ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN No. 77 Woensdag 25 Juli 1923 8e Jaargang IJMUIDER COURANT OFFICIEEL. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders der gemeente Velsen, brengen ter openbare kennis dat ter Gemeentesecretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van de Maatschappij tot Detailverkoop van Petroleum „De Automaat", te Rotterdam, om vergunning tot het oprichten van eene ondergrondsche benzinebewaarplaats met aftapinrichting, op het perceel kadastraal bekend gemeente Velsen, Sectie H no. 2210; plaatselijk bekend fcWijkerstraatweg, Wijk L, nos. 37 en 39. Op Dinsdag, den 7 Augustus 1923, des voormiddags te elf uren, zal ten Gemeente- Tiuize gelegenheid^ bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker als zij, die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen voor het bovenvermelde tijdstip op de Secretarie der Gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. Voorts wordt er aan herinnerd, dat vol gens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeen komstig artikel 7 der Hinderwet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Velsen, den 24 Juli 1923. Burgemeester en Wethouders voornoemd de secretaris, de burgemeester, J. Kostelijk. Rijkens. UIT DE GEMEENTE. Voor den Raad. Subsidiëering van vereenigingen. In de raadsvergadering van 8 Mei j.l. werd aangehouden de behandeling van een voorstel van B. en W. omtrent vaststel ling eener verordening, houdende alge- meene regelen betreffende de subsidiëe ring van vereenigingen of instellingen, gelijk die in concept was opgenomen in gemeenteblad no. 65 van 1923. Dit uitstel van behandeling geschied de op verzoek van den heer Vermeulen, die, nadat zijnerzijds reeds ter vergade ring enkele bezwaren tegen de regeling naar voren waren gebracht, van den voorzitter toestemming verkreeg om de door hem wenschelijk geachte wijzigin gen te bespreken met den gemeentcse- cretaris. Bedoelde bespreking heeft thans ♦plaats gehad en in verband daarmede zijn door B. en W. alsnog eenige veran deringen in het oorspronkelijke concept aangebracht. Het ontwerp, zooals dit thans luidt, is in cyclostyle-afdruk aan de leden van den gemeenteraad toegezonden en wordt hierbij ter vaststelling aangebo den. Bij de redactie der wijzigingen is hoofdzakelijk uitgegaan van deze ge dachtengang: le. dat een voorziening behoort te .worden getroffen nopens subsidieaan vragen van tijdelijke commission inge steld voor een bepaald doel. Het zou toch noodeloos omslachtig zijn, ten op- zichte van dergelijke verzoeken alle be palingen, welke gelden voor regelma tig gesubsidiëerde vereenigingen en in stellingen na te leven; men denke b.v aanjhet bezit der rechtspersoonlijkheid, dat overigens, naar de constante opvat ting van den gemeenteraad, als eisch is te stellen; 2e. dat eveneens maar enkele voor schriften behoeven te worden nageko men door vereenigingen of instellingen, welke door buitengewone omstandighe den een exploitatie-tekort op hare reke ning hebben, tot dekking waarvan zij de hulp der gemeente inroepen; immers Jigt het in de lijn, dat de betrokken ver- l^ruging of instelling voortaan zelf standig hare uitgaven zal financieeren. Maar dan ook is, om haar voortbestaan 'mogelijk te maken, spoedig steun nood zakelijk. In dergelijke gevallen komt het meer aan op kennisneming en onderzoek van verslagen en rekeningen over afgeloo- pen jaren, dan op beschouwing van be- grootingen over nog niet afgesloten pe rioden; 3e. dat afwijking van sommige rege len moet kunnen worden verleend, wan neer de jaarlijksche bijdrage slechts een 'gering bedrag vertegenwoordigt, als b.v. 4en aanzien van de vereeniging „het Groene Kruis", dat maar met f 5 per jaar wordt gesubsidiëerd 4e. dat de controle der gemeente zich enkel uitstrekke over de financi- eele gestie der aanvragende corporatie; wat de instellingen van nijverheids-on derwijs betreft, heeft de gemeenteraad toch de bevoegdheid om gedelegeerden in hare besturen te benoemen; 5e. dat uitdrukkelijk worde gecon stateerd, dat de verordening slechts van toepassing is, voorzoover in de on derwerpen, waarin zij voorziet, bij een wet, een algemeenen maatregel van be stuur of een provinciale verordening geen afwijkende regelen zijn vastge steld, zulks om te voorkomen, dat aan de verordening, op grond van art. 151 der Gemeentewet, verbindende kracht zou worden ontzegd; 7 6e. dat, waar, betreffende de aan woningbouwverenigingen en -stichtin gen te verleenen bijdragen, in de raads besluiten tot het verleenen van voor schotten en in het woningbesluit vol doende waarborgen over de beoordee ling der geldelijke administratie zijn neergelegd en aangaande de subsidi- eering van het bijzonder bewaarschool onderwijs een afzonderlijke verordening is vastgesteld, het wenschelijk is, teneinde eJlen twijfel omtrent toepas selijkheid op te heffen bedoelde ver eenigingen en instellingen aan de wer king der onderhavige verordening te onttrekken. Overigens behoeven de wijzigingen naar het oordeel van B. en W. geen na dere toelichting. Van de commissie van bijstand voor de financiën is het volgende advies in gekomen. „Wij hebben de eer U mede te deel en. dat de gewijzigde verordening houdende algemeene regelen betreffende de sub sidiëering van vereenigingen, instellin gen of commissiën in onze vergadering is behandeld. Met deze verordening kan onze com missie behoudens het volgende zich ver eenigen. In art. 3, 3e lid is tusschengevoegd het woord „jaarlijksche". Deze bijvoe ging acht onze commissie overbodig, omdat reeds in dit lid wordt gespreken om zooveel mogelijk de voorstellen te gelijk met de begrooting bij den ge meenteraad in te dienen. Verder dient naar de meening onzer commissie art. 7 zoodanig te worden gewijzigd, dat de controle zich niet al leen bepaalt tot de administratie, doch dat tevens wordt nagegaan of de be trokken gesubsidiëerde vereeniging of de instelling, werkelijk in aanmerking kan blijven voor subsidiëering." Verkoop van melk en melkproducten. Door dè N.V. Melkinrichting „Velsen" is aan B. en W. verzocht een regeling te treffen, krachtens welke het verboden is melk en melkproducten op Zondag rond te brengen of in winkels te verkoo pen. De verkoop in wankels zou h.i evenwel toegestaan kunnen worden des voormiddags van 8 tot 10 uur. Eenzelfde verzoek is aan den gemeenteraad daan door de N.V. Melkinrichting „Ge meenschappelijk Belang" bij adres van 6 April 1923. In verband hiermede stellen B. en W den gemeenteraad voor aan de veror dening op de winkelsluiting toe te voe gen: Art. lb. „Het is -verboden een winkel, waar melk en melkproducten worden verkocht, des Zondags voor het pul.liek geopend te hebben vóór des morgms 8 uur, tusschen 12 en 6 uur 's middags en na des avonds 8 uur. Dit verbod is niet van toepassing, voor zoover aldaar verkocht wordt uit sluitend voor gebruik ter plaatse van verkoop." Art. lc. „Het is verboden des Zondags, anders dan tusschen 8 en 9 uur des voormiddags, melk of melkproducten op of aan den openbaren weg te verkno pen, te koop aan te bieden, aan de wo ningen der verbruikers af te leveren of daarmede te venten. Deze bepaling is niet van toepassing, voor zoover het betreft levering aan ge stichten, bakkerijen, hotels, café's, re staurants en lunchrooms." Art. ld. „In geval van onvoldoenden melkaanvoer op Zaterdag, ontstaan door het geheel of gedeeltelijk stilliggen van het melkvervoer tengevolge van groote sneeuwval, strenge vorst, zwaren storm of- andere buitengewone niet te voorziene omstandigheden, alsmede ten behoeve van schepen die uit zee zijn binnengekomen, zijn burgemeester en wethouders bevoegd ontheffing te ver leenen van de bepalingen der artikelen lb en lc". Onbewoonbaar verklaringen. Naar aanleiding van de bekende cir culaire van den Minister van Arbeid enz. geven B. en W. een staat van 70 wo ningen welke h.i. voor onbewoonbaar verklaring in aanmerking moeten ko men. tAls termijn van ontruiming wordt voorgesteld zes maanden. Van deze woningen zijn gelegen 25 aan de Kalverstraat, 12 aan den Engelmun- dusweg, 5 aan den Kanaalweg, 3 aan den Willembeeksweg, 1 aan den Zeeweg en 1 aan den Velserduinerbuurtweg, al le te Velseroord; 2 aan den Bloemen- daalschen Straatweg, 3 aan den Bijles- straatweg, 4 aan het Kerkpad en 1 aan de Westlaan, alle te Santpoort; 4 aan den Doodweg, 1 aan den Koningsweg en 8 aan den Schulpweg, alle te Velsen. Rioleering Koekoeksweg. t B. en W. stellen voor, naar aanleiding van een schrijven van de commissie van bijstand in het beheer van open-bare werken, over te gaan tot rioleering van den Koekoeksweg. De kosten ad f 1825 later op de eigenaars van aangelegen grond te verhalen als tot bestrating overgegaan wordt. Grondovername. B. en W. stellen voor een stuk grond om niet over te nemen van P. Beentjes te Wijkeroog, voor wegverbrceding: verder om ruiling van enkele stukjes grond aan te gaan met H. Kennis te Velseroord. Aan de toelichting tot de raadsagenda van 24 Juli ontleenen wij nog het vol gende: Aanschaffing en vernieuwing van schoolmeubelen en leermiddelen. Van het bestuur der Vereeniging voor Christelijk Nationaal Schoolonderwijs te Velsen is onder dagteekening van i4- Juni 1923 een aanvraag ingekomen om overeenkomstig artikel 72 der Lager Onderwijswet 1903 een bedrag van f 1815.87 beschikbaar te stellen, waar van f 1482.60 voor de aanschaffing en vernieuwing van schoolmeubelen en f 333.27 voor het aanschaffen van leer middelen, zulks ten behoeve zijner school, gevestigd te Velseroord E Sta tionsweg 16. De redenen der ranschaf fing zijn volgens het bestuur, invoe ring van het 7e leerjaar en vernieuwing van schoolmeubelen. B. en W. stellen den gemeenteraad voor op het verzoek afwijzend te be schikken. PLAATSELIJK NIEUWS. VELSEN. Zondagavond heeft in het pari van Concordia te Wijkeroog de Harmq- niekapel „De Eendracht" een feestcon- cert gegeven ter herinnering aan d luisterrijde overwinning op het onlangs te Koog aan de Zaan gehouden con cours. Het weer was prachtig en de belang stelling van het publiek was enorm. Eene commissie van twee personen den heer De Greef, voorzitter en Van Citters, penningmeester der kapel was met een rijtuig naar het station om den directeur, den heer K. H. Kerkhof met vrouw en kind af te halen. In afwachting hadden zich de wer kende leden in de versierde muziektent opgesteld en zoodra het rijtuig de tent naderde, klonken onder directie van den heer Amse de tonen van den Jubileum- Marsch van den heer S. Vlessing. Toen dit lied ten einde was, nam de heer K. Kerkhof den dirigeerstok over en de kapel vergastte het publiek op de volgende 4 nummers: 1. Marsch Bon Voyage, 2. Promethée van Beethoven, (verplicht nummer van 't laatste concours) 3. Le roi s'amuse van Corroyez, (vrij nummer van 't laat ste concours) en 4. Ballet Egyptien van Liguini (nummer gespeeld op den laat- sten eerewedstrijd. Tijdens de pauze stroomde het ge bouw Concordia vol, want daar zou de huldiging van den directeur plaats heb ben. Toen allen hadden plaats genomen nam de heer De Greef het woord, die alle aanwezigen welkom heette en wel gaarne een woord van dank wilde bren gen aan hen, die de kapel eenige nieu we instrumenten schonken, aan hon die door het aanbrengen van versieringen aan alles een feestelijk aanzien hadden gegeven en aan de afgevaardigden van de uitgenoodigde Vereenigingen. Vervolgens kwam hij tot de reden van deze feestelijkheid, het concours te Koog aan de Zaan. Een concours zeide hij, is een wed strijd, zoo goed als .een harddraverij, maar kenmerkt zich toch door iets bij zonders. Het paard, dat het eerst over de eind streep is, heeft het gewonnen, dat kan ieder onder het publiek constateeren maar, kan ieder ook uitmaken, wie d prijs op het muziek-concours verdiend heeft? We weten allen wel beter. Daarvoor is een commissie van deskundigen noo dig en spr. deelde nu mee, hoe het bij de beoordeeling toeging. De commissie bestaat uit 5 leden, die zich bij de bc- oordeeling aan 6 rubrieken 'houden: waarbij voor ieder het hoogste aantal punten 5 is. Eene eenvoudige bereke ning leert, dat het maximum aantal punten 5 X 6 X 5 of 150 is voor ieder der twee nummers. Alzoo 300 punten samen. Krijgt men nu voor elke rubriek een half puntje minder, dan bereikt men 270 punten. „De Eendracht" be haalde 2917a punt, dus ieder kari nu begrijpen, dat bijna voor iedere rubriek door elk jurylid het maximum aantal punten moet toegekend zijn. Applaus! We hebben dus in de Koog ^en praeh tig resultaat gehad en dat hebben we te danken aan den directeur, want het is zijn opvatting, die ten slotte beoordeeld wordt, dat de jury zegt: „zoo is 't goed!' De directeur heeft geen moeite ge spaard, daarom hem onze hulde en dank en we meenden, dat in een ca deau tot uiting te moeten brengen. Het gordijn werd opgehaald en daar stond een tuinameublement. De heer S'chilp erlangt nu het woord en deelt mee, dat hij spreekt namens de luisteraars, liefhebbers van muziek, als hij den directeur en de werkende leden van harte feliciteert met het behaalde succes en biedt -den directeur een zilve ren couvert aan. Hierna komt op het tooneel de heer Visser, voorzitter van de Symphonie- vereeniging „Euphonia" te Velseroord. Hij feliciteert directeur en vereeniging en wenscht van deze gelegenheid ge bruik te maken om den heer Kerkhoff te bedanken voor den steun, dien hij verleende, toen „Euphonia", tijdelijk zonder directeur was. Hij overhandigde namens „Euphonia" eene vaas rnet een prachtige bouquet. Ook tot het bestuur en de werkende leden richt spr. nu het woord en zin spelende op den naam „Eendracht' spreekt hij den wensch uit, dat allen zich daaraan zullen blijven houden dan zal nog menigmaal succes behaald worden en ter herinnering aan het laat ste concours overhandigde hij namens „Euphonia" een zilveren medaille met inscriptie, hopende, dat er 'iog ee plaatsje voor ingeruimd zou worden aan het volle vaandel. Vervolgens overhandigde Mej. C. H. Raat, secretaresse der Zangvereeniging „Zang Veredelt" onder het uitspreken van hartelijke gelukwensclion een mand met bloemen namens hare zan vereeniging. Hierna kreeg de heer Kerkhoff het woord. Hij wenschte zijn harielijken dank uit te spreken voor alles wat ge daan was om dezen avond voor hem tot een onvergetelijken te maken In de eerste plaats wendde hij zich tot de werkende leden, tot de „jongens van de Eendracht" en dankte hen harte lijk voor hun cadeau, dat hij zeer op prijs stelde en hoopte nog lang hun di rigent te blijven. Vervolgens dankte hij de luisteraars en muziekliefhebbers voor hun mooie cadeau en hoopte, dat zij de Vereeniging door hunne belangstelling en liefde zouden blijven steunen. Hierna wendde hij zich tot „Euphonia" met een woord van dank voor het cadeau «ui het be- HET CONSULTATIEBUREAU zal geopend zijn Woensdagmiddag van 2—3 uur, Willemsbeekweg 42, Velser oord. Het onderzoek is kosteloos en ge schiedt door Dr. Anema nit Haarlem. Voorzitter van het Consultatiebureau aldaar. wijs van sympathie en noemde zijn hulp aan die vereeniging slechts eene collegiale daad. Ten slotte bedankte hij „Zang Ver edelt" voor het bewijs van belangstel ling. Hierna sprak de heer De Greef nog een slotwoord, waarna allen zich naar het park begaven, waar „Euphonia" in de tent had plaats genomen en het vol gende viertal nummers gaf: 1. Frielms- götlie van IT. D. Blankenburg, Marsch; 2. Lustspiel Ouverture van Wilh. Met ter; 3. Je t'aime' van E. Waldteufcl Walz; 4. Dichter und Bauer van Franz van Suppe. Blijkens het applaus, dat na elk num mer gehoord werd, viel deze muziek ook zeer in den smaak en het was 'dan ook gedurende het geheele concert zeer ordelijk en stil. Toch kon men het treffen, dat men zich in gezelschap bevond van personen, die het geklets niet laten konden, wat dan natuurlijk voor de echte liefheb bers hinderlijk was, al geschiedde het niet zoo luid dat het tot wanordelijk heid uitzette. Een vermaning tot stilte van de zijde der buren wilde dan nog wel eens helpen. „De Eendracht" beeft een zeer goed geslaagd feest-concert gegeven en de Directeur is op waardige wijze gehul digd. Nationaal Kegelconcours van den Kennemer Kegelbond. Onder groote belangstelling eindigden in het K. S. A. gebouw te Beverwijk de wedstrijden van don Kennemer Kegel bond. Hieronder volgt de einduitslag van de verschillende wedstrijden. Korpswedstrijd: 1. Niet vinnen, toch lol I, Amsterdam, 307, 2. Volharding II, Haarlem 301, 47 treffers, 3. Twee Duif jes II, Alkmaar 301, 45 treffers, 4. V. O. V. L, Santpoort 300, 5. Gooi Om. Vlaar- clingen. 297, 6. Klein Hamburg I, Delft, 297, 7. 't Regiment I, Amsterdam. 294, 8. Tiet Hindert Niet I. Den Haag. 293, .9. De Eendracht, Haarlem, 293,10. Volhar ding I, Haarlem, 290. Dames-korns-wedstrijd: 1. Hoog Kmit, Den Haag 231. 2. D. I. A. N. A., Amster dam, 228, 38 treffers. 3. A. TC Dames club, Amersfoort, 228. 37 treffers, 4. En- tre Nous, Delft, 211. 5. Eerste Bever- wijksche Damesclub, Beverwijk, 207. Twee Vijftallen: 1. Volharding, Haar lem, 591, 2. Niet Winnen, Toch Lol, 581, 3. Het Hindert Niet, Den Haag. 562, Op de Lat, Alkmaar, 551. Treffersprijs: V. O. V., Santpoort, 49 tr. met 300 houten. Negenpriis: Twee Duifjes, Alkmaar, 15 negens. Achttenprijs: Je Maintientlrai, Den Haag, 11 achten, (261). Zevenpriis: De Damiaten I, Haarlem, 12 zevens, (284). Hoogste korpsgooiers tot er, met Vrij dag 6 Juli 1923: 1. Paleari. Alkmaar. 71, 2. C. Kochx, Beverwijk, 70, 3. J. Brink man, Haarlem, 70. Hoogste korpsgooiers gedurende het geheele concours: 1. v. d. Schouw, Vlaardingen, 75, 2. M. A. Verdel. Haar lem, 75, 3. M. Henneman, Haarlem, 7o, 4. G. J. Niekus, Amsterdam, 74, 5. J. Gie- lisse, Den Haag, 74. Vrije haan wedstrijd voor heeren: 1. G Nieman, Amsterdam, 5 X 45, 2. J. v. d Burk Utrecht, 45, 3. A. Achterberg, Bussum, 2 X 44, 4. J. Bonarius, Amster dam, 2 X 5. H. C. Klemschmit Zwolle, 44, 6. J. Coppens, Beverwijk 44, 7 P Reuvers, Beverwijk, 44, 8. li. \\olt, den Haag, 44, 9. W. Lubbers, Haarlem, 44, 10. L. Post, Beverwijk, 3 X 43. Personeele-wedstrijd: 1. J. Lombeek, Haarlem, 43, 2. J. Strack van Schijndel, Amsterdam, 42, 3. NI, W. Smit, Amster-

IJmuider Courant | 1923 | | pagina 1