ste klasseschap Week het zeer ge- wenscht de terrein-accommandatie en het terrein zelve in een beteren toe stand te brengen. Waar dit echter een bedrag van eenige duizenden vordert, werd hierover zeer uitvoerig gediscu- sieerd. Tenslotte werd tot het aanbren gen van verbeteringen besloten. Over het al of niet noodzakelijk zijn van trainen sprak de vergadering zich in positieven zin uit. INGEZONDEN. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Mijnheer de Redacteur! Verzoeke beleefd voor het onderstaande een plaats in Uw blad. De noodtoestand te IJmulden. Aangezien schrijver dezes niet direct bij het het visscherijbedrijf betrokken is moet hij volstaan voor zoover de cijfers hem niet precies, bekend zijn met onbekende cijfers (bij benadering) te werken. Deze cijfers moeten dus beschouwd worden als: aangenomen getallen. Voorloopige opzet: Of het oogenschijnlijk in het voor- of nadeel van de eene of andere partij of groep is, doet er niet toe, doel is de basis te z o e k e n om het stoomtrawlvis- scherijbedrijf hier mogelijk te maken. Op IJmuiden moeten varen 80 [Jmuider Stoomtrawlers om onder de tegenwoor dige, omstandigheden het visscherijbedrijf met alles wat er aan vast zit o p d e been te houden. Iedere trawler verstookt (denkt er aan dat er gewerkt wordt met aangenomen getallen) 6 ton kolen per etmaal. Iedere trawler heeft 25 zeedagen in de maand, verstookt dus 25X6 150 ton kolen. 80 trawlers dus 80 X 150 12000 ton per maand. Om nu verder te gaan moet er eerst een fonds opgericht worden de naam laat schrijver aan de keuze van de direct belanghebbenden over Garantiefonds voor het visscherijbe- bedrijf te IJmuiden, of Garantiefonds voor Werkverruiming, of Garantiefonds voor het behouden van IJmuiden als visscherijhaven of wat anders als dat beter past. Schrijver dezes zal het h i e r garantiefonds noemen. Het Rijk neemt de risico op zich en stelt zich dus aansprakelijk voor het eindresultaat. Voorloopig wordt er in het fonds f 100.000. gestort of een crediet geopend door het Rijk bij de een of andere bankinstelling. De regeling wordt voorloopig gesloten voor 3 maanden of indien dat beter uit voerbaar is voor 10 reizen per trawler het kan natuurlijk ook voorlangeren termijn aangegaan worden. Op den basis van bovenstaande becijfering verstoken 80 trawlers per maand 12000 ton kolen. De kolen kosten nu f 24.— per ton franco bunkers. Op dezen prijs wordt een toeslag toe gezegd van f 10.— per ton onder nader te bepalen voorwaarden, waartoe iedere reeder welke hier van wenscht te profiteeren zich moet verbinden. De maximum toeslag is dus 12000 X 10-— f 120.000.— permaand. De eerste voorwaarde is dat alle gevangen visch natuurlijk naar IJmuiden gebracht moet worden. Nu moet er gevaren worden aan boord van trawler A zijn nog 20 ton kolen (eigendom van de reederij). Er worden 50 ton bijgeladen. In het tegoed van de betrokken reederij wordt nu geschreven 50 X' 16-f500.-. Trawler A heeft noodig om te kunnen blijven varen eene besomming van f 2000. de eene trawler iets meer dan de andere (aangenomen) in 8 dagen. Na een reis van 8 dagen komt de trawler binnen en besomt netto f 1500.—. Def500. toegezegde toeslag wordt aan de reederij uitbetaald. Wanneer dat zelfde schip besomt boven de f 2000.— dan moet de reederij het bedrag boven de f 2000.storten in het garantie fonds. Het te storten bedrag mag echter nooit hooger zijn dan het voor dien reis geladen aantal tonnen steenkolen X f 10.— Een opgezette schema hiervan ziet er aldus uit: 5 M -S _0 M M .E MC «UZ _»5 _M E.O r w «o c Js o Ol n Ho. H 55-= o 03 .H 50 X 10 f 500 f 1400 nihil 500 1500 nihil 500 1600 100 500 1700 200 500 1800 300 500 1900 400 500 2000 500 500 2100 500 De speling is nooit grooter dan het aantal geladen tonnen kolen X den toeslag. Omdat de duur van de reizen nog al uiteenloopen, zou men voor iedere trawler een besom- mings-norm per vaartdag vast kunnen stellen en dit bedrag dan nemen in de plaats van het door''schrijver aangenomen bedrag van f 2000. Bij een gemiddeld besommingscijfer van f 2000 heffen de inkomsten en uitgaven elkaar op. Voorbeeld 80 trawlers a 3 reizen is 240 reizen, komt de gemiddelde besomming op dan moet bijgepast worden f 1900 240X16° 24000 f 1800 X 200 f 48000 f 1700 X 000 72000 f 1600 X 400 06000 f 1500 X500 f120000 boven de f 2000.wordt hetzelfde bedrag gestort. De grenzen van alle cijfers, besom- mings-normen kolentoeslag enz. kunnen natuurlijk verplaatst en passend gemaakt worden aan de werkelijkheid. Garantiefonds. De inkomsten bestaan uit: 1. Het bedrag dat iedere besomming de vastgestelde norm voor ieder schip, te boven gaat echter begrensd door het bedrag ver kregen door vermenigvuldiging van het aantal geladen tonnen met den toeslag. Dit bedrag moet direct van de besomming afgehouden worden en is preferent boven alles. 2. Het bedrag (zijnde de helft)dus l°/0 van de aan de vischhandel toegestane koopmanskorting. 3. Het bedrag der netto besomming van buitenlandsche vaartuigen tot een maximum nader te bepalen b.v. 5% beneden f 1000.netto besomming. 10% f 2000.— 15°/, boven f 2000. De uitgaven van het garantiefonds zijn 1. Het bedrag van iedere besomming beneden de vastgestelde norm voor ieder schip echter begrensd door het bedrag verkregen door vermenigvuldiging van het geladen aantal tonnen kolen met den toeslag. 2. Het bedrag benoodigd voor de kosten van Beheer en Administratie van het fonds. 3. Het bedrag der Controle kosten bij het laden van de steenkolen. Van de 80 trawlers, welke aan de regeling deelnemen komen per week ongeveer 60 binnen. Bij eene besomming tot f 2500.— per trawler wordt per trawler betaald f 60.—. Het losloon hiervan is dus f 3600. Hierbij gerekend het losloon van andere nog te IJmuiden varenden geschat op f 1200. f 4800.—. Het aantal vaste kantiossers is schrijver niet bekend. Het kan zeer wel mogelijk zijn dat het te verrichten loswerk gedaan, kan worden door de helft hiervan, bij zulk een geringe vischaanvoer. Onder de kantiossers is zeker wel 50% dat vroeger op den trawier gevaren heeft. Deze zouden zeer gemakkelijk geplaatst kunnen worden op de schepen welke thans stilliggen. Hierdoor bereikt men dat de werkgelegenheid verruimd wordt, en de werkloosheid hier ter plaatse bestreden wordt omdat de lossers bijna alle in de gemeente wonen. Zeer zeker is er wel een regeling Ie ontwerpen waarbij al het werk ge zamenlijk wordt verricht, en het loon gezamenlijk gedeeld. Het aantal overblijvende lossers moei natuurlijk beperkt blijven, ieder moet dus een bewijs hebben dat hij ingeschreven staat als losser. Zeer zeker kan het aan tal lossers wel zoo beperkt worden dat allen een behoorlijk weekloon verdienen en de rest een plaats vindt op de trawlervioot De lostijd moet des nachts om 12 uur aanvangen in plaats van 's morgens 3 uur omdat bij ongeregelde, soms groote aanvoer, de lostijd van 4 uur, voor de dan kleinere ploeg te kort is. De algeheele regeling moet van tijdelijken aard zijn, omdat het bedrijf in zijn geheel zich aan moet passen bij de gelijksoortige bedrijven in het buitenlandIJmuiden mei zijn te groote vloot voor het binnenland kan zonder de buitenlandsche afname niet bestaan. De risico voor het Rijk is beperkt door de besommingen boven de vastgestelde besommingsnorm en het bedrag der kolen toeslag, terwijl het behalen van winst door de reederijen ten koste van de garantie van het rijk zeer beperkt wordt, door de terugstorting in het garantiefonds. Gedurende den voorzomer is het vis scherijbedrijf het minst loonend, de risico dus het grootst, de mogelijkheid blijft echter open, dat de eventueele verliezingen gedekt kunnen worden, door een in den regel meer loonende exploitatie in den nazomer. De hoop dat de Roerbezetting een eind zal nemen leeft bij ieder, gebeurt dit, dan zullen de kolenprijzen, de grootste factor van het bedrijf, ook wel dalen en de toe standen over 't geheel wel meer normaal worden. Kan bovenstaande schema verder uitge werkt en in de praktijk gebracht worden, als men van alle kanten werkelijk wil? Een vraag, voorgelegd aan iedere belang hebbende. V. Geachte Redactie! Beleefd verzoeken wij u een plaatsje voor het onderstaande: Ter openbare vergadering van de Vereeniging „De Dageraad" op Donder dag 3 Mei j.l. in Flora te V eiseroord, beklaagde de heer B. Th. de Wolf, die in debat kwam, dat hij zelfs bij den hem toegemeten tijd geen voldoende gele genheid had zijn denkbeelden te ont vouwen. Namens het bestuur der afd. werd hem toen door den fungeerenden voorzitter, den heer H, Croiset van Am sterdam, een debat aangeboden over een der onderwerpen: Godsdienst en Wetenschap, Geloof en Ongeloof, Hei lig en Niet-Heilig. De heer B. Th. de Wolf ging niet direct op die uitnoodi- ging in, maar zei in het openbaar, dat nij wel antwoord zou sturen. Daar hij niet onmiddellijk op het aan bod inging heeft ons bestuur hem nu een bevestiging gestuurd. Daar' een en ander in het publiek is geschied, heeft het publiek het recht te weten, hoe de ze zaak door beide partijen wordt be handeld. Daarom volge hier dit schrij ven met onzen dank aan de Redactie voor de plaatsing. Hoogachtend, Namens het Bestuur van „De Dageraad", C. N. WEIJ, Secretaris. AFSCHRIFT. Vereeniging „De Dageraad" ter bevor dering der Vrije Gedachte. Afdeeling Velsen. .Velseroord, 5 Mei 1923 Willebrordstraat 36 Den WelEd. Geb. Heer B. Th. de Wolf, Directeur van het Roomsch-Katholiek Centraal Propagalida-Bureau Ceintuurbaan 268, Amsterdam Weledelgeboren Heer, Bij dezen hebben wij de eer u beleefd te bevestigen de uitnoodiging u gedaan in de openbare vergadering van giste ren door den heer H. Croiset namens het bestuur der Vereeniging de Dage raad afdeeling Velsen. Het zal ons aan genaam zijn indien u in een openbare vergadering onzer afdeeling met den heer Croiset wilt debatteeren over een der onderwerpen, die hij u genoemd heeft, n.l.: Godsdienst en Wetenschap of Heilig en Niet-Heilig, of Geloof en Ongeloof. Wij twijfelen er niet aan, of gij zult deze gelegenheid aangrijpen, te meer waar gij n gisteravond beklaagdet aan den u ruim toegemeten tijd niet vol doende te hebben om behoorlijk uwe denkbeelden te ontvouwen. Wij garan deeren u, dat u alsdan precies den zelf den tijd als onze spreker zult hebben, terwijl gij ook naar believen het laatste woord kunt voerten. Waar het verloop der vergadering van gister heeft bewe zen, dat wij onzen tegenstanders volko men recht doen wedervaren, vleien wij ons met de bijna-zekerheid, dat wij niet tevergeefs een beroep op u gedaan heb ben. Gaarne zien wij dus ten spoedigste uw gunstig antwoord tegemoet. Hoogachtend, Namens het Bestuur van de Vereeniging „De Dageraad", Afdeeling Velsen. (w.g.) C. v. d. WEU, Secretaris, Willebrordstraat 36 PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Mishandeling in den trein; het volgende had zich op 2 April j.l. afge speeld: de 32-jarige vischkooper W. B. uit IJmuiden zat op dien datum in den trein van Haarlem naar IJmuiden, met een jongeren collega, J. A. v. d. Z. Het eentonig sporen werd onderbroken door een geanimeerd ruzietje, dat geen malsch staartje had, want B. anders geen kwade kerel, maar toen had hij een borrel op gaf zijn medereiziger een onzachten stomp, die bloed deed vloeien. En dit laatste bedierf het pak en de regenjas van den gestompten confrater. Samen hadden zij naar de Kenn. Ed. meldt, het gevalletje op een accoordje willen gooien: bekl. zou f 25 schade vergoeden als de zaak niet doorging, maar de IJmuidensche commissaris van politie dacht er anders over evenals de ambtenaar van het O. M., die het recht te hoog acht om er mede te laten „sollen" en in te gaan op 't on- derhandsche „mazzeltje". Het O. M. recfuireerde tot een geld boete van f 50. Bekl. werd veroordeeld tot 10 dagen gev. straf voorwaardelijk en onder de conditie dat binnen drie maanden f 25 schade vergoed wordt. Vrijdag 11 Mei, 's avonds 8 uur, zal de heer Mr. Schokking spreken in het Gebouw voor Chr. Belangen over Christelijk-Historische Gemeente-Poli tiek. Ds. W. Luikinga ontving een beroep naar de Doopsgez. Gemeente te Balk-Woudsend. VELSEROORD, Verbetering. In het verslag der vergadering van „De Dageraad" komen enkele fouten voor. Er staat dat de heer de Wolf ge zegd zou hebben „Maar nog geen enke le paus heeft de Kerk verraden of de ketterij". Achter ketterij is weggevallen het woordje „gebracht". Kardinaal Bo- nomeüs moet zijn Borromeüs. De gemeentelijke Bewaarschool is wegens het heerschen van mazelen en diphtheritis voorloopig gesloten, zulks op advies van den gemeentelijken ge neeskundige. De Arbeiders Jeugd Centrale zal met de Pinksterdagen kampeeren op een terrein bij het z.g. Kommetje aan den Zeeweg alhier, daartoe welwillend door den heer W. van Heyst beschik baar gesteld. VELSEN. Voor het voorloopig machinisten- diploma is te 's-Gravenhage geslaagd de heer C. Borst alhier. De raadsverkiezingen. Door de S. D. A. P. zullen met het oog op de raadsverkiezingen verschillende vergaderingen worden gehouden. Op Woensdag 16 Mei in Cycloop te IJmui den, waar de heeren D. F. G. Schilling en de heer W. Drop van Rotterdam zul len spreken. Op Donderdag 17 Mei in Flora te Velseroord, met als sprekers de heeren A. de Vries van Zaandam en een der raadscandidaten; op Vrijdag 18 Mei in Bloemoord te Wijkeroog, spre kers de heeren Schilling en W. F. Vis ser. Ook te Santpoort zal nóg een ver gadering worden gehouden. De Chr. Sociale Partij belegt drie ver gaderingen en wel Donderdag 17 Mei in de consistorie der Herv. Kerk te Vel seroord; Vrijdag 18 Mei in het Gymnas tieklokaal der Chr. School op Wijker oog en Dinsdag 22 Mei in het Gebouw voor Chr. Belangen te IJmuiden, met telkens den heer G. Voet als spreker. Het Centraal Drankweer-Comité in deze gemeente zal ook nu weer de Blauwe VVeek-actie voeren. Morgen zal in alle deelen der gemeente het blauwe drankbestrijdings-bloempjje te koop worden aangeboden, daar het bestuur thans alleen voor één dag toestemming voor den verkoop ontving. Overal zijn de groote en kleine bil jetten weer aangeplakt of opgehangen terwijl 6000 Blauwe Weekbladen gratis zullen worden verspreid. A.s. Zaterdag wordt een groote op tocht voor Plaatselijke Keuze gehou den, waaraan behalve drankbestrijders organisaties ook politieke- en vakver- eenigingen met vaandels en doeken zullen deelnemen. De optocht, waarin twee muziekcorpsen zullen meeloopen, gaat te o.g. 3 uur van de visseherij- school te IJmuiden naar het Hanen land bij het station te Velseroord. Daar wordt deze ontbonden en heeft een meeting plaats, waar drie sprekers het woord zullen voeren en muziekcorpsen en zangvereenigingen zullen medewer ken. OVERZICHT van de detail-prijzen van electrischen stroom in eenige groote en middelgroote gemeenten. 1. Amsterdam, eigen centrale 25 cent p. K.W.U. 2. 's Gravenhage, eigen centrale 25 cent per K.W.U. 3. Leiden, eigen centrale 27 cent per K.W.U. 4. Middelburg, particuliere centrale te Vlisstngen 27 cent per K.W.U 5. Haarlem, eigen centrale 28 cent per K.W.U. 6. Arnhem, eigen centrale 28 cent per K.W.U. 7. Leeuwarden, centrale pro vincie Friesland 29 cent per K.W.U. 8. Utrecht, eigen centrale 30 cent per K.W.U. 9. Groningen, eigen centrale 30 cent per K.W.U. 10. Rotterdam, eigen centrale 30 cent per K.W.U. 11. Apeldoorn, centrale pro vincie Gelderland 30 cent per K.W.U. 12. Alkmaar, netten provin cie Noord-Holland 30 cent per K.W.U. 13. Bussum, netten provincie Noord-Holland 32 cent per K.W.U. 14. Concessio-gem. P. E. N., netten prov. Noord-Holl. 42 cent per K.W.U. SANTPOORT. Zijn scheepje bij het klimmen dei- jaren in veilige haven binnen te lood sen is niet een ieder gegeven. Sommi gen stranden in het gezicht van die ha ven, anderen drijven reeds lang voor dien tijd als wrakken op de menschelij- ke levenszee rond. Dit is ook het geval met den 75-jarigen P. K. van Jan Gij- senvaart, die bij gebrek aan goede lei ding, hij zelf is te zwak op dezen hoogen leeftijd een leven lijdt, een mensch onwaardig. Dezer dagen trachtte hij zich te vergrijpen aan eens anders goed. Voor het zoover kwam, werd reeds de hand op hem gelegd. Wat zal er van dit menschelijk wrak worden? Dinsdagmorgen reed van een vischauto van de V. E. M., welke door een andere auto getrokken werd, een wiel af, met het gevolg, dat de rest van het onderstel door de trekkende auto werd afgerukt en de tweede auto tegen een hoorn reed en belangrijk bescha digd werd. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Burgerlijke Stand Velsen. Bevallen: B. Goossenvan Veen, z.; J. Boomvan Muiden, z.; M. Wij- lcerKrab, d.; S. Markerinkvan Gin- hoven, d.; M. SnijdersVlegels, z.; T. NapBuijs, d.; M. de KoningMossel, z.; H. J. Koks—van Koningsbruggen, z. A. M. ZwanenburgHooggreef, d.; P. VeldmanDekker, z.; M. OomsVol ger, z.; P. H.. HuismanKarreman, d.; H. J. StekOosterwal, z. Overleden: Ernestus Huth, oud 79 jaar, echtgenoot van C. Velthuijzen. BINNENLAND. Het Hospitaal-Kerkschip „De Hoop". Vrijdagmiddag had te Amsterdam een buitengewone bestuursvergadering plaats van de Nederlandsche V""eeni- ging ten behoeve van zeelieden van el ke nationaliteit ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan dier vereeniging, De feestvergadering werd door de Koningin-Moeder, de beschermvrouwe der Vereeniging bijgewoond. De secretaris, de heer Chr. Beets las een gedeelte uit het Jubileumverslag voor. Aan dat verslag ontleenen wij het volgende: Met dankbaarheid kan teruggezien worden op den zegenrijken arbeid van de vereeniging, in het bijzonder wat betreft de hulp, verleend aan de vis- schers op de Noordzee door het Hospi taal Kerkschip „De Hoop". Het hoofddoel der vereeniging: het in de vaart brengen van een schip zóó toe gerust, dat het den haringvisschers ge neeskundige en geestelijke hulp kan aanbieden gedurende de zomermaan den, dat zij hun beroep op zee uitoefe nen, mag als bereikt beschouwd wor den. AJ Wat de financiën aangaat, in Febru ari 1399 waren 21.000 gld. aanwezig zoodat tot aankoop van een visschers- vaartuig kon worden overgegaan. H.M. de Koningin-Moeder verklaarde zich dadelijk bereid Haar naam te geven als Beschermvrouwe der Vereeniging. 12 Mei 1899 werd een logger welke op de weri Goedkoop geheel tot Hospitaal- Kerkschip was omgebouwd, voor den dienst afgeleverd. Aankoop en verbou wing hadden 18000 gld. gekost. Het scheepje kreeg de naam „De Hoop". Reeds 24 jaar lang heeft het bewezen dien naam ten volle te verdienen want aan honderden visschers werd hulp ge boden naar, lichaam en geest. In 1900 bleek, dat zonder steun niet rondgeko men kon worden. Op verzoek werd door het Rijk een subsidie verleend voor het hospitaal werk, het „kerk"- werk bleef voor eigen rekening. Het werd als een groot bezwaar ge voeld, dat het vaartuig alleen zeilschip was en niet over een motor beschikte. Eerst in 1922 kon overgegaan worden tot het bestellen van een motorschip. In 1912 deed de nieuwe „Hoop" voor het eerst dienst, na in het voorjaar de eer genoten te hebben van een bezoek der Koninklijke familie. In de oorlogsjaren werd het werk door de in het noorde lijk deel van de Noordzee liggende mij nenvelden zeer bemoeilijkt. Doch se dert 1919 wordt weer geregeld gewerkt en aan ieder visschersscheepje de ge vraagde hulp onmiddellijk verleend. Geen weer is te zwaar, geen zeeën zijn te hoog om de matrozen van „de Hoop" te beletten met de sloep in zee te gaan, om zieke visschers van hun vaartuig te halen en naar het K. K. S. te brengon. Belastingverlaging. Bij den gemeenteraad van 's Gra venhage is ingekomen een voorstel van B. en W. tot vaststelling van het ver- houdingscijfer der plaatselijk© inkom stenbelasting 1923/1924 op 1,3 tegen 1,5. in 1922/1923. B. en W. van Groningen zullen, naar aan de Telegr. wordt gemeld, den ge meenteraad voorstellen, het vermenig- vuldigingscijfer voor den hoofdelijken omslag, van 3.4 te brengen op onge veer 2.4. De Raad van Krommenie heeft hef heffingspercentage ter vaststelling van de inkomstenbelasting teruggebracht van 9 tot 7, Te Apeldoorn is de plaatselijke in komstenbelasting voor het belasting jaar 1923/'24 verlaagd met 26% pst.

IJmuider Courant | 1923 | | pagina 2