. Bij acclamatie werd de heer J. J. Bis schop tot voorzitter herkozen. H. 0V CL Excelsior Zegel v. Straalen v. d. Schoot v. Looy Zeilmaker D. V. S. In de zaal Flora had het pas alhier opgerichte YVerkloozen Agitatie Comité Donderdagavond een vergadering be legd. Deze was goed bezocht en werd geopend door den voorzitter van het Co-- mité, den heer van Ee. Daarna trad als spreker op de heer Spaans, een der voormannen van het Agitatie Comité te Amsterdam. De korte inhoud van zijn rede was dat de werkloozen het moeten vertikken om voor 40 cent per uur aan het werk te gaan en agitatie moeten voeren. Een der aanwezigen wees er op dat het vorige comité uit de werkloo zen, dat toch bedoeld had de zaak neu traal te houden en buiten alle organisa ties om, de eerste fout had begaan, door E. Bouman als spreker te laten optreden Niet dat hij iets persoonlijks tegen Bou man had, maar daardoor was de zaak geleid in syndicalistische richting en nu ondervonden de werkloozen er reeds de schade van, getuige den oproep van de Chr. en R.K. organisaties om geen geld aan de werkloozen te geven. Voorts vroeg hij of de werkloozen, als deze niets verdienen, dan bij den spreker Zaterdag een weekloon kunnen halen De spreker zeide zoo iets van een be wust arbeider niet te kunnen begrijpen. Hij raadde_aan niet aan 't werk te gaan, om de reeds aan 't werk zijnde arbeiders van het werk af te halen. En als men geld wilde, moesten de werkloozen dat maar gaan halen waar het is, bij de bourgeoisie. Men moest demonstreeren bij den Burgemeester en de wethoudes enz. De Burgemeester oefent dit ambt toch maar uit, zoo lang gij het wilt, zei- de spr. Uit verder debat bleek dat tot dusver 9 werkloozen geweigerd hadden voor het thans geldende loon aan 't werk te gaan. De spr. wekte de aanwezigen nog op deel te nemen aan de groote betooging van het W. A. C. op de Kerstdagen in den Haag. Er is al een extra-trein voor 1000 man voor gehuurd, de kosten, f 3000 laat men de burgerij betalen, waarvoor men werkt met steunlijsten in café's bioscopen enz. Spr. wekte op ook hier geld in te zamelen en aan de betooging deel te nemen. In Amsterdam werken nu geregeld 30 tot 40 man dagelijks voor het Agitatie-Comité, men collecteert met auto's en komt met honderde gul dens thuis. Daarna ging de vergadering over in een huishoudeijke. Bij de Donderdag ten overstaan van notaris Boerlage gehouden verkooping werd een huis met grond aan den Zeeweg 32 gekocht door Th. Lub alhier voor f 4450. Twee perceelen bouwterrein aan den Hagelingerweg te Santpoort werden ge kocht door de N. V. Exploitatie Mij. Vel- seroord alhier voor f 570. Drie [huizen aan den Willemsbeeksweg werden opgehouden. VELSEN. Voor het examen boekhouden af genomen door de Vereeniging van Leer aren is geslaagd de heer H. Steevers, leerling van den heer H. J. v. d. Laan .alhier. Dóór de Dieren vóór de Dieren. De Zwervelingen „Nora" en „Teddy", brachten elk een gift van f 2.50 aan, uit dankbaarheid voor een goed tehuis, hen verschaft door de dames V. en de W. uit Velsen. Zij hebben een steentje bijgedragen voor de „Toevlucht" voor hunne lotgenoo- ten Ter navolging aanbevolen. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp, waarbij wordt aange vraagd een bedrag van f 5.62-5.000, dat in 1919 onbeschikt is gebleven voor deelne ming van den Staat in het maatschappelijk kapitaal van de N. V. tot oprichting en exploitatie van een Nederl. Hoogoven-, Staal- en Walswerk, en thans ten laste van de begrooting van 1921 aangevraagd wordt. Gedeputeerde Staten van Noord- Holland, hebben bij besluit van 29 Nov. jl. goedgekeurd, de gewijzigde Bouw- eh Woningverordening dezer gemeente. Geslaagd voor het diploma boekhouden bij de commissie van leeraren te Amsterdam A. Groeneveld te Velsen. 't Was op het nippertje, maar gewon nen is er van S. V. V., ondanks het niet medespelen van Koster en Reuzenaar. Gelukkig was Van Hemert echter weer present en voldeed Terhovsr, in lieVdoel uitmuntend. Zijn opstellen en opvangen van den bal, benevens zijn uiteopen op critieke momenten was uitstekend. Als we iets zouden willen aanmerken, zou liet dit zijn: „Houd bij het uittrapper den bal niet altijd in het middenveld, laat de wingspelers hierin pok eens dee- len." Van Hemert zorgde, er voor, dat er „gang" in de voorhoede zat; vooral Ol denburg Sr. profiteerde van hem. Als hij zich nu nog wat vugger gaat bewe gen en zijn rechterbeen weer duidt te gaan gebruiken, dan is hij spoedig w eer de cude. De middenlinie Struys-Sprokkreeif- Snoeks kon ons in deze opstelling wei bekoren, vooral doordat de beide wing- halfs goed contact hielden met de backs die beiden uitstekend den buitenspeler bewaakten. De S. V. V.-links- en rechts buiten, laatstgenoemde enkele momen ten, toen Bakker ermog niet „in was, uitgezonderd, waren dan ook niet zoo bijster gevaarlijk. Voor morgen heeft men de opstelling- der verdediging gelaten, zooals zij tegen S. V. V. was. De voorhoede ziet er van links naar rechts als volgt uit: Olden burg Sr., Van Hemert, Oldenburg Jr Blinkhoff Sr., Visser. Met deze opstel ling kunnen wij ons vrijwel vereenigen. Twee opmerkingen moeten ons echter van het hart: 1. Zaterdag en Zondag a.s. zullen con sumptie wedstrijden plaats hebben in de kegelbanen van den heer Kuiper, Hotel de Prins. De wedstrijden zijn uitgeschreven door den Kennemer Kegelbond. SANTPOORT. Bij de afd, Santpoort-Bloemendaal van de Nederl. Vereen, tot Afschaffing van Alcoh. Dranken bestaat het voor nemen tot het huren en exploiteeren van een eigen gebouw. waaromtrent inlichtingen zijn te bekomen dan de politiepost te Wijkeroog: een bruine portemonnaie met inhoud, een zweep, een bruine handschoen. Laten Odenburg Jr., Struys en Sprokkreeff hun rechtsbuiten niet vergeten; 2. Mocht blijken, dat Oldenburg Jr. niet de rechte man op de mid- voor-plaats is laat hem dan van plaats verwisselen met Van He-| mert. En ten slotte, Stormvogels, de tegen partij niet onderschat, 't ls een feit, dat O. D. S. niet tot de sterkste clubs be hoort. Maar zou het de eerste maal we zen, dat in een wedstrijd tusschen twee dergelijke clubs de zwakste met de punten ging strijken? En dat mag niet. Jelui staan er op het moment veel te mooi voor. Laten we voorloopig afspre ken, dat de voorhoede eventueel in ver eeniging met Struys,, driemaal scoort, dat maakt met 19 reeds gescoorde goals 22 goals, dat is twee voor eiken wed strijd. Dat mag toch waarachtig wel voor een kampioens?'.-club. Van een goede leiding zijn we verze kerd, waar de heer Casteleyn de fluit zal bespelen. Veel dissonanten zullen we dus niet te hooren krijgen. V. S. V. wist er met flinke cijfers H.S. V. onder te houden. De kans op promo tie bestaat dus nog, alhoewel Bloemen- daal een zeer gevaarlijke concurrent is. Morgen speelt V. S. V. tegen E. D. W. Als het veld niet al te slecht is, wint V. S. V. HilversumV. U. C. gelijk StormvogelsO.D.S. Stormvogels V. V. A.—S. V. V. gelijk Z. F. C.—'t Gooi gelijk A. D. O.—Spartaan Spartaan ExcelsiorH. F.-C. gelijk Op het signaal van scheidsrechter Bosch zien wij H. S. V. met 2 en V. S. V. met 1 invaller verschijnen. Het begin is van beide kanten niets anders dan ver kennen, doch al spoedig neemt V. S. V. het spel in handen en ontkomt het H. S. V.-doel een paar keer aan een doorbo ring. Bij een corner op het H. S. V.-doel wordt de bal naar meening van V. S. V. bij ongeluk met den hand aangeraakt, doch dit was niet het inzicht van den scheidsrechter welke een penalty gaf te gen H. S. V. welke de aanvoerder zeer sportief zachtjes in keepers handen rolt De rust komt alzoo met blanken stand. Na de rust komen de rood-witten zeer sterk opzetten en heeft H. S. V. behou dens enkele zeer ongevaarlijke aanval len niets meer in te brengen. In deze pe riode zien wij Feyen twee doelpunten maken, waarvan een wegens buiten spel geannuleerd wordt. Hierna weer een penalty welke de V. S. V.-keper onhoudbaar inschiet 20. Hillekamp schijnt weer 'last van zijn knie te krijgen, doch zorgt, voor hij het veld verlaat, dat Zwanenburg in staat is No. 3 in het net te deponeeren. Met 10 man speelt V. S. V. dan verder en blijft toch geheel meester van het terrein doch weet door elkaar in den weg te loo- pen niet meer te doelpunten. Morgen weer het beste beentje voor V. S. V.! door een orkaan overvallen, die het zoo-| veel averij bezorgde, dat men zich er over verwonderen moet, hoe de „Strath< ietham" ooit weer de haven heeft kun nen bereiken. Twee leden der beman ning waren in de kaartenkamer, de rest bevond zich beneden. De tweede machinist deed dienst in de machine kamer, toen het schip plotseling een ontzettenden schok kreeg, waardoor het plat opzij kwam te liggen. Het scheelde niet veel, of de man was door de zwaar werkende machine gegrepen. In het logies had de schok een noodiot- tiger uitwerking: de lampen kwamen omlaag en in een oogwenk stonden ma trassen en meubelen in brand. Tot over maat van ramp was de deur ontzet, zoo dat de menschen op het punt stonden, in de kleine ruimte, waar alles over hoop lag, levend te verbranden. Na een poos van wanhopig worstelen om de deur open te krijgen, werd deze opeens door een ontzaglijke stortzee openge slagen, die tegelijk de kajuitstrap mee sleurde. De mannen slaagde er in, zich door het water een weg naar dek te ba nen, en toen zagen ze dat het heele bo vendek met de brug, de kaartenkamer en de schoorsteen waren verdwenen. Deze laatste dreef langszij het schip. Met de kaartenkamer waren ook de twee man, die zich daar bevonden, door de zee verzwolgen. Bovendien was nu ook de stuurinrichting onklaar. De ven tilatoren waren mede verdwenen. Onder leiding van den schipper be gonnen de overlevenden toen een nieu we pijp te maken van zeildoek; hetzelf de materiaal moest dienen dhi de ont brekende deelen van het stuur aan te vullen. Zoo dreef het schip van Woens dag tot Vrijdag rond, zonder dat de be manning iets te eten had; want de P1^" visie was door de stortzee weggespoeld. Vrijdagavond werden de noodseinen, die voortdurend gegeven werden, door een kolenschip uit Newcastle opge merkt, dat hulp ging verleenen en de. „Strathleüram" de Humber opsleepte. Christiania. Uit Vardö wordt ge meld, dat er in den nacht van Maandag op Dinsdag tijdens een hevigen storm een ernstige scheepsramp heeft plaats gevonden. De trawler „Celerina van de Grimsby and White Sea trawling Company is ter hoogte van Vardö ge zonken, waarbij 10 leden van de be manning zijn omgekomen. Door denzelfden stórm zijnnog meer scheepsrampen veroorzaakt. Zoo is o.a. een Noorsche visschersboot vergaan, waarbij twee personen om het leven zijn gekomen. IJMUIDEN. Gedurende de week van 7 tot en met 13 December 1922 kwamen alhier de na volgende vaartuigen binnen44 Hollandsche 1 Engelsche-, 41 Duitsche stoomtrawlers, 2 Motor-, 18 zeilfoggers, 1 motor-, 1 zeil- haringloggers, 4 Engelsche haringdrifters, 4 sloepen, 1 Duitsche motorkotter, en 12 Kustvisschers. De besommingen waren als volgt Hollandsche van f 1153.— tot f 4267. Stoomtrawlers Engelsche Stoomtrawlers Duitsche Stoomtrawlers Motorloggers Zeilloggérs Stoomloggers Zeil-haringi. Engelsche Haring-drifters/ Sloepen Duitsche Motork. f f 1979. f 1021.f 4614. f 483.— f1109. f 130.— f 594. f1613, f 4363.— f 3704. f1471.— f tot f 761. terwijl de kustvisschers totaal f 2048.be- somden. De aanvoer bestond uit 663527 K.G-. trawlvisch, 8020 K. G.beugvisch, 398 kantjes en 1692 manden drijfnetvisch. De totaal opbrengst bedroeg f223.893.97 f f f 2117. f 766.— De kooklessen worden alleen in de school te Velseroord gegeven en de strijklessen (waarbij ook het was- schen geleerd zal worden) alleen te IJmuiden in de O.L. school in de Kru gerstraat. Voor beide cursussen kan men zich zoowel te IJmuiden als te Velseroord aangeven, zie de advertentie in dit blad De firma M. G. van Praag in Manu facturen alhier en te Velseroord geves tigd, die men zeker oorspronkelijkheid en origineliteit in haar wijze van recla me maken niet ontzeggen kan men denke slechts aan de buitengewone uit stallingen bij etalagewedstrijden en an dere feestelijkheden had ditmaal we der een eigenaardig middel bedacht om haar clientèle te binden. Het spreekwoord „Goede wijn be hoeft geen krans" is uit den tijd op za- kengebied. Zonder reclame en advertee- ren komt men er niet meer bij de gewel dige concurrentie. Dat weet de firma van Praag dekselsgoed. Zij had daar om de leuke idee aan iederen kooper voor f 5 aan goederen gratis een toe gangskaart voor een Cabaretavond aan te-bieden. Er moeten heel wat tweemaal twee riksjes in het laadje der firma ge vloeid zijn te oordeelen naar de stamp volle zaal van Thalia, Donderdagavond toen de Cabaretavond gegeven werd. Zoo ziet men wat pakkende reclame door publiciteit vermag: De avond zelve zal ongetwijfeld in prettige herinnering bijven. Het was een echte, ouderwetsche Cabaretavond, waarin specialiteiten van den eersten rang optraden met een programma, dat voor ieder wat wils had. De gulle lach was dan ook niet van de lucht. 't Is jammer, doch zulke aardige Ca baretsavonden worden hoe langer hoe zedzamer. Maar geen nood, want de heer Van Praag heeft reeds een tweede Cabaret avond georganiseerd en wel op 11 Janu ari a.s. Vanaf heden avond worden weer kaarten uitgereikt terwijl bijzonderhe den over dezen avond binnenkort be kend gemaakt worden. Waterstanden IJmuiden. Nov. 1922 Dagen 16 17 18 19 20 21 22 23 H. water L. v.m. n.m. v.m. 0.50 1.15 8.54 1.44 2.05 9.51 2.35 2.53 10.31 3.21 3.36 11.20 4.04 4.18 4.47 5.02 - 0.25 5.29 5.46 1.05 6.12" 6.30 1.46 3.35 water n.rr. 9.12 10.06 10.58 11.42 0.04 0.47 1.28 2.07 De trawler „Strahletham" uit Lowe stoft, die Zondag de Humber opvoer, is I naar de „Daily Chronicle" verhaalt, na bij Helgoland ternauwernood aan den ondergang ontsnapt. Het vaartuig werd daar nJ. Woensdagmorgen vroeg 1 IJMUIDEN. Eindelijk is het aan het Comité voor Nijverheidsonderwijs voor meisjes ge lukt door bemiddeling van de adjunct inspectie een leslokaal voor koken te huren. De lessen zullen worden ge geven door leeraressen der Haarlem- sche Huishoud- en Industrieschool. In vele gezinnen zal het op prijs worden gesteld als de dochters eenvoudige, voedzame spijzen goed klaar kunnen maken en als ze de kunst zullen ver- Aan het politiebureau is gedepo neerd een handwagen, die door jongens in het duin was gevonden. In een goederenwagen, staande op het emplacement aan de Zuidzijde der Visschershaven ontstond een begin van brand, door onbekende oorzaak. Door het spoorwegpersoneel werd de brand spoedig gebluscht. Uit de Rijksvischhal werd een rij wiel ontvreemd. De politie stelt een on derzoek in. Een witte duif, een heerenjas, een paar handschoenen, een pakje tabak, een witte geit, een ceintuur, een hanger van een horlogeketting, een oud heeren rijwiel, een handwagen, 2 zilveren gul dens, een haarstrikje, ëen zilveren pot loodhouder. De leden der Ned. Herv. Kerk waren Woensdagavond opgeroepen voor een leden vergadering. Velen hadden aan die oproep gehoor gegeven zoodat de groote zaal van het gebouw v. Chr. Belangen geheel vol was. Er werd gesproken over het ontstaan der gemeente en over hare toekomst. Aan het slot van den avond werd besloten weldra nog een dergelijke avond te houden. Namens het bestuur der Zuid-Hol landsche Maatschappij tot Redding van Schipbreukelingen te Rotterdam, heeft de Onderinspecteur voor de Scheepvaart te IJmuiden den 14 Dec. j.l. aan Schipper Jan Koeman (eertijds op de IJ.M. 146) uitgereikt zijn aandeel in den Prijs uit het Fonds E. Robin voor de redding van de bemanning van den Duitschen schoener Daisy" in de Noordzee op 17 Jan. 1921 Deze Prijs wordt elk jaar door het bestuur van bovengenoemde Mij. aangewend tot het uitreiken van een premie onder den naam „Prijs Robin" aan den Nederlandschen gezagvoerder, die de geheele of gedeeltelijke equipage van een schip, dat zich in dreigend gevaar ter zee bevond, zal hebben gered, alsmede een premie aan het gedeelte der bemanning, dat aan de redding heeft medegewerkt. Aan de leden der bemanning A. Visser, R. Tol en A. Akkerman, die met schipper Koeman de redding in twee gevaarvolle tochten hebben bewerkstelligd zal ook een premie in geld worden uitgereikt. De levering van bevroren Rundvleesch voor de Marine te Helder, waaronder ook het Marine-instituut en het Marine-hospitaal, gedurende het tijdvak 1 Januari—30 April 1923 is gegund aan den laagsten inschrijver, den heer L. de Beurs alhier. Door de Haarlemsche Rechtbank is in staat van faillissement verklaard de N.V. Visscherij Mij. Hilligje alhier. Aan deze Mij. behoorde vroeger de sleepboottrawler Hilligje. - gisteren ten overstaan van otaris Dólleman gehouden verkooping werd een woonhuis aan de Julianakade 22 gekocht door den heer J. P. van Nieuwen- hoven te Haarlem voor f 6800. en7-nD°am; 06 makeIaars Bakker, Dijksen notaris n 1 Wer(?en ten overstaan van tÏ!ÏL K -r Ult Bevcrw'jk verkocht: In is m I^e" aan de Kanaalstraat 13 zVhL m-PakhU,S' eek°cht, door de Mij. aanïri? R f 11400 J "n woonhuis de firma^ p6» 60 9' £ekocht door de firma P. Heere en Zn. alhier voor f 3000; crpbr,Wm°!i 3 aan de Carolinastraat 15, f 9«nn van Leeuwen alhier voor straal een, woonhu's aan de Carolina- voor f )?00g h' d0°r B' Prins "lhiw Een voorbeeld ter navolging. Men schrijft aan de Kenn. Ed. PeK°!Je»]' lhans werkzaam aan het Hoogovenbedrijf alhier, bestaat voor een zeer groot percentage uit Duitschers. Het !!S. H l? voornemen van de directie irs« bu!tenlanders> ch'e pl.m. 1 3 van het ^"«'vormen, te ontslaan en daarvoor Nederlanders aan te stellen. rml^thet V00r de betreffende Duitschers Ho 6r aaPSenaam' toch verdient het waar- ering, dat ook hier het spreekwoord in °arSSJng jVOrdt gebracht: „Het hemd is nader dan de rok". be5raLnCt Üe" zeer S°ed middel is ter navnl; g werkloosheid, hetwelk tot navolging opwekt, onderhevig. is aan geen twijfel h7,LkUnnenb^an toevoegen dat bij mali P.°£°venbedrijf, naar ons bij infor- mahe .bJeek.geen Duitschers werkzaam zijn. Ch Z'^n j1' firma Butzer, de bouwers van de kademuur enz. en bij de Gute Hoffnungswerke Duitsche arbeiders werk zaam. Naar aanleiding van een onlangs van urgemeester en wethouders onzer gemeente ontvangen schrijven, heeft ook de firma öutzer toegezegd zooveel mogelijk Holland sche arbeiders in dienst te zullen nemen.

IJmuider Courant | 1922 | | pagina 6