0 fi Net Dagmeisje Naaihuizen A VISSCHERIJ. De redding van de „Sargon" De „Daily Chronicle" meldt de vol gende bijzonderheden over den terug keer en den avontuurlijken tocht van den trawler „Sargon" uit Grimsby. Toen het schip de haven binnenvoer, stonden duizenden menschen aan den wal om het te begroeten cn er steeg een overweldigend gejuich op, toen het langzaam de kade naderde en aanlegde Talrijke schepen, die in de haven lagen, lieten uit hun stoomfluiten de „Cock-a- doodle do", den groet van de Grimsby- vloot weerklinken. Sedert de „Sargon" Vrijdagmiddag Aberdeen verliet, had het schip een wa ren triomftocht. De signaalstations be groetten met „good luck"-teekens en de schepen, welke den trawler in zicht kregen, wijzigden hun koers om vlak langs den trawler te stoomen en de be manning ervan toe te juichen, maar dat alles was niets, vergeleken bij de ont vangst, die de bemanning wachtte in de haven, waar het schip thuis hoorde. Krachtige handen grepen de visschers, toen zij voet aan wal zetten en de man nen werden op de schouders gedragen door de juichende menigte naar gereed staande taxi's cn door de bevlagde stra ten naar hun woning gereden. Mannen zoowel als vrouwen verdrongen zich om de taxi's, verlangend om de hand te drukken van hen, die dood gewaand waren, en het enthousiasme was zoo groot, dat de politie moeite had, den weg vrij te houden en ernstige onge lukken te voorkomen. De visschers hadden merkbare tee kenen overgehouden van hun ontbe ringen, toen zij zonder voedsel en brandstof dagen cn weken lang in de Poot-zee rondzwalkten, ten prooi aan zware stormen, maar -zij vergaten al hun lijden in de vreugde van hun blij den terugkeer. Zij deden angstige verhalen van de verschrikkelijke dagen en nachten, toen zij in de afgelegen Poolstreken in het aangezicht van den dood stonden. Ijs van een voet dikte bedekte het schip en koude en honger hadden de bemanning in deerniswekkenden staat gebracht. Zelfs het rauwe vleesch van zeemeeuwen werd als voedsel gebruikt „Indien de Duitsche trawler, welke ons heeft gered, 48 uur later was geko men", zeide één der mannen, „zouden wij allen zeker dood of krankzinnig ge weest zijn". De correspondent van de „Daily Chro nicle" vernam, dat behalve de beman ning van twaalf koppen zich aan boord nog een blinde passagier bevond, een jongen, die nooit te voren de zee had gezien. Hij had zich in het kolenruim verborgen, juist voordat de „Sargon" op de uitreis uit Grawton vertrok en men ontdekte hem eerst, toen het schip reeds enkele dagen op zee was. „Met hem mede waren wij met ons dertie nen", zeide een lid der bemanning, „en dat was het ongeluksgetal". De stuurman van de „Sargon", Tho mas Higgins, deed het volgende ver haal van de gevaarlijke reis van den trawler: „Op 21 Jan.", zeide hij, „had den wij aan de kust van Moermansk onze eerste vangst binnen. De tempera tuur was beneden nul en het schip was één massa ijs. Wij werden door den stroom dichter naar de kust gedreven dan wij voornemens waren. Een kanon neerboot der bolsjewiki ontdekte ons en maakte jacht op ons, maar de duis ternis viel en wij voeren full speed weg Onze moeilijkheden begonnen, nadat wij op 4 Februari Lodigen hadden ver laten om huiswaarts te keeren met een vangst ter waarde van ongeveer 4000 pond. Wij kwamen in een zwaren Zuid- Wester-storm, die zoo hevig was, dat wij niet vooruit konden. De wind had een snelheid van 80 100 mijl per uur. Na vier dagen was onze voedselvoor raad bijna geheel uitgeput en na zes dagen hadden wij geen kolen meer. Aan het einde van den zesden dag be daarde de storm, maar twee dagen la ter woedde hij krachtiger dan te voren Wij gebruikten alle houten deelen van het schip als brandstof, maar onze ma chines waren niet opgewassen tegen den zwaren orkaan. Weldra hadden wij geen hout meer, behalve een klei nen voorraad om het vuur in de kajuit brandende te houden en wij moesten het schip door den storm laten meevoe ren. Wij dreven af tot ver ten Noorden der Shetland-eilanden. Het eenige voedsel, dat wij nog hadden was de visch in het ruim, maar ten einde te kunnen stoken, moesten wij de luiken openbreken en doordat de visch aan de lucht was blootgesteld,, bedierf zij. Wij maakten de visch zoo smakelijk moge lijk door ze te rooken boven het vuurtje in de kajuit en wij maakten een soort pudding van meelafval met olie uit de levers der visschen. Tegén 22 Februari begonnen wij de uitwerking te gevoelen van dit dieet en sommigen van ons waren zoo ziek, dat zij nauwelijks iets konden doen. Wij waren 700 800 mijl noordwaarts afge dreven en bevonden ons in een streek van bijna voortdurende duisternis. Wij leefden allen in de kajuit, maar ver keerden in zulk een slechten toestand, dat wij twistziek werden. Wij waren toen zoo uitgehongerd, dat het voorstel werd gedaan en in stemming gebracht, dat wij twee zwarte katten, die wij als mascotten aan boord hadden, zouden opeten. Dit werd echter verworpen. Ten slotte kwam op 26 Februari dé Duitsche trawler „Schleswig-Holstcin" in zicht, die de bemanning redde en de „Sargon" naar Reykjavik bracht. VOETBAL. Overzicht. We herinneren het ons nog als den dag van gisteren, hoe we, enkele maan den terug, schreven, dat Stormvogels nog slechts 14 punten noodig had, om eerste klasser te zijn, dewelke zij kon verdeelen over 10 wedstrijden, terwijl Excelsior dan alle haar resteerende wedstrijden moest winnen. We teeken den daar toen bij aan, dat we deze voor. Stormvogels weggelegde taak niet al te zwaar vonden en hadden daarbij natuurlijk op het oog de succesvolle competitie-helft, die Stormvogels toen achter den rug had. Hoe zijn de omstandigheden sinds dien veranderd! Thans heeft niet Stormvogels, doch Excelsior het eerste klasseschap in handen. Belieft het den Rotterdammers niet meer te verliezen dan is voor de tweede maal voor onze plaatsgenooten het eerste klasseschap een ijdele waan gebleken. Nog rest ons een klein sprankje hoop! Aller oogen zijn gevestigd op O. D. S. en Hilversum. Als het dezen ge lukt den Rotterdammers twee punten te ontfutselen, dan dan behoeft Stormvogels nog „slechts'" van V. U. C. Spartaan en O. D. S. te winnen, om „binnen" te zijn. Gaan we echter na, wat Stormvogels de vorige week tegen A. D. O. presteer de, dan is dit „slechts" min of meer ironisch. Ja, wanneer Van Hemert te rug was, dan zou het winnen van de ze drie wedstrijden zoo'n „heksen werk" niet zijn! Want het is toch maar een feit, dat niemand tot nog toe in staat is geweest hem te vervangen. En mét hem hadden we tevens Blinkhoff Sr. weer terug. We schreven het reeds eerder: „Blinkhoff Sr. is de man van don trough-pass en wie geeft liem er één? Tegen A. D. O. is het ons nog eens bijzonder opgevallen, hoe. Oldenburg Jr. als mid-voor dit onderdeel van het spel absoluut niet machtig was. De opstelling voor Zondag a.s. is op het moment, dat we dit schrijven, ons nog niet bekend. Van harte hopen we, dat het de elftal-commissie moge ge lukken er eene te vinden, welke de juiste blijkt te zijn! Stormvogels, er is nog hoop! Welaan dan, morgen tegen V. U. C. eensgezind aangepakt, opdat den Hagenaars, die verleden week minachtend over Storm vogels, spel de schouders op haalden, zal blijken, dat met de club van „Witte Jan" nog rekening moet worden gehou den! UIT DE GEMEENTE. Voor den Raad. B. en W. vragen een crediet van f 1500 voor verruiming van de raadszaal (f 700 is reeds beschikbaar gesteld). Daar na de a.s. raadsverkiezingen het aantal leden uitgebreid wordt van 17 tot 21, is de bestaande ruimte niet meer voldoende. Door het uitbreken van een muur enz. kan de zaal wel aanmerke lijk vergroot worden, maar dan is er weer een kamer minder in het raad huis, waar toch al niet te veel kamers zijn. Bovendien zouden de kosten dan waarschijnlijk f 17.000 bedragen. B. en W. vinden het wenschelijker den schoorsteen uit de raadzaal weg te bre ken, welke verandering met herstel ling etc. f 2200 kost. Na de volgende volkstelling zal heel waarschijnlijk het aantal raadsleden weer worden uitge breid, terwijl de verandering die I 17000 kost ook dan niet voldoende zou zijn. B. en W. stellen voor, goed te keu ren een concept-besluit tot het overne men van de Maatschappij tot Exploita tie van onr. goederen „Het Terras" aan de Burg. Enschedelaan en den Schip- broekerweg, met ondergrond en voet paden, eenig plantsoen enz. op verschil lende voorwaarden. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Op Vrijdag 23 dezer zal in het Ge bouw voor Chr. Belangen een vergade ring worden gehouden, waarin de heer G. J. Staal, oud-gouverneur van Suri name en de heer H. M. Bielke, oud zendeling van het Zeister Zendingge-| nootschap in dat land, zullen spreken over „Suriname en den arbeid der Hernhutters". De lezingen worden ver duidelijkt door lichtbeelden. De Kinder-operette-vereeniging „Vriendenkring" zal op Dinsdag 3 April a.s. in het Thalia-Theater opvoeren „De Heks van de boschhut". VELSEROORD. Aan de heeren H. J. W. Meyran en A. ten Broeke te IJmuiden is ver gunning verleend tot het houwen van 14 arbeiderswoningen aan de Tromp straat alhier. Met den bouw van deze woningen, bestemd voor de Amst. Bal last M-., is reeds een aanvang gemaakt. Dam- en Schaakwedstrijd. Dammen. De afgebroken partij tus- schcn de heeren Horjus, Castricum en W. J. Kok, Haarlem werd door den heer Horjus, gewonnen. Hieronder volledig verslag van den wedstrijd der prijs winnaars. Groep I. Horjus; Castricum, len prijs; W. J. Kok, Haarlem,. 2en prijs. Groep II. Ravcnszwaaij, Castricum, len prijs;. J. v. Berkum, Haarlem, 2en prijs. Groep III. Bookholt, Castricum, len prijs; W. Kops, Velseroord, 2en prijs. Schaken. M. A. Post wint van C. E. Post. Dammen. 2e ronde. Club-kamp.schap A. de 'Vilder^—P. Versteeg 20; J. BömhsW. Kops 02; A. de Filder— J. Ileuzer 2—0; G. H. da CostaP. Kon kelaar 20; J. HeuzérG. I-I. da Costa 0—2; A. de Filder—P. Konkelaar 20; J. Anepool—-J. TIeuzer 2—0; H. Koele- meij—W. Kops 2—0; H. KoelemeijJ. Anepool 2—0; W. Kops—P. Konkelaar 2—0; J. Böhms—G. H. da Costa 02; J. Hcuzer—J. Böhms 0—2; A. de Filder— W. Kops 20'. Schaken. 2e ronde: C. J. Post P. Tervoort 10; J. RingersP. Mun terkamp 0—1; P. Tervoort—J. Rin gers 01. VELSEN. De Rijhsdagnorxnaalschool. Omtrent het bezoek van onzen wet houder van onderwijs, den heer Lande- weert, aan den Haag, vernemen we dat 'de Minister van Onderwijs heeft toege zegd nader te'zullen overwegen, of in de plaatsen, waar de Normaalscholen zullen worden opgeheven, verandering kan worden gebracht. Wel is het zeker dat er-25 van jdeze scholen zullen moe ten verdwijnen. De Minister zal dus nog advies inwinnen, of de Normaal school in onze gemeente zou kunnen blijven bestaan. Wel kon gezegd wor den, dat er niet veel kans op is, met het oog op de nabijheid van Haarlem, met haar drie kweekscholen. Den leerlingen, wier ouders daar voor in aanmerking komen, zal het ech ter door toelagen zoo makkelijk moge lijk worden gemaakt om hun studie voort te zetten. De heer Landeweei't gaat nu a.s. Maandag bij den Hoofdinspecteur op bezoek, teneinde te trachten dezen te winnen voor de oplossing, dat de school alhier': omgezet zou worden in een Opleidingsschool voor onderwijze ressen. Tot. degenen, die van de Hongaar- sche regeering een onderscheiding heb ben ontvangen, behoort ook Mevr. Bo- reel van Hogèlanden-van Weede alhier Aan den heer J. L. van Egmond is vergunning verleend tot het verhou wen van percpel Rijksstraatweg 275 tot winkelhuis en aan den heer K. Koster tot het bouwen van een bovenverdie ping op het Stationskoffiehuis aan den Stationsweg. De raadsverkiezingen. Na gehouden referendum in de afdee- lingen is Woensdagavond door het be stuur der Federatie van de S. D. A. P. in deze gemeente de officiëele Candida- tenlijst voor de raadsverkiezingen vastgesteld. De volgorde der candidaten is thans 1. D. F. G. Schilling, IJmuiden, aftr,; 2 P. F. C. Roelse, IJmuiden; 3. J. A. Dal- meyer, Santpoort, aftr.; 4. W. F. Visser, Wijkoroog; 5. P. Schaar, Velseroord; 6, W. Landeweert, Santpoort, altr.; J. S. Baarda, Velsen, altr.; 8. J. Heiligers. Velseroord; 9. W. Davidson, Wijkeroog, aftr.; 10. P. H. Wagenaar, IJmuiden; 11 P. II. van Rummelen, Santpoort; 12. A. de Waal, IJmuiden. Wethouder Landeweert heeft dus de zesde plaats op de lijst, w.elke hij ook reeds innam op de door het Federatie bestuur aangegeven volgorde, behou den. De Bond voor Staatspensionnee- ring zal Woensdag 21 Maart a.s. eene feestvergadering houden in 't gebouw „Concordia". De Tooneelvereeniging „Concordia" zal daarbij hare welwillen de medewerking verleenen door de op voering van „Tropenadel", een blijspel uit het Indische leven in drie bedrijven door Henri van Wermeskerken. Aanvang 7 uur 's avonds. WIJKEROOG. J.l. Woensdagavond had in de Chr. School te Wijkeroog eene vergadering plaats om de Chr. Hist. Kiesvereeniging dezer afdeeling, die sinds enkele jaren sluimert, weder op te richten en nieuw ieven in te blazen. De vergadering, die goed bezocht was, werd geleid door den heer J. Deinum, die in 'korte trekken het doel dezer bijeenkomst uiteenzet te. De aanwezigen traden allen als lid toe, terwijl nog van eenige anderen be richt was ingekomen, dat zij toetraden, maar verhinderd waren deze vergade ring bij te wonen. Tot bestuursleden der Kiesvereeni ging werden gekozen de heeren J. Dei num, Voorzitter; A Hille, Secretaris; J. Combé, Penningmeester; D. Jongens en L. Broese. Voor de groslijst der a.s. gemeente raadsverkiezing werden vanwege deze afdeeling, die thans Velsen, Wijkeroog omvat, opgegeven de heeren: D. Y. Hanneman, Velsen; H. Groeneveld, Velsen; C. v. d. Sluis, Velsen; J. Smit, Wijkeroog en H. M. Klinkenberg, Wij keroog. Na rondvraag, waarbij nog verschil lende zaken ter sprake kwamen, o.a. de propaganda, 't laten optreden van een spreker, de wenschelijkheid van een gemeente-program voor deze gemeen te enz., werd deze geanimeerde verga dering door den Voorzitter gesloten. SANTPOORT. De weg SantpoortSpaarndam. Het Kamerlid, de heer Michielsen, heeft den Minister van Waterstaat de volgende vragen gesteld: lo. Is het den Minister bekend, dat het onderhoud van den weg langs den binnenberm van den Slaperdijk tusschen Santpoort en Spaarndam zijnde een belangrijke weg van door gaand verkeer sinds verschillende jaren niet meer wordt voorzien en deze weg dientengevolge in zeer slechten toestand verkeert? 2o. Is het den Minister mede bekend, dat bij K. B. van 6 Febr. 1825 aan A. A. Deutz van Assendelft en anderen ver gunning werd verleend tot bestrating van dezen weg, onder toekenning van tolheffing en verplichting van onder houd, terwijl bij art. 7 van dit K. B. on der bepaalde omstandigheden overne ming van den onderhoudsplicht door het Rijk werd in uitzicht gesteld? 3o. Is de Minister van oordeel, dat hot tijdstip voor overneming van het onderhoud door het Rijk op grond van aangehaald artikel is aangebroken en zoo neen, waarom niet?, Dezer dagen slaagde voor het exa men derde stuurman groote vaart onze plaatsgenoot de heer H, Landeweert. Woensdagmorgen geraakte een logé, bij den heer G. Kok, aan den Sla perdijk, door het te dicht bij een bran denden kachel komen in brand, met het gevolg, dat haar geheele lichaam met zware brandwonden overdekt werd en de dokter directe overbrenging naar het gasthuis noodzakelijk achtte. De juffrouw was voor het herstel van haar geschokte gezondheid voor eenigen tijd bij haar familie. N. Hl. Ct. Door het aanbieden van een strook grond ter weerszijde van den particu lieren weg van Excellentie J. T. Cremer kan de Hagelingerweg daar ter plaat se verbreed worden. De brieven- en telegrambesteller P. Molenkamp alhier is met ingang van 15 Maart tijdelijk overgeplaatst naar Bioemendaal. Voor de overige bestel lers beteekent dit een verlenging van den arbeidsdag. DRIEHUIS. In de Dinsdag gehouden jaarlijk- sche algemeene vergadering v. de N.V, Begraafplaats Westerveld, werd de ba lans en winst- en verliesrekening goed gekeurd. Overeenkomstig het bestuurs voorstel, is het dividend bepaald op 10 pet. op de aandeelen en f 50 per bewijs van deelgerechtigdheid. De heer R, Vouté, periodiek altredend, werd als bestuurslod herkozen. Tot degenen, die van de Hongaar- sche regeering een onderscheiding ont vingen, behoort ook de heer J. Th. Cre mer van Duin- en Kruidberg. Burgerlijke Stand Velsen. B ejv a l 1 en: E. StokerHoogerwerf d.\ Ondertrouwd: J. D. Boerkoel en' A. M. C. de Vries, J. W. K. de Jager en» C. E. van Zadel, J. van der Woude en M, M. van Riessen. O e h u w d N. Engelhart en D. Nielsen, H. van", Croonenborg en E. Engelhart, J. van Koot en R. Leijenaar. Overleden: J. Engels, 63 j-, weduwe- M. van den Ende, J. van den Hout, 56 j.* vrouw van H. Raspoort. SCHEEPVAART. Aan de Memorie van Antwoord op het afdeelingsverslag aangaande de Be grooting van Waterstaat is het volgen-1 de ontleend: De Minister zal zich beijveren met derr bouw groote voortvarendheid te be trachten en overweegt of het mogelijk zal zijn beschikking over een zoo noo dig grooter bedrag bij suppletoire be grooting te bevorderen. BURGERLIJKE STAND. Gemeente Egmond aan Zee. O e b o r e nWillem Jan, z. jvan Jan Bult en Maaike Hakkert. Aris, z. van Johannes Groen en Dirkje Krab. Dirkje, dr. van Gerrit Visser en D. W. A. M. Halff. Engelina Alberta Johanna, dr. van Jan Dekker en Engeltje Blok. Overleden: Jacob Oroen, 5 maanden, zoon van Jacob Oroen en Dirkje Zwart. 02 O S? fH iTi ÏS5 o M 24 0 w Ondertrouwd ABRAM BOUT en ANNIE H. RAM e v. Swindenstraat 97 111, Amsterdam. Bedummerweg 116 A, Groningen. 13 Maart 192J. Huwelijksvoltrekking 29 Maart a.s. te Qroningen. d O GG O ADVERTENTIES. jj Den 31 sten Maart hopen §1 onze geliefde Ouders jg- JAN SCHAAP MAARTJE HEERE den dag ie herdenken dat zij voor 25 jaar in den echt werden verbonden. Dat zij nog lang gespaard mogen blijven, is de wensch van hun dankbare kinderen. D. Schaap en verloofde E. Schaap P. Schaap P. J. Schaap IJmuiden, 17 Maart 1923. Oranjestraat 28. 8 gevraagd. Enschedéstraat 39. ]\et Dagmeisje gevraagd, wasch buitenshuis. AdresA J. Meesters, Willem Barendsz- straat 12. Biedt zich aan net Meisje tegen 1 Mei, voor dag en nacht, 19 jaar P. O. v. g. g. v. Brieven No. 1967, bureau van dit blad. Juffrouw, goed kunnende naaier en verstellen zoekt nog eenige J Brieven No. 1968, bur. v. d. blad, FAILLISSEMENT VAN ARENDJE KOSTER, weduwe van Dirk Jan Olyrhook, wonende te IJmuiden. De Curator in genoemd faillisse ment brengt ter kennis, dat bij beschikking van den Heer Rechter Commissaris d.d. 23-2 '23 is bepaald: te. dat de schuldvordering,' uiterlijk den 19en Maart 1923, zijnen kantore moeien zijn inge diend 2e. dat de verificatievergadering is bepaald op Zaterdag den 14en April 1923, des voormiddags te 11', ure, in het Paleis van J ustitie aan de Jansstraat No. 81, te Haarlem De Curator Mr. A. W. HELLEMA» IJmuiden, 13 Maart 1923. Kanaalstraat 80. Faillissement N. van Rhijn, te IJmuiden. De curator in genoemd faillisser ment brengtter kennis, dat Jf! beschikking van den Heer Rectrix Commissaris d.d. 23-2 '23 is bepaald: le. dat de schuldvorderingen uiter lijk den 21en Maart 1923, te zijnen kantore moeten zijn ingediend 2e. dat de verificatie-vergadering is bepaald op Zaterdag 14 April 1923, des voormiddags ten 10» 4 ure, in het Paleis van Justitie aan de Jansstraat No. 81, te Haarlem. De Curator: Mr. A. W. HELLEMj IJmuiden, den 13 Maart 1923. Kanaalstraat 80.

IJmuider Courant | 1923 | | pagina 6