IJmuider Courant Zaterdag 9 Juni 1923. 3e blad. predikbeurten VOOR ZONDAG a.S. IJMUIDEN. ned. berv. kerk. 10 uur: Da. van Oostrom Soede. 3 uur: Da. Erdman. Bediening van den H. Doop Zaterdagavond 8 uur Bidstond. Doopsgez. Gem. Afd. Prot. Bond. 10.30 uurDs. Luikinga. geref. kerk. 10 uur: Ds. Jansen. 5 uur: Dezelfde. chr. geref. kerk. 10 uur: Ds. Croes. 5 uurDezelfde. leger des heils. 7 uur: Bidstond. 10 uur: Heiiigingsdienst. 3 uur: Openiuchtsamenkomst,Velseroord 8 uur: Heilsbijeenkomst. Leider der samenkomsten, Stafkapitein Bruijns, van Amsterdam. VELSEROORD. ned. herv. kerk. Ds. Kroese. geref. kerk. Ds. Wissink. Dezelfde. VELSEN. ned. herv. kerk. Ds. Eggink. WIJKEROOG. geref. kerk. 10 uur: Ds. Boerkoel. 5 uur: Dezelfde. SANTPOORT. ned. herv. kerk. 10 uurDr. O. A. van den Bergh v. Eysinga evangelisatie. 10 uur: Ds. Erdman van IJmuiden. f 4422.98 f 4439.80 f 4360.71 was f 16.82 De ontvangsten bedroegen aan contributiën, rente enz. f3622.98 donatiën 350.00 waarborgsommen 450.00 Totaal De uitgaven bedroegen zoodat het batig saldo bedraagt f 79.09 Het bestuur is thans als volgt samen gesteld de heer A. H. Holtslag, voorzitter; Mej. T. Peek, secretaressede heer H. Kok, penningmeesterde heer A. P. Roza, regis seur, terwijl voor de functie van tooneel- meester-requisiteur werd benoemd de heer L. W, Boeree. 10 uur 10 uur 5 uur 10 uur: officieel. hinderwet. Burgemeester en Wethouders der ge meente Velsen, brengen ter openbare kennis, dat de beslissing op het verzoek vanD. de Waard, te Velseroord, om ver gunning tot het oprichten van een bewaar plaats voor beenderen, op het perceel kadastraal bekend Gemeente Velsen, afdee- ling IJmuiden, Sectie M. No. 2125, gelegen achter het woonhuis Kalverstraat E. No. 41, door hen is verdaagd op grond dat het technisch onderzoek nog niet is geëindigd. Velsen, den 9 Juni 1923. Burgemeester en Wethouders voorn., de Secretaris, de Burgemeester, J. Kostelijk. Rijkens. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Velsen brengen, ingevolge artikel 46 der Algemeene Politieverordening, ter kennis van het publiek, dat is ingekomen een verzoek van J. L. Min te Velseroord, om vergunning tot het verleggen van een gedeelte der beek, gelegen achter de aanbouw zijnde perceelen langs den Zeeweg te Driehuis, op een terrein, kadastraaal bekend sectie H no. 2354. Bezwaren tegen het verleenen dezer ver gunning kunnen binnen veertien dagen na dagteekenihg dezer bekendmakingschrif- tel ijk bij den Gemeenteraad worden ingediend. Velsen, den 7 Juni 1923. Burgemeester en Wethouders voornoemd, de secretaris, de burgemeester, J. Kostelijk. Rijkens. plaatselijk nieuws. IJMUIDEN. Oestrand. De Noorsche motorkotter Etel May 2", op weg van Noorwegen met een lading makreelen voor hier, is bij Scheveningen gestrand. De bemanning is gered. Toon eel vereen! ging „Varia". Door bovengenoemde vereeniging werd op Dinsdag 5 Juni 1923 haar 20e jaar vergadering gehouden. De voorzitter van het Reg. Com. de heer A. P. Roza brengt in zijn openingswoord o.a. nogmaals dank aan allen, die tot het welslagen van den gehouden tooneelwed stiijd hebben medegewerkt Ook richt spr. een woord van dank tot den heer L. W. Boeree, die zich zoozeer verdien stelijk heeft gemaakt door de vervaardiging van de aan de prijswinnende vereenigingen uitgereikte diploma's. Uit het financieel overzicht bleek, dat bij den aanvang van het seizoen in kas GEVONDEN VOORWERPEN. Een Engelsche sleutel; een paar kousen; een hondenpenning van 1922, no. 679 een alpacca beursje met inhoud sleutelbos; kinderportemonnaie met inhouddonker blauwe jongensjas; grijs geruite dames ceintuur. De zuivere opbrengst van de onlangs [ehouden bazar ten bate der nieuwe lnsinger lewaarschool bedraagt f 3394, waarvan f 358.50 aan giften. Door vier van de vijf vakorgani saties, nl de Centr. Bond, de Chr. Bond, de R.K. Federatie en de Chr. Zeelieden Bond is aan het Bestuur der Reeders- vereeniging bericht gezonder, dat zij de nieuwe loonsvoorstellen niet kunnen aanvaarden. De IJmuider Federatie schreef dat zij nog geen beslissing kon nemen, aange zien de meeste harer leden op zee zijn en verzocht daarom uitstel tot 15 Juni In de gehouden jaarvergadering der N. V. Nat. Stoomvisscherij alhier werden de balans en de winst en verliesrekening goedgekeurd. Besloten werd 6 procent dividend uit te keeren. VELSEN. Het jongetje, dat van de week als gevonden voorwerp op de stoonipont naar het politiebureau gebracht was, is gebleken een zoontje te zijn van den heer D. te Wijlceroog. De 2e en 3e postbestelling zijn ge combineerd, zoodat er in het vervolg maar 3 bestellingen zullen zijn. De oor zaak hiervan is gelegen in den veran derden treinenloop en niet in bezuini ging of anderszins. Op het voetbalterrein de „Kenne mers" op het voormalige „Watervliet' zal a.s. Zondag een sportfeest plaats hebben, aanvangende 's middags 2 uur De Beverwijksehe Harmonieka.pel zal daarbij hare medewerking verleenen De toegangsbewijzen kosten 50 cents. De opbrengst is voor het bouwfonds voor een ziekenhuis te Beverwijk voor die plaats en omliggende gemeenten Wie niet naar R. O. H. op Schoten gaat, bezoekt zeker Watervliet. Wie eens zien wil, hoe drassig de weilanden geworden zijn aan de oost kant van den straatweg Reverwijk- Santpoort, moet eens een blik slaan op de melkbochten vóór de Melklaan of van Waterland. Voor hen, die niet weten wat melk bochten zijn, of melkbonnen, zooals ze in West-Friesland zeggen, diepe het volgende. Het zijn afgeschoten gadeel ten van het weiland, waarin de heesten worden gedreven om het melken te on dergaan, dan heeft de boer ze bij elkaar, terwijl hij ze anders over het heele land zou moeten naloop,in. Die melkbochten nu zijn op dit oogen- blik door don aanhoudenden regen zoo drassig, dat de koeien er tot hare zooge naamde knieën inzakken en de boer waterlaarzen aantrekken moet om zijn werk te kunnen verrichten. Cementen putringen zijn toch zeer broos. Deze week hing er een onder aan een wagen en was zeker niet goed be vestigd, want hij viel en, hoewel slechts van een hoogte van eenige decimeters, was hij in duizend stukken. Een paar meisjes kwamen met een verdwaald kind op het politiebu reau te Wijkeroog aan. Het was een kind van „Moeder" en woonde „Thuis" Gelukkig kwamen later nadere inlich tingen. Moeder was hier pas komen wonen en had voor het eer3t het kind naar de bewaarschool gebracht en nu kon de kleine niet eens alleen naar huis terugkeeren. Wat heb je toch een domme kinderen. Donderdagavond heeft de ex- priester D. de Kok in Bloemoord ge sproken. De 450 kaarten waren binnen twee dagen- uitverkocht. De zaal was vol en velen konden geen toegang meer krij gen. - Hoe ernstig men het in Beverwijk met de totstandkoming van een Zieken huis meent, bleek Vrijdagmorgen o.a. nog. Toen reed er een man met een reusachtig reclamebord voor dat doel door de straten van onze afdecling. De nieuwe raad. Naar men ons mededeelt is hel nog niet zeker, dat de heer Tusenius terug zal keeren den nieuwen raad. De heer Tusenius heeft de beslissing daaromtrent overgelaten aan het hoofdbestunr van den Vrijheidsbond. Dit hoofdbestuur zou van plan zijn een gecombineerde vergadering uit te schrijven van de afdeeling IJmuiden van den Vrij heidsbond en „Burgerplicht" te Santpoort. Het bestuur van de afdeeling IJmuiden is evenwel niet te vinden voor zoodanige vergadering, omdat z.i. „Burgerplicht" door hare handelingen bij de verkiezingen zich buiten de partij heeft geplaatst. Het hoofd bestuur van den Vrijheidsbond heeft hare afkeuring over de handelwijze van „Burger plicht" uitgesproken omdat deze vereeniging zich niet heeft gehouden aan het geen tevoren overeen gekomen was. Hl. Dbl. De kinderen, die aan de Aubade op 8 Sept. a.s. zullen deelnemen stüdeeren hunne liederen in op de scholen onder leiding van het onderwijzend personeel, maar eens in de week heeft een gezamen lijke repetitie plaats in het gebouw Con cordia onder leiding van den heer A. Smit, den welbekenden dirigent van verschillende zangverenigingen in den omtrek. De repetities hebben plaats op Vrijdag middag na 4 uur. Burgerlijke Stand Velsen. B e v aI e nT. Haagsmanvan Uiiert z A. Leering—Rood, z.M. C. Hoedemakers— Barends, d. O n d e r t r o u w d J. Verwoerd en A. M. Kouwenoord G. A. Wilken en E. F, Leker; G. Lammerse en E. A.T. Lindhout; W. v. Leeuwen en M P. C. Kaan J. C van der Aar en E. de Wit. Gehuwd: L. J. Colijn en A. Rade makers: L. Veldman en W. M. van der WateringA. Maasdam en J. Demmers J. M. Schoorl en H. C. Rutte. Overleden: Arie Burggraaf, oud 76 jaar echtgenoot van J. v. d. Linden. SANTPOORT. In aansluiting op ons verslag 1 Woensdag j.l. kunnen we nog mededee Ion, dat de oprichting van een loge der I. O. G. T. verzekerd is, daar staande de vergadering zich 12 dor aanwezigen op gaven. Wie iets voor het werk der tem pelieren gevoelt kan zich bij den heer Muilsterman te Jan Gijsenvaart, voorl. secretaris om inlichtingen vervoegen. Het concours, uiigescheven door het fanfare-korps ,,Wilhe!mina",zal niet, zooals wij reeds eerder meldden, op het landgoed Spaarberg" plaats vinden. Hoewel alles daar reeds op gebaseerd was, stelde de eigenaresse op liet laatst één voorwaarde, aan hetwelk bestuur en feestcommissie niet kon voldoen. Pogingen om het concours alsdan bij hotel „Velserend" te doen plaat: vinden stuitten af op de weigering van den eigenaar, terwijl „Terras", hoe geschikt anders ook, te groote financiëele offers eischte door het noodzakelijke van het maken van een schutting enz. Tenslotte viel het oog op een terrein achter „Middenvaart" te Jan Gijzen- vaart, welks eigenaar, de heer Klauwers tot het houden van het concours op dal terrein toestemming gaf. Het O.M. onderschreef geheel de woorden van den politierechter en eischte 6 weken gevangenisstraf. De veroordeeling luidde één maand gevan genisstraf. De uitvoering der Schoenwet. Het lid der Tweede Kamer de heer Fleskens heeft den minister van Ar beid, Handel en Nijverheid de volgende vragen gesteld: Is het den minister bekend, dat nog steeds groote hoeveelheden schoen werk, hoofdzakelijk uit landen met lage valuta, in ons land worden ingevoerd? Acht de minister het niet allernoodza kelijkst om ten spoedigste die maatre gelen te nemen, welke tot de noodige invoerbeperking leiden Kan de minister de redenen mededee- len, waarom nog geen gebruik is ge maakt van de bevoegdheid, neergelegd in de Schoenenwet, om den invoer van schoenwerk te beperken? Kan de minister toezeggen, dat de daartoe noodige maatregelen ten spoe digste in werking zullen treden? Scholenbouw. Binnenkort is een wijziging te wach ten van het K. B. houdende voorschrif ten betreffende den bouw van scholen in verhand met de tot stand gekomen herziening der Lager Onderwijswet, het algemeen de strekking hebbende ook op den scholenbouw nog meer te bezuinigen, zonder het onderwijs te schaden. Het tegenwoordige bouwbe sluit staat in menig opzicht nog onder de werking der wet van 1878, en de thans aanhangige herziening beoogt m. de regelen in overeenstemming te brengen met de nieuwere inzichten. Als voorbeeld daarvan kan worden ge noomd het wegvallen der verplichting om luchtkanalen in de schoollokalen aan te brengen, aangezien bij het hou wen van nieuwe scholen de luchtver versching op een andere wijze wordt bereikt dan met de voorschriften be treffende de vensters. Ook geeft het meer en meer gebruiken van een pauze onder de lesuren gelegenheid tot ruim schoots ventileeren. Voorts zullen de gangen, in verband met liet feit, dat niet meer zoo groote scholen worden gebouwd, over het algemeen kleiner kunnen worden, waarschijnlijk 2 meter, en zullen in het voorschrift van de nor maalmaten geen afwijkingen worde toegelaten. De in het bouwbesluit aan te geven maten, thans minimum-ei schen, zullen imperatief zijn. De hoogte breedte en lengte der lokalen zullen waarschijnlijk niet worden gewijzigd, wel zal getracht worden een zoo econo misch mogelijk gebruik der ruimte te bevorderen. Het aantal privaten W.C.'s, thans 1 op de 40 leerlingen, wordt beperkt tot 1 op de 48. BINNENLAND. Twee Dierenbeulen. Te Almelo werd voor de Arr.-Reeht bank de volgende zaak behandeld. A. Wijnands was eigenaar van een hond. 't Dier had jongen en de verzor ging van de kleintjes eischte voor het dier een krachtiger voeding dan in wone omstandigheden. Het snuftelde bij de buren en wist hij Gerrit Jan W. eenig vet te bemachtigen, 'n weelde, welke het dier zich niet alle dagen kon veroorloven. Maar de (lief stal zou voor de arme moeder vreeselij ke gevolgen hebben. Toen het dier voor de tweede maal bij de woning van W. verscheen, lokte de ze het in huis. Hij greep het bij den staart, trok het naar binnen, stak hot vervolgens aan een mestvork en droeg het huilende dier triomfeerend naar buiten. Daar trok hij de greep uit het lichaam, sloeg met de steel op den kop van het ongelukkige dier, groef vervol gens 'n kuil en wierp den hond, die nog leefde, er in om ten slotte z'n beulswerk te eindigen met het vullen van den kuil Getuige A. Wijnands, de eigenaar van den hond, vertelt, dat z'n vrouw aan be klaagde gezegd had: „Vanavond ont vangt mijn dochter haar weekloon, dan zal ik je het vet vergoeden." Eisch: 14 dagen gevangenisstraf. Voor den Politiefecliter te Asso werd Donderdag behandeld de zaak te gen F. E. te Eelde, die een kat heeft zien loopen en gepakt toen tegen den muur 't beest heeft doodgeslagen en daarna trachtte het vel te verkoopen. De Politierechter vond het een beest achtig en gemeen optreden. Niet om dat het mèt een beest is gebeurd, maar rioor een beest. buitenland. Doggersbank uitgeput? In den laatsten tijd wordt herhaalde lijk vastgesteld, dat de Doggersbank ais visscherij-eentrum uitgeput raakt, schrijft de „Times". Vele kapiteins van trawlers uit Huil beweren, dat zij soms wel 4 of 6 uur moeten varen, voordat zij een bevredigende vangst hebben Reeds maandenlang zijn de vangsten uiterst klein en daar alleen in Huil reeds 60.000 huisgezinnen van de vis- scherij moeten leven, baart deze toe stand begrijpelijkerwijze ongerustheid. De andere vischrijke plaatsen in de Noordzee echter leveren nog steeds de zelfde goede vangsten. Ook de visch gronden der IJslandsche kust zijn zeer vischrijk, terwijl de Witte Zee zoo over vloedig schol bevat, dat de visschers aan de Moermankust beweren, binnen een uur een volle lading aan boord kunnen hebben. De afstand van Ilull tot de Witte Zee is echter meer dan 1000 mijl en men zou dus 16 dagen moete reizen (heen en terug) om één vol! vangst te halen. Men weet niet precies hoe het komt, dat de Doggersbank tegenwoordig zoo vischarm is. Sommige visschers schrij ven dit toe aan de mijnen en zeeslagen uit den laatsten oorlog, anderen bewe ren, dat deze grond te veel afgevischt is, terwijl weer anderen van meening zijn, dat de visschen eenvoudig hun verblijfplaatsen hebben verlegd. („Tel.") De Golnbatsjer vlieg. de „N. llott De correspondent van Crt." te Weenen schrijft: In de Roemeensche, voorheen Zuid- Hongaarsche provincies Ternes, Krasso en Hunyad heeft, naar gemeld is, de Golubatsjer vlieg zich dit jaar weer in dichte zwermen over het land verspreid en een groote massa vee gedood. Zelfs menschen moeten het slachtoffer van dit venijnig insect zijn geworden. Wanneer men over het mooie stuk van den Donau, tusschen Bazias en Turn- Severin, vaart, ziet men na het station Oud-Moldova plotseling midden in de ivier 6 tot 8 meter boven het water een monoliet, Babakaj genaamd, terwijl op dezelfde plaats, op de beide oevers ruï nes van twee burchten de aandacht trekken. Op Hongaarsche zijde zijn het overblijfselen van den burcht Gol- batsj. Hier begon de voor de scheep vaart zoo gevaarlijke Donau-engte, die echter na de door de Hongaren uitge voerde normaliseering van de rivier, voor het verkeer geen hindernis meer is In de middeleeuwen was de vesting Golubatsj de sleutel van het Donau- defilé. Het was een burcht met vier zware torens, die vooral tijdens de Turksche oorlogen herhaaaldelijk werd belegerd. Na de overwinning van sul tan Bajazid in 1391 woei voor het eerst de halve maan van zijn tinnen en uit tal van Hongaarsche en Servische sa gen blijkt, hoe groot de rol was, die de burcht in die dagen speelde. Van de tegenover den burcht in den Donau gelegen rots Babakaj heet het, dat een van de Servische heeren van het slot zijn vrouw uit jalouzie aan de rots liet smeden. In een andeie sage vordt daarentegen verteld, dat het de vrouw van een der Turksche bevelheb bers was, die dit lot onderging, omdat zij zich door een Hongaarsch edelman had laten schaken. En het schippers- volk op den Donau verzekert, dat men 's nachts bij de rots nog steeds heel dui delijk hoort huilen en jammeren. In het Turksch beteekent Babakaj dan ook be rouw. Op de helling van den berg, iets bo ven de ruïnes van Golubatsj bevindt zich in de kalksteenrotsen de grot, die het volk als de broedplaats van de vlieg beschouwt, die onder den naam Oes- tron, als landplaag, aan de Romeinen reeds bekend was. In de genoemde pro vincies kent de boerenbevolking dit kleine insect, dat slechts 2 tot 2", milli meter groot is, maar al te goed. Zoodra zij in de maand Mei de zwermen zien aankomen, wordt het vee van de weide gehaald en de stallen door sterk roo- kend stroovuur tegen het vliegje verde digd. Het is dan de tijd van het eieren leggen, hetgeen gewoonlijk in ondiep staand water op de uiterwaarden langs den Donau gebeurt; twee tot drie we ken later komen -de larven reeds te voorschijn, die zich in verloop van 6 tot weken verpoppen, en in dezen toe stand overwinteren. Tegen het einde van April komt het gevleugelde insect uit de pop. Wanneer nu evenwel sterke winden in Mei over de rivier strijken, en wel gewoonlijk uit het Zuiden ko mende, dan verspreiden zich de groote zwermen over de ten Noorden van de rivier gelegen lage landen en trachten daar voor hun eieren een plaatsje te vinden. De steek van het insect is niet onmid dellijk doodend. Het gif is echter zoo sterk, dat de pijnlijke zwelling 8 tot 10 dagen duurt. Voor het vee is de vlieg evenwel daarom zoo bizonder gevaar lijk, omdat zij steeds in groote zwermen optreedt, eri' duizenden vliegjes zoo doende op een dier aanvallen, en vooral in de neus- en mondholte, oogen en ooren trachten binnen te dringen. Ik heb in Zuid-Hongarije herhaaldelijk dieren gezien( die door Golubatsjer vlie gen waren gedood, en welker luchtpijp, mond- en neusholte als het ware met deze kleine vliegjes waren gevuld, zoo dat niet alleen het gift, doch ook de verstopping van de luchtwegen oor zaak van den dood was geweest. Het vee kent deze gevaarlijke vijan den heel goed. Wanneer zwermen in aantocht zijn, wordt het onrustig, en zoekt eerst door dicht op elkaar té gaan staan, met de koppen op den grond, zich te verdedigen, doch nauwelijk zijn de vliegen boven de kudde gekomen, of de dieren vliegen in wilden angst naar alle richtingen uit elkaar. Het eenig afdoend middel is het ver branden van vochtig stroo of mest, waardoor veel rook wordt verspreid; doet de herder dit tijdig, dan staan de dieren rondom dit vuur met huu kop in den rook, wel wetend, dat dit voor hen de eenige manier is om zich te red den. Vóór den oorlog heeft de Hongaarsche regeering getracht het insect uit te roeien door vernietiging van de larven. De plaag was toen ook reeds sterk ver minderd. In de sindsdien verstreken 8 jaar had het evenwel weer gelegenheid zich te vermeerderen, zoodat ook nu weer terecht van een landplaag wordt gesproken. SPORT. Turnvereeniging „IJ muide n". De aangekondigde fietstocht op Zondag 10 Juni a.s. is voorloopig uitgesteld met het oog op het minder mooie weer, en het nog niet ontvangen vin de toeslemming voor vrije wandeling in de Rijksduinen te Noord wijk.

IJmuider Courant | 1923 | | pagina 9