IJmuider Courant Zaterdag 30 December 3e Blad Allen overstappen! De deuren worden opengeslagen, de con ducteurs schreeuwen, zoodat ook de slapers wakker worden: Allen overstappen! Een nieuwe trein staat klaar; er is haast bij, straks wordt langs een andere lijn de reis j»weer voortgezet. lEen oogenbiikje oponthoud en dan gaat •ée reis weer verder. Daaraan doet de wis- van het jaar ons denken. En al de fSÉdachten, die de oudejaarsavond, dat kort ojSgenblik van oponthoud, in ons wekt, vltfden wij in dit beeld terug. Reizigers, met wie we een poosje hebben samengezeten en een praatje aangeknoopt, zijn onderweg uitgestapt. Zij waren er, hadden het doel van hun reis bereikt. De meeste gezichten zijn al spoedig vergeten. Bij een origineel man zagen wij eens een groot wit karton in de kamer hangen. Het was in twaalf vakken verdeeld en in enkele vakken stond een kruisje met een naam erbij. Dat is mijn kerkhof zei hij. Iedere doode van het jaar werd daar in de maand van overlijden ingeschreven. „Nu en dan ga ik de namen van deze vrienden en kennissen eens na; zonder dit kerkhof zou ik ze spoedig vergeten! Wij hebben allen wel een twintigtal dooden in dit jaar onder onze kennissen; er zullen eronder zijn, die ook al dood zijn voor onze herinnering. Even een praatje, vaak een paar zeer intieme bijzonderheden en dan stapt er alweer een reiziger onderweg uit, aan wie we niet meer denken. 't Is geen plezierreis in den trein van het leven. De trein is stampvol, het langdurig zitten is vermoeiend, we kunnen onze beenen haast niet bergen tusschen al de pakken en koffers, het is al gauw te be nauwd, soms ook koud en tochterig. En de stemming is niet altijd prettig; Er zijn reizigers, die plaats voor twee innemen en anderen, die gedurende de heele reis moeten staan en hangen. Wij leven niet voor ons plezier. Men hoort meer zuchten dan lachen. Op de meeste gezichten heeft de zorg haar merk gezet. En het ergste is wel, dat we elkander het leven vaak extra moeilijk maken. Een weinig vriendlijkheid, inschikkelijkheid en opoffering en het leven wordt veel drage lijker. Het is verwonderlijk welken grooten invloed kleinigheden hebben, hoezeer ons geluk er door bedorven, hoezeer ook ons leed er door verzacht kan worden. Een ruit, dat wat los zit en rinkeld, wordt tot een marteling voor ons oor en een klein snap pertje, dat tegenover ons zit en ieder, zelfs den vreemde een lachje schenkt, doet alle narigheid een poos vergeten. Wanneer we de kaart in ons spoerboekje bezien, verwonderen we ons over dat warnet van lijnenhoeveel vlugger zou de reis gaan als we van begin tot eindpunt een rechte lijn kon trekken. Toch is de aanleg ook van het kortste lijntje planmatig ge weest er is eerst veel overwogen en be rekend. Er is orde in deze ordeloosheid. Zoo schijnt ons leven ook wel van tal van toevalligheden af te hangen, maar dieper beschouwd ontdekken we ook plan en samenhang. En oude, wijze menschen ge tuigen daarom welHet is goed, zooals alles gekomen is, en zooals alles worden zal, zoo zal het ook moeten zijn. We zitten in den trein en hooren allerlei vreemde namen van stationnetjes en haltes en gaan nu eens een poos naar het Westen en dan weer naar het Oosten, maar we twijfelen toch niet, dat we in den goeden trein zitten en we er wel komen zullen. En nadat we zijn overgestapt, gaat de reis wel langs een andere lijn maar toch in dezelfde richting voort, Het overstappen is niets dan een schakel. Het is dezelfde reis, die voortgezet wordt. Het nieuwe jaar zal zijn als het oude jaarhet is een voort zetting. Zijn in het oude jaar de verlossende en hernieuwende krachten ontsprongen, dan zullen ze in het nieuwe gaan werken. Heb ben we het in het oude jaar niet verdek gebracht dan de knikkende knieën en de slappe handen, de doffe oogen en trage harten, dan zal in het nieuwe jaar ook niet plotseling de jonge, nieuwe kracht gaan werken. Het nieuwe jaar zal zijn, wat het oude jaar geweest iszoo de jongeling, zoo de man, zoo de knop en zoo de vrucht. Ook zijn het weer dezelfde reizigers, die samenzitten. Daar is weer de dwaas, die voortdurend de zware koffer van al zijn lasten en zorgen op zijn knieën houdt en ze nooit eens een poosje neerzet. Daar is ook weer de verstandige, die het net ge bruikt. Daar is weer de egoist, die breec in zijn hoekje gaat zitten maar ook de vijandige stemming van allen voelt en daar is de welwillende, die de kunst verstaat, om prettig met allen om te gaan. Even gilt de lokomotief, de deuren worden toegeslagen, een ruk en de reis gaat weer voort. Men zet zich weer rustig neer in het vertrouwen, dat het ook nu wel in de goede richting gaat. We lazen onlangs deze gedachte Als de ongeluksprofeten gelijk krijgen en het oude Europa sterft aan verval van krachten ook door al de dwaasheden, die het begaan heeft en het wordt verdrongen door een nieuwe, jonge macht uit het Oosten, laat het ten gronde gaan, want dan is het niet waard te blijven. Wat er echter goeds in de oude wereld is, kan niet sterven, maar zal zich met het Oosten tot een nieuwe en hoogere beschaving vereenigen. We komen er! Die hoop ontbreke niet, nu de reis weer voortgaat. Laten wij het elkander onderweg niet lastig maken. Er is plaats voor allen en tien inschikkelijke menschen in een coupe reizen makkelijker dan zes, die nurksch en veeleischend zijn. Het teeken van vertrek is gegeven, de wielen stampen regelmatig en snel, al gauw zullen we het eerste station Februari bereikt hebben. GEMEENTERAAD. Vergadering van 28 December 1922. Voorzitter de Burgemeester. Aanwezig alle leden. De Voorzitter doet mededeeling van de ingekomen stukken. Brieven van Gedeputeerde Staten omtrent ter goedkeuring ingezonden raadsbesluiten. Een bericht van den Minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen, dat op de ontwerp-begrooting van zijn departement voor 1923 de noodige gel den zijn uitgetrokken ter tegemoetko ming in de exploitatiekosten van de Handelsavondschool te IJmuiden, tot een bedrag van f 4114. Een bericht van den inspecteur van het lager onderwijs in de inspectie Haarlem, dat het raadsbesluit van 21 November j.l. tot aanvulling van de voorschriften voor het schoonhouden van gebouwen en terreinen van de openbare lagere scholen, door hem wordt goedgekeurd. Al deze voor kennisgeving aangeno men. Een verzoek van P. Nuijens om eer vol ontslag als lid der commissie tot wering van schoolverzuim te IJmuiden, met ingang van 1 Januari 1923. Voorgesteld wordt het gevraagde ont slag eerst te verleenen met ingang van den genoemden datum. Als voren van C. Schaap e.a., bewo ners van den Ouden Schulpweg te Wij- keroog, om dezen weg te bestraten en van rioleering te voorzien. Als voren van K. van 't Veer te Assen delft om vergunning voor aanleg van een straat nabij den Kruidbergerweg te Santpoort. Als voren van H. de Vries om riolee ring aan te brengen in den „Koekoeks- weg" te Velseroord. Deze naar B. en W. om advies. Als voren van het Bestuur der Sla- gersvereeniging te Velsen om wijziging van de verordening op de heffing van keurloonen. Om advies naar B. en W.; deze veror dening is tot 1 Januari 1923 goedge keurd. Een schrijven van J. Adriaanse te Velseroord om verbetering van de poort in de Reinier Claeszenstraat ach ter school H. Voor kennisgeving aangenomen; B. en W. merken op, dat de werkzaamhe den tot verbetering nog dit jaar uitge voerd zullen worden. Een afschrift van een door de R.K. Centrale Kiesvereeniging te Velsen aan den Minister van Financiën gezonden schrijven, betreffende de classificatie der gemeente volgens het bezoldigings besluit. Voor kennisgeving aangenomen. Een schrijven van den IJmuider Be- stuurdersbond te IJmuiden, waarbij ter kennis wordt gebracht een aange nomen motie betreffende de tewerk stelling aan de begraafplaats „de Bie zen". Medegedeeld wordt. Ie. Naar aanleiding van een daar omtrent gemaakte opmerking door den heer Schilling bij den rondvraag in de raadsvergadering van 31 October 1922, deelen B. en W. den gemeenteraad me de, dat opdracht is gegeven tot het plaatsen der volgende lichtpunten: 1 in de de Ruijterstraat tegenover het perceel Wijk D no. 22; 1 op den hoek van de Casembroot- en de de Ruijter straat. 2e. Verder kan worden medege deeld, dat van B. en W. der gemeente Bloemendaal het bericht is ingekomen, dat de raad dier gemeente op dezer- zijdsch verzoek heeft besloten, de Duin- lustlaan in die gemeente, welke aan sluit aan de Vinkcnbaan in deze ge meente, eveneens „Vinkcnbaan" te noe men. 3e. Voor de leden zijn ter kennisge ving bij de stukken gevoegd de ingeko men antwoorden, ontvangen door B. en W. op de aan verschillende werkgevers in deze gemeente gerichte verzoeken tot vervanging van buitenlandsche arbei ders door Nederlandsche werkkrachten 4e. Naar aanleiding van den door den heer Tusenius in de raadsvergade ring van 31 October j.l. overgelegden brief betreffende vernieling van een hek en van ruiten der ambachtsschool te IJmuiden, is een nader rapport terza ke ontvangen van den commissaris van politie, dat voor de leden ter inzage is nedergelegd. De raad gaat eerst in besloten zitting Eerst kwart over acht wordt de verga dering geopend. Ingekomen zijn nog de volgende stuk ken: Eene dankbetuiging van het Centraal Drankweercomité te Velsen voor het toegekende subsidie van f 250.voor het jaar 1923. Als voren van het bestuur der afd. Kennemerland van het Centraal Ge nootschap voor kinderherstellings- en vacantieoorden voor het toegekende subsidie van f 500 voor het jaar 1923; (beide voor kennisgeving aangenomen) Een verzoek van de N.V. Transport Auto Maatschappij v.h. Gebrs. Boon en J. van Gameren om toekenning van een subsidie voor aanschaffing van een zie kenauto. (Naar B. en W. om advies). Als voren van Mej. H. C. M. Erdtsieck om eervol ontslag als onderwijzeres aan school A te IJmuiden, met ingang van 1 Februari 1923 (voorgesteld wordt het gevraagde ontslag eervol te verlee nen met ingang van den dag, door bur gemeester en wethouders te bepalen); goedgekeurd. Een adres van het bestuur van de afd. Noordholland van den Ned. Bond van gemeente-ambtenaren om de ver ordening regelende het georganiseerd overleg in dien zin te wijzigen, dat ge noemde bond tot het overleg wordt toe gelaten. (Naar B. ep W. om advies). Als voren van den Christ. Bestuur- dersbond, den R.K. Volksbond en dei Christ. Zeeliedenbond te IJmuiden waarin wordt aangedrongen op een hooger uurloon bij de werkverschaffing (te behandelen bij net betrokken punt der agenda). Een verzoek van S. Hogeland te IJmuiden om toekenning van een sub sidie voor een autodienst IJmuiden Haarlem (b. en w. om advies). Als voren van Mej. E. A. A. Cerise om eervol ontslag als onderwijzeres aan school D te Velseroord met ingang van 21 December 1922 (voorgesteld wordt het gevraagde ontslag eervol te verlee nen met ingang van den dag door bur- g-emeester en wethouders te bepalen); goedgekeurd. Een schrijven van het Centraal Admi nistratie-Bureau van het Visscherijbe- drijf en aanverwante vakken te IJmui den, waarin wordt medegedeeld, dat door genoemd bureau na 31 December a.s. geen inlichtingen meer zullen wor den verstrekt voor gemeente-diensten enz. (voor kennisgeving aangenomen). Een verzoek van Mej. IT. C. Niessen, onderwijzeres aan school TI te Velser oord om overplaatsing naar school C te IJmuiden (te behandelen bij punt 19 der agenda). Een adres van de afd. Kennemerland van den Bond van Nederl. Onderwijzers waarin zij dringend verzoekt Mej. H. C. Niessen over te plaatsen van school Tl naar school C. (te behandelen bij punt 19 der agenda). Een schrijven van Mevr. J. C. Amse Eenhoorn dat zij zich met eene ver plaatsing van school B naar school C kan vereenigen (te behandelen bij punt 19 der agenda). Een adres van de S. D. Vrouwenclub te IJmuiden en Velseroord om een flink bedrag te voteeren voor schoolvoeding en kleeding. (b. en w. om advies). Als voren van den IJmuider Bestuur- dersbond te IJmuiden, dat hij adhaesie betuigt aan het onder letter x genoemde adres (b. en w. om advies). Een schrijven van den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, waarbij wordt medegedeeld, dat de L. O.-wet 1920 geen bepalingen bevat, op grond waarvan het bestuur eener in stelling of vereeniging, hetwelk over eenkomstig artt. 2 en volgende dier wet een schoolgebouw sticht, verplicht zou zijn tot openbare aanbesteding van den bouw over te gaan. (Voor kennisgeving aangenomen.) Mededeelingen. Ter aanvulling van punt 3 der mede deelingen zij opgemerkt, dat tevens aan den raad wordt overgelegd een schrij ven van het bestuur der Reedersver- eeniging te IJmuiden ingekomen als antwoord op een vraag van burgemees ter en wethouders dat in de laatste week van Nov. j.l. het aantal opvaren den der visschersvloot, woonachtig in de gemeente Velsen 375 en dat van bui ten de gemeente 689 bedroeg. Uit dit schrijven blijkt, tevens, dat er voor de opvarenden, die hier in de gemeente wonen en er werkelijk prijs op stellen vaart te vinden voldoende gelegenheid om vaart te krijgen bestaat, wanneer zij zich daarvoor dagelijks aan de kant be schikbaar houden. 5e. Medegedeeld wordt dat is inge komen een schrijven van de commissie van toezicht op het lager onderwdjs in zake de vastgestelde conclusie inzake de verhoudingen tusschen het hoofd en het personeel der o.l. school D te Vel seroord. Voorts nog drie adhaesie-betuigingen op de motie, aangenomen op de verga dering van den IJmuider Bestuurder- bond inzake de werkverschaffing. Op voorstel van den heer Wardenaar wordt besloten het schrijven van den IJmuider Bestuurdersbond te behande len bij punt 16. De heer Schilling vraagt spoed te be trachten inzake het verzoek der Soc. Dem. Vrouwenclub te IJmuiden en Vel seroord inzake schoolvoeding en -klee ding. Spr. vraagt of niet een commissie uit de gemeentenaren benoemd kan wor den, vooral van vrouwen, die advies zouden kunnen geven inzake het ver strekken van voeding en kleeding. De heer Tusenius vraagt B. en W., in zake het verzoek om subsidie voor een ziekenauto zich ook in verbinding te stellen met het bestuur van het Witte Kruis. De heer Tusenius vraagt verder of het rapport inzake de verhoudingen aan school D niet gedrukt kan worden. De Voorzitter zegt dat dit teveel zou kosten. Het rapport toch beslaat 79 pa gina's. De heer Tusenius en Vermeulen vra gen dan publicatie der conclusie van het rapport. De Voorzitter zegt dit tae. Bij de tweede stemming over het voorstel van den heer Vermeulen om den post no. 9 der begrooting van de Gezondheidscommissie (f 100 voor het bewaren van het archief) wordt dit met 98 stemmen aangenomen. Tegen de heer Davidson, Peek, Wardenaar, Baar da, Diepcndaal Schilling Dalmeyer en Landeweert. De begrooting der Gezondheidscom missie wordt daarop goedgekeurd. Goedgekeurd worden de voorstellen tot verlenging van den termijn van ont ruiming van eenige onbewoonbaarver- klaarde woningen te Velseroord; tot verkoop van gedeelten van langs de Kennemerlaan gelegen voetpaden, na onttrekking aan den openbaren dienst. Bij punt 7, verhuur van woningen on grond, maken de heeren Dalmeyer en Schilling bezwaren tegen verhooging der huren. Na eenige discussie wordt dit punt aangehouden. Besloten wordt tot het verleenen van een vergunning tot verlegging van een gedeelte van de Brederoodsclie beek en tot het verleenen van een vergunning tot het aanleggen van een straat te Driehuis, tot het aan den openbaren dienst onttrekken van een gedeelte van het Santpoorterpad (Kerkpad) en tot het rioleeren van een gedeelte beek. Dan komt in behandeling het contract voor de straatverlichting. De heer Schilling zegt zich hiermede wel te kunnen vereenigen, omdat het hier vanavond niet gaat om het geliee- le contract. Maar wanneer de raad nu aan het P. E. N. tegemoet komt, omdat wij voelen niet anderen de tekorten te kunnen laten betalen, vraagt spr. wan neer de zaak geheel in bespreking komt of B. en W. dan niet eens voor de inge zetenen kunnen opkomen. Wij toch be talen hier een stroomprijs, di ewij, wan neer particulieren ons die zouden leve ren, afzetterij zouden noemen, maar nu de Provincie levert, kan men natuur lijk niet van afzetterij spreken. Spr. hoopt echter dat de besprekingen er toe zullen leiden, dat de ingezetenen min der zullen moeten betalen. De heer Netscher: Kunnen we hier nu ook over die leelijke palen spreken? De heer Dunnebier: Dat kunt u altijd doen. De heer Sluiters: Er liggen twee voor stellen voor ons, maar ik vind ze allebei even onsympathiek. Het P. E. N. komt ons nu tegemoet, maar het beteekent niets, want het behoudt de koe, die de melk geeft, het blijft de stroom leveren aan de ingezetenen. Spr. wijst op eenige moeilijkheden in het tweede voorstel. We zullen dan krij gen dat bij storingen zoowel menschen van het P. E. N. als van de gemeente zullen komen kijken. Spr. zegt dat er maar één goede oplossing is; n.l. dat de gemeente zelf alles in handen neemt. De heer Vermeulen meent ook dat het voorstel a beter is, in verband met de door den heer Sluiters genoemde moei lijkheden. De heer Wardenaar onderschrijft het door den heer Schilling gesprokene. De heer Schilling: Vriend, kom aan mijn hart. De heer Wardenaar: De ingezetenen betalen veel te veel voor den stroom en daarom hoopt spr. ook dat B. en W. al les in 't werk stellen om daarin veran dering te brengen. De heer Dunnebier zegt dat B. en W. gaarne alles in 't werk zullen stellen om een lager tarief te verkrijgen voor den stroomprijs. Verder raadt spr. aan Voorstel B aan te nemen, daar dit voor de gemeente het voordeeligst zal blijken Het voorstel wordt aangenomen met 134 stemmen. Tegen de heeren Tuse nius, Netscher, Poortenaar en Sluiters. Goedgekeurd wordt het voorstel tot naamsverandering van eenige wegi n. Op het verzoek van H. van Kralingen Gz. te Velsen om ontheffing van het be paalde in art. 68 der Bouw- en Woning verordening wordt afwijzend beschikt. Bij het voorstel tot opheffing van de rijwielvoorziening in eigen beheer maakt de heer Sluiters bezwaren. In de oorlogsjaren, toen de bandenf 20 a f 25 kostten, hebben wij er groote sommen aan uitgegeven; thans, nu de rijwielen nog in goeden staat zijn en de kosten niet hooger blijken dan f 40 per rijwiel, wil men dezen dienst opheffen. Spr. komt daar tegen op en is voor handha ving daarvan. De heer Davidson onderschrijft dit en vraagt waarom dan geen openbare aan besteding is gehouden. De heer Schilling zegt deze bezwaren niet te deelen. In de oorlogsjaren kon het moeilijk anders, maar spr. gelooft dat het thans en voor de gemeente en voor de betrokkenen zelf voordeeiiger zal blijken. Kleine reparaties toch zul len de menschen zelf uitvoeren. De heer Nijssen onderschrijft dit en zegt dat de menschen in verschillende deelen der gemeente wonen. En als er een rijwiel stuk is, moet men er altijd mee naar Velseroord. De heer Vermeulen zegt dat dit bedrijf gesticht is in cle oorlogsjaren en met groote tegenzin van spr. Tiet is echter gebleken goed te functioneeren. Wan neer B. en W. nu 58 moeilijkheden wil len hebben, moeten zij dezen dienst af schaffen. Spr. raadt echter aan aan nie mand een persoonlijke toelage voor het hebben van een rijwiel te geven. De heer Dunnebier wil een klein woord van protest doen hooren aan het adres van den heer Sluiters, die lid der commissie van openbare werken is en in de commissie-vergadering van zijn bezwaren met geen woord gerept heeft De heer Sluiters: Ik was niet op die vergadering. De heer Dunnebier: De zaak is lang genoeg besproken en u bent er vaak ge noeg bij geweest. De heer Dunnebier verdedigt het voorstel, dat minstens een f 1000 voor deel zal opleveren. Het voorstel wordt met 134 stem men aangenomen. Tegen de heeren Da vidson, Sluiters, Wardenaar en Ver meulen. Bij het voorstel inzake het samenstel len der raadsverslagen zegt de hee: Schilling het standpunt van B. en W. niet te kunnen begrijpen, daar men eerst pas heeft vastgesteld dat de amb tenaren zoo weinig mogelijk bijwerk mogen verrichten. De heer Dunnebier zegt dat de heer Groen 't eerst was gevraagd. Het raads stuk was al klaar om den heer Groen ter benoeming voor te dragen, toen ook de heer Baarda zich aanmeldde. Spr. zegt te meenen dat een gemeente-amb tenaar de meest geschikte persoon is voor deze betrekking, als zijnde op de hoogte van de finèsses; al hebben wij nu als mede-voorgestelde een raadslid, die natuurlijk ook op de hoogte is. De heer Vermeulen meent ook dat voor deze betrekking een ambtenaar het meest geschikt is. De heer Schilling zegt dat particulie ren toch ook een onbevooroordeeld ver slag kunnen geven. En wij kunnen, in afwijking met de pers, onzen verslag gever nog op de vingers tikken. De Voorzitter: Dat doet u de pers an ders ook wel. De heer Schilling. Maar dat geeft niets. Bij de stemming veerden 9 stemmen uitgebracht op den heer Groen en 7 op den heer Baarda. Benoemd dus de heer G. Th. Groen. Tijdens de stemming had de heer Baarda zich verwijderd. De heer Schilling: Is dat nu omdat de heer Baarda rood is? In behandeling komt het voorstel tot het verleenen van credieten inzake de werkverschaffing. De heer Wardenaar zegt dat de heer Schilling in de betrokken vergadering niet tegenwoordig is geweest, omdat er geen spoed op de enveloppe stond. De heer Schilling: Een vuile verdacht making. De heer Wardenaar meent te weten dat de heer Schilling toch niet gekomen -

IJmuider Courant | 1922 | | pagina 9