MACCO ONDERKIiEEDING Cuba Overal Oude Couranten verkrijgbaar Spaar- en Voorschotbank Boaz I Cts. Sigaar V Draagt uitfluitend voor Heeren, Dames en Kinderen. Uitsluitend prima qnaliteiten. Ook extra groote maten in roorraad. YERKOOPLNG dea Stoomtr »l»*r „SOBAT IJ M. 6 H«t Woonhuis met Erf Het goedkoopste adres groot Bovenhuis 18 cM. lang, is 15 ct. waard, C. GEIJTEMAN, 25 coot per 5 kilo. IN ooi dhoiiandschL&ndbouwcrediet Timni rm VELSEKOÜK.» KL F JS4 L 8' D A M K H h A V f'Ells Z A A K Reparatie aan alle; *«oto<-c< DRIE Zl 1 ü.N Beleefd aanbevelend, OPENBARE TE IJMUIDEN op VRIJDAG 20 JULI1923,'s mid dags 2 uur precies in Hotel „Num mer Een", ten overstaan van notaris W. A. Dolleman te IJmuiden, van: lang 115 V., groot 206 ton, geb. te Hull in 1899, met triple exp. machine van 330 1. P. K., ketel van 1912, verw. oppervl. 75 M2., met staand en loopend want, inventaris en vischtuig; en krachtens art 1223 B.W. van te IJMUIDEN, aan de Huijgens- straat No. 65, groot 05 c. A. Het vaartuig ligt aan de Z. Z. Visscherhaven te IJmuiden en is te bezichtigen op 12 en 10 Juli a.s. van 10—4 uur en op den dag der veiling van 0—12 uurhet perceel is te bezichtigen op 12 en 18 Juli a.s. van 10—4 uur. Betaling koopsom van het vaar tuig voor of op 17 Augustus en van het woonhuis voor of op 31 Augustus a.s.aanvaarding na beta ling. Nadere inlichtingen ten kantore van voornoemden notaris, alwaar notities verkrijgbaar zijn. voor repareeren en stoffeeren van alle Meubelen is Meubelmaker Stoffeerder La Reijstraat 2. 4 Stoelen en 2 Fauteuils in eigen werkplaats vervaardigd f 59.50. TE HUUR riant uitzicht, geschikt voor pension, in de Huijgensstraat, vlak bij de Brug; tevens te huur een WERK PLAATS en een moderne BENE DENWONING, in de Huijgens straat. Te bevragen Schoolstraat 5, c. IJmuiden. Eens geprobeerd, is altijd begeerd. Uitsluitend Alleenverkoop Pr. Hendrikstr. 56, IJMUIDEN. Drukkery Xinj^wel WILLEMSPLEIN Agentschap D. BAIS JZN. Verstrekt handelscredieten onder diverse zekerheid als HYPOTHECAIR-VERBAND, BOROSTELLINO ENZ. Spaarboekjes, rente 4%. Kantoor Kerkstraat 5. - M s. l en 1) f m Coöperatieve Gevestigd te IJmuiden Kanaalstraat 37 Raad van Toezicht: Mr. A.W. Hellema, Ir. W. Polderman, H. W.Creutzberg, F.J. H.Schneider, Rechtskund.-Adviseur: Mr. A. W. hellema, advocaat en procureur, alhier Deze Bank verstrekt voorschotten tegen borgstelling of zakelijke zekerheid Spaargelden worden tegen uitgifte van een boekje in bewaring genomen tegen eene rente van 4 pC» in jaar, voor een jaar vast 41/, pCt- De bank is geopend Eiken Maandag en Donderdag van 79 uur n.m thans gevestigd met 4 Salons, JANSSTRAAT 60 - TEL. 883 - HAARLEM z.a. Scheeps, stationaire en Automotoren. Verder aan alle Automobielen en Machines. Machinefabriek GEBR. TAAT, a/d. Visschershaven IJmuiden. Roman van KARL ROSNER. Geautoriseerde vertaling van Mevr. NUIJS-POSTHUMUS. De heer von Wildenberg verscheen in de deur en droeg een portefeuille met papieren. Die legde hij, terwijl hij zijn plaats weer innam, voor zich op tafel. Voorzichtig bladerde hij een poos in de aanteekeningen en uittreksels en zeide toen: „Ja dus die Bernd, die in dit van twaalfhonderd veertig gedateerde mon nikshandschrift wordt genoemd, en die zich later in het jaar elfhonderd negen en-tachtig in Regensburg heeft aange sloten bij de kruisvaart van keizer Frie- drich, was een jongere broeder van Goswin von Wiltenperg, van wien ons geslacht afstamt, zooals bewezen is De generaal hield op en streek met de vingers over de oogen het lezen in de schemering viel hem moeielijk. Andrea legde de hand op zijn arm. „Wacht even, vadertje wij zullen eerst licht aansteken „Vader," zeide Sibylle; „misschien spant het u toch te veel in, en als u het goed vindt, kan ik de sage wel vertellen. Wat er zuiver geschiedkundig aan is, bepaalt zich toch tot het jaartal De generaal knikte en deed de porte feuille dicht. „Ja kind, dat is het beste!" En op ver ontschuldigende toon zeide hij tot zijn nicht: „Je vindt het immers wel goed, Fransje? Je hebt er zeker zóó veel meer aan: een bericht opstellen of e'en plan voor een manoeuvre uitwerken, ja dat kan ik maar van die liefdesge schiedenissen Hij kreeg een kleur, glimlachte verle gen en zweeg. Eenige oogenblikken was het stil. Toen boog Sibylle zich met de armen op tafel een weinig voorover, bekeek haar handen, waarvan de vingertoppen met een zenuwachtig gebaar tegen el kander stieten, en begon toen met haar warme, diepe, welluidende stem: „Nu dan Bernd von Wiltenperg had een jonkvrouw lief, die in de Chartula- ria Fredegonda of Gonda genoemd wordt; zij verloofden zich, en de jonk vrouw beminde hem ook. Toen gebeur de het, dat Bernd plotseling van harts tocht voor een andere vrouw vervuld werd in het handschrift wordt zij al tijd als „de Italiaansche" aangeduid en dat hij de trouw jegens zijn verloof de brak. De roes vervloog de „Itali aansche" trok verder. Doch in hem leefde de liefde tot Gonda sterker op dan ooit, en hij wilde vol diep berouw over zijn daad tot haar terugkeeren. Zij wees hem echter van zich zijn trouwbreuk had haar te diep getroffen, zij had slechts toorn en verachting voor hem. Om dezen tijd kwam het bericht van de verovering van Jeruzalem door Sultan Saladdin „Elfhonderd zeven en tachtig viel de generaal ter verklaring in. i Tante Fransje knikte haastig en vol belangstelling. Het wapenfeit van den Sultan der Saracenen dead haar pijnlijk aan. En tegelijk schoot haar te binnen, hoe een vroegere vriendin van haar, de weduwe van den Regeeringspresidont von Machnow-Kötzelich, altijd staniol- papier van bonbons en zeep inzamelde voor bekende heidensehe kinderen in Jeruzalem. „En Bernd von Wiltenperg besloot, als boete voor zijn ontrouw, en om hier door misschien de vergiffenis van zijn geliefde te verwerven, den tocht van den keizer naar het Heilige Land mee te ma ken. Hij trok dus van Regensburg met het leger op, en moet bij de vele gevech ten in de bergstreken van Klein-Azië een der dappersten geweest zijn. De chroniek noemt hem altijd gezamenlijk met zijn vriend Sigurdus. Toen kwam de slag bij Iconium, waarin de onzen de overwinning behaalden en Bernd door zeven pijlen in de borst werd ge troffen. Toen hij zijn einde voelde nade ren, liet hij Sigurdus zweren, dat hij hem na zijn dood de borst zou openen, het hart eruit nemen, ep het aan Frede gonda brengen, als een teeken van zijn berouwvolle en getrouwe liefde tot zijn laatste oogenblik Tante Fransje knikte en zuchtte. Dat waren toen toch andere tijden Toen bestond er nog hartstocht niet zooals in onze dagen, nu de eerste vraag altijd naar de cautie is en bovendien Doch Marianne haalde de schouders op en zeide: „Hoe overdreven!" en toen werd zij rood en zweeg, terwijl zij den afkeurenden blik van haar vader voelde Sibylle ging voort: „Vriend Sigurdus hield zijn eed aan den doode. Hij nam het hart van Bernd mede, en liet door een goudsmid uit het leger een gouden busje maken. In dit busje het handschrift noemt het al tijd het Hartekistje legde hij het hart en bracht het zoo op zijn eigen borst terug naar zijn lancl. Hij kwam bij Fre degonda: zij was nu slotvrouwe, doch zij was eenzaam gebleven en hard en bitter geworden. Toen hij haar den dood van Bernd had medegedeeld, en liet bus je met het hart van den doode voor haar nederlegde, bleef haar gelaat onbe 'ogen Zij liet haar knechts komen en beval, dat het busje in de wapenkamer moest worden opgehangen tusschen het koude ijzer van zwaarden en lansenDoch den volgenden morgen kwamen de knechts vol ontzetting en riepen: „Meesteres, het bloedt! Het bloed loopt uit het hart door het busje heen!" Met harde oogen ging zij naar do wapenka mer, en zag hoe het roode hartebloed uit het gouden doosje druppelde, dat tusschen harnassen en zwaarden in de hal hing en dacht: hij heeft mijn leven arm gemaakt! en schreed met harde oogen weer weg. Maar het 'hart bleef bloeden, dag en nacht, en kon toch niet doodbloeden. En eiken dag zag Gonda' de roode druppels wegvloeien, en haar oogen verloren meer hun hardheid. Er kwamen dagen, dat zij den weg ging met peinzende blikken, als een slaap wandelaarster Sibylle zweeg eenige oogenblikken/ Zenuwachtig raakten haar vingertop pen elkander, en haar opgewondenheid trilde in haar diepe stem, toen zij ver der de woorden van de oude chroniek zocht. Toen kwam er een morgen, dat zij haar dienaren beval, het doosje met het hart uit de wapenkamer te halen, en het in de Kemenate, waar zij sliep, naast haar legerstede op te hangen.4 Van dat oogenblik af vloeide het bloei van het hart niet meer. Doch 's nacht: wanneer zij den slaap niet Kon vinder zat zij nu vaak naast het gouden harte kastje, dat een flauw licht uitstraalde en het was haar, alsof het hart daarbL nen klopte. Dan dacht zij aan Ber«i die zij had liefgehad, en zij wilde W' grijpen, hoe het gekomen was, dat hi haar ontrouw had kunnen worden ei haar eenzaam had gelaten En oj een nacht, toen daarbuiten de zuiden wind blies en het ijs van de rivierer verbroken werd en zij weer daarovei peinsde, stroomde haar de tranon langs do wangen; zij moest schreien, en ii haar zachte stemming sprak zij tot hè hart. En het hart gaf haar antwoord en sprak over alle omstandighedeu vai het leven en zij verstond opeens zijl taai Sinds dien dien tijd, zegt hc-l handschrift, was zij niet eenzaam mee en zij deelde, wat haar het leveu verd f r og bracht, met het hart van hem, d zij eenmaal beminde Sibylle zweeg, en zag de anderen j En toen zij allen zwegen tante on H ogelijk, en zoo in de schemering weft gedoken, dat haar gelaat nauwelijks moor te onderscheiden was, vadei eooigszins voorovergebogen, alsof lii aandachtig luisterend in de kerk zat, toon kreeg zij opeens de gewaarwording dat zij ergens, heel ver weg, alleen stond, en eerst den weg naar hen tor weer moest zoeken. Zij wierp het boe# naar achter en streek het haai van ha slapen weg. dL „Ja dat is de sage van het hart Bernd von Wiltenperg" zeide zi haastig. Wordt vervolgd. erar

IJmuider Courant | 1923 | | pagina 4