ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN Verschuilt Woensdags Zaterdags Oliën met gegarandeerde analyse- HAKINGKADE BIOSCOOP „FLORA - No. 20 Zaterdag 6 Januari 1923 8e Jaargang IJMUIDER COURANT Abonnementsprijs: ft.per 3 maanden, franco per post f 1.35 Abonnementen worden aangenomen aan het Bureau en bij de Agenten. Tot plaatsen van advertentiën van Buiten de gemeente VELSEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd het Advertentie- bureau P. F. C. ROELSE, IJMUIDEN. Advertentiën uiterlijk in te zenden WOENSDAG tot-9 uur v.m. en VRIJDAGS tot 4 uur n.m. Uitgave van de N. V. UITOEVERS Mij, „IJMUIDEN" adres voor redactie en administratie N.V. DRUKKERIJ SINJEWEL Willemsplein II Telefoon 153 IJmui den Ingezonde mededeelingen 40 ets. per regel Adrertenties tan 11. en m 5 regel» fl. iedere regel meer 20 ets. Compact gezette advertenties van 1 t en m 5 regels f 1.25, iedere regel meer 26 ets. Kleine advertenties en familieberiehten zoomede vereenigmgs advertenties uit de gemeente, uitsluitend bij voorn itbetn- nng» ran 1 tot en met 5 regels f0.75, iedere regel meer 16 ets. Bij niet contante betaling worden de gewone prijzen berekend Advertenties adres bureau van dit blad' 10 ots. extra; voor bezorging van op advertenties ingekomen brieven wordt 10 ets. in rekening gebracht Bovenstaande regelprijzen worden met 5 ets. verhoogd voor advertenties ran buiten de gemeente Veisen DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD. Klalm Advertenties en Familieberichten koeien bi] VOORUITBETALING slechts 15 Gent per repel. DRINGEND VERZOEK om bi] verhuizing het oude en het nieuwe adres, NIET aan den looper, doeh aan ene bu reau WILLEMSPLEIN 11, op te geven. De Administratie. VAN DEN WACHTTOREN. De school moet den vrede en niet den oorlog dienen. Hoewel het geschiedenisonderwijs op de lagere school veel veranderd en ver beterd is, wordt er ook thans nog de oorlog met zijn helden te veel verheer lijkt en ook de vaderlandsche liederen ademen meermalen een geest, die den vrede en het internationalisme schaadt In Japan schijnt wel het hoofddoel het onderwijs te zijn, goede solda ten en trouwe onderdanen van den kei zer te vormen. De jeugd leert daar het lezen niet zoo vlug als bij ons; zij moe ten éérst een paar duizend teekens on der den knie hebben en eerst na 'n jaar of acht onderwijs kunnen ze lezen. Dat langdurige leesonderwijs wordt echter dienstbaar gemaakt aan de algemecne ontwikeling. Er zijn twaalf deeltjes van een leesboek, dat op alle Japansche scholen wordt gebruikt. Men vindt er een pakkende beschrijving in van de zij derups en de zijdeindustrie en de kin deren hebben er daardoor aardigheid in om zijderupsen te kweeken en dit is een der redenen, waarom de zijdeindustrie in Japan zulk een groote vlucht geno men heeft. In deze boekjes wordt ook bijzonder de nadruk gelegd op de ouderliefde met allerlei treffende ver haaltjes, om ze aan te prijzen. Maar bij zonder hoog staat de trouw aan den keizer; dien men met het zwaard moet dienen. Jonge kinderen dwepen al met oorlogshelden en Weten ze bij tiéntallen te noemen. In dé leesboekjes wordt ver teld van een moeder, die bericht kreeg, dat twee van haar jongens in den slag gevallen waren en daarop zei: Ik heb gelukkig nog drie zoons, om den strijd voort te zetten. Een ander verhaaltje geeft het gesprek weer tusschen den Russischen generaal Stössel en den Ja- paneeschen Nogi, die samengekomen waren, om over de overgave van Port Arthur te onderhandelen. De Rus drukt er zijn leedwezen over uit, dat twee zoons van Nogi voor Port-Arthur ge sneuveld waren en Nogi antwoord, dat de eervolle dood zijner beide zoons de grootste vreugde van zijn leven was De Japansche schoolkinderen worden in den geest van dergelijke verhaaltjes opgevoed; het is te begrijpen, dat zij als soldaten met vuur en zonder vrees den dag ingaan en als duivels vechten. De Japanners zijn wel de Pruisen van het Oosten genoemd. Zij doen ook in vele opzichten denken aan ons volk in de ze ventiendë eeuw. Toen waren we klein maar machtig en onze vloot heerschte op vele zeeën. Zoo is Japan ook klein maar sterk; het heeft Rusland eens ver slagen en speelt den baas over het groo te Chineesche rijk en is ook heelemaal niet bang voor Amerika. De verhouding tusschen Amerika is lang heel slecht geweest en is nog niet bijzonder hartelijk. Toch is de meening, dat het tusschen beiden zeker in de ko mende jaren tot een oorlog zou komen, veel zwakker geworden. De conferentie te Washington heeft het directe oor logsgevaar afgewend en de Stille Zuid zee, waar het leelijk spoken kan, zal waarschijnlijk niet verontrust worden door groote zeeslagen tusschen een tweetal der sterkste vlooten ter wéreld. A merika wil zeker den vrede liever dan den oorlog en van Amerikaansche zijde is gewezen op de gevaarlijke oorlogs geest der leesboekjes, die op alle Ja pansche scholen gebruikt worden. En de Japansche regeering heeft besloten die boekjes te herzien. De lessen, die een militairistischen geest aankweeken. zullen weggelaten worden. Men zal de kinderen vertrouwen en welwillendheid jegens het buitenland leer en. Niet in de eerste plaats staaltjes van soldatendap- perheid maar van grootheid van karak ter zullen gegeven worden. In de lees boekjes komen bijzonderheden uit het leven van groote Amerikanen als Was hington, Lincoln, Edison e.a. Om hèt volkskarakter te veranderen moet men bij de jeugd beginnen, 't Is niet moeilijk, om kinderen nationalistisch te maken en den oorlog te doen zien als een ge vaarlijk maar roemrijk avontuur. Maar evenzeer kan men de kinderen hoogere begrippen omtrent moed en grootheid bijbrengen en hun hart richten niet op oorlogs- maar op vredeshelden. Amerika begrijpt zeer wel, dat vre de beter gewaarborgd wordt door een opvoeding in vredelievendcn en inter nationalcn geest dan door het beperkcr van de vloot. Anecdotes over Clemenceau. Clemenceau, de oude man met het vu rige hart en de scherpe tong, door zijn volk Vader Overwinning genoemd, om dat hij als eerste minister den oorlog hielp winnen,, heeft in Amerika ge poogd de publieke opinie te winnen voor zijn volk. In vele plaatsen heelt hij gesproken en zijn volk verdedigd tegor de beschuldiging, dat het de wereld in onrust en onder de wapenen houdt door een politiek van imperialisme en mili tairisme:- Of dit gelukt is? Amerka be gint zich gelukkig weer een weinig te bemoeien met Europa en wil haar ook wel helpen, maar dan eischt het ook re geling van zaken in verzoenenden geest en niet met het sabelgerinkel, dat Frankrijk telkens doet hooren. Clemenceau, de jonge grijsaard heeft in elk geval Amerika gewonnen voor zichzelf. Mén was daar verbaasd over zijn slagvaardigheid en vurigheid en onvermoeidheid. De bladen staan vol van zijn portretten en men beschrijft zijn leven en herinnert zich," dat Cle menceau als politieke banneling ook eenige jaren in Amerika geleefd heeft, Van de anecdotes in allerlei bladen nemen wij er een paar over, die ken schetsend zijn-voor den „tijger". Hij be zocht ook een der vleeschfabrieken in Chicago en zag de varkens bij honder den door het kokende water en daarna door een ontborstel-machine gaan. I-Ieel aardig, zei Clemenceau, ik heb een aan tal vrienden, die ik graag dezelfde be handeling zag ondergaan! Een in het Fransch geschreven Ame- ikaansch blad, Le Courier des Etats Unis zond een vriendelijk verzoek aan Clemenceau, of hij niet een artikel in deze krant wilde schrijven. Het ant woord was: Ik heb vijf en vijftig jaar geleden een artikel voor uw krant ge schreven. Het was een goed artikel. Waarom hebt gij het niet opgenomen? Nog een staaltje van het sterke ge hèugén van Clemenceau. Hij had zeven en vijftig jaar geleden als leeraar in het Fransch in New-York een leerling Nel lie Skinner genaamd. Bij zijn bezoek aan New-York stapte een knappe, oude dame naar hem toe duidelijk met het plan, om hem te omhelzen. Een der hee- en uit het gevolg van Clemenceau wil de haar keer en, maar zij zei tot haar ouden leermeester: Kent u mij niet? Na tuurlijk, was zijn antwoord, gij zijt Nel lie Skinner en waart een van mijn beste leerlingen in New-York. Ik heb er ge noeg van jonge meisjes te kussen; daar om zal ik u hier en dadelijk een kus ge ven! Welke een avontuurlijke en moeilijke loopbaan Clemenceau in zijn jonge ja ren gehad heeft, kan blijken uit dez< bijzonderheden. Zeven en vijftig jaai geleden kwam kaj als politieke balling in Amerika. Hij zwierf door geheel VELSERÖORD Geeft altijd het mooiste, altijd het nieuwste Amerika. In Frankrijk teruggekeerd studeerde hij in de medicijnen en durf de „onder den langen neus van Napo leon, den derde" Leven de republiek roepen. Die kreet is levenslang zijn wachtwoord geweest. Voor de republiek heeft hij gevochten als een der scherp ste schrijvers in de politieke pers, de man, die als Kamerlid ministeries om- verkegelde en eindelijk als eerste mi nister in de moeilijke laatste oorlogs jaren de republiek redde en daarna he laas tegen den milderen geest van Wil son in den vrede te "Versailles doorzette, Hij is thans een-en-tachtig jaar. Op zijn gelaat heeft de tijd, de strijd en zijn hef tig karakter diepe vorens getrokken. Beminlijk ziet hij er niet uit. Hij is een ongemalvkelijke oud' heer en nog altijd brandt met onverminderde kracht in hem de liefde voor de republiek, die hem op zijn hoogen leeftijd nog de zwa re reis -naar Amerika en de spreekcam- pagne aldaar deed ondernemen. RAADSOVERZICHT. Zitting van 28 December 1922. Nadat de raad anderhalf uur in het geheim had zitten beraadslagen, wer den de alcoofdeuren geopend en kon de pers, mitsgaders het wachtend publiek haar entrée joyeuse in de vergaderzaal doen. De pers hield zich goed en lachte, wat blijkbaar eenige opklaring bij den raad gaf, die er zelf wel een weinig ver legen mee was, dat men ons anderhalf uur had laten wachten. Nou, een lolle tje is 't niet. Doch er waren belangrij ke punten, die ongetwijfeld een lang durige voorbespreking wettigden. Noe men we slechts het contract met de P. E. N.; de werkverschaffing; de rijwiel voorziening e.a. De raad heeft een nieuw contract met de P. E. N. goedgekeurd voor de straatverlichting tegen eeu prijsje om voor ons particuliere vei bruikers van te watertanden, n.l. 10 ets. per K.W.U. voor de nachtverlichting en 161/2 cent voor de avondverlichting, terwijl wij particulieren het zachte prijsje van -42 cent hebben te betalen. Voor de goedkeuring ven dit con tract moest de P.E.N. geld bijleggen bij de straatverlichting van Velsen en daar de P.E.N. wel een ze ir dure, doch geen philantropische inrichting is, werd het te kort op de str aatverlichting natuurlijk verhaald op de particuliere verbruikers. Waar nu het nieuwe con tract met de gemeente de kostprijs dekt, d.w.z., dat er geen geld behoeft hij- gelegd te worden, is het naar de mee ning van enkele raadsleden, alleszins rationeel, dat de publieke kostprijs iets verlaagd kan worden. We helpen het hardgrondig wenschen, want ons licht is duur cn slecht. Ook de meterhuur is bij langdurig verbruik veel te hoog en zou een sterk gereduceerden huurprijs na jarenlang gebruik alleszins gewet tigd zijn. Doch de P. E. N. kost veel geld Bij het punt „Werkverschaffing" kre gen we een eigenaardig debat tusschen de heeren Wardenaar en Schilling. De eerste, die als leider van Christelijk georganiseerde arbeiders, nog al eens met den laatste overhoop ligt, gaf er zijn bevreemding over te kennen, dat de heer Schilling niet ter raadsverga dering was geweest, toen over de maxi mum loonen moest worden gestemd en later in een openbare vergadering ge zegd zou hebben, dat als hij, Schilling, er wel geweest was, misschien met de door de regeering voorgestelde loonen geen genoegen genomen zou zijn ge worden, er misschien wel iets bij gekre gen zou zijn. Hij vond dit misleidend van den heer Schilling, wiens motief voor het verzuimen van die belangrijke zitting, n.l. liet te laat inzien van den oproep, hem, Wardenaar, vrij ongeloof lijk voor kwam. Natuurlijk diende de heer Schilling met zijn bekende slag vaardigheid den heer Wardenaar van repliek. x „Wie en wat is de heer Wardenaar in den raad, dat hij mij zoodanige ver wijten durft te doen. Een telcandidaat, die met een paar stemmen op zich in den raad is gekomen. ïs hij een verte genwoordiger van een groote groep uit de burgerij, die met gezag kan spreken. De Soc. Dem. afgevaardigden zijn allen direct met groote meerderheid van stemmen in den raad gekozen". Aldus ongeveer de heer Schilling. Wij vragen ons af of de heer Schilling zich hier niet vergiste. Zijn niet de heeren Da vidson en Baarda als telcandidaten te beschouwen als opvolgers van de hee ren Blom en Brink, al hadden zij dan meer stemmen op zich vereertigd dan de heer Wardenaar en anderen. De gevolgen van de nieuwe Kieswet en de evenredige vertegenwoordiging zijn consequent te aanvaarden en niet te beoordeelen naar een grooter én kleiner aantal overschotten van stemmen. De heer Schilling deelde ook nog me de, dat de bekende motie met algemeene stemmen was aangenomen in een open bare vergadering, waar minstens 200 Christelijke arbeiders aanwezig v. aren. Daar stond de heer Wardenaar paf van en trok een ongeloovig gezicht. Was hij misschien verbaasd over zoo'n groot ge tal Christelijke arbeiders. Bij een adres van de Soc. Dem. Vrou wenclub te I Jmuiden en Velscroord om een flink bedrag té voteeren voor schoolvoeding en -kleeding bepleitte de heer Schilling de benoeming van een commissie uit de burgerij, een commis sie van vróuwen van diverse pluimage, zooals hij zeide, om régelend toe te zien bij de toekenning van schoolvoeding en schoolkleeding. Hij wenschte dit niet te doen beschouwen als wantrouwen tegen den schoolarts of het onderwijzend per soneel, doch omdat zoodanige vrouwen commissie zich beter op de hoogte zou kunnen stellen van de huiselijke om standigheden van vele kinderen. Waar wellicht iéts 'van waar is. Na een langdurig en langwijlig debat is besloten, dat de gemeenteambtenaren en beambten weer hun eigen fiets zul len mogen onderhouden raison van zooveel per jaar. Het gaf nog aanleiding tot een vinnigheidje tusschen de heeren Schilling en Vermeulen, omdat de eer ste dacht, dat de tweede van meening was, dat de gemeentewerklieden zouden saboteeren met hun gemeentelijk karre tje. De heer Vermeulen begroef pleehtsta- tiglijk het oude raadsjaar. UIT ONS PARLEMENT. De Eerste Kamer heeft, nu de Tweede na afdoening der begrooting, op die van Suriname en Curacao na, en aan name van het ontwerp tot wijziging der Lager Onderwijswet van 1920, met va- cantie is gegaan, nog enkele wetsont werpen afgehandeld, waarvan dat be treffende de suppletoire Indis.che be grooting 1920 het meeste debat uitlokte. Dit debat was het gevolg van den aan val van den heer Van Embden, die een uitgave van 300 millioen blijkbaar voor een aanvullende begrooting geen klei nigheid wond en meende, dat deze uit gave zonder toestemming van den be grotingswetgever, op eigen gezag van HET CONSULTATIEBUREAU zal geopend zijn Woensdagmiddag van 2—3 uur, Willemsbeekweg 42, Velier- oofd. Hel onderzoek ls kosteloos en ge schiedt door Dr. Anema nlt Haarlem, Voorzitter van het Consnltatiebnrean aldaar. den minister dus, onwettig was en waarschuwde tegen de opvatting, als zou afstemmen van suppletoire begroo tingen, wanneer de uitgaven, zooals in dit geval, toch reeds gedaan zijn, geen zin meer hebben, omdat zijn inziens dit afstemmen de beteekenis had van af keuring van het gevolgde beleid. De heer Idenburg betreurde blijkbaar het geval evenzeer, maar merkte op, dat de commissie van rapporteurs op do op merkingen, die de heer Van Embden omtrent sommige détails gemaakt luid, niet voorbereid was door het voorloo- pig verslag, evenmin als de minister. Hierbij sloot zich minister De Graaff aan, die bovendien van meening was, dat de heer Van Embden de Indische Comptabiliteitswet niet kende, die hem niet in staat gesteld had eerder met de ze suppletoire begrooting te komen. En de Kamer toonde zich met deze mede deelingen tevreden gesteld en nam met slechts 5 stemmen tegen het ontwerp aan. Bij de behandeling van het ontwerp tot wijziging van de maatregelen ter voorkoming van het zonder noodzake lijkheid bouwen wan scholen voor lager onderwijs drong de"" heer Slingelandt aan op het betrachten van de grootste behoedzaamheid met het goedkeuren van raadsbesluiten omtrent het stich ten van nieuwe scholen. Onder de verdere ontwerpen was o.a. een tot wering van besmettelijke pluim veeziekten. POSTERIJEN. Postkantoor IJmuiden. Lijst van onbestelbare brieven en brief kaarten, van welke de afzenders onbekend zijn. Terugontvangen in de 2e helft der maand December 1922. Brieven binnenland 1. firma J. Beerens de Swart, Dongen 2. Instituut Caland, Rotterdam 3. A. Berendsen, Arnhem Briefkaarten binnenland 4. P. v. Dijk, 5. W. Pais, Amsterdam 6. Geertje Ramelaar, Brieven buitenland 7. Louise Laünsel, Lehavre A. Deman, Alecs Blacs 9. G. A Limberg, London RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het postkantoor Velsen en de daar onder ressorteerende hulppostkantoren werd gedurende de maand December 1922 inge legd f 13947,17. Terugbetaald f 14159.28. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 7945. BINNENLAND. Pluimvee-Tentoonstelling Op 26, 27 en 28 Januari zal te Beverwijk Hotel „De Zon" een pluimvee-tentoon stelling worden gehouden, georganiseerd door de Kennemer Pluimvee-, Postduiven- en Sierduiven Vereenigingen te Beverwijk. Voor deze tentoonstelling blijkt veel belangstelling te bestaan, zoowel te Bever wijk, als in omliggende plaatsen. Door vele ingezetenen van Beverwijk zijn reeds eere- prijzen uitgeloofd, terwijl bovendien vele toezeggingen voor inzendingen zijn gedaan. Verwacht wordt dan ook, dat op de ten toonstelling een mooie collectie hoenders, duiven, konijnen, eenden enz. van allerlei soort zal aanwezig zijn. Ook wordt een

IJmuider Courant | 1923 | | pagina 3