verloting van pluimvee gehouden, waar voor toestemming van B. en W is ver kregen. Zij, die op de tentoonstelling willen ex- poseeren kunnen de z.g. vraagprogramma'; bekomen bij de heeren W. Smit, Keesdelfs weg 40 en P. A. Roman, Baansfraat 16 Beverwijk. Bond van militairen. Te Utrecht is opgericht een nieuwe Bond nvndere militairen, genaamdBond van Militairen beneden den rang van Onder officier bij de Landmacht. Secretaris H Nicola, Kromhout Kazerne, Utrecht. Het bestuur is' als volgt samengesteld voorzitter J. de Schutter, opleidingsCie Gorinehem secretaris H. Nicola, Kromhout kazerne, Utrecht; penningmeester H. Ott. Kazerne, Weeshuis, Naarden; commissaris sen J. C. Schoonman, cavaleriekazerne, Haarlem; E. J. van Veen, opl. cie. Gorin chem J. C. van Straaten, fort IJmuiden M Rond, le reg. Huzaren, Amersfoort. Fallllssameiiten 1b Nederland. Volgens mededeeling van het handels informatiebureau van VAN DER GRAAF Co's Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 29 Dec. in Nederland uitgesproken 63 faillissemen ten tegen 41 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Vap 1 Januari tot en met 29 Dec. 1922 3212 faillissementen tegenover 2207 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar, BURGERLIJKE STAND. Gemeente Egmond aan Zee. Geboorten: Jan Willem, zoon van Kos Stam en Wilhelmina Krab Johanna Adriana dr. van Pieter de Geus en Petronella Glas; Neeltje, dr. van Arie Zwart en Cornelia Stam; Gerrit, zoon van Leendert Zwarten Anthonia Buis. Chr. Zeeliedenbond. Deze organisatie hield 26 en 27 De cember -de jaarlijksclie algemeene ver gadering ih het gebouw der vereeniging te Scheveningen, onder leiding van den heer K.'Vink. Vertegenwoordigd waren 24 af deelin gen. Aan het jaarverslag ontleenen we, dat de organisatie op 1 October 1921 telde 2989 leden en bij 't einde van het boek jaar, dat tot 30 September loopt, 3291 le den. Hierbij dient opgemerkt, dat op last van den Minister van Arbeid circa 400 leden zijn afgevoerd, omdat ze in de laatste jaren geen emplooi bij de vis- scherii konden vinden en daarom als lid der Werkloozenkas moesten ge royeerd worden, of ook, omdat de jonge- 're leden van de voordeelen der Werk loozenkas geheel of gedeeltelijk werden uitgesloten en- dientengevolge „vrijwil lig" uittraden. Verschillende afgevaardigden, o.a. van Harderwijk, Urk, Marken en Kat wijk, klaagden over de houding van de gemeentebesturen, die het vraagstuk der werkloozenzorg blijkbaar niet ern stig opnemen. liet jaarverslag van den penning meester, de heer J. v. d. Steen, werd goedgekeurd, waaruit bleek, dat de werkloozenkas een bedrag van f 182.000 heeft uitgekeerd, waartegenover f 44000 aan bijdragen der leden staan. De be grooting van den bond zelf werd in ont vangst en uitgaaf vastgesteld op een bedrag van f 49.000, zijnde ruim f 8000 minder dan 't vorig jaar. In de eerste avondvergadering werd het woord gevoerd door den heer I. v. d. Loo, ambtenaar bij den Raad van Arbeid en oud-secretaris der vereeniging, die de beteekenis der Invaliditeits- en On gevallenwet, speciaal met het oog op de zeelieden, uiteenzette. Herkozen werden tot leden van het hoofdbestuur de heeren W. YVestland (Scheveningen), A. Krijger (IJmuiden), A. Sebel en D. Penning (Vlaardingen), A. v. d. Ree (Stellendam); en gekozen in plaats van C. Mooiman (Scheveningen), F. Pronk, aldaar. Besloten werd aan het Ziekenfonds door geringe contributieverhooging een uitkeering bij overlijden te verbinden. Ook werd het hoofdbestuur gemachtigd door te gaan met het voor gezamenlijke rekening inkoopén van eerste levensbe hoeften, wijl dit den leden in verschil lende plaatsen aanmerkelijke voordee len heeft bezorgd. De oprichting van een spaarkas zal bevorderd worden. Na uitvoerige discussie werd de vol- geilde hoofdbestuursmotie met alge meene stemmen aangenomen: „De alge meene vergadering, van oordeel, dat aansluiting bij het LI. B. op met het Da- gelijksch Bestuur van het C. N. V. in contact te treden en op de volgende A. V. definitieve voorstellen hieromtrent in te dienen," Bij «cle bespreking van den algemee- nen bedrijfstoestand werden verschil lende wenschen ten opzichte van Noord- en Zuiderzeevisscherij, bene vens die in de Zeeuwsche stroomen, ter sprake gebracht. Met name werd ge klaagd over de Monsterrol, die in Ne derland feitelijk nog „poenale sanctie" mogelijk maakt en over de commissie van arbitrage, wier uitspraken door de werkgevers genegeerd worden. Gewezen werd ook op de misstanden bij de credietverleening aan Zuiderzee- visschcrs en op de noodzakelijkheid om de visschers, zoowel van Noord als Zuid ter hulp te komen, zal het bedrijf en de bevolking niet ten gronde gaan. Geklaagd werd ook over het feit, dat de visschers belasting moeten betalen voor vrije kost aan boord, doch dat ze geen aftrek krijgen voor hun bedrijfs- uitrusting, waarmee groote sommen gemoeid zijn. Aan het hoofdbestuur werd opgedragen de verschillende klachten en wenschen te onderzoeken en te behandelen. SCHEEPVAART. De Raad voor de Scheepvaart heeft Woensdagmiddag een onderzoek inge steld naar de aanvaring op 16 Dec. tus- schen het s.s. „Prinses Juliana" der maatschappij „Nederland" en het En- gelsche s.s. „Elisabeth Harrison". Gehoord werd o.a. de gezagvoerder van het Nederlandsche stoomschip, die verklaarde dat toen zijn vaartuig IJmuiden des middags verliet, het reeds nevelig was. In het Noordzeekanaal werd zoo langzaam mogelijk gestoomd de vaart zal ongeveer 4 mijl bedragen hebben. Even voorbij de bocht, ter hoog te van Buitenhuizen, waarschuwde de tweede officier, dat er een schip in zicht kwam. Allen die zich op de brug bevon den zagen een toplicht en een rood liclit van den tegenkomer, die later de „Elisa beth Harrison" bleek te zijn. De „Prin ses Juliana" hield nieer den Zuidkant, dan het midden van het vaarwater Eensklaps, op honderd meters afstand ongeveer, stak het Engelsche schip het vaarwater over en gaf éénmaal drie stooten. Ook ^an de „Prinses Juliana werd dit signaal gegeven, er werd volle kracht achteruitgeslagen met stuur boordroer, terwijl het' stuurboordanker géworpen werd. De vaart was echter niet meer uit het schip te krijgen erueen aanvaring volgde. Het resultaat was. dat de ankerketting brak en een kleine deuk ontstond. De Engelschmari, die ook volle kracht achteruitsloeg, werd aan stuurboord getroffen. De tweede stuurman legde een zelfde verklaring af. Ook de loods der „Prinses Juliana", die eveneens gehoord werd, zeide nog, dat er een flinke bries stond. Alles ge beurde in een kort tijdsverloop. Na de drie stooten veranderde het roode licht van den tegenkomer in groen. De loods van het Engelsclie schip verklaarde dat de „Harris m" om drie uur ongeveer des namiddags vaar berg plaats te Amsterdam verliet. Het vaar tuig was leeg en stuurde heel goed. Het voer in het midden van het vaarwater en zag de „Juliana" door de bocht van Buitenhuizen gaan. Daar hij dat schip niet in de bocht wilde passeenu), werd vaart verminderd. Get. dacht eerst dat het de „Gelria" was, daar de „Juliana" reeds des morgens verwacht werd. Niettegenstaande stuurboord-roer ge geven werd, scheerde de kolenboot naar den Zuidwal. Get. zeide, dat hij ook or der had gegeven het anker te laten val len. Aan dit bevel is, waarom Wist get. niet, geen gevolg gegeven. Er zijn tweemaal drie stooten op de fluit gegeven, aldus verklaarde deze loods, in tegenstelling met de vorige ge tuigen. De inspecteur voor de Scheepvaart was van meening, dat het aanbeveling zou verdienen in een geval als het hier boven genoemde, een schip dat een an der groot vaartuig passeert, vast te ma ken. De havenmeester van het Noordzee kanaal, de heer Bruys Tack, ried iets dergelijks ten sterkste af, daar dit een nadeel zou zijn voor de Amsterdamsche haven. Er zijn reeds twee bruggen, die herhaaldelijk stag-natie 'eroo." '.aken. •\ls men nu nog schepen ging vastlig gen, zou het traject IJmuidenAmster dam een dagreis vorderen. N Het onderzoek werd daarna gesloten Uitspraak zal later gedaan worden. Waterstanden IJmuiden. an. 1923 H. water L. water Dagen v.m. n.m. 5>50 6.08 6.35 6.56 L.K. 7.25 8.19 9.24 10.41 11.56 7.51 8.52 10.04 11.24 v.m. 1.29 3.24 2.11 3.59 2.53 3.44 4.46 6.02 7.20 1.51 2.34 3.21 4.15 5.22 6.36 7.51 voor uitbreiding van school D te Velser- oord. In het betreffende raadsstuk daarover stond het volgende, dat nog wel van be lang is, om er kennis van te nemen. Ter vergadering van den gemeente raad van 16 Mei 1922 werd aan B. en W. machtiging verleend om plannen in gereedheid te doen brengen voor de uit breiding van de openbare lagere school D, voornamelijk op groafu van de mo tieven neergelegd in het gemeenteblad no. 80 van 1922. De gemeenteraad trachtte door de aanwijzing van een lokaal der Nijver heidsavondschool en daarna door in richting van een lokaal der openbare bewaarschool als hulplokaal van school D, te voorzien in het gebrek aan ruimte Het ligt echter in de bedoeling om de bewaarschool, als zoodanig, met 1 April a.s., in haar geheel in gebruik te nemen en alsdan zou weer een lokaal der Nij verheidsavondschool voor de bewuste doel kunnen worden ingericht, doch naar de meening van B. en W. is deze toestand onhoudbaar. Ook Gedeputeerde Staten schijnen de meening toegedaan, daar zij het gebruik van een lokaal der bewaarschool aan een termijn van één jaar wenschen te binden. V.oorts zij opgemerkt, dat tot heden voor het gymnastiekonderwijs door de leerlingen van de scholen D en H een gemeenschappelijk gebruik wordt ge maakt v. de gymnastiekzaal der laatst- gemelde school. Het intensieve gebruik vnn dit lokaal gaf reeds aanleiding tot klachten. Bij de stijging van het leer lingenaantal der o.l. school D zal dat gemeenschappelijk gebruik niet meer mogelijk zijn. Het bij de stukken gevoegde bestek, met daarbij behoorende teekeningen, betreft dan ook den aanbouw van 2 les lokalen en een gymnastieklokaal, en in verband daarmede het verhouwen van twee leslokalen, twee vestibules tot gang en kleedruimte, kleedruimte tot kamer voor den hoofdonderwijzer en verbouwing van den verwarmings- en brandstoffenkelder. De kosten van een en ander zijn ge raamd op f 58738.61. Voorts dient voor aanschaffing van t.urnartikelen te worden gerekend op een kostenbedrag van f 2400. Op grond van een en ander stellen B. en W. den gemeenteraad voor tot de hiervoren aangegeven uitbreiding en verbouw der o.l. school D te Velseroo^d en de aanschaffing van turnartikelen voor gemelde school te besluiten en daarvoor beschil- baar te stellen het be- noodigde crediet van f 61.200. SPORT. UIT DE GEMEENTE. Schoolbouw. De gemeenteraad stond in zijn laatste vergadering een bedrag van f 31.200 toemoet echter nog sneller worden. VOETBAL. Het 25-jarig bestaan van „Alcmaria Victrix". Stormvogels wint het Zilveren Doel. Nieuwjaarsdag hield het bestuur van het jubileerende „Alcmaria Victrix" ra- ceptie in Hotel „Toelast". Ook Stormvogels was hier vertegen woordigd, n.l. door de heeren Jac. de Nobel en J. Michels, resp. voorzitter en penningmeester van Stormvogels, waarvan eerstgenoemde in welgekozen bewoordingen uiting gaf aan Stormvo gels' sympathie ten opzichte van Alc maria Victrix. Zooals wij reeds meldden, zou 's mid dags de beslissende wedstrijd van dit Lournooi, StormvogelsV.V.A., plaats vinden. In dezen wedstrijd kwam Stormvogels met het volgende elftal uit: Terhorst. Blinkhoff Jr. Koster Struys, Snoeks, Bakker Visser, Blinkhoff Sr., v. Hemert, Olden burg Jr., Oldenburg Sr. Voor de rust bleek echter al spoedig, dat de voorhoede in de gegeven opstel ling niet al te best voldeed, waarom men Visser op de links-binnenplaats liet spleen en Oldenburg Jr. op den vleu gel kwam. Geven wij thans onze algemeene in drukken van dezen wedstrijd weer. Voor de rust boterde het niet erg in de voorhoede, speciaal de linkerwing kon cns maar zeer matig bekoren. Toen na de hervatting Oldenburg Jr. en Visser' van plaats verwisseld waren, ging het veel beter. Oldenburg Sr. kon het met laatstgenoemde beter vinden, dan met zijn naamgenoot. Visser gaf de ballen merkwaardig goed af, waardoor Olden burg Sr. menigen goeden voorzet kon geven. Als rechtsbuiten voldeed Olden burg Jr. veel beter dan als links-binnen Hij is snel en waar hij ajs buitenspeler de ruimte heeft, zal die snelheid hem tot een gevaarlijk tegenstander makt-n. Alleen zijn voorzetten is nog voor ver betering vatbaar. Van Hemert is nog steeds de tacticus en hiervan profiteert Blinkhoff Sr. Hij In de middenlinie was Bakker de min ste. Tegen den goeden V. V. A.-rechter- wing had hij niet veel in te brengen. On ze meening is echter, dat hij veel beter kan. Snoeks en Struys waren beter op dreef. Laatstgenoemde voldeed hier be ter dan op de links-binnenplaats en had bij 'n keeper met minder capacitei ten dan die van V. V. A. mogelijk zelfs wel succes gehad met zijn harde schoten Zijn plaatsen naar de voorhoede moet echter kalmer zijn. Meestal belanden zijn ballen bij de backs der tegenpartij Het achtertrio heeft zich verdienste lijk geweerd. Alleen zagen we Blink hoff Jr. een paar maal missen, waarvan bijv. v. Deckum van H. F. C. zeker ge bruik had gemaakt. Een algemeene fout is echter, dat er nog niet snel genoeg wordt gespeeld. We zullen hopen, dat trainer Burton hierin verandering weet te brengen. VISSCHERIJ. Gedurende de week van 28 Dec. 1022 t/m. 3 Januari 1923 kwamen alhier de na volgende vaartuigen binnen63 Hollandsche 1 Engelsche, 20 Duitsche stoomtrawlers, 1 Stoom-, 2 zeilloggers, 3 Sloepen,, 1 Stoom- beuger en 6 Kustvisschers. De besommingen waren als volgt: Hollandsche Stoomtrawlers van f 666.tot f5111. Engelsche Stoomtrawlers Duitsche Stoomtrawlers Stoomloggers Zeilloggers Sloepen Stoombeugers f 741.— f 206.— f 294.— f 3079.— f 5298. f 74, f 343, f 1453— f1932.— totaal f 224.— be- terwijl de kustvisschers somden. De aanvoer bestond uit 487.432 K. G. trawlvisch en 5393 K. G. beugvisch, De totaal opbrengst bedroeg f 230.747,40. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Donderdagavond werd in de Vis- scherijschool, vanwege het Nat. Tech nisch Scheepvaart Museum te Rotter dam, voor de leerlingen der school en belangstellenden de Visscherijfilm ver toond. De directeur der school, de heer G. Duyckinck Sander, sprak een openings woord, waarna eenige kieken op het ge bied van den scheepsbouw werden ver toond. Daarna kreeg men het een en ander van de beugvisscherij te zien. Dr. J. Metzelaar, visscherij-leeraar, onder wiens leiding deze interessante films werden opgenomen lichtte deze weder toe. In de pauze werd gelegenheid gege ven tot het bezichtigen der Visscherij- school. Na de pauze werden eenige platen vertoond van sluisbouw en het maken van het Panamakanaal. Vrijdgavond werd de vertooning der visscherijfilm voortgezet. Dezen avond waren de haring- en trawlvisscherij aan de beurt. In den nacht van Oud- op Nieuw jaar heeft iemand als vuurwerk een stuk afgestoken, die men ook gebruikt bij in nood verkeerende schepen. Hei l een flinke klap, zoodat op een plaats in de Jacob van Heemskerkstr. een ruit is gesprongen. Gevonden voorwerpen. Twee jongens-overjassen, een lips- sleuteltje, een muntstukje, een cein tuur, een damestaschje, een drukhaak- je met negatief, een bruin- en.wit schoentje, een handtaschje, een arm band-horloge, een grijze pet, een muts. - Voor het examen in de Engelsche Handelscorrespondentie, uitgeschreven door de Vereeniging van Leeraren, slaagde o.a. onze plaatsgenoot de heer A. Amse, opgeleid door den heer W. Re- nes, onderwijzer aan de M. U. L. O.- school en leeraar aan den Handels avondcursus te IJmuiden. H. Speenhoff dichtte voor de Opr. Haarl. Ct. een Nieuwjaarswensch voor 1923. Over de IJmuider Vissclierij treffen we de volgende st"ofe aan: Het ziet er ernstig uit met onze visscherij. IJmuiden krijgt geen visch de welvaart is voorbij. De zee is rijk genoeg de voorraad bot is groot Alleen het vangen is te duur voor onze vloot. We wenschen druk vertier voor al wat moeizaam vischt En minder Duitsch gedoe dat kan met vreugd gemist. Voor het Hoogovenbedrijf heeft hij de volgende goede wensch: Voor Velsen wenschen we een ijzer-industrie Zoo hoog als kan bereitk door menschelijk genie. De Chr. Zangvereeniging Hosanna zal op 23 Januari a.s. in de Ned. Herv. Kerk te Velsen een concert geven ten bate van het nieuwe orgel. VELSEROORD. Wij meldden reeds dat ten bate van het nieuwe orgel in de Herv. Kerk eerstdaags een bazar zou worden ge houden. Thans kunnen we mededeelen dat deze zal gehouden worden van 12-15 Februari in het lokaal bij de kerk. Als secretaris der bazar-commissie treedt op de heer H. Klees, Trompstraat 103. VELSEN. De levering van de schoolbehoef- ten voor de openbare scholen geduren de 1923 is opgedragen aan den heer P, F. C. Roelse te IJmuiden en van de handwerkbenoodigdheden aan den heer J. J. Glas te Velseroord. r In den nacht van Dinsdag op Woensdag is uit een schuur op het landgoed Hoos wijk een rijwiel gestolen De politie doet onderzoek. Er is een auto-omnibusdienst ge opend tusschen Velsen en Alkmaar, Viermaal vertrekt er een auto van Vel sen n.l. om 8 u. en 11 u. vóór- en om 3 u. en 7 u. namiddag. Anderhalf uur later dan die 4 tijd stippen vertrekt er een uit Alkmaar. De rit duurt 1 uur en 5 min. en gaat door Beverwijk, Noorddorp, Castricum, Limmen en Heilo. De auto vertrekt van Hotel „De Prins". Vrijdagmorgen is de machine van de stoomtram nabij den spoorwegover- gang ontspoord. Na een uur arbeidens j was de zaak weer in orde. Gevonden voorwerpen, waaromtrent inlichtingen zijn te beko- I men aan de politiepost te Wijkeroog: Een zwart hondje (teef), een bos sleu- tels, een donkere herdershond, een paar dameshandschoenen. Naar ons van betrouwbare zijde verzekerd wordt, kunnen wij meedee- len, dat de kolossale eiken langs Vel- serbeek, die het sieraad uitmaken van den Driehuizer Kerkweg, gerooid zullen worden. SANTPOORT. Mej. M. SmitJoosten herdacht den le Januari j.l. den dag dat zij 25 jaar als schoonmaakster werkzaam was aan school F., alhier. „Ds. V. Roos, predikant der „Pro- j vinciale Ziekenhuizen nabij Santpoort 1 en te Bakkum", legde j.l. Zondag zijn ar- beid als zoodanig neer. Het reglement op de pensionneering der ambtenaren i van de Provincie dwong hem daartoe. I Het vriendelijke gestichtskerkje na- i bij Santpoort was naar wij in De Ned I lezen, zoo goed als geheel gevuld me patiënten, verplegend personeel, docto ren, bestuursleden, ambtenaren en s vrienden en hekenden. Reeds daaruit bleek hoezeer de scheidende leeraar er i ;eliefd en gewaardeerd was en welk een groote plaats hij in de 16 jaren van zijn arbeid in de harten had verkregen. Ook de vorige directeur van het zieken huis Professor Van Walsum, was aan wezig. Als afscheidstekst was, mede met het oog op den Oudejaarsdag, gekozen: Psaim 90: 1. Met gespannen aandacht werd de prediking, die uitliep op een persoonlijk afscheidswoord, door allen aangehoord. Mevrouw Stuurman zong tijdens den dienst een drietal liederen. Aan het eind der godsdienstoefening werd de scheidende leeraar nog toege sproken door ds. Blauw van Schoten, die dit mede namens het Classikaal be stuur en den Bing' Haarlem deed. De gemeente zong daarna Ps. 121: 4. Na afloop der godsdienstoefening-; volgde er nog een intiem samenzijn van Ds. en Mevrouw Roos met verple gend personeel, ambtenaren, doctoren en bestuur, waarin allereerst. Dr. Bel- laert Sprijyt uit Amsterdam namens het bestuur ds. Roos een allerhartelijkst i afscheidswoord toesprak en daarna da geneesheer-directeur Dr. v. d. Scheer nog het woord voerde, die namens de verschillende vrienden Ds. Roos een prachtige electrische lamp en Mevrouw .Roos een zilveren vaas met orchideeën aanbood. Diep geroerd dankte Ds. Roos allen voor alles wat zij voor hem geweest wa ren gedurende zijn arbeid in do Zieken huizen en voor wat hij nu aan blijken van liefde, vriendschap en waardeering mocht ontvangen. Daarmede was het afscheid in het zie kenhuis nabij Santpoort geëindigd om des middags gevolgd te worden door een zelfde plechtigheid in het Ziekenhuis te Bakkum."

IJmuider Courant | 1923 | | pagina 4