bilocren. De plannen tot een groot feest zijn reeds in voorbereiding. De feest commissie is reeds gevormd. Dr. de f root is gekozen tot voorzitter, terwijl ui- hoeren Kievit en Goedkoop resp. scri- ba ril schatbewaarder zijn. is gekozen tot voorzitter, terwijl de hee- i i ii Kievit en Goedkoop resp. scriba en m11a.tbewaarder zijn. Het voornaamste deel van liet feest zal zijn een groot nationaal concours. Behoudens goedkeuring van Mevr. YVuste, zal, evenals in 1907, de Harddra- I-slaan wederom de kampplaats zijn. Kil dat zal trekken! Onze schoone om geving en de herinnering aan de schoo ne dagen van, neen niet van Aranjuez, van 1907, zullen de deelnemers van heinde en ver doen toestroomen. Wat dit onderdeel betreft is, naar onze mee- ning, succes reeds nu verzekerd. De fi- uanciëele zijde is echter nog niet geheel afgewikkeld. Wij zijn er echter van overtuigd, dat ieder dorpsgenoot gaar ne zijne (hare) medewerking zal verlee- ïioii. Dat hij, wanneer bij hem aange klopt wordt, hiervan ondubbelzinnig blijken geve! Door de af deeling Velseroord der Nat. Chr. Geh. Onth. Verecniging wer den Dinsdagavond in het Evangelisatie gebouw alhier lichtbeeldensamenkom sten gegeven. Des middags met de kinderen was het goed bezet, des avonds waren ook velen gekomen. De voorzitter der af deeling vertelde hij de mooie geschiedenissen, liederen werden gezongen en ook een aantal leden van de Jongelieden Ver. De Schakel waren meegekomen en zon gen een lied. VELSEROORD. De R.K. Tooneelvereeniging „Alber- dinckThijm" vanljmuiden gaf Zondagavond een uitvoering in het Patronaatsgebouw alhier, wat tevens een Bondswedstrijd uitvoering was. De groote zaal was stampvol. Opgevoerd werd „De Eikeboom", soci aal spel iri vier bedrijven van Oerard Nielen. Al dadelijk bleek dat er flink gestudeerd was. Boer Breemans als eigenaar van de hofstede „De Eikeboom'' vervulde zijn rol op meesterlijke wijze. Ook Japie, de onnoo- zele zoon van den los arbeider Terheyden was uitnemend. Kees, de knecht van Bree mans, was een fijn type als zoodanig. Ook de andere rollen waren in goede handen. De voorzitter der jury richtte hartelijke woorden tot de jonge vereeniging en vooral tot haar regisseur, den heer L. Meesters. De uitslag was, dat „Alberdinck Thijm" ue benoodigde punten glansrijk behaalde, om in de derde klasse opgenomen te worden. Het aantal benoodigde punten was 30 en de vereeniging behaalde ruim 37 punten. Voorwaar een mooi resultaat van dezen avond. Multatuli-avonden. Door de afd. S. D. A. P. en afd. N. V. alhier wordt op 20 Februari, 6 en 27 Maart a. s. een cursus gehouden in de zaal „Flora", waar de heer Sternheim van Amsterdam zal behandelenDe invloed van Multatuli op de proletarische beweging; voordrachten uil Max Havelaar, Woutertje Pieterse, Minnebrieven. Waar de heer Sternheim als declamator zich een zeer goeden naam heeft verworven, en het onderwerp belangrijk en leerzaam is, zal zeker de belangstelling groot zijn. VELSEN. Bij Kon. besluit is met ingang van l April a.s. aan Dr. U. Huber Noodt, op zijn verzoek eervol ontslag verleend als leeraar aan de Rijks Hoogere Burger School alhier. Bij Kon. besluit is S. Bruinsma, thans opziener bij het stoompontveer over het Noordzeekanaal alhier, met in gang van 1 Februari j.l. benoemd tot hoofdmachinist bij de bemalingsinrich tingen voor de Drentsche hoofdvaart te Assen. Donderdag-morgen half acht kwam voor de Papierfabriek het Engelsche stoomschip Madame Dorette, met een hiding van o.g. duizend ton steenkolen. Des avonds 5 uur was het schip leeg en kou het weer naar zee vertrekken. Een vlugge lossing dus. Jubileum. Zaterdag was de heer J. Kee 40 jaar werkzaam aan de Papierfabriek alhier, i'eu kantore der directie werd de jubi- n i 's morgens gehuldigd door den beer J. A. H. Kruymel en hem een ge tuigschrift der Maatschappij voor Nij verheid aangeboden, benevens een en veloppe met inhoud. Daarna werd de jubilaris gecompli menteerd op het administratie-kantoor, door de chefs', collega's en kantoorper soneel, bij monde van den heer J. Smit en hem een electrische lamp met tafel tje vereerd. Ten slotte werd de jubilaris nog ge complimenteerd namens het onder hem werkende personeel, dat hem een rook stel aanbood. K. Ed. fsm ii IN MEMORIAM. Jac. Sin je wel. Wij willen hier in ons blad een enkel woord wijden aan hem, die er sinds de oprichting al zijn krachten aan heeft gegeven, wij hadden den heer Sinjewel leercn kennen door „Vraag en Aanbod", zijn advertentieblad, waarin hij onze arii- Keltjes en verslagen gaarne opnam, voor zoover daar plaats in was. Toen wij in 1915 bij hem Kwamen, met het voorstel een Nieuwsblad voor de gemeente Vei sen op te richten, ging de neer Sinjewel niet dadelijk op ons voorstel in, maar zeide overweging toe. Ofschoon 't hem niet gemakkelijk viel „Vraag en Aanbod" te doen ophouden verschijnen immers was het zijn eigen nlad, dat hem als iets zeer per soonlijks was geworden ging de heer Sinjewel toch met onze piannen mee. De toestand was ons gunstig, want er was geen enkel goed nieuwsblad in on ze gemeente. Als goed zakenman betrok de neer Sinjewel ook den heer Koeise in de zaak, zoodat ook diens advertentie- en nieuwsblad in de nieuw uit te geven courant zou worden opgenomen. Op 1 November 1915 begon de IJmui- der Courant, orgaan voor de gemeente V eisen, te verschijnen. En ons nlad is er nog en het zij met alle bescheidenheid gezegd mag er nog zijn, liet heelt de twee jaren van hoogconjunctuur in IJ muiden meegemaakt en nu sedert eenige jaren ook de depressie. Andere bladen zijn gekomen zelfs één, dat driemaal per week verscheen en weer verdwenen. Onze R.K. coliega, die tot voor kort tweemaal per week verscheen moet het nu met één Zaterdagsehe cou rant doen. Dat ons blad is blijven bestaan en steeds tweemaal per week kon verschij nen, is 't meest te danken aan de werk kracht van den heer Sinjewel. De ad ministratie, het financiëele beleid, is al tijd in zijn handen geweest. En dat be leid was in goede handen. Al hadden wij, redactieleden, het wel eens anders gewild, op de jaarvergaderingen van on ze Uitgevers Maatschappij „IJmuiden" bleek altijd weer, hoe het voorzichtige beleid van den heer Sinjewel het juiste was en hoe dit de positie van ons blad sterk maakte. De laatste jaren had de heer Sinjewel ook nog de leiding der redactie op zich genomen. Die taak bracht hem nieuwe zorgen, want IJmuiden is geen gemak kelijke plaats, ook niet voor een courant Zoo heeft hij wel eens artikelen doen op nemen, die stof gaven tot critiek en an dere niet opgenomen, omdat hij meende daarmede in 't belang van onze plaats en van onze courant te handelen. Maar altijd was het toch zijn streven de IJmuider Courant een blad voor al len te doen zijn. En schoon men den heer Sinjewel weinig zag, leefde hij toch van harte in alles mede. Hij was één onzer oudste ingezetenen, zij het dan niet in jaren, maar van de hier wonenden. Een man, die eerlijk en trouw was in zijn werk en zijn zaak tot bloei heeft ge bracht. Een stille werker, een goed bur ger. Ons blad ishem veel verschuldigd. Zijn naam blijft er aan verbonden als een der oprichters. Het zal ons een eer zijn in zijn geest te mogen blijven voort- werken. In vriendschap zullen wij hem blij ven gedenken. Onder veel belangstelling had gis termiddag op de Alg. Begraafplaats al hier de teraardebestelling plaats. Onder de aanwezigen merkten wij op het die- stuur van de Independent Order of Old Fellows, de voorzitter van den Raad van Beheer der N.V. Uitgevers Mij. IJmui den, de heer W. A. Dolleman, redactie leden van de IJmuider Courant, de Ge meente-secretaris, de heer J. Kostelijk enz. Nadat de familieleden bloemen op de kist hadden gestrooid, sprak de heer M. Spanjaard, meestérknecht van de druk kerij, namens het personeel een woord van dankbare herinnering en roemde den overledene als een goed patroon. De heer G. Voet sprak namens de re dactie van ons blad. Spr. herinnerde aan het bekende Latijnsche spreek woord „Mens sana in corpore sano" een gezonde geest slechts in een gezond lichaam Dit gaat niet altijd op, want in het zwakke lichaam van den overle dene woonde een gezonde, krachtige en werkzame geest. Spr. herdacht wat de heer Sinjewel voor ons blad heeft ge daan en wat hij van zijn zaak heeft ge maakt. Hij zeide overtuigd te zijn ook namens een dankbare moeder in Wee- nen te spreken, als hij bij dit graf woor den van dank sprak. Een broeder van den overledene dankte namens de familie voor de be langstelling. Dinsdagmorgen Ongeveer 10.15 ont stond een begin van brand door 't om vallen van een kachel, in perceel Ka naalstraat 140. Door twee brievenbestel lers, die juist passeerden, werd hulp verleend, waardoor erger werd voorko men. -_L5i- Aanbesteding. Door den architect F. J. Heykoop is gistermiddag in het Witte Kruisgebouw namens het nes tuur der Vereeniging tot bestrijding der Tuberculose aanuesceed het houwen van een consultatiebureau met twee woningen op een terrein aan de Briniostraat te Velseroord. Ingeschreven was als volgt. M. J. Kolvink en H. Witte, Velseroord f 12.985; C. M. Blok, Driehuis a. 1 12.427; C. M. Blok, Driehuis b. f 12.827; B. Ouds- hoorn en Th. Dijkstra, Velseroord f 16080; H. J. Morren, Ommering en Co., IJmuiden f 14487; Coöp. Bouwersbond Volharding, Haarlem f 20100; Teunissen en van Manen, Amsterdam f 14993; G. W. ter Haar, IJmuiden f 14125; Cupido en Dalmeyer, IJmuiden f 15452; San ders en van Kaam, Velseroord 1 12818; S. Veltkamp en G. Mertens, Haarlem f 15875; R.K. Velser Ond. Bouwersbond, Velseroord f 12986; W. Millenaar, Haar lem a f 14344; W, Millenaar, Haarlem b f 14844; J. v. d. Plas en G. Jansen, IJmui den f 12560; A. J. Janssen en G. lvrom, Santpoort f 16449; Servaas en Co., Vel seroord f 12310; J. Bleeker, Velseroord f 14780; A. v. d. Schoor, IJmuiden a f 14328; A. v. d. Schoor, IJmuiden b f 14328. De raming bedroeg f 14781. De gunning werd aangehouden. VELSEN. Voor den nieuwen cursus der Am bachtsschool hebben zich 80 leerlingen aangemeld, n.I. 39 voor timmeren, 30 voor smeden en haakwerken en 11 voor electrotechniek. Voor de vervulling van een leeraars plaats aan de Ambachtsschool hebben zich 60 sollicitanten aangemeld. In de vergadering van het Centraal Drankweer-Comité werd meegedeeld dat de Nieuwjaarsbode, welke in 5000 ex. gratis was verspreid, een tekort van f 23 had opgeleverd. Grooter tekort le verde de propaganda-kunstavond in Thalia te IJmuiden op, n.I. o.g. f 120. Langdurig werd beraadslaagd over maatregelen als het plaatsen op de zwarte lijst, naleving Drankwet enz. Te dezer zake zal een adres aan het Ge meentebestuur worden gericht. De te houden jaarvergadering werd besproken. Daarvan zal een gezellige avond voor de leden worden gemaakt. Zij zal begin Maart worden gehouden te Velseroord. Een voorstel der afd. Santpoort van de Ned. Ver. tot Afschaffing van Aio. Dranken in een strooibiljet tegen het Amstel-Super Stout te verspreiden werd aangenomen. Eveneens een voorstel van de afd. IJmuiden der Geref. Ver. voor Drankbestrijding om een adres te zen den aan de Reedersvereeniging aldaar inzake drankmisbruik door de zeelieden De bestuursverkiezing werd tot de vol gende vergadering aangehouden. In de commissie tot het nazien der hoeken en bescheiden van den penning meester werden benoemd de heeren L. G. Kool te IJmuiden en N. Wey te Vel seroord. Totgeestelijk adviseur der Mariavereeni- gingfis benoemd Eerw. heer P. J. M. Heskes, kapelaan aldaar. Er staan altijd nog eenige boomen aan den oostkant; van den toegangsweg naar de stoompont Velsen, aan den noorde lijken kanaaloever. Deze boomen zullen thans opgeruimd worden en het vrijgekomen terrein wordt bestraat, zoodat naar beide stoomponten dus een zeer ruime toegang ontstaan zal. De Vereeniging „Kindervreugd" zal Vrijdag 9 Februari a.s. des avonds half 8 eene openbare vergadering houden in Café „Bloemoord". Daar er belangrijke besprekingen zullen plaats hebben, is het zeer wenschelijk, dat een groot aantal leden opkomt. In verband met de komst der derde stoompont worden de haventjes der hand pont opgeruimd. Aan de Papierfabriek had gisternacht een ernstig ongeval plaats. De arbeider J. Oeijteman uit Velseroord geraakte met zijn rechterbeen onder de lift, waardoor het onderste gedeelte van het been zwaar gekneusd werd. Dr. Barentsen verleende de eerste hulp, waarna O. naar een ziekenhuis te Haarlem werd overgebracht. Zaterdag 10 Febr. a.s. zal de Harmo niekapel „De Eendracht" 's avonds half 8 in het gebouw „Concordia" een buiten gewoon Concert geven. Ef Medewerking zullen verleenen de heeren James Zwart, solo-cellist en Henry Jalink, pianist, directeur en leeraar aan de Muziek school „Toonkunst" te 's-Oravenhage. Burgerlijke Stand Velsen. Bevallen: H, van der Sluis -Broek huizen, z.; H. M. A. Schol—Homan, z.; M. G. van VeenGerbrands, d.; A. TrompMeinders, z.; T. Zonneveld— Swart, d.; S. A. MoskDobbelaar, z.; W. C. OuwerkerkErkelens, d.; W. Ba- rendsenIJlstra, d.; J. Schoone—van Es, d.; J. AlandBarvoets, z.; A. Tinke- lenbergPlaten, d.; A. van Noort Bergsma, z.; B. M. van PolanenTijms, zoon. Overleden: J. Sinjewel, 47 j., man van C. F. Bussing. SANTPOORT. Zondagavond gaf de R.K. Tooneel vereeniging St. Engelmundis in de con certzaal van den heer. J. Th. Böhm een uitvoering, welke goed bezocht was. De groote zaal was bijna uitverkocht. Op gevoerd werd „de Twee Broeders", dra ma in 3 bedrijven. Vóór de uitvoering werd door den voorzitter een uiteenzet ting gegeven over den inhoud van het op te voeren drama. De verschillende rollen waren in goede handen en geno ten een dankbaar applaus. Om de lach spieren in beweging te brengen werd als nastukje gegeven: „De verdraaide sec tie", wat wel succes had. Kortom de bo vengenoemde vereeniging heeft beste krachten, die voor de besten niet onder doen en 't is daarom te hopen, dat als St. Engelmundis aanstaanden Vasten avond-Maandag 'n tweede uitvoering geeft van 't zelfde stuk, de zaal geheel uitverkocht is. N. Hl. Ct. CORRESPONDENTIE. Wegens plaatsgebrek moeten eenige stukken tot het volgende no. wachten. SCHEEPVAART. Waterstamden IJmmlden. Febr. 1923 H. water L. water Dagen v.m. n.m. v.m. n.m. 8 L.K. 7.58 8.28 3.27 3.56 9 9.00 9.36 4.17 4.54 10 10.10 10.56 5.23 6.10 U 11.39 6.52 7.40 12 0.25 0.54 8.15 8.52 13 1.30 1.51 9.21 9.51 14 2.21 2.36 10.15 10.37 VISSCHERIJ. Het wegbrengen van een schip. Donderdag stond voor de Haarlemsche rechtbank terecht K. B., schipper van hei vaartuig „Hollandia", die, daar de exploitatie van dit vaartuig steeds achteruit ging en het niet gelukte dit voor een aannemelijk bedrag te verkoopen, de gelegenheid open stelde voor den machinist M.J.D. en den stoker P. M. het schip tot zinken te brengen, hetgeen op 2 Augustus 1920 plaats had door de schroeven van de klep der circu latie los te draaien en de buitenboordskraan open te zetten. De bekl. heeft zich tegen die handelingen niet verzet en geen poging aangewend het vaartuig, dat voor 10.000 Pond Sterling f 120.000 ongeveer verzekerd was, te behouden. Bij het ingestelde onderzoek door de scheepvaartinspectie, op grond van de Schepenwet, door getuige H. K. W., waar bij de betrokkenen onder eede werden gehoord, verklaarde bekl., dat het schip tengevolge van een mijnontploffing vergaan was. Het O. M. achtte de schuld van bekl. een vaststaand feit: hij bekent niet alleen de gelegenheid gegeven te hebben het vaartuig te doen zinken, maar hij heeft tevens een valschen eed afgelegd. Wat de straf betreft, rekende het O. M„ vertegenwoordigd door mr. Van Everdingen, den schipper meer schuldig dan de werke lijke daders, omdat hem het schip is toe vertrouwd. De eisch luidde1 jaar gevangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis. De verdediger, mr Buys uit Amsterdam, wenschte her ten laste gelegdede mede plichtigheid aan het doen zinken, terug te brengen op de concrete vraagIs bekl. zelf behulpzaam geweest? hetgeen niet bewezen is; waarbij men tevens te onder scheiden heeft de behandeling vóór het misdrijf of deze, die gepaard gaat mèt het misdrijf, terwijl de dagvaarding de vooraf gaande handeling aanneemt. Pleiter vroeg vrijspraak ten aanzien van het tweede deel der tenlastelegginghet afleggen van den valschen eed, bepleitte de verdediger ontslag van rechtsvervolging voor beide feiten subs, verlichting van straf. Uitspraak 15 Februari a.s. In verband met de voorafgaande zaak stonden vervolgens de machinist en dc stoker van* het gezonken vaartuig terecht, aan wie door den schipper resp. bij het slagen van het tot zinken brengen een som gelds werd beloofd van f 2000 en f 1000. Deze beide bekl. legden bovendien bij den scheepvaartinspecteur de verklaring af, dat het ongeval plaats vond, zooals de schipper dit had medegedeeld in het door hem opgestelde verslag. Mr. Van Everdingen achtte de drie punten der tenlastelegging volkomen bewezen het doen zinken, de valsche verklaring en de heling de bekl. verklaarden, dat zij niet wisten, dat het geld, wat zij ontvingen, van de assurantiepenningen afkomstig was hoewel het hun bekend was, dat zij na het wegbrengen, een zeker bedrag zouden ontvangen en eischte voor ieder der beklaagden een gevangenisstraf van 6 maan den met aftrek der preventieve hechtenis, in aanmerking nemende de omstandigheid, dat zij door hun positie van schepeling minder schuldig zijn. Mr. Ali Cohen, de verdediger van den machinist M. J. D., meende dat vrijspraak moet volgen door zijn bewijs, dat weder rechtelijke benadeeling niet heeft plaats gehad. Ten aanzien van het tweede punt: de valsche verklaring, bepleitte de verdediger evenals voor het derde punt ontslag van rechtsvervolging op grond van de bewoordingen der dagvaarding, die spreekt van een verklaring, „valschelijk ondereede" afgelegd. De verdediger van den stoker P. M., mr. P. Tideman, wees allereerst op het uit muntende gedrag van zijn cliënt, blijkende uit zijn verblijf in het Huis van Bewaring, zijn schoon militaire strafboekje en een verklaring van een werkgever te IJmuiden. Moreel gesproken noemde de verdediger de figuren der beide beklaagden, personen, die de kastanjes uit het vuur haalden. Wat de juridische kwestie betreft, bestreed mr. Tideman de opvatting, dat het betref fende visschersvaartuig een Nederlandsch schip zou zijn naar aanleiding van de dagvaarding. Bij het derde punt stelde pleiter voorop, dat het onderzoek door de scheepvaartinspectie ingesteld, geschied is door een ambtenaar, den getuige H. K. W., op last en door tusschenkomst van het districtshoofd der inspectie namens den hoofdinspecteur, dus niet rechtstreeks op diens bevel. Voor de drie punten vroeg pleiter vrij spraak en voor beide beklaagden, ook namens mr. Ali Cohen, de onmiddelijke invrijheidstelling. Nadat de rechtbank in de raadkamer over het laatste verzoek beraadslaagd had, werd bij de hervatting der zitting mede gedeeld, dat dit verzoek van den raadsman niet kon worden ingewilligd. De uitspraak in deze tweede zaak heeft op 15 Februari plaats. Tot slot stond de matroos O.K. van de „Hollandia" terecht wegens het aannemen van f 400 van de assurantiepenningen, welke door de assurantiemaatschappij ter hand gesteld waren aan den heer O. te Haar lem. (Voordien had bekl. reeds f 400 ontvan gen na het afleggen der valsche scheepsver- klaring). Het O. M. eischte 9 maanden gevange nisstraf met aftrek der preventieve hechtenis. Na een kort pleidooi vroeg mr. Visser 't Hooft vrijspraak en onmiddellijke invrij heidstelling, welk laatste verzoek na beraad slaging werd afgewezen. Uitspraak 15 Februaari a.s. BINNENLAND. Men schrijft ons Woensdag 31 Januari was het den dag, dat de N. V. Wed. Oosten en Zoon te Haarlem haar 70-jarig bestaan vierde. Tegelijk werd herdacht het 40-jarig jubileum van Mevr. de wed. Oosten als Diiectrice der jubileerende zaak; beiden een groote zeldzaamheid in onze dagen. Het heeft dan ook niet aan belangstelling ontbroken van clientèle, fabrikanten, leveranciers, enag De bloemhulde was overstelpend, het reed? mooie magazijn was als in een lusthof her schapen met springende fontein. Wij allen kregen den indruk dat de jubileerende firma niet gemakkelijk dien dag zal verge>- ten. Wij wenschen niet alleen, maar twijfe len ook niet, door de jonge en nieuwe krachten aan de firma verbonden, dat zij zullen weten met kracht en energie de zaak te doen voortbestaan tot in lengfe van jaren. Onveilig Twente. Men schrijft uit Almelo aan het Hbld. Er gaat nagenoeg geen nacht in T wen te voorbij, waarin niet in de nabijheii van de grens wordt ingebroken. Ai dez-j inbraken worden, hoewel de daders odL bekend blijven, en wellicht ook daara®^ toegeschreven aan Duitschers, die den buit ons land weer verlaten. Zaterdag zijn te Almelo niet minde: dan vijf Duitschers, een Engelschmai/ en een Oekrainer aangehouden, die al len zonder middelen van bestaan rond zwierven. 4 Deze vreemdelingen verbergen zie/: des daags meestal in hooibergen ei schuren #*n begeven zich des nachts o: pad. jj.

IJmuider Courant | 1923 | | pagina 2