ORGAAN V VEL! PENNACO No. 58 Zftterdsg 19 M^i 1923 8e Ja&rg&ug ANT Abonnementsprijs: fl.per 3 maanden, franco per post f 1.35 Abonnementen worden aangenomen aan bet Bureau en bij de Agenten. Tot plaatsen van advertentiën van Buiten de gemeente ~VELSEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd bet Advertentie bureau P. F. C. ROELSE, IJMUIDEN. Advertentiën uiterlijk in te zenden WOENSDAG tot 9 uur v.m. en VRIJDAGS tot 4 uur n.m. Vergebat WoeMd&gB Zatercsgs Uitgave van de N. V. UITGEVERS Ml]. „IJMUIDFN" ADRES VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE - N. V. DRUKKERIJ SINJEWEL Willemsplein 11 Telefoon 153 IJmuiden Ingeronde mededoelmgen 40 ets. per regel Advertenties van 11. en m. 5 regels f ^11° -re.gel meer 20 ct8- Compact gerette advertenties van 1 t.enm.5 regels f 1.35, iedere regel moer 25 ets. Kleine advertenties en familieberichten zoomede vereeniglngB advertenties uit de gemeente, uitsluitend bij vooiuitbeta- ling, van 1 tot en met 5 regels f0.75, iedere regel meer 15 ets. Bij niet contante betakng worden de gewone pryren berekend Advertenties ,adre8 bureau *a- dit blad' 10 ets. extra; voor bexorging van op advertenties ingekomen brieven wordt 10 ets. m rekening gebracht Bovenstaande regelprijzen worden met 5 ets. verhoogd voor advertenties wan buiten de gemeente Veisen DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD Kleine Advertenties en Familieberichten kosten bij VOORUITBETALING slechts!5 Cent per regel. DRINGEND VERZOEK om bij verhuizing het oude en het nieuwe adres, NIET aan den looper, doch aan ons bu reau WILLEMSPLEIN 11, op te geven De Administratie. OFFICIEEL. kiezerslijst. Burgemeester en Wethouders van Velsen maken bekend, dat de op 22 Maart j.l. vastgestelde kiezerslijst, zoo als deze thnns luidt, tot 15 Mei van het volgende jaar van kracht blijft, behou dens de wijzigingen -daarin ten gevolge van rechterlijke uitspraken, welke wij zigingen der lijst bevelen, te brengen. De kiezerslijst blijft voor een ieder op de secretarie der gemeente ter inzage nedergelegd en'in afschrift, tegen beta ling der kosten, verkrijgbaar. Velsen, 15 Mei 1923. Burgemeester en Wethouders voorn., de secretaris, de burgemeester, J. Kostelijk. W- Landeweert l.b. dienstplicht. ONDERZOEK van VERLOFGANGERS De Burgemeester van Velsen maakt bekend, dat het jaarlijksch onderzoek van verlofgangers, bedoeld in art. 41, derde lid, der Dienstplichtwet, voor de ze gemeente zal worden gehouden tc Velseroord in de Nijverheidsavond- school voor Ambachtslieden op Vrij dag, 15 Juni 1923, des voormiddags 9 uur voor de lichting 1910; des voorra.; 11 uur voor de lichting 1911; en des namiddags 2 uur voor de lichting 1912. Aan het onderzoek moeten deelnemen de verlofgangers van de landmacht der lichtingen 1910, 1911 en 1912 (voormali ge landweerlichtingen 1917, 1918a en 19181)), alsmede de dienstplichtigen van de lichtingen 1911 en 1912, die een vrijwillige verbintenis hebben aange gaan als verzorger bij den rijkspostdui- vendienst. Velsen, 15 Mei 1923. De Burgemeester voornoemd, RIJKENS. BEKEND MAK IN G, ingevolge artikel 6, 2e lid der Warenwet 1S13 (Staatsblad no. 581) Burgemeester en Wethouders der ge meente Velsen brengen ter algemeene kennis dat: a. Theodorus Braam, melkverkoo- per, te Santpoort, Voorplaats G 4, door den Kantonrechter te Haarlem is ver oordeeld tot eene geldboete van f 100.- of tien dagen hechtenis, wegens het verkoopen van melk waaraan onge veer 9water was toegevoegd; b! Bernardus van der Kolk, melk veehouder te Velseroord, Velserduiner- buurtweg E 89, door den Kantonrech ter te Haarlem is veroordeeld tot eene geldboete van tien gulden of tien da gen hechtenis, wegens het verkoopen van volle melk, waaraan vet was ont trokken. Velsen, 11 Mei 1923. Burgemeester en Wethouders voorn.: de secretaris, de burgemeester, J. Kostelijk. W. Landeweert l.b. VAN DEN WACHTTOREN. De Mais-Koning. Meer dan een halve eeuw geleden ging een arme jonge Fries met zijn vrouw naar Amerika, waar hij met zijn sterke handen, zijn vasten wil en zijn helderen geest den weg hoopte te vin den tot een beter bestaan en meer wel vaart: een weg, die hem, armen arbei derszoon van geringe ontwikkeling in zijn eigen land niet ontsloten zou wor den. Hij heeft hard gewerkt en zijn vrouw met hem en hij is er gekomen. Ilij heeft zijn eigen huis en boerderij; hij is een welgesteld man. Hij is niet de eenige landverhuizer, die door energie zijn doel bereikte en succes beeft. Maar wat wel zeer bijzonder is en waarom we melding van hem maken, is het feit, dat déze eenvoudige man, die nooit landbouwwetenschap bestudeerde, on langs door de landbouwwetenschap, om zijn groote verdiensten jegens baar, is geëerd. Hij begon als landbouwer op een vrij wel verwaarloosde boerderij met niet bijzonder vruchtbaren grond in den staat Wisconsin zich op de cultuur van mais toe te leggen. Niet zoozeer door de vruchtbaarheid van zijn grond als dooi de vruchtbaarheid van zijn brein is hij daar tot den mais-koning van Amerika geworden. Hij heef zich spéciaal op dit gewas toegelegd, gezocht naar het beste zaad, het veredeld, gezocht naar de bes te omstandigheden en methoden, om een schitterenden oogst te krijgen. En in landbouwkranten kon men de laatste tien jaar telkens zijn naam lezen. Hij verschafte aan particulieren en ver schillende instellingen van landbouw zijn beroemde Gold Glow Corn (Goud- glans-mais). Hij won me'erdere prijzen op landbouwtentoonstellingen met zijn prachtige collectie van kolven met de gouden korrels. In meerdere bladen werd hij afgebeeld naast zijn trots, de uitgestalde mais. Vele eerelinten en an dere onderscheidingen heeft hij ontvan gen. En altoos ziet men hem naast zijn beroemd product afgebeeld als een ge woon boertje met een scherpzinnig ge zicht, wel een man, die niet alleen uit zijn grond maar ook uit zijn hoofd ge haald heeft,' wat erin zit. Onlangs heeft hij op 75-jarigen leef tijd zijn hoogste onderscheiding gekre gen. Hij ontving een eerediploma van de faculteit van landbouw en zijn naam is ingeschreven op den eererol der univer siteit van Wisconsin. Weer is deze man, lie alle wetenschappelijke vorming en opleiding mist, in vele kranten ge noemd. Hij ontving het eerediploma in tegenwoordigheid van professoren en bestuurders der hoogeschool, voorname en geleerde mannen, die hem de hand schudden. Op het diploma staat onder anderen, dat de faculteit dankbaar besloot hem te erkennen, als den vriend van het ko renveld en den oogst, die den landbouw wist te bezielen. Tweeerlei is hier merkwaardig. Wijs heid geleerd door de praktijk neemt hier de plaats in van geleerdheid gehaald uit, de boeken en van het college. Deze nede rige landbouwer heeft in zijn bedrijf meer gezien dan 'n middel van bestaan. Hij heeft liefde gehad voor zijn werk, zijn grond, zijn gewas, zijn mais boven al. Ilij heeft zijn mais gekweekt, zooals een kunstenaar zijn werk schept. Hij heeft nagedacht en geexperimenteerd, zooals de ontdekker in zijn laboratori um. Hij heeft langs den weg der erva ring bereikt, waartoe de landbouwwe tenschap nog niet gekomen was. Hij heeft nieuwe wegen durven inslaan en zeker wel dingen gedaan, die men aan vankelijk dwaas en verkeerd vond. Maai bij heeft zijn gezond verstand en zijn er varing geraadpleegd en zoo werd hij tot den mais-koning. Niet minder merkwaardig is het, dat de officieele wetenschap, de wereld van het hooger onderwijs dezen man van het land, die maar weinige jaren schoolon derwijs genoot, de eer gaf, die hem toe komt. Eeredoctoraten en andere hooge onderscheidingen worden van wege de universiteiten in de oude wereld alleen verleend aan geleerden. Men moet min stens een belangrijk tijdschriftartikel een wetenschappelijke studie geschre INGEZONDEN MEDEDEELING. Het, beeteadre-voor Prima Coiu-iFieBto wtlt-n H4B.INGKAKE TELKF 298 ven -hebben, om hier op den eererol ee- ner academie' te worden ingeschreven Maar deze man van niet meer ontwik keling dan de gemiddelde arbeider heeft van de regenten der universiteit van Wisconsin woorden van warmen lof en groote waardeering ontvangen en zijn portret kreeg een plaats in de groote ge hoorzaal dier hoogeschool wegens zijn groote diensten aan den landbouw be wezen. We ontvingen eenige portretten van den mais-koning. Hij ziet er niet konin lelijk uit: een gewoon, nederig man, een boertje op zijn Zondags. Maar iioe lan ger men het portret ziet, des te meer merkt men het pittige, besliste en ver standige in dit gezicht op. De mond met de strenge lijnen als van een grijsaard, die met het leven heeft moeten vechten om er te komen. De kleine, doordrin gende oogen, die zoovele jaren de gids en raadsman bij het werk der handen zijn geweest. En bij dat alles liet dood eenvoudige in het voorkomen. Maar een der Amerikaansche bladen, die we raadpleegden, schrijft van den mais koning: ,De beteekenis van dergelijke man nen is, dat zij toohen, wat men kan, als men tracht door eenvoudig zichzelf te zijn allen, met wie men in aanraking komt, aan te sporen, eigen streven te bevorderen. Zij doen meer voor hun mcdemcnschen dan negen tienden der staatsleden en militairen". De naam van den mais-koning is J. Wiclinga. De man is Friesch gelijk zijn naam. Als Jippe is hij gedoopt; zijn va der was' wegwerker in de Friesche ge meente het Bildt en met de Friesche stoerheid van lichaam en wil is de ar beidersjongen tot den mais-koning ge worden en ontving hij, die zeker na zijn negende jaar geen onderwijs meer genoot, een eervolle onderscheiding van een wetenschappelijk' instituut.. Jippe is Jippa geworden. Mr. Jippa Wielinga, Midway, Wisconsin. En hij heeft met zijn beroemde mais grooter dienst bewezen aan de wereld dan me nige staatsman met zijn nota's en me nige hooge militair met zijn strategi sche plannen. Draadloos bulp-verleenen. In Amerika heeft ieder, die het beta len kan en velen, die het niet kunnen doen een car, een auto. De Amerikaan sche. auto-industrie gaat nog een groote toekomst tegemoet, want er zijn nog vele buizen, waarop wegens aan schaffen van een car nog geen hypo theek genomen is, zoo lazen we onlangs een aardig grapje in een Amerikaansch tijdschrift. Iedere Amerikaan heeft te genwoordig ook een draadlooze instal latie. In de ziekenhuizen laat men in de afdeeling kinderen draadloos muziek spelen, om de kinderen stil te houden en in slaap te krijgen. Er zijn steeds meerderen, die niet meer naar de kerk gaan, omdat ze een draadloozze dorni nee hebben, wiens preek ze in hun huis kamer kunnen hooren. De draadlooze is in de zeevaart onmisbaar geworden Men heeft daardoor voortdurend con tact met het land en op de groote boo ten worden dagbladen uitgegeven, waarin men het jongste nieuws kan le zen, dat draadloos overgeseind wordt De schepen in nood zenden naar alle kanten uit het bekende S. O. S. Save Our Souls (Redt onze levens!) en velen hebben hun leven te danken aan dezen hulproep, waardoor vaak tijdig nog hulp nadert. De Amerikaansche kust schepen seinen, als er een ernstig on geluk of een ziekte aan boord is, om ge neeskundige hulp, die dan uit de kust steden over het water komt. De zieken huizen hebben daarvoor ook een draad looze installatie. Zijn de schepen ver der van de kust af, dan worden" aanwij zingen geseind, wat men moet doen en welke medicijnen toedienen. Zoo min als medische behandeling per brief, zal echter zulk draadloos advies veel waarde hebben. Bovendien gebeurt het wel, dat een of ander medicijn draad loos voorgeschreven wordt, die niet aan boord aanwezig is. Niet alle sche pen zijn zoo goed van geneesmiddelen voorzien als onzen, die daartoe door de wet gedwongen worden. Uit Engeland wordt verhaald, dat uit een ziekenhuis de dokter draadloos seinde om een gezonden kerel, die zijn bloed wilde afstaan voor een zwakke zieke, die door het overbrengen van ge zond bloed wellicht nog gered kon wor den. Jammer genoeg was de patient overleden, toen een persoon zich aan meldde, om hem het offer van zijn bloed te brengen. Dat verhaal klinkt een beetje Ameri kaansch. Echt Amerikaansch is hel volgende. Aan boord werd van een der mannen een voet verbrijzeld, die dade lijk afgezet moest worden. Er was geen dokter aan boord en daarom werd de draadlooze arts geraadpleegd. Deze be val den kapitein zelf dan maar te ope- reeren. En deze deed dat, daarbij tel kens het advies inroepende van den dokter aan den wal. Natuurlijk is de operatie schitterend gelukt en zal de man straks wel op een kunstvoet loo- pen, sneller nog dan te voren, immers zonder likdoorns en eeltknobbels. Wie het verhaal niet gelooft, moet nooit Amerikaansche bladen lezen en wie zich afvraagt, of er aan boord van een schip zonder dokter toch de instrumen ten en andere middelen voor een ern stige operatie aanwezig zijn, bewijst daarmee een overmaat van critischen zin te bezitten. Laat men zelfs draadloos natuurlijk naar de waarheid van het verhaal aan den zeeman-chirurg infor meer en. Even geloofwaardig is een ander ver haal. Aan boord van een schip sterft een Engelschc matroos, die op de wijze van de Engelsche staatskerk begraven moest worden. Daarbij wordt een for mulier voorgelezen. Het was niet aan boord. Daarop seinde men de wijde wa teren van de zee af om het begrafenis- formulier. Het sein werd opgevangen door een Hollandsch schip, waar men natuurlijk het formulier ook niet ken de. Maar van dit schip ging het verzoek verder de wereld in en eindelijk was er op een Engelsch schip een kerkboekje met het formulier en de man kon naai de gebruiken zijner kerk over boord ge zet worden. We zullen nog wel van grooter draadlooze wonderen hooren. PLAATSELIJK NIEUWS. VELSEN. Het onderwijs in 1922. In het verslag der Commissie van ^Toezicht op het lager onderwijs wordt meegedeeld dat haar werkzaamheid zich voornamelijk bepaalde tot het uit brengen van adviezen. Als voornaamste daarvan, noemen wij de volgende. Met betrekking tot een verzoek van den Ned. Volkszangbond om bij voorkomende vacaturen, voor zoover zulks mogelijk en oorbaar is, de voorkeur te geven aan die candidaten. welke, bij overigens gelijke aanspra ken, voor hebben dat zij tot het geven van zangonderwijs werkelijk bekwaam zijn en het daarheen te leiden, dat aan elk der scholen minstens één zoodanige kracht verbonden zij, adviseerde de commissie, 'dat bij de vervulling van vacatures reeds thans voldoende aan dacht wordt geschonken aan de benoe ming van onderwijskrachten, welke in staat zijn zangonderwijs te geven. Op een tweede verzoek van den Ned. Volkszangbond om te bevorderen, dat zich in deze gemeente eene commissie vormt, die den Volkszangdag voorbe reidt en daarbij de leiding op zich neemt, besloot de Commissie B. en YV. in overweging te geven, zoowel om practische als paedagogische redenen, niet bevorderlijk te zijn aan de voorbe reiding van den Volkszangdag. Naar de Commissie vernam was, on danks een daartoe aan het bestuur der Ymbachtsschool gedaan verzoek, bij de toelatings-examens tot die school ook nu weer geen advies ingewonnen van de hoofden der scholen, welke door de adspiranten het laatst werden be zocht. Zulks werd betreurd, omdat do toelating daardoor dikwijls afhankelijk wordt van toevalligheden. De Commissie besloot zich nogmaals met betrekkingtot deze aangelegenheid te wenden tot het bestuur der Am bachtsschool en aan B. en YV. te vragen, om eveneens pogingen bij gemeld schoolbestuur aan te wenden, opdat in de toekomst wel de adviezen der be doelde hoofden van scholen zullen worden ingewonnen en de rapporten- boekjes der candidaten zullen worden geraadpleegd. Naar aanleiding van een en ander be richtte het bestuur der Ambachts school, dat bij de toelating aanvanke lijk gebruik is gemaakt der adviezen van hoofden van scholen, docli dat daarmede zulke onaangename ervarin gen zijn opgedaan, als gevolg van de zeer uiteenloopende opvattingen van de hoofden der verschillende scholen, dat men hiervan is moeten terugko men en thans het toelatingsexamen zelf afneemt. Het bestuur der Ambachtsschool gaf te kennen niet meèr van dit besluit te kunnen afwijken. Door B. en W. werd om advies in handen der commissie gesteld een ver zoek der Onder-commissie van school 11 om in de gemeente tot stand te bren gen een of meer gelegenheden, waai' schoolgaand^ kindeken onder behoor lijk toezicht zouden kunnen zwemmen. Aan B. m YV. werd bericht dat, de Commissie het zou toejuichen indim eene goede zweminrichting tot stand kwam, zij meent echter dat de techni sche op'ossing var. deze aangelegen heid niet behoort tot lia~e competentie, terwijl zij verder van oordeel is, dat het door de Ouder-commissie ge- wenschte toezicht eventueel aan c« n kundig zwemmer en in geen geval aan het onderwijzend personeel dient te worden oog^r,ragen. Op verzoek van B. en vV. wem door de Commissie e-m onde;zoek ingesteld naar het ontstaan de»- minder goede verhoudingen aan school D te Velser oord, waaromtrent een rapport werd uitgebrachi Einde 1922 waren in de gemeente Vel sen 20 scholen, waarvan 8 openbare en 12 bijzondere. Daarbij komt nog de school voor buitengewoon lager onder wijs te IJmuiden, welke is onderge bracht in 4 lokalen van school B. Deze scholet: werden bezovht door 4739 leer lingen, waai van 2288 gingen op d. openbare en 2501 op de bijzondere scholen. Van ie bijzondere scholen ging n 1271 kinüa'va op de R.K. en 1231 op de Prot, Chr. scholen. SANTPOORT. Zondagavond trad onze plaa ,se- lijke tooneelvereenigng „Varia" voor het laatst in dit seizoen op. Yreel be langstelling bestond er voor deze laat ste uitvoering niet, wij althans hadden er meer van verwacht. In zijn openingswoord moest de voor zitter, de heer G. J. Nieuwpoort, van 'n kleine teleurstelling gewagen. liet tweede op het programma geanonccc."- öe nummer kon wegens een gerez.'i) kwestie met het desbetreffende auteursrechten-bureau niet opgevoerd worden. Tot zijn vreugde kon hij e< li ter mededeelen, dat Mevr. v. d. Berg, die onlangs bij „Het Reizend Tooneel"

IJmuider Courant | 1923 | | pagina 1