GEMEENTERAAD Vergadering van 3 Juli 1923. Het voorstel tot regeling inzake het onderhoud van den weg tusschcn Sant poort en Spaardam wordt aangenomen. Bij het prae-advies op het verzoek van lï. de Vries te Velseroord tot het riolec- ren van den Koekoeksweg aldaar zegt de heer Peek het te bejammeren als dit nu geheel moest worden afgewezen. Spr. zou willen dat de gemeente meer in de kosten zou bijdragen en dan nog eens met de eigenaars van dien weg wil len onderhandelen. De heer Sluiters onderstreept dit en vraagt of er dan niet een puinverhar- ding inplaats van een bestrating kan worden gemaakt. De heer Netscher zegt dat de Gezond heidscommissie de toestand heeft on derzocht van dezen weg, maar deze is schandelijk en verbetering zeer noodig. De heer Vermeulen zegt tegen puin- verharding te zijn, omdat deze weg in het bouwplan ligt en in dè bebouwde kom. Besloten wordt deze zaak nog eens aan te houden en met de eigenaren aan den weg opnieuw te onderhandelen Goedgekeurd wordt het voorstel om1 voor het onderhoud van het pakhuis van het voormalig levensmiddelenpak huis een crediet van f 50 te verleenen. Bij de aanvrage van een crediet voor uitbreiding van het gebouw voor prac- tisch ambachtsonderwijs op het ge meenteterrein te Velseroord, zegt de heer Tusenius dat het bestuur der Ver- eeniging voor Ambachtsonderwijs be zwaar heeft tegen het plan, vanwege de liooge kosten. De heer Netscher zegt er zijn stem aan te zullen geven,* maar spr. zou gaarne zien dat voor deze bloeiende school een definitief gebouw wordt gevonden. Nu is ze bij stukjes en beetjes gehuisvest. De heer Vermeulen vraagt of de aes- thcnica van het gebouw, niet teveel kost De heer Dunnebier zegt het gebouw gezet is onder het wethouderschap van den heer Vermeulen en wij achtten het toch noodig den aanbouw met het be staande gebouw gelijk te doen zijn. De heer Tusenius zegt dat de wensch van het bestuur der Vereeniging is, dat het voorstel wordt aangehouden, waar toe spr. een voorstel doet. Dit wordt aangenomen met IJ—5 stemmen. Tegen de heeren Netscher, Diependaal, Handgraaf, Dunnebier en Landeweert. Toegestaan wordt een crediet van f 5566 voor het bestraten van den weg, loopende tusschcn den Willenisbeekweg en de Tuindersstraat. De heer Vermeu len vraagt dit werk aan te besteden. Op het verzoek van J. L. Min te Vel seroord om vergunning tot het verleg gen van een gedeelte der beek langs den Zeeweg te Driehuis wordt goedgunstig beschikt. In behandeling komt opnieuw het contract voor de straatverlichting. De heer Vermeulen zegt zijn stem niet aan het voorstel te kunnen geven. Spr. wil zich niet 15 jaar lang aan zulk een contract binden. De Voorzitter zegt dat over het voor stel niet meer zal worden gestemd, daar het in de vorige vergadering reeds is aangenomen. De heer Vermeulen zegt als dit zoo is, te betreuren, dat hij de vorige maal niet heeft tegengestemd. De heer Schilling protesteert tegen zulk een wijze van behandeling. De voorgestelde wijzigingen worden goedgekeurd. Tegen de heer Netscher. Goedgekeurd worden de voorstellen tot grondo vernam c voor wegverbree ding en tot huur en verhuur van een gedeelte zeestrand. Bij het 'voorstel tot mede-ingehruik- geving van twee lokalen van school C te IJmuiden zegt de heer Tusenius wel voor inwilliging van het verzoek voor het houden van Zondagsscholen te zijn, maar tegen het verzoek van den Jong. Geh. Onth. Boud. De heer Schilling wil juist het laatste verzoek wel inwilligen, maar het eerste niet. Spr. vraagt of er nu in Chr. Scholen geen lokalen vrij zijn. De heer Vermeulen weet niet op wel ke gronden dit verzoek kan worden af gewezen. De verzoeken worden ingewilligd. Te gen cle heeren Tusenius, Netscher, Peek en Schilling. Goedgekeurd worden de voorstellen tot wijziging on vaststelling-opnieuw van de begrooting der Nijverheids avondschool voor ambachtslieden voor het jaar 19*23; tot wijziging en vaststel ling-opnieuw der verordening op de heffing van retributiegeld voor de toe lating van leerlingen uit de gemeente Velscn tot de handelsdagschool en hoo gere handelsschool te Alkmaar het prae-advies op verzoeken van het R.K. Kerkbestuur der parochie van den H. Engelmundus te Driehuis om vergoe ding wegens het inrichten van een ter rein voor lichamelijke oefening cn voor installatie zijner school aldaar. Bij het voorstel tot verstrekking van gelden aan het gasbedrijf voor de straat verlichting en aanschaffing van een vrachtautomobiel, vraagt de heer Tu senius of een 1 tons-wagen niet te licht is voor het werk. De heer Schilling zou een zwaardere wagen wenschen, omdat hij deze met den ladder ook bij brand zou willen ge bruiken. De raad blijkt hierin mede te gaan en besloten wordt een bedrag toe te staan als noodig is. Goedgekeurd worden de voorstellen tot nadere vaststelling van de verorde ning tot wijziging en aanvulling der al- gemeene politieverordening en tot wij ziging der bouw- en woningbouwveror dening. In behandeling komt het voorste] tot goedkeuring der steunregeling en tot verhooging van het verleende crediet. De lieer Schilling ondersteunt de inge komen adressen om verbetering dei- steunregeling. Spr. zegt dat we er hier weer slecht aan toe zijn en ongunstig af steken bij andere gemeenten. In dit op zicht moet spr. weer wijzen op een te kort bij het gemeentebestuur. Spr. zegt dat een gezin met 9 kinderen nu f 13 ontvangt. Sommige gezinnen zijn er nu slechter aan toe, dan met een uitkeering van het armbestuur en dat is nooit aan den royalen kant. Dan worden de gezinsinkomsten voor twee derden afgetrokken "n dat is altijd zeer dubieus. Spr. noemt verschillende gevallen daarvan. Daarom dringt hij er op aan, dat B. en W. trachten verhoo ging der bedragen te verkrijgen, want hier schuilt ook het gevaar, dat men onze gemeente in een lagere klasse wil schuiven, wat voor de heele gemeente en b.v. ook voor het onderwijs een groot gevaar is. Dan zou spr. willen dat er een andere voorzitter van de commissie kwam. Spr. bedoelt er niets hatelijks mee, maar de voorzitter is niet onpartijdig <ui heeft er belang bij de uitkeeringen zoo laag mo gelijk te houden, omdat de werkgevers er naar trachten de loonen naar bene den te krijgen. De heer Wardenaar zegt reeds de vo rige maal er zijn spijt over uitgedrukt te hebben, dat deze steun alleen naar IJmuiden gaat. Spr. vraagt of ook de arbeiders uit de andere deel en der ge meente niet in deze steunregeling kun nen deelen. Spr. vraagt of de commissie autonoom is en bevoegd om de uitkeeringen te ver- hoogen, of dat het gemeentebestuur of de regeering dit moeten doen. De heer Vermeulen zegt dat er dingen zijn, waarvan verandering gewenscht is. Maar spr. meent dat als de regeling niet goed ik, de verbeteringen gevraagd moe ten worden door het gemeentebestuur. De commissie moet alleen commissie van uitvoering blijven. Inzake den persoon van voor fitter der commissie zegt spr. met den heer Schil ling van meening te verschillen. De com missie bestaat uit 6 leden, waarvan 2 benoemd door den Minister, 2 door B. en W. en 2 door de vakorganisaties. Nu is spr. benoemd door den Minister en wie dus over hem te klagen heeft moet bij den Minister zijn. Spr. geeft toe dat de uitvoering dezer zaak zeer moeilijk is en dan wil spr. wel zeggen, dat hier steeds de maxima zijn gegeven. De heer Schilling zegt dat het geen toeval is, dat de heer Vermeulen voor zitter der commissie is geworden. Maar geen arbeider is voorzitter der commis sie geworden en als secretaris der Ree- dersvereeniging heeft de heer Vermeu len er belang hij dat de uitkeeringen zoo laag mogelijk blijven. Spr. vraagt of er niets aan te doen is om de uitkeeringen hooge- te maken, b.v. door een toeslag vanwege de ge meente, vooral voor de grooto gezinnen. Voorts door te verkrijgen dat niet twee derden, maar b.v. de helft der gezinsin komsten af te trekken. De heer Sluiters zegt dat er al dade lijk stemmen opgingen, dat de uitkee ringen te laag waren. Wij hadden ech ter de missive van den Minister uit te voeren. Ook hadden wij wel meerdere groepen arbeiders wilieu opnem n, maar ook dit ging niet. Als raadslid vraagt spr. echter alles in 't werk te stellen om de uitkeeringei. te verhoo- gen, want het is onmogelijk met een bedrag van f 13 per week rond te ko men voor een gezin. Spr. wil echter opmerken dat de com missie alles doet om de uitvoering der regeling zoo soepel mogelijk en de uit keeringen zoo hoog mogelijk te doen zijn en de voorzitter gaat daarin voor. Spr. vraagt dus alles te doen om de uit keeringen verhoogd te krijgen en als dit niet gelukt, meent spr. dat de commissie daartoe zelf een verzoek moet doen. De Voorzitter zegt dat bekend is dat verschillende gemeenten wel hooger be dragen geven, maar het is niet bekend dat de regeering dit goedkeurt. Spr. zegt dat de gemeente een hoogere uit keering moeilijk kan dragen. Wel zul len wij ons best doen, om een hoogere uitkeering te verkrijgen, maar toch zul len de belanghebbende vereenigingen goed doen zich met hun argument"n te wenden tot den betrokken Minister. Spr. zegt dat hier uitgekeerd wordt 65 pro cent van een loon van f 21. De heer Schilling zegt lat het grond- loon van f 21 dus veel te laag genomen is. Spr. zegt dat er in Zaandam en Wor- merveer meer gegeven wordt en daar draagt de regeering ook bij. Maar daar hebben de gemeentebesturen er veel meer achter gezeten. De heer Wardenaar vraagt waarom kostgangers uitgesloten zijn. De heer Sluiters vraagt waarom an dere werkloozen niet in deze steunrege- geling betrokken kunnen worden. De Voorzitter zegt dat alleen crisis werklozen wonden geholpen. De heer Wardenaar: We leven heele- maal in een crisistijd. De heer Tusenius vraagt of in den Haag wel bekend is, hoe ernstig hier de toestand is. Spr. heeft gehoord dat van de 7000 aanslagen voor den hoofdelijken omslag 6000 nog niet betaald zijn. De Voorzitter: Dat is niet juist, wel zal het geheele kohier we? niet invor derbaar blijken. De discussie wordt gesloten en het crediet tot f 25000 verhoogd. Inzake de circulaire van Gedeputeer de Staten betretfecde de jaarwedde van den gemeente ontvanger wordt besloten te berichten dat verlaging der jaarwed de onbillijk zou zijn. Vastgesteld worden de le en 2e suppl. begrooting der gemeente c-n een post onvoorziene uitgaven over 1922. Bij de benoeming van twee onderwij zeressen aan school A vraagt de heer. Schilling of volgens de wet het ambu- lantisme van het hoofd niet vervalt. De heer Lancïeweert zegt dat het hoofd van sc'acol A gedurende drie kwart van d««n tijd in de klassen werk zaam is. Maar een reorganisatie is bin nenkort te wachten. Benoemd worden Mej. K. E. Scholts, tijdelijk onderwijzeres aan deze school, te Wijk aan Duin en Mej. C. M. E. Lon- bar Petri te Santpoort. Mede op de voor dracht stond Mej. J. M. Troost te Brielle Benoemd worden tot leden der com missie van advies voor de werkloos heidsverzekering de heeren F. C. J. Net scher, W. C. Wardenaar en A. Krijger. Aan de orde is de interpellatie van den heer Schilling over de uitzetting uit de woningen der R.K. Woningbouw vereniging. De heer Schilling zegt dat het argu ment is huurschuld. Spr. zegt dat men er zich over verwonderen moet dat in dezen tijd nog zoo weinig huurschuld voorkomt. Later kwam er het argument van de bewoning bij. Spr. zegt dat wat de huurschuld be treft de particuliere eigenaars dan christelijker handelen dan de woning bouwvereniging. Spr. zegt dart; de menschen zijn mis leid, omdat hun een exploit is voorge houden en door dat te teekenen was be roep op de huurcommisie uitgesloten. Spr. hekelt voorts dat er aanmerking is gemaakt op het gedrag der bewoners, welke voor de Iiuurcommissie niet steekhoudend bleken. Dan is gebleken dat er meer bewoners zijn met huurschuld en met meer huur schuld dan de uitgezette bewoners. Spr. is overtuigd dat van deze menschen met huurschuld er niet één niet-R.Ka tholiek is, anders gaan zij de straat op. Spr. critiseert dat bij deze woningen met Rijkssubsidie gebouwd R.K. propa ganda gemaakt wordt. Voorts laakt spr. het optreden van den opzichter der R.K. Woningbouwver- eeniging, dat iedere bewoner hard vindt Hij zou willen dat de sectarischs propa ganda ophield, ook hij Patrimonium. Van het Christelijke begrijpt spreker niets meer. Spr. zou willen dat alle wo ningbouwverenigingen opdoekten en er over alle woningen één gemengd be stuur kwam. De heer Diependaal zegt dat in de wo ningen der R.K. Woningbouw vereeni ging te Santpoort twee niet-R.Kath. ge zinnen wonen, die verleden jaar al huurschuld hadden, maar die zijn er nooit uitgezet. U zet wel een grooten mond op, maai* u zegt meer dingen, die u niet verantwoorden kunt. De heer Dunnebier zegt dat van de Woningbouwvereenigingen in onze ge meente de R.K. Woningbouwvereniging de minste huurschuld heeft en Patri monium de meeste. De heerHandgraaf zegt dat de totale huurschuld van de R.K. Woningbouw vereniging f 498 bedraagt en van de Woningbouwvereniging Velscn f 2456. De heer Schilling: Op een gelijk aantal woningen? De heer Handgraaf: Ja. De heer Schilling: Maar dan blijft nog het verschil maken tusschen de bewo ners met huurschuld. De heer Handgraaf: Dit zullen we on derzoeken. De Keer Nijssen zegt er niet veel over te zullen zeggen. Spr. weet er niet van af, maar hij vindt de zaak voor de R.K. fractie niet erg, omdat die met de R.K. Woningbouwvereniging niets uit staande heeft. Er zullen ook hij Socia listische vereenigingen wel eens ver keerde dingen voorvallen. De interpellatie wordt gesloten. De Voorzitter houdt de rondvraag. De heer Dalmeijer vraagt of de veror dening van Gedep. Staten inzake het auto-verkeer ook zal gelden voor de particulier wegen in de gemeente. De heer Duimebier: Ja, zeker. De heer Tusenius vraagt of de raad niet vaker kan vergaderen. De Voorzitter: Dat zal veel afhangen van de raadscommissies. De heer Davidson vraagt de omgeving van de politiepost op Wijkeroog wat op te knappen en of het waar is dat er een nieuwe hoofdopzichter wordt gevraagd voor Op. Werken. De heer Dunnebier: Ja. De heer Davidson: Waarom is de an dere dan ontslagen. De Voorzitter wil daar liever in ge heime zitting op antwoorden. De heer Wardenaar vraagt of het prae- advies op het adres der melkbezorgers spoedig komt. De heer Peek vraagt of B. en W. al stappen hebben gedaan ter verkrijging van een gebouwtje voor de vischlossers aan de visschershavcn. De Voorzitter zegt dat nmn al bezig is en dat er al anderen voor bij den Minis ter zijn geweest. De heer Schilling vraagt maatregelen tegen een auto-garage in de Vissering straat, waar de bovenbewoners heel wat last van ondervinden. Hierop gaat de raad in besloten zit ting over. BINNENLAND. Gewestelijke Congresvergadering der J. G. O. B. te Haarlem. Zondag j.l. had er een Congres-verga dering plaats van den Jongelieden Ge heel Onthouders Bond te Haarlem in de Centrale aan het Spaarne. Op deze ver gadering was de afdeeling IJmuiden der J. G. O. B. met een 25 tal leden ver tegenwoordigd. In de vergaderzaal, wel ke schitterend was ingericht, lieerschte een vroolijke stemming. Om 10.45 uur opende de Gewest-voorzitter, Jo Prinse deze best bezochte bijee?ikomst. Hij heette de verschillende afdeelingeri van dit Gewest hartelijk welkom en was blij dat er zoo'n goede opkomst was te con- stateeren. De Gewest-secretaris, Ben Visser, las de namen der verschillende af deelingen op, om te zien of de afge vaardigden aanwezig waren. Daarna verslagen van den Penningmeester, Jan Zeeman, en van den Secretaris Ben Vis ser. Deze werden beiden, na ecnige wij ziging goedgekeurd. Verschillende vra gen, omtrent de verslagen, werden door den Voorzitter beantwoord. Om 12.30 werd besloten om een uur te pauzeeren, om de inwendige mensch te versterken. Voor aanvang der tweede helft der vergadering werden kiekjes van deze bijeenkomst gemaakt, welke gekocht kunnen worden. De ingekomen gelden hiervan worden aan de kas der J. G. O. B. geschonken. Om 1.30 uur werd de vergadering voortgezet. Er werd ten eerste een nieuw Gewest-bestuur geko zen. Dit bestaat nu uit, H. Stüker, uit Amsterdam, Voorzitter, G. de Bruijn, uit Amsterdam, Penningmeester en A. Lindhout Jr., uit IJmuiden, Secretaris. Hierna werden de voorstellen der af- deelingen .behandeld. Velen daarvan werden bij stemming aangenomen. Ver volgens werden de verslagen der afge vaardigden, die voorgelezen werden, opgevraagd,. Na verslagen aangehoord te hebben, van de verschillende afdee- lingen, kwam het verslag naar voren van de afdeeling IJmuiden. Dit verslag was één der beste. Daarin stond be schreven dat het werk wat hier te vol brengen is zwaar valt. Doch door het onvermoeide werken van Bestuur en leden, zijn we op het gebied van geheel onthouding flink gevorderd. Daarna rondvraag. In deze werden verschillende vragen naar genoegen beantwoord. De Voorzitter, Jo Prinse, sloot de vergadering, de hoop uitsprekende, dat het nieuw gekozen bestuur nog harder moge werken dan het oude. Daarop kan gerekend worden. Dus af deeling IJmuiden aanpakken hoor? ExcelsiorI Opsporing verzocht. De burgemeester van Schoten verzoekt namens de familie de opsporing van Saakje de Vries, oud 69 jaar, wed. van Sjerp Wierda, die op 14 Juni haar wo ning alhier heeft verlaten. Zij is gekleed in een donkeren regenmantel, draagt een 'zwarten hoed cn zwarten rok. Zij heeft een kleine, magere, gebogen ge stalte en witgrijs haar. Bij geslaagde op sporing wordt bericht verzocht aan 'den inspecteur van politie (telefoon Haar lem 3382). Argentijnsch oorlogsschip. Op 18 Juli wordt in Amsterdam ver wacht het Argentijnsche opleidings schip voor adelborsten „Presidente Sar- miento". Het schip, dat van ouden da tum is, is geruimen tijd geleden hier ook geweest. De contributie voor een vakvereeniging en de belasting. De vakvereenigings-contributie werd nimmer beschouwd als te behooren tot verwerving of behoud van het inkomen. Uitzondering werd gemaakt voor de werklieden in de diamantindustrie, om dat deze ongeorganiseerd absoluut niet kunnen werken. In verband met het collectief arbeids contract werd echter kort geleden aan den minister gevraagd, of de billijkheid niet medebracht, hieraan uitbreiding te geven. De minister deelde daarop in het al gemeen mede, dat aan een vakvereeni ging betaalde contributie, ook naar zijn meening, behoort tot de kosten, die rechtstreeks op de uitoefening van het beroep betrekking hebben, zoodat ook thans de bondscontributie mag worden afgetrokken. (Chr. Ambtenaar). Landarbeiders naar Frankrijk. Thans wordt medegedeeld, dat er nog steeds gelegenheid bestaat voor land arbeiders, die op de hoogte zijn met landbouw werk, om in Frankrijk werk te verkrijgen. De arbeiders moeten bij voorkeur kun nen melken, of kunnen ploegen (met 3 paarden) of goed met paarden en land bouwmachines kunnen omgaan, zoo dat zij als voerman kunnen optreden en tevens landbouwmachines kunnen bedienen. De beste plaats vinden zij, die met het landbouwbedrijf in zijn geheel bekend zijn. Thans is er ook gelegen heid voor plaatsing van arbeiders, die eenigszins bekend zijn met landbouw- werk. Ook is er vraag naar arbeiders, bekend met den hooioogst (maaien, dragen, op hoopen zetten, werk bij de maaimachines enz.) Het minimumloon in genoemde betrekkingen als land bouwersknecht of in tijdelijke betrek king als seizoenarbeider bedraagt 200 tot 240 francs per maand met kost en huisvesting. Dikwijls is het loon aan zienlijk hooger. Ook kunnen eenige gezinnen van landarbeiders naar Frankrijk emigree- ren. In het laatst van Juli en in den loop der maand Augustus a.s. bestaat er ge legenheid voor groepen van personen bekend met het maaien, binden enz. van koren. Deze arbeiders kunnen zoo zij dit wenschen en dit geldt ook voor z.g. hooiers) na het eindigen van het hooiseizoen en van den graanoogst werk vinden bij het aardappel- en bie- tenrooien enz. Hieromtrent zullen nog nadere inlichtingen worden verstrekt. Personen die als landarbeider of als seizoenarbeider in den landbouw in Frankrijk willen werken, kunnen zich opgeven bij de arbeidsbeurzen en bij de correspondenten der arbeidsbemidde ling in hunne woonplaats, welke instel lingen alle gewenschte inlichtingen kunnen verstrekken. Eveneens worden inlichtingen verstrekt door den Rijks dienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling (Ministerie van Ar beid, Handel en Nijverheid) Bezuiden- houtscheweg 30, te 's-Gravenhage. De aandacht van belangstellenden wordt er uitdrukkelijk op gevestigd, dat de aanvragen in de hierbedoelde be trekkingen door de bevoegde Fransche Regeeringsbureaux aan den Rijksdienst voornoemd worden medegedeeld, zoo dat er waarborgen zijn dat de personen, die in deze betrekkingen worden ge plaatst, niet behoeven te worden teleur gesteld, indien zij in staat zijn den ar beid naar behooren te verrichten. Kimtr vin Koophandel cn Fabrieken voor Haarlem en Omstreken. Stukgoedzendingen en wagenladingetf welke op werkdagen met roode vracht brieven naar Hoek van Holland ten vervoer worden aangeboden, kunnen thans zóó snel worden vervoerd, dat aangenomen kan worden, dat de met den ten 5.49 n.m. van Castricum 6.14 n.m. van Uitgeest 6.27 n.m. van Beverwijk 6.36 n.m. van Velsen 6.18 n.m. van IJmuiden 7.16 n.m. van Haarlem vertrekkenden trein verzonden goedere^j nog dienzelfden avond met de personen* boot der Oreat Eastern Cy. naar Engeland worden verscheept.

IJmuider Courant | 1923 | | pagina 2