ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN Yersehijjnt Woensdags Zaterdags BIOSCOOP „FLORA" f No. 41 Woensdag 21 Maart 1928 8e Jaargang IJMUIDER COURANT Abonnementsprijs: tl.per 3 maanden, franco per post f 1.35 Abonnementen worden aangenomen aan het Bureau en bij de Agenten. Tot plaatsen van advertentiên van Buiten de gemeente VELSEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd het Advertentie- bureau P. F. C. ROELSE, IJMUIDEN. - - Advertentiên uiterlijk in te zenden WOENSDAG tot 0 uur v.m. en VRIJDAGS tot 4 uur n.m. Uitgave van de N. V. UITGEVERS Mij. „IJMUIDEN" ADRES VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE N.V. DRUKKERIJ SINJEWEL Willemsplein 11 Telefoon 153 IJmuiden Ingeionde medldeilixgM 40 otl. p.r r.gel - Adrerteitie» Tin 11. «n m, 6 regel. i ri o£VS8 °"eï «t«. Compiot gelette idTirtentio» van 1 t. earn, i regels iedere regel meer 94 ets. Kleine ad.ertenties en familieberiohtei toomede vereemglngs adTertenties uit de gemeente, uitsluitend bij vooruitbeta- l/V™ 6 reSels iedere regel meer 16 ets. Bü niet contants betaling werden de gewone prgien berekend Adiertontieo .adres bureau ym dit klad' 10 ots. eitru; eoor beiorgüig nu op adTertenties ingekomen brieyen wordt 10 ots. in rekening gebracht - Boyenstaande regelprijzen worden met 6 ets. rerhoogd Toor adTertenties Tan buiten de gemeente Velaen DRINGEND VERZOEK aas kl| wsikmlzixg kat «lts tn het nliuwe adits, NIES au den laagu, deeh aan aaa ha« zaaa WILLEHSPLEIN 11, af ta gaven. Da Adaslalatcatta. Klalaa Advectentlaz en Faaslllahailahten kaaien Uj VOORUITBETALING ■laakti II Cent fei lagal. VOOR ADVERTENTIES Vrijdags na 4 nnr Ingezonden wordt gaan plaatsing In hat Zatardagnnmasar gagarandaard. OFFICIEEL. ZEEMILITIE. Herhalingsoefeningen In 1923. De Burgemeester van Velsen roept de in het verlofgangersregister dezer gemeente ingeschreven zeemilicien-verlofgangers, hier onder vermeld, op om zich, ieder op den achter zijn naam aangegeven dag, aan boord te begeven tot het volbrengen van den in art. 33 der Diensplichtwet bedoelden werkelijken dienst voor herhalingsoefe ningen. Groen, C., lichting 1919, gemeente Vel sen, 6 April 1923, Hr. Ms. Wachtschip, HelderLieshout van, A. L. H., lichting 1919, gemeente Velsen, 6 April 1923, Hr. Ms. Wachtschip, HelderRademakers, P., lichting 1919/20. gemeente Velsen, 6 April 1923, Hr. Ms. Wachtschip, Helder ;Zwart,C., lichting 1919, gemeente Velsen, 6 April 1923, Hr. Ms. Van Speijk, HelderKrab, J., lichting 1920, gemeente Velsen, 6 April 1923, Hr. Ms. Van Speijk, HelderBuis, D., lichting 1920, gemeente Velsen, 6 April 1923, Hr. Ms. Njord HelderGulik van, J., lich ting 1920, gemeente Velsen, 6 April 1923, Marinekazerne, HelderSchoor van der, J. H., lichting 1921, gemeente Velsen, 11 Mei 1923, Hr. Ms. Douwe Aukes, Helder Waagmeester, J., lichting 1921, gemeente Velsen, 6 April 1923, Vliegkamp „de Kooij", HelderStam, O., lichting 1921, gemeente Velsen, April, 1923, Vliegkamp „de Kooij", Helder; Veldman, K., lichting 1921, ge meente Velsen, 11 Mei 1923, Hr. Ms. Torpe doboot Z 3, Vlissingen Versteege, W. J., lichting 1921, gemeente Velsen, 6 April 1923, Hr. Ms. Schorpioen, Qorinchem Stolk, J., lichting 1921, gemeente Velsen, 6 April 1923, Hr. Ms. Wachtschip, Helder Schager, A., lichting 1921, gemeente Velsen, 6 April 1923, Hr. Ms. Torpedoboot Z 3, Vlissingen; Visser, P., lichting 1921, ge meente Velsen, 6 April 1923, Hr. Ms. Tor pedoboot Z 3, Vlissingen Visser de, M. A., lichting 1921, gemeente Velsen, 6 April 1923, Vliegkamp „de Mok", TexelPijl van der, W., lichting 1921, gemeente Velsen 11 Mei 1923, Marinekazerne, Helder, Thijssen, A. A„ lichting 1921, gemeente Noordwijkerhout, 6 April 1923, Onderzee dienslkazerne, Helder. Velsen, 19 Maart 1923. De burgemeester voornoemd, RIJKENS. Bekendmaking Drankwet. Burgemeester en Wethouders der gemeente Velsen brengen ter openbare kennis, dat op 15 Maart 1923 bij hen zijn ingekomen de verzoekschriften van: A. Dirk van Hoorn en B. Hendrik van Riessen, resp. van beroep logementhouder en bankwerker, wonende te Velsen om A. verlof voor den verkoop van alcohol houdenden drank anderen dan sterken drank en B. verlof voor den verkoop van uit sluitend alcoholvrijen drank in de navol gende localiteiten A. voor- en achterlokaliteit van het perceel, plaatselijk gemerkt C 13 en gelegen aan de Bik- en Arnoldkade en B. van het per ceel, plaatselijk gemerkt E 63 en gelegen aan den Velserduinerbuurtweg aldaar. Velsen, den 16 Maart 1923. En op 17 Maart 1923 van Petrus Visser van beroep concierge, wonende te Velsen, om verlof voor den verkoop/van uitsluitend alcoholvrijen drank, in de navolgende localiteitde zalen van het Gebouw voor Christelijke Belangen, plaatselijk gemerkt C 4 en gelegen aan de Enschedé- straat/aldaar. Binnen twee weken na de dagteekening dezer bekendmaking kan een ieder tegen het verleenen van deze verloven schriftelijk bezwaren bij Burgemeester en Wethouders inbrengen. Velsen, 16 Maart 1923. Burgemeester en wethouders van Velsen, de secretaris, de burgemeester, J. KOSTELIJK. RIJKENS. VERKIEZING vooi den GEMEENTERAAD. De Burgemeester van Velsen brengt het volgende ter openbare kennis. Op Dinsdag, 10 April aanstaande, zal plaats hebben de candidaatstelling voor den Gemeenteraad. Op dien dag kunnen, van des voor middags negen uur tot des namiddags vier uur, bij den Voorzitter van het Hoofdstemhureau in eiken kieskring, ter secretarie der gemeente worden in geleverd LIJSTEN VAN CANDIDATE»,', als bedoeld in artikel 35 der Kieswet. Op dezelfde lijst mogen ten hoogste twaalf candidaten worden geplaatst. Iedere lijst moet worden onderteekend door ten minste vijf-en-twintig perso nen, die volgens de kiezerslijst, gelden de op het oogenblik der inlevering, kie zers zijn voor den Gemeenteraad bin nen den kieskring. Dezelfde kiezer mag niet meer dan één lijst onderteekenen. De candidaten moeten, met vermel ding van hun voorletters en woon plaats, op de lijsten geplaatst worden in de volgorde, waarin door de onder- teekenaars aan hen de voorkeur wordt gegeven. Indien de candidaat is een gehuwde vrouw of weduwe, wordt zij op de lijst vermeld met den naam van haar echt genoot onder toevoeging van haven eigen naam, voorafgegaan door het woord „geboren" of een afkorting van dit woord. Bij de vermelding van een candidaat mogen de voorletters geheel of ton dee- le door de voornamen worden vervan gen. Dezelfde candidaat mag niet voorko men op meer dan één van de lijsten, ingeleverd in denzelfden kieskring. Bij de lijst moet worden overgelegd de in art. 4 van het Koninklijk besluit van 12 December 1917 (Staatsblad no. 692) bedoelde schriftelijke verklaring van iederen daarop voorkomenden can didaat, dat hij bewilligt in de plaats, hem op de lijst aangewezen. Indien de candidaat zich buiten het Rijk in Euro pa bevindt, kan de hier bedoelde ver klaring telegraphisch worden gedaan en is zij niet aan het officieele formu lier, hierboven bedoeld, gebonden. De inlevering der lijst moet geschie den persoonlijk door één der ondertee- kenaars. De candidaten kunnen daarbij tegenwoordig zijn. Van de inlevering wordt een bewijs van ontvangst afge geven. Formulieren voor de lijsten en voor de schriftelijke verklaring, hierboven vermeld, zijn ter secretarie dezer ge meente kosteloos verkrijgbaar tot en met den dag der candidaatstelling. In herinnering wordt gebracht arti kel 148 der Kieswet, luidende als volgt: Hij die eene lijst, als bedoeld in arti kel 35 inlevert, wetende dat zij voorzien is van handteekeningen van personen, die niet bevoegd zijn tot de deelneming INGEZONDEN MEDEDEELING. met gegarandeerd 15°/c verdikte raapolie. HARING KADE TELEF 298 VELSEROORD Geeft altijd het mooiste, altijd het nieuwste aan de verkiezing, waarvoor de inleve ring geschiedt, terwijl zonder die hand teekeningen geen voldoend aantal voor eene geldige lijst zon overblijven, wordt gestraft met gevangenisstrai van ten hoogste DRIE MAANDEN oi eene geld boete van ten hoogste HONDERD TWINTIG GULDEN. Met gelijke straf wordt gestraft hij, die wetende dat hij niet bevoegd is tot deelneming aan de verkiezing, eene voor die inlevering bestemde lijst, als bedoeld bij artikel 35, beeft ondertee kend. Velsen, 17 Maart 19211. D" Burgemeester vuornoomd, RIJKENS. VAN DEN WACHTTOREN. De zomertijd. Het is niet meer mogelijk iets nieuws over den zomertijd te zeggen. Alle mo gelijke argumenten pro en contra zijn uitgedacht en de Eerste Kamerleden, die straks over het ontwerp-Braat moe ten beslissen, hebben geen makkelijke taak. Stemmen ze voor, dan worden ze beschuldigd, om wat boerenstemmen een zeer nuttige instelling om hals ge bracht te hebben en stemmen ze tegen, dan krijgen ze zeker te hooren, dat ze het plattelandsbelang verwaarloozw omdat ze die luie stedelingen niet dur ven raden, zomers een uurtje eerder op te staan. Er is zooveel voor en tegen den zo mertijd te zeggen, dat men om Bei.le partijen tevreden to houden cn zich van de moeilijkheid af te maken, te bepa len, welke argumenten liet zwaarst zijn iust krijgt, om mee te gaan met een tusschenvoorstel, dat beide partijen of wellicht geen enkele bevredigt, n.l. ihn zomertijd om liet andeie jaar in te vos ten. Men kan zeggen, dat de stedelijke be volking over het algemeen voor den zo mertijd is. Zij wordt gesteund door de meeste doktoren. Prof. van Leersum wijst op de groote winst dat men door den zomertijd een uur langer van den zon geniet. Eiken dag, zoo verzekert hij, brengen de natuurwetenschappen nieu we feiten aan het licht, die van een wonderlijken, heilzamen invloed dei- zon op de stofwisseling der levende we zens getuigen. Er zijn echter ook dok toren, die bezwaar maken tegen den zomertijd, omdat de kinderen daardoor te laat te bed komen, of als ze te bed liggen, terwijl de zon nog schijnt, niet slapen kunnen. De Ned. Mij. voor Nij verheid en Handel heeft een adres tot de Eerste Kamer gericht met het ver zoek het wetje-Braat te verwerpen. Ze wil den tijd niet een uur maar 40 minu ten naar West-Europeesche tijdrege- ling vervroegen; dan zijn de bezwaren van den landbouw niet zoo groot meer. Deze bezwaren zijn niet zonder eenige beteekenis en moeten niet alleen uit het conservatisme en de stijfkoppigheid der dorpsmenschen verklaard worden. De boer kan het werk in den zomer ze ker een uur later beginnen, maar kerk en school en trein en vergadering hou den zich aan den zomertijd en dat geeft, dan eenige moeilijkheid. Heel veel be- teekent het niet en als er door de distri butie niet een tegenstelling tusschen stad en land was gekomen, die zich ook in de politiek weerspiegelt, zou het ver zet tegen den zomertijd wellicht niet zoo groot zijn geworden. De zomertijd is door zijn tegenstan ders een verkrachting der natuur ge noemd. Er zijn zelfs theologische be zwaren uitgesproken. De klok volgt de goddelijke orde der zon en wij mogen die niet willekeurig verzetten gaan, op dat die luie stadsmenschen een uurtje langer zon zullen genieten, zonder vroeger op te staan. De klok volgt ech ter de zon niet. Het is naar de zon in Maastricht later en in Vlissingen vroe ger dan in Amsterdam. Een der wis kundigen van de Leidsche sterrewacht heeft uitgerekend, dat de klok in Am sterdam op sommige dagen meer dan een kwartier bij de zon ten achter komt Er moet echter in de tijdrekening van een land eenheid zijn en daarom vol gen de wijzers onzer klokken niet pre cies den gang der zon. De Eerste Kamer zal wel zelden zoo bewerkt zijn, als om deze betrekkelijk onbelangrijke kwestie; ze krijgt een petitionnement van duizenden hand teekeningen en verder nog allerlei ver zoeken, protesten en ongevraagde ad viezen. Het plattelandsbelang is in ons Hoogerhuis nog al sterk vertegenwoor digd en daardoor is de kans groot, dat wij de zomertijd kwijt raken. Alle ar gumenten gewikt en gewogen, zullen we dit betreuren; de voordeelen van den zomertijd komen ons grooter voor dan de nadeelen. 1-Iet is waar, dat de stadsmenschen wel een uurtje eerder kunnen opstaan, maar wanneer het openbare leven zich naar den ouden tijd regelt, heeft men des morgens dat uur zonneschijn meer, terwijl het juist zoo heerlijk is in de avonduren, de uren van rust. Kantoren, scholen enz. begin nen om negen uur, de meeste winkels worden niet eerder geopend, de fa brieksarbeid begint gewoonlijk om ze ven uur, dan beginnen velen den dag met een verloren uur. Men gaat dan niet wandelen, als 's avonds, men hangt wat om en de winst is dus gering. De Teylerzaak. Er zijn reeds meerdere processen ge voerd over de kwestie of de nakomelin gen van Pieter Teyler van der Hulst geen recht hebben op een deel zijner erfenis, in het testament van 1762 vast gesteld. In dat testament werd een groot kapitaal gelegateerd aan een stichting, die naar den erflater ge noemd zou worden. Maar afzonderlijk v orden genoemd enige fondsen, welk dcfl vap het groote vermogen gesche1- den geadministra'eerd moest worier.. De inkomsten daarvan zijn steeds aan de Tey'erstichting uitgekeerd. De erf genamen, die niets van de erfenis kre gen, ir.eenen ten onrechte.' Er zijn nu weer een drietal met den naam van Öorde een proces begonnen. Ze vragen eenige millioenon, vragen staat, vrij! Ook willen ze tekening en verantwoor ding van het afzonderlijke deel van het vermogen, dat uit Engelsche fondsen bestond. De verdediger van de Teylerstichting verzekert, dat de opbrengst der Engel sche fondsen volger,s het testament Be stemd waren voor deze stichting; de ad vocaat der eischers ontkent zulks. Ook wijst de eerste erop, dat het erfrecht der familie verjaard is. Wanneer gi] u daarop beroept, werpt de verdediger- der familieleden item tegen, erkent gij dat er onrecht is gebeurd en hij ont kent tevens, dat deze vordering zou verjaren. Het is een prachtige kwestie voor ju risten, om uit te pluizen, maar nu er reeds meerdere processen door de fa- WITTE KRUIS. Stel niet uit lid te worden van het Witte Kruis tot dit noodig is. Ziekte komt onverwachts, het noodlidmaat- schap kost u dan f 4.—. Voor f 1.50 Contributie per jaar dus cent per week is men lid en heeft dan recht op kostelooze hulp van een der- wijkzusters en tevens gebruik van ver- pleegmateriaai. Opgave van lidmaatschap gelieve men te richten aan den Administrateur- den heer J. F. de Liefde, Lagerstraat 12 te Velseroord. milie verloren zijn, geven we hun wei nig kans op de millioenen, waarop zij meenen recht te hebben. Er zijn waar schijnlijk nog meer booze en teleurge- stelden erfgenamen dan gelukkigen en hoelang blijven deze laatsten gelukkig? Reeds op de begrafenis begint vaak al een stille oorlog om de erfenis en men zou het staatserfrecht alleen al willen invoeren om van alle geharrewar en ge kibbel over erfenissen af te komen. De beste erfenis bestaat niet uit geld maar uit den goeden invloed van een nuttig leven en een nobel karakter. Die in vloed is vaak meer waard dan een mil- lioen. De vrijwillige Ouderdomsverzekering. De bekende autoriteit op verzeke- ringsgebied, de heer J. M. van Hoog straten bespreekt in de N. R. Crt. de Vrijw. Ouderdomsverzekering, die thans pensioenen tot f 20 per week toe betreft, dus niet alleen meer dient als steun voor minvermogenden. Zij is voor betrekkelijk welgestelden geschikt en in dat opzicht dus een verzekerings bedrijf als ieder ander, waarbij echter geen particuliere maatschappij maar de staat het bedrijf voert. De heer Hoog straten vreest, dat de Staat op deze ver zekering toelegt en vraagt of de burger, die geen verzekering wenscht of elders verzekerd is door zijn belastingpennin gen niet gedwongen wordt mee te be talen, om de verzekerden bij het Rijks- bedrijf goedkoope pensioenen te bezor gen. tij Maar hij wijst nog op een andere zonderlinge misstand op dit gebied. De Ned. ambtenaar kan een vrijwillige pensioenverzekering sluiten tot ver hooging van liet pensioen, waarop hij recht heeft. Maar dan komt hij aanzien lijk duurder uit, dan wanneer hij ge bruik maakt van de Vrijw. Ouderdoms verzekering. Van twee verschillende departementen gaan tarieven uit voor dezelfde zaak, waartusschen bedenke lijke verschillen bestaan. Dat maakt het waarschijnlijk, dat de Vrijw. Ouderdomsverzekering met verlies werkt, wat de belastingschuldigen moeten aanzuiveren. In elk geval is het wel heel raar, dat het Rijk verschillen de tarieven heeft voor dezelfde zaak en het parlement heeft de wijziging en uit breiding der Ouderdomsverzekering behandeld en aangenomen en niemand heeft daarbij gelet op deze tout noch zich bekommert om een waarschijnlijk tekort op het Rijksverzekeringsbedrijf. De heer van Hoogstraten noemt een en ander Rijksduisterheden; het is ze ker gewenscht, dat er in deze duisternis wat licht wordt gebracht. We zouden de departementen kun- vergelijken bij filialen van dezelfde zaak. Als men in het eene filiaal een kwartje meer moet geven voor hetzelf de artikel als in het andere, gaat men aan de nauwkeurigheid en soliditeit der geheele zaak twijfelen. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. DE TOONEELWEDSTRIJD VAN „VARIA". Het tweede artikel van den heer J. B. Schuil in Haarlem's Dagblad gaat over

IJmuider Courant | 1923 | | pagina 1