ORGAAN VOOR DE Gi VELSEN Verschijnt Woensdags Zaterdags No. 72 Zaterdag 7 Juli 1923 8a Jaargang IJ MUSDER COURANT Abonnementsprijs: fl.— per 3 maanden, franco per post f 1.35 Abonnementen worden aangenomen aan bet Bureau en bij de Agenten. Tot plaatsen van advertentiën van Buiter. de gemeente VELSEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd bet Advertentie- bureau P. F. C. ROELSE, IJMU1DEN. Advertentiën uiterlijk in te zenden WOENSDAG tot 0 uur v.m. en VRIJDAGS tot 4 uur n.m. Uitgave van de N. V. UITGEVERS Mij. „IJMU1DEN" ADRES VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE - N. V. DRUKKERIJ SINJEWEL Willemsplein 11 Telefoon 153 IJmuiden In gezond o mededeelingen 40 ets. per Mg8l Advertenties van 11. en m. 5 regels f 3iodere regel meer 20 ets. Compact gezette advertenties van 1 t en m. 5 regels f 1.25, iedere regel meer 25 ets. Kleine advertenties en familieberichten zoomede voreenigings advertenties nit de gemeente, uitsluitend bi] vooruitbeta ling, van 1 tot en met 5 regels f 0.75, iedere regel meer 15 ets. Bij niet contante betaling worden de gewone prijzen berekend Advertenties ?&dres bureau ybl dit blad' 10 ctB. extra; vcor bezorging van op advertenties ingekomen brieven wordt 10 ets. in rekening gebracht Bovenstaande rcgelprijzen worden met 5 cis. verhoogd voor advertenties ven buiten de gemeente Veisen DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD Kleine Advertenties en Familieberichten kosten bij VOORUITBETALING slechts!5 Cent per regel. DRINGEND VERZOEK om bij verhuizing het oude en het nieuwe adres, NIET aan den looper, doch aan ons bu reau WILLEMSPLEIN 11, op te geven De Administratie. VAN DEN WACHTTOREN. ;p te- De magere jaren voor den landbouw. De abnormale weersomstandigheden met de abnormale tijdsomstandigheden maken dit jaar extra slecht voor den landbouwer. Van de fijnere gewassen, die vooral warmte noodig hebben, dreigt niets terecht te komen. Er is overvloe dig gras gegroeid, maar het is haast on mogelijk er goed hooi van te maken. De laaggelegen streken zijn drassig door de vele regens' en daar dreigt het gras door het vee vertrapt te worden. De prijzen der zuivelproducten, die lang zeer hoog zijn gebleven, zijn een stuk gezakt; die der landbouwproducten zijn niet veel hooger meer dan voor den oorlog. De prijzen en pachten der landerijen blij ven daarentegen hoog. De loonen zijn gedaald, maar de arbeidskosten zijn toch nog aanmerkelijk hooger dan voor den oorlog. En bovendien is in aanmer king genomen de hooge belastingen het leven ongeveer tweemaal zoo duur, als voor '14. De boeren hebben vaak ge klaagd zonder reden, maar nu beleven ze werkelijk magere jaren, 't Valt een beetje mee, zeggen de burgers, want men hecht er geen geloof meer aan, als iemand altijd klaagt. Klagers hebben geen nood. Zoo WTeekt zich nu de klaag- zucht der hoeren; er wordt niet meer naar gehoord. De heer J. B. Westerdijk, een land bouwkundige, die over de grenzen der boerenwereid en het hoerenheiang weet heen te zien, heeft in een vergadering van de Gron. Mij. v. Landbouw verze kerd, dat de akkerhouwers op de zee klei van Groningen er de beide laatste jaren nog het minst erg aan toe wa ren. Daar kon de landbouwer uit zijn bedrijf ongeveer hetzelfde geldelijke in komen halen als voor den oorlog. Dat lijkt mooier dan het is, omdat bedrijfs- en levenskosten nog lang niet gedaald zijn tot het peil voor '14. Daarom is de finantieele positie van den hoer ongun stig; men merkt er in het openbaar nog niet veel van; men teert op oud vet, Maar de werkelijkheid zal binnen kort openbaar worden. Nog veel slechter is de toestand op de zand- en vooral op de veengronden. Dit alles beteokc i.t moeilijke en zorg volle tijden voor vele en vooral de klei ne boeren, maar extra mager worden daardoor de magere jaren voor hen, die in het landbouwbedrijf loonarbeid ver richten. De malaise in den landbouw werkt als een zware druk op den loon- standaard; bovendien is de werkgele genheid geringer dan gewoonlijk. De hoer laat zoo weinig mogelijk doen. Daarentegen is* het aanbod van werk krachten grooter dan voor '14. Immers duizenden arbeiders, die anders werk hadden in Duitschland, bieden zich thans hier aan op de arbeidsmarkt. De positie der landarbeiders is daardoor ;wak. Dit blijkt ook uit het aanzienlij ke ledenverlies van den Bond van handarbeiders. Hoe zwakker de organi satie is, des te minder kracht bezitten de arbeiders om den loondruk te keeren of te tempèren. We zien dan ook nog verdere daling der loonen tegemoet en de toestand der landarbeiders kan daar door wel slechter worden dan hij voor den oorlog was. Leeiijke cijfers, die mooi zijn, maar minder mooi dan wel lijkt. Dat schijnt hier een ingewikkelde ge schiedenis te worden met die leeiijke en mooie cijfers, maar het valt een beet je mee. In de laajste vijf maanden neemt de opbrengst van de accijns op het gedistilleerd aanzienlijk af. De mi nister van finantiën ziet de cijfers en noemt ze leelijk; de drankbestrijder wrijft er zich bij in de handen en noemt ze mooi. Maar als hij de cijfers beziet en erbij denkt, komen ze hem toch niet zoo bijster mooi voor. We drinken hier een duren borrel; de accijns op gedistilleerd is de laatste ja ren eenigc malen verhoogd. Hoe duur der de borrel werd, des te minder zou ei- gedronken worden en de hooge accijns zou tevens een stevige steun voor d schatkist wezen. De eene vermindering strijdt echter met de andere vermeerde ring. Immers het gebruik kan zoo sterk dalen, dat de verhooging van accijns geen voordeel maar nadeel voor de schatkist beteekent. Voor 1910 bedroeg de belasting per ILL. f 63, thans is ze f 300 met 10 opcenten, dus f 330. Voor 10 was de totaal opbrengst f 26.1 mil lioen en in '22 f 65,4 millioen. Vooral in de eerste helft van dit jaar is de op brengst beneden de verwachting geble ven. De malaise dwingt tct zuinigheid en leidt tot verminderd alkoholgebruik. Deze verminderde opbrengst betee kent echter nog niet een sterke vermin dering van gebruik. De jenevervloed is aan het afnemen, maar langzamer dan men uit bovenstaande cijfers zou willen afleiden. Hoe hooger een belasting, des te meer ook wordt ze ontdoken. En er bestaat dan ook een drukke smokkel handel in gedistilleerd van Duitsch land hierheen. Het groote verschil in prijs maakt dien smokkelhandel zeer winstgevend. De Duitsche grens is lang en daarom moeilijk te bewaken; de kans, om alkohol ongemerkt binnen te smokkelen daarom ook goed. Nu en dan wordt wel eens een auto met alkohol aangehouden, maar de smokkelaars zullen wel vaker een goeden slag slaan dan de kommiezen, Bovendien is in ons land het kwaad van geheime, particuliere branderijen toegenomen; enkelen zijn ontdekt, maar vermoedelijk zijn er nog verscheidenen werkzaam, om alkohol en geen belas ting voort te brengen. Scherper grensbewaking en naspo ring der clandestiene branderijen is daarom aan te bevelen. Dan pas zal men met meer zekerheid kunnen vaststellen, of.ons volk inderdaad belangrijk mati ger is geworden. Waarschijnlijk achten we het wel. De tijd van voorspoed en hooge loonen en winsten is voorhij en dat tempert ook het pretlevcn, waarin de alkohol een groote plaats inneemt en dat na den oorlog door de opluchting van den wapenstilstand in alle standen zich zoo sterk ontwikkeld heeft. IJsco! Ijsbergen, wat ver naar het zuiden af gezakt, krijgen: de schuld van dezen zomer zonder warmte. Men begrijpt al leen niet, waarom men in Amerika smelt van de hitte, terwijl wij hier in winterkleeren loopen te rillen. De ber gen schijnen hun koude eenzijdig naar het Oosten uit le stralen. We hebben in geen jaren een zomer gehad met zoo weinig ijs als deze, want hoe warmer, hoe meer ijs. Dan worden bergen ijs ver slonden door de snoepgrage jeugd. Waar zijn de grijze kielen met roode biezen, de witte wagentjes, de rinkelen de bel en de verlokkende kreet: IJsco, IJsco! gebleven? Dat is toch een klein voordeel van den guren zomer. Want al is een hapje smakelijk en zuiver Be reid ijs een onschuldige verkwikking, de ijskar is voor vele jeugdigen een echte snoepkar. Bovendien is het lekke re hapje niet altijd ongevaarlijk. In het verslag van den keuringsdienst to Rotterdam wordt ook een gedeelte aan de ijsindustrio gewijd. Alle ijswafel fabrikanten en -kantjes zijn het vorige jaar door den keuringsdienst bezocht. Over het algemeen was de toestand bij de grootere fabrikanten en banketbak kers goed en werd het ijs hygiënisch be reid. Groote moeilijkheden leverde soms de huisbereiding op. Een enkele maal werd als vrieszout een product gebruikt afkomstig uit leerlooierijen, verontrei- ningd met haren, velletjes, vuil enz. Dat huidenzout werd door den keurings dienst verboden. Het smakelijke, verfrisschende hapje zou zeker minder goed smaken, als men wist, hoe het soms bereid werd en wat er zich soms in bevindt. Erger dan het hygiënische is het moreele gevaar der IJsco's. IJs en ijswater is op zichzelf een ongevaarlijke, zeer aangename opfris- sching in warme dagen, maar het zoete en koude hapje werkt bij kinderen bui tengewoon sterk den snoeplust op. Er zijn zelfs jongens, die bij den IJscoman op de beer koopen en men kan hooger- burgers in het vrije kwartiertje de kar ren zien bestormen en slikken en zui gen en sabbelen, alsof hun leven er af hing. UIT ONS PARLEMENT. Bizondere omstandigheden ver- eischen bizondere maatregelen. Daar aan heeft de regeering ongetwijfeld ge dacht, toen de debacle der I-Ianze-ban- ken het oeconomisch leven in de pro vincie Noord-Brabant op gevaarlijke wijze dreigde te ontredderen. Maar in beginsel is zij, daar legde minister Df Geer den nadruk op, niet voor het ver- leenen van Staatscredieten en het ingrij pen van den Staat ten behoeve van het ingang houden van bedrijven. De bizon dere omstandigheden hier aanwezig werden door den heer Van Rijckevorsel opgesomd als het dreigend gevaar voor de provincie Noord-Brabant, wegens de afmetingen, de de débacle aannam, de bizondere moeilijkheden voor de dire teuren, om elders crediet te krijgen en de omstandigheden dat het hoofdzake lijk middenstandscredieten waren, die door de débacie moesten worden opge zegd. Maar een groot deel der Kamer scheen door deze opsomming niet overtuigd. Toch richtte het verzet zich niet in de eerste plaats tegen deze onjuist ge achte motiveering, maar tegen wat men als de bedoeling van dezen maat regel zag, maar wat naar 's ministers verklaring die bedoeling niet was, Let ophouden van het Katholiek midden standscrediet in het algemeen en het helpen van de Hanzebankeri in het bi zonder. Genoemde banken zijn Katho lieke instellingen, waarom den heer Marchant de débacle dan ook betitelde als een mislukte proeve van het confes sioneel sectarisme in het handels- en bankbedrijf. En tal van heer en spraken dan ook als hun meening uit, dat waar voor deze banken door de Katholieke kerk en de Katho lieke geestelijkheid propaganda werd gemaakt en zij op hun beurt de Katho lieke zaak steunden o.a. door een bij drage voor de nieuwe Katholieke uni versiteit te Nijmegen, het niet op den weg van den Staat, maar van de Ka tholieke kerk lag de bank w te hulp te komen. Te minder achtt* men dit ge- wenscht, waar, vooral ondeskundige leiding en onvoorzichtig beheer, zoo na men de banken gelden in deposito tot een bedrag tienmaal grooter dan het aandeelenkapitaal, de oorzaken der moeilijkheden warén. Maar een dergelijke hulp, zoo ver klaarde minister De Geer, lag ook wer kelijk niet in de bedoeling. Niet de ban ken, ook niet hun crediteuren, maar de debiteuren, die, wanneer ze cldprs geen crediet zouden kunnen krijgen, wat met velen hunner het geval zou zijn, hun za ken niet zouden kunnen voortzetten zouden geholpen worden en wel op de ze wijze, dat de Algemene Centrale Bankvereeniging voor den Middenstand te samen met de Nederlandsche Bank de credietwaardige debiteuren nieuw crediet verschaft5 en dat de Staat voor het eerste risico een garantie verleende van 50 procent. Voor een dergelijke be doeling scheen men meer te voelen, Maar de heer Marchant gaf een andere redactie aan voor het artikel waarin de memoriepost werd vastgesteld, welke redactie aan deze bedoeling ook werke lijk uitdrukking zou geven. En de re geering bleek voor dezen raad niet doof en nam de redactie over met deze wij ziging, dat zij op raad van Dr. Van der Waerden het woord „Hanze" geheel liet vervallen en alleen van middenstands- banken sprak. Zoodat de post van uit gaven vermeldde uit afloopende garan ties aan de Algemeene Centrale Bank vereeniging voor de middenstand en de Nederlandsche Bank verleend ten be hoeve van crediet waardige midden- standsbedrijven, die tengevolge van moeilijkheden, waarin middenstands banken verkeeren, buiten staat zouden geraken hunne bedrijven voort te zet ten. Ofschoon ook nu nog sommigen be zwaar hadden tegen het door den mi nister genoemde bedrag van 4 millioen en meenigeen meende dat ook de twee genoemde banken een deel van het eer ste risico behoorden te dragen, bleek men nu vrij algemeen met het ontwerp verzoend, dat dan ook met slechts stemmen tegen werd aangenomen. De andere behandelde ontwerpen trof fen het al even goed. De mote-Ter Hall ten behoeve der oud-gedienden, en die van den heer Dresselhuys in zake de afvloeiing der militairen en die van den heer Ter Laan werden evengoed als de amendementen van den heer Ter Laan en Tilanus verworpen, waarna een amendement van de commissie van rapporteurs en de Pensioen wetten voor Land- en Zeemacht werden aangeno men. De Pensioenwet voor het reserve-per soneel bij de landmacht en het perso neel van de Koninklijke Marine-reserve werd eveneens goedgekeurd nadat een amendement-Tilanus een afzonderlijke pensioenregeling voor landweer-di strictscommandanten van de land weerbataljons had vastgesteld. Het wetsvoorstel, dat mevrouw Bak kerNort ter vervanging van haar des tijds vervallen amendement, tot wijzi ging van de pensioenwet van 1922 in diende, werd door den heer Beumer, die meende, dat, zoo de zuster van den ambtenaar pensioen kon krijgen, de moeder daarvoor toch veel eerder in aanmerking kwam, heftig bestreden, Maar de Kamer stelde mevr. Bakker in het gelijk nadat zij vijf amendementen van den heer Wintermans verworpen had. De Eerste Kamer bleek het echter meer met den heer Beumer eens en ver wierp het voorstel. De nieuwe Jachtwet werd eveneens krachtig bestreden, deels op grond van de bepaling, die de faizant tui schade lijk gedierte mankt, maar mocht niet te min een meerderheid van 19 tegen 10 stemmen op zich vereenigen. En van de Rijnvaart-akte vonrl prof. Anoma, dat er bereikt was, wat er te bereiken geweest was. HET CONSULTATIEBUREAU zal geopend zijn Woensdagmiddag van 23 uur, Willemsbeekweg 42, Velser- oord. Het onderzoek is kosteloos en ge schiedt door Dr. Anema uit Haarlem. Voorzitter van het Consultatiebureau aldaar. BINNENLAND. HET WEGENVRAAGSTUK. lijkheid niets anders dan reglementee ring van het verkeer beoogt. Van de be voegdheden, hen bij artt. 4 en 13 van dé Motor- en Rijwielwet gegeven, maken Ged. Staten zeer handig gebruik om de bedoeling van die wet te ontduiken. Het succes van hun handigheid zal echter wel niet groot zijn, want al neemt de Kroon hier geen strijd met de wet aan, wat nog te betwijfelen valt, dan nog zal naar alle waarschijnlijkheid vernieti ging van dit besluit volgen, en wel cp grond van strijd met het algemeen be lang. Immers bij Kon. Besl. van 17 Oct. 1922 werd wegens strijd met het alge meen belang vernietigd een besluit van de gemeente Noordwijkerhout, waarbij eveneens het verkeer met vrachtauto's boven een bepaald gewicht werd verho len, behoudens de bevoegdheid van B. en W. om onder bepaalde voorwaarden ontheffing van dat verbod te geven. De Kroon overwoog daarbij, dat een derge lijke beperking van het verkeer geheel onnoodig is wanneer de gemeente haar wegen behoorlijk onderhoudt hetgeen haar plicht is. Zij achtte het zeer onge- wenscht, dat, onder die omstandighe den, het onmogelijk zou zijn, zonder me dewerking van het bestuur der gemeen te, anders dan met zeer lichte vracht- automobielen door de bebouwde kom der gemeente te rijden'. Wat nu voor een kleine gemeente geldt, zal toch in dezen wel a fortiori voor een hecle provincie gelden. Tc meer, waar de voorwaarden, die Ged. Staten voor de ontheffing stellen, zeker niet gemakkelijk zijn. In hoofdzaak he-* treffen deze voorwaarden de snelheids- en belastingsmaxima. Andere dan gum mi- of gladde metalen wielbanden wor den niet toegelaten. Iv i motorrijtuig met andere dan gummi-wielbanden mag geen wielbelasting hebben boven 1000 K.G., en mag niet sneller rijden dan 7 K.M. per uur. Verder is er nog een aantal bepalingen aangaande het bela den van den wagen, de grootte van de wielen, 't berijden van bruggen en an dere kunstwerken, ,-nz. l)e schade, door het niet naleven van deze voorwaarden aan de wegen veroorzaakt, komt voor rekening van den overtreder. Ten slot te worden nog speciale regelen gegeven voor het rijden met de z.g. volg'wagens, en voor het gebruik van wegen, die in opdooi vérkéerer. Of het wenschelijk is, liet gebruik van eeii nieuw verkeersmiddel, dat in een groote behoefte blijkt te voorzien, zoo zeer aan banden te leggen? De Kroon Leeft het te beslissen. Voor o-rn te groote schuchterheid in het toepassen van het vernietigingsrecht behoeft in den laat- sten tijd geen vrees meer te bestaan. Wij zijn het hier lang niet mee eens. Voor Amsterdam mogen de bezwa ren tegen de zware vrachtauto's mis schien niet zoo gelden, wie onze gemeen te eens doorfietst en ziet de geweldige vernielieng der wegen, kan niet anders dan de maatregelen van Gedep. Staten toejuichen. Wij hopen dan ook, dat do Kroon het besluit niet vernietigen zal. En anders zal men toch spoedig met een Rijkswet moeten komen. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het handels- informatiebureau van VAN DER GRAAF Co's Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 29 Juni in Nederland uitgesproken 94 faillissemen ten tegen 73 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 29 Juni 1923 Over de voorstellen van Gedep. Sta ten van N. Holland schrijft De Tele graaf het volgende: Van halve maatregelen schijnen Ged. Staten in deze materie niet te houden. Tegelijk met het voorstel om alle be langrijke wegen in de provincie in be heer en onderhoud van de gemeenten over te nemen, publiceeren zij een be sluit, waarbij het verkeer met zwar vrachtauto's geheel wordt verboden voor zoover niet aan bepaalde, zeer strenge voorwaarden wordt voldaan. Een dergelijk verbod doet eenigszins vreemd aan, als men juist te voren ken nis heeft genomen van het voornemen van Ged. Staten om een wegennet aan te leggen, dat zal voldoen aan de eischen van het moderne verkeer. Inderdaad is dit verbod dan ook niet ernstig ge meend; het is slechts een foefje om ver nietiging wegens strijd met de wet te 12034 faillissementen tegenover 1430 over ontloopen van een besluit, dat in werke- hetzelfde tijdperk van het vorige jaar.

IJmuider Courant | 1923 | | pagina 1